دانشگاه صنعتی دارمشتات آلمان

Technische Universität Darmstadt

معرفی دانشگاه صنعتی دارمشتات آلمان

دانشگاه فنی دارمشتات یا دانشگاه صنعتی دارمشتات که معمولاً با نام TU Darmstadt از آن یاد می شود، یک دانشگاه تحقیقاتی در شهر دارمشتات آلمان است. در سال 1877 تأسیس شد و در سال 1899 حق اعطای مدرک دکترا را دریافت کرد. در سال 1882، این نخستین دانشگاه در جهان بود که رشته مهندسی برق را ارائه کرد. در سال 1883، دانشگاه اولین دانشکده مهندسی برق را تأسیس کرد و اولین دوره تحصیلی را معرفی کرد. در سال 2004، این نخستین دانشگاه آلمانی بود که به عنوان یک دانشگاه خودمختار اعلام شد.

دانشگاه فنی دارمشتات در تاریخ خود در آلمان نقش مهمی را برعهده گرفته است. این دانشگاه در زمینه‌های مختلفی از جمله علوم رایانه، مهندسی برق، هوش مصنوعی، مکاترونیک، انفورماتیک کسب و کار، علوم سیاسی و بسیاری دیگر به عنوان رشته‌های علمی در آلمان شناخته شده است.

دانشکده فنی دارمشتات بخشی از دانشگاه فنی دارمشتات، “دره سیلیکون آلمان” است. دانشگاه عضو TU9، شبکه ای از برجسته ترین دانشگاه های تکنیک آلمانی (دانشگاه های فناوری) و از شبکه برتر مدیران صنعتی برای اروپا است که امکان تبادل دانشجو بین دانشکده های مهندسی پیشرو را فراهم می کند.

طبق اعلام بنیاد تحقیقات آلمان، دانشگاه فنی دارمشتات بهترین دانشگاه در آلمان در علوم رایانه است. دانشگاه فنی دارمشتات بیشترین تعداد کمک های رقابتی در زمینه علوم رایانه را از بنیاد تحقیقات آلمان دریافت کرد و بدین ترتیب رتبه اول را کسب کرد. دانشگاه فنی دارمشتات به همراه مرکز تحقیقات آلمانی برای هوش مصنوعی به عنوان شریک استراتژی “اطلاعات مصنوعی دولت فدرال (AI) دولت آلمان” انتخاب شدند. دانشگاه فنی دارمشتات مرکز تحقیقات امنیت و حفظ حریم خصوصی (CRISP)، بزرگترین انستیتوی تحقیقاتی در زمینه امنیت سایبری در اروپا می باشد.

فارغ التحصیلان دانشگاه فنی دارمشتات شامل برندگان جوایز نوبل، کارآفرینان، مدیران، میلیاردرها و سیاستمداران هستند. این دانشگاه 4 برنده جایزه نوبل و 3 جایزه بسیار مهم در فیزیک دارد.  چندین سال است که دانشگاه فنی دارمشتات یکی از دانشگاه هایی است که دارای بالاترین مدیران در اقتصاد آلمان است.  فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شامل شخصیت‌های برجسته مانند الیور زیپس، پیتر گرونبرگ، چیم ویزمن و جان تو می‌باشند. حتی آلبرت اینشتین، برنده جایزه نوبل، این دانشگاه را توصیه کرده است. 

از سال 2013 تاکنون 95 شرکت در مجاورت دانشگاه تأسیس شده اند.

در سال 1913 ، دانشگاه اولین دوره برای هوانوردی و فناوری هواپیما را در آلمان تأسیس كرد تا یکی از پیشتازان در این رشته باشد.

در آلمان، آغاز علوم رایانه به این دانشگاه باز می گردد. در سال 1956، اولین سخنرانی ها و کارآموزی های برنامه نویسی در آلمان در دانشگاه ارائه شد. با توجه به شهرتی که دانشگاه فنی دارمشتات در آن زمان در تحقیقات علوم رایانه داشت، نخستین کنگره بین المللی علوم رایانه که در کشورهای آلمانی زبان برگزار می شود، در اکتبر سال 1955 در دانشگاه فنی دارمشتات برگزار شد. رابرت پلوتی، استاد دانشگاه فنی دارمشتات، دوره های علوم رایانه را در آلمان توسعه داد. در سال 1968، دانشگاه فنی دارمشتات دوره رشته کامپیوتر را در آلمان و در 1975 دوره اول در انفورماتیک کسب و کار را ارائه داد.

هوش مصنوعی به عنوان یک زمینه علمی در آلمان و اروپا توسط ولفگانگ بیبل، استادی در دانشگاه فنی دارمشتات تأسیس شد. وی در سال 1988 یک گروه تحقیقاتی برای هوش مصنوعی در این دانشگاه ایجاد کرد. در سال 1996، اولین موسسه در آلمان برای انرژیهای تجدیدپذیر در این دانشگاه مستقر شد.

دانشگاه فنی دارمشتات بیش از 100 برنامه تحصیلی را ارائه می‌دهد. علاوه بر برنامه‌های لیسانس و کارشناسی ارشد، این دانشگاه نیز دوره‌هایی را برای تدریس در حوزه‌های مختلف در دانشکده‌های حرفه‌ای آلمان ارائه می‌کند.

دانشگاه فنی دارمشتات در شش قسمت زیر بیشترین تحقیقات را انجام می دهد:

گرما و انرژی

سیستم های انرژی آتی

از مواد تا نوآوری محصول

امنیت سایبری (CYSEC)

اینترنت و شبکه های دیجیتالی

علم مواد

در آلمان و اروپا، دانشگاه فنی دارمشتات (در رده بندی کلی) و دانشکده های آن (در نمرات انفرادی) مرتباً رتبه های برتر را در رده بندی ها کسب می کنند.

چندین سال است که دانشگاه فنی دارمشتات یکی از دانشگاه هایی است که دارای بالاترین مدیران در اقتصاد آلمان است.

در جدیدترین رتبه بندی هومبولتت از بنیاد الکساندر فون هامبولت، دانشگاه فنی دارمشتات مقام اول مهندسی را کسب کرد.

براساس گزارش تحقیقی 2018 بنیاد تحقیقات آلمان (DFG)، که کمک های مالی برای دوره 2014 تا 2016 را تجزیه می کند، دانشگاه فنی دارمشتات بالاترین کمک های مالی را در زمینه علوم رایانه دریافت کرده است. در یک فرآیند انتخاب رقابتی، DFG بهترین پروژه های تحقیقاتی را از محققان دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی انتخاب می کند و آنها را تأمین اعتبار می کند.

براساس CS Rankings، رتبه ای که امکان ارزیابی دستاوردهای علمی دانشگاه ها در زمینه های فردی علوم کامپیوتر را ممکن می سازد، دانشگاه فنی دارمشتات دانشگاه پیشرو در اروپا در زمینه های رمزنگاری، امنیت فناوری اطلاعات و مهندسی نرم افزار است. در زمینه های هوش مصنوعی، روباتیک، یادگیری ماشین، رایانه و زبان شناسی محاسباتی، این دانشگاه در بین دانشگاه های اروپا و در بین دانشگاه های آلمان رتبه دوم را دارد. این دانشگاه یکی از 10 دانشگاه برتر اروپا در تمام زمینه های علمی علوم رایانه است. CS Rankings یکی از سه مرکزی است که طبق معیارهای انجمن تحقیقات محاسبات (CRA) شناخته می شود. CRA چهار معیار را تعریف کرده است: رتبه بندی باید براساس داده های “خوب” (تمیز و متعهد) باشد، داده ها باید شفاف و در دسترس باشند و متدولوژی باید براساس معیارهای عینی باشد. CS Rankings قصد دارد با ارتباط سهم دانشگاهها در کنفرانس های انتخابی دانشگاه ها، کیفیت تحقیق را منعکس کند.

در رتبه بندی دانشگاهی 2018 مجله تجاری آلمانی Wirtschaftswoche ، دانشگاه فنی دارمشتات بهترین دانشگاه برای انفورماتیک کسب و کار محسوب می شود. در مهندسی صنایع دانشگاه رتبه سوم را کسب کرد. در مهندسی مکانیک و مهندسی برق دانشگاه فنی دارمشتات رتبه چهارم را دارد.

در رتبه بندی تحقیقاتی انجمن سیستم های اطلاعاتی، دانشگاه فنی دارمشتات رتبه 16 را در انفورماتیک کسب و کار در سراسر جهان، 3 در اروپا پس از دانشکده بازرگانی کپنهاگ و دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن و یکم در آلمان کسب کرد.

مطابق گزارش حقوق و دستمزد Stepstone برای فارغ التحصیلان سال 2017، فارغ التحصیلان دانشگاه فنی دارمشتات در مقایسه با فارغ التحصیلان سایر دانشگاه های آلمان بالاترین حقوق را در مهندسی و فناوری اطلاعات در آلمان کسب می کنند.

مطابق با رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS 2020 ، دانشگاه فنی دارمشتات یکی از دانشگاه هایی است که بیشترین تأثیر علمی را در آلمان دارد و در بین دانشگاه های فنی آلمان رهبری می کند. جزو 25 دانشگاه برتر اروپا با بالاترین تأثیر علمی است.

به گزارش رویترز، دانشگاه فنی دارمشتات جزء ابتکاری ترین دانشگاه های اروپا در سال 2019 است.

نشانه گذاری
اشتراک گذاری
گالری تصاویر
مقاطع تحصیلی

دپارتمان ها عبارتند از:

 • معماری
 • مهندسی عمران و محیط زیست
 • زیست شناسی
 • شیمی
 • مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • تاریخ و علوم اجتماعی
 • علوم انسانی
 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی مکانیک
 • مواد و علوم زمین
 • ریاضیات
 • فیزیک
 • قانون و اقتصاد
 • علوم و مهندسی انرژی
 • مهندسی سیستم های اطلاعاتی
 • مکانیک
 • مکاترونیک
 • کشور
  آلمان
 • شهر
  دارمشتات
 • تعداد دانشجویان
  25900
 • زبان
  انگلیسی, آلمانی
 • ددلاین ترم می
  30 نوامبر
1,000 یورو

بورس تحصیلی در دانشگاه های آلمان عموما به دانشجویان دوره های دکترا اختصاص می یابد. اما بعضی سازمان ها نیز آن ها را ارئه می دهند که دریافت بورس برای مقاطع پایین تر از دکترا دشوار و نیاز به معدل بالا دارد.

پیمایش به بالا