دانشگاه هامبورگ آلمان

University of Hamburg

معرفی دانشگاه هامبورگ آلمان

دانشگاه هامبورگ، یک مؤسسه آموزش عالی جامع در شهر هامبورگ، آلمان می‌باشد که در تاریخ 28 مارس 1919 تأسیس شده است. محوطه اصلی این دانشگاه در منطقه مرکزی شهر راتربوم واقع شده و انستیتوها و مراکز تحقیقاتی وابسته به آن در سراسر نقاط شهر و ایالت قرار دارند.

شش جایزه نوبل وابسته به دانشگاه هستند. این موسسه در بین 200 دانشگاه برتر دنیا با استفاده از سیستم های رتبه بندی از جمله رتبه بندی آموزش عالی تایمز، رتبه بندی شانگهای  و رتبه بندی CWTS لیدن رتبه بندی شده است  و در بین 1 درصد برتر دانشگاه های جهانی رتبه بندی شده است.

در مقیاس ملی و رتبه بندی QS این دانشگاه رتبه های چهاردهم  از مجموع 426 موسسه آموزش عالی آلمان را در اختیار دارد.

ساختمان اصلی دانشگاه در سال 1911 تاسیس شد و به دنبال آن وقوع جنگ جهانی اول باعث توقف فعالیت دانشگاه شد.

پس از پایان جنگ، سنا نخستین انتخابات آزاد را برگزار کرد و فون مله را به عنوان شهردار منتخب اعلام کرد. او همراه با رودولف راس، تلاش کردند تا به اصلاحاتی در حوزه آموزش در هامبورگ برسند و نتیجهٔ تلاش آنها در تصویب قوانینی برای تأسیس دانشگاه و دبیرستان بزرگسالان نتیجه داد. در تاریخ 28 مارس 1919، دانشگاه هامبورگ با آغاز فعالیت خود، اساتید خود را از 19 نفر به 39 نفر افزایش داد. اولین دانشکده‌هایی که تأسیس شدند شامل دانشکده حقوق و علوم سیاسی، پزشکی، فلسفه و علوم طبیعی بودند.

ساختمان اصلی نه چندان دور از محوطه دانشگاه واقع در Von-Melle-Park قرار دارد. کتابخانه ایالتی و دانشگاهی هامبورگ، سالن اجتماعات و چندین ساختمان آموزشی دیگر همگی در آن منطقه واقع شده اند. دسته دوم ساختمانهای دانشگاه در همان محله در حوالی میدان مارتین لوتر کینگ گروه بندی می شوند.

سالانه تقریباً 7000 دانشجوی سال اول وارد دانشگاه می شوند و تعداد فعلی 43،636 دانشجو در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند، از این تعداد 6000 نفر سالیانه فارغ التحصیل می شوند، دانشگاه حدود 900 دانشج.ی دوره دکترا دارد. دانشجویان می توانند از بین 149 رشته مختلف که توسط شش دانشکده ارائه می شود، انتخاب کنند. دانشگاه هامبورگ با داشتن تقریبا 700 استاد درگیر تدریس و تحقیق، بزرگترین دانشگاه هامبورگ است. علاوه بر این، بیش از 3600 نفر از اعضای هیئت علمی و 7441 نفر از اعضای اداری و فنی در دانشگاه شاغل هستند. دانشگاه هامبورگ هفت مرکز تحقیقات همکاری پشتیبانی شده توسط بنیاد تحقیقات آلمان را دارد.

دانشگاه هامبورگ با توجه به تعداد مدیران ارشد اقتصاد آلمان، در سال 2019 در رتبه 15 قرار گرفت.

بهترین رتبه بندی جهانی دانشگاه ها در ایالات متحده رتبه هفتم هامبورگ را در سطح ملی ، 44 مین رتبه در اروپا و 121مین در جهان در سال 2018 نشان می دهد. رتبه بندی دانشگاه های QS World و رتبه بندی علمی دانشگاه های شانگهای Jiao Tong دانشگاه هامبورگ را در بین 15 کشور برتر و 250 دانشگاه برتر جهانی تا سال 2018 قرار داده است.

طبق آمار برترین موسستان آموزشی تایمز این دانشگاه در آلمان در رده نوزدهم و در رتبه 180 جهان است.

دانشگاه هامبورگ با رتبه بندی CWTS لیدن در سال 2017 در آلمان در رده ششم قرار دارد.

مرکز دانشگاههای جهانی 2016  رتبه 9 را به دانشگاه هامبورگ در سطح ملی  و 170 در سطح جهان (در بین بیش از 25000 موسسه) اختصاص داده است.

رتبه بندی دانشگاه های جهانی که دانشگاه ها را با توجه به حجم و تأثیر انتشارات و مقالات طبقه بندی می کند، این دانشگاه را در آلمان در رتبه پنجم و از حدود 12000 دانشگاه در رتبه 140 جهان قرار داده است.

همچنین این دانشگاه سالانه بودجه زیادی را به دلیل حجم بالای پروژه های تحقیقاتی خود دریافت می کند برای دانشجویان علاقمند به پژوهش و تحقیق مقصد مناسبی می باشد.

کتابخانه دانشگاه هامبورگ حاوی بیش از 5 میلیون جلد کتاب است و بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در منطقه کلان شهر هامبورگ است. تأسیس این کتابخانه به سال 1479 باز می گردد. این مجموعه تعداد زیادی از مجموعه های خاص و آیتم های با ارزش تاریخی، از جمله نسخه های خطی قرون وسطایی را در اختیار دارد. انتشارات دانشگاه هامبورگ نیز بخشی از سیستم کتابخانه است.

تعداد زیادی از مؤسسات وابسته (انستیتو) با دانشگاه در ارتباط هستند، از جمله آنها هانس-بردو-انستیتوی تحقیقات رسانه ای و موسسه هاینریش پته – موسسه ویروس شناسی تجربی لایب نیتس. موسسات بعدی شامل موارد زیر است:

رصدخانه هامبورگ

مرکز اقلیم شناسی آلمان

موسسه آلفرد وگنر برای تحقیقات قطبی و دریایی

موسسه برنارد نوچت

آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی اروپا

موسسه هواشناسی ماکس پلانک

مؤسسه کنفوسیوس هامبورگ

مرکز تصویربرداری Ultrafast در هامبورگ

 • کشور
  آلمان
 • شهر
  هامبورگ
 • تعداد دانشجویان
  42106
 • زبان
  انگلیسی, آلمانی
 • ددلاین ترم می
  15 ژانویه
 • ددلاین ترم سپتامبر
  15 جولای
نشانه گذاری
اشتراک گذاری
گالری تصاویر
مقاطع تحصیلی
670 یورو

بورس تحصیلی برای مقطع لیسانس:

دانشگاه هامبورگ، به دانشجویان بین‌المللی با شایستگی آکادمیک و پس از موفقیت در دو ترم اول تحصیلی، بورس‌های تحصیلی اختصاص می‌دهد. این کمک‌های مالی از بودجه شهر هامبورگ تامین می‌شوند.

توجه: در این دانشگاه جلساتی به صورت منظم درباره بورس های تحصیلی برگزار می گردد که با مراجعه به وبسایت دانشگاه می توانید از تاریخ و ساعت برگزاری آن ها مطلع شوید.

بورس های تحصیلی حداکثر 1.800 یورو در هر ترم اعطا می شود. درخواست برای دو ترم دیگر هم امکان پذیر است.

دانشکده های این دانشگاه عبارت اند از:

دانشکده حقوق

دانشکده فقه

دانشکده مدیریت بازرگانی

دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی

دانشکده اقتصاد اجتماعی

دانشکده علوم اجتماعی

دانشکده اقتصاد کلان

دانشکده علوم پزشکی

دانشکده آموزش، روانشناسی و انسانی

دانشکده روانشناسی

دانشکده علوم انسانی

دانشکده الهیات

دانشکده تاریخ

دانشکده فلسفه

دانشکده زبان، ادبیات و رسانه

دانشکده ریاضی، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی

دانشکده زیست شناسی

دانشکده شیمی

دانشکده علوم زمین

دانشکده علوم کامپیوتر

دانشکده ریاضی

دانشکده فیزیک

دانشکده بیوانفورماتیک

دانشکده محصولات جنگلی

دانشکده مهندسی

گروه مهندسی مکانیک

پیمایش به بالا