حمل و نقل عمومی ونکوور

حمل و نقل عمومی ونکوور

چطور در ونکوور رفت و آمد کنیم؟

پیاده روی، دوچرخه سواری و استفاده از سیستم حمل و نقل و عمومی از بهترین راه‌های گردش در شهر ونکوور به شمار می‌روند. اکثر جاذبه‌های گردشگری مهم و محله‌های محبوب در فاصله چند قدمی از یکدیگر در این شهر متراکم قرار گرفته‌اند. با این حال، هر وقت از پیاده روی خسته شدید می‌توانید از سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور تحت عنوان Translink استفاده کنید. این سیستم مقرون به صرفه شامل اسکای‌ترین (SkyTrain)، فرابر یا اتوبوس دریایی (SeaBus) و چندین خطوط اتوبوسرانی می‌شود.
برای اطلاع از زمانبندی به‌روز حرکت اتوبوس‌ها و سایر وسایل نقلیه، هزینه‌ها و ابزارهای برنامه‌ریزی سفر، به وب‌سایت TransLink مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با شماره تلفن 604.953.3333 امور مشتریان، تماس بگیرید.

پیاده روی یا دوچرخه سواری در ونکوور

گردش و رفت و آمد در مرکز شهر ونکوور با پای پیاده آسان و دلپذیرست؛ چرا که تراکم در این منطقه بالا و خیابان‌ها در امتداد یکدیگرند. همچنین می‌توانید از مسیرهای دوچرخه سواری استفاده کنید. مغازه‌های بسیاری در مرکز شهر هستند که دوچرخه اجاره می‌دهند و میانگین قیمت اجاره روزانه آن‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ دلار کانادا است. فقط در نظر داشته باشید که استفاده از کلاه ایمنی الزامیست اما دوچرخه سواری در پیاده‌رومجاز نیست. شرکت‌های Spokes Bicycle Rentals ،English Bay Bike Rentals وVancouver Bike Rental از محبوب‌ترین شرکت‌هایی هستند که دوچرخه اجاره می‌دهند. سیستم دوچرخه اشتراکی تحت عنوان Mobi در ونکوور نیز وجود دارد که ایستگاه‌های آن در جای‌جای مرکز شهر واقع شده است. هزینه استفاده از این دوچرخه‌ها، به مدت ۳۰ دقیقه در طول یک شبانه روز از ۱۲ دلار کانادا شروع می‌شود.

حمل و نقل عمومی در ونکوور

سیستم حمل و نقل عمومی شهر ونکوور هم کارآمد است و هم راحت. سیستم Translink از خطوط اتوبوس، فرابر یا اتوبوس دریایی (SeaBus) و اسکای‌ترین (SkyTrain) تشکیل شده است که تمامی آن‌ها سازگار با محیط زیست، ایمن و ارزان هستند. ساعت کاری این سرویس‌ها بطور معمول همه روزه از ۵ صبح تا ۱ بامداد روز بعد است. بلیت سفرهای یک طرفه برای بزرگسالان ۲.۸۵ دلار کانادا و برای خردسالان ۱.۸۰ دلار کانادا است. این مبالغ برای سفرهایی است که در منطقه شماره ۱ از محدوده‌ی سیستم حمل و نقل عمومی شهر واقع شده باشند (اغلب جاذبه‌های گردشگری ونکوور در منطقه شماره ۱ قرار گرفته‌اند). قیمت بلیت‌ها با سفر به مناطقی همچون ریچموند (Richmond) یا ونکوور شمالی که خارج از محدوده ی مرکز شهر واقع شده‌اند، افزایش می‌یابد. 

بلیت‌های روزانه نیز به قیمت ۱۰ دلار کانادا برای بزرگسالان و ۷.۷۵ دلار کانادا برای کودکان بین ۵ تا ۱۳ و سالمندان است که شامل سفرهای نامحدود توسط تمامی اتوبوس‌ها، SeaBus ها و اسکای ترین‌ها در طول یک روز می‌شود. شما می‌توانید تمامی این بلیت‌ها را از خرده‌فروشی‌های مجازی مثل Safeway،London Drugs یا 7-Eleven خریداری کنید.

اتوبوس در ونکوور

ساعات کاری شلوغ‌ترین خطوط اتوبوس‌رانی ونکوور بین ۵ صبح تا ۱ بامداد است. اتوبوس‌های محدود NightBus نیز در دیگر ساعات شبانه روز خدمات محدودی ارائه می‌کنند. در مرکز شهر ونکوور، اتوبوس‌های بسیاری به سمت خیابان Granville، خیابان Burrard و خیابان Georgia حرکت می‌کنند.

اسکای ترین در ونکوور

اسکای‌ترین (SkyTrain) ونکوور یک سیستم حمل و نقل تندرو و کاملاً خودکار است که مسافران را به سرعت بین مرکز شهر و حومه ونکوور بزرگ یا مترو ونکوور (Metro Vancouver) جابه جا می‌کند. اسکای ترین دارای سه خط در ونکوور می‌باشد.

اتوبوس دریایی در ونکوور

فرابر یا اتوبوس دریایی (SeaBus) در ونکوور، کشتی های مسافربری هستند که تنها مختص جابه‌جایی افرادند. این سیستم ایستگاه Waterfront در مرکز شهر ونکوور را به Lonsdale Quay در ساحل شمالی متصل می‌کند. معمولاً سفرها ۱۲ دقیقه به طول می انجامد و با مناظر بسیار زیبایی همراه است. هر ۱۵ دقیقه یک SeaBus حرکت می‌کند و آخرین ساعت حرکت آن نیز 1 بامداد (11 شب در یکشنبه‌ها) می‌باشد.

هزینه های حمل و نقل عمومی در ونکوور

منطقه ونکوور بزرگ به سه حوزه مختلف برای سرویس‌های اسکای‌ترین و اتوبوس دریایی تقسیم شده است. البته جالب است بدانید که کرایه اتوبوس‌ها بر اساس یک حوزه محاسبه می‌شود، بدون اهمیت مسافت طی شده. نرخ کرایه در این مناطق به تناسب ساعات اوج ترافیک (از زمان شروع سرویس تا ساعت ۶:۳۰ بعد از ظهر) و روزهای کاری هفته متغیر است. به همین دلیل، در روزهای پرتردد، به‌منظور انتقال در روزهای دوشنبه تا جمعه، میزان کرایه با روزهای دیگر هفته متفاوت است.

بلیت‌های سفر در منطقه ونکوور دارای اعتبار تا مدت ۹۰ دقیقه هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید در همان حوزه‌ای که کرایه را پرداخت کرده‌اید، از تمامی سرویس‌های حمل و نقل استفاده کنید. تنها استثنا برای کرایه‌های نقدی اتوبوس‌ها صادق است، که با آن فقط می‌توانید بین اتوبوس‌های مختلف جابه‌جا شوید. هزینه سفر برای کودکان در رده‌ی سنی ۵ تا ۱۳ سال و ۱۴ تا ۱۹ سال با ارائه کارت Translink GoCard کاهش می‌یابد، و برای سالمندان بالای ۶۵ سال با نشان دادن مدرک شناسایی معتبر، نیز اعمال می‌شود. همچنین، سفر برای کودکان زیر ۴ سال رایگان است.

سه روش برای پرداخت کرایه وجود دارد:

  • پرداخت نقدی به قیمت دقیق (فقط اتوبوس)
  • بلیت‌های یکبار مصرف Compass Ticket که در دستگاه‌های فروش خودکار ایستگاه‌ها قابل خریداری هستند.
  • کارت‌های اعتباری Compass Card

کرایه ها به شرح زیر می‌باشند:

  • یک منطقه: بزرگسالان ۳.۰۰ دلار/ ۲.۴۰ دلار Compass Card / کودکان و سالمندان ۱.۹۵ دلار
  • دو منطقه: بزرگسالان ۴.۲۵ دلار/ ۳.۴۵ دلار Compass Card / کودکان و سالمندان ۲.۹۵ دلار
  • سه منطقه: بزرگسالان ۵.۷۵ دلار / ۴.۵۰ دلار Compass Card / کودکان و سالمندان ۳.۹۵ دلار

بلیت‌های نامحدود روزانه و سایر بلیت‌ها

بلیت‌های نامحدود روزانه نیز توسط TransLink ارائه می‌شود که می‌توانید توسط آن‌ها به سه منطقه در یک روز سفر نامحدود داشته باشید. قیمت این بلیت‌ها برای بزرگسالان ۱۰.۵۰ دلار و برای کودکان و سالمندان ۸.۲۵ دلار است. شما می‌توانید این بلیت‌ها را هم به صورت بلیت‌های یک مصرف و هم به صورت اعتبار بر روی Compass Card خود خریداری کنید. بلیت‌های نامحدود ماهانه نیز برای افرادی که اقامت طولانی در ونکوور دارند نیز موجود است.

خودروی شخصی در ونکوور

رفت و آمد با خودروی شخصی در شهر ونکوور به نسبت سایر شهرهای بزرگ راحت‌تر است، اما ترافیک سنگین وقت شما را هدر می‌دهد. حواستان به خیابان‌های یک طرفه مرکز شهر باشد؛ چرا که ممکن است باعث سردرگمی شما شوند. اگر تصمیم گرفتید که با ماشین شخصی خود در شهر ونکوور رفت و آمد کنید، به این نکته توجه داشته باشید که بنزین به واحد لیتر و بسیار گرانتر از قیمت بنزین در آمریکا فروخته می‌شود. میانگین سرعت مجاز در داخل شهر نیز ۵۰ کیلومتر بر ساعت است. همچنین برای پیدا کردن پارکومترها و پرداخت هزینه‌ی آن می‌توانید از برنامه EasyPark استفاده کنید. شرکت‌های بسیاری نیز در فرودگاه بین‌المللی ونکوور و در سطح شهر وجود دارند که به واسطه آن‌ها می‌توانید خودروی مورد نظر خود را اجاره کنید.

تاکسی در ونکوور

وقتی که سرعت برای شما اهمیت پیدا می‌کند، تاکسی بهترین گزینه شما خواهد بود. با این وجود بهتر است از قبل درخواست تاکسی دهید (تلفنی)، چرا که پیدا کردن تاکسی خارج از مرکز شهر دشوار است. کرایه تاکسی توسط تاکسی متر محاسبه می‌شود و شروع قیمت از ۳.۲۰ دلار کانادا است که به ازای هر یک کیلومتر، ۱.۸۵ دلار کانادا به این مبلغ اضافه می‌شود. شرکت‌های Vancouver Taxi، MacLure’s Cabs و Black Top & Checker Cabs از محبوب‌ترین شرکت‌های تاکسیرانی در ونکوور هستند.

سوالات متداول حمل و نقل عمومی در ونکوور

کرایه تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ونکوور بین ۲۸ تا ۳۶ دلار کانادا است.

شما همچنان می‌توانید توسط حمل و نقل عمومی از ونکوور به سایر شهرهای بریتیش کلمبیا سفر کنید. بدین منظور لازم است سفر خود را توسط سیستم حمل و نقل عمومی استان بریتیش کلمبیا (BC Transit) برنامه ریزی کنید.

شروع قیمت‌ها از ۳۵ دلار کانادا در روز برای مینی‌ون است. هزینه اجاره ماشین‌های کلاس اکونومی نیز روزانه ۴۵ دلار کانادا است.

در مورد شهر ونکوور بیشتر بدانید

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا