تحصیل در کانادا: صفر تا صد تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

تحصیل در کشور کانادا

 این مقاله راهنمای گام به گام تحصیل در کانادا برای تمام مقاطع تحصیلی است. از ارزیابی کشور کانادا جهت تحصیل تا مهاجرت تحصیلی. در جای جای مقاله برای آگاهی از جزئیات تحصیل در مقطع، رشته، دانشگاه و شهر دلخواه‌تان می‌توانید به مقالاتی که معرفی می‌کنیم مراجعه کنید. با این حال، خط سیر کلی این مقاله را حتما در نظر داشته باشید.

مراحل تحصیل در کانادا در یک نگاه

نمودار زیر فرآیند تحصیل در کانادا و گام‌های آن را نشان می‌دهد. با نگاه به این نمودار می‌توانید دیدی اجمالی نسبت به مسیری که در پیش رو دارید بدست بیاورید. با لمس هر مرحله به بخش مرتبط با آن مرحله در این مقاله منتقل شده و می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

1. ارزیابی کانادا برای تحصیل

شاید برای شما سوال باشد که چرا کشور کانادا را برای تحصیل انتخاب کنم؟ شاید گزینه های دیگری مثل آمریکا، کشورهای اروپایی، استرالیا و… را پیش رو دارید و هنوز تصمیمتان برای انتخاب کانادا برای تحصیل قطعی نیست. دانشجویان و مهاجران ایرانی و بین‌المللی که کشور کانادا را برای تحصیل، کار و زندگی انتخاب کرده اند، دلایل زیر را برای برتری کانادا نسبت به سایر کشورها ذکر می‌کنند:

هزینه تحصیل در کانادا عموماً از دیگر کشورهای توسعه‌یافته – مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا – پایین‌تر است. در کانادا برای پرداخت شهریه احتمالاً سالانه به 20,000 تا 30,000 دلار کانادا نیاز خواهید داشت. این بازه صرفاً یک مقدار متوسط است و بسته به مؤسسه و رشته‌ای که می‌خواهید در آن ثبت‌نام کنید، تغییر می‌کند. هزینه مسکن، غذا و دیگر هزینه‌های زندگی به محل اقامت و نیازهای‌تان بستگی دارد، درهرحال 15,000 دلار کانادا برای یک سال مبلغ دور از واقعیتی نیست. در ادامه درباره هزینه‌های زندگی در کانادا بیشتر صحبت خواهیم کرد.

هزینه زندگی در کانادا شامل کرایه ماهانه، هزینه‌های خدمات عمومی، رفت و آمد، غذا و خواربار، پوشاک و تفریح می‌شود. هزینه ماهانه زندگی در کانادا بدون در نظر گرفتن کرایه خانه برای یک فرد مجرد 1,199 دلار کانادا برآورد می‌شود. اجاره‌بها در کانادا به استان و شهر محل اقامتتان بستگی دارد.

تحصیل رایگان و بورسیه تحصیلی در کانادا

اگرچه کانادا زندگی دانشجویی مهیج و پرشوری را در اختیار دانشجویان بین‌المللی می‌گذارد، البته بهره‌مندی از این فرصت برای همه رایگان نیست. مسائل مالی سد راه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مشتاق می‌شود و امکان تحصیل در خارج را از آنان سلب می‌کند. تقریباً تمام دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا شهریه‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی تعیین کرده‌اند. اما اگر با سخت‌کوشی و پشتکار عملکرد تحصیلی درخشانی را ارائه بدهید، شانس بیشتری برای دریافت بورس تحصیلی و پژوهشی خواهید داشت. می‌توانید درخواست پذیرش را برای هر چند دانشگاه کانادایی که می‌خواهید، ارسال کنید و از طریق دریافت بورس در کانادا رایگان تحصیل کنید. دانشجویانی که دوست دارند در کانادا تحصیل کنند، اما به حمایت مالی نیاز دارند، حتماً از شنیدن این خبر خوشحال خواهند شد که می‌توانند از طریق بورس تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا کمک مالی دریافت کنند. سازمان‌های مختلفی دانشجویان خارجی را بورسیه می‌کنند که از آن جمله می‌توان سازمان‌های حکومت فدرال و استانی، سازمان‌های غیردولتی و دانشگاه‌ها  را نام برد.

نظام آموزشی کانادا یکی از بهترین نظام‌های آموزشی جهان به شمار می‌آید. استانداردهای آموزشی در کانادا در تمام مؤسسه‌ها بسیار بالاست. تقریباً 100 دانشگاه در کانادا وجود دارد. از این تعداد نام 5 دانشگاه – دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال و دانشگاه آلبرتا – در میان 100 دانشگاه برتر جهان به چشم می‌خورد. 

کانادا کشوری ایده‌آل برای دانشجویانی است که رویای ماندن در این کشور را پس از اتمام تحصیلات خود دارند. همچنین کانادا مسیری هموار را به‌سوی اخذ اقامت دائم کانادا و در نهایت، شهروندی کانادا ارائه می‌دهد، راهی که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دنبالش هستند.

بیست سال است که کانادا در زمره یکی از ده مکان برتر دنیا برای زندگی است. نرخ بیکاری پایین، شفافیت کسب و کار، رعایت حقوق شهروندی، زیرساخت‌های صنعتی، پایداری اقتصادی، کیفیت بالای سیستم بهداشت و درمان، در کنار فرهنگ بالای شهروندان و طبیعت زیبا، همه و همه از دلایل قرارگیری کانادا در این لیست است.

کانادا کشوری انگلیسی زبان بوده و نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی مقصدی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی است. رشته‌های بیشماری در کانادا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به همین دلیل دانشجویان تنها با تسلط کافی به زبان انگلیسی می‌توانند از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرند. البته در استان کبک رشته‌های متعددی نیز به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند. متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیسی زبان نیاز به نمره زبان بالا ندارند و با نمره آیلتس 6.0 نیز امکان اخذ پذیرش وجود دارد.

2. ارزیابی شرایط تحصیل در کانادا

پیش از آن‌که پا در مسیر ادامه تحصیل در کانادا بگذارید، باید با سیستم آموزشی کانادا و شرایط تحصیل در این کشور آشنا شوید. به این منظور باید اطلاعاتی را درباره مؤسسه‌های آموزشی و مقاطع تحصیلی کانادا به دست بیاورید.

موسسات آموزشی در کانادا

مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها مؤسسه‌های آموزشی اصلی در کانادا هستند و هر کدام شرایط تحصیل و معیارهای پذیرش خاص خود را دارند.

دانشگاه‌ها آموزش آکادمیک ارائه می‌دهند و دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تأییدشده می‌توانند دانشجویان بین‌المللی را پذیرش کنند، البته معیارهای پذیرش‌ تمام دانشگاه‌ها یکسان نیست. معیارهای شایستگی و شرایط تحصیل هر رشته، بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است. برای ثبت‌نام در دوره‌های دانشگاهی باید نمره کلی‌تان در آزمون آیلتس حداقل 6.5 باشد و پیشینه تحصیلی رضایت‌بخشی داشته باشید. دانشگاه‌های کانادا برای پذیرش دانشجو در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری شرایط دشوارتری تعیین می‌کنند، برای مثال ممکن است نیاز به ارائه توصیه‌نامه یا نمرات بالاتر در آزمون‌های مهارت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را مطالعه کنید.

کالج یک مؤسسه آموزشی تحصیلات عالی است که نمی‌تواند مدرک آکادمیک به دانشجویان بدهد، البته این مورد چند استثناء دارد. در عوض کالج‌ها دوره‌های کاربردی برگزار می‌کنند و معمولاً علاوه بر دوره‌های کوتاه‌مدت، دوره‌هایی برای اعطای مدرک دیپلم کالج (College Diploma)، دیپلم پیشرفته (Advanced Diploma) دارند. البته در استان بریتیش کلمبیا کالج‌ها مدرک کاردانی (Associate Degree) نیز اعطا می‌کنند. دوره‌های کالج نسبت به دوره‌های دانشگاه حرفه‌محور هستند. دانش‌آموخته کالج آموزش تئوری و عملی را در مهارت‌های پرطرفدار شغلی مانند طراحی گرافیک یا آشپزی کامل می‌کند. جزئیات کامل تحصیل در کالج‌های کانادا را در مقاله مرتبط توضیح داده‌ایم.

دوره‌های کالج معمولاً دو سال (دیپلم کالج) یا سه سال (دیپلم پیشرفته) طول می‌کشد و برای پذیرفته شدن در کالج باید نمره آیلتس‌ حداقل 6.0 داشته باشید. دوره‌های کالج عموماً محدودیت سنی ندارد و هر کسی می‌تواند در کالج ثبت‌نام کند. بااین‌حال دانشجویان بین‌المللی بالای 25 سال در صورتی که برای دوره کالج درخواست داده باشند، هنگام اپلای برای ویزای تحصیلی با مشکلاتی ممکن است روبه‌رو شوند.

مدرسه‌های کانادا برای افراد زیر 18 سال است و دانش‌آموزان دیپلم دبیرستان را پس از فارغ‌التحصیلی دریافت می‌کنند. مدرسه‌های کانادا که شامل دبستان‌ها و دبیرستان‌ها میشوند، دانش‌آموزان را بر مبنای سن و سابقه تحصیلی‌شان ارزیابی و پذیرش می‌کنند. نمره‌های بالا و فعالیت‌های فوق‌برنامه تأثیر چشمگیری بر ثبت‌نام شدن در مدارس کانادا دارد. مدرسه‌های کانادا کلاس تحصیلی دانش‌آموز را براساس سن‌ تعیین می‌کنند. دانش‌آموزان بین‌المللی نیازی به شرکت در آزمون‌های مهارت زبان ندارند، اگرچه ممکن است مدرسه مصاحبه‌ای را به منظور ارزیابی تسلط بر زبان با کودک داشته باشد. دبستان‌ها و دبیرستان‌های کانادا به دو نوع اصلی مدرسه‌های دولتی و خصوصی تقسیم‌بندی می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله تحصیل در مدارس کانادا را مطالعه کنید.

هدف کالج‌های کانادا تربیت نیروی کار فنی و حرفه‌ای برای ورود به بازار کار است. آموزش‌های کالج کاربردی و عملی است. طول دوره‌هایی که منجر به اعطای گواهینامه می‌شوند معمولاً یک سال یا کمتر است و طول دوره دیپلم دو یا سه سال است. همچنین کالج‌ها دوره‌هایی برای کارورزی، آماده‌سازی شغلی، آموزش زبان و ارتقای مهارت‌ها دارند.

 دانشگاه‌‌ها در کانادا مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های کانادا تابع قوانین استانی هستند، به این معنی که از نظر رویه‌های آکادمیک، دوره‌های آموزشی، انتخاب اساتید و خط‌مشی‌ها خودمختاراند.

درباره تحصیل در دانشگاه یا کالج، با توجه به مسیر شغلی آینده و اهداف تحصیلی‌تان می‌توانید تصمیم بگیرید. اگر برای انتخاب دانشگاه یا کالج بر سر دوراهی قرار گرفتید و تصمیم‌گیری برای‌تان سخت بود، برای ارزیابی کامل با مشاوران ما در اپلای استار تماس بگیرید.

مقاطع تحصیلی در کانادا

آموزش در کانادا با مهد کودک شروع می‌شود و با مدرک دکتری به پایان می‌رسد. کودکان معمولاً در سن 4 الی 5 سالگی وارد مهد کودک می‌شوند، سپس تحصیلات‌شان را به ترتیب در مقاطع بالاتر در دبستان و دبیرستان ادامه می‌دهند، پس از آن می‌توانند با انتخاب کالج یا دانشگاه در دوره‌های دیپلم کالج، دیپلم پیشرفته، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری شرکت کنند.

شرایط تحصیل برای هر یک از مقاطع تحصیلی کانادا با هم متفاوت است. درهرحال اگر قرار باشد یک قانون عمومی را تعیین کنیم، آن قانون این است که دانشجویان بین‌المللی براساس مهارت زبانی و پیشینه تحصیلی، به‌ویژه معدل (GPA) ارزیابی می‌شوند.

دوره پست دکتری یا پست‌داک مقطعی از آموزش نیست و به شرکت‌کنندگان در آن مدرک داده نمی‌شود. به عبارت دیگر دوره‌ تحصیلی پست دکتری در کانادا وجود ندارد. بااین‌حال دانش‌آموختگان دوره دکتری می‌توانند برای فلوشیپ پست دکتری درخواست بدهند و تحقیقات‌شان را پس از کسب مدرک دکتری ادامه بدهند.

مدرک دکتری در کانادا نیز مانند کشورهای دیگر به عنوان «آخرین مدرک» به دانشجویان اعطا می‌شود. دکتری بالاترین مدرک آکادمیک است که یک دانشجو می‌تواند آن را کسب کند. مدرک‌های دکتری مختلفی در کنار .Ph.D آکادمیک در دسترس است که از آن جمله می‌توان به دکتری حرفه‌ای مانند دکتری مدیریت کسب و کار (DBA) و دکتری آموزش (EdD) اشاره کرد. اکثر دوره‌ها مستلزم حداقل سه سال تحصیل تمام‌وقت و پژوهش است، البته دوره دکتری برخی دانشجویان بیشتر طول می‌کشد. تحصیل دکتری در کانادا معمولاً شش سال طول می‌کشد. برای اخذ پذیرش (اپلای) جهت تحصیل در دوره‌های دکتری استاندارد دانشگاه‌های کانادا در اکثر موارد باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید. با این‌ حال بعضی دانشگاه‌های کانادا دوره‌های دکتری ارائه می‌دهند که با یک یا دو سال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شروع می‌شود. این قبیل دوره‌ها برای دانشجویانی مناسب است که پس از اخذ مدرک کارشناسی مستقیماً می‌خواهند وارد دوره دکتری شوند. البته این دوره‌ها مدت بیشتری طول می‌کشند.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری

تقریباً تمام دوره‌های دکتری کانادا پژوهش‌محور هستند و متقاضی باید پیشینه پژوهشی‌اش را ارائه دهد. همچنین متقاضیان مقطع دکتری باید مدرک کارشناسی ارشد با معدل (GPA) 3.0 داشته باشند و از آزمون آیلتس نمره 6.5 گرفته باشند.

پذیرفته شدن در دوره‌های دکتری از تمام مقاطع تحصیلی کانادا سخت‌تر است. مشاوران تحصیلی ما می‌توانند در یافتن بهترین رشته دکتری و اپلای به آن رشته کمک‌تان کنند. پس همین امروز با ما تماس بگیرید!

دوره‌های کارشناسی ارشد کانادا عموماً به دو صورت کارشناسی ارشد هنر (Master of Arts) و کارشناسی ارشد علوم (Master of Science) برگزار می‌شود. این دوره‌ها آموزش‌محور (درس‌محور) یا پژوهش‌محور هستند. طول دوره‌ها معمولا یک تا دو سال می‌باشد و ممکن است واحدهای کارآموزی داشته باشند. پیش‌‌شرط ورود به دوره کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی است. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقاله تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا را مطالعه کنید.

دوره‌های کوآپ (Cooperative Education)

تعدادی از دانشگاه‌های کانادا دوره‌های فوق لیسانس را به صورت «Cooperative Education» ارائه می‌دهند. این دوره‌ها در دانشگاه‌های ایران، به عنوان کار و آموزش پایدار یا طرح مهارت افزایی برگزار می‌شوند. کارفرمایان شرکت‌کننده در دوره‌های کوآپ دانشجویان باانگیزه و شایسته را برای انجام پروژه‌های تخصصی انتخاب می‌کنند. بسیاری از کارفرمایان از دوره‌های کوآپ به عنوان ابزاری برای جذب نیروی متخصص و استخدام استفاده می‌کنند، چراکه از این طریق می‌توانند با قابلیت‌ها و توانایی‌های بالقوه متقاضیان بهتر آشنا شوند. دوره‌های کوآپ کارشناسی ارشد معمولا شامل دو تا چهار ماه کار به عنوان کارمند تمام‌وقت یک سازمان می‌شود. 

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 رشته‌های فوق لیسانس برخلاف لیسانس فقط در بعضی دانشگاه‌های کانادا در دسترس هستند. دانشجویان بین‌المللی عموماً باید مدرک لیسانس با معدل (GPA) 2.6 داشته و نمره آیلتس 6.5 داشته باشند تا در دوره فوق لیسانس در دانشگاه‌های کانادا پذیرفته شوند. یادتان باشد که دانشگاه‌های معتبر ممکن است توصیه‌نامه هم از متقاضیان بخواهند.

دوره‌های کارشناسی ارشد معمولاً شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای پذیرش دانشجویان دارند. فرم ارزیابی ما را پر کنید تا فهرستی از بهترین رشته‌های کارشناسی ارشد که می‌توانید برای آنها درخواست بدهید را در جلسه مشاوره در اختیارتان بگذاریم.

دوره لیسانس یا کارشناسی (Bachelor of Arts یا Bachelor of Science) شروع دوره دانشجویی برای بسیاری از دانشجویان در کانادا است. رشته‌های دوره‌های کارشناسی عمومی‌تر و بر حوزه خاصی متمرکز هستند. اما لزوماً موجب متخصص شدن در یک حوزه خاص نمی‌شوند. گرفتن مدرک لیسانس معمولاً سه تا چهار سال طول می‌کشد و  پیش‌شرط ورود به آن داشتن مدرک دیپلم دبیرستان است. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقاله تحصیل در دوره لیسانس در کانادا را مطالعه کنید.

دوره‌های کوآپ مقطع کارشناسی

دوره‌های کوآپ این فرصت را در اختیارتان می‌گذارد تا حرفه‌های موردنظرتان را بررسی کنید و حین اینکه در حال تحصیل برای کسب مدرک هستید، کار کنید، پول دربیاورید و سابقه کار کسب کنید. دوره‌های کوآپ کارشناسی به صورت چهار ماه تحصیل در دانشگاه و چهار ماه کار تمام‌وقت در یک سازمان برگزار می‌شود. دوره کوآپ فرصتی استثنایی برای دانشجویان جهت کسب تجربه عملی در حوزه مرتبط با تحصیل‌‎شان همراه با دستمزد است. فرصت کوآپ در تمام رشته‌ها وجود دارد و دانشجویان را از تجربه و روابط شغلی ارزشمندی برخوردار می‌سازد.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی
رشته‌های دوره لیسانس کانادا معمولاً در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. بعضی کالج‌های تأییدشده نیز دوره لیسانس را برگزار می‌کنند، اما تعدادشان انگشت‌شمار است. هر دانشگاه معیارهای شایستگی خاص خود را برای دوره لیسانس دارد و دانشگاه‌های معتبر از همه سخت‌گیرتر هستند. به‌طور کلی دانشجویان بین‌المللی باید از آزمون آیلتس نمره 6.5 گرفته باشند و معدل (GPA) 2.6 دیپلم دبیرستان داشته باشند.

اگر مطمئن نیستید که آیا می‌توانید از دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در مقطع لیسانس پذیرش بگیرید یا خیر، با مشاوران ما در اپلای استار تماس بگیرید تا بهترین دانشگاه را برایتان انتخاب کنند.

مدرک کاردانی (Associate Degree) پس از اتمام یک دوره آموزشی معمولاً دوساله در کالج یا دانشگاه به دانشجویان اعطا می‌شود. تنها استان کانادا که دوره‌های کاردانی را برگزار می‌کند، استان بریتیش کلمبیاست. دانشجویان بریتیش کلمبیا می‌توانند دوره کاردانی دوساله را تمام کنند، سپس دوره کارشناسی را در سومین سال تحصیل شروع کنند. دوره کاردانی خارج از استان بریتیش کلمبیا در دسترس نیست، اگرچه استان‌های دیگر دوره‌های یک یا دو ساله همراه با اعطای گواهی‌نامه (Certificate) و دیپلم (Diploma) برگزار می‌کنند که پس از معادل‌سازی واحدها، می‌توان دوره کارشناسی را پس از آن‌ها شروع کرد.

شرایط تحصیل در مقطع کاردانی
موسسات آموزشی در استان بریتیش کلمبیا شرایط متفاوتی را برای پذیرش تعیین می‌کنند. معمولا دانشجویان نیاز به داشتن دیپلم دبیرستان و نمره آیلتس 6.0 دارند. علاوه بر این، متقاضیان باید در هنگام شروع ترم، حداقل 19 سال سن داشته باشند.

کالج‌های کانادا سه نوع دوره را برگزار می‌کنند که هر کدام می‌تواند به نوعی در دستیابی به اهداف‌تان به شما کمک کنند که البته هر کدام شرایط تحصیل و معیارهای پذیرش خود را دارد:

دوره‌ی دیپلم پیشرفته
 • مدت زمان: دو تا سه سال
 • نوع برگزاری کلاس‌ها: حضوری
 • شرایط لازم: نمره کلی آیلتس 6.0 و دیپلم دبیرستان
دوره‌ی دیپلم کالج
 • مدت زمان: دو سال
 • نوع برگزاری کلاس‌ها: حضوری
 • شرایط لازم: نمره کلی آیلتس 6.0 و دیپلم دبیرستان
دوره‌ی گواهی‌نامه کالج
 • مدت زمان: چند ماه تا یک سال
 • نوع برگزاری کلاس‌ها: آنلاین
 • شرایط لازم: نمره کلی آیلتس 6.0 و دیپلم دبیرستان

دبیرستان در استان‌های کانادا به دو سطح دوره متوسطه اول (Junior) و دوره متوسطه دوم (Senior) تقسیم‌بندی می‌شود. دوره متوسطه دوم به‌طور خلاصه دبیرستان هم گفته می‌شود. دبیرستان‌های دولتی کانادا آموزش رایگان را به تمام شهروندان کانادایی و افراد با اقامت دائم کانادا ارائه می‌دهند. اما تحصیل در دبیرستان‌های کانادا برای دانش آموزان بین‌المللی تقریباً مانند تحصیل در مدرسه خصوصی است و دانشجویان خارجی باید شهریه پرداخت کنند.

شرایط تحصیل در دبیرستان
همانطور که در بالا گفته شد، دانش‌آموزان بین‌المللی نیازی به مدرک زبان جهت تحصیل در دوره دبیرستان در کانادا ندارند. سن متقاضی و سابقه تحصیلی او مهم‌ترین شرط تحصیل در مقطع دبیرستان است.

دبستان در اکثر استان‌ها معمولاً از پایان مهد کودک شروع می‌شود و تا کلاس ششم یا هفتم ادامه پیدا می‌کند. هدف اصلی از کلاس‌های دبستان جامعه‌پذیر کردن دانش‌آموزان در کلاس درس از طریق فعالیت‌های ساده‌ای مانند شمارش، آواز خواندن، رنگ‌آمیزی و بازی است. دانش‌آموزان در دوره دبستان دروسی مانند ریاضی، علوم و تکنولوژی، زبان، علوم اجتماعی، هنر و… را می‌گذرانند. دبستان‌های دولتی نیز برای شهروندان و مقیمان دائم کانادا رایگان است، اما دانش‌آموزان بین‌المللی باید شهریه کامل را پرداخت کنند. 

شرایط تحصیل در دبستان
 شرایط تحصیل در مقطع دبستان در کانادا در هر استان و برای هر مدرسه متفاوت است. دانش‌آموزان نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند ولی سوابق تحصیلی آنها بررسی می‌شود.

مهد کودک یا پیش‌دبستانی یک فرصت آموزش اختیاری برای خردسالان چهار تا پنج‌ساله است. البته مهد کودک رفتن در استان‌های نوا اسکوشیا (Nova Scotia) و نیوبرانزویک (New Brunswick) اجباری است. مهد کودک و دیگر خدمات آموزشی اولیه برای کودکان در اکثر استان‌های کانادا رایگان است، اما والدین برای بعضی برنامه‌های خصوصی باید هزینه پرداخت کنند. دانش‌آموزان بین‌المللی نیز باید شهریه کامل پرداخت کنند.

مدرک زبان

زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی است. از این‌رو برای تحصیل در مؤسسات آموزشی کانادا (کالج‌ یا دانشگاه‌) باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید. مؤسسات آموزشی کانادا شرایط خاص خود را برای مهارت‌های زبانی دانشجویان بین‌المللی تعیین می‌کنند و شرایط لازم در تمام مؤسسه‌ها یکسان نیست. هنگامی‌ که برای اپلای آماده می‌شوید، باید درباره شرایط خاص رشته و مؤسسه آموزشی موردنظرتان تحقیق کنید.

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان، نیاز به ارائه نمره آزمون‌ مهارت زبان انگلیسی داشته و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان، نیاز به ارائه نمره آزمون‌ مهارت زبان فرانسوی دارد. آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی مورد قبول برای مؤسسه‌های کانادایی عبارت اند از آیلتس، تافل، (Pearson Test of English Academic) PTE  و دولینگو. تقریباً تمام دانشگاه‌ها نتایج آزمون آیلتس و تافل را می‌پذیرند. بعضی دانشگاه‌ها آزمون‌های زبان انگلیسی PTE و دولینگو را نیز قبول دارند. آزمون‌های مهارت زبان فرانسوی که مورد قبول مؤسسه‌های کانادایی است، عبارت هستند از DELF / DALF ،TCF ،TEF و TFI.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

تحصیل در کانادا بدون شرکت در آزمون‌های زبان و داشتن مدرک زبان هم ممکن است. بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها دانشجویان بین‌المللی با نمره پایین در آزمون زبان را به‌طور مشروط ثبت‌نام می‌کنند. حتی بعضی دانشگاه‌ها دانشجویانی را که اصلاً در آزمون زبان شرکت نکرده‌اند نیز به‌طور مشروط ثبت‌نام می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان را مطالعه کنید.

3. انتخاب رشته تحصیلی

مرحله بعدی در فرآیند تحصیل در کانادا انتخاب رشته است. سیستم آموزشی کانادا تقریباً سی هزار دوره را در مقاطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد که بیش از 700 رشته دانشگاهی مختلف را پوشش می‌دهند. انتخاب رشته تحصیلی تا حد زیادی به اهداف، مقطع، پیشینه تحصیلی‌ و حوزه تخصصی شما بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته در کانادا می‌توانید با مشاوران تحصیلی ما تماس بگیرید. انتخاب یک رشته خوب شانس اخذ پذیرش از دانشگاه و دریافت ویزای دانشجویی را تا حد چشمگیری افزایش می‌دهد.

در ادامه، فهرستی از بهترین رشته‌های تحصیلی کانادا را برای‌تان آورده‌ایم:

رشته گرافیک و انیمیشن یکی از رشته های پر درآمد با آینده شغلی درخشان است. دانشجویان میتوانند در دانشگاه یا کالج‌های کانادا در این رشته‌ها تحصیل کنند.

کانادا همیشه به دانش‌آموختگان حوزه پزشکی و درمان نیاز داشته است. متقاضیانی که می‌خواهند در حوزه بهداشت و درمان یا پزشکی مشغول به کار شوند، می‌توانند برای دوره‌های پزشکی اپلای کنند. از رشته‌های فیزیوتراپی، پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، روانشناسی و داروسازی می‌توان به عنوان برخی از رشته ‌های حوزه سلامت نام برد.

رشته‌های مهندسی یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در کانادا هستند. مدرک یک مهندس حرفه‌ای ماهر و کاربلد آن‌قدر باارزش است که معمولاً این فرصت را در اختیار دانشجویان بین‌المللی می‌گذارد تا پس از اتمام تحصیل در کانادا شاغل شده و در این کشور بمانند. از رشته‌های معماری، نفت، برق و هوافضا می‌توان به عنوان برخی از رشته‌های مهندسی کانادا نام برد. 

دانشجویان از سراسر جهان جذب رشته‌های فناوری اطلاعات، علم داده و علوم رایانه می‌شوند. هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، علم داده، بیگ دیتا و رشته‌های جذاب دیگری در حوزه فناوری اطلاعات به علاقه‌مندان ارائه می‌شود.

مدیریت مالی به دلیل ایجاد فرصت‌های بی‌نظیر برای کسب تجربه شغلی خارجی ارزشمند و موقعیت‌های شغلی عالی یکی از پرطرفدارترین رشته‌های کانادا است.

اقتصاد یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی کانادا است. گرفتن مدرک اقتصاد از یکی از دانشگاه‌های کانادا موفق شدن‌تان را در بازار کار تضمین می‌کند و برای گرفتن اقامت دائم نیز به کمک‌تان می‌آید.

بیوتکنولوژی از سلول‌های زنده جهت تولید یا دستکاری محصولات برای اهداف مشخص استفاده می‌کند، مانند محصولات تراریخته. بیوتکنولوژی یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در کانادا است.                                                                  

دانشجویان با مدرک روزنامه‌نگاری در شرکت‌های رسانه‌ای بزرگ سراسر کانادا به عنوان گزارشگر، دستیار تهیه‌کننده، دستیار کارگردان، مدیر یا توسعه‌دهنده محتوا و مدیر عملیات‌ رسانه‌ کار می‌کنند.

علوم کشاورزی، جنگلداری و علوم غذایی رشته بسیار پرطرفداری در کاناداست. مطالعه درباره گیاهان، جانوران و محیط‌های رشدشان موضوع اصلی در رشته‌های کشاورزی و جنگلداری است.

تحصیل آشپزی در کانادا فرصت کار در بهترین رستوران ها و هتل های کانادا را در اختیار شما قرار می‌دهد.

کانادا یکی از بهترین کشورها برای گرفتن مدرک MBA است. مدرک MBA دانشگاه‌های کانادا در سراسر جهان ارزشمند است و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از مزایای آن بهره ببرند.

دانشجویان با تحصیل در رشته تربیت بدنی از دانش عمومی جلوگیری از آسیب‌ های ورزشی و تحلیل تکنیک‌های ضروری برای آماده‌سازی ورزشکاران برخوردار می‌شوند.

مدیریت هتل‌داری رشته‌ای فوق‌العاده برای تحصیل در کاناداست. در این رشته به دانشجویان آموزش داده می‌شود که چگونه راهبردهای سودمندی را برای یک کسب و کار در صنعت گردشگری تدوین کنند.

در رشته جرم‌‌شناسی دانشجویان اطلاعاتی در زمینه بزهکاری نوجوانان، شرایط وقوع جرم، ناهنجاری و کنترل اجتماعی، تروریسم، علوم قضایی و عدالت کسب می‌کنند.

در رشته طراحی داخلی با هدف بهبود شرایط زندگی و ایجاد محیطی مناسب به آموزش اصول زیبایی‌شناسی، انسان‌شناسی و ارگونومی پرداخته می‌شود.

تحصیل موسیقی در کانادا برای علاقه‌مندان رشته موسیقی فرصت های بیشماری را به همراه خواهد داشت. این رشته در دانشگاه ها و کالج های کانادا ارائه می‌شود و شامل دروسی مانند تاریخ موسیقی، تئوری موسیقی، موسیقی دیگر فرهنگ‌ها، آهنگسازی، جاز و بداهه نوازی، موسیقی عامه‌پسند، موسیقی دیجیتال و اجراء موسیقی می‌شود.

کالج‌های پزشکی کانادا، دوره‌هایی عالی برگزار می‌کنند که در این دوره‌ها دانشجویان علاوه بر کسب دانش لازم، با سایر فرهنگ‌ها آشنا می‌شوند. به‌این‌ترتیب دانشجویان برای پیوستن به همکاران‌شان در بخش پزشکی بین‌المللی آماده می‌شوند.

شهریه در کانادا

شهریه مؤسسات آموزشی برای دانشجویان بین‌المللی در تمام استان‌ها و برای تمام رشته‌ها یکسان نیست. متوسط شهریه سالانه برای دانشجویان خارجی تمام‌وقت، سالانه مبلغی حدود 12,000 تا 50,000 دلار کانادا می‌باشد. البته فراموش نکنید که هزینه‌های مرتبط با تحصیل در دانشگاه فراتر از شهریه است و برای مواردی مانند کتاب، هزینه‌های زندگی و مسکن نیز باید مبلغی را در نظر بگیرید.

گروه‌بندی رشته تحصیلیلیسانس (دلار کانادا)تحصیلات تکمیلی (دلار کانادا)
آموزش20,87515,764
هنرهای نمایشی و تجسمی و فناوری‌های ارتباطی25,12714,737
علوم انسانی28,67613,667
علوم اجتماعی و رفتاری27,64715,032
حقوق، مطالعات و حرفه‌های قانونی33,19217,237
مدیریت کسب و کار و مدیریت دولتی26,68024,693
فناوری‌ها و علوم طبیعی و زندگی31,53615,421
ریاضیات، رایانه و علم اطلاعات33,01216,647
مهندسی33,70319,301
معماری26,45723,992
کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظت26,20814,452
دندانپزشکی56,62122,472
پرستاری21,92216,168
داروسازی40,96012,876
دامپزشکی63,32310,099
دیگر رشته‌های مرتبط با سلامت، پارک‌ها، سرگرمی و تناسب اندام24,62618,551

4. انتخاب موسسه و شهر محل تحصیل

رشته‌های دانشگاهی در کانادا در 223 دانشگاه دولتی و خصوصی و 213 مؤسسه و کالج در کانادا ارائه می‌شوند. انتخاب بهترین کالج یا دانشگاه برای ادامه تحصیل در کانادا نقش مهمی در آینده‌تان دارد. البته شکی نیست که همه دوست دارند در برترین دانشگاه‌های کانادا درس بخوانند، اما با توجه به پیشینه تحصیلی‌تان ممکن است انتخاب دانشگاه‌های برتر به نفع‌تان نباشد. از سوی دیگر انتخاب مؤسسه تحصیلی پایین‌تر از حد متوسط نیز شانس گرفتن ویزای تحصیلی را به خطر می‌اندازد. به‌علاوه انتخاب بهترین شهر کانادا در کاهش هزینه‌ها مؤثر است و حتی کمک‌تان می‌کند خود را راحت‌تر با جامعه جدید تطبیق بدهید.

مشاوران ما در اپلای استار آماده‌اند تا در انتخاب بهترین کالج یا دانشگاه و همچنین انتخاب بهترین شهر در کانادا کمک‌تان کنند. می‌توانید وقت جلسه مشاوره رزرو کنید یا با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید.

در ادامه با برترین کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا آشنا می‌شوید:

شماری از بهترین دانشگاه‌های جهان در کانادا وجود دارند. سطح آموزش در این کشور در بالاترین سطح است و دانشگاه‌ها تحت نظارت دائمی هستند تا از کیفیت بالای آموزش و ارائه آموزش در سطح جهانی اطمینان حاصل شود. ده دانشگاه برتر کانادا و رتبه‌شان در رده‌بندی‌های جهانی را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

10 دانشگاه برتر کانادا در سال 2022
دانشگاهTHE 2022QS 2022ARWU 2021
دانشگاه تورنتو182622
دانشگاه بریتیش کلمبیا374642
دانشگاه مک‌گیل442767
دانشگاه مک‌مستر8014092
دانشگاه مونترال88111101-150
دانشگاه آلبرتا125126101-150
دانشگاه اتاوا162230201-300
دانشگاه کلگری201-250235151-200
دانشگاه سایمون فریزر201-250298301-400
دانشگاه واترلو201-250149151-200

دانشگاه‌های برتر کانادا هنگام ثبت‌نام بسیار سخت‌گیر هستند و مدارک خاصی را از دانشجویان می‌خواهند. مشاوران تحصیلی مجرب ما می‌توانند با توجه به شرایط‌تان در انتخاب بهترین دانشگاه کمک‌تان کنند. می‌توانید با رزرو وقت مشاوره با کارشناسان ما صحبت کنید.

نام 10 کالج برتر کانادا را که می‌توانید درخواست پذیرش‌تان را برای‌شان ارسال کنید در جدول زیر می‌بینید:

کالجرده‌بندی ملی
کالج هامبر75
کالج سنتنیال77
کالج سنکا78
کالج جرج براون82
کالج آلگون کوئین89
کالج نیاگارا95
کالج دورهام98
کالج داوسون99
کالج نورث آیلند119
کالج لوتر656

اگر قصد دارید در یکی از کالج‌های کانادا ادامه تحصیل بدهید، انتخاب رشته ایده‌آلی که با اهداف شغلی آتی‌تان همخوانی داشته باشد، ممکن است دشوار باشد. برنامه آموزشی رشته‌ها در تمام کالج‌ها یکسان نیست و باید رشته‌ای را انتخاب کنید که بتواند شما را به بهترین شکل ممکن برای شغل آینده‌تان آماده کند.

کارشناسان اپلای استار آماده‌اند تا برای انتخاب بهترین رشته در کالج‌های کانادا کمک‌تان کنند. کافی است فرم ارزیابی را پر کنید تا مشاوران مجرب ما ظرف کمتر از 24 ساعت با شما تماس بگیرند.

شهرهای دانشجویی کانادا

شهرهای دانشجویی کانادا بسیار ارزان‌تر هستند و تسهیلات رفاهی بهتری برای دانشجویان دارند. شهرهای دانشجویی در استان‌هایی که برنامه‌های مهاجرتی دارند واقع شده‌اند و از این نظر هم برای دانشجویان خارجی ایده‌آل‌ هستند. تحصیل در  یکی از شهرهای دانشجویی کانادا مسیرتان را به سوی گرفتن اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی هموار می‌کند و در عین‌ حال هزینه‌های زندگی را در دوران تحصیل در حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

فهرستی از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا را همراه با استانی که در آن قرار دارند در جدول زیر برایتان آورده‌ایم:

5. آماده‌سازی مدارک مورد نیاز و اخذ پذیرش

6. آماده سازی مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه ها و کالج های کانادا

گام بعدی پس از انتخاب رشته موردعلاقه و تهیه فهرستی از دانشگاه‌های مناسب این است که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها درخواست پذیرش بفرستید.

آماده‌سازی مدارک

قبل از اپلای باید مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی کانادا را جمع‌آوری کنید:

 • مدرک تحصیلی و ریزنمرات: سوابق تحصیلی‌تان را از کلاس دوازدهم (دیپلم دبیرستان) تا بالاترین مقطع تحصیلی باید آماده کنید.
 • نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی: دانشجویان خارجی باید مدرکی دال بر مسلط بودن به زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل ارائه کنند. اگر برای تحصیل در رشته‌ای که به زبان فرانسوی تدریس می‌شود، درخواست می‌دهید، باید مدرک تسلط بر زبان فرانسوی مانند TCF، TEF، DELF و DALF داشته باشید.
 • رزومه (CV) به‌روز: باید رزومه (CV) به‌روزی داشته باشید که حاوی تمام سوابق تحصیلی، تجارب حرفه‌ای، مهارت‌ها، اهداف، مقالات و… باشد.
 • ارزیابی صلاحیت آموزشی: برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در برخی مقاطع تحصیلی و یا رشته‌ها، باید سندی ارائه کنید که مدرک، دیپلم یا گواهی‌نامه ایرانی‌تان معتبر بوده و معادل مدرک کانادایی است.
 • انگیزه‌نامه: در انگیزه‌نامه باید اهداف خود برای تحصیل در رشته موردنظرتان در کانادا را توضیح دهید.
 • توصیه‌نامه: توصیه‌نامه‌ها معمولا از طرف اساتید دانشگاهی‌تان یا بعضا کارفرمایان برای دانشگاه مقصد به صورت آنلاین ارسال می‌شوند. دستورالعمل ارسال توصیه‌نامه‌ها در سایت دانشگاه‌ها قابل درسترسی است.
 • پورتفولیو یا نمونه کار: در برخی از رشته‌ها ممکن است دانشگاه از شما درخواست نمونه کارهایی در حوزه تخصصی مشخصی داشته باشد. 
 • مدارک ویژه پذیرش: متناسب با مقطع تحصیلی موردنظرتان ممکن است لازم باشد مدارک خاص دیگری را هم ارائه کنید. هر دانشگاه، باتوجه به قوانین خود، مدارک خاصی را از دانشجویان درخواست می‌کند. برای مطلع شدن از شرایط و مدارک خاص پذیرش به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید و اگر سؤالی داشتید با دفتر مرتبط دانشگاه تماس بگیرید و یا مکاتبه کنید. فراموش نکنید که بهترین دانشگاه‌های کانادا معمولاً شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای پذیرش دانشجویان دارند. دانشجویان آینده می‌توانند هم‌زمان برای چند رشته و دانشگاه مختلف درخواست پذیرش ارسال کنند.

اخذ پذیرش 

پس از آماده‌سازی مدارک مورد نیاز، نوبت آن است که درخواست خود را برای اخذ پذیرش به دانشگاه ارسال کنید. ممکن است فرایند پذیرش با روالی که به آن عادت دارید، کمی تفاوت داشته باشد، بنابراین اگر سؤالی دراین‌باره داشتید، حتماً با کارشناسان اپلای استار مشورت کنید.

اکثر درخواست‌های پذیرش از طریق سیستم پذیرش اینترنتی دریافت می‌شود. فرم درخواست پذیرش در وب‌سایت هر دانشگاه در دسترس است. دانشجویان غالباً باید مبلغی را برای بررسی درخواست‌شان بپردازند. مدارک لازم را پس از تکمیل کردن فرم درخواست ضمیمه فرم کنید یا برای پست کردن به دانشگاه آماده کنید.

برای پرداخت هزینه پذیرش دانشگاه‌های مختلف باید به یک کارت اعتباری دسترسی داشته باشید. متأسفانه کاربران ایرانی به کارت‌های اعتباری بین‌المللی دسترسی ندارند؛ بنابراین می‌توانید از خدمات اپلای استار برای پرداخت هزینه اپلای دانشگاه‌های کانادا استفاده کنید.

نتایج درخواست پذیرش برای ترم پائیز غالباً تا پایان بهار اعلام می‌شود. اگر دانشگاه خصوصی انتخاب کرده باشید، معمولاً از شما خواسته می‌شود که شهریه ترم اول را بپردازید. در غیر این‌ صورت دانشگاهی که برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید، نامه پذیرش رسمی، تأییدیه پذیرش برای دریافت ویزا و دیگر اطلاعات کاربردی لازم درباره تحصیل در کانادا را برای‌تان ارسال خواهد کرد.

اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا با اپلای استار

متخصصین پذیرش و ویزا در اپلای استار امور مربوط به آماده‌سازی مدارک پرونده شما را برای اخذ پذیرش تحصیلی در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند. همچنین کارشناسان مجرب ما اطلاعات و تجربه ارزشمندی را درباره دانشگاه‌ها و رشته‌های ایده‌آل در اختیارتان می‌گذارند و کمک‌تان می‌کنند که برای بورسیه‌های تحصیلی مختلف درخواست بدهید.

6. آماده‌سازی مدارک و اخذ ویزای تحصیلی

بسیار مهم است که پس از دریافت نامه پذیرش فوراً برای آماده‌سازی مدارک و اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. زمان رسیدگی به درخواست های ویزای تحصیلی کانادا متغیر است و ممکن است رسیدگی به درخواست‌های متقاضیان در زمان‌های شلوغ، به‌ویژه در ماه‌های تابستان، با تأخیر انجام شود. 

آماده‌سازی مدارک

دانشجویان برای آن‌که جهت اخذ ویزای تحصیلی واجد شرایط شناخته شوند، باید از یکی از مؤسسه‌های آموزشی منتخب (DLI) کانادا نامه پذیرش بگیرند. همچنین دانشجو باید گواهی تمکن مالی ارائه بدهد و ثابت کند که بودجه کافی را برای پردخت شهریه سال اول، مخارج زندگی و هزینه عزیمت به کانادا و مراجعت به کشور خود را دارد. البته متقاضی در زمان درخواست برای اخذ ویزای کانادا باید خارج از کانادا ساکن باشد.

همچنین از متقاضیان انتظار می‌رود که مدارک لازم را هنگام درخواست ویزای تحصیلی ارائه بدهند. برای اخذ اجازه تحصیل در کانادا به مدارک زیر نیاز دارید:

 • نامه پذیرش از یکی از مؤسسه‌های آموزشی منتخب که دوره‌های تحصیلات عالی را برگزار می‌کنند.
 • ریزنمرات دبیرستان یا آخرین مقطع تحصیلی دانشگاهی
 • نتیجه آزمون زبان: نمره آیلتس 6.0 یا بالاتر در هر بخش (خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن) یا نمره 7.0 یا بالاتر از هر بخش آزمون TEF که معادل معیار زبان کانادایی (CLB) است.
 • رسید پرداخت شهریه سال اول
 • گواهی معاینه پزشکی (در صورت لزوم)
 • گواهی عدم سوءپیشینه 
 • صورت‌حساب بانکی با موجودی حداقل 15,000 دلار کانادا
 • CAQ (Certificate of Acceptance of Quebec): در صورتی که قصد تحصیل در کبک دارید باید گواهی پذیرش از این استان داشته باشید.

اخذ ویزای تحصیلی

جهت اخذ ویزای تحصیلی در کانادا اولین کاری که باید انجام بدهید، این است که در وب‌سایت «اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا» (IRCC) یک حساب کاربری ایجاد کنید و سپس درخواست‌تان را به صورت الکترونیکی ارسال کنید. به این نکته دقت کنید که وقتی به صورت اینترنتی درخواست می‌دهید، علاوه بر هزینه ویزا، باید هزینه‌های خدمات VFS Global (بیومتریک) را نیز پرداخت کنید. هزینه رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی در تمام موارد غیرقابل‌استرداد و برای هر فرد معادل 150 دلار کانادا است. هزینه VFS نیز 85 دلار کانادا می‌باشد.

پس از آن باید اثر انگشت‌تان را در مرکز درخواست ویزا (VAC) ثبت کنید. نزدیک‌ترین مراکز VAC به ایران در شهرهای استانبول، آنکارا و دوبی قرار دارند. لازم است ابتدا از مرکز وقت بگیرید و در روز مقرر به VAC بروید و اطلاعات بیومتریک را ارائه بدهید. اطلاعات بیومتریک‌تان ظرف یک روز در پروفایل‌تان در سایت IRCC به‌روزرسانی خواهد شد. اگر درخواست اجازه تحصیل‌تان تأیید شود، از شما خواسته می‌شود که اصل پاسپورت‌تان را به نزدیک‌ترین VAC پست کنید و منتظر صدور ویزای کانادا بمانید. می‌توانید از خدمات پیکاپ ویزای کانادا اپلای استار نیز بهره بگیرید.

7. ورود به کانادا

پس از آن که اجازه ورود به کانادا به شما داده شد و ویزای‌تان را دریافت کردید، باید برای سفر به کانادا آماده شوید. خرید بلیط هواپیما، بیمه دانشجویی در کانادا و اجاره آپارتمان یا رزرو هتل بخشی از کارهایی است که برای آماده شدن باید قبل از سفر انجام بدهید.

پس از ورود به کانادا باید با افسر مرزی در فرودگاه صحبت کنید و استادی پرمیت خود را در نقطه مرزی ورود به کانادا دریافت کنید. توجه داشته باشید که باید نامه POE (نامه مرز ورودی) را به افسر مرزی ارائه بدهید، پس حتماً نامه را دم دست بگذارید.

یکی از اولین کارهایی که پس از ورود به کانادا باید انجام بدهید، گرفتن سیم کارت و SIN (شماره بیمه اجتماعی) است؛ با داشتن کد SIN می‌توانید در زمان تحصیل در کانادا کار هم بکنید. در نهایت باید به کالج یا دانشگاه موردنظر مراجعه کنید، فرآیند ثبت‌نام‌تان را نهایی کنید و مدارک ثبت‌نام را دریافت کنید.

کارشناسان اپلای استار می‌توانند برای مستقر شدن در کانادا به شما کمک کنند و توصیه‌ها و اطلاعات لازم را در اختیارتان بگذارند.

8. کار حین تحصیل در کانادا

دولت کانادا تغییراتی را در سال 2014 در قوانین ویزای تحصیلی کانادا ایجاد کرد. براساس این تغییرات، اکثر ویزاهای تحصیلی و استادی پرمیت‌ها به طور خودکار اجازه کار در زمان تحصیل را نیز به دانشجویان بین‌المللی می‌دهند. اکثر ویزاهای تحصیلی کانادا به دانشجویان بین‌المللی تمام‌وقت این اجازه را می‌دهد که در طول ترم به صورت نیمه‌وقت کار کنند و در زمان تعطیلی دانشگاه کار تمام‌وقت انجام دهند.

کارشناسان اپلای استار می‌توانند به دانشجویان تازه‌وارد کمک کنند تا اولین کارشان را در کانادا پیدا کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فرصت‌های شغلی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا با ما تماس بگیرید.

9. کار در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)

ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) به دانشجویان بین‌المللی‌ داده می‌شود که تحصیلات عالی‌شان را به پایان رسانده‌اند. دانش‌آموختگان با این مجوز می‌توانند به صورت تمام‌وقت در کانادا کار کنند. دانش‌آموختگان مؤسسه‌های آموزشی منتخب و معتبر کانادایی (DLIs) می‌توانند درخواست PGWP بدهند و با در دست داشتن PGWP اجازه کار برای هر کارفرمایی را دریافت و سابقه کار ارزشمندی در کانادا کسب کنند.

اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌تواند به مدت هشت ماه تا سه سال معتبر باشد. اگر طول دوره تحصیلی متقاضی کمتر از 8 ماه باشد، PGWP به او داده نمی‌شود. مدت اعتبار PGWP براساس یک قاعده کلی مشابه مدت زمان تحصیل متقاضی و حداکثر سه سال است.

مدت زمان تحصیل در کانادامدت اعتبار PGWP
کمتر از 8 ماهاجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی به دانشجو تعلق نمی‌گیرد
بین 8 تا 24 ماهمعادل طول دوره تحصیلی
بیش از 24 ماه3 سال

10. اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

اقامت دائم پس ازتحصیلی در کشور کانادا

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی علاقه‌مند هستند که برای همیشه در کانادا بمانند. خوشبختانه دانشجویان خارجی روش‌های بسیاری برای اخذ اقامت دائم کانادا دارند.

برنامه‌های مهاجرتی فراوانی در کانادا در دسترس دانشجویان بین‌المللی قرار دارد که اخذ اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی را برای‌شان ممکن می‌سازد. این برنامه‌ها با هم متفاوت هستند و شرایط دیگری علاوه بر فارغ‌التحصیلی برای اخذ اقامت دائم دارند. با این حال برنامه‌های زیر روش‌های سریع‌تری را برای گرفتن اقامت دائم در اختیار دانش‌آموختگان بین‌المللی می‌گذارد:

 • کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)
 • برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker)
 • برنامه‌های نامزدی استانی (Provincial Nominee Programs)
 • برنامه‌های مهاجرت به کبک (Quebec Immigration Programs)

ما به شما کمک می‌کنیم!

اگر می‌خواهید برای همیشه به کانادا مهاجرت کنید، ورود به کانادا به عنوان یکی دانشجوی خارجی اولین گام در مسیر این تصمیم سرنوشت‌ساز است. ما در اپلای استارز از زمان انتخاب موسسه آموزشی گرفته تا ورود به کانادا در کنارتان هستیم و به شما کمک می‌:نیم که به روشی ساده اما موثر به خواسته‌تان برسید.

با توجه به رشته‌ها و امکانات فراوانی که برای تحصیل در کانادا وجود دارد، یافتن بهترین و مناسب‌ترین رشته می‌تواند گیج‌کننده باشد.

 ما در اپلای استار برای درخواست بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی مختلف به متقاضیان تحصیل در کانادا کمک میکنیم. مشاوران ما در اپلای استار در آماده سازی مدارک لازم و نحوه‌ی آماده کردن‌شان شما را راهنمایی میکنند و بدین وسیله شانس شما در اخذ پذیرش از بهترین موسسات آموزشی کانادا در رشته موردعلاقه‌تان را افزایش میدهند. به‌علاوه ما می‌توانیم تمام فرایند درخواست پذیرش در یک رشته خاص را از جانب متقاضی تکمیل کنیم. ضمناً اگر لازم باشد هزینه‌ای را برای بررسی درخواست پذیرش پرداخت کنید، پرداخت بین‌المللی را برای‌تان انجام بدهیم.

مشاوران تخصصی پذیرش ما در اپلای استار از شرایط تحصیلی، اهداف و رویاهای‌تان برای ادامه تحصیل در کانادا مطلع می‌شوند و سپس در انتخاب بهترین‌ها به شما کمک میکنند. تمام فرآیند توسط مشاوران حرفه‌ای پذیرش از دانشگاه‌های کانادا انجام می‌شود و همکاران ما آماده‌اند که به تمام سؤالاتتان پاسخ بدهند.

سوالات متداول تحصیل در کانادا

کانادا انتخاب‌های زیادی را از بین مدارس و دانشگاه‌ها ارائه می‌کند. وبسایت و مشاوران اپلای استار اطلاعات لازم را به شما ارائه می‌کنند. بعد از انتخاب مدرسه و دانشگاه باید مطمئن شوید که آنها جزو موسسات آموزشی معتبر کانادا Designated learning institution باشند. ویزای تحصیلی و استادی پرمیت تنها به کسانی تعلق می گیرد که نامه پذیرش از این موسسات را داشته باشند.

برای تحصیل در استان کبک علاوه بر نامه پذیرش از موسسات آموزشی معتبر کانادا، نیاز به دریافت نامه CAQ  می‌باشد. این نامه توسط استان کبک صادر می‌شود. برای تحصیل در استان کبک با مشاوران ما در اپلای استار در تماس باشید.

هر دانشگاهی در کانادا سیاست‌های مخصوص به خود را در ارتباط با جذب دانشجو دنبال می‌کند. برای اطلاع از شرایط پذیرش با دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنید. همچنین مشاوران ما در اپلای استار آماده مشاوره به شما عزیزان برای پیدا کردن بهترین دانشگاه و برنامه تحصیلی مناسب شما می باشند.

سیستم آموزشی کانادا از کیفیت بالایی برخوردار است و انتخاب بهترین استان برای تحصیل به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. اما با توجه به محبوبیت توسط دانشجویان و دارا بودن دانشگاه های برتر می توان به استان های انتاریو، کبک، بریتیش کلمبیا و آلبرتا اشاره کرد.

با توجه به رنکینگ QS 2019: مونترال، تورنتو، ونکوور، اتاوا و کبک مناسب ترین شهرها برای تحصیل دانشجویان در کانادا می باشند.

بستگی به شهر و صد البته به استایل زندگی شما دارد. این که شما در بدو ورود خودرو خودتان را بخرید یا از خدمات حمل و نقل عمومی در کانادا استفاده میکنید، اینکه شما در منزل آشپری میکنید یا مرتب در بیرون از خانه غذا میخورید و جزئیات زیاد دیگری روی هزینه زندگی شما در کانادا تاثیر خواهد گذاشت. میانگین هزینه دانشجویی در کانادا برای فرد مجرد در شهرهای بزرگ ۱۵۰۰ دلار و در شهر های کوچک ۱۰۰۰ دلار است. این مبلغ برای هر همراه ۵۰۰ دلار افزایش می یابد.

بورس تحصیلی در کانادا چند نوع مختلف دارد. در کل برای گرفتن بورس باید بتوانید یکی از اساتید دانشگاه ها را قانع کنید که امکان کار روی پروژه های ایشون رو دارید. البته برخی از دپارتمان دانشگاه ها هم مستقیم بورس هایی رو اعطا میکنند و همچنین امکان کار کردن به صورت ریسرچ و تدریس رو به دانشجویان فوق لیسانس و دکترا در کانادا میدهند که باعث میشود مبلغی از هزینه های تحصیل در کانادا تامین شود. گاها فول فاند هم به برخی دانشجویان تعلق میگیرد که هم شهریه و هم هزینه های زندگی پوشش داده میشود.

بله. البته باید شانس ویزای شما جداگانه سنجیده شود. با مدرک دیپلم دوازده ساله ایران امکان ورود به کالج ها و دانشگاه های کانادا وجود دارد. اگر دیپلم یازده ساله ایران رو دارید امکان ورود به مدارس کانادا یا امکان ورود به کالج های استان کبک را خواهید داشت.

دبیرستان های کانادا از سرتاسر دنیا دانش آموز میپذیرند. تحصیل در دبیرستان های کانادا از کیفیت بالایی برخوردار هست و البته این که تحصیل در دبیرستان های کانادا برای فرزند شما خوب باشد یا خیر بستگی به فاکتورهای زیادی دارد که توصیه میکنیم قبل از انجام هر کاری با مشاورین خبره ویزا در اپلای استار مشورت کنید.

بیشترین تعداد دانشجو از کشور ایران به کانادا در مقطع فوق لیسانس اقدام میکنند. تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس در رشته های متنوعی ارائه میشود و از رشته های مهندسی گرفته تا رشته های علوم انسانی و بیزینس و مدیریت و علوم میتوانید در دانشگاه های کانادا تحصیل کنید. هزینه میانگین تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌های کانادا سالیانه ۱۶ تا ۲۵ هزار دلار است. طول دوره فوق لیسانس هم معمولا دو سال خواهد بود. برای چک کردن دقیق شرایط تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس با مشاورین اپلای استار مشورت کنید.

دانشجویان تمام وقت که در دوره های آکادمیک در کانادا مشغول به تحصیل هستند اجازه کار کردن در حین تحصیل به صورت پاره وقت و کار کردن در زمان های تعطیل دانشگاه و کالج و تابستان ها به صورت تمام وقت را دارند. اگر تخصص خاصی دارید در آن زمینه به دنبال کار بگردید و اگر ندارید بهتر هست به دنبال کارهای جنرال در کانادا باشید که البته تعداد شغل های دانشجویی زیادی در کانادا وجود دارند. دستمزد کارهای دانشجویی در کانادا معمولا ۱۲ تا ۱۵ دلار در ساعت است که هزنیه های تحصیل در کانادا را پوشش میدهد.

هزینه تحصیل در شهرهای کانادا بستگی به دانشگاه مدنظر شما دارد. در ونکوور تنوع خوبی از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی وجود دارند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ونکوور در حدود ترمی ۱۲ هزار دلار و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ونکوور در حدود ترمی ۸۰۰۰ دلار است.  هزینه تحصیل درتورنتو و در کالج های دولتی در حدود ترمی ۸۰۰۰ دلار و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های تورنتو در حدود ترمی ۱۲۰۰۰ دلار می باشد.

شرط معدل برای ادامه تحصیل در کانادا بستگی به مقطع تحصیلی شما دارد. در مقطع تحصیلی کالج، معمولا معدل ۱۲ به بالا لازم است در حالیکه در بیشتر دانشگاه های کانادا معدل ۱۴ به بالا را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا نیاز خواهید داشت.  البته اگر معدل شما پائین تر از ۱۴ است و قصد اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا را دارید نا امید نباشید، باز برای شما فرصت هایی خواهد بود.

انتخاب شهر برای تحصیل در کانادا بستگی به سلیقه شما هم دارد. بعضی شهر بزرگ تر و بعضی شهر کوچک تر رو دوست دارند. نکته مهم این هست که در شهرهای بزرگ تر فرصت های بیشتری هست ولی از طرفی هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ کانادا بیشتر هست. پس با توجه به شرایط شما باید بهترین شهر برای ادامه تحصیل در کانادا انتخاب شود. پرطرفدارترین شهرهای کانادا برای تحصیل، شهرونکوور و شهر تورنتو و شهر مونترال هستند.

SIN NUMBER  همان شماره ملی دانشجویی شما در کاناداست. اگر با ویزای دانشجویی در کانادا هستید حتما با مراجعه به دفاتر Service Canada سین نامبر تهیه کنید و این شماره را فقط به کارفرمای خود بدهید.

دوره های کو آپ co-op یا کارورزی در کانادا جزئی از برخی دوره های کالج یا دانشگاه می باشد. دوره کواپ در کانادا به این نحو است که در حین تحصیل در کانادا یک یا دو ترم با هماهنگی با شرکتی، در آن شرکت کار می‌کنید و البته حقوق دریافت خواهید کرد. پس اگر به دنبال شرایط تحصیل در کانادا و انتخاب گزینه مناسب هستید، دوره های کارورزی دار گزینه مناسبی برای شما خواهند بود چون احتمال این که پس از تحصیل در همان شرکت بمانید و کار کنید بالا هست.

اگر قصد ادامه تحصیل و پزشک شدن در کانادا را دارید کمربند خود را محکم کنید چون پروسه طولانی و سختی در پیش دارید. برای ادامه تحصیل پزشکی در کانادا ابتدا باید در کانادا لیسانس علوم بگیرید و سپس در آزمون ورودی پزشکی در کانادا یا همان آزمون MCAT و سپس در مصاحبه های دانشگاه ها قبول شوید. به فرض گذراندن این هفت خان وارد رشته پزشکی یا همان MD می شوید و با ۴ سال تحصیل پزشکی در کانادا و پس از آن دو تا پنج سال دوره رزیدنسی می توانید به عنوان پزشک شروع به کار کنید. 

کشور کانادا به خاطر کمبود جمعیت همواره مجبور به جذب مهاجر جدید است و طبق سیاست های اخیر این کشور ترجیح داده که بیشتر از فارغ التحصیلان در کانادا دعوت به اخذ اقامت دائم کند. برای اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا راه های مختلفی وجود دارد که مشورت با وکلای مهاجرت میتواند برای شما راهگشا باشد. امکان اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا از روش های استانی و فدرال مانند اکسپرس اینتری و روش تجربه کانادایی وجود دارد.

ریجکتی ویزای کانادا احتمالا یکی از خاطرات بد شما هست ولی دقت کنید که ریجکت شدن پایان راه ویزا نیست. آفیسرها در صورتی که قانع نشوند که شما قصد ترک کشور کانادا را در پایان دوره تحصیلی دارید ویزای تحصیلی کانادای شما رو ریجکت میکنند. پس از ریجکتی کانادا با مشورت با یک وکیل خوب این شانس را دوباره به خودتان بدهید که ویزای کانادا را دریافت کنید.

برای ورود به دوره دکتری در کانادا باید حتما دوره فوق لیسانس را به اتمام رسانده باشید، از معدل بالای ۱۴ در مقاطع قبلی برخوردار باشید و همچنین در بیشتر رشته های تحصیلی نیاز به نمره زبان بالا خواهید داشت. (آیلتس ۶.۵ و تافل ۹۰ به بالا)‌. اکثر اساتید ترجیح میدهند که پذیرش دوره دکتری کانادا را به دانشجویانی بدهند که کارهای علمی و مقالات را به چاپ رسانده باشند. فراموش نکنید که برای گرفتن بورس تحصیلی مقطع دکترا در کانادا باید اساتید زیادی را پیگیری کنید تا بتوانید یک استاد را قانع کنید که با شما کار کند. برای اخذ پذیرش دکتری در کانادا می توانید از خدمات اپلای استار استفاده کنید.

استخدام وکیل برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی الزامی نیست. البته اگر وکیل استخدام می‌کنید دقت کنید که حتما و حتما وکیل شما عضو انجمن مشاورین قانونی یا همان ICCRC باشد چون در غیر اینصورت در ریسک خواهید بود چون هم شما و هم وکیل شما وارد کار غیر قانونی شده‌اید. لیست وکلای رسمی کانادا را از سایت ICCRC مشاهده کنید. تمام پرونده‌های اپلای استار توسط وکیل رسمی عضو انجمن برای اداره مهاجرت کانادا ارسال می‌شوند.

خیر خیلی مهم نیست. مسئله مهم این است که باید با یک سوپروایزر و استاد دانشگاه مکاتبه کنید تا وی قبول کند تا در پروژه او کار کنید. خیلی به مدرک زبان توجه نمی‌کنند ولی قاعدتا شما مشکل زبان نباید داشته باشید.

پیمایش به بالا