تحصیل جرم‌شناسی در کانادا

تحصیل رشته جرم شناسی در کانادا

جرم‌شناسی یک علم چندرشته‌ای است که به مطالعه مجموعه متنوعی از اطلاعات مرتبط با فعالیت‌های مجرمانه مانند فعالیت‌های جنایی گروهی، روانشناسی مجرمان و روش‌های موثر اصلاح و بازپروری می‌پردازد.

در رشته جرم‌شناسی به بررسی واکنش اجتماعی به جرم، روش‌های جلوگیری از جرم و همچنین حفاظت از اجتماع در برابر جرم پرداخته می‌شود. در این رشته تحصیلی، نظریات مربوط به علوم دیگری مانند روانشناسی، جامعه‌شناسی و حقوق نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

در برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته جرم‌شناسی، اطلاعاتی در زمینه بزهکاری نوجوانان، شرایط وقوع جرم، ناهنجاری و کنترل اجتماعی، تروریسم، علوم قضایی و عدالت کیفری به دانشجویان ارائه می‌شود. 

دانشجویان با تحصیل در این رشته، دانش مورد نظر در ارتباط با سیاست‌گذاری عمومی و توانایی تفسیر تاثیر این سیاست‌ها بر جامعه را کسب خواهند کرد. دانشجویان همچنین مهارت‌هایی مانند بررسی انتقادی و توجه به جزئیات، تفکر تحلیلی و پژوهشی را نیز به دست خواهند آورد.

متخصصین جرم‌شناسی دانش وسیعی از روش‌های مختلف تحقیق را در اختیار داشته و قادر هستند که دلایل رفتارهای مجرمانه را ارزیابی کنند. مشاغل مرتبط با تحصیل جرم‌شناسی در کانادا شامل مشاور، مامور مبارزه با مواد مخدر، ماموران تحقیق و بازرسی، مامور ناظر بر مجرمان مشول آزادی مشروط و یا فعالان حوزه رشد و توسعه اجتماعی می‌باشد. 

جرم شناسی

تحصیل جرم‌شناسی در کانادا 

در این بخش به شرح موضوعات پژوهشی، تخصص‌ها، حوزه فعالیت و دروس تحصیلی مورد مطالعه در رشته جرم‌شناسی در دانشگاه‌های کانادا پرداخته می‌شود: 

چه دورسی به دانشجویان جرم‌شناسی آموزشی داده می‌شود؟ 

با وجود این که برنامه‌های تحصیل در کانادا در رشته جرم‌شناسی در برخی از مواقع توسط واحد یا بخش‌ جامعه‌شناسی ارائه می‌شوند، این دروس تحصیلی معمولا دارای ماهیت بین رشته‌ای یا میان‌رشته‌ای می‌باشند و شامل دوره‌های مربوط به علومی مانند انسان‌شناسی، تاریخ، حقوق، علوم سیاسی، فلسفه و روانشناسی هستند.

دانشجویان می‌توانند فقط در رشته جرم‌شناسی تحصیل کنند و یا این که یک برنامه تحصیلی مشترک در زمینه‌هایی مانند روانشناسی، جامعه‌شناسی یا مددکاری اجتماعی را دنبال کنند. این برنامه‌های تحصیلی بیشتر به سمت آموزش حرفه‌ای و به جهت اشتغال در زمینه‌هایی مانند مامور نیروی امنیتی و پلیس و یا مشاغل مرتبط با سیستم عدالت کیفری متمرکز هستند.

این دوره‌های تحصیلی امکان دارد شامل کارآموزی و دوره‌های عملی مانند حل اختلافات و روش‌های وضع و  اجرای قانون نیز باشند. تمامی دانشجویان مهارت‌های تحلیلی و ارتباطی و تفکر انتقادی را آموخته و با مواردی که گروه‌های مختلف در یک جامعه با توجه به سیستم قضایی با آن مواجه هستند آشنا خواهند شد.

دوره‌های تحصیلی 

با تحصیل جرم‌شناسی در کانادا در مقطع کارشناسی، دانشجو دانش بنیادی لازم در این زمینه را کسب خواهد کرد. دانشجو واحدهای درسی در زمینه جرم و انحراف، روانشناسی، عدالت کیفری و حقوق بشر را مطالعه خواهد کرد. این واحدهای درسی به دانشجویان این امکان را می‌دهد که دانش و مهارت لازم جهت اشتغال در زمینه مورد نظر را کسب کنند. 

جلسات آموزشی جرم‌شناسی در کانادا شامل سخنرانی، سمینار و همچنین جلسات آموزشی عملی می‌باشد. امکان دارد به شرکت در واحدهای درسی کارآموزی نیاز باشد. 

طول دوره برنامه تحصیلی :

تمام‌وقت: به مدت چهار سال 

مدرک ارائه شده 

کارشناسی علوم انسانی 

شرایط مورد نیاز غیر آکادمیک 

به هیچ شرایط غیر آکادمیکی نیاز نمی‌باشد 

دوره‌های آموزشی تجربی 

پروژه‌های اجتماعی 

هزینه تحصیل جرم‌شناسی در کانادا در سال 2023/2022 

هزینه مورد نیاز جهت تحصیل جرم‌شناسی برای دانشجویان بومی: 7،035 تا 7،103 دلار 

هزینه مورد نیاز جهت تحصیل جرم‌شناسی برای دانشجویان بین‌المللی: 30،010 تا 30،413 دلار 

شرایط پذیرش در رشته جرم‌شناسی کانادا 

شرایط مورد نیاز برای تحصیل جرم شناسی

معدل کل 70 درصد

احراز تسلط به زبان انگلیسی

نمرات عالی در دروس اصلی دوره متوسطه

پیش‌نیازهای لازم برای تحصیل جرم‌شناسی در کانادا 

پذیرش در مقطع کارشناسی در رشته جرم‌شناسی یا رشته‌های مرتبط، خصوصا دوره‌های تحصیلی در زمینه‌هایی مانند مطالعات مربوط به نیروی امنیتی و پلیس محدود می‌باشد و دانشجویان به ارائه استانداردهای بالاتری نسبت به دوره‌های تحصیلی رایج در مقطع کارشناسی نیاز دارند.

پذیرش در برخی از دانشگاه تنها در صورتی امکان‌پذیر است که دانشجو یک یا دو سال عملکرد تحصیلی قابل قبول در مقطع کارشناسی را تکمیل کرده باشد. دیگر دانشجویان به تجربه قبلی در زمینه مشاغل مرتبط با عدالت کیفری نیاز دارند.

برخورداری از مهارت‌های ارتباطی در تمامی دوره‌های تحصیلی امتیاز محسوب شده و در برخی از موسسه‌های آموزشی دانشجو ملزم به گذراندن دوره‌هایی در علوم کامپیوتر و ریاضی می‌باشد. 

رشته جرم‌شناسی برای چه افرادی مناسب است؟ 

در رشته جرم‌شناسی به مطالعه جرم و عدالت و رابطه آن‌ها با نیروی امنیتی و پلیس، دادگاه‌ها، زندان و دیگر سیستم‌های نظارتی و قانون‌گذاری پرداخته می‌شود.

دانشجو از طریق مبادلات بین‌المللی، پژوهش و مطالعات موردی، تجربه عملی لازم را کسب خواهد کرد. همچنین دانشجو مهارت و دانش لازم جهت تفکر انتقادی در مورد مسائل مرتبط با حقوق، نابرابری اجتماعی، حقوق بشر، عدالت قومی، اخلاقیات، کنترل و جلوگیری از جرم را خواهد آموخت.

پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجو می‌تواند دانش خود در زمینه مسائل مهم مربوط به نژاد، طبقه و جنسیت را در اداره نظام عدالت کیفری به کار بگیرد. 

تحصیل جرم شناسی کانادا

فرصت‌های شغلی رشته جرم‌شناسی در کانادا 

فرصت‌های شغلی مختلفی در زمینه حقوق، سیاست‌گذاری و مشاغل مرتبط با عدالت برای فارغ‌التحصیلان رشته جرم‌شناسی در کانادا وجود دارد.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در حوزه‌های مختلف به عنوان حامیان عدالت اجتماعی و مدافعان حقوق فعالیت کنند. به عنوان مثال، آن‌ها می‌توانند در مشاغلی مانند ماموران نیروی امنیتی و پلیس خدمت کنند و به حفظ نظم و امنیت جامعه و جلوگیری از نقض حقوق دیگران کمک کنند. همچنین، می‌توانند به عنوان ماموران ناظر بر اصلاح مجرمان در سازمان‌های قضایی فعالیت کنند و در تربیت و بازگرداندن مجرمان به جامعه به عنوان اعضای سالم و مفید مشارکت داشته باشند.

فارغ‌التحصیلان این رشته همچنین می‌توانند برای کار مرتبط با مقطع کارشناسی ارشد در زمینه‌هایی مانند تحلیل سیاست، مدیریت دولتی (اداره امور اجتماعی) و حقوق اقدام کنند.

دانشگاه مانیتوبا به این منظور جهت ارائه فرصت‌های شغلی و داوطلبانه، اطلاعات لازم را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی

پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، فرصت‌های بسیاری برای دانشجویان به وجود می‌آید تا از طریق رویکردهای نوین به حل مسائل اساسی مرتبط با عدالت، در جهت دفاع از حقوق بشر و عدالت اجتماعی سعی کنند. آن‌ها می‌توانند در زمینه خدمات مربوط به قربانیان، حمایت از زندانیان و افرادی که با مشکلات قانونی مواجه هستند، دفاع از حقوق مهاجران و پناهجویان، حمایت از عدالت جنسیتی و قومی وظایف و مسئولیت‌های خود را پیدا کنند.

دانشجویان می‌توانند تحصیل در دانشکده حقوق یا تحصیلات تکمیلی در زمینه جرم‌شناسی، عدالت اجتماعی و رشته‌های دیگر را دنبال کنند.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا