تحصیل روانشناسی در کانادا، شرایط و فرصت‌ها

روانشناسی یکی از زیرشاخه‌های رشته‌ علوم اجتماعی است. با تحصیل در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد رشته روانشناسی همه چیز را در مورد جنبه‌های مختلف مرتبط با روان انسان و نحوه تأثیرپذیری افراد از جامعه، فرهنگ و چالش‌های دوران معاصر خواهید آموخت. در این رشته، موضوعات متنوعی را کاوش خواهید کرد تا بتوانید به پرسش‌های مختلفی پاسخ بدهید از جمله اینکه: آیا ذهن صرفاً یکی از محصولات جانبی فرآیندهای مغزی است؟ آیا رفتار یاد گرفتنی است یا ارثی؟ ناخودآگاه انسان چیست؟ افراد چگونه می‌توانند از طریق شناخت خود رفتارشان را تغییر بدهند؟

رشته روانشناسی به شما کمک خواهد کرد تا طیف گسترده‌ای از رفتارهای انسان و اشکال مختلف مشکلات روانی او را بشناسید. دانشجویان روانشناسی در کنار گذراندن کلاس‌های تئوری و کسب تجربه‌های کار عملی، مطالعاتی موردی در زمینه موضوعاتی مثل تروما‌های روانی، اختلالات روانی، اعتیاد، رشد ذهنی کودک، و روش‌های جاری درمان و غیره انجام می‌دهند.

تحصیل روانشناسی در کانادا

خود روانشناسی چندین زیرشاخه دارد، از جمله: روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی و ادراکی، روانشناسی رفتاری، عصب روانشناسی، روانشناسی رشدی، روانشناسی پرورشی، روانشناسی تجربی یا اشکال مختلف روانشناسی ژرفا (که بر فرآیندهای ناخودآگاه تمرکز دارند).

دانشجویان روانشناسی در سراسر دنیا پس از فارغ‌التحصیلی به طیف گسترده‌ای از عناوین شغلی دسترسی پیدا خواهند کرد، از جمله: روان‌درمانگر، مشاور روانشناسی، روانشناس شغلی، مشاور مدرسه، کارمند منابع انسانی، بازی‌درمانگر، روانشناس قانونی، روانشناس سازمانی (I-O)، و غیره.

تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا

 کانادا به دلیل داشتن تعداد زیادی دانشگاه با کیفیت بالا و شهریه پایین در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان، یکی از مقاصد تحصیلی پرطرفدار در بین دانشجویان بین‌المللی است.

مزایای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا عبارتند از دسترسی به برخی از بهترین مؤسسات تحقیقاتی در دنیا، هزینه‌های مناسب زندگی و فرصت تجربه زندگی در یک جامعه چند فرهنگی.

در مورد بازار کار بعد از تحصیل در این رشته باید گفت که در کانادا نه تنها تقاضای زیادی برای روانشناسان وجود دارد بلکه این متخصصان در سال 2020 بالاترین رده‌های درآمدی در کانادا را داشته‌اند. همچنین دانشجویان بین‌المللی این رشته، بعد از تحصیلشان، برای اقامت و اشتغال در کانادا و سایر کشورها گزینه‌های زیادی دارند.

27 دانشگاه کانادایی در رتبه‌بندی THE در زمینه روانشناسی قرار دارند، که پنج مورد از آن‌ها جزء 100 دانشگاه برتر در این رشته هستند.

در ادامه بهترین دانشگاه‌های کانادا در رشته روانشناسی را به شما معرفی می‌کنیم.

1- دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال 1908 میلادی بنیان‌گذاری شده است. روانشناسی یکی از پرطرفدارترین رشته‌های مقطع کارشناسی در UBC است که دانشجویان آن می‌توانند در یکی از دوره‌های کارشناسی روانشناسی یا علوم اعصاب رفتاری (behavioural neuroscience) تحصیل کنند.

دانشجویان دوره تحصیلی خود را با خواندن مقدمه‌ای بر این رشته آغاز می‌کنند و از سال‌های دوم و سوم می‌توانند وارد زیرشاخه‌های تخصصی این رشته مثل روانشناسی ورزشی و روانشناسی فرهنگی شوند.

کارشناسی ارشد روانشناسی یک دوره تحصیلی 24 ماهه است که دانشجویان آن ملزم به نوشتن یک رساله و ارائه آن در فستیوال سالانه رشته روانشناسی دانشگاه هستند.

در این دانشگاه تحقیقات متمرکز بر چندین حوزه اصلیِ این رشته هستند: علوم اعصاب رفتاری، و روانشناسی بالینی، شناختی، کمی، رشدی، سلامت و اجتماعی.

هر ساله، گروه روانشناسی UBC با همکاری انجمن دانشجویان روانشناسی میزان رویدادهای مختلفی از گردهمایی‌های اساتید و دانشجویان، کارگاه‌های عملی در زمینه رزومه نویسی و اشتغال گرفته تا میزگردهایی در مورد ادامه در تحصیل در مقاطع تکمیلی است.

2- دانشگاه تورنتو

گروه روانشناسی دانشگاه تورنتو طیف وسیعی از زیرشاخه‌های روانشناسی را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد که باعث می‌شود دانشجویان از تمامی زمینه‌های این رشته دانشی بنیادی کسب کنند.

دانشگاه تورنتو، در کنار این زمینه‌سازی عمومی، به طور مداوم برنامه درسی رشته روانشناسی را به روز رسانی می‌کند تا بتواند تحقیقات جدید را در آن لحاظ کرده و به چالش‌های جدید این رشته، از جمله اخلاق زیست-عصب‌شناسانه (neuro-ethics) و روابط بین گروهی، هم بپردازد.

انجمن دانشجویان کارشناسی روانشناسی متشکل از گروهی از دانشجویان منتخب است که وظایف مختلفی را به عهده دارند، از جمله اینکه آن‌ها رابط بین کارکنان دانشگاه و دانشجویان بوده و یک شبکه اجتماعی را در سطح دانشگاه فراهم می‌کنند.

دوره‌های واحد تحصیلات تکمیلی رشته روانشناسی در هر سه شعبه دانشگاه تورنتو، در میسیساگا، اسکاربورگ و سنت جورج برگزار می‌شوند. اساتید مدعو از بیمارستان‌ها و مؤسسات مرتبط در این دوره‌ها شرکت کرده و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در زمینه فعالیت‌های تحصیلی‌شان هدایت می‌کنند.

3- دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل قدیمی‌ترین دانشگاه مونترال و یکی از سه دانشگاه انگلیسی زبان در استان کبک است.

اولین دوره آموزش روانشناسی در دانشگاه مک‌گیل در سال 1850 توسط دابلیو. تی. لیچ تدریس شد، و اولین آزمایشگاه روانشناسی هم توسط ویلیام دانلوپ تایت در سال 1910 تأسیس گردید.

روانشناسی در دانشگاه مک‌گیل در قالب دوره‌های تحصیلی کارشناسی علوم انسانی و هنر (B.A) یا کارشناسی علوم پایه (B.Sc) و یا دوره مشترک بین هر دوی این دو نوع کارشناسی ارائه می‌شود. دانشجویان در هر یک از این دوره‌ها فرصت این را دارند که دروس مختلفی از جمله روانشناسی دو زبانگی، روانشناسی سلامت و هورمون‌ها و رفتار را مطالعه کنند. همچنین به دانشجویان این امکان داده می‌شود که پروژه‌های تحقیقاتی خود را انجام بدهند.

این دانشگاه در مقاطع تکمیلی هم حدوداً 100 دانشجو را در دو بخش روانشناسی بالینی و تجربی می‌پذیرد.

انجمن دانشجویان روانشناسی دانشگاه مک‌گیل، در تمام طول سال طیف گسترده‌ای از رویدادهای آکادمیک، سخنرانی‌ها و رویداد‌های اجتماعی را برای دانشجویان روانشناسی برگزار می‌کند. این گروه حتی در مقطع کارشناسی یک مجله تحقیقات دانشجویی نیز منتشر می‌کند.

4- دانشگاه واترلو

از زمان تأسیس گروه روانشناسی دانشگاه واترلو تقریباً 50 سال می‌گذرد.

در مقطع کارشناسی، روانشناسی را می‌توان در این دانشگاه به عنوان رشته اصلی یا دوم و طی دوره‌های سه ساله یا چهار ساله مطالعه کرد.

این دانشگاه از یادگیری تجربی حمایت کرده و دانشجویان را به کسب تجربیات کاری، شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی و داوطلب شدن برای کنفرانس‌ها و شرکت در آن‌ها تشویق می‌کند.

دانشگاه واترلو همچنین دارای ابزارها و امکانات تحقیقاتی مختلفی از جمله دستگاه سنجش پتانسیل وابسته به رخداد (ERP)، ضبط دیجیتال و پخش زنده ویدئو، سنجش روان‌شناختی، ضبط حرکت چشم و دسترسی به اسکنر‌های ام‌آر‌آی است. در این دانشگاه، همچنین آزمایشگاه‌های ویژه‌ای مجهز به دستگاه‌ها و تجهیزات مناسب برای مطالعه رفتارهای خاص وجود دارد، از جمله ماشین‌های قمار برای مطالعه رفتارهای قماربازی، یک آشپزخانه کوچک برای مطالعه رفتارهای وسواسی شستشو و چک کردن مداوم، و یک اتاق بازی نوزاد و کودک برای مطالعه توسعه شناختی و اجتماعی.

اساتید گروه روانشناسی دانشگاه واترلو تحقیقات خود را در شش حوزه انجام می‌دهند: بالینی، شناختی، علوم اعصاب شناختی، رشدی، صنعتی و سازمانی، و اجتماعی.

5- دانشگاه کوینز

گروه روانشناسی دانشگاه کوینز به تحقیقات و توسعه مهارت‌ها بسیار بها می‌دهد. در این دانشگاه دانشجویان کارشناسی بعد از گذراندن دروس مقدماتی روانشناسی در سال اول، می‌توانند در سال‌های دوم و سوم درس‌هایی را انتخاب کنند که رفته رفته تخصصی‌تر می‌شوند، و بعد از آن نیز باید تحصیلات خود را با انجام یک رساله یا سه سمینار پیشرفته به پایان برسانند.

در این دانشگاه، همچنین چند رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد که به چهار بخش اصلی در زمینه تحقیقات روانشناسی تقسیم می‌شوند: بالینی، علوم اعصاب شناختی، رشدی و اجتماعی.

خود این گروه دارای 31 آزمایشگاه است که اعضای هیئت علمی آن تحقیقات تخصصی مختلفی در زمینه‌های مغز، رفتار و علوم شناختی و همچنین روانشناسی رشدی، اجتماعی و بالینی را در این آزمایشگاه‌ها انجام می‌دهند. بسیاری از دانشجویان کارشناسی شانس این را خواهند داشت که برای دستیاری در این آزمایش‌ها داوطلب شده و بعداً تحقیق رساله خود را در این آزمایشگاه‌ها انجام بدهند.

شهردانشگاهرتبه‌بندی WUR 2021رتبه‌بندی کانادا 2021
ونکووردانشگاه بریتیش کلمبیا13=1
تورنتودانشگاه تورنتو21=2
مونترالدانشگاه مک‌گیل353
واترلودانشگاه واترلو784
کینگزتوندانشگاه کوینز885
ویکتوریادانشگاه ویکتوریا101–1256
ادمونتوندانشگاه آلبرتا126–1507=
هالیفاکسدانشگاه دالهوزی126–1507=
تورنتودانشگاه یورک126–1507=
همیلتوندانشگاه مک‌مستر151–17510=
برنابیدانشگاه سیمون فریزر151–17510=
مونترالدانشگاه مونترال176–20012=
لندندانشگاه وسترن176–20012=
کلگریدانشگاه کلگری201–25014=
اتاوادانشگاه کارلتون201–25014=
مونترالدانشگاه کنکوردیا251–30016=
رجینادانشگاه رجینا251–30016=
گوئلفدانشگاه گوئلف301–40018=
شهر کبکدانشگاه لاوال301–40018=
اتاوادانشگاه اتاوا301–40018=
شهر کبکدانشگاه کبک301–40018=
تورنتودانشگاه رایرسون301–40018=
ویندسوردانشگاه ویندسور301–40018=
لتبریجدانشگاه لتبریج401–50024=
نیوفاندلند و لابرادوردانشگاه مموریال نیوفاندلند401–50024=
فردریکتوندانشگاه نیوبرانزویک (UNB)401–50024=
ساسکاتوندانشگاه ساسکاچوان401–50024=

دانشگاه‌های روانشناسی در کانادا: تخصص‌ها و مقاطع تحصیلی

روانشناسی دارای یک دوره حرفه‌ای پیوسته نبوده بلکه یک دوره آموزش شغلی است که مستلزم مطالعات گسترده و به کار گیری آن‌ها در موقعیت‌های عملی می‌باشد. برای برجسته شدن در این شغل به تجربه و نمرات بالا در درس‌های تخصصی نیاز است. در کانادا، برای دانشجویان بین‌المللی دوره‌های تحصیلی گوناگونی در رشته روانشناسی وجود دارد.

برای یک مدرک کارشناسی روانشناسی از یک کالج معتبر، میانگین هزینه مورد نیاز معادل 49,000 تا 54,000 دلار کانادا است، در حالی که دانشجویان کارشناسی ارشد می‌توانند تا 66,000 دلار کانادا درآمد داشته باشند. دانشجویان دکتری اغلب می‌توانند در سمت‌های پایه‌ حوزه روانشناسی مشغول به کار، تحقیق یا تدریس شوند.

در کانادا تعداد زیادی دانشگاه خوش‌نام وجود دارد که در کنار انواع رشته‌ها در مقاطع مختلف، دوره‌های تخصص هم ارائه می‌دهند. این تخصص‌ها عبارتند از:

 • روانشناسی صنعتی و سازمانی
 • روانشناسی تجربی
 • فیزیولوژی تلفیقی (Integrative Physiology)
 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی قانونی و جرم‌شناسی
 • روانشناسی پرورشی
 • روان‌پزشکی
 • عصب روانشناسی بالینی
 • روانشناسی مشاوره‌ای
 • روانشناسی کودک
 • علوم شناختی زبان

انواع مقاطع تحصیلی

آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در کانادا را دارند می‌توانند در مقاطع آموزش عالی که در زیر آمده برای تحصیل ثبت‌نام کنند:

 • مدارک کارشناسی: کارشناسی علوم انسانی و هنر (B.A)، کارشناسی علوم پایه (B.Sc)، کارشناسی حرکت‌شناسی (Bachelor of Kinesiology) و کارشناسی سینتیک انسانی (Bachelor Human Kinetics)
 • مدارک مقطع تکمیلی: کارشناسی ارشد علوم انسانی و هنر، کارشناسی ارشد علوم پایه، کارشناسی ارشد آموزش
 • دکتری: دکتری در فلسفه علم (Ph.D)

دانشگاه‌های روانشناسی در کانادا: مقطع کارشناسی

شش دانشگاه روانشناسی کانادایی در میان فهرست 200 دانشگاه برتر در رتبه‌بندی تخصصی QS قرار دارند. دوره‌های کارشناسی آن‌ها که عموماً 3/1 تا 4 سال طول می‌کشند به دانشجویان این امکان را می‌دهند تا در آینده در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل بپردازند.

دانشجویان با طی کردن یک دوره 5 ساله کالج در رشته روانشناسی می‌توانند وارد طیف متنوعی از مشاغل شوند. دانشجویان روانشناسی، از طریق آموزش‌های متنوعی که می‌بینند، صاحب‌ ظرفیت‌های چشمگیر مختلفی می‌شوند، از جمله، ظرفیت تجزیه و تحلیل مسائل و تفکر بنیادی؛ ظرفیت تفسیر و ارزیابی تحقیقات، من جمله سنجش‌ها؛ آشنایی با تأثیرات وراثتی، ارگانیک و اجتماعی بر عملکرد افراد؛ و دغدغه و توجه به تضادهای رابطه‌ای، اکتسابی و اجتماعی.

تعداد بسیار زیادی از دانشجویان به عنوان اولین گام به سوی یک آینده شغلی در رشته روانشناسی تحصیل می‌کنند. یک مدرک روانشناسی بستر بی‌نظیری برای ورود به مجموعه‌ای از پروژه‌های تخصصی از جمله پروژه‌های حقوقی، پزشکی، مددکاری اجتماعی، آسیب‌شناسی گفتمان (discourse pathology)، شنودشناسی، مشاوره و آموزش است.

دوره‌های کارشناسی موجود عبارتند از:

دوره‌های کارشناسی رشته‌های روانشناسی

دانشگاه‌هادوره‌هاطول (سال)هزینه‌های تقریبی سالانه
دانشگاه بریتیش کلمبیاروانشناسی (B.Sc.)441,525
دانشگاه بریتیش کلمبیاروانشناسی (B.A.)440,305
دانشگاه بریتیش کلمبیاعلوم سلولی، آناتومیکی و فیزیولوژیکی (B.Sc.)443,191
دانشگاه بریتیش کلمبیاکارشناسی حرکت‌شناسی در علوم مکانیک عصبی و فیزیولوژیکی443,193
دانشگاه تورنتوروانشناسی قانونی (B.Sc.)456,463
دانشگاه تورنتوروانشناسی (B.Sc.)456,463
دانشگاه تورنتوروانشناسي زبان‌شناختی (B.A.)460,415
دانشگاه تورنتوکارشناسی علوم شناختی453,451
دانشگاه تورنتوعلوم شناختی (B.Sc.)453,451
دانشگاه تورنتوروانشناسی (B.A.)453,451
دانشگاه مک‌گیلروانشناسی (B.A.)319,189
دانشگاه مک‌گیلروانشناسی (B.Sc.)344,916
دانشگاه مونترالآموزش روانی (B.Sc.)318,190
دانشگاه مونترالروانشناسی (B.Sc.)318,190
دانشگاه مونترالروانشناسی و جامعه‌شناسی (B.Sc.)318,190
دانشگاه سیمون فریزرعلوم شناختی (B.A.)429,910
دانشگاه سیمون فریزرروانشناسی (B.A.)429,910
دانشگاه سیمون فریزرروانشناسی و جرم‌شناسی (رشته اصلی مشترک) (B.A.)429,910
دانشگاه سیمون فریزرمطالعات جنسیتی و زنان و روانشناسی (رشته اصلی مشترک) (B.A.)429,910
دانشگاه سیمون فریزرروانشناسی و تحلیل کاربردی رفتار (B.A.)429,910
دانشگاه سیمون فریزرکسب و کار و روانشناسی (رشته اصلی مشترک) (B.A.)429,910
دانشگاه مک‌مسترروانشناسی، علم اعصاب و رفتار (B.Sc.)434,088
دانشگاه آلبرتاروانشناسی (B.A.)431,256
دانشگاه آلبرتاروانشناسی (B.Sc.)428,608
دانشگاه آلبرتاعلوم روانشناسی (B.Sc.)428,608
دانشگاه آلبرتاروانشناسی تلفیقی (B.Sc.)428,608
دانشگاه اوتاواروانشناسی (B.A.)457,470
دانشگاه اوتاواروانشناسی (B.Sc.)457,470
دانشگاه اوتاواروانشناسی و زبان‌شناسی (B.A.)457,470
دانشگاه اوتاواکارشناسی سینتیک انسانی457,470
دانشگاه اوتاواکارشناسی روانشناسی (رشته اصلی)3/1-

شرایط مورد نیاز برای دوره‌های کارشناسی روانشناسی در کانادا

یک سری معیارهای قطعی برای پذیرش در دانشگاه‌های روانشناسی در کانادا وجود دارد. علاوه بر این، برخی مدارک مهم نیز جزء الزامات ثبت‌نام هستند.

 • دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی، به 10 + 2 امتیاز نیاز دارند که دست‌کم 75 درصد آن می‌بایست در دروس علوم انسانی و پایه باشد.
 • به علاوه، یک سری الزامات قطعی در زمینه زبان انگلیسی وجود دارد که عبارتند از:
 • آیلتس: 5/6
 • تافل: 100
 • PTE: 65
 • MELAB: 85
 • SAT اجباری نیست اما شاید در برخی از کالج‌های کانادا جزء الزامات باشد. اگر در بخش ریدینگ SAT دست‌کم 35 امتیاز بگیرید می‌توانید از ارائه نمره تافل معاف شوید.

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا عبارتند از:

 • کارنامه تحصیلی ادوار گذشته و 2 تا 3 توصیه‌نامه از کالج‌های پیشین.
 • نمرات آزمون‌های زبان انگلیسی.
 • نمرات SAT، در صورت نیاز.
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی.
 • رزومه با عکس‌های اندازه گذرنامه.
 • مدارک شناسایی معتبر و گذرنامه هم جزء مدارک ضروری هستند.

هزینه‌ها و کمک‌هزینه‌ها برای دوره‌های کارشناسی روانشناسی در کانادا

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی روانشناسی در بهترین دانشگاه‌های کانادا بین 18,000 تا 60,000 دلار کانادا متغیر است. در عین حال، برای دانشجویان کارشناسی در کانادا چندین بورسیه و گزینه تأمین مالی برای پوشش هزینه‌های تحصیل وجود دارد.

دانشگاه‌های روانشناسی در کانادا: دوره‌های کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع تکمیلی برای دانشجویان روانشناسی بسیار مهم است. تحصیل در این مقطع دانش تئوری و عملی شما را بالا برده، موقعیت‌هایی را در حوزه تحقیقات برایتان فراهم می‌کند و سیلی از فرصت‌های شغلی را به سوی شما روانه می‌کند.

مطابق گزارش اداره آمار کانادا برای سه ماه سوم 2019، میانگین حداقل دستمزد روانشناسان دارای مدرک کارشناسی ارشد 35.5 دلار کانادا در ساعت و برای مدرک کارشناسی 28.3 دلار کانادا در ساعت بودن است. در کانادا کارشناسی ارشد روانشناسی عموماً بین 1.6 تا 3 سال طول کشیده و توسط دانشگاه‌های روانشناسی زیر ارائه می‌شود:

دوره‌های کارشناسی ارشد رشته‌های روانشناسی

دانشگاه‌هارشته محل‌هاطول دورههزینه سالانه تقریبی
دانشگاه بریتیش کلمبیاروانشناسی (M.A.)29,242
دانشگاه تورنتوروانشناسی (M.A.)225,031
دانشگاه تورنتوروانشناسی مشاوره‌ای و بالینی (M.A.)225,031
دانشگاه مک‌گیلروانشناسی مشاوره‌ای (پروژه) (M.A.)219,072
دانشگاه مک‌گیلروان‌پزشکی (M.Sc.)219,072
دانشگاه مک‌گیلروانشناسی کودک (M.A.)219,072
دانشگاه مک‌گیلمشاوره ژنتیک (M.Sc.)219,072
دانشگاه مونترالآموزش روانی (M.Sc.)1.627,516
دانشگاه مونترالروانشناسی (M.A.)213,560
دانشگاه سمون فریزرروانشناسی مشاوره‌ای (M.A.)310,137
دانشگاه سمون فریزرکارشناسی ارشد روانشناسی مشاوره‌ای آموزش310,137
دانشگاه سمون فریزرروانشناسی پرورشی (M.A.)310,137
دانشگاه سمون فریزرروانشناسی پرورشی (M.Ed.)210,137
دانشگاه مک‌مسترروانشناسی (M.Sc.)218,000
دانشگاه مک‌مسترزندگی کودک و مراقبت‌های روان‌شناختی اطفال (M.Sc.)218,000
دانشگاه آلبرتاروان‌پزشکی (M.Sc.)29,969
دانشگاه آلبرتاروانشناسی مشاوره‌ای (M.Ed.)29,969

کارشناسی ارشد روانشناسی در کانادا: شرایط مورد نیاز

دانشجویان بین‌المللی، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی در کانادا می‌بایست یک سری الزامات اضافی را برآورده کنند. برخی از این الزامات که در میان دانشگاه‌های مختلف ارائه دهنده دوره‌های کارشناسی ارشد مشترک هستند عبارتند از:

 • یک مدرک کارشناسی چهار ساله یا معادل آن با حداقل معدل تحصیلی(GPA) 3 یا نمره B یا 75 درصد.
 • نمره آیلتس: 7؛ تافل: 100؛ PTE: 65؛ MELAB: 90
 • در برخی دانشگاه به GRE نیاز است اما اجباری نیست.

مدارک مورد نیاز

 • ریز نمرات
 • بسته به الزامات کالج مورد نظر، ارائه 2 تا 3 توصیه‌نامه ضروری است.
 • در صورتی که دانشجو دارای یک مدرک روانشناسی است، برای معافیت از ارائه GRE، به یک فرم پیشینه روانشناسی (Psychology Background Form) نیاز خواهد داشت.
 • ارائه یک رزومه‌ی به روز شده و گواهی‌های تجربه کاری (در صورت وجود) الزامی خواهد بود.
 • مدارک هویتی معتبر و گذرنامه به همراه عکس‌های اندازه‌ گذرنامه.
 • مدارکی که نشان دهد دانشجو استطاعت پوشش هزینه‌های تحصیل را دارد.
 • همچنین یک انگیزه نامه تحصیلی.

کارشناسی ارشد روانشناسی در کانادا: هزینه‌ها و کمک‌هزینه‌ها

هزینه تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد روانشناسی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بین 9,969 تا 27,516 دلار کانادا متغیر است. در عین حال، بورسیه‌های مختلفی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در کانادا وجود دارد.

کالج‌های روانشناسی در کانادا: دوره‌های ارائه دهنده گواهی‌نامه و دیپلم

برای دانشجویان بین‌المللی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته روانشناسی در کانادا هستند، گزینه‌هایی از دوره‌های کوتاه مدت با کیفیت نیز وجود دارد. این دوره‌ها معمولاً به مدت یک سال برگزار می‌شوند و قیمت نسبتاً مناسبی دارند. در ادامه، فهرستی از این دوره‌ها را مشاهده می‌کنید.

دوره‌های کالج رشته روانشناسی

کالج‌هادورهطول (سال)هزینهشرایط مورد نیاز
کالج فنشاوهگواهی‌نامه فارغ‌التحصیلی در زمینه اتیسم و علوم رفتاری116,626کارشناسی علوم اجتماعی یا هرگونه دیپلمی در رشته‌های مرتبط.
کالج فنشاوهگواهی‌نامه فارغ‌التحصیلی در زمینه اتیسم و علوم رفتاری116,626آیلتس: 5/6
کالج فنشاوهگواهی‌نامه فارغ‌التحصیلی در زمینه اتیسم و علوم رفتاری116,626تافل: 90
دانشگاه کبکگواهی‌نامه روانشناسی125,227دیپلم علوم طبیعی و دیپلم مقطع متوسطه. آزمون زبان فرانسوی الزامی است.
دانشگاه کبکدیپلم در رشته مشاوره اکولوژیکی117,258کارشناسی در یک رشته مرتبط. آزمون زبان فرانسوی بین‌المللی الزامی است.
دانشگاه یورکدیپلم در رشته روانشناسی سلامت113,216مدرک کارشناسی با دست‌کم 75 درصد نمره.
دانشگاه یورکدیپلم در رشته روانشناسی سلامت113,216آیلتس: 5/6
دانشگاه یورکدیپلم در رشته روانشناسی سلامت113,216تافل: 83

دانشگاه‌های روانشناسی در کانادا: دوره‌های دکتری

کانادا در سطح گسترده‌ای حامی و مشوق تحقیق و توسعه است. روانشناسی رشته‌ای است که نیازمند مقدار زیادی کار عملی و تحقیق است. در حال حاضر در کانادا، به ازا هر یک میلیون نفر از جمعیت بیش از 721,100 مدرس یا مشاور و 4,541 محقق وجود دارد.

بنابراین، اگر قصد ورود به مشاغل تحقیقاتی، تدریس یا مشاوره را دارید، این کشور گزینه مناسب برای شما است. در کانادا با بهترین دانشگاه‌های روانشناسی مواجه خواهید شد. دوره‌های آموزشی مقطع دکتری 3 تا 6 ساله بوده و در دانشگاه‌های زیر ارائه می‌شوند:

دوره‌های دکتری رشته‌های روانشناسی

دانشگاه‌هادوره‌هاطول (سال)هزینه سالانه تقریبی
دانشگاه بریتیش کلمبیاروانشناسی (Ph.D)49,242
دانشگاه تورنتوروانشناسی (Ph.D)56,539
دانشگاه تورنتوروانشناسی کودک مدرسه‌ای و بالینی (Ph.D)56,539
دانشگاه مک‌گیلروانشناسی مشاوره‌ای (Ph.D)316,467
دانشگاه مک‌گیلروانشناسی کودک (Ph.D)316,467
دانشگاه مونترالروانشناسی (Ph.D)316,240
دانشگاه مونترالتحقیق و مداخله در روانشناسی بالینی516,564
دانشگاه سیمون فریزرروانشناسی پرورشی (Ph.D)610,137
دانشگاه سیمون فریزرروانشناسی (Ph.D)410,137
دانشگاه سیمون فریزررفتار سازمانی (Ph.D)410,137
دانشگاه مک‌مسترعلوم شناختی زبان (Ph.D)46,641
دانشگاه آلبرتاروان‌پزشکی (Ph.D)49,969
دانشگاه آلبرتاروانشناسی مشاوره‌ای (Ph.D)49,969

دکتری در رشته روانشناسی: شرایط و مدارک مورد نیاز

شرایط و معیارهای مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری در هر یک از دانشگاه‌های روانشناسی فوق‌الذکر عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی یا معادل آن با دست‌کم نمرات B+ یا 80 تا 85 درصد.
 • نمرات آزمون زبان:
 • آیلتس: 7
 • تافل: 100
 • PTE: 65
 • MELAB: 90
 • در برخی از کالج‌ها، مثل دانشگاه تورنتو، GMAT نیز الزامی است. میانگین نمره مورد نیاز GMAT معادل 580 است.

مدارک مورد نیاز

 • برای تحصیلی در مقطع دکتری، ارائه ریز نمرات تمامی دروس دانشگاهی الزامی است.
 • 2 تا 3 توصیه‌نامه از کالج‌ها یا کارفرمایان سابق (در صورت وجود)
 • پروپوزال تحقیق و انگیزه نامه تحصیلی الزامی هستند.
 • یک رزومه به روز شده، گواهی‌ تجربیات مرتبط (در صورت وجود)، و سه عکس اندازه گذرنامه.
 • مدارک هویتی معتبر، گذرنامه و صورت‌های مالی.

دکتری روانشناسی در کانادا: هزینه‌ها و کمک‌هزینه‌ها

هزینه تحصیل دکتری در رشته روانشناسی در این دانشگاه‌ها بین 6,641 تا 16,564 دلار کانادا متغیر است. دانشجویان بین‌المللی برای تأمین مالی این هزینه‌ها اغلب برای بورسیه درخواست می‌دهند. بورسیه و کمک‌هزینه‌های مختلفی در کانادا وجود دارد که به شما در پوشش هزینه‌هایتان کمک خواهند کرد.

دکتری روانشناسی در کانادا: هزینه‌ها و کمک‌هزینه‌ها

هزینه تحصیل دکتری در رشته روانشناسی در این دانشگاه‌ها بین 6,641 تا 16,564 دلار کانادا متغیر است. دانشجویان بین‌المللی برای تأمین مالی این هزینه‌ها اغلب برای بورسیه درخواست می‌دهند. بورسیه و کمک‌هزینه‌های مختلفی در کانادا وجود دارد که به شما در پوشش هزینه‌هایتان کمک خواهند کرد.

آیا برای کار کردن در رشته روانشناسی در کانادا به اخذ پروانه کار نیاز است؟

پس از اتمام تحصیلات روانشناسی در کانادا، مرحله بعدی اخذ پروانه کار است. برای اینکه به عنوان روانشناس با مجوز رسمی در کانادا فعالیت کنید، باید با هیئت‌های تنظیم مقررات مربوطه در این حوزه تماس بگیرید. در صورتی که برنامه دکتری شما توسط انجمن روانشناسان کانادا به رسمیت شناخته شده باشد، فرآیند دریافت مجوز شما آسان‌تر خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره به رسمیت شناخته شدن رشته و هیئت‌های تنظیم مقررات، می‌توانید به وب‌سایت انجمن روانشناسی کانادا مراجعه کنید. (www.cpa.ca)

پروانه کار روانشناسی در کانادا

دوره کارشناسی ارشد توسط این انجمن به رسمیت شناخته نمی‌شوند. بنابراین، اگر مایلید در جایی مشغول به کار شوید این مسئله مشکلی ایجاد نمی‌کند اما برای خوداشتغالی در کانادا، باید مدرک دکتری داشته باشید یا از هیئت‌های تنظیم مقررات پروانه اشتغال دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد هیئت‌های تنظیم مقررات لطفاً به پورتال انجمن روانشناسی کانادا مراجعه کنید. (www.cpa.ca)

بورسیه‌ها در دانشگاه‌های روانشناسی کانادا

هزینه‌های تحصیل در کانادا علاوه بر مبلغ شهریه هزینه‌های زندگی را نیز شامل می‌شود. هزینه زندگی در کانادا، بسته به محل اقامت و سبک زندگی فرد از 3.000 تا 10,000 دلار کانادا متغیر است.

برای اطمینان از اینکه این هزینه‌ها از نظر مالی بیش از حد به دانشجویان بین‌المللی فشار نمی‌آورند، لازم است که این افراد با گزینه‌های تأمین مالی موجود آشنا شوند. علاوه بر بورسیه‌ها سایر کمک‌های مالی نیز در دسترس می‌باشد. این کمک‌ها عبارتند از وام‌ها، TA/RA، کار در حین تحصیل و غیره.

بورسیه‌های رشته روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا

بورسیه‌هاآخرین مهلت درخواستمبلغ بورسیههزینه‌های قابل پوششمقاطع و رشته‌های تحت پوشش
بورسیه‌های دکتری بنیاد پیر الیوت ترودوسوم ژانویه 202140,000شهریه و هزینه‌های زندگیدکتراهای علوم اجتماعی و علوم انسانی
بورسیه انتاریو تریلیوم-40,000شهریهدکتری
بورسیه Go Clean31-دسامبر-204,971شهریه، امکان پوشش هزینه زندگیتمامی مقاطع
بورسیه دبش کمال30 آوریل 20201,967شهریهتمامی مقاطع
دانشگاه آلبرتا- بورسیه دانشجویان هندوستان-5,000شهریهکارشناسی
بورسیه رهبری QS30 آوریل 202014,041شهریهکارشناسی ارشد
بورسیه بی.جی. سیمنیک اگوست 20202,808شهریهکارشناسی
برنامه بورسیه دانشگاه تورنتو-7,500شهریهکارشناسی

دانشگاه‌های روانشناسی در کانادا: چشم‌انداز شغلی

در کانادا، به دلیل وجود مؤسسات آموزش عالی با کیفیت، فرصت‌های شغلی متنوعی در دسترس هست. پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی، عمدتاً مشاغل در حوزه‌های پرسنلی، روابط کار، خدمات اجتماعی، نوشتن تخصصی و سایر زمینه‌ها وجود دارد. با اخذ مدرک کارشناسی ارشد، فرصت‌های شغلی نیز افزایش می‌یابد.

عمده‌ نهاد‌های استخدام کننده روانشناسان در کانادا عبارتند از دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، سازمان‌های تحقیقات، مراکز روان درمانی و غیره. برخی از کارفرمایان عمده عبارتند از:

چشم انداز شغلی روانشناسی

نهادهای استخدام کننده روانشناسان:
مؤسسه تحقیقاتی کلین وست(CLINWest)مؤسسه تحقیقاتی نورورکس(NeuroRx)
کالج ماریانوپولیسدانشگاه‌ مک‌گیل
مرکز درمانی مونترالنووتک(Novotech)
مؤسسه تحقیقاتی مرکز بهداشت دانشگاه مک‌گیلپلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا
دانشگاه اتاوادانشگاه تورنتو
نهاد سیستم اصلاحی کاناداهیئت جبران خدمات کارکنان

میانگین درآمد روانشناسان، بسته به مدرک، مهارت و تجربه، از 49,000 تا 117,000 دلار متغیر است. مشاهدات حاکی از آن است که فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد حدود 10,000 دلار کانادا بیشتر از کارشناسان درآمد دارند. دکتری روانشناسی می‌تواند به طور متوسط 81,000 دلار کانادا درآمد داشته باشد.

گزینه‌های شغلی روانشناسی در کانادا

فهرست زیر برخی از گزینه‌های شغلی هستند که فارغ‌التحصیلان روانشناسی می‌توانند برای ورود به آن‌ها اقدام کنند. برخی از گزینه‌های شغلی ممکن است نامرتبط باشند اما بر گروهی از شایستگی‌ها و مهارت‌ها تأکید دارند که دانشجویان روانشناسی می‌توانند آن‌ها را در طول تحصیلات خود کسب کنند.

فرصت‌های شغلی برای روانشناسان در کانادا

فرصتهای شغلی:
مشاور اعتیادمدیریت اجرایی
تبلیغاتمشاور شغلی/استخدام
مددکاری کودکانمراقب از کودکان
مشاور تنوع فرهنگیمأمور اداره گمرک یا مهاجرت
سرپرست یا پرسنل مراقبت از اطفالمشاوره آموزشی
کارآفرینیکارمند جذب کمک‌های مالی یا توسعه
پیری‌شناسیتحقیقات دولتی
خدمات سلامتهماهنگ کننده آسایشگاه
منابع انسانیمأمور اداره مهاجرت
متخصص روابط کارمأمور ندامتگاه
پرسنل سلامت روانمحقق انگیزشی
پرسنلمحقق مطالعات جمعیتی
مأمور آزادی مشروطمشاور حرفه‌ای
آمارگر سلامت عمومیدستیار روان‌پزشک
متخصص سرگرمیمصاحبه‌گر افکار عمومی
نماینده فروشاستاد روانشناسی
مددکار اجتماعیدستیار تحقیق

میانگین درآمد روانشناسان در کانادا

رشته روانشناسی آن‌چنان متنوع است که روانشناس به عنوان یک متخصص با اقشار مختلف جامعه در ارتباط است. فهرست زیر درآمد انواع روانشناسان را نشان می‌دهد.

درآمد روانشناسان در کانادا

مشاغلمحدوده میانگین درآمد سالانهپاداش
روانشناس مشاوره‌ای51,000 - 102,0004,000
روانشناس بالینی59,000 - 134,0009,000
مشاور بیماران48,000 - 139,000-
روانشناسان دارای مهارت‌های سرپرستی بالینی72,000 - 196,00052,500
روان‌درمانگر29.31 - 132,000450
مشاور بهداشت روان39,000 - 73,0001,750
روانشناس قانونی65,000 - 89,00011,000
جرم‌شناس30,000 - 101,0001,750

از لحاظ مهارت، کسی که دارای مهارت‌های سرپرستی بالینی است بیشترین درآمد را دارد. با این مهارت شما می‌توانید میانگین حقوق سالانه‌ای معادل 93,450 دلار کانادا همراه با پاداشی معادل 52,500 دلار کانادا داشته باشید. در حالی که با مهارت‌های درمان گروهی، می‌توانید حقوق سالانه‌ای معادل 64،163 دلار کانادا و 2,000 دلار کانادا پاداش داشته باشید. بین این دو، مهارت‌های روانشناسی قانونی 83,973 دلار کانادا حقوق و 11,000 دلار پاداش به همراه خواهد داشت.

چشم‌انداز شغلی روانشناسان در کانادا:

علاوه بر این حقوق‌ها و پاداش‌های بالا، کانادا مشوق کار تحقیقاتی بوده و در آن سرمایه‌گذاری می‌کند و به همین علت مقصد تحصیلی ایده‌آلی برای دانشجویان جویای نام و بلندپرواز روانشناسی است. همچنین، پنج دانشگاه کانادا جزء 100 کالج برتر دنیا هستند که امکان استخدام در آن‌ها وجود دارد. نرخ جرم و جنایت هم در این کشور بسیار پایین است (و به همین دلیل است که کانادا در رتبه ششم شاخص جهانی صلح قرار دارد). که بنابراین، تحصیل در دانشگاه‌های روانشناسی کانادا انتخاب خوبی برای دانشجویان بین‌المللی خواهد بود.

درآمد رشته روانشناسی در کانادا چقدر است؟

در کشور کانادا درآمد رشته های مختلف روانشناسی به طور تقریبی از 50000 تا 130000 دلار کانادا متغیر است

هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در مقطع دکتری در کانادا چقدر است؟

در زیر شاخه های مختلف رشته روانشناسی هزینه تحصیل از سالی 6000 تا 16500 دلار کانادا متغیر است.

هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در مقطع ارشد در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در مقطع ارشد روانشناسی در کانادا به طور تقریبی 10000 تا 27000 دلار کانادا متغیر است.

هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی روانشناسی در کانادا بین 18000تا 60000 دلار کانادا برای هر سال تحصیلی هزینه در برخواهد داشت.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا