تحصیل مکاترونیک در آلمان: شرایط و هزینه تحصیل

تحصیل مکاترونیک در آلمان

مکاترونیک امروزه به یکی از رشته‌های تحصیلی محبوب میان دانشجویان در آلمان تبدیل شده است. این رشته ترکیبی، با ادغام‌کردن مکانیک، کامپیوتر و الکترونیک تغییرات خلاقانه و نوآورانه‌ای در علم رباتیک ایجاد نموده است. مهندسان مکاترونیک برای مشکلات صنعتی راه‌حل‌های پایدار ایجاد کرده و به خلق و تولید ماشین‌آلات نوآورانه می‌پردازند. آلمان با قرارداشتن در خط اول صنعت و فناوری، می‌تواند بهشتی برای مهندسان مکاترونیک باشد.

مزایای تحصیل رشته مکاترونیک در آلمان

مزایای تحصیل رشته مکاترونیک در آلمان

آلمان یکی از برترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود و برای تحصیلات عالی بی‌نظیر می‌باشد. در این کشور می‌توانید برترین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را برای تحصیل در رشته مکاترونیک، ورکشاپ‌ها و برنامه تخصصی برای تحصیل در این رشته، مدارک تحصیلی معتبر و تحصیلات کم‌هزینه و مقرون‌به‌صرفه پیدا کنید. همکاری بین مراکز صنعتی، شرکت‌ها و دانشگاه‌های مهندسی یک تجربه آموزش عالی برای دانشجویانی است که در این کشور در رشته مکاترونیک تحصیل می‌کنند فراهم می‌آورد و آینده کاری آن‌ها را پی‌ریزی می‌کند.

واحدهای درسی مهندسی و عملی در سراسر جهان گران‌ترین واحدهای درسی محسوب می‌شوند. هزینه تحصیل در رشته مکاترونیک که ترکیبی از رشته‌های مهندسی، رباتیک و … می‌باشد بدون شک بسیار زیاد خواهد بود؛ اما تحصیل در این رشته در آلمان بسیار مقرون‌به‌صرفه است چرا که در دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شود و این دانشگاه‌ها هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند. فراموش نکنید که آلمان فرهنگی بی‌نظیر، سبک زندگی پویا و مکان‌های دیدنی بسیاری دارد که اقامت شما را در این کشور بی‌نظیر می‌کند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل مکاترونیک در آلمان

شرایط تحصیل برای رشته مکاترونیک در آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است. همچنین هر دانشگاه نیز می‌توانn شرایط خاص و مدارک مختلفی را از شما درخواست نماید. در این بخش تمامی موارد لازم برای تحصیل مکاترونیک در مقاطع تحصیلی مختلف را بررسی می‌کنیم.

نوع دوره مدت‌زمان مدارک موردنیاز شهریه مدت‌زمان ارسال مدارک
دوره کارآموزی اوسبیلدونگ  7 ترم – سه سال و نیم
 • مدرک فارغ‌التحصیلی دبیرستان
 • سن 18 سالمدرک زبان آلمان B2
رایگان + درآمد ماهانه تا سقف 1200 یورو تقریباً تا پایان مردادماه
کارشناسی 7 ترم – سه سال و نیم
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح B2
بسته به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) رایگان تا 12000 یورو ماهانه برای دانشگاه‌های خصوصی تقریباً تا پایان مردادماه
کارشناسی ارشد 1 یا 2 سال
 • ترجمه و ریزنمرات کارشناسی
 • تجربه کارآموزی مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح B2
سته به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) رایگان تا 15000 یورو ماهانه برای دانشگاه‌های خصوصی دو نوبت – تقریباً تا پایان مرداد ماه نوبت دوم تا پایان اسفندماه
دکتری 4 سال
 • مدرک کارشناسی ارشد مرتبط نمرات عالی در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح C1 یا آیلتس 7 به بالا
رایگان + با دریافت حقوق دو نوبت – تقریباً تا پایان مردادماه نوبت دوم تا پایان اسفندماه

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ رشته مکاترونیک در آلمان

دوره کارآموزی آوسبیلدونگ یک دوره سه سال و نیمه است. بعد از اتمام دوره کارآموزی از شما امتحان گرفته می‌شود. دانشجوی رشته مکاترونیک در طول تحصیل در مدارس آوسبیلدونگ دانش تئوری این رشته را یاد گرفته و سپس در دوره کارآموزی، آن را به‌ صورت عملی ارائه می‌دهد.

در طول کار شما با استفاده از مقالات فنی قطعات کار را پردازش می‌کنید؛ برای مثال مشخص می‌کنید چه زمانی باید سنسور یک سیستم را تعویض نمود. علاوه‌براین با استفاده از تحلیل احتمال خطا، عیوب احتمالی سیستم را پیش‌بینی کرده و پروسه موردنیاز برای تعمیر آن را شروع می‌کنید. همچنین وظیفه دارید سیستم‌های یک شرکت را برنامه‌ریزی کرده، راه‌اندازی کنید و حتی آن‌ها را ارتقا دهید.

چشم‌انداز شغلی شما

 • می‌توانید به‌عنوان تکنسین مکاترونیک در بیزینس‌های مختلفی مانند شرکت‌های مهندسی، ساخت تجهیزات فضایی و شرکت‌های فعال در زمینه تکنولوژی اتوماسیون و ارتباطات فعالیت کنید.
 • برخی از ماشین‌آلات برای نصب، راه‌اندازی و مراقبت به تکنسین‌های الکترونیک، مکانیک و اطلاعات نیاز دارند.
 • چشم‌انداز و آینده شغلی مهندسین مکاترونیک بی‌نظیر است چرا که این افراد در زمینه مکانیک، الکترونیک و علوم کامپیوتر تخصص دارند و می‌توانند در زمینه‌های مختلفی از جمله صنعت، تجارت و صنایع‌دستی کار کنند.

تحصیل رشته مکاترونیک در مقاطع مختلف

تحصیل مکاترونیک در آلمان در مقطع کارشناسی

با داشتن مدرک کارشناسی در رشته مکاترونیک شما می‌توانید وارد بازار کار شوید. تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان به طور معمول 7 ترم طول می‌کشد. در چهارچوب آموزش‌های مدرن و تمرین محور، شما به‌ صورت بنیادی آموزش می‌بینید، با تمرینات زیاد و کارهای عملی در آزمایشگاه‌ها مهارت عملی به دست می‌آورید و یاد می‌گیرید با تکنولوژی چگونه برخورد کرده و خلاقیت را تجربه کنید.

در ادامه به برخی از الزامات برای تحصیل در رشته مکاترونیک در آلمان اشاره شده است:

 • به دلیل این که بسیاری از واحدهای این رشته به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، برای تحصیل موفق در رشته مکاترونیک باید در زبان انگلیسی مدرک B1 (آیلتس 5 تا 7) داشته باشید.
 • علاوه‌براین دانش شما در زمینه ریاضیات و فیزیک نیز باید بالا باشد تا بتوانید واحدهای درسی را به‌خوبی بگذرانید. در طول دوره‌های مقدماتی (فقط به زبان آلمانی) می‌توانید قبل از شروع ترم دانش خود در این زمینه را افزایش دهید.
 • یک رزومهٔ عالی به زبان آلمانی
 • توصیه‌نامه (الزامی نیست)
 • پرداخت شهریه بسته به دانشگاه و ملیت شما؛ تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است، درحالی‌که دیگر دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه هستند.

به‌خاطر داشته باشید که ددلاین ارسال مدارک برای مقطع لیسانس تقریباً تا پایان مردادماه است و ثبت‌نام (در ترم زمستان) انجام می‌گیرد و در صورت ازدست‌رفتن زمان، بایستی تا سال آینده منتظر بمانید. البته برخی دانشگاه‌ها برای مقطع لیسانس در دو نوبت نیز پذیرش مدرک دارند.

تحصیل مکاترونیک در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

بهترین مؤسسات برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مکاترونیک در آلمان معمولاً چند ویژگی مشترک دارند، درعین‌حال هر مؤسسه استانداردهای خود را برای پذیرش دانشجو دارد. داشتن مدرک کارشناسی در رشته‌های مهندسی یا مرتبط، شرط اولیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مکاترونیک می‌باشد.

برای گرفتن پذیرش در رشته مکاترونیک در دانشگاه‌های برتر آلمان و کسب معدل بالا در مقطع کارشناسی رقابت بسیار زیادی وجود دارد. به طور معمول دانشگاه‌های برتر آلمان فقط دانشجویان با معدل بالاتر از 3.0 را پذیرش می‌کنند.

بسته به دانشگاهی که برای آن درخواست می‌کنید ممکن است از شما خواسته شود تا در آزمون استعدادیابی شرکت کرده و نتایج آن را به دانشگاه ارائه دهید. به‌ عنوان‌ مثال، از دانشجویان هندی امتیاز GATE خواسته می‌شود و برای ثبت‌نام در برخی از دانشگاه‌ها به امتیاز آزمون GRA نیاز است.

با وجود افزایش واحدهای درسی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، زبان‌ اصلی آموزش زبان آلمانی باقی خواهد ماند. بر اساس منابع اروپایی برای پذیرش در بیشتر کالج‌های آلمانی باید مدرک B2 زبان داشت. بااین‌حال، برخی از دانشگاه‌ها ممکن است فقط مدرک بالاتر از C1 را قبول کنند. علاوه بر تسلط بر زبان آلمانی، دانشجویان باید مدرک آیلتس یا تافل خود را نیز برای پذیرش ارائه دهند.

برای گرفتن پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در رشته مکاترونیک در آلمان به مدارک زیر نیاز است:

 • ریزنمرات دانشگاهی
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • مدارک تسلط زبان
 • نامه مرجع شخصیت
 • حساب غیرفعال آلمانی
 • کپی از پاسپورت با عکس جدید
 • Uni-Assist که مدرک دانشگاهی کارشناسی که از دانشگاه‌های خارج از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا گرفته‌اید را بررسی می‌کند.

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان، بسته به برنامه آموزشی دانشگاه یک‌ساله یا دو‌ساله است. به‌خاطر داشته باشید که در مقاطع ارشد و دکتری، دو بار در سال امکان ارسال مدارک هست (برای ترم زمستان و ترم بهار) بنابراین در صورت ازدست‌دادن زمان ارسال مدارک نگران نباشید و برای ترم آینده اپلای نمایید.

شرایط تحصیل مکاترونیک در آلمان در مقطع دکتری

برای اقدام در تحصیل در دوره دکتری مکاترونیک در آلمان، شما باید برنامه ها و پروژه های دانشگاه های مختلف را بررسی کنید. تمام دانشجویان دکتری در آلمان (به طور مستقل از تابعیت اروپایی یا غیر اروپایی) می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و حقوق دریافت کنند برای مشارکت در پروژه های مرتبط. با این حال، دانشجویان در سطح دکتری نیازمند توانایی علمی بالا در حوزه های تخصصی مکاترونیک و داشتن نمره آیلتس 7 یا بالاتر و همچنین تسلط بر زبان آلمانی هستند.

دوره دکتری در آلمان چهار‌ساله است و مدارک زیر را لازم دارد:

 • ریزنمرات ارشد
 • مدرک آیلتس بالای 7
 • مدرک آلمانی یا انگلیسی C1 یا بالاتر
 • انگیزه‌نامه به زبان آلمانی

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل مکاترونیک در آلمان

قبل از معرفی 10 دانشگاه برتر در رشته مکاترونیک در آلمان، بیایید ابتدا با جزئیات این رشته آشنا شویم. مکاترونیک یک رشته ترکیبی است که به تخصص‌های مختلفی از جمله مکانیک، الکترونیک و مهندسی الکترونیک متکی است. علاوه بر این، علومی مانند رباتیک، مخابرات، علوم کامپیوتر، کنترل سیستم و مهندسی محصول نیز در این رشته ترکیب شده‌اند. مکاترونیک تغییرات و نوآوری‌های زیادی را در زمینه روباتیک وارد کرده است.

هدف از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مکاترونیک، تربیت متخصصین و کارشناسانی رابط بین مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و الکترونیک می‌باشد. دانشگاه فنی مونیخ رتبه اول در زمینه علوم کامپیوتر و مهندسی را به خود اختصاص داده است و در زمینه علوم طبیعی نیز در بین 3 رتبه اول قرار دارد.

رشته مکاترونیک یک رشته ترکیبی می‌باشد و قوانین مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی داده را با هم ادغام نموده است. در طول تحصیل شما به‌عنوان متخصصینی که به پردازش تکنولوژی‌های پیشرفته تسلط دارند، آموزش خواهید دید. در نتیجه این رشته توسط دانشکده مهندسی مکانیک، علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک و مهندسی داده اداره می‌شود.

مکاترونیک دانشجویان را برای کارکردن در صنایع مرتبط با رباتیک، میکروالکترونیک و تکنولوژی سنسورها آماده می‌کند. داشتن مدرک مکاترونیک می‌تواند دانشجویان موفق را به سمت فرصت‌های بی‌نظیری در صنایع پیشرفته مانند خودروسازی، هوافضا، میکروالکترونیک و اتوماسیون سوق دهد. FAU یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان در زمینه تحقیقات است و یکی از برترین دانشگاه‌های جهان در زمینه مکاترونیک محسوب می‌شود.

هدف از این رشته، استفاده و به‌کارگیری از محصولات، متد و پردازنده‌های مکاترونیک می‌باشد. در طول سه ترم اول علوم پایه در زمینه ریاضیات و همین‌طور مهندسی مکانیک، الکترونیک و علوم کامپیوتر تدریس می‌شود. دانشگاه کاسل مؤسسه‌ای جوان و پویا است که در زمینه‌های علوم طبیعی، مهندسی، علوم اجتماعی و انسانی و همین‌طور هنر حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

دوره کارشناسی ارشد برای رشته مکاترونیک و مهندسی سیستم به‌ صورت مشترک توسط دانشگاه‌های اسلینگن و آلن ارائه می‌شود. هر دو این دانشگاه‌ها اعتبار بالایی دارند و هرکدام برای پذیرش دانشجو قوانین خاص خود را اعمال می‌کنند. به همین دلیل این دوره تحصیلی چالش‌برانگیز و سخت خواهد بود.

دانشگاه اسلینگن یکی از برترین دانشگاه‌های آلمان در زمینه علوم کاربردی است. حوزه‌های اصلی فعالیت این دانشگاه در رشته‌های مهندسی و مدیریت می‌باشد. همچنین این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه‌های آلمان است که تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد بین‌المللی را به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

مکاترونیک یک رشته ترکیبی است و علومی مانند مهندسی مکانیک، الکترونیک و پردازش داده را با هم ادغام نموده است. همچنین می‌توان آن را نوعی رشته جدید در نظر گرفت که در آن تمامی این علوم به‌صورت یکپارچه دیده می‌شوند. دانشگاه آخن رتبه اول در زمینه علوم کاربردی را به خود اختصاص داده است.

به دانشجویان این رشته تحصیلی مهارت‌های بین‌رشته‌ای و کارکردن بر مبنای رویکرد آموزش داده می‌شود. این افراد دانش و مهارت لازم برای توسعه سیستم‌های مکاترونیک در صنعت خودرو، مهندسی تولید، تجهیزات پزشکی و ... را می‌آموزند. دانشگاه صنعتی ایلمانو هم در کشور آلمان و هم به‌صورت بین‌المللی شهرت بالایی دارد و از برترین مراکز علمی در زمینه تحقیقات و علوم پایه محسوب می‌شود. به همین دلیل، در این دانشگاه نه‌تنها ریاضیات و علوم طبیعی بلکه اقتصاد و رسانه نیز ارتباط نزدیکی با مهندسی دارند.

ادغام‌کردن و ترکیب مهندسی مکانیک، الکترونیک و علوم کامپیوتر، پایه اصلی مهندسی مدرن به‌خصوص مکاترونیک محسوب می‌شود. با تحصیل در این رشته دامنه دانش شما وسعت یافته و می‌توانید یک دیدگاه کلی در خصوص تکنولوژی‌های آینده به دست آورید. دانشگاه صنعتی هامبورگ با داشتن بالاترین سطح آموزش و آموزش پروژه محور و همین‌طور نوآوری و تحقیقات میان‌رشته‌ای که دارد شناخته شده است.

دانشگاه روستوک به دلیل داشتن تحقیقات میان‌ رشته‌ای بی‌نظیر در زمینه علوم طبیعی و صنعتی، دارو، علوم زیستی و علوم‌انسانی جزو برترین دانشگاه‌های آلمان محسوب می‌شود.

دانشگاه آلن برای سال‌های متمادی است که در رتبه‌های برتر مراکز آموزشی قرار دارد. این دانشگاه رتبه اول در رشته اقتصاد و رتبه سوم در رشته مهندسی مکانیک را به خود اختصاص داده است.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

شهریه تحصیل در رشته مکاترونیک در دانشگاه‌های دولتی آلمان سالانه بین 0 تا 3000 یورو و در دانشگاه‌های خصوصی سالانه 10000 تا 40000 یورو می‌باشد. هزینه کلی تحصیل در آلمان با احتساب هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی شما سالانه چیزی در حدود 5000 تا 10000 یورو خواهد بود.

لطفاً توجه داشته باشید که این ارقام تخمینی هستند و ممکن است بسته به دانشگاه (ممکن است شهریه داشته باشد یا نداشته باشد) و شهر مورد نظرتان، هزینه‌های متفاوتی داشته باشد. در آلمان، تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها رایگان است و نیازی به پرداخت شهریه نیست. اما توجه کنید که برای دانشجویان بین‌المللی، این موضوع ممکن است به طور متفاوتی باشد و نیاز به پرداخت مقداری (معمولاً بین 100 تا 300 یورو) برای بیمه دانشجویی یا استفاده از خدمات دانشگاه وجود داشته باشد.

علاوه بر این، در نظر داشته باشید که در صورت دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، شما می‌توانید از دانشگاه حمایت مالی دریافت کنید تا بتوانید هزینه‌های زندگی خود را با آن مدیریت کنید. این مبلغ بسته به رشته تحصیلی، دانشگاه و شهر ممکن است متفاوت باشد، اما در نهایت شما قادر خواهید بود هزینه‌های زندگی خود را با آن مدیریت کنید.

آینده شغلی و درآمد رشته مکاترونیک در آلمان

فرصت‌های شغلی بی‌نظیری برای افرادی که تحصیلات ارشد خود را رشته مکاترونیک به پایان رسانده‌اند وجود دارد. در حال حاضر صنعت مکاترونیک در حال شکوفا شدن است و در سال 2022 به طور میانگین نزدیک به 200 میلیارد یورو درآمد داشته است. در نتیجه بازار کاری این شغل نیز گسترش‌یافته است. در ادامه به برخی از عناوین شغلی برای دانشجویان رشته مکاترونیک اشاره کرده‌ایم:

عنوان شغلی میانگین پایه درآمد
مهندس مکانیک پایه 10.800 یورو در سال
مهندس مکانیک ارشد 80,000  یورو در سال
مهندس مکانیک با گرایش طراحی 62.538 یورو در سال
مدیر پروژه 80.000 یورو در سال

بهترین شرکت‌هایی که در حال حاضر مهندسین مکاترونیک را استخدام می‌کنند به شرح زیر می‌باشند:

 • بکمان کولتر
 • BEC GmbH
 • رولز رویس
 • Noyes Technologies GmbH
 • Airbus, ChargeX
 • AVL
 • Novanta
 • Weatherford
 • Project Eaden GmbH

چگونه برای ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنم؟

افرادی که می‌خواهند برای ویزای تحصیلی آلمان درخواست دهند باید مراحل زیر را طی کنند:

مدارک درخواست ویزا

 • فرم درخواست ویزای بین‌المللی که به طور کامل تکمیل و امضا شده است.
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • دو فتوکپی از پاسپورت
 • گواهی تولد
 • گواهی ازدواج (درصورتی‌که ازدواج کرده‌اید)
 • گواهی تولد فرزندتان (در صورت وجود)
 • عکس پاسپورتی جدید (3 عدد)
 • فتوکپی از مدارک اقامت قبلی در آلمان (در صورت وجود)
 • اثبات تمکن مالی
 • بلوکه کردن 11.208 یورو در یک حساب بانکی آلمانی

مدارک پذیرش دانشگاه

 • مدارک تأییدیه پذیرش تحصیلی که توسط یکی از مراکز آموزش عالی معتبر در آلمان صادر شده و زمان شروع تحصیل در آن قید شده باشد.
 • مدارک تحصیلات پایه
 • مدارک تحصیل ابتدایی
 • مدرک کارشناسی (درصورتی‌که برای مقطع ارشد یا دکتری درخواست می‌دهید)

برای فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی، گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در زمینه مکاترونیک می‌تواند یک رویکرد عالی باشد. باتوجه‌ به سطح تکنولوژی در آلمان و داشتن بازار کار پررونق، این کشور یک مرکز عالی برای آموزش در رشته مکاترونیک محسوب می‌شود.

نتیجه‌گیری

چالش‌های تکنولوژی در جامع مدرن امروزی و نیازهای بازار کار جهانی، افراد را ملزم به داشتن تحصیلات عالی در زمینه مهندسی و همینطور صلاحیت در زمینه تجارت، مدیریت و علوم‌انسانی می‌کند.  توسعه این تکنولوژی‌های پیشرفته باعث به‌ وجود آمدن رشته‌های تحصیلی جدیدی مانند مکاترونیک شده است.

به دلیل این که مکاترونیک رویکردی ترکیبی از چندین رشته تحصیلی دارد، برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی که قصد ادامه تحصیل دارند یک گزینه عالی محسوب می‌شود. آلمان باتوجه‌ به داشتن بالاترین حد تکنولوژی و بازار کار پررونق بهترین کشور برای ادامه تحصیل در این رشته به‌حساب می‌آید. درصورتی‌که در خصوص این رشته فوق‌العاده و یا نحوه درخواست ویزای تحصیلی آلمان سؤالی دارید می‌توانید بدون معطلی با مشاوران ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

آیا آلمان برای ادامه تحصیل در رشته مکاترونیک مناسب است؟

بله آلمان یک گزینه عالی برای ادامه تحصیل در رشته مکاترونیک محسوب می‌شود. این کشور در بسیاری از حوزه‌های تکنولوژی در صدر جهان قرار دارد. به همین دلیل تحصیل در رشته مکاترونیک در این کشور سکوی‌پرتابی است به سمت فرصت‌های بی‌نظیر شغلی در بزرگ‌ترین کمپانی‌های جهان.

آیا گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مکاترونیک ارزش دارد؟

بله گرفتن مدرک ارشد در رشته مکاترونیک کاملاً ارزش دارد و اکثر شرکت‌ها به دنبال استخدام فارغ‌التحصیلان این رشته هستند چرا که این رشته تحصیلی علوم مختلفی مانند مهندسی مکانیک، الکترونیک و علوم کامپیوتر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

آیا رشته مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود؟

این مورد به دانشگاهی که از آن پذیرش می‌گیرید بستگی دارد. برای گرفتن پذیرش از برخی از دانشگاه‌ها به مدرک زبان آلمانی نیاز است.

آیا تحصیل در رشته مکاترونیک سخت‌تر از دیگر رشته‌های مهندسی است؟

قطعاً تحصیل در رشته مکاترونیک سخت‌تر از دیگر رشته‌های مهندسی است چرا که این رشته تمامی الزامات رشته مهندسی مکانیک را به همراه علوم دیگری مانند رباتیک، الکترونیک، کامپیوتر و … پوشش می‌دهد.

تحصیل در رشته مکاترونیک در آلمان چند سال طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته‌های مهندسی در آلمان بین 3 تا 4 سال زمان می‌برد و طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی به طور معمول بین 1 تا 2 سال می‌باشد.

آیا رشته مکاترونیک در آلمان تقاضا دارد؟

با پیشرفت تکنولوژی و نیاز شرکت‌ها برای افرادی که در این رشته تخصص دارند، دامنه پذیرش دانشجو در رشته مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد بسیار افزایش‌یافته است.

آیا میزان حقوق فارغ‌التحصیلان مکاترونیک بالا است؟

بله مشاغل مرتبط به مکاترونیک حقوق بالایی دریافت می‌کنند به‌خصوص در آلمان.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا