هزینه های درمان در آلمان

سلامتی از جمله نعمت‌های پر ارزش الهی است که همواره رایگان در اختیار بیشتر ما گذاشته می‌شود اما گاهی، این سلامتی دستخوش نوسانات و ناملایماتی می‌شود که به ناچار باید به پزشک مراجعه کرد. بسته به نوع و شدت بیماری، هزینه‌های درمان نیز متفاوت است. سطح پزشکی هم که ما به او مراجعه می‌کنیم، و یا مرکز درمانی هم می‌تواند از عوامل تاثیر گزار در هزینه‌های درمان باشد. در اینجا قصد داریم تا نگاهی به هزینه‌های درمان در کشور آلمان بیندازیم تا ببینیم که اگر در آلمان به هر دلیلی بخواهید به پزشک مراجعه کنید، چقدر باید هزینه کنید.

درمان در آلمان

جای تعجب نیست که تعداد زیادی از افراد برای معالجه راهی آلمان می‌شوند و به این تعداد هر روز افزوده نیز می‌شود. یکی از دلایل انتخاب آلمان برای معالجه، این است که این کشور بودجه عظیمی را برای توسعه صنعت دارو، سرمایه گزاری کرده است. همچنین آلمان در بین کشورهایی که بیشترین امید به زندگی دارند، در رده سوم جهان قرار دارد و این یک شایستگی، مستقیما از سیستم مراقبت‌های بهداشتی این کشور نشأت گرفته است. البته این به معنی ارزان بودن هزینه‌های درمان در آلمان نیست! بلکه بیشتر مرهون کیفیت خدمات درمانی این کشور است. زیرا همانطور که در بخش‌های بعدی راجع به آن صحبت خواهیم کرد، هزینه‌های درمان در آلمان کمی بالاست.

چرا درمان در آلمان

همانطور که در قسمت قبل خواندید، ممکن است اینچنین به نظر برسد که هزینه‌های درمانی در آلمان خیلی بالاست، که البته درست هم هست اما، این را هم مد نظر داشته باشید که این هزینه‌ها نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی و حتی آمریکا پایین‌تر است. پزشکان آلمانی به شدت به پروتکل درمانی و مصوبات آن پایبند هستند و از آزمایشات غیر ضروری، داروهای زیاد یا دستکاری‌های پزشکی به شدت برحزر داشته شده اند.

ممکن است فکر کنید که حتی با وجود نظارت دولتی بر تعرفه‌های پزشکی، کماکان این رقم بالاست اما این را نیز در نظر بگیرید که شما فقط ٪۲۰ این مبلغ را می‌پردازید که تازه آنهم بسته به نوع بیمه درمانی‌تان، این مبلغ می‌تواند به شما بعد از اتمام درمان برگرداننده می‌شود. برخی بیمه‌های تکمیلی نیز وجود دارند که حتی تا سقف ۲۰۰،۰۰ یورو از هزینه‌های درمانی را نیز تحت پوشش خود دارند و جای هیچ نگرانی از این بابت نیست.

اگر تحت پوشش بیمه خدمات درمانی ایالتی باشید، صورتحساب‌های پزشکان و متخصصان آلمانی مستقیماً به شرکت بیمه ارسال می شود‌، گرچه از شما انتظار می‌رود مبلغ پرداختی سهم خود را بپردازید. اگر بیمه درمانی خصوصی دارید، مجبور به پرداخت مبلغی به عنوان پیش پرداخت هستید تا بعدا با بازپرداخت شرکت بیمه خود آن را جبران کنید.

 

هزینه‌های پزشکی در آلمان

هزینه‌های درمان در آلمان، به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که عبارتند از:

هزینه‌های درمان در آلمان

نرخ هزینه‌های درمانی برای برخی بیماری‌ها در آلمان

هزینه‌های معاینه‌های عمومی در آلمان معمولاً در حدود 25 تا 30 یورو است. به یاد داشته باشید که اگر فقط تحت پوشش بیمه‌های دولتی هستید، پزشک شما فقط این هزینه را که دولتی هم هست، از شما اخذ می‌کند، در غیر این صورت هزینه‌ها بسیار بیشتر خواهد شد.

از سال ۲۰۰۴ به بعد، افرادی که دارای بیمه‌های درمانی ایالتی هستند، باید بدون در نظر گرفتن تعداد دفعات مراجعه به پزشک در آلمان، هر سه ماه ۱۰ یورو به صندوق بیمه بپردازند. این گواهی پرداخت باید در ملاقات با دکترها پیش‌تان باشد و اگر به پزشک یا متخصص دیگری ارجاع داده باشید، نامه ارجاع شما گواه این امر است که نیازی به پرداخت دوباره پرداخت آن ندارید. اگر بدون این نامه بروید، ممکن است از شما هزینه ای دریافت کند.

سایر هزینه‌هایی که باید بابت درمان در آلمان پرداخت کنید عبارتند از هزینه کامل دارو برای بیماری‌هایی نظیر تب و سرماخوردگی و …، هزینه پانداژ و پانسمان( اگر از آنها استفاده کرده اید)، ٪۱۰ از هزینه آمبولانس. این هزینه‌ها از حسابتان در بانک کسر شده و صورتحساب آن به آدرس شما ارسال خواهد شد.

نکته دیگر در محاسبه هزینه‌های درمان در هنگام مراجعه به مراکز درمانی، نوع احتیاج شما به این خدمات است! در اکثر مراکز بهداشتی آلمان، قیمت‌های مصوب دولتی برای یک سری از درمان‌ها در گوشه و کنار مرکز زده شده است و کسی حق درخواست اضافه دریافت را ندارد، اما در بعضی دیگر از موارد که مثلا بیمار به عمل جراحی یا اتاق و دستگاه‌های ویژه پزشکی نیاز داشته باشد، قضیه بسته به میزان و مدت استفاده از این خدمات متفاوت خواهد بود.

به طور مثال اگر در یک بیمارستان بستری شدید و پزشکی بر بالین شما حاضر شد، اگر آن پزشک دارای امتیاز حق معاینه از بیماران خصوصی را قبلا دریافت کرده باشد و امکان صدور فاکتور خصوصی داشته باشد، مسلما حق الزحمه بیشتری دریافت می‌کند.

مورد بعدی اینکه گاهی در هنگام عمل‌های جراحی بر بیمار، پزشکان از قبل و طبق لوایح از قبل طراحی و نوشته‌شده‌شان، شامل اخذ هزینه‌های خصوصی عمل نیز می‌شوند که باید پرداخت شود. اگر در حین عمل جراحی، از گروه متخصصین زیادی نظیر جراح، متخصص بیهوشی، ارتوپد و یا غیره استفاده شود، حق الزحمه آنان نیز بر فاکتور اضافه می شود.

هزینه‌های بیمارستان در آلمان

از عوامل دیگر تاثیرگزار در هزینه‌های درمانی آلمان، خود بیمارستان است! سیستم بیمارستان برای محاسبه فاکتور یکی دیگر از فرآیندهای پیچیده و مهم در محاسبه قیمت است. طبق رویه قالب در کشور آلمان، هر ساله یک DRG یا همان لیست گروه‌های تشخیص بیماری که بیش از ۹۰۰ بیماری را در خود جای داده است، هر ساله توسط دولت اعلام می‌شود و به مراکز بیمارستانی ارسال می‌شود. این لیست برای هر دسته و گروه از بیماری‌ها و درمان آنها، یک کد تعریف کرده است و هر کد نیز کف و سقف هزینه دارد. به عنوان مثال، DRG I78Z برای درمان صدمات ساده شانه، بازو یا پا بدون عوارض کدگذاری می‌شود. کد I44b، کاشت پروتز زانو را بدون عوارض توصیف می‌کند اما قیمت هر کدام از این موارد متغیر است.

در آلمان، قیمت‌گذاری‌های پزشکی را سازمان‌های دولتی و فدرال بر عهده دارند و وزارت بهداشت و انجمن پزشکی فدرال نیز بر کارشان نظارت دارد و در این کشور چیزی به عنوان پرداخت پول خوب برای گرفتن خدمات درجه یک پزشکی بی معناست زیرا تمامی مراکز درمانی موظف به خدمت‌رسانی کامل به بیماران هستند؛ حالا در هر شهر و ایالت و بیمارستانی که باشد، این پول نیست که شما را نجات می‌دهد بلکه وجدان کاری پزشکان و سیستم قانونی و قدرتمند بهداشتی آلمان است که منجی بیماران است.

هزینه‌های درمان در آلمان

بیمه‌های درمانی در آلمان و چگونگی پرداخت هزینه‌های درمان

درمان در بیمارستان‌ها و اقدامات خصوصی پزشکان هرگز رایگان نیست و شما همیشه مجبور به پرداخت هزینه خواهید شد. اما سوال اینجاست که پس وضعیت بیمه چه می‌شود؟

این را باید بدانید که بیمه تامین اجتماعی برای آلمانی‌ها اجباری است و همه آنها تقریبا تحت پوشش این بیمه هستند و با پرداخت مبلغی به عنوان حق بیمه، از خدمات درمانی کشورشان استفاده می‌کنند و به غیر از معدود مواردی، دیگر احتیاج به پرداخت همه هزینه‌های درمان نیست؛ درواقع اگر در آلمان شاغل باشید، کارفرمای شما ۵۰٪ از کل حق بیمه درمانی عمومی مربوط به شما را پرداخت می‌کند. اما برای مهاجران به آلمان که اکثرا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند، بهتر است و یا یا باید بگوییم واجب است که تحت پوشش یکی از انواع بیمه‌های خصوصی قرار بگیرند و خیال خود را بابت هزینه‌های درمان راحت کنند. نحوه پرداخت این نوع بیمه‌ها هم به این گونه است که: شما هزینه‌های درمان را حساب می‌کنید و بعد با بردن صورتحساب به مراکز بیمه، آن را دوباره دریافت می‌نمایید.

بیمه‌های درمانی خصوصی

برنامه‌های بیمه درمانی خصوصی انتخاب گسترده ای از معالجه پزشکی پرهزینه و دندانپزشکی را در بر می‌گیرد و به طور کلی پوشش جغرافیایی گسترده ای را نیز ارائه می‌دهند. برای همین است که مهاجران و دانشجویان نیز باید از این بیمه استفاده کنند تا به عنوان فردی که از خارج از آلمان به آنجا آمده، بتوانند خدمات پزشکی بگیرند. با داشتن بیمه درمانی خصوصی، شما یک بیمار خصوصی محسوب می‌شوید و می‌توانید از خدمات پزشکی سطح بالاتری استفاده کنید. البته کمی هم بیشتر باید حق بیمه پرداخت کنید. بازار بیمه‌های خصوصی پزشکی در آلمان، توسط ۴۰ شرکت بیمه در حال خدمت است، و حق بیمه و سود آن برای افراد، متناسب با بودجه‌شان، در دسترس است. هزینه حق بیمه هر شخص، با توجه به سرویس‌هایی که انتخاب کرده و وزن و قد، و همچنین سابقه پزشکی وی، قابل تغییر است.

هزینه‌های درمان برای مهاجران در کشور آلمان

معمولا اینگونه است که برخی از کشورها یک قیمت درمانی ای را برای بیماران مقیم کشور خود تعیین می‌کنند که این قیمت، با هزینه‌های پزشکی گردشگران فرق داشته و برای این گروه، هزینه‌ها بالاتر است؛ اما این روش در آلمان مرسوم نیست و آلمان هزینه های درمانی برای اتباع بیگانه را گران‌تر از هزینه‌های معمولی برای افراد مقیم کشورش، حساب نمی‌کند. در آلمان، تمام قیمت‌ها را مقامات قانونی تنظیم می‌کنند وآنها ترجیح داده‌اند که هزینه‌های درمان برای بیماران محلی و خارجی یکسان باشد.
اگر واجد شرایط بیمه درمانی آلمان با بودجه دولتی نیستید یا به طور موقت در آلمان حضور دارید، ممکن است از شما خواسته شود بیمه درمانی خصوصی را اخذ کنید. شهروندان اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا سوئیس که برای بازدید موقت در آلمان هستند می‌توانند از کارت بیمه درمانی اروپا (EHIC) خود استفاده کنند.

در آلمان نیز دو سیستم دولتی و خصوصی برای مداوا وجود دارد که از نظر توجه به بیمار و مراحل درمانی فرقی ندارند ولی در مراکز خصوصی به علت وجود برخی خدمات اضافه بر درمان و یا سرویس‌های همراه مریض، این مراکز گران‌تر هستند. طبق پروتکل پزشکی آلمان، بهتر است همه افرادی که قصد زندگی طولانی مدت در آلمان را دارند، در مرکز بهداشت محله یا شهر خود ثبت نام کرده و کارت و شماره بیمه خود را دریافت کنند، که البته باز هم این کار اجباری نیست، اما دسترسی سریع و به موقع به پزشکان را برای افراد مهیاتر می‌کند. به طور میانگین به ازاری هر ۱۰۰۰ نفر در آلمان، ۳.۵۸ پزشک وجود دارد که این یعنی، در هنگام وقت گرفتن از پزشکان ممکن است چند روز در صف انتظار باشید تا به شما وقت معاینه بدهند. به خاطر همین میگویند که بهتر است عضو مرکز بهداشت شهر خود باشید تا در صورت نیاز دسترسی به پزشک، سریع‌تر انجام گیرد. در ضمن عضویت در این مراکز با خود کمی تخفیف نیز به همراه خواهد داشت.

برخی پزشکان آلمانی از شما درخواست می‌کنند که با قرار ملاقات قبلی به مطب مراجعه نمایید، در حالی که برخی دیگر سیاست درهای باز را دارند اما ممکن است در هنگام مراجعه به این پزشکان، انتظار برای ورود به اتاق دکتر کمی طولانی باشد. اکثر جراحی‌های پزشک عمومی بین ۸ و ۶ بعد از ظهر، دوشنبه تا جمعه، با وقفه دو ساعته ناهار بین ۱ تا ۳ بعد از ظهر انجام می‌شود. تقریباً در همه موارد حضور شما در مطب، از شما خواسته می‌شود Gesundheitskarte یا همان (کارت بیمه درمانی آلمان) یا هر نوع مدرک دیگر که اثبات می‌کند شما تحت پوشش خدمات درمانی هستید را، به علاوه شناسه رسمی آن ارائه دهید.

شماره‌های اورژانس و پزشکی در آلمان

اگر در خارج از ساعات کاری پزشکان به کمک پزشکی احتیاج داشتید، می‌توانید هر یک از موارد زیر را انجام دهید:

سوالات متداول درباره هزینه‌های درمانی در آلمان

ماهانه چیزی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو که از این مقدار، پنجاه درصد را کارفرما می‌پردازد و بقیه از حقوق شما کسر می‌گردد. این مبلغ برای دانشجویان بسیار کمتر است.

این هزینه ها از ۲۰ یورو شروع شده و تا ۱۰۰ یورو فقط بابت حق ویزیت ادامه می‌یابد. سایر هزینه‌های درمان بسته به عوامل زیادی متغیر است.

آخرین مقالات

تماس با ما