تحصیل رشته بیوتکنولوژی در کانادا

تحصیل در رشته بیوتکنولوزی در کانادا

بیوتکنولوژی به تکنیک‌ها و فناوری‌های مختلفی اطلاق می‌شود که در تولید زیست‌صنعتی یا فرآیندهای کنترل‌شده بیوژنتیکی شامل ارگانیسم‌های گیاهی، حیوانی یا انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستکاری ژنتیکی رایج‌ترین شکل استفاده از موجودات زنده و فرآیندهای دو مولکولی برای ایجاد یا اصلاح خواص فیزیکی انواع مختلف محصولات است. آنتی‌بیوتیک‌ها، سوخت‌های زیستی و غذاهای اصلاح‌شده ژنتیکی نمونه‌هایی از محصولات تولید شده از طریق روش‌های بیوتکنولوژی هستند. یکی از کاربردهای مهم بیوتکنولوژی در شاخه پزشکی فرآیندهای ژنتیکی هستند که منجر به بازسازی اندام می‌شوند.

تحصیل بیوتک در کانادا

بیوتکنولوژی به پیشرفت در زمینه‌هایی مانند کشاورزی، تولید غذا و امنیت، کنترل آب و هوا و پزشکی کمک می‌کند. بیوتکنولوژی همچنین می‌تواند به حل برخی از مهم‌ترین مسائل زیست‌محیطی مانند نشت نفت، عوارض جانبی آفت‌کش‌ها یا آب‌های آلوده و در نتیجه سلامت محیط طبیعی کمک کند.

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی شامل برنامه‌های درسی در شاخه‌های زیست‌شناسی، شیمی و ریاضیات همراه با ترکیبی از سخنرانی‌های علمی و کارهای آزمایشگاهی، برنامه‌های کاربردی کامپیوتری و تحقیقات و حتی مطالعات موردی مطابق با مقررات حرفه‌ای است. اخذ مدرک تحصیلی در رشته بیوتکنولوژی زمینه‌ای قوی در بیوشیمی، زیست‌شناسی مولکولی، ژنومیک، بیوانفورماتیک، طراحی و توسعه دارو، مدیریت نانوتکنولوژی یا نوآوری و همچنین مهارت‌های عمیق فناوری اطلاعات را فراهم می‌کند.

فارغ‌التحصیلان رشته بیوتکنولوژی قادر به اشتغال در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها مانند صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی و محیط‌زیست، ژنتیک و پزشکی ترمیمی، کنترل فرآیند یا تحقیق و توسعه خواهند بود. برخی از این مشاغل عبارتند از متخصص بیوانفورماتیک، متخصص بیوفیزیک، تحلیلگر کنترل کیفیت، مهندس زیست‌پزشکی، نماینده فروش دارو، یا تکنیسین آزمایشگاه جرائم جنایی.

قبل از پرداختن به جزئیات موارد مربوط به تحصیلات عالی در کشور کانادا، اجازه دهید نگاهی سریع به اینکه اساساً بیوتکنولوژی چیست بیاندازیم. اگرچه هیچ تعریف پذیرفته‌شده جهانی برای این واژه وجود ندارد، اما اداره آمار کانادا بیوتکنولوژی را اینگونه تعریف می‌کند: «کاربرد علم و فناوری برای موجودات زنده و همچنین قطعات، محصولات و مدل‌های وابسته به آن‌ها جهت تغییر مواد زنده یا غیر زنده و به منظور ایجاد آگاهی، تولید کالاها و ارائه خدمات».

دوره‌های بیوتکنولوژی به صورت دیپلم دو یا سه ساله و همچنین مدارک کاربردی چهار ساله ارائه می‌شوند. کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا معمولاً به دیپلم دبیرستان اونتاریو (OSSD) یا معادل آن نیاز دارند که شامل گذراندن کلاس 12 زبان انگلیسی و ریاضی می‌شود. معمولاً واحدهای درسی اضافی مورد نیاز هستند، اما این واحدها بسته به موسسه متفاوت می‌باشند.

شاخه‌های بیوتکنولوژی

همانند رنگین کمان، کاربردهای مختلف بیوتکنولوژی در هفت رنگ یا حوزه تحقیق و توسعه گروه‌بندی می‌شوند. بیایید پیش از شرح دوره‌های بیوتکنولوژی در کانادا نگاهی به این کاربردها بیندازیم.

 • بیوتکنولوژی قرمز:

این شاخه حوزه سلامت و بهداشت را در بر می‌گیرد که به گفته سازمان نوآوری بیوتکنولوژی (BIO) تولید بیش از 250 واکسن و دارو مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و تولید اندام‌های مصنوعی را بر عهده دارد.

 • بیوتکنولوژی سبز:

بیش از 11 میلیون کشاورز در سراسر جهان از این شاخه برای مبارزه با آفات، تغذیه محصولات و تقویت آن‌ها در برابر میکروارگانیسم‌ها و رویدادهای شدید آب و هوایی مانند خشکسالی و یخبندان استفاده می‌کنند.

 • بیوتکنولوژی سفید:

شاخه صنعتی برای بهبود فرآیندهای تولید، توسعه سوخت‌های زیستی و سایر فناوری‌ها جهت کارآمدتر کردن صنعت می‌باشد.

 • بیوتکنولوژی زرد:

این شاخه بر تولید مواد غذایی متمرکز است و به عنوان مثال تحقیقاتی را برای کاهش سطح چربی‌های اشباع‌شده در روغن‌های مخصوص پخت و پز انجام می‌دهد.

 • بیوتکنولوژی آبی:

از منابع دریایی برای تولید و کشت گیاهان دریایی جهت استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت بهداشتی بهره‌برداری می‌کند.

اکنون که از ماهیت بیوتکنولوژی آگاه شدیم، بیایید نگاهی بیندازیم به انواع دوره‌های این رشته که برای تحصیل در کانادا وجود دارند.

بهترین کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا

در زیر لیستی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا آمده است که در سال ۲۰۲۰ جهت حوزه علوم زیستی و پزشکی توسط کیو اس در بخش «رتبه‌بندی جهانی بر اساس رشته» رتبه‌بندی شده‌اند.

دانشگاه/کالج

رتبه‌بندی موضوع

دوره‌های بیوتکنولوژی

تورنتو

13

1 کارشناسی و 1 کارشناسی ارشد

مک‌گیل

27

3 کارشناسی در زمینه‌های مرتبط و 1 کارشناسی ارشد کاربردی

بریتیش کلمبیا

28

1 کارشناسی و چندین کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه مرتبط

مک مستر

52

3 کارشناسی و چندین کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه مرتبط

آلبرتا

90

1 کارشناسی ارشد و 1 دکتری در زمینه علوم بیولوژیکی زندگی

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: تخصص‌ها و انواع مدرک

دوره‌های بیوتکنولوژی در کانادا در مقاطع کارشناسی، دیپلم پس از دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. بر اساس یک نظرسنجی که در سال 2020 توسط بیوته‌کانادا انجام شد، 88 درصد از شرکت‌ها در صنعت بیوتکنولوژی دارای کارمندانی با مدرک دکتری هستند. همچنین بیش از 75 درصد از کارکنان دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد می‌باشند. بنابراین، اگر فردی به دنبال شغلی در صنعت مرتبط با بیوتکنولوژی است، داشتن تحصیلات عالی در این زمینه توصیه می‌شود.

تخصص‌های مختلفی در زمینه بیوتکنولوژی در کانادا ارائه می‌شوند. برخی از این تخصص‌ها عبارتند از:

 • بیوتکنولوژی سلولی و مولکولی
 • بیوتکنولوژی پزشکی
 • بیوتکنولوژی مواد غذایی
 • بیوتکنولوژی کشاورزی
 • مهندسی پزشکی
 • بیوشیمی

بیوتکنولوژی در کانادا در انواع مقاطع تحصیلی زیر موجود است:

 • کارشناسی- کارشناسی علوم، کارشناسی علوم با نمرات ممتاز، کارشناسی مهندسی، کارشناسی فناوری، دیپلم پیشرفته
 • کارشناسی ارشد- کارشناسی ارشد، کارشناسی ارشد علوم کاربردی، دیپلمای کارشناسی ارشد، مدیریت فناوری MBA
 • دکتری- دکترای تخصصی
بیوتک در کانادا

دوره‌های بیوتکنولوژی در کانادا

بیوتکنولوژی حوزه تحصیلی بین رشته‌ای محسوب می‌شود. دوره‌های این رشته علم و فناوری شامل تحقیق و توسعه موجودات زنده مختلف را گرد هم می‌آورد. دوره‌های بیوتکنولوژی موضوعات مختلف علمی مانند میکروبیولوژی، مهندسی ژنتیک، فارماکولوژی، شیمی و ویروس‌شناسی را پوشش می‌دهد. موضوعات دوره ممکن است شامل موارد زیر باشند اما در عین حال محدود به این موارد نیز نیستند:

 • زیست‌شناسی سلولی
 • میکروبیولوژی/میکروبیولوژی کاربردی
 • ژنتیک
 • بیوانفورماتیک
 • فارماکولوژی
 • بیوشیمی
 • شیمی تجزیه

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: دوره‌های کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا در بیوتکنولوژی برای داوطلبان با پیشینه علمی در دسترس است. اکثر مؤسسات از متقاضیان می‌خواهند که در رشته‌های زیست‌شناسی، ریاضیات، شیمی و انگلیسی کلاس 12 را به اتمام برسانند تا واجد شرایط ورود به دوره‌های بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسی باشند.

دوره‌های مختلف کارشناسی برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته بیوتکنولوژی هستند در دسترس می‌باشند. مدت زمان کل دوره کارشناسی علوم 4 تا 5 سال است. برای دیپلمای پس از کارشناسی دوره تحصیلی 2 تا 3 سال خواهد بود.

تعدادی از دوره‌های محبوب بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسی که در کانادا ارائه می‌شوند در جدول زیر ذکر شده‌اند:

دوره تحصیلی

دانشگاه/کالج

مدت زمان (سال)

هزینه سالانه (دلار کانادا)

کارشناسی بیوتکنولوژی

دانشگاه یورک

4

29496

کارشناسی بیوتکنولوژی

دانشگاه بروک

4

دیپلمای بیوتکنولوژی

کالج هامبر

2

15874

دیپلمای پیشرفته کالج اونتاریو در زمینه تکنولوژی علوم غذایی

کالج کانتیننتال

2

17261

کارشناسی بیوتکنولوژی کشاورزی

دانشگاه لث بریج

4

17526

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی

داوطلبانی که برای دوره‌های بیوتکنولوژی در مقطع کارشناسی درخواست می‌کنند باید برخی از شرایط اولیه را دارا باشند. در زیر الزامات گسترده پذیرش ذکر شده‌اند که ممکن است برای برخی افراد اعمال شوند:

 • به پایان رساندن موفقیت آمیز کلاس 12 با معدل 60 درصد
 • فرد متقاضی باید دارای پیشینه علمی باشد (داشتن تحصیلات در زمینه‌های زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک)
 • مدرک اثبات مهارت زبان انگلیسی (آیلتس: 6 یا بالاتر؛ تافل آی بی تی: 85)

حداقل شرایط ممکن است برای برخی از دانشگاه‌ها در سطح بالاتری باشد.

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: هزینه‌ها و بودجه برای تحصیل در مقطع کارشناسی

متوسط هزینه سالانه برای تحصیل در مقطع کارشناسی بیوتکنولوژی در کانادا بسته به کالج و دوره تحصیلی بین 15000 تا 25000 دلار کانادا متغیر است.

بورسیه تحصیلی در برخی از مؤسسات در دسترس است اما همه مؤسسات بورسیه ارائه نمی‌دهند.

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: دوره‌های کارشناسی ارشد

دوره‌های بیوتکنولوژی در مقطع تحصیلات تکمیلی به صورت کارشناسی ارشد، گواهی‌های تحصیلات تکمیلی و دیپلم پس از کارشناسی ارشد در کانادا در دسترس می‌باشند. پیش نیازهای پذیرش شامل داشتن مدرک کارشناسی بیوتکنولوژی یا یک گواهی مرتبط می‌باشد. بیشتر دوره‌های تحصیلات تکمیلی در بیوتکنولوژی 2 سال طول می‌کشند.

متقاضیان می‌توانند دوره‌ای همراه با پایان نامه (تحقیق) یا یک دوره کارشناسی ارشد بدون پایان نامه را انتخاب کنند. بیوتکنولوژی در مقاطع کارشناسی ارشد (M.Sc.) و کارشناسی ارشد علوم کاربردی (M.ASc.) در مؤسسات تحصیلات عالی مختلف کانادا در دسترس است.

تعدادی از دوره‌های محبوب بیوتکنولوژی ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا در جدول زیر ذکر شده‌اند:

مقطع تحصیلی

دانشگاه

شرایط لازم جهت اخذ پذیرش

هزینه مورد نیاز (دلار کانادا)

مدت زمان (سال)

کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی (اِم بیوتک)

تورنتو

داشتن مدرک کارشناسی در زمینه مرتبط با معدل متوسط ب؛ نمره جی آر ای؛ رزومه؛ توصیه نامه از سه استاد

47110

2

کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی (کاربردی)

مک گیل

معدل  دوره کارشناسی 3.2 از 4؛ جی آر ای (اختیاری)؛ رزومه؛ توصیه نامه؛ بیانیه شخصی

11140

2

کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی

ساسکاچوان

گذراندن 4 سال دوره تحصیلی در زمینه مرتبط در مقطع کارشناسی یا 70 درصد؛ رزومه، انگیزه نامه

6730

2

کارشناسی ارشد فناوری زیست‌پزشکی (ام بی تی)

کالگری

داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی در علوم زیستی با جی پی ‌ای 3.3 در حداقل دو سال آخر؛ رزومه؛ بیانیه چشم‌انداز؛ 2 توصیه نامه

24538

1

کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی

لث بریج

مدرک کارشناسی در رشته مرتبط با جی پی ‌ای 3؛ رزومه؛ انگیزه نامه؛ 3 توصیه نامه

20106

2

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیانی که برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در بیوتکنولوژی اقدام می‌کنند، باید شرایط اولیه خاصی را داشته باشند. این شرایط در زیر ذکر شده‌اند:

 • مدرک کارشناسی 4 ساله در رشته بیوتکنولوژی یا رشته مرتبط با بخش درجه یک (جی پی ‌ای 3 یا بالاتر در مقیاس 4)
 • نمرات آزمون جی آر ای (اجباری نیست)
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی (آیلتس 6.5/تافل 86)

علاوه بر شرایط تحصیلی فوق، متقاضیان باید مدارک لازم را به همراه درخواست خود برای پذیرش ارائه دهند. لیست مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر است:

 • ریز نمرات رسمی دانشگاهی
 • توصیه نامه علمی (2 تا 3 توصیه نامه)
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • نمرات آزمون زبان انگلیسی
 • هزینه درخواست (بسته به دانشگاه متفاوت است)

حداقل شرایط ممکن است بسته به دانشگاهی که برای آن درخواست می‌دهید متفاوت باشد. به عنوان مثال، دانشگاه کالگری به معدل جی پی‌ ای کارشناسی 3.3 در مقیاس 4 نیاز دارد و برای متقاضیان کارشناسی ارشد فناوری زیست‌پزشکی (ام بی تی) شرایط زبان انگلیسی بالاتری را قرار داده است (آیلتس 7.5؛ تافل آی بی تی 105). از سوی دیگر، دانشگاه لث بریج دارای حداقل شرایطی است که متقاضیان احتمالی را ملزم به داشتن معدل جی پی ‌ای کارشناسی 3 و نمرات مهارت زبان انگلیسی نسبتاً پایین‌تر (آیلتس 6.5؛ تافل آی بی تی 86) می‌کند.

متقاضیان باید در نظر داشته باشند که صرف داشتن حداقل معیارهای واجد شرایط بودن، پذیرش در دوره مورد نظر را تضمین نمی‌کند.

اکثر دوره‌های تحصیلات تکمیلی مبتنی بر تحقیق در بیوتکنولوژی در کانادا دانشجویان را ملزم می‌کنند که یک استاد راهنما/مشاور از دانشکده‌ای که برای آن درخواست می‌فرستند داشته باشند. متقاضیان بالقوه باید وب سایت رسمی دپارتمان را بررسی کنند تا از جزئیات تماس و نحوه پیدا کردن مشاور مطلع شوند.

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: هزینه‌ها و بودجه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

متوسط هزینه تحصیل در کانادا در دوره‌های بیوتکنولوژی در سطح کارشناسی ارشد در کانادا بین 20000 تا 25000 دلار کانادا در سال است. هزینه زندگی در کانادا با توجه به مکان و نوع محل اقامت متفاوت است. با این حال، یک دانشجو به طور متوسط سالانه نزدیک به 20000 دلار کانادا برای اجاره، خورد و خوراک، حمل و نقل و سایر ملزومات هزینه می‌کند.

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: برنامه‌های دکتری

دوره‌های دکتری در بیوتکنولوژی و تخصص‌های مرتبط توسط حدود 20 دانشگاه در کانادا ارائه می‌شوند. دکتری در بیوتکنولوژی به طور کلی یک دوره 3 تا 5 ساله است که شامل تحقیقات گسترده و یک مقاله پایان نامه می‌شود. پذیرش در مقطع دکتری مستلزم موافقت استاد راهنما یا مشاور از دانشکده مربوطه دانشگاه مورد نظر است. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری بیوتکنولوژی باید پیش از درخواست پذیرش با یک استاد راهنما تماس بگیرند.

شرایط عمومی برای پذیرش داشتن مدرک کارشناسی ارشد در بیوتکنولوژی یا رشته‌های مرتبط است. متقاضیان موظفند یک حوزه کانونی را انتخاب و تحقیقات و دروس خود را با اهداف شغلی خود هماهنگ کنند.

تعدادی از دوره‌های بیوتکنولوژی در سطح دکتری ارائه شده توسط دانشگاه‌های کانادا در جدول زیر ذکر شده‌اند:

دوره

دانشگاه

تخصص

هزینه سالانه (دلار کانادا)

دکتری بیوتکنولوژی

بروک

بیوتکنولوژی شیمی؛ بیوتکنولوژی ژن

15670

دکتری بیوتکنولوژی

لیک هد

بیوتکنولوژی پزشکی؛ بیوتکنولوژی محیط زیست

13122

دکتری میکروبیولوژی و ایمونولوژی

بریتیش کلمبیا

میکروبیولوژی و ایمونولوژی

8952

دکتری علوم و فناوری ژنوم

بریتیش کلمبیا

علوم و فناوری ژنوم

8952

دکتری مهندسی پزشکی

ساسکاچوان

6730

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: شرایط تحصیل در مقطع دکتری

در حالت مطلوب دوره‌های دکتری بیوتکنولوژی در کانادا دانشجویان را ملزم به داشتن مدرک کارشناسی ارشد با نمرات رقابتی (70 درصد یا ب منفی) در یک رشته تحصیلی مرتبط (علوم یا مهندسی) می‌کند. علاوه بر این، متقاضیانی که برای پذیرش درخواست می‌کنند باید کنجکاوی و علاقه خود را به یک زمینه تحقیقاتی خاص نشان دهند. برخی از دوره‌های دکتری نیز برای دانشجویان دارای مدرک کارشناسی 4 ساله (هونس) در یک رشته مرتبط و عملکرد تحصیلی استثنایی در دسترس هستند. یک نمونه از این دوره‌ها دکتری مهندسی پزشکی (ورود مستقیم) است که توسط دانشگاه ساسکاچوان ارائه شده است.

شرایط عمومی پذیرش برای تحصیل در مقطع دکتری بیوتکنولوژی و رشته‌های تحصیلی مرتبط به شرح زیر می‌باشند:

 • مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با معدل ب منفی یا بالاتر
 • 3 توصیه نامه
 • ریز نمرات رسمی
 • بیانیه هدف که علایق پژوهشی را مشخص می‌کند
 • رزومه
 • نمرات جی آر ای (توصیه می‌شود)
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی (آیلتس: 6.5؛ تافل: 86)
 • هزینه درخواست (100 تا 150 دلار کانادا)

کالج‌های بیوتکنولوژی در کانادا: هزینه‌ها و بودجه برای تحصیل در مقطع دکتری

متوسط شهریه دوره‌های دکتری بیوتکنولوژی در کانادا 15000 دلار کانادا در سال است. با این حال، دانشجویان دکتری در مقایسه با دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد به فرصت‌های کمک هزینه تحصیلی بیشتری دسترسی دارند. جایگاه‌هایی مانند دستیار آموزشی و دستیار تحقیقاتی هم برای دانشجویان داخلی و هم برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا در دسترس است.

بسیاری از دوره‌های مقطع دکتری در کانادا به دانشجویان کمک هزینه تحصیلی اختصاص می‌دهند. به عنوان مثال، متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا که توسط دانشکده انتخاب و در مقطع دکتری علم و فناوری ژنوم پذیرفته شده‌اند حداقل بودجه 24300 دلار کانادا در سال را دریافت خواهند کرد. همچنین، متقاضیان منتخب برای تحصیل در مقطع دکتری در رشته مهندسی پزشکی در یو بی سی حداقل 18000 دلار کانادا در سال به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت خواهند کرد.

بیوتکنولوژی در کانادا: بورسیه‌های ارائه شده

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، توصیه می‌شود که به دنبال منابع مالی و بورسیه تحصیلی در کشور خود باشید. اتکای بیش از حد به فرصت‌های کمک هزینه تحصیلی موجود در کشور مقصد ممکن است عملکرد تحصیلی شما را به دلیل کمبودهای مالی مختل کند. اگرچه بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا بسیار زیاد هستند، اما یافتن فرصت‌های مالی برای دوره‌ای خاص در یک دانشگاه خاص می‌تواند دشوار باشد.

در زیر فهرستی از بورسیه‌های تحصیلی محبوب ارائه شده که دانشجویان بین‌المللی متقاضی دوره‌های بیوتکنولوژی در کانادا می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند ذکر شده‌اند:

بورسیه تحصیلی

مقطع تحصیلی

میزان کمک هزینه (دلار کانادا)

بورسیه فارغ‌التحصیلان مقاطع پس از کارشناسی ارشد اونتاریو

کارشناسی ارشد و دکتری

5000 برای هر ترم

بورسیه دکتری وَنیر

دکتری

50000 برای هر سال به مدت 3 سال

بورسیه اینترنشنال توئیشن

دانشگاه لث بریج جهت دوره‌های تمام وقت کارشناسی ارشد/کارشناسی ارشد علوم یا دکتری

17000 (کارشناسی ارشد علوم)؛ 34000 (دکتری)

فلوشیپ مدرسه فارغ التحصیلان

دانشگاه لث بریج جهت دوره‌های تمام وقت کارشناسی ارشد/کارشناسی ارشد علوم یا دکتری

15000 برای یک سال؛ می‌توان این کمک هزینه را برای یک سال جهت دوره دکتری تمدید کرد

بورسیه فارغ‌التحصیلان مرک در علوم زیستی و بیوتکنولوژی

دانشجویان متقاضی‌ام بیوتک در دانشگاه تورنتو

2000 تا 3000

بورسیه بروک

دانشجویان سال اول دوره کارشناسی

4000 تا 16000 بسته به شایستگی علمی

فلوشیپ دکتری بین‌المللی

دانشجویان دکتری یو بی سی با عملکرد دانشگاهی عالی

30000 دلار مقرری سالانه و شهریه برای مدت 4 سال؛ 18000 دلار بودجه به مدت 5 سال

فلوشیپ دکتری کیلام

دانشجویان دکتری یو بی سی که 2 سال از دوره تحصیلی خود را گذرانده‌اند

30000 دلار مقرری سالانه (2 سال) به همراه 2000 دلار مستمری جهت مسافرت

لیست بورسیه‌های فوق همه موارد نیازهای هزینه‌ای را شامل نمی‌شود و فقط تعداد انگشت شماری از امکانات مالی را در بر می‌گیرد که دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته بیوتکنولوژی در کانادا می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. به دانشجویان پیشنهاد می‌شود صفحه رسمی دوره تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود را به طور کامل بررسی کنند تا از کلیه فرصت‌های بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی مطلع شوند.

بیوتکنولوژی در کانادا: مشاغل و حقوق

دولت کانادا به طور فزاینده‌ای در حوزه تحقیقات دانشگاهی در علوم زیستی سرمایه‌گذاری می‌کند. بیوتکنولوژی به عنوان یکی از صنایع پیشرو جهانی در ایالات متحده آمریکا شناخته شده است، اما کانادا نیز از اهمیت این حوزه و جایگاه آن به عنوان یک دارایی کلیدی برای رشد اقتصادی خود آگاهی دارد.

علوم زیستی و بیوتکنولوژی به یکی از صنایع با رشد سریع در کانادا تبدیل شده‌اند. این فناوری را می‌توان در زیربخش‌های مختلف از جمله مراقبت‌های بهداشتی، خدمات تحقیق و توسعه، پزشکی و داروسازی، فرآوری مواد غذایی، کشاورزی، تشخیص و سایر حوزه‌های مشابه مورد استفاده قرار داد.

شرکت‌های مختلف بیوتکنولوژی در کانادا 33 درصد کمبود در کارکنان ماهر را گزارش داده‌اند. با توجه به اینکه صنعت بیوتکنولوژی بیشتر و بیشتر به دنبال منابع ماهر در شرکت‌ها است، تقاضا جهت استخدام در این حیطه بسیار زیاد است، به خصوص اگر فردی مقاطع تحصیلی فراتر از مدرک کارشناسی را ادامه دهد.

در زیر لیستی از فرصت‌های شغلی پردرآمد در کانادا ذکر شده است که فارغ‌التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد و دارندگان مدرک دکتری در بیوتکنولوژی و موضوعات مرتبط در کانادا می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند.

 • دارو و درمان
 • پرستاری
 • دندانپزشکی
 • فیزیوتراپی
 • دامپزشکی
 • پزشکی قانونی
 • دستیار پژوهشی
 • قانون (قانون محیط زیست، قانون ثبت اختراع و سایر موارد)
 • دولت
 • صنایع غذایی
 • صنعت داروسازی
 • مدیریت محیط زیست
 • تدریس

برخی از موقعیت‌های شغلی برجسته که افرادی با سابقه تحصیل در زمینه بیوتکنولوژی می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند عبارتند از:

عنوان شغلی

محدوده دستمزد سالیانه (دلار کانادا)

محقق

56000 تا 140000

تحلیلگر بیوتکنولوژی

51000 تا 72000

متخصص علوم زیست‌شناسی آبزیان

61000 تا 98000

متخصص شیمی آلی

45000 تا 65000

تکنیسین بیوتکنولوژی

38000 تا 55000

دستیار محقق

47000 تا 63000

کاردان تحقیقاتی

51000 تا 68000

مشاور پزشکی

68000 تا 100000

صنایع اولیه بیوتکنولوژی در کانادا شامل بهداشت و سلامت انسان، کشاورزی، فرآوری مواد غذایی و محیط زیست هستند. تقریباً 50 درصد از صنایع مرتبط با بیوتکنولوژی در کانادا تحت نظارت بخش بهداشت انسانی قرار دارند. براساس گزارش کنفرانس بورد کانادا، عملکرد این کشور در زمینه بیوتکنولوژی و فرآوری مواد غذایی مرتبط با محیط زیست بسیار عالی است. با این حال، با افزایش سرمایه‌گذاری دولت در تحقیقات و دانشگاه‌های مرتبط با بیوتکنولوژی، سایر بخش‌های صنعت در حال دستیابی به سطح جهانی رده‌بندی برتری همچون ایالات متحده آمریکا و انگلستان هستند.

 

سوالات متداول

آیا امکان اخذ بورسیه از دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته بیوتکنولوژی وجود دارد؟

بله، در کانادا موسسات مختلفی علاوه بر دانشگاه‌ها اقدام به ارائه انواع اسکولار شیپ‌ها و بورسیه های مختلف میکنند.

درآمد رشته بایوتکنولوژی در کانادا چقدر است؟

درآمد این رشته بسته به عنوان شغلی از 38 هزار دلار در سال تا 140 هزار دلار درسال متغیر میباشد.

فارغ‌التحصیلان رشته بایوتکنولوژی از دانشگاه‌های کانادا در کدام زمینه‌ها فعالیت می‌کنند ؟

 • دارو و درمان
 • پرستاری
 • دندانپزشکی
 • فیزیوتراپی
 • دامپزشکی
 • پزشکی قانونی
 • دستیار پژوهشی
 • قانون (قانون محیط زیست، قانون ثبت اختراع و سایر موارد)
 • دولت
 • صنایع غذایی
 • صنعت داروسازی
 • مدیریت محیط زیست
 • تدریس

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا