ریزه کاری های فرهنگی در برخورد با مردم آلمان

فرهنگ آلمان

از الزامات تحصیل در آلمان و یا هر کشور دیگری، آشنا بودن با فرهنگ و آداب معاشرت آن دیار است. هر کشور آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود را دارد که هر مسافری باید از آنها آگاه باشد تا خود را از دام بی ادبی و شرمندگی دور بدارد. آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست و مخاطبین گرامی اپلای استار که قصد تحصیل در آلمان را دارند حتما کنجکاوانه در پی آشنایی با ریزه کاری های فرهنگی و آداب معاشرت در آلمان هستند. ما این مطلب را دقیقا برای پاسخ به کنجکاوی های مخاطبین عزیز اپلای استار تهیه کرده ایم. پس در ادامه ی این مقاله با ما همراه بمانید تا با آداب و فرهنگ نه تنها آلمان بلکه سوییس و اتریش بیشتر آشنا شوید.

اما قبل از اینکه به طور مفصل در این زمینه اطلاعات مورد نیاز را تقدیم شما کنیم، در ابتدا می خواهیم خیلی فشرده فرهنگ آلمانی را به شما معرفی کنیم: وقتی در آلمان هستید، همیشه غذا را با قاشق و چنگال میل کنید. هرگز هیچ کس را به نازی ها تشبیه نکنید و حتی برای شوخی هم ادای هیتلر را در نیاورید! اصلا حرفی از جنگ جهانی دوم و جنایات هیتلر به زبان نیاورید. آلمانی ها نسبت به آن حساس هستند و احساس شرمندگی می کنند. همین امروز ادای هیتلر را در آوردن سه سال حبس به همراه دارد. حالا برویم سر اصل مطلب!

آداب معاشرت در آلمان

سلام و احوال پرسی در آلمان خیلی مهم هستند. این روزها در کشورهای انگلیسی زبان شاید با یک سر تکان دادن و Hi گفتن باب آشنایی باز شود، اما در آلمان وقتی با کسی برای اولین بار آشنا می شوید با او دست می دهید. بسته به اینکه در چه ساعت از شبانه روز قصد سلام  کردن را دارید از عبارات متفاوتی باید استفاده کنید. بین اول صبح تا ظهر از عبارت Guten Morgen (به معنی صبح بخیر)، و تا زمانی که خورشید در آسمان است از عبارت Guten Tag (به معنای روز بخیر) استفاده کنید. عصرها تا دم غروب هم باید از عبارت Guten Abend (به معنی بعد از ظهر یا عصر بخیر) استفاده کنید.

در ایالت بایرن و یا کشور اتریش بیشتر از عبارت Grüß Gott استفاده می شود که به معنی “سلام خداوند بر شما” است. اگر شما به عنوان توریست یا یک نفر خارجی این عبارت را بر زبان بیاورید کمی عجیب به نظر می آید اما می تواند فضای مثلا یک مغازه را گرم و صمیمی کند.

دچار سوء تفاهم نشوید

آلمانی ها مانند مردمان اسکاندیناوی به سرد بودن مشهور شده اند و این ممکن است برای شما مخاطبین شرقی اپلای استار عجیب و نوعی بی احترامی بیاید. ممکن است رفتار آلمانی ها به نظر شما سرد بیاید. اصلا از این بابت ناراحت نشده و دچار سوء تفاهم نشوید. در صورتی که واقعا اینگونه نیست که آنها با شما سرد باشند. حقیقت این است که آنها نمی خواهند ادای گرم بودن و صمیمی بودن را برای کسی که واقعا او را نمی شناسند در بیاورند. آلمانی ها سعی می کنند خودشان باشند و به اصطلاح فیلم بازی نکنند.

در کل باید بدانید که آلمانی‌ها نسبت به مثلاً آمریکایی‌ها یا مردمان لاتین، برای دوست پیدا کردن و صمیمی شدن با افراد، به زمان بیشتری نیاز دارند. آلمانی‌ها همچنین تعداد کمتری دوست صمیمی دارند. اما وقتی با کسی دوست می‌شوند، این دوستی تا آخر عمر باقی می‌ماند و رابطه عمیقی بین آنها برقرار می‌شود.

در نتیجه، آلمانی‌ها حوصله گفتگوهای بیهوده و غیررسمی را ندارند. گفتگوهای کوتاه آلمانی‌ها بیشتر درباره سیاست، دین، فلسفه و آموزش است تا مسائلی مانند آب و هوا. به همین دلیل، آلمان را سرزمین شاعران و فلاسفه می‌نامند! این ممکن است برای شما کمی سنگین به نظر برسد و شاید نتوانید به راحتی در بحث‌های آنها شرکت کنید، اما در هر صورت، مکالمه با آلمانی‌ها جذاب و عمیق است.

یک نکته مهم این است که ممکن است در ابتدای ورود به آلمان، ممکن است مشکل در یافتن دوستان جدید و احساس تنهایی را تجربه کنید. اما اگر سعی کنید رفتاری دوستانه داشته باشید، در نهایت موفق به پیدا کردن دوست خواهید شد. تلاش کنید به انجمن‌ها و باشگاه‌ها پیوسته و در آن‌ها عضو شوید. بار دیگر باید تأکید کنم که آلمانی‌ها صمیمی و دوستانه هستند، اما این صمیمیت هر زمان و در هر جایی برقرار نیست. یک نکته دیگر این است که اگر کسی در اتاق خود در را بست، این به معنا نیست که دوست ندارد شما را ببیند. بلکه ممکن است صرفاً این کار را برای گرم کردن اتاق خود انجام داده با نیاز به تمرکز دارد.

آداب معاشرت در کار

این مطالبی که تا اینجا بیان شد مربوط به زندگی شخصی و روزمره بود. البته بخش عمده روز در محل کار صرف می شود و بسیاری از مطالب بالا در محل کار هم صدق می کند. اما عمده نکاتی که باید در کار رعایت کنید به شرح زیر است:

برنامه ریزی به توان 10!

برنامه ریزی برای آلمانی ها بسیار اهمیت دارد. در آلمان برای هر کاری از قبل برنامه ریزی می شود و باید زمانبندی آن به دقت رعایت شود. این نکته در همه کارها حایز اهمیت است: از کلاس درس و سمینارها گرفته تا تفریح گروهی در آخر هفته. وقتی صحبت از برنامه ریزی می شود، نمی توان به اهمیت وقت شناسی و خوش قول بودن بی توجه بود. همیشه به موقع سر قرارها بروید؛ نه زودتر و نه دیرتر. چند دقیقه تاخیر مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما سعی کنید نه زودتر بیایید و نه دیرتر. البته این مقاله تمام جنبه‌های زندگی اجتماعی را پوشش نمی‌دهد، اما به شما پیشنهاد می‌کنم توجه کنید که در هر مکانی که هستید، سعی کنید مانند مردمان آنجا رفتار کنید.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا