رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در آلمان

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در آلمان

اکثر دانشجویانی که قصد دارند در کشورهای خارجی ادامه تحصیل بدهند، به آمریکا یا بریتانیا فکر می‌کنند. این کشورها معروف به این هستند که بهترین نظام آموزشی را دارند و بهترین خدمات آموزشی را به دانشجویان ارائه می‌دهند، اما این اعتبار با سرعت فزاینده‌ای در حال کاهش است.

فارغ‌التحصیل شدن از یکی از دانشگاه‌های کشور آلمان، برترین ساختار آموزشی اروپا، درهای بسیاری را در بازار شغلی این کشور به روی دانشجویان بین‌المللی باز می‌کند. دانش‌آموختگان اهل دانشگاه‌های کشورهای EU و EEA به راحتی و آزادانه به بازار شغلی آلمان دسترسی دارند.در مطالعاتی که به تازگی در زمینه رده‌بندی کشورها از نظر خدمات آموزشی انجام شده است، کشور دیگری به عنوان بهترین مکان برای ادامه تحصیل معرفی شده است. پژوهشگران در مطالعۀ منتشر شده در Study.eu  کشورها را براساس آموزش، زندگی، هزینه‌ها و آینده شغلی رده‌بندی کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که آلمان بهترین کشور برای تحصیل است.

آلمان یکی از ارزان‌ترین کشورهایی است که می‌توانید برای تحصیل در خارج انتخاب کنید؛ به‌علاوه آلمان از نظر فرصت‌های شغلی نیز بسیار جذاب است. آلمان از نظر تعداد افرادی که در جستجوی کاری پردرآمد و مفید هستند، یکی از کشورهای برتر اروپایی به شمار می‌آید.

دانش‌آموختگان تبعه کشورهای دیگر باید مجوز اقامتشان را پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به مدت 18 ماه دیگر تمدید کنند تا در این مدت بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند؛ البته آنان نیز در این مدت می‌توانند کار کنند. برای اقامت پس از تحصیل در آلمان، شرایط اخذ اقامت در آلمان برای دانشجویان بین‌الملی بسیار راحت است.     

دلایل متعددی باعث می‌شود که آلمان کشوری جذاب برای دانشجویان بین‌المللی باشد؛ در ادامه با این دلایل آشنا می‌شوید.

دانشگاه‌های آلمان در حال افزایش تعداد دوره‌هایی هستند که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود

تقریباً 150 دانشگاه از 400 دانشگاه آلمان دوره‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند و همین امر موجب شده است که آلمان پس از هلند در جایگاه دوم کشورهایی قرار بگیرد که اکثر دوره‌ها را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این مزیت زبانی آن دسته از دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کند که یادگیری زبان آلمانی برای‌شان دشوار است.

رایگان بودن تحصیل و نگرفتن شهریه

تحصیل در آلمان در دانشگاه‌های دولتی این کشور کاملاً رایگان است. هزینه تحصیل در آلمان صرفا شامل مبلغ کمی بابت هزینه ترم میشود. عدم پرداخت شهریه یکی از مهم‌ترین عامل‌ها برای انتخاب کشور خارجی جهت ادامه تحصیل است که وقتی شهریه‌های فزاینده کشورهای دیگر مانند امریکا و انگلستان را در نظر می‌گیریم، بیشتر به چشم می‌آید. البته چند دانشگاه آلمان به تازگی درصدد برآمده‌اند که از دانشجویان بین‌المللی شهریه بگیرند، بااین‌حال همین شهریه‌ها در مقایسه با شهریه دیگر کشورها بسیار پایین است.

پایین بودن نرخ بیکاری دانش‌آموختگان 

دانشجویانی که از دانشگاه‌های آلمان فارغ‌التحصیل می‌شوند، به راحتی کار پیدا می‌کنند. نظام آموزشی آلمان قوی و کارآمد است و مهارت‌هایی را به دانشجویان آموزش می‌دهد که در بازار کار مورد نیاز است و به سرعت موجب استخدامشان پس از فارغ‌التحصیلی می‌شود. نرخ بیکاری دانش‌آموختگان در آلمان فقط 2.3% است، که پایین‌ترین نرخ در تمام قاره اروپا است.

اگر متقاعد شده باشید که تحصیل در آلمان مزایای فراوانی دارد، احتمالاً از خودتان می‌پرسید که پولسازترین و پرطرفدارترین شغل‌ها در آلمان کدام است و کدام شغل‌ها یا مدرک‌های تحصیلی بیشتر در بازار کار آلمان مورد نیاز است. بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند به‌جای آن‌که بدون فکر و برنامه در یک رشته تحصیل کنند، ابتدا بازار کار را بررسی کنند و برای مثال شغلی را پیدا کنند که بیش از همه در آلمان مورد نیاز است. 

استاتیستا (Statista) شرکتی تحقیقاتی است که در زمینه بازار کار تحقیق می‌کند، این شرکت مطالعه‌ای را برای یافتن بهترین شغل‌ها در آلمان انجام داده است. استاتیستا داده‌های مربوط به دستمزد شصت هزار فرد شاغل تمام‌وقت را گردآوری کرد و سپس 16 شغل پردرآمد آلمان را رده‌بندی کرد. دستمزدها سالانه است و به یورو اعلام شده است.

از آنجا که بررسی هر 16 شغل پردرآمد کشور آلمان از حوصله این مقاله خارج است ابتدا به بررسی 5شغل پردرآمد  و البته پرطرفدارتر از این لیست می‌پردازیم و پس از آن پرمخاطب‌ترین رشته‌های تحصیلی کشور آلمان را با هم بررسی میکنیم پس با ما همراه باشید.

پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی در آلمان

دورنمای رشته تحصیلی دانشگاهی موضوع بسیار مهمی است که هنگام انتخاب رشته برای تحصیل در آلمان باید به آن توجه کنید. اگر می‌خواهید پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان کار کنید، باید از فرصت‌های شغلی در بازار کار این کشور اطلاع داشته باشید. آلمان بزرگ‌ترین و قوی‌ترین اقتصاد را در اتحادیه اروپا (EU) دارد، بااین توصیف آیا کار پیدا کردن پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان واقعاً راحت است؟

دانش‌آموختگان دانشگاه‌های آلمان از بهترین فرصت‌ها برای کاریابی در رشته‌های STEM، یعنی علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات، و همچنین پزشکی و پرستاری برخوردار هستند. بازار کار آلمان با کمبود متخصص در رشته‌های فوق روبه‌رو است و دانش‌آموختگان این رشته‌ها در بازار کار این کشور بسیار پرطرفداراند.

همان‌طور که متوجه شدید تمام رشته‌های دانشگاهی در بازار کار با هم برابر نیستند، برای بعضی رشته‌ها تقاضای بالاتری وجود دارد. در ادامه خواهید خواند که دانش‌آموختگان کدام رشته‌ها بیشترین شانس را برای پیدا کردن یک کار پردرآمد در آلمان دارند.

آینده‌دارترین رشته‌ها برای تحصیل در آلمان

به‌طور کلی لازم نیست که نگران بیکاری احتمالی در آلمان باشید، چون نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان در آلمان فقط 2.3 درصد است. البته کاریابی برای دانش‌آموختگان رشته‌های سیاست، تاریخ و هنر دشوارتر است.

فهرست آینده‌دارترین رشته‌ها برای تحصیل دانشجویان خارجی در آلمان: 

وقتی بحث فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی به میان می‌آید، درآمد آینده نکته مهمی است که نباید آن را نادیده بگیرید؛ در واقع فرصت‌های شغلی و درآمد به هم مرتبط‌ ‌هستند. البته تمام شغل‌های پردرآمد در آلمان پرتقاضا نیستند؛ برای مثال تقاضا برای استخدام دندانپزشکان در آلمان بالا نیست. به عنوان یک دانشجوی خارجی بهتر است که در رشته پزشکی تحصیل کنید.

1. پزشکی

اگر دکتر باشید، اهل هر کشوری که باشید، هرگز در آلمان بیکار نخواهید بود. البته ناگفته نماند که ورود به دانشگاه‌های پزشکی آلمان بسیار دشوار است و پس از ورود هم باید به سختی درس بخوانید.

دانشگاه‌های پزشکی آلمان فقط بهترین متقاضیان را با درخشان‌ترین توصیه‌نامه‌ها و سوابق تحصیلی می‌پذیرند، البته پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی کمی راحت‌تر است. فقط بهترین‌ها از میان بهترین دانشجویان خارجی موفق می‌شوند که این دوره پیوسته شش ساله را با موفقیت به پایان برسانند.

به همین دلیل بسیاری از آلمانی‌ها برای تحصیل در رشته پزشکی به کشورهای دیگر می‌روند تا دوران تحصیل راحت‌تری داشته باشند. 

پزشکان و دندانپزشکان با اختلاف زیاد، پردرآمدترین متخصصان در آلمان و بسیاری از کشورهای غربی هستند. حداقل درآمد پزشکی و دندانپزشکی 668,52 یورو و درآمد متوسط سالانه‌شان 100,85 یورو است.

2. پرستاری

پرستاری یک حرفه مهارتی متداول در آلمان است که تا همین چند سال پیش فقط در آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای ارائه می‌شد. اما امروزه دانشگاه‌های آلمان نیز رشته پرستاری را به صورت یک دوره سه‌ساله در مقطع کارشناسی برگزار می‌کنند.

پرستاری موردنیازترین رشته تحصیلی در آلمان است.  

2. علوم رایانه، علم اطلاعات

این روزها تمام کسب و کارها و تمام افراد به ارائه برخط نیاز دارند، پس اگر در رشته فناوری اطلاعات (IT) تحصیل کنید، هرگز نگران کار پیدا کردن و آینده شغلی نخواهید بود.

حداقل درآمد سالانه این گروه از متخصصان 191, 46 یورو و متوسط درآمد سالانه‌شان 114,60 یورو است. فارغ‌التحصیلان علوم رایانه می‌توانند امیدوار باشند که کار پردرآمدی را در آلمان پیدا خواهند کرد.  

علوم رایانه

آلمان همواره در این رشته‌ها با کمبود متخصص روبه‌رو است و با توجه به در حال رشد بودن فناوری و دیجیتالی شدن، شرکت‌ها حاضراند که دستمزد بالایی را به دانش‌آموختگان رشته‌ علوم رایانه پرداخت کنند.

همین قضیه درباره رشته ریاضی نیز صادق است، افراد برخوردار از درک تحلیلی انگشت‌شماراند. استادان دانشگاه می‌توانند روی دریافت دستمزد هشتاد هزار یورویی به بالا حساب کنند.

4.مهندسی

مهندسی رشته‌ای است که با سرشت آلمانی عجین شده است، حتی خارجی‌ها فکر می‌کنند که تقریباً تمام آلمانی‌ها مهندس هستند.

این افکار کلیشه‌ای تاحدی درست است و بسیاری از آلمانی‌ها در رشته مهندسی تحصیل می‌کنند، اما تقاضا برای مهندسان آن‌قدر بالا است که فقط آلمانی‌ها نمی‌توانند آن را برآورده کنند: همه ساله هزاران دانشجوی خارجی برای تحصیل در رشته‌های مختلف مهندسی به آلمان می‌آیند، پس از اتمام تحصیل در آلمان زندگی می‌کنند و آینده شغلی درخشانی را برای خود رقم می‌زنند.  

تقریباً تمام رشته‌های مهندسی، به ویژه مهندسی مکانیک، خودرو و برق، در آلمان پرطرفداراند.

حداقل درآمد سالانه مهندسان 481,47 یورو و متوسط درآمد سالانه‌شان 454,62 یورو است. آلمان بهشت مهندسان است و مهندسان در این کشور پیشرفته و برخوردار از فناوری به‌روز هرگز بیکار نخواهند بود. مهندسان مکانیک و برق بیش از بقیه حقوق می‌گیرند و در صنایعی که به سرعت در حال رشداند، بسیار پرطرفدار و موردنیازاند.

5. علوم طبیعی: فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی

آلمان سرزمین نوآوری است و برای نوآوری به پژوهشگران و دانشمندان فراوان نیاز دارد. این قاعده به ویژه درباره کارشناسان فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی صادق است. صنایع شیمیایی در آلمان بسیار پیشرفته و توسعه‌یافته است.

کمترین درآمد این گروه از متخصصین 812,48 یورو است و متوسط درآمد سالانه آنها 000,60 یورو برآورد می‌شود.

حرفه‌های علمی متداول نیز درآمد بالایی دارند. استادان دانشگاه‌ها بالاترین درآمد را دارند که غالباً معادل 000,80 یورو در سال است، البته استادان دانشگاهی پردرآمد هستند که عنوان دکتر داشته باشند.

حال نوبت به بررسی پرمتقاضی‌ترین رشته های تحصیلی در کشور آلمان رسده است که با هم آنها را  مرور میکنیم:

رشته‌های پرطرفدار در آلمان

مهندسی انرژی

دلیل انتخاب این رشته:

رشته مهندسی انرژی در مقطع کارشناسی ارشد به تولید برق و مهندسی نیروگاه‌ها می‌پردازد. تولید برق عمدتاً در نیروگاه‌های حرارتی و هیدرولیک بزرگ شروع می‌شود، همچنین فناوری‌های تولید غیرمتمرکز که انرژی‌های تجدیدپذیری را ارائه می‌دهند، نیز به تازگی به طور فزاینده‌ای مکمل تولید برق شده است.

آینده شغلی:

پس از اتمام دوره ارشد مهندسی انرژی ، درهای بسیاری برای کاریابی در بخش‌های انرژی و نیروگاهی به روی‌تان باز می‌شود. با در دست داشتن مدرک کارشناسی ارشد مهندسی انرژی می‌توانید در بخش تولید نیروگاه‌ها و شرکت‌های وابسته و تولیدکنندگان انرژی کار پیدا کنید. همچنین می‌توانید در پست‌های پژوهشی مشغول به کار شوید.

مدیریت و فناوری (TUM-BWL)

دلیل انتخاب این رشته:

دانشگاه‌های آلمان آموزش بی‌نظیری را در رشته مدیریت و فناوری ارائه می‌دهند و دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد در رشته مدیریت و فناوری از مهارت‌های فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌شوند.

tum-bwl

آینده شغلی:

پس از فارغ‌التحصیلی مدیر پروژه، توسعه دهنده محصول، مدیر راهبردی، مدیر تولید، کنترل کننده، مدیر منابع انسانی یا کارآفرین ماهری خواهید شد که درک و شناخت بالایی از دانش فنی ـ تخصصی دارد.

مهندسی تولید خودرو (مقطع کارشناسی ارشد)

دلیل انتخاب این رشته:

با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی تولید خودرو، شما به شناخت نظری، فنی و کاربردی تفصیلی و عمیقی از سیستم‌های تولید در صنعت خودروسازی دست خواهید یافت. این تحصیلات به شما امکان می‌دهد با فرایندهای توسعه عملیاتی، راهبردی و برنامه‌ریزی در این صنعت آشنا شوید و همچنین در توسعه محصولات نقش فعالی داشته باشید.

germany car industery

آینده شغلی:

دانش‌آموختگان این رشته برای شغل‌های زیر مناسب هستند:

 • برنامه‌ریز تولید؛
 • برنامه‌ریز منابع عملیاتی و ماشین‌آلات؛
 • توسعه دهنده ماشین‌آلات؛
 • مهندس تولید و
 • مدیر تولید و برنامه‌ریزی یا توسعه دهنده فناوری.

مهندسی تولید خودرو بین‌المللی (مقطع کارشناسی ارشد)

دلیل انتخاب این رشته:

هدف رشته مهندسی تولید خودرو بین‌المللی (IAE) در مقطع کارشناسی ارشد، استفاده از رویکردهای مهندسی تخصصی به منظور توسعه سیستم‌های خودروسازی مکاترونیک و ارائه دستورالعمل‌هایی برای حل مشکلات خاص مرتبط با توسعه سیستم‌های خودروسازی الکترونیک به‌طور کلی و سیستم‌های ایمنی وسایل نقلیه به‌طور خاص است.

آینده شغلی:

دانش‌آموختگان عمدتاً به عنوان مهندس توسعه سیستم‌های الکترونیک/ مکاترونیک خودروها مشغول به کار می‌شوند ـ از این سیستم‌ها برای افزایش راحتی و ایمنی استفاده می‌شود.

کارشناسی ارشد سیستم‌های خودرو

دلیل انتخاب این رشته:

این رشته برای دانشجویانی است که می‌خواهند مهندس ماهر و کاربلدی در زمینه سیستم‌های خودرو بشوند و دوست دارند در عرصه توسعه سیستم‌های کنترل بازخورد، نرم‌افزار خودرو و الکترونیک خودرو مشغول به کار شوند.

آینده شغلی:

پنج شغل پردرآمد برای دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد سیستم‌های خودرو وجود دارد:

 • مهندس نرم‌افزار؛
 • مهندس HIL-Test؛
 • مهندس معماری سیستم‌ها؛
 • مهندس توسعه و
 • مهندس توسعه نرم‌افزار.

طراحی و توسعه در مهندسی مکانیک و خودرو (DDM)

دلیل انتخاب این رشته:

رشته DDM در مقطع کارشناسی ارشد بر طراحی و توسعه سیستم‌های مهندسی پیچیده متمرکز است. دانش‌آموختگان برای کار در دنیای منهدسی مدرن باید از دانش تخصصی و توانایی کار در گروه‌های میان‌رشته‌ای و بین‌المللی برخوردار باشند.

آینده شغلی:

دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی ارشد امکان استخدام در پنج شغل پولساز زیر را دارند:

 • مهندس نرم‌افزار؛
 • مهندس HIL-Test؛
 • مهندس معماری سیستم‌ها؛
 • مهندس توسعه و
 • مهندس توسعه نرم‌افزار.
automotive-industry

سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر

دلیل انتخاب این رشته:

رشته سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر (RES) به دانشجویان آموزش می‌دهد که مهارت‌های لازم برای برنامه‌ریزی، توسعه و کنترل سیستم‌های انرژی را کسب کنند. فارغ‌التحصیلان این رشته با فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر آشنا هستند و قادر به گسترش دانش تخصصی خود هستند. تمرکز اصلی در این رشته بر روی ایجاد ارتباطات متقابل بین فناوری‌ها و ساختار سمت تقاضا است، به جای تمرکز تنها بر یک فناوری خاص.

آینده شغلی:

فارغ‌التحصیلان این رشته از شایستگی لازم برای به عهده گرفتن وظایف کارشناسی و رهبری در حوزه‌های زیر برخوردار هستند:

 • برنامه‌ریزی؛
 • بخش‌های دولتی و اجرایی؛
 • خدمات عمومی؛
 • توسعه پروژه؛
 • پژوهش و
 • تولید.
renewable energy

شاخه‌های صنعتی زیر نیز می‌تواند محل مناسبی برای اشتغال دانش‌آموختگان این رشته باشد:

 • مهندسی انرژی؛
 • خدمات ساختمانی یا HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) ؛
 • مهندسی محیط زیست و
 • حوزه‌های پژوهشی.

در جدول زیر ادامه رشته‌های پرمتقاضی کشور آلمان را با هم بررسی میکنیم:

سوالات متداول

پردرآمدترین شغل در آلمان چیست؟

طبیعتا مانند خیلی دیگر کشورهای دنیا پزشکی و دندانپزشکی یکی از پردرآمد ترین مشاغل آلمان است.

پرطرفدارترین رشته تحصیلی در آلمان چیست؟

آلمان مهد مهندسی و تکنولوژیست بنابراین بیشتر دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در شاخه‌های مختلف رشته‌های مهندسی میباشند.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا