دوره‌های زبان در کانادا و اخذ ویزا به واسطه آن

اخذ ویزای تحصیلی بواسطه ثبت نام در دورههای زبان انگلیسی در کانادا

کانادا کشوری با منظره‌های مسحورکننده، شهرهای بسیار بزرگ و زیبا و سبک زندگی راحت و آرام است که به ده استان و سه قلمرو تقسیم‌بندی می‌شود. در کانادا منظره‌های متنوعی می‌بینید، شفق قطبی در شمال تا رشته کوه راکی در غرب و دریاچه‌های بزرگ و آبشار نیاگارا در جنوب‌شرقی کانادا تنها نمونه‌هایی از تنوع اقلیم در کشور کانادا است.  اگر به گردش در فضای باز علاقه داشته باشید، مکان‌های بسیاری در کانادا وجود دارد که مسلماً تفرج در آنها برای‌تان لذت‌بخش خواهد بود؛ کانادا از نظر مساحت دومین کشور بزرگ جهان و غنی از منابع طبیعی است که زمین‌های بکر، خلوت و آرامش‌بخش آن حتماً برای‌تان جذاب خواهد بود. همچنین کانادا کشوری با شهرهای فوق‌العاده و مقاصد گردشگری بی‌نظیر مانند تورنتو، کلگری، مونترال، کبک‌سیتی و جزیره پرنس ادواردز است. انگلیسی و فرانسوی دو زبان رسمی کانادا در شهرهای مختلف این کشور است. کانادایی‌ها به کشور خود افتخار می‌کنند و همواره با روی باز به مسافران کشورهای دیگر خوش‌آمد می‌گویند؛ بااین توصیف گذراندن دوره‌های زبان در کانادا روشی ایده‌ال برای یادگیری آسان و مفرح زبان انگلیسی و اخذ ویزای تحصیلی کانادا جهت ادامه تحصیل در این کشور است.

رویای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی این است که برای یادگیری زبان انگلیسی به کشوری انگلیسی زبان سفر کنند، دراین میان بسیاری کانادا را به دلیل دوزبانه بودنش نادیده می‌گیرند و به آن به عنوان مقصد بالقوه یادگیری زبان انگلیسی توجه نمی‌کنند. حال آن‌که کانادا طیف گسترده‌ای از دوره‌های زبان را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد و چند مدرک زبان مختلف را به زبان‌آموزان با سطح تسلط متفاوت اعطاء می‌کند. 

یادگیری زبان انگلیسی در کانادا

اگر قصد دارید زبان انگلیسی را در کانادا یاد بگیرید، بسیار مهم است که ابتدا مدرک زبان مناسب را انتخاب کنید. مؤسسه IEC Abroad امکان شرکت در بسیاری از دوره‌های زبان انگلیسی را فراهم می‌سازد که به منظور رفع نیازهای زبان‌آموزانی طراحی شده است که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم (ESL) انتخاب کرده‌اند. خواه دانشجویی باشید که برای اهداف دانشگاهی به مدرک زبان رسمی نیاز دارید، خواه صرفاً بخواهید زبان انگلیسی را به دلیل مفرح و لذت‌بخش بودنش یاد بگیرید، درهر حال ما در اپلای استار می‌توانیم در تمام مراحل کنارتان باشیم و راهنمایی‌تان کنیم.

iecabroad

مدرسه‌های زبان کانادا

مدرسه‌ها و آموزشگاه‌های زبان کانادا بهترین مکان برای یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی و لذت بردن از زندگی در کشوری است که مانند آن در دنیا پیدا نمی‌شود. گذشته از هر چیز، کانادا در سراسر جهان به تنوع جمعیتی، هویت دوگانه انگلیسی و فرانسوی، زیبایی منظره‌های طبیعی و بالا بودن استانداردهای تحصیلی و دانشگاهی شهرت دارد.

✤استانداردهای دقیق برای آموزش باکیفیت

مدرسه‌های زبان کانادا همواره استانداردها را رعایت می‌کنند تا زبان‌آموزان از آموزش باکیفیتی برخوردار شوند. چه شرق کانادا را برای یادگیری زبان انگلیسی انتخاب کنید، چه قسمت غربی یا هر منطقه دیگری که بین این دو باشد، درهرحال تجربه‌تان از آموزش زبان به لطف تضمین کیفیت مدرسه‌های زبان در کانادا عالی و مفید خواهد بود.

✤فرصت‌های و گزینه‌های مختلف یادگیری زبان در کانادا

دانشجویان بین‌المللی برای یادگیری زبان در کانادا از میان گزینه‌های بسیاری حق انتخاب دارند. می‌توانید زبان انگلیسی یا فرانسوی را هنگام کار در کانادا یاد بگیرید یا در دوره‌های زبانی ثبت‌نام کنید که شما را برای ورود به دانشگاه‌های کانادا آماده می‌کند. همچنین می‌توانید زبان انگلیسی و یا فرانسوی را یاد بگیرید و به این ترتیب در بازگشت به میهن از مزیتی رقابتی برخوردار شوید.

وقتی برای یادگیری زبان به کانادا سفر می‌کنید، از مزایای آموزشی زیر برخوردار خواهید بود:

 • رویکردی متمرکز در تدریس؛
 • آموزش باکیفیتی که دستیابی به نتایج عالی را تضمین می‌کند
 • یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسوی که تحصیل یا زندگی در کانادا را برای‌تان ممکن می‌سازد.

مدرسه‌های زبان کانادا در سراسر این کشور پهناور وجود دارد. برای یادگیری زبان فرانسوی می‌توانید ناحیه‌‌ای فرانسوی‌زبان را انتخاب کنید و بالعکس برای یادگیری زبان انگلیسی می‌توانید به ناحیه‌ای انگلیسی‌زبان بروید.

✤مدرسه‌های زبان معتبر کانادا

هنگام جستجوی آموزشگاه زبان مناسب برای خود یا فرزندتان به دنبال مدرسه‌های زبانی بگردید که مورد تأیید انجمن Languages Canada باشند؛ نام بیش از 225 آموزشگاه زبان کانادایی در این انجمن ثبت شده است.

انجمن Languages Canada براساس معیارهای زیر به مدرسه‌های زبان مجوز می‌دهد:

 

 • خدماتی که به زبان‌آموزان ارائه می‌شود؛
 • کادر آموزشی؛
 • برنامۀ آموزشی؛
 • بازاریابی، ترویج و مدیریت
 • پذیرش زبان‌آموزان
languages canada

برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی مختلفی در مدرسه‌های زبان کانادا ارائه می‌شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آمادگی برای آزمون‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی مانند CAEL، IELTS، TOEFL، TEF کانادا یا TCF؛
 • اردوهای تابستانی؛
 • زبان انگلیسی یا فرانسوی تجاری و بازرگانی یا تخصصی؛
 • دوره‌های آموزشی جهت آماده شدن برای ورود به کالج یا دانشگاه
 • دوره‌های تربیت مدرس مانند CELTA، TESL، TESOL یا CEFLE.

✤گذراندن مهارت‌های زبانی ضروری برای ثبت‌نام در دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های کانادا

بسیاری از آموزشگاه‌های زبان کانادا دانشجویان بین‌المللی را برای ورود به دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا آماده می‌کنند.

برای تحصیل کردن در دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا باید بتوانید به زبان انگلیسی یا فرانسوی حرف بزنید:

 • دانشگاه‌های انگلیسی زبان از دانشجویان می‌خواهند که در آزمون تافل (آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی)، آیلتس (سیستم بین‌المللی ارزیابی زبان انگلیسی) یا CAEL (ارزیابی کانادا از زبان انگلیسی دانشگاهی) است، شرکت کنند.
 • دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان دانشجویان را یک به یک ارزیابی می‌کنند. برای آن که متوجه پیش‌نیازهای خاص دانشگاه مورد نظرتان شوید، از واحد ثبت‌نام آن دانشگاه سؤال کنید یا به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید.

دوره‌های زبان ارائه شده در مدارس و کالج‌های زبان کانادا

انگلیسی معمولی و فشرده

پرطرفدارترین دوره زبان انگلیسی در کانادا دوره‌های زبان انگلیسی معمولی و فشرده کوتاه‌مدت است که در پردیس دانشگاه، دبیرستان و کالج‌های زبان مستقل آموزش داده می‌شود. پیش از ورود به کانادا لازم است که ویزای تحصیلی  کانادایی مناسب را با توجه به مدت زمان تحصیلتان گرفته باشید.

البته اگر مدت زمان دوره کمتر از شش ماه باشد، نیازی به کسب اجازه تحصیلی نیست، هرچند پیشنهاد می‌کنیم پیش از اپلای با یکی از مشاوران ما در اپلای استار مشورت کنید تا هرگونه سوال و نگرانی که در این‌باره دارید، برطرف شود.

بعضی دوره‌های فشرده فقط دو ماه طول می‌کشد، درهرحال هر دو دوره معمولی و فشرده متمرکز بر تقویت مهارت‌های گفتاری، شنیداری و نگارشی است و به شما کمک می‌کند تا به انگلیسی کاربردی برای سفر یا کار تسلط پیدا کنید.

اکثر دانشگاه‌های کانادا با آموزشگاه‌های زبان محلی همکاری می‌کنند و آموزشگاه طرف قرارداد دانشگاه دوره‌هایی را ارائه می‌دهد که خاص شرکت در کلاس‌های آن دانشگاه طراحی شده است. کلاس‌ها در سطح‌های مختلف متناسب با تسلط اولیه زبان‌آموزان برگزار می‌شود و برنامه زمانی آموزشگاه‌ها غالباً منعطف است تا دانشجویان بتوانند با توجه به زمانبندی کلاس‌های دانشگاه‌شان بدون مشکل در دوره‌های زبان نیز شرکت کنند.

این دوره‌ها در گسترش دادن دایره واژگان و بهبود مهارت‌های دستوری به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کند تا آنها را برای تحصیل در دانشگاه آماده کند. دانشجویان می‌توانند به صورت تمام‌وقت یا نیمه‌وقت برای یک دوره چندماهه یا یک‌ساله در دوره‌های آموزش زبان شرکت کنند.

آمادگی برای آزمون آیلتس یا تافل

آزمون‌های تافل و آیلتس آزمون‌های بین‌المللی و شناخته شده زبان انگلیسی هستند که قبولی در آنها جزء پیش‌نیازهای اکثر دانشگاه‌های انگلیسی‌ زبان است. هر دو مدرک تافل و آیلتس روش‌های موثری جهت اثبات تسلط بر زبان انگلیسی برای مقاصد تحصیلی و شغلی است و دوره‌های آمادگی برای آنها در سطوح مختلف دشواری در کانادا برگزار می‌شود.

TOEFL-vs-IELTS

در هر زمانی از سال می‌توان در این دوره‌ها شرکت کرد. دوره‌های ارائه شده در صورت لزوم متناسب با معیارها و نیازهای خاص سفارشی‌سازی می‌شود.

دوره‌های انگلیسی بازرگانی و پیشرفته

دانشجویانی که قصد ثبت‌نام در دانشکده‌های کسب و کار را دارند یا می‌خواهند در بخش بازرگانی کانادا مشغول به کار شوند، غالباً در دوره‌های زبان بازرگانی و تجاری تخصصی شرکت می‌کنند. با شرکت در این دوره‌ها در موقعیتی مناسب برای آموزش زبان قرار می‌گیرید و به شناختی فرهنگی از اصطلاحات و زبان خاص محیط تجاری کانادا می‌رسید.

این دوره‌ها غالباً فشرده و در عین حال کاملاً منعطف است، برای مثال کالج کانادایی زبان انگلیسی (Canadian College of English Language) دوره آموزش زبان بازرگانی را برگزار می‌کند که دوازده هفته طول می‌کشد، اما در هر زمانی که بخواهید، می‌توانید برای شرکت در این دوره ثبت‌نام کنید. این دوره‌ها هم در دانشگاه‌ها و هم در آموزشگاه‌های خصوصی زبان ارائه می‌شود.

دوره‌های زبان انگلیسی کمبریج در سطوح مختلف از انگلیسی عمومی تا تخصصی و تربیت مدرس برگزار می‌شود؛ دوره‌های CELTA، TEFL و TESOL مخصوص افرادی طراحی شده است که قصد تدریس زبان را دارند. تمام این موارد مدرک‌های بین‌المللی معتبری هستند که تسلطتان را بر زبان انگلیسی نشان می‌دهند و دانشگاه‌ها، کارفرمایان و دولت‌های سراسر جهان خواهان همکاری با افراد دارای چنین مدارکی هستند.

مدت زمان دوره آموزش زبان انگلیسی در کانادا، بسته به نیازهای خاص زبان‌آموزان، از یک هفته تا یک سال متغیر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره یادگیری زبان در کانادا به عنوان دانشجوی بین‌المللی کافی است با اپلای استار تماس بگیرید.

پیش‌نیازهای آموزشی

برای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان، شما باید در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی شرکت کنید. بر اساس نتیجه این آزمون، آموزشگاه دوره مناسبی را برای شما توصیه خواهد کرد. بیشتر آموزشگاه‌های زبان، مدت زمان دوره‌ها را به ازای هفته تعیین می‌کنند، نه بر اساس ترم یا ماه.

روش ثبت‌نام در مدرسه‌های زبان کانادا

هر مؤسسه آموزش زبان فرایند ثبت‌نام خاص خود را دارد. بعضی مؤسسه‌ها خوابگاه در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌دهند و تعدادی نیز اقامت نزد یک خانواده کانادایی را برای زبان‌آموزان کودک یا کم‌سن و سال را ممکن می‌سازند.

 • زبان‌آموزان 18 سال به بالا: باید از دولت کانادا اجازه تحصیلی بگیرند تا بتوانید در دوره‌های آموزش زبان کانادا شرکت کنند.
 • کودکان و نوجوانان زیر 18 سال: برای ثبت‌نام فرزندتان در مؤسسه‌های زبان کانادا باید برای دریافت اجازه تحصیلی خاص درخواست بدهید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با مؤسسه اپلای استار تماس بگیرید و سوالاتتان را درباره شهریه و اجازه تحصیلی بپرسید. گرفتن اجازه تحصیلی، بسته به کشور زادگاه‌تان، بالغ بر سه ماه طول می‌کشد، پس با برنامه‌ریزی پیش بروید.

هزینه‌ مدرسه‌های زبان در کانادا

همانطور که قبل‌تر به آن اشاره شد مدرسه‌های زبان غالباً طول دوره‌ها را برحسب هفته و نه ترم اعلام می‌کنند. هر آموزشگاه‌ زبان شهریه تحصیل در آن آموزشگاه را تعیین می‌کند.

شهریه یادگیری زبان در بعضی از ناحیه‌های مختلف کانادا به شرح زیر است (مبلغ اعلامی شامل هزینه اقامت و غذا نیست):

 • تورنتو: دوره 12 هفته‌ای زبان انگلیسی: 3,515 دلار کانادا؛
 • کبک: دوره 12 هفته‌ای زبان فرانسوی: 3,570 دلار کانادا؛
 • ونکوور: دوره 12 هفته‌ای زبان انگلیسی: 4,083 دلار کانادا
 • کلگری: دوره 12 هفته‌ای زبان فرانسوی: 3,446 دلار کانادا

پیش‌نیازهای دریافت ویزا برای دانشجویان علاقه‌مند به یادگیری زبان انگلیسی در مؤسسه‌های کانادایی را در ادامه این مقاله برای‌تان توضیح می‌دهیم. تمام زبان‌آموزان، از جمله زبان‌آموزان اهل کشورهای برخوردار از مزایای توافق لغو متقابل ویزا، باید برای شرکت در دوره‌های آموزش زبان طولانی‌تر از شش ماه برای اخذ اجازه تحصیل در کانادا اقدام کنند.

1ـ تقسیم‌بندی کلی

زبان‌آموزان به دو گروه کلی تقسیم می‌شوند:

 • زبان‌آموزان اهل کشورهایی که به ویزا نیاز دارند: این گروه از زبان‌آموزان باید برای شرکت در دوره‌های شش ماهه یا کوتاه‌تر برای دریافت ویزای اقامت موقت (TRV) اقدام کنند. برای شرکت در دوره‌های طولانی‌تر، اجازه تحصیلی الزامی است.
 • زبان‌آموزان اهل کشورهایی که به ویزا نیاز ندارند، مانند کشورهای اتحادیه اروپا: این گروه از زبان‌آموزان برای دوره‌های کوتاه‌تر از شش ماه به ویزا نیاز ندارند، اما برای دوره‌های طولانی‌تر باید اجازه تحصیلی بگیرند.
کسانی که به ویزای تحصیلی در کانادا نیاز دارند

2ـ چه کسانی به ویزا نیاز دارند؟

تمامی زبان‌آموزان، حتی زبان‌آموزان از کشورهایی که برخورداری از توافق لغو متقابل ویزا با کانادا دارند، برای شرکت در دوره‌های آموزشی با مدت زمان بیش از شش ماه، باید درخواست اجازه تحصیل در کانادا بدهند. همچنین، زبان‌آموزان از کشورهایی که از این توافق‌ها برخوردار نیستند، برای ورود به کانادا باید درخواست ویزا بدهند.

3ـ انواع ویزا

ویزای اقامت موقت: برای دوره‌های کوتاه‌تر از 6 ماه

زبان‌آموزانی که می‌خواهند در دوره‌های 6 ماهه یا کوتاه‌تر شرکت کنند و برای ورود به کانادا به ویزا نیاز دارند، باید برای دریافت ویزای اقامت موقت (TRV) درخواست بدهند ـ TRV معادل ویزای توریستی است. ثبت‌نام در دوره‌های کمتر از شش ماه نیازی به اجازه تحصیل ندارد، هرچند اگر زبان‌آموز مایل باشد، می‌تواند برای دریافت اجازه تحصیل اقدام کند. نامه پذیرش از مؤسسه زبان برای گرفتن اجازه تحصیلی مفید است، اما داشتن آن برای درخواست اجازه تحصیلی اجباری نیست ـ کافی است تصویر نامه پذیرش را ارائه بدهید.

ویزا برای دوره‌های طولانی‌تر از 6 ماه

زبان‌آموزانی که قصد دارند در دوره‌های آموزشی بلندمدت بیش از 6 ماه در کانادا شرکت کنند، باید قبل از سفر به کانادا درخواست اجازه تحصیلی را ارائه کنند. شرکت در یک دوره تمام وقت و فشرده برای کسب اجازه تحصیلی ضروری است.

زبان‌آموزانی که در حال حاضر ویزای اقامت موقت در کانادا دارند و می‌خواهند آموزش زبان را بیش از شش ماه ادامه دهند، می‌توانند درخواست اجازه تحصیلی را در کانادا ارائه دهند.

در صورت تحصیل در استان کبک، زبان‌آموز باید اجازه تحصیل را از دولت کبک و کانادا دریافت کند؛ برای این منظور، علاوه بر درخواست اجازه تحصیل، باید درخواست گواهی پذیرش کبک (CAQ) نیز ارائه شود.

4ـ پیش‌نیازهای درخواست ویزا

 • گذرنامه؛
 • گواهی تمکن مالی (یا حمایت مالی)؛
 • نامه پذیرش از مؤسسه؛
 • نامه توضیح سفر به کانادا؛
 • ممکن است معاینه پزشکی نیز لازم باشد
 • برای اجازه تحصیلی در استان کبک: گواهی پذیرش در کبک(CAQ).

داشتن مدارک زیر به دریافت ویزا کمک می‌کند:

 • دعوت‌نامه از یکی از اعضای خانواده یا دوستان ساکن کانادا؛
 • اثبات داشتن متعلقات در کشور خودتان
 • اثبات برنامه‌ها برای ترک کانادا (بلیط سفر برگشت).

سوالات متداول

این مبلغ بسته به آموزشگاه مدنظر متفاوت خواهد بود اما به طور تقریبی برای یک دوره 12 هفته ای مبلغی بین 3000 تا 4000 دلار به عنوان هزینه دریافت میشود

دوره‌های معمولی و فشرده زبان، دوره‌های زبان تخصصی، دوره‌های آمادگی تافل و آیلتس و …

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا