تحصیل هنر در آلمان، دانشگاه‌ها و شرایط پذیرش

تحصیل هنر در آلمان، دانشگاه‌ها و شرایط پذیرش

آلمان مقصد خارق‌العاده‌ای برای دنبال کردن حرفه‌ای در حوزه هنر و اخذ یک مدرک تحصیلی بسیار ارزشمند در این رشته است. دانشگاه‌های کشور آلمان، برترین ساختار آموزشی اروپا را دارند و به خاطر شیوه‌های تدریس و ظرفیت‌ها تحقیقاتی بی‌نظیری که دارند و همچنین به دلیل محیط بسیار صمیمی و متنوع‌شان، همیشه در رتبه‌بندی‌ها جزء دانشگاه‌های برتر در سطح دنیا هستند. حوزه فعالیت و شغل مورد علاقه‌تان هرچه که باشد، قطعاً در آلمان مهارت‌های مورد نیاز برای پیشرفت در زندگی حرفه‌ای‌تان را کسب خواهید کرد.

تحصیل در رشته هنر و طراحی در تک‌تک دانشگاه‌های هنر آلمان، گزینه پرطرفداری در بین دانشجویان بین‌المللی است. دوره‌های تحصیلی برگزار شده در این دانشگاه‌ها کاملاً مناسب کسانی است که قادر و مایل به فعالیت و تلاش در محیط‌های آزاد و خلاق هستند. در این دروه‌ها که معمولاً پروژه محور هستند به دانشجویان زمان کافی برای کار بروی پروژه‌های شخصی‌شان داده شده و از آن‌ها برای دسترسی به بودجه‌های تأمین شده از خارج از دانشگاه و همچنین استودیوها و تجهیزات کاملاً به‌روز حمایت می‌کنند.g

برای شهروندان بعضی از کشورها امکان شرکت حضوری در دوره‌های توجیحی رشته‌ها (portfolio course) و متعاقباً آمادگی برای آزمون‌های ورودی جهت تحصیل هنر در آلمان وجود ندارد. به همین خاطر ما اکیداً توصیه می‌کنیم که در یک دوره توجیحی آنلاین شرکت کنید تا شانستان برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان افزایش پیدا کند.

اگر می‌خواهید در حوزه هنر و طراحی صاحب شغلی شوید، آلمان گزینه بسیار خوبی برایتان خواهد بود. در تعداد زیادی از دانشگاه‌های آلمان دوره‌های تحصیلی فعالیت محور هستند، که در چنین حالتی ترکیب دو جنبه‌ی تئوری و عملی باعث می‌شود دانشجویان بیشترین بهره را از دوره تحصیل خود ببرند. تحصیل در آلمان به شما امکان می‌دهد تا بخشی از یک محیط فرهنگی زیبا و متنوع باشید که در سراسر دنیا از اعتبار بالایی برخوردار است.

تحصیل هنر در آلمان، دانشگاه‌ها و شرایط پذیرش

آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم (به آلمانی: Kunsthochschule، Musikhochschule، و Filmhochschule) یکی از سه نوع مؤسسه آموزش عالی در آلمان هستند (در کنار دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علمی کاربردی). این آکادمی‌ها، همانطور که از نامشان پیدا است، بر مباحث و حوزه‌های مختلف هنرهای زیبا، از جمله هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم، و در عین حال بازیگری، طراحی، رقص و سایر رشته‌های هنری تمرکز دارند.

این آکادمی‌ها، به جای آموزش از طریق روش‌های علمی و تحقیق محور، محیطی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند تا به عنوان هنرمند در آن پرورش پیدا کنند. بنابران، در اینجا دوره تحصیلی ارائه شده به طور قابل توجهی با اکثر دوره‌های ارائه شده در سایر مؤسسات آموزش عالی آلمان تفاوت دارند؛ در اینجا، دانشجویان آزادی و حمایت عملی لازم جهت درک پروژه‌های هنری خود را دریافت می‌کنند، گاهی اوقات آن‌ها توسط اساتیدشان به صورت تک به تک آموزش می‌بینند و تمرکز دوره‌های آموزشی بر حمایت از مهارت‌های هنری عملی دانشجویان است.

تفاوت‌های بین سه نوع دانشگاه هنر در آلمان

دانشگاهدانشگاه عملی کاربردیآکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم
تمرکزتحقیق محور، علمی، نظریکاربرد محور، علمی، عملیمبتنی بر آموزش‌های هنری؛ علوم مرتبط با هنر
مدرک‌های ارائه شدهکارشناسی، کارشناسی ارشد، آزمون ایالتی (به آلمانی: Staatsexamen)، دکتری.کارشناسی، کارشناسی ارشد، مدرک دکتری ندارد*.کارشناسی، کارشناسی ارشد، در برخی موارد: دکتری و مدارک هنری
مدارک رسمی داده می‌شودبلهبلهبله
الزامات کادر آموزشصلاحیت علمی (مدرک دکتری و فوق دکتری)صلاحیت علمی (مدرک دکتری) و تجربه کاریداشتن آثار هنری؛ و/یا صلاحیت علمی (مدرک دکتری و فوق دکتری)

*استثنائاتی در هسن، زاکسون آنهالت و راین وستفالی شمالی وجود دارد.

دانشجویانی که بیشتر مایلند آموزش‌های علمی ببینند تا هنری، بهتر است وارد یکی دیگر از انواع مؤسسات آموزش عالی آلمان شوند. دانشگاه‌ها (به آلمانی: Universität) مبتنی بر تئوری و تحقیق محور هستند. در اینجا دانشجویان آن دسته از آموزش‌های آکادمیک را می‌بینند که معمولاً با آموزش‌ در دانشگاه مرتبط است: تئوریک و متمرکز بر روش‌های تحقیق علمی.

در مقابل، دانشگاه‌های علمی کاربردی (به آلمانی: Fachhochschule/ Hochschule für angewandte Wissenschaften)، دوره‌های عملی‌تر و فعالیت‌محورتری را ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها از بابت تمرکزشان بر تحقیقات و مباحث کاربردی منحصربفرد بوده و به همین دلیل برای آن دسته از دانشجویانی که به دنبال ترکیبی از آموزش‌های تئوری و عملی هستند گزینه‌ای عالی هستند.

البته در سیستم آموزش عالی آلمان مرزبندی همه چیز اینقدر مشخص و ساده نیست: حتی در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم هم دانشجویان تا حدودی شانس شرکت در رشته‌های تحصیلی علمی مرتبط با هنر، مثل تاریخ هنر و موسیقی‌شناسی را خواهند داشت، که در بعضی مؤسسات تا مدرک دکتری هم امکان ادامه تحصیل دارند.

اما اجازه بدهید مشخصات، جزئیات و انواع این مؤسسات آموزش عالی که دقیقاً موضوع این مقاله هستند را به ترتیب در بخش‌های مربوط به خودشان مطرح کنیم. در این مقاله مروری خواهیم داشت بر:

  • مجموعه اصطلاحات (آلمانی) مربوط به این نوع مؤسسات آموزش عالی.
  • چرا تحصیل هنرهای زیبا در آلمان گزینه مناسبی است.
  • ویژگی‌های آکادمی‌های هنرهای زیبا در آلمان.
  • چگونه می‌توان برای تحصیل هنرهای زیبا در آلمان پذیرش گرفت.
  • کدام دانشکده هنر در آلمان بهترین گزینه (برای شما) است.

 

مقایسه دانشگاه با آکادمی

ممکن است بخواهید بدانید که چرا ما برای توصیف این نوع از دانشگاه‌ها عبارت آکادمی را به کار می‌بریم و مهمتر اینکه آیا این به این معنی است که آکادمی‌ها اعتبار کمتری از دانشگاه‌ها دارند یا خیر. که در این باره باید گفت که این نوع مؤسسات آموزش عالی از نظر کیفیت تفاوتی با دو نوع دیگر ندارند.

مقایسه دانشگاه با آکادمی

اگر به عنوان آلمانی این نوع مؤسسات نگاه کنید، مؤسساتی با نام Kunst– یا Musikhochschule (دانشگاه هنرهای زیبا یا موسیقی) را خواهید دید. بعضی دیگر Akademie (آکادمی)، Institut (مؤسسه) یا Schule (مدرسه عالی) نام دارند. در شهر مونستر، حتی نام Kunstakademie Münster – Hochschule für Bildende Künste را خواهید دید، که در عنوان رسمی خود هر دو نام آکادمی و دانشگاه را دارد.

نام این مؤسسات هرچه که باشد فرقی ندارد، چراکه همه آن‌ها نوع واحدی از آموزش عالی هستند. این نام‌های متفاوت صرفاً منعکس کننده ریشه‌ها و تاریخچه هر مؤسسه می‌باشند.

از لحاظ تاریخی، هر یک از نام‌ها بار معنایی متفاوتی دارند. Hochschule یا دانشگاه به انواع آموزش‌های متعلق به سیستم آموزش عالی اتلاق می‌شود. بسیاری از مؤسساتی که چنین نامی را دارند به دانشجویان امکان تحصیل در مقطع دکترای علمی را می‌دهند. عبارت Akademie یا آکادمی نشان دهنده ارائه آموزش‌های عملی در زمینه هنر، یا آموزش‌های حرفه‌ای برای هنرمندان است. البته، این بدان معنی نیست که چنین مؤسساتی دوره‌های علمی یا حتی دکتری، هم ارائه نمی‌دهند. در کل، آنچه ذکر شد نشان دهنده این است که تمیز دادن آکادمی‌های هنر از دانشگاه‌های هنر دیگر امکان‌پذیر نیست.

تمامی مؤسسات هنرهای زیبا در واقع جنبه‌های علمی-نظری و عملی آموزش‌های هنری را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. ما استفاده از عبارت آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم را به این دلیل انتخاب کردیم که چنین مؤسساتی دوره‌های آموزشی هنرهای زیبای را به گونه‌ای متفاوت از دو نوع دانشگاه دیگر ارائه می‌دهند، طوری که دانشجویان شانس زیادی برای کار عملی و هنری داشته باشند. در متون دیگر، ممکن است به ترجمه‌هایی مثل «کالج‌های» هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم برخورد کنید؛ پس نتیجه می‌گیریم که در استفاده از نام‌ها چندان محدودیتی وجود ندارد.

چرا تحصیل هنر در آلمان؟

تحصیل در رشته‌های مختلف هنرهای زیبا در آلمان طرفداران بسیار زیادی در بین دانشجویان بین‌المللی دارد: شهر‌هایی مثل لایپزیگ، کلن، فرانکفورت، مونیخ و بالاتر از همه برلین برای هنرمندان سراسر جهان بسیار جذاب هستند.

این مسئله را می‌توان با نگاه به درصد دانشجویان بین‌المللی این کشور متوجه شد: در ترم زمستانی 2019-2020 (یعنی قبل از اعمال محدودیت‌های مسافرتی مربوط به پاندمی کرونا)، یک سوم دانشجویانی که در این مؤسسات آموزش عالی ثبت‌نام کرده بودند غیرآلمانی بودند.

آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که تصمیم به تحصیل هنرهای زیبا در آلمان می‌گیرند شانس این را خواهند داشت که از محیط بی‌دغدغه و خلاق این نوع مؤسسات آموزش عالی بهره ببرند. از آنجا که آکادمی‌های هنر منحصراً به آموزش‌های هنری یا رشته‌های مربوط به هنر اختصاص دارند، همکلاسی‌ها و هم دوره‌ای‌های شما هنرمندان دیگر یا دانشجویانی با علاقه بسیار زیاد به هنر خواهند بود. که چنین شرایطی فرصت بی‌نظیری برای تبادل اطلاعات و همکاری ایجاد می‌کند.

جنبه مهم دیگر تحصیل هنر در آلمان مقرون به صرفه بودن آن است. رشته مورد نظر شما هرچه که باشد (هنرهای تجسمی، موسیقی، رقص، بازیگری یا طراحی) تعداد زیادی مؤسسات آموزشی دولتی وجود دارد که شما هم مثل هر داوطلب دیگری می‌توانید برای ورود به آن‌ها تلاش کنید. در آلمان، تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی رایگان است، که این به شما امکان خواهد داد تا به صورت رایگان در آلمان به تحصیل در رشته‌های هنری بپردازید. برای مثال، دانشگاه بسیار معتبر هنر برلین، که بزرگترین دانشگاه هنر اروپا است را در نظر بگیرید. تنها در بین رشته‌هایی که در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند چهار رشته تحصیلی کاملاً رایگان وجود دارد که می‌توانید در هر کدام از آن‌ها شرکت کنید. اگر هم که زبان آلمانی می‌دانید، می‌توانید از بین مجموع نزدیک به 70 رشته رایگان یکی را برای تحصیل انتخاب کنید.

علاوه برای رشته های رایگان، یک سری فرصت‌های تأمین هزینه تحصیل، مخصوص دانشجویان بین‌المللی هنر، هم وجود دارد. برای مثال، دانشجویان کارشناسی ارشد می‌توانند برای بورسیه‌های DAAD در زمینه‌های هنرهای زیبا، طراحی، ارتباطات بصری و فیلم و همچنین موسیقی و هنرهای اجرایی درخواست بدهند. علاوه بر این، بورسیه‌های منطقه‌ای و بورسیه‌های ارائه شده توسط سازمان‌های دیگر وجود دارد مثل فلوشیپ Hezekiah-Wardwell که از طرف بنیاد هومبولت برای نوازندگان و موسیقی‌دانان اهل اسپانیا ارائه می‌شود.

همچنین، می‌توانید از این مسئله که آیا دانشگاه مورد نظرتان برنامه کمک هزینه تحصیلی یا تأمین مالی دارد یاخیر را با بررسی سایت دانشگاه مد نظر بررسی کنید؛ برای مثال به وب‌سایت دانشگاه هنر برلین یا صفحه مربوط به دوره‌های تدریس شده به زبان انگلیسی در آکادمی Barenboim-Said مراجعه کنید. به علاوه، یک سری برنامه تأمین مالی و اقامت برای هنرمندان هم وجود دارد. فرصت‌های تأمین بودجه برای پروژه‌های هنری در آلمان را بروی وب‌سایت صندوق تأمین مالی هنرهای اجرایی (fund for performing arts) و صندوق تأمین مالی هنرهای تجسمی (fund for the arts) می‌توانید مشاهده کنید.

در حوزه‌های مختلف هنری (چه در آلمان و چه در هر جای دیگری از دنیا) امنیت شغلی بالایی وجود ندارد، زیرا همانطور که احتمالاً شما هم می‌دانید شانس به همه هنرمندان رو نمی‌کند. اگر به دنبال اطلاعات دسته اول در مورد وضعیت معیشتی هنرمندان در آلمان هستید، می‌توانید به وب‌سایت Internationale Gesellschaft der bildenden Künste e.V. (انجمن بین‌المللی هنرهای زیبا) مراجعه کنید.

 

آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم در آلمان چگونه مؤسساتی هستند؟

برای پاسخ به این پرسش، و همینطور قبل از اینکه خلاصه‌ای از ویژگی‌های کلی این نوع مؤسسات آموزش عالی را برایتان شرح دهیم، بیایید به عنوان نمونه‌ای از این مؤسسات،‌ نگاه دقیقی به Staatliche Hochschule für Bildende Künste (Städelschule) در فرانکفورت بیندازیم. در این مدرسه عالی هنر، دانشجویان می‌توانند در رشته‌های هنرهای زیبا، مطالعات کارشناسی آثار هنری (curatorial studies) و معماری تحصیل کنند.

آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم در آلمان چگونه مؤسساتی هستند؟

آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم، Städelschule دوره‌های دکتری ندارد. همچنین، مطابق رویه معمول آکادمی‌های هنرهای زیبا، مدرک‌های اعطا شده در این آکادمی، صرفاً کارشناسی و کارشناسی ارشد نیستند.

برای مثال مجموعه هنرهای زیبای این آکادمی را در نظر بگیرید؛ در این دوره‌ها دانشجویان براساس رشته هنری‌شان کلاس‌بندی شده و، به این ترتیب، در قالب گروه‌هایی از هم‌رشته‌ای‌‌های خود، مهارت‌های فنی و تئوری مورد نظر را یاد می‌گیرند. این دانشجویان در یک استودیوی هنری و در ارتباط نزدیک با اساتید و مدرسان‌شان این مهارت‌ها را به راحتی به اجرا گذاشته و بخش اعظم وقتشان را صرف تمرین هنر می‌کنند. این دانشجویان بعد از ده ترم (معادل پنج سال) یک گواهینامه پایان تحصیل دریافت کرده و می‌توانند در آلمان برای عنوان «Meisterschüler/in» درخواست بدهند.

عنوان Meisterschüler/in به معنی دانشجوی کارشناسی ارشد بوده اما در واقع یک مدرک هنرهای زیبا است که منحصر به آلمان بوده و برابر با مدرک کارشناسی ارشد است. این عنوان به دانشجویانی دارای مهارت‌های هنری خارق‌العاده اعطا شده و بنابراین برابر با تعالی هنری (artistic excellence) است. به علاوه، Städelschule برخی دوره‌های آموزشی کارشناسی ارشد در رشته‌هایی مثل معماری را هم ارائه می‌دهد.

برای رشته‌های هنرهای زیبا و همچنین برای دوره‌های ارشد، دانشجویان می‌بایست با ارائه پرتفولیویی از کارهای قبلی‌شان به همراه درخواست پذیرش (اپلیکیشن)، استعداد خلاق و مهارت‌های هنری خود را اثبات کنند. متقاضیان ورود به Städelschule می‌بایست کارهای قبلی خود را تا سی و یکم ماه می سالی که قصد شروع تحصیلاتشان را دارند، به صورت دیجیتالی ارائه بدهند. از داوطلبان موفق در این مرحله دعوت می‌شود تا در مرحله بعدی فرایند اپلیکیشن که یک آزمون ورودی است شرکت کنند. بخش اصلی بسیاری از دوره‌های تحصیلی هنرهای زیبا به زبان آلمانی ارائه می‌شوند، در حالیکه Städelschule از داوطلبان خود می‌خواهد که آلمانی یا انگلیسی بدانند.

آخرین مطلبی که باید در مورد آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم توضیح داده شود این است که مدرسان آن‌ها ترکیبی از پرسنل هنری و پرسنل دانشگاهی است. پرسنل دانشگاهی به این دلیل صلاحیت تدریس دانشجویان هنر را دارند که دارای یک مدرک دانشگاهی مرتبط با رشته‌ای که تدریس می‌کنند هستند. برای مثال، پروفسور فیلیپ پیروت یک مورخ هنر در Städelschule است. هیگو یانگ، که یک هنرمند چیدمان است و به خاطر کارهای عمده هنری و استعدادش در دانشگاه‌ها تدریس می‌کند نه به خاطر مدرک دانشگاهی‌اش، هم نمونه‌ای از پرسنل هنری شاغل در Städelschule است.

اطلاعات کلی

آلمان 52 آکادمی هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم دارد و تنها 2% از دانشجویان حاضر در مؤسسات آموزش عالی این کشور در این آکادمی‌ها مشغول به تحصیل هستند. این بدان معنی است که دانشجویان این مؤسسات عموماً در محیط‌هایی نسبتاً کوچک با روابط بی‌تکلف و ساده تحصیل می‌کنند. چنین شرایطی باعث می‌شود که ارتباط نزدیکی بین دانشجویان و اساتید ایجاد شده و غالباً دانشجویان یکدیگر را بشناسند، که این فرصت‌های بی‌نظیری برای همکاری و همچنین تشکیل شبکه‌ای صمیمی در سراسر آکادمی فراهم می‌کند.

هدف آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم آلمان پرورش هنرمندان و ترویج و حمایت از هنر است. از همین رو، آن‌ها به دنبال این هستند که به دانشجویان مستعد فضا و آزادی لازم را بدهند تا آن‌ها بتوانند سبک و شخصیت هنری منحصربفرد خود را ایجاد کرده و توسعه دهند. اغلب، گزینه‌های زیادی برای انتخاب دروس و پروژه‌ها در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود. و این یکی از دلایلی است که باعث شده این نوع مؤسسات آموزش عالی در آلمان، در خود این کشور و در سطح بین‌الملل، شهرت فراوانی داشته باشند.

در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم چه مدارکی اعطا می‌شود؟

به طور کلی، رایج‌ترین قالب (فرمت) مدرک‌های دانشگاهی در آلمان کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. البته این دو مدرک عمدتاً در دو نوع دیگر مؤسسات آموزش عالی آلمان ارائه می‌شوند و مدرک‌های تحصیلی ارائه شده در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم این کشور کمی متفاوت هستند.

در بسیاری از دانشکده‌های هنرهای زیبای آلمان مدارک تحصیلی مخصوص هنرهای زیبا به فارغ‌التحصیلان داده می‌شود. یکی از آن‌ها عنوان «Meisterschüler/in» است (که همانطور که گفته شده به معنی دانشجوی کارشناسی ارشد بوده، اما با مدرک کارشناسی ارشد تفاوت دارد). این مدرک به دانشجویان آموزش دیده در «Meisterklassen» (به معنی کلاس‌های استادی) داده می‌شود؛ در این کلاس‌ها هنرمندان شناخته شده تدریس می‌کنند. این مدرک بعد از مجموعاً 5 سال، که معادل است با گذراندن یک دوره کارشناسی و یک دوره کارشناسی ارشد، به دانشجویان داده می‌شود.

به علاوه، برخی از آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و طراحی همچنین (یا فقط) مدرک‌هایی را در قالب‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند. برای مثال، به فارغ‌التحصیلان موسیقی، مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد موسیقی (B.Mus/M.Mus) داده می‌شود. همچنین، به فارغ‌التحصیلان هنرهای زیبا هم مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (B.F.A./M.F.A.) اعطا می‌شود. این مدارک نشان دهنده این هستند که فرد فارغ‌التحصیل دوره‌ای را گذرانده که تمرکز آن بر آموزش‌های هنری بوده نه آموزش‌های علمی و بنابراین نباید آن‌ها را با مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد عادی (B.A/M.A) که نشان دهنده گذراندن یک دوره تحصیلی در زمینه‌های علوم انسانی یا اجتماعی است اشتباه گرفت.

علاوه بر مدارک تحصیلی مخصوص هنرهای زیبا مثل Meisterschüler/in، B.F.A و M.F.A، برخی از آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم مدرک‌های علمی مرتبط با هنر هم ارائه می‌دهند، که اغلب در قالب‌های B.A یا M.A هستند. به یاد داشته باشید که اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارید، می‌بایست یک مدرک کارشناسی ارشد علمی داشته باشید نه مدرکی که انحصاراً یا بخش اعظم آن هنری است.

در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم چه موضوعاتی تدریس می‌شود؟

درست مثل قالب مدرک‌های ارائه شده در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم، نوع موضوعات تدریس شده در این آکادمی‌ها هم متفاوت است. در این آکادمی‌ها موضوعات هنری و همچنین موضوعات علمی مرتبط با هنر تدریس می‌شود.

موضوعات یا رشته‌های هنری، بسته به اولویت‌های درسی و موضوعی تعیین شده توسط هر آکادمی، با یکدیگر تفاوت دارند. آکادمی‌های هنر، مثل Städelschule که پیشتر در مورد آن صحبت کردیم، اغلب بر حوزه‌هایی مثل نقاشی و مجسمه‌سازی و همچنین زمینه‌های هنری تخصصی‌تر تمرکز می‌کنند. برای مثال، Städelschule، در ترم زمستانی 2020-2021 دروسی در زمینه‌های نقاشی پارچه، برش چوب، طراحی وب با نرم‌افزار ادوبی این‌دزاین (Adobe InDesign) و عکاسی ارائه داد. دانشجویان شاغل به تحصیل در آکادمی‌های موسیقی هم ممکن است در زمینه‌های رهبری ارکستر و یا سازهای مختلفِ موسیقی کلاسیک یا مدرن آموزش ببینند. آکادمی‌ها فیلم و رسانه هم ممکن است دروس مرتبط با فیلمبرداری و تولید محتوای بصری و یا طراحی بازی، طراحی صدا یا فیلمنامه‌نویسی را تدریس کنند.

تمرکز این آکادمی‌ها بر هرچه که باشد، عموماً دانشجویان آن‌ها برخی دروس علمی یا نظری را هم انتخاب می‌کنند تا با کسب دانش مرتبط با موضوع تحصیلشان، موقعیت خود را به عنوان یک هنرمند بیش از پیش تثبیت کنند. اگر بخواهیم باز هم به مثال Städelschule برگردیم، می‌بینیم که در این مدرسه عالی، این آموزش‌ها در جایی به نام مؤسسه نقد هنر (Institute for Art Criticism) سازمان‌دهی می‌شوند، که مواضع فلسفی مرتبط با هنر را آموزش داده و دانشجویان را قادر می‌سازد تا به صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند و همچنین نقش خودشان به عنوان یک هنرمند بیندیشند.

موضوعات علمی ارائه شده در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم به جنبه‌های متفاوتی در ارتباط با درک و مطالعه هنر، از جمله موسیقی‌شناسی، مطالعات کارشناسی آثار هنری، یا تاریخ هنر، می‌پردازند. به علاوه، این آکادمی‌ها اغلب بر پرورش مدرسان هنرهای تجسمی یا موسیقی هم تمرکز داشته و یک سری دروس و برنامه‌های مطالعاتی اضافی را در زمینه آموزش هنر ارائه می‌دهند. اگرچه آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم مقاصد بسیار پرطرفداری برای تحصیل در چنین زمینه‌هایی هستند، اما باید توجه داشت که موضوعات علمی مرتبط با هنر، و گاهی اوقات حتی موضوعات هنری هم در برخی دانشگاه‌ها یا دانشگاه‌های علمی کاربردی ارائه می‌شوند.

آیا می‌توانم به زبان انگلیسی تحصیل کنم، یا داشتن مهارت‌های زبان آلمانی اجباری است؟

در کل، برای بسیاری از آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم، داشتن مهارت‌های زبان آلمانی اجباری است. خصوصاً برای رشته‌هایی مثل بازیگری یا کارگردانی و همچنین برای دروس علمی، داشتن سطح بالایی از مهارت‌های زبان آلمانی الزامی است.

در کل، برای بسیاری از آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم، داشتن مهارت‌های زبان آلمانی اجباری است. خصوصاً برای رشته‌هایی مثل بازیگری یا کارگردانی و همچنین برای دروس علمی، داشتن سطح بالایی از مهارت‌های زبان آلمانی الزامی است.

برای سایر رشته‌های هنرهای زیبا، برای مثال، یادگیری یکی از آلات موسیقی در یک آکادمی موسیقی، الزامات زبان آلمانی آنچنان بالا نیست. برخی از آکادمی‌ها حتی برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که استعداد هنری بالایی از خود نشان می‌دهند اما مهارت پایینی در زبان دارند راه حل‌هایی ارائه داده‌اند، برای مثال، این دانشجویان می‌توانند با سطح پایین‌تری از مهارت‌های زبان آلمانی درخواست پذیرش بدهند (اپلای کنند) و بعد در طول ترم‌های اولیه تحصیلشان مهارت‌های زبان خود را ارتقا بدهند. بنابراین، حتی اگر زبان اصلی تدریس در مؤسسات مورد نظرتان آلمانی است، باز هم ارزش آن را دارد که شرایط خاص آن مؤسسات برای پذیرش را دقیقاً چک کنید.

البته، در آلمان برخی رشته محل‌های هنرهای زیبا هم وجود دارد که تدریس آن‌ها به زبان انگلیسی است. مؤسسه Städelschule نمونه‌ای از مؤسساتی که است که برخی رشته‌ها را به زبان انگلیسی آموزش می‌دهند؛  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما در اپلای استار تماس بگیرید. در بخش مربوط به نحوه اخذ پذیرش همین مقاله می‌توانید فهرست کاملی از آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم در آلمان که گزینه تحصیل به زبان انگلیسی دارند را ببینید.

چه فرصت‌هایی برای تحصیل هنر در مقطع دکتری وجود دارد؟

در سیستم آموزش عالی آلمان حق اعطا مدرک دکتری به طور سنتی برای دانشگاه‌ها محفوظ است. البته، گاهی اوقات در دانشگاه‌های علمی کاربردی هم فرصت‌هایی برای گرفتن مدرک دکتری وجود دارد.

به علاوه، اکثر آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم هم حق اعطای مدرک دکتری را دارند. در چنین مواردی، آن‌ها، از نظر عملکرد، همچنان همان نوع خاص خود از مؤسسات آموزش عالی باقی می‌مانند اما در عین حال از لحاظ حق اعطای مدرک دکتری همتراز دانشگاه‌ها می‌شوند.

آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم در آلمان که مدرک دکتری اعطا می‌کنند

شهرمؤسسه
برلیندانشگاه هنر برلین
بندانشگاه هنر و علوم اجتماعی آلانوس
براونشوایگدانشگاه هنر برانشوایگ (HBK)
کلنآکادمی هنرهای رسانه‌ای کلن
کلندانشگاه موسیقی کلن (Hochschule für Musik und Tanz Köln)
دتمولددانشگاه موسیقی دتمولد
درسدندانشگاه هنرهای زیبای درسدن
درسدنکالج موسیقی درسدن
دوسلدورفمدرسه هنر دوسلدورف
دوسلدورفدانشگاه موسیقی رابرت شومان دوسلدورف
اسندانشگاه هنر فولکوانگ
فرانکفورت (ماین)دانشگاه موسیقی و هنرهای اجرایی فرانکفورت
فرایبورگدانشگاه موسیقی فرایبورگ
هالهمدرسه عالی هنر بورگ گیبیشنشتاین شهر هاله
هامبورگدانشگاه هنرهای زیبای هامبورگ
هامبورگدانشگاه موسیقی و تئاتر هامبورگ
هانوفردانشگاه موسیقی، نمایشنامه و رسانه هانوفر
کارلسروههدانشگاه هنر و طراحی کارلسروهه
کارلسروههآکادمی ایالتی هنرهای زیبای کارلسروهه
کارلسروههدانشگاه موسیقی کارلسروهه
کسلدانشگاه هنرهای زیبای کسل
کیلدانشگاه‌ها هنرهای زیبا و طراحی موتزیوس
لایپزیگآکادمی هنرهای زیبای لایپزیگ
لایپزیگمدرسه عالی موسیقی و تئاتر «فلیکس مندلسون بارتولدی» لایپزیگ
لوبکدانشگاه موسیقی لوبک
ماینتسدانشگاه هنر ماینتس
مانهایمدانشگاه موسیقی و هنرهای اجرایی مانهایم
مونیخدانشگاه تلویزیون و فیلم مونیخ
مونستردانشگاه هنرهای زیبای مونستر
اوفنباخدانشگاه هنر و طراحی اوفنباخ
پوتسدامدانشگاه فیلم بابلسبرگ کنراد ولف
روستوکدانشگاه موسیقی و تئاتر روستوک
زاربروکندانشگاه هنرهای زیبای زار
زاربروکندانشگاه موسیقی زار
اشتوتگارتآکادمی ایالتی هنر و طراحی اشتوتگارت
اشتوتگارتدانشگاه ایالتی موسیقی و هنرهای اجرایی اشتوتگارت
تروسینگندانشگاه موسیقی تروسینگن
وایماردانشگاه موسیقی فرانس لیست وایمار
وورتسبورگدانشگاه موسیقی وورتسبورگ

در بسیاری از این آکادمی‌ها دانشجویان دکتری می‌توانند بین دو دوره دکترای علمی یا دکترای علمی-هنری، یکی را انتخاب کنند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با مشاورین ما در اپلای استار تماس بگیرید. به علاوه، دانشجویان علاقه‌مند به اخذ دکتری در زمینه علوم مرتبط با هنر، مثل تاریخ هنر، فرصت‌های خوبی را در دانشگاه‌های آلمان خواهند داست.

برخی از آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم در باواریا، همچنین یک مدل تحصیلی مشارکتی برای دکتری (cooperative doctoral studies) ارائه داده‌اند که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا تحقیقات و فعالیت‌های مربوط به دکترای خود را در یک آکادمی هنری انجام دهند اما مدرکشان را از یک دانشگاه تحقیقاتی دریافت کنند. این مدل تحصیلات دکتری در دانشگاه‌های علمی کاربردی رایج است. برای اطلاعات تکمیلی با مشاوران مجرب و وکلای مهاجرتی ما در اپلای استار تماس بگیرید.

آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم که روش تحصیل دکترای مشارکتی را ارائه می‌دهند

دانشجویان در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم چگونه آموزش می‌بینند؟

اهمیت بررسی چارت درسی و برنامه آموزشی مرتبط با هر رشته و آکادمی هنری، موسیقی و فیلم را نباید نادیده بگیریم. هر آکادمی و مؤسسه آموزشی خاصی سبک و فلسفه تدریس خود را دارد و بررسی این موارد می‌تواند بسیار مهم باشد.

دانشجویان در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم چگونه آموزش می‌بینند؟

دانشجویانی که در دوره‌ها و رشته‌های هنرهای زیبا در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم آلمان پذیرفته شده‌اند در انتخاب برنامه‌های مطالعاتی و تحصیلی‌شان آزادی بسیاری دارند. اغلب، در آکادمی‌های هنرهای زیبا و موسیقی کلاس‌ها بر اساس موضوع تدریس شکل گرفته و در تشکیل آن‌ها به جای مبنا قرار دادن تعداد سال‌های یک دوره تحصیلی بر تکنیک‌ها یا سبک‌های به خصوص تمرکز می‌شود. سیستم کلاس‌های Städelschule که پیشتر آن‌ را برایتان توضیح دادیم نمونه خوبی از همین حالت است.

در اینجا، عموماً به دانشجویان اجازه دسترسی به استودیوها، مواد و فضاهای کاری داده می‌شود تا آن‌ها بتوانند بر روی پروژ‌ه‌ها و الهامات خود کار کنند. این کار عموماً تحت نظارت نزدیک هنرمندان توانمندی انجام می‌شود که در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم تدریس می‌کنند. در آکادمی‌های موسیقی، اغلب دانشجویان با مدرسان خود کلاس‌های درس‌ تک به تک هم دارند. در این آکادمی‌ها اغلب جو صمیمی‌تر بوده و دانشجویان و هیئت علمی با یکدیگر آشنایی دارند.

علاوه بر این بُعد نسبتاً عملی و هنری آموزش، به دانشجویان مباحث نظری کلی هم آموزش داده می‌شود تا به توسعه آن‌ها در زمینه دانش مربوطه کمک شود. آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم دوره‌های علمی که ساختار از پیش تعیین شده‌تری دارند هم ارائه می‌دهند. دوره‌هایی که به مدارک آموزشی و وابسته به تدریس ختم می‌شوند اغلب شامل ترکیبی از آموزش‌های عملی و موضوعات مربوط به علوم آموزشی هستند.

برای کادر آموزشی آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم چه الزاماتی وجود دارد؟

مدرسان و اساتید شما در آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم از یکی از این دو طریق به موقعیت فعلی خود رسیده‌اند: یا به خاطر کارهای هنری مهمشان یا به دلیل صلاحیت‌های علمی و تحصیلی‌شان. در این نوع مؤسسات آموزش عالی، هر دو گروه پرسنل هنری و پرسنل آکادمیک را خواهید دید.

از لحاظ صلاحیت‌های آکادمیک، در این آکادمی‌ها درست مثل دانشگاه‌های تحقیقاتی، اساتیدی را خواهید دید که عنوان پروفسور یا دکتر را دارند. آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم، که مجهز به کادر آموزشی آکادمیک هستند می‌توانند تحقیقات مهمی را در ارتباط با هنر انجام دهند.

پرسنل هنری، برمبنای کارهای هنری مهم و شهرتشان، اجازه تدریس در دانشگاه‌ها را می‌یابند. پیش از آنکه برای یکی از آکادمی‌های هنرهای زیبا درخواست پذیرش بدهید، بهتر است چک کنید ببینید کدام هنرمندان در مؤسسه مورد نظرتان تدریس می‌کنند چراکه با دانستن این موضوع می‌توانید از سطح تخصص و اولویت‌های تدریس آن‌ها تا حدودی مطلع شوید.

آکادمی‌ها را چه کسانی مدیریت می‌کنند و تحصیل در آن‌ها چقدر هزینه دارند؟

بیشتر آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم در آلمان، همچنین سایر مؤسسات آموزش عالی این کشور، از نوع دولتی هستند. این دانشگاه‌های دولتی در آلمان شهرت و اعتبار بسیاری دارند و یکی از ویژگی‌های برجسته آنها این است که عمدتاً هزینه تحصیل در آلمان رایگان است و شهریه دریافت نمی‌شود.

آکادمی‌ها را چه کسانی مدیریت می‌کنند و تحصیل در آن‌ها چقدر هزینه دارند؟

تمامی چیزی که انتظار می‌رود دانشجویان پرداخت کنند یک کمک ناچیز در هر ترم و (در برخی موارد) یک هزینه اپلیکیشن برای شرکت در آزمون ورودی است.

فهرست آکادمی‌های رایگان هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم در آلمان

شهرمؤسسهتمرکز بر
برلیندانشگاه هنر برلینبازیگری، هنرهای زیبا، رسانه، موسیقی، طراحی لباس، نویسندگی خلاق، تربیت معلم و غیره
برلیندانشگاه هنر وایسنزه برلینطراحی، هنر
برلیندانشگاه موسیقی هانس آیزلر برلینموسیقی
برلیندانشگاه هنرهای اجرایی ارنست بوش برلینبازیگری، کارگردانی، کُرئوگرافی (طراحی رقص)، فیلمنامه‌نویسی
برانشوایگدانشگاه هنر برانشوایگ (HBK)طراحی، هنرهای زیبا، هنرهای اجرایی، ارتباطات
برمندانشگاه هنر برمنهنر و طراحی، موسیقی
کلنآکادمی هنرهای رسانه‌ای کلنرسانه، هنرهای زیبا، فیلم، تلویزیون، نوشتن ادبی
کلندانشگاه موسیقی کلنموسیقی، رقص
دتمولددانشگاه موسیقی دتمولدموسیقی، تدریس، موسیقی‌شناسی، مدیریت در عرصه موسیقی
درسدندانشگاه هنرهای زیبای درسدنهنرهای زیبا، ترمیم، صحنه‌آرایی و طراحی لباس، تئاتر، هنر درمانی
درسدندانشگاه رقص پالوکسارقص، پرورش مدرس رقص، کرئوگرافی
درسدنکالج موسیقی درسدنموسیقی‌شناسی، داروی موسیقی (music medicine)، تدریس و یادگیری موزیکال، موسیقی جدید
دوسلدورفآکادمی هنر دوسلدورفهنرهای زیبا، علوم مرتبط با هنر
دوسلدورفدانشگاه موسیقی رابرت شومان دوسلدورفموسیقی، موسیقی و رسانه، موسیقی‌شناسی، موسیقی کلیسا، آهنگسازی و تئوری موسیقی
اسندانشگاه هنر فولکوانگموسیقی، تئاتر، رقص، طراحی، مطالعات آکادمیک (در حوزه‌های موسیقی، عکاسی، هنرهای تجسمی و طراحی)
فرانکفورت (ماین)دانشگاه ایالتی هنرهای زیبای فرانکفورت (Städelschule)هنرهای زیبا
فرانکفورت (ماین)دانشگاه موسیقی و هنرهای اجرایی فرانکفورتمطالعات سازها، هنرهای اجرایی، رشته‌های تدریس
فرایبورگدانشگاه موسیقی فرایبورگموسیقی کلیسا، تئاتر موزیکال، موسیقی جدید، طب نوازندگان (musicians' medicine)، شیوه اجرای تاریخی (historical performance practice)
هالهدانشگاه هنرهای تجسمی و طراحی بورگ گیبیشنشتاین شهر هالههنرهای تجسمی، طراحی
هامبورگدانشگاه هنرهای زیبای هامبورگهنرهای زیبا
هامبورگدانشگاه موسیقی و تئاتر هامبورگموسیقی، تئاتر، مدریت فرهنگی و رسانه‌ای
هانوفردانشگاه موسیقی، نمایش و رسانه هانوفرموسیقی، تئاتر، رسانه
کارلسروههدانشگاه هنرهای تجسمی و طراحی کارلسروههتحقیقات هنری، فلسفه رسانه، طراحی نمایشگاه، سینوگرافی، طراحی ارتباطات، طراحی محصول، هنر رسانه
کارلسروههآکادمی ایالتی هنرهای زیبای کارلسروهههنرهای زیبا، تدریس هنر
کارلسروههدانشگاه موسیقی کارلسروههموسیقی
کسلداشنگاه هنر کسلهنرهای بصری و ارتباطات، طراحی محصول، آموزش هنر
کیلدانشگاه‌ها هنرهای زیبا و طراحی موتزیوسهنرهای زیبا، مدرسان هنر، طراحی صنعتی، طراحی ارتباطات، طراحی داخلی، سینوگرافی
لایپزیگآکادمی هنرهای زیبای لایپزیگطراحی کتاب و گرافیک، عکاسی، نقاشی، چاپ دستی، هنر رسانه
لایپزیگمدرسه عالی موسیقی و تئاتر «فلیکس مندلسون بارتولدی» لایپزیگموسیقی، نمایشنامه، تئاتر
لوبکدانشگاه موسیقی لوبکموسیقی
ماینتسدانشگاه هنر ماینتسهنرهای زیبا، تدریس هنر
منهایمدانشگاه موسیقی و هنرهای اجرایی منهایمموسیقی، هنرهای اجرایی
مونیخآکادمی هنرهای زیبای مونیخهنرهای زیبا، آموزش هنر، معماری داخلی
مونیخدانشگاه تلویزیون و فیلم مونیخفیلم، تلویزیون، رسانه
مونیخدانشگاه موسیقی و تئاتر مونیخموسیقی، بازیگری، رقص
مونستردانشگاه هنرهای زیبای مونسترهنرهای زیبا
نورنبرگآکادمی هنرهای زیبای نورنبرگهنرهای زیبا، طراحی گرافیک، طراحی ارتباطات، جواهرات و مصنوعات، آموزش هنر
نورنبرگدانشگاه موسیقی نورنبرگموسیقی
اوفنباخ‌دانشگاه هنر و طراحی اوفنباخهنرهای زیبا، طراحی
پوتسدامدانشگاه فیلم بابلسبرگ کنراد ولففیلم و رسانه
روستوکدانشگاه موسیقی و تئاتر روستوکموسیقی، تئاتر، بازیگری
زاربروکندانشگاه هنرهای زیبای زارهنر، طراحی
زاربروکندانشگاه موسیقی زارموسیقی، موسیقی‌شناسی، آموزش موسیقی
اشتوتگارتآکادمی ایالتی هنر و طراحی اشتوتگارتهنرهای زیبا، معماری، طراحی، حفظ
اشتوتگارتدانشگاه ایالتی موسیقی و هنرهای اجرایی اشتوتگارتموسیقی، هنرهای اجرایی، تدریس
تروسینگندانشگاه موسیقی تروسینگنموسیقی، تدریس موسیقی
وایماردانشگاه موسیقی فرانس لیست وایمارموسیقی
وورتسبورگدانشگاه موسیقی وورتسبورگموسیقی، سازها، موسیقی‌شناسی، آهنگسازی

در آلمان آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم خصوصی هم وجود دارد. برخی از افراد آکادمی‌های خصوصی را به خاطر آماده‌سازی بی‌نظیر دانشجویان برای زندگی بعد از تحصیل در رشته‌های هنرهای زیبا و همچنین ایجاد یک شبکه حرفه‌ای خوب برای این دانشجویان و پرورش مهارت‌های حرفه‌ای آن‌ها تحسین می‌کنند. برخی دیگر هم از آکادمی‌های هنری خصوصی به خاطر عدم تمرکز کافی بر جنبه‌های هنری تحصیلات انتقاد می‌کنند.

در فهرستی از آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم مورد تأیید دولت آلمان که در ادامه ارائه خواهیم داد، گزینه‌های بسیار خوبی برای تحصیل شما در آلمان وجود دارد. تأیید اعتبار این آکادمی‌ها توسط دولت باعث شده که مدرک‌های تحصیلی صادر شده توسط آن‌ها چه در سطح آلمان و چه در سطح بین‌المللی مورد پذیرش بوده و از شهرت خوبی برخوردار باشند. البته، به خاطر داشته باشید که اکثر آکادمی‌های خصوصی آلمان شهریه دریافت می‌کنند. اما استثنائاتی هم وجود دارد که آکادمی بارنبویم سعید یکی از آن‌ها است، که نه تنها از دانشجویان خود شهریه دریافت نمی‌کند بلکه به آن‌ها بورسیه‌های سخاوتمندانه‌ای اعطا می‌کند.

همچنین یک سری مؤسسات خصوصی وجود دارد که رشته‌های بازیگری، موسیقی یا هنرهای تجسمی را ارائه می‌دهند. قبل از انتخاب هر یک از آن‌ها، با کمک مشاورین ما در اپلای استار از جایگاه و اعتبار این موسسات آگاه شوید و بررسی کنید که  آیا دولت آلمان اعتبار آن‌ها به عنوان مؤسسات آموزش عالی را تأیید می‌کند یا خیر.

فهرست آکادمی‌های خصوصی هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم در آلمان

شهرمؤسسهتمرکز بر
برلینآکادمی بارنبویم سعیدموسیقی
بندانشگاه هنرهای تجسمی و علوم اجتماعی آلانوسهنرهای زیبا، نمایشنامه، یوریتمی (eurythmy)، مطالعات کیوریتی، هنر درمانی و آموزش هنر
اسندانشگاه هنرهای زیبای (HBK) هسنهنرهای زیبا، عکاسی، مجسمه‌سازی، طراحی بازی، رسانه دیجیتال
اوترسبرگدانشگاه هنر اوترسبرگهنر درمانی، آموزش تئاتر، هنرهای تجسمی و تئاتر در بافت‌های اجتماعی

برخی از آکادمی‌های موسیقی در آلمان هم توسط کلیسا اداره شده و تمرکز آن‌ها بر موسیقی کلیسا است. این آکادمی‌ها شهریه دریافت نمی‌کنند، اما اغلب دسترسی به آن‌ها محدود است چراکه تنها اعضا کلیساهای مربوطه می‌توانند در این آکادمی‌ها تحصیل کنند. لطفاً، در صورت داشتن هرگونه سؤالی با مشاورین ما در اپلای استار تماس بگیرید. همچنین، به یاد داشته باشید که (برخلاف آکادمی‌های هنرهای زیبای تحت نظارت کلیسا) دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علمی کاربردی تحت مدیریت کلیسا عمدتاً دانشجویان ادیان مختلف را می‌پذیرند.

فهرست آن دسته از آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم در آلمان که توسط کلیسا اداره می‌شوند

شهرمؤسسهتمرکز بر
بایرویتدانشگاه موسیقی کلیسای پروتستان متعلق به کلیسای پروتستان-لوتری در بایرنموسیقی کلیسا
درسدندانشگاه موسیقی کلیسای درسدنموسیقی کلیسا
هالهدانشگاه پروتستان موسیقی کلیسای شهر هاله- زالهموسیقی کلیسا
هایدلبرگدانشگاه موسیقی کلیسایی هایدلبرگموسیقی کلیسا
هرفورددانشگاه موسیقی کلیسایی هرفورد-ویتنموسیقی کلیسا
رگنسبورگدانشگاه موسیقی کلیسای کاتولیک و آموزش موسیقی رگنسبورگموسیقی کلیسا
روتنبورگدانشگاه موسیقی کلیسای منطقه اسقف‌نشین روتنبورگ- اشتوتگارتموسیقی کلیسا
توبینگندانشگاه موسیقی مقدس کلیسای پروتستان شهر توبینگن- وورتمبرگموسیقی کلیسا

چگونه می‌توان از یک آکادمی هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم آلمان پذیرش گرفت؟

پذیرش در این نوع از مؤسسات آموزش عالی با اخذ پذیرش از انواع دیگر مؤسسات آموزش عالی آلمان تفاوت دارد. دلیل اصلی آن هم این است که در اینجا، معمولاً داوطلبان باید ثابت کنند که یک استعداد هنری ویژه دارند و یا به یک آزمون استعداد دعوت شوند.

چگونه می‌توان از یک آکادمی هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم آلمان پذیرش گرفت؟

آزمون‌های ورودی و تست‌های استعداد

برای تحصیل در رشته‌های هنرهای تجسمی، طراحی یا معماری، دانشجویان معمولاً باید یک پرتفولیو از کارهای قبلی خود را ارائه دهند. درباره روش ارائه این پرتفولیو، وب‌سایت هر آکادمی هنری دستورالعمل‌هایی را ارائه می‌دهد. ممکن است این پرتفولیو به صورت دیجیتالی ارسال شود یا از طریق پست فیزیکی ارائه گردد.

علاوه بر ارائه پرتفولیو، داوطلبان موفق در مرحله بعدی فرآیند دعوت به اپلیکیشن می‌شوند. در این مرحله، آنها باید به صورت حضوری در مکان مورد نظر حاضر شده و علاوه بر انجام تمرین‌های هنری، یک مصاحبه نیز انجام دهند. این مصاحبه برای ارزیابی توانایی‌ها و علاقه‌مندی‌های داوطلبان انجام می‌شود.

درباره تأثیر پاندمی کووید-۱۹ بر روند اپلیکیشن و نیاز به سفر دانشجویان بین‌المللی به آلمان، بسته به وضعیت و مقررات جاری، ممکن است دانشگاه‌ها دستورالعمل‌های خاصی را اعمال کنند. برای اطلاعات دقیق‌تر، می‌توانید وب‌سایت‌های دانشگاه‌ها را مورد بررسی قرار داده و ببینید آیا دستورالعمل خاصی در رابطه با پاندمی کووید-۱۹ وجود دارد یا گزینه‌های دیگری برای اپلیکیشن ارائه شده است که منجر به عدم نیاز به سفر دانشجویان بین‌المللی به آلمان شود.

همچنین، دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته موسیقی یا سایر هنرهای اجرایی مثل بازیگری یا رقص را دارند می‌بایست استعداد هنری خود را ثابت کنند. در مرحله اول، آن‌ها باید ویدئوی از رقص یا ساز زدن خودشان ارسال کنند و اگر در مرحله اول موفق شدند، می‌بایست در مرحله بعد توانایی‌های خود را به صورت زنده نشان دهند. در اینجا هم، باید جزئیات ارائه شده در مورد هر رشته را چک کنید.

علی‌رغم ظاهر بعضاً بی‌دردسر فرایند اپلیکیشن، قطعاً رقابت بسیار شدیدی برای اخذ پذیرش از این آکادمی‌ها وجود دارد. اگر توانستید فرایند اپلیکیشن را با موفقیت پشت سر بگذارید، بدون شک باید به خودتان بسیار افتخار کنید چراکه به طور قطع زمان و تلاش بسیار زیادی را صرف کسب این موفقیت کرده‌اید. سعی کنید آنقدر برای آمادگی جهت فرآیند اپلیکیشن وقت بگذارید که بتوانید بهترین عملکردتان را به نمایش بگذارید. برخی، وجود این رقابت سنگین را ناشی از کیفیت بالای آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم آلمان می‌دانند.

یکی دیگر از نشانه‌های اهمیت بالای استعداد هنری دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های هنر این است که در برخی موارد، دانشجویان مستعد، بدون ارائه گواهی پایان دوره متوسطه که آن‌ها را واجد شرایط ورود به دوره‌های آموزش عالی می‌کند، تحصیلات خود در رشته‌های هنرهای زیبا یا موسیقی آغاز می‌کنند. البته، قضیه برای ورود به دوره‌های علمی سنتی‌تر کمی متفاوت از دوره‌های تحصیلی هنرهای زیبا است.

الزامات زبان

در آلمان، رشته‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم از نظر مهارت‌های زبانی با بیشتر رشته‌ها و حوزه‌های تحصیلی دیگر تفاوت اساسی دارند. یکی از تفاوت‌های مهم آن است که در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی علمی کاربردی، گزینه‌های زیادی برای اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی وجود دارد، اما در تعداد محدودی از آکادمی‌های هنری و موسیقی و فیلم، درس خواندن به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است.

آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم که دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند

شهرمؤسسهسیستم اداره دانشگاه
برلینآکادمی بارنبویم سعیدخصوصی
برلیندانشگاه هنر برلیندولتی
بندانشگاه هنرهای تجسمی و علوم اجتماعی آلانوسخصوصی
برمندانشگاه هنر برمندولتی
دتمولددانشگاه موسیقی دتمولددولتی
درسدندانشگاه رقص پالوکسادولتی
فرانکفورت (ماین)دانشگاه ایالتی هنرهای زیبای فرانکفورت (Städelschule)دولتی
فرانکفورت (ماین)دانشگاه موسیقی و هنرهای اجرایی فرانکفورتدولتی
هامبورگدانشگاه موسیقی و تئاتر هامبورگدولتی
ماینتسدانشگاه هنر ماینتسدولتی
پوتسدامدانشگاه فیلم بابلسبرگ کنراد ولفدولتی

به یاد داشته باشید که برای همه رشته‌‌های دیگر به مهارت در زبان آلمانی نیاز است. البته، نباید اجازه بدهید که این موضوع شما را دلسرد کند. برای رشته‌های هنرهای زیبا، الزامات زبان اغلب بالاتر از B1 یا B2 نیست و بسیاری از آکادمی‌ها به داوطلبان این فرصت را می‌دهند که تنها با یک سطح ابتدایی از مهارت‌ها زبان درخواست پذیرش بدهند و موقعی که ثبت‌نام کردند یا بعد از ترم یا سال اول تحصیل، به سطح پیشرفته‌تری از مهارت‌های زبان برسند.

هزینه تحصیل هنر در بیشتر دانشگاه‌های هنر در آلمان رایگان است.

در تعداد نسبتاً کمی از آکادمی‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و فیلم تحصیل به زبان انگلیسی انجام می‌شود. اما نگران نباشید معمولا سطح متوسط یا بعضا ابتدایی از دانش زبان آلمانی برای اخذ پذیرش کافی است و بعد از اخذ پذیزش در کشور آلمان برای شما کلاس آموزش زبان برگذار خواهد شد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا