فرانکفورت

فرانکفورت یکی از شهرهای متمایل به جنوب غربی، در ایالت هسن (Hesse)، واقع در کشور آلمان است که در کنار رودخانه ماین (Main) قرار دارد. شهر فرانکفورت پایتخت اقتصادی این کشورست و به بانک مرکزی اروپا نیز شهرت دارد. فرانکفورت زادگاه نویسنده مشهور آلمانی، یوهان ولفگانگ فون گوته است و در حال حاضر نیز خانه این نویسنده مشهور آلمانی در این شهر تبدیل به موزه شده است.

فرانکفورت مانند بسیاری از شهرهای آلمان طی جنگ جهانی دوم آسیب‌های بسیاری دید که بعدها مورد بازسازی قرار گرفت. منطقه مرکزی شهر فرانکفورت که به میدان رومبرگ معروف است، هر ساله میزبان بازارهای سالانه کریسمس می‌باشد. 

در هنگام جستجوی نام این شهر به انگلیسی این نکته را مد نظر داشته باشید که:

کلمه فرانکفورت Frankfurt نام یکی از شهرهای ایالت هسه در آلمان است، در حالی که Frankfort نام ایالتی در کنتاکی آمریکاست. 

 

حمل و نقل عمومی فرانکفورت

حمل و نقل عمومی در فرانکفورت شامل مترو، تراموا، قطارهای مسافربری و اتوبوس‌هاست. سیستم حمل و نقل فرانکفورت که به RMV معروف است، یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های حمل و نقل عمومی آلمان محسوب می‌شود. با استفاده از کارت دانشجویی می‌توانید از تخفیفات ویژه مختص دانشجویان در هر ترم استفاده کنید و قیمت پایین‌تری برای بلیت وسایل حمل و نقل عمومی در فرانکفورت بپردازید. حتی می توانید دوچرخه کرایه کنید که ۴۵ دقیقه اول آن برای دانشجویان رایگان است. با استفاده از کارت دانشجویی و ارائه آن به فرودگاه‌ها می‌توانید از تخفیفات پروازی مختص دانشجویان نیز استفاده کنید.

ساعت فرانکفورت

شهر فرانکفورت یک ساعت از ساعت هماهنگ جهانی (GMT) جلوتر است. هر سال در تاریخ ۲۹ مارس، ساعت رسمی فرانکفورت یک ساعت به جلو جابجا می‌شود و در تاریخ ۲۵ اکتبر، دوباره به حالت اول برمی‌گردد. اختلاف ساعت بین تهران و فرانکفورت در حال حاضر ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه است. در محاسبه ساعت، لازم است به تقویم میلادی و شمسی توجه کنید تا متوجه شوید که آیا اختلاف ساعت‌ها تغییر کرده است یا خیر.

کد تلفن فرانکفورت

کد تلفن شهر فرانکفورت با پیش شماره ۴۹+، که مختص کشور آلمان است، ۶۹ می باشد.

جمعیت فرانکفورت

طبق آخرین سرشماری که در انتهای سال ۲۰۱۹ انجام شد، جمعیت شهر فرانکفورت به حدود ۷۷۷ هزار نفر می‌رسد که نسبت به سال قبل ۱،۱۸ درصد رشد داشته است.

دمای هوا فرانکفورت

متوسط دمای روزانه در این شهر از ۱.۵ درجه سانتیگراد در ماه ژانویه، تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد در ماه جولای است.

آب و هوای فرانکفورت

در واقع فرانکفورت، به عنوان بزرگترین شهر ایالت هسن، و همجوار با شهر‌های ویسبادن و ماینز، دارای آب و هوایی کمی قاره‌ای است. یعنی زمستان های آن سرد (اما نه یخبندان) و تابستان‌های آن گرم و دلپذیر است. در گرم‌ترین دوره سال یعنی از (ماه می تا سپتامبر)، فرانکفورت گرم‌ترین شهر آلمان است. زمستان از ماه دسامبر شروع می‌شود و تا فوریه ادامه دارد. هوا در زمستان‌های فرانکفورت سرد است: دما در طی روز به طور متوسط چند درجه بالاتر از صفر است، در حالی که در شب، تقریباً در دمای انجماد و زیر صفر درجه قرار دارد. با این حال، شرایط مختلف آب و هوایی می‌تواند رخ دهد. فصل بهار از ماه مارچ تا می است که در ابتدا سرد و با بارش برف همراه است و سپس به تدریج و با افزایش دما تا ماه می، روزهایی با دمای بیش از ۱۰ درجه سانتیگراد را خواهید دید. فصل تابستان در فرانکفورت از ماه جوون تا آگوست می‌باشد که به اندازه کافی گرم است. تغییرات جوی در اقیانوس در این فصل می‌تواند روزهای خنک و بارانی را در شهر فرانکفورت به همراه داشته باشد ولی عمده روزها، گرم و آفتابی است. فصل پاییز یعنی از ماه سپتامبر تا نوامبر، در ابتدا دلپذیر است، سپس به تدریج سرد، کسل کننده و مرطوب‌تر می‌شود. یخبندان‌ها معمولاً در ماه نوامبر رخ می‌دهند، اما گاهی اوقات نیز در ماه اکتبر شاهد یخبندان خواهید بود.

زندگی در شهر فرانکفورت

هزینه زندگی در فرانکفورت

شاید در نگاه اول زندگی در شهر فرانکفورت کمی گران به نظر برسد، اما مسلماً مزایای زندگی در فرانکفورت برای دانشجویان خارجی بسیار زیاد است زیرا به جرأت می توان گفت هزینه‌های تحصیل در بیشتر نقاط آلمان تقریباً رایگان است و دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه برای ورود به دانشگاه‌های آلمان و شهر فرانکفورت ندارند. نکته قابل توجه اینست که دستمزد‌ها در فرانکفورت بالاست و قدرت خرید مردم در این شهر برجسته اقتصادی بالا می‌باشد. پس چنانچه بتوانید جایی مناسب با قیمتی مقرون به صرفه را در فرانکفورت بیابید و در آن مستقر شوید، می‌توانید با کمی صرفه جویی به مدیریت هزینه‌هایتان بپردازید. چنانچه خوش شانس باشید و تمام سعی خود را در پیدا کردن یک مکان مناسب به کار ببندید می توانید در مناطق دانشجو‌یی، محلی را با حداقل کرایه ۳۰۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه پیدا کنید.

مزایا و معایب زندگی در فرانکفورت

 • نگران کار پیدا کردن در فرانکفورت نباشید چرا که یکی از پایین ترین نرخ‌های بیکاری متعلق به شهر فرانکفورت است.
 • میانگین دستمزدها برای کار کردن در فرانکفورت بالاتر از سطح آن در کل کشور آلمان است! پس این شانس را دارید که حقوق خوبی در ازای کاری که می‌کنید دریافت نمایید.
 • فرانکفورت یکی از شهرهای بسیار مهاجرپذیر در آلمان است و بالغ بر ۳۰ درصد جمعیت شهر را افراد خارجی از ملیت‌های مختلف تشکیل می‌دهند و شما به راحتی می‌توانید دوستانی از ملیت و کشور خود را در آن پیدا کنید.
 •  موقعیت شهر فرانکفورت به گونه ای است که دسترسی به سایر شهرهای بزرگ آلمان را برای شما آسان‌تر می‌کند! با سیستم حمل و نقل فوق العاده این شهر، کافیست ۴-۳ ساعت زمان صرف کنید تا از فرانکفورت به هر مقصد دیگری در کشور آلمان برسید. در واقع با کستقر شدن در فرانکفورت، به کل آلمان دسترسی خواهید داشت.
 •  فرودگاه فرانکفورت بزرگترین فرودگاه بازرگانی کشور آلمان است.
 • در خصوص امنیت در فرانکفورت می‌توان گفت فرانکفورت یکی از امن‌ترین شهرهای دنیاست.
 • دولت آلمان به کمک فرمانداری های هر شهر شروع به سرمایه‌گذاری به روی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آن کرده است تا استانداردهای تحصیلی خود را هر چه بیشتر بالا ببرد.
 • با استفاده از کارت دانشجویی در فرانکفورت می‌توانید از خدمات این شهر با تخفیفات فراوان استفاده کنید، از جمله ورودی باغ وحش‌ها، تئاترها، استخرها و سایر اماکن تفریحی و فرهنگی.
 • کرایه کردن یک خانه در فرانکفورت کمی برایتان گران تمام می‌شود.

 

 • نیمی از خانه‌های اجاره ای در فرانکفورت فاقد لوازم منزل هستند و شاید مجبور باشید بعضی از لوازم منزل را خریداری کنید.

 

 • از آنجا که میزان دستمزدها در فرانکفورت بالاست، اگر از میزان واقعی حقوق و دستمزد در شهر فرانکفورت اطلاع نداشته باشید، ممکن است به عنوان یک مهاجر از این عدم آگاهی شما سوء استفاده شود و دستمزدی کمتر از میزان واقعی به شما داده شود. بنابراین هر چقدر هم که حقوق پیشنهادی به شما به نظرتان خوب بود، شتابزده عمل نکنید و از میزان واقعی دستمزد آن شغل مطمئن شوید.

 

 •  شاید نتوان این مورد را جزو معایب زندگی در فرانکفورت دانست اما باید توجه کنید که هزینه تفریحات شبانه اصلاً مناسب با بودجه دانشجویان این شهر نیست.

تحصیل در فرانکفورت

یکی از مزایای بسیار مهم تحصیل در فرانکفورت، داشتن امکانات بالای تحصیل با بهره گیری از پیشرفته‌ترین و با تجربه‌ترین اساتید جهان است. اساتید بسیاری در دانشگاه‌های فرانکفورت مشغول به کار هستند که تمام زندگی خود را وقف حرفه علمی‌شان کرده و حتی موفق به دریافت جوایز نوبل شده اند که این خود بر کیفیت تحصیل در دانشگاه های فرانکفورت تأثیر بالایی دارد. استفاده از تخفیفات دانشجویی نیز تحصیل در فرانکفورت را برای دانشجویان خارجی جذاب‌تر کرده است.
این مسئله که زندگی و تحصیل در فرانکفورت آلمان چقدر هزینه می‌برد، همواره یکی از سؤالات و دغدغه‌های اصلی دانشجویانی است که فرانکفورت را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. از آنجا که بخش عمده هزینه‌ها صرف اجاره بها می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب محل سکونت خود دقت بیشتری به خرج دهید تا بتوانید پس انداز کنید. به طور مثال قیمت اجاره بها در منطقه Westend فرانکفورت خیلی بالاست در حالی که محله Bornheim از مناطق ارزان قیمت و مقرون به صرفه در فرانکفورت محسوب می‌شود و در آن کرایه خانه، ارزان‌تر است.
البته هزینه‌های بیمه شما به عنوان دانشجو، بسیار کمتر از سایر افراد است که این خود به پس انداز و صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می کند.

بیمه دانشجویی در فرانکفورت

داشتن بیمه دانشجویی جهت تحصیل در دانشگاه های شهر فرانکفورت، همچون سایر شهرها الزامی می باشد. البته نظام آموزشی آلمان برای هر دسته از دانشجویان این کشور بیمه خاصی در نظر گرفته است اما در مجموع تمام این مدل ها بسیار مشابه هم هستند و تنها در بعضی موارد تفاوت های کوچکی با هم دارند.
در واقع، شرط ثبت نام در هر کدام از دانشگاه ها و مراکز تحصیلی کشور آلمان، داشتن بیمه است. به طور کل دو نوع سیستم بیمه در کشور آلمان وجود دارد:
۱- بیمه عمومی :(Public Insurance) همه افرادی که در آلمان زندگی، کار یا تحصیل می کنند باید تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند. نکته قابل توجه اینجاست که هزینه بیمه عمومی برای دانشجویان بسیار کمتر از سایر افراد است. بطور مثال یک فرد عادی باید ماهانه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو حق بیمه بپردازد در حالی که حق بیمه دانشجویی بین ۷۰ تا ۱۰۰ یورو در هر ماه است.
۲- بیمه خصوصی :(Private Insurance) داشتن بیمه خصوصی برای همه الزامی نیست و برای داشتن آن باید کمی بیشتر حق بیمه بپردازید. البته به خاطر داشته باشید که همه دانشجویان بالای ۳۰ سال باید تحت پوشش بیمه خصوصی نیز قرار بگیرند.
همه دانشجویان شامل طرح اولیه بیمه اجباری هستند و چنانچه خودشان تمایل داشته باشند می توانند با پرداخت مبلغی اضافه تر، بیمه خصوصی را نیز دریافت کنند.
تمام دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی چه به عنوان تحصیل کوتاه مدت برای دوره آموزشی، یا دانشجوی مهمان و دانشجوی دکترا و سایر محصلین موظفند حداقل سقف بیمه دانشجویی که در هنگام اخذ ویزای تحصیلی نیز از آنها خواسته شده را پرداخت کنند.

دانشگاه های فرانکفورت

•  دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته
•  دانشگاه علمی کاربردی علوم مدیریت (FOM)
•  دانشگاه BBW
•  دانشگاه اروپایی ویادرینا Viadrina
•  دانشگاه علوم پایه فرانکفورت

کالج های فرانکفورت

•  کالج هنرهای زیبای فرانکفورت
•  دانشکده موسیقی و هنرهای دراماتیک، فرانکفورت
•  دانشکده فلسفه و الهیات سانت یورگن، فرانکفورت
•  دانشکده مدیریت و فناوری بین المللی Provadis

نقشه شهر فرانکفورت

محله های فرانکفورت

ترتیب چهار سوی شهر به این شکل است:

تصاویر فرانکفورت – مکان های دیدنی فرانکفورت

سوالات متداول درباره شهر فرانکفورت

فرانکفورت که به زبان آلمانی Frankfurt am Main نوشته می شود، مرکز تجاری و اقتصادی آلمان و بزرگترین شهر ایالت هسن آلمان است. فرانکفورت مقر بانک مرکزی اروپا و بورس آلمان است.

ماین هاین نام یک منطقه تجاری مرکزی در فرانکفورت آلمان است. این کلمه، در بر دارنده دو بخش است، یکی رودخانه ماین است که فرانکفورت بر روی آن قرار گرفته، و دیگری هاین که در واقع محیط پیرامون و اطراف این رودخانه است که اکنون پر از آسمان خراش‌های بلند و مناظر زیبا می‌باشد.

اپلیکیشن اوبر Uber در آلمان با ممنوعیت‌هایی مواجه است. در دسامبر 2019 دادگاهی در فرانکفورت فعالیت اوبر را ممنوع اعلام کرد.

طبق آخرین نظرسنجی های انجام شده، فرانکفورت بعد از شهر مونیخ رتبه دوم از لحاظ بالا بودن هزینه های زندگی را دارد. یک نفر برای گذراندن یک ندگی نرمال در فرانکفورت، حداقل باید ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو درآمد داشته باشد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا