تحصیل در آلمان: صفر تا صد تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

یکی از مهم­ترین دلایلی که دانشجویان از سراسر دنیا کشور آلمان را برای تحصیل انتخاب می‌­کنند، امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی و آلمانی در این کشور است. علاوه‌براین، کیفیت بالای آموزش و اجازه کار هنگام تحصیل از دیگر دلایل اصلی دانشجویان برای انتخاب این کشور است. هم­چنین دانشجویان حتی با مدرک دیپلم هم می­‌توانند برای تحصیل در آلمان اقدام کرده و همسر و فرزندان خود را نیز همراه خود ببرند. در طول دوره تحصیل در آلمان، دانشجویان اجازه خواهند داشت تا به همه کشورهای حوزه شینگن سفر کنند.

دانشجویان می­‌توانند با اخذ ویزای جستجوی کار به مدت 18 ماه بعد از فارغ­‌التحصیلی در آلمان بمانند و پس از پیدا کردن یک شغل دائمی، ویزای تحصیلی را به ویزای کاری آلمان تغییر دهند. هم­چنین این امکان را خواهند داشت تنها پس از 3 سال کار در این کشور، درخواست خود را جهت اخذ اقامت دائم آلمان ثبت کنند و بعد از گذشت پنج سال از گرفتن اقامت دائم، درخواست اخذ شهروندی آلمان بدهند. شهروندی آلمان به عنوان یکی از باثبات‌­ترین، ایمن­‌ترین و پیشرفته‌­ترین کشورهای دنیا در حوزه اقتصادی، امتیاز بزرگی محسوب می‌­شود.

نمودار زیر برای درک بهتر فرآیند تحصیل در آلمان تهیه شده است. تمامی این مراحل را در ادامه به صورت دقیق توضیح خواهیم داد.

1. ارزیابی کشور آلمان برای تحصیل

ارزیابی کشور آلمان برای تحصیل

به طور کلی، می­‌توان مزایای تحصیل در آلمان را به صورت زیر خلاصه کرد:

تحصیل در تمام دانشگاه­‌های دولتی آلمان نیازی به پرداخت شهریه ندارد و تقریبا رایگان است. البته دانشجویان باید هزینه­‌هایی از قبیل هزینه اداری ثبت نام (بین 100 تا 350 یورو برای هر ترم)، بیمه سلامت و مخارج پزشکی (ماهانه ۸۰ یورو) را در نظر بگیرند. در نظر داشته باشید که دانشگاه‌های خصوصی در آلمان، بسته به رشته و مقطع تحصیلی شهریه‌ای بین 20 الی 40 هزار یورو دریافت می‌کنند. در صورت تحصیل در دانشگاه­‌های دولتی، به راحتی می­‌توانید هزینه تحصیل و بخشی از هزینه‌­های زندگی در آلمان را با کار کردن حین تحصیل تامین کنید.

دانشجویان می­‌توانند هنگام تحصیل به صورت نیمه­‌وقت مشغول به کار شوند و تا 450 یورو در ماه درآمد بدون مالیات کسب کنند.

علاوه بر تحصیل رایگان در آلمان، هزینه زندگی در این کشور نیز مناسب است. دانشجویان در آلمان به طور متوسط مبلغ ۸۵۰ یورو در ماه را صرف مخارج زندگی و اجاره محل اقامت خود می­‌کنند. کمترین مبلغ اجاره در آلمان برای خوابگاه‌­های دانشجویی، 300 یورو در ماه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله هزینه زندگی در آلمان را مطالعه کنید.

طبق اطلاعات وبسایت «My German University» بیش از 200 دانشگاه در آلمان وجود دارند که دوره‌­های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می دهند. دانشجویان خارجی می­‌توانند بدون نیاز به فراگیری زبان آلمانی در دانشگاه و رشته مورد نظرشان تحصیل کنند. البته دانستن زبان آلمانی به زندگی در آلمان و پیدا کردن کار در این کشور کمک زیادی می­‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان را مطالعه کنید.

آلمان دارای سیستم آموزشی با کیفیت و اعتبار جهانی است. این نظام آموزشی بسیار منضبط است و به گونه‌­ای طراحی شده که فارغ­‌التحصیلان سطح علمی بالایی خواهند داشت. شش دانشگاه آلمان در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.  

بیش از 380 دانشگاه رسمی و معتبر در سراسر آلمان وجود دارند که در مجموع، بیش از 17000 دوره آموزشی را ارائه می­‌کنند. این یعنی دانشجویان برای انتخاب رشته و مقطع تحصیلی در موسسات آموزشی آلمان، گزینه­­‌های متعددی دارند.

کشور آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است و به همین دلیل موقعیت­‌های شغلی بسیاری برای افراد خارجی دارای تخصص در این کشور وجود دارند، البته کارهای معمولی هم به آسانی پیدا می­‌شوند. تنها با دانستن زبان انگلیسی هم می­‌توانید در آلمان شغل پیدا کنید، اما در بیشتر موارد دانستن زبان آلمانی – حتی اندک – الزامی است. هم­چنین اخذ مدرک از دانشگاه­‌های آلمان ­می­تواند شانس شما برای پیدا کردن موقعیت شغلی دلخواهتان را در آلمان تا حد زیادی افزایش دهد.  

با اینکه ویزای تحصیلی آلمان یک ویزای ملی بوده و ویزای شینگن نیست، دانشجویان با در دست داشتن اجازه اقامت آلمان می‌­توانند به کشورهای حوزه شینگن سفر کنند. این مسئله امتیاز بزرگی محسوب می­‌شود و فرصت‌­های زیادی پیش روی شما قرار می­‌دهد.

2. ارزیابی شرایط تحصیل در آلمان

دانشجویان خارجی باید درباره جنبه‌­های مختلف تحصیل در آلمان آگاهی داشته باشند. در این بخش نکات مهم تحصیل در آلمان را تشریح کرده‌­ایم:

محاسبه معدل در نظام آموزشی آلمان با سایر کشورها متفاوت است. معدل در ایران بر مبنای عدد و از 0 تا 20  است. در بیشتر کشورهای غربی معدل براساس حروف است و از A تا F امتیازبندی می‌­­شود. اما در آلمان، معدل بر اساس عدد ولی از بازه 1 تا 5  است که 1 نشان دهنده بهترین و 5 نشان دهنده کمترین معدل است. فرمول تبدیل معدل از نظام آموزشی ایران به آلمان در زیر ارائه شده است:

همچنین در جدول زیر راهنمای تبدیل معدل از نظام‌­های مختلف آموزشی به یکدیگر آورده شده است:

نمره در نظام آموزشی ایران

نمره در نظام آموزشی آلمان

GPA در کشورهای غربی

توضیح

20 – 18.33

1.0 – 1.5

A

عالی

18.32 – 16.66

1.51 – 2.0

B

خیلی خوب

16.65 – 13.33

2.01 – 3.0

C

خوب

13.32 – 11.66

3.01 – 3.5

D

رضایت­بخش

11.65 – 10.00

3.51 – 4.0

E

کافی

9.99 – 0

4.01 – 5.0

F

رد

*** ECTS = نظام اروپایی انتقال واحدهای درسی ***

موسسات آموزشی در آلمان

موسسات آموزشی آلمان شامل «مدارس»، «دانشگاه‌ها»، «دانشگاه‌های علمی و کاربردی» و «دانشکده هنر، موسیقی و فیلم» می‌شوند. شایان ذکر است که سال تحصیلی آلمان به دو ترم تابستان و زمستان تقسیم می‌شود؛ که ترم زمستان از اول اکتبر شروع و تا 31 مارس ادامه پیدا می‌کند (طول مدت برگزاری کلاس­‌ها تقریبا چهار ماه است که از اواسط اکتبر شروع می‌شوند و اواسط فوریه به پایان می‌رسند). ترم تابستان از اول آوریل شروع می‌شود و در 30 سپتامبر به اتمام می‌رسد (طول مدت برگزاری کلاس­‌ها تقریبا سه ماه است که از اواسط آوریل شروع می‌شوند و اواسط جولای به پایان می‌رسند). پذیرش اصلی در اکثر رشته‌های تحصیلی در ترم زمستان است.

Hochschule یا «هوخ‌شوله» عنوانی است که در آلمان به موسسات آموزش عالی می‌دهند؛ دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های علمی و کاربردی و دانشکده‌های هنر، موسیقی و فیلم همگی هوخ‌شوله هستند.

دانشگاه‌های آلمان بیشتر آموزش عالی مرسوم – یعنی دروس تئوری زیاد و واحدهای عملی کم (به غیر از دوره کارآموزی) – را ارائه می‌کنند.  تقریبا بودجه تمامی دانشگاه‌های آلمان توسط دولت تامین می‌شود. نظام آموزشی آلمان (بر خلاف کشورهای دیگر) اصولا با دانشگاه‌های دولتی این کشور شناخته می‌شود. دلیل این موضوع آن است که خدمات آموزش در آلمان به عنوان بخشی از رفاه اجتماعی در نظر گرفته شده و هزینه آن توسط دولت تامین می‌شود. به همین دلیل، تحصیل در آلمان – حتی برای دانشجویان خارجی – عملا رایگان است. تنها هزینه‌ای که باید در دانشگاه‌های دولتی آلمان بپردازید، 100 تا 350 یورو در هر ترم برای کارهای اداری است. دانشگاه‌های خصوصی به تازگی وارد نظام آموزشی آلمان شده‌اند. برخلاف دانشگاه‌های دولتی، هزینه ثبت نام در دانشگاه‌های خصوصی با توجه مقطع تحصیلی که در آن شرکت می‌کنید، رقمی بین 20 تا 40 هزار یورو در سال است. 

شرایط ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان تقریبا مشابه دیگر دانشگاه‌های دنیا است. بخش آموزش و اداری وبسایت دانشگاه انتخابی شما، همیشه بهترین گزینه برای کسب اطلاعات دقیق درباره شرایط اخذ پذیرش در رشته مورد نظرتان است. دانشجویان برای حضور در رشته‌هایی که به زبان آلمانی تدریس می شوند به حداقل نمره مهارت زبان آلمانی B1 و برای دوره‌های انگلیسی زبان به نمره آیلتس 6.5 و بالاتر نیاز خواهند داشت. علاوه‌براین، شرط دیگر اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آلمان، داشتن معدل (GPA) بین 3.0 تا 1.0 (یا 13.33 تا 20 در نظام آموزشی ایران) است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را بخوانید.  

دانشگاه‌های علمی‌کاربردی بر دوره‌های عملی و پژوهش‌های کاربردی متمرکز هستند و «Fachhochschule» نامیده می‌شوند. اخیرا دانشگاه‌های علمی‌کاربردی در آلمان در حال تغییر اسمشان به «Hochschule für Angewandte Wissenschaften» هستند که به اختصار «HAW» نامیده می‌شوند.‌ بعضی از دانشگاه‌های علمی‌کاربردی عبارت «Hochschule» را با حوزه تخصصی خود مثل مباحث فنی و اقتصادی ترکیب می‌کنند و برای مثال به «Hochschule für Technik und Wirtschaft (HTW)» تغییر نام می­‌دهند.

دانشگاه‌های علمی‌کاربردی، دوره دکتری ارائه نمی­‌کنند و تمرکزشان بر آموزش عملی است. هم­چنین هر دانشجو باید حداقل یک دوره سه ماهه کارآموزی و گاهی هم یک ترم در خارج از کشور بگذارند. اکثر دانشگاه‌های علمی‌کاربردی خصوصی هستند و هزینه تحصیل در آنها به مقطع دوره آموزشی شما بستگی دارد و مبلغی حدود 10,000 تا 20,000 یورو برای هر ترم است.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی آلمان با توجه به دوره تحصیلی مورد نظر شما متفاوت است. می‌توانید شرایط مورد نیاز مربوط به هر دوره تحصیلی را در وبسایت دانشگاه موردنظر خود مشاهده کنید. تحصیل در دوره‌­های ارائه شده به زبان آلمانی به حداقل نمره مهارت زبان آلمانی B1 و دوره‌های ارائه شده به زبان انگلیسی به نمره آیلتس 6.5 و بالاتر نیاز دارند. علاوه‌براین، شرط دیگر برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، معدل (GPA) بین 3.0 تا 1.0 (یا 13.33 تا 20 در نظام آموزشی ایران) است. لازم به ذکر است که اخذ پذیرش از دانشگاه‌های علمی‌کاربردی آلمان برای دانشجویان ایرانی چندان راحت نیست.

دانشگاه‌های علمی‌کاربردی بر بعد عملی آموزش عالی تاکید و تمرکز بیشتری دارند و به همین دلیل مهارت‌های مرتبط­­‌تر به بازار کار ارائه می‌­دهند. دانشگاه‌های علمی‌کاربردی می‌توانند دولتی یا خصوصی باشند و هزینه ثبت نام در دانشگاه خصوصی می‌تواند تا 20000 یورو در سال باشد. ویژگی اصلی دانشگاه علمی‌کاربردی، ارتباط نزدیک بین آموزش ارائه شده و مهارت‌های مورد نیاز بازار کار است. به همین دلیل، کارفرمایان آلمانی تمایل زیادی برای جذب نیرو از میان فارغ‌التحصیلان این موسسات دارند.

دانشگاه‌ها در آلمان طیف وسیعی از رشته‌های مختلف را ارائه می‌کنند. دانشگاه‌های آلمان دوره‌های پژوهش-محور و آموزش-محور ارائه می‌کنند. این موسسات مرسوم‌­ترین روش گذراندن تحصیلات عالی در این کشور هستند. بعضی از دانشگاه‌های آلمان در یک حوزه بخصوص متمرکز هستند. برای مثال می‌توان به دانشگاه‌های صنعتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و تربیت معلم اشاره کرد.

دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علمی‌کاربردی در آلمان از جهات زیر با هم متفاوت هستند:

 • مدرک: دانشگاه‌های علمی‌کاربردی، دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌کنند، اما امکان تحصیل در دوره دکتری در این دانشگاه­‌ها وجود ندارد.
 • حوزه آموزش: آموزش در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی تا حد زیادی بر واحدهای عملی متمرکز است، در حالی که دانشگاه‌ها بیشتر آموزش تئوری با تمرکز بر پژوهش ارائه می‌دهند.
 • تنوع رشته‌های تحصیلی: فلسفه، مطالعات آلمان، تاریخ و دیگر علوم انسانی تنها در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند و حوزه آموزشی دانشگاه‌های علمی‌کاربردی بیشتر به دروس عملی گرایش دارد.
 • شرایط پذیرش: می‌توانید با داشتن مدرک فنی حرفه ای وارد دانشگاه علمی‌کاربردی شوید، در حالی که سوابق کاری و مدرک هنرستان برای ورود به دانشگاه قابل استفاده نیستند.

تحصیل در دانشگاه علمی‌کاربردی یا دانشگاه در آلمان به اهداف و مسیر کاری مد‌نظرتان بستگی دارد.

دانشکده هنر، موسیقی و فیلم در آلمان در حوزه‌های هنری فعال است و برای دانشجویان بااستعداد در رشته‌هایی مثل طراحی، معماری، عکاسی یا رقص مناسب است. برخی از این موسسات، علاوه‌بر آموزش­‌های هنری، دوره­‌های علمی در زمینه تدریس یا پژوهش در یک رشته هنری را نیز ارائه می‌­کنند.  

دانشجویان خارجی که تصمیم به تحصیل در دوره‌های هنرهای زیبا در آلمان را دارند، می‌توانند از فضای آزاد و محیط خلاقانه این موسسات بهره‌مند شوند. دانشجویان باید استعداد خلاقانه خود را با ارائه یک پورتفولیو از کارهای قبلی خود که به درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه ضمیمه می‌­کنند، نشان دهند. متقاضیان معمولا باید رزومه کارهای قبلی خود را در فرمت دیجیتال و تا انتهای ماه می و قبل از شروع سال تحصیلی ارسال کنند. سپس از متقاضیان موفق در مرحله اول برای شرکت در آزمون ورودی دعوت می‌شود. دوره‌های بسیاری از دانشکدهای هنرهای زیبا در آلمان به زبان آلمانی ارائه می‌شوند، به همین دلیل دانشجویان باید برای ثبت نام در این برنامه ها حداقل از سطح مهارت زبان آلمانی B1 برخوردار باشند. 

اکثر دانشکده‌های هنر، موسیقی و فیلم آلمان دولتی هستند و دانشجویان صرفا باید 100 تا 350 یورو هزینه اداری هر ترم را بپردازند و نیازی به پرداخت شهریه نیست.

مدارس آلمان برای دانش آموزان زیر 18 سال است و بعد از فارغ‌التحصیلی برای آنها، دیپلم (Abitur) صادر خواهد شد. اگر فرزندانتان در زمان ورود شما به آلمان در سن مدرسه باشند، قطعا یکی از دغدغه­‌هایتان پیدا کردن مدرسه مناسب برای آنها خواهد بود. تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان است. البته تصمیم در مورد ثبت نام در مدارس دولتی بر عهده مدیر مدرسه و با مشاوره مقامات آموزشی محلی خواهدبود. به صورت کلی، کودکانی که به تازگی وارد آلمان شده باشند، نمی‌توانند بلافاصله وارد مدارس دولتی شوند و به دلیل ضعف مهارت زبان آلمانی، باید ابتدا در یک دوره مخصوص شرکت کنند. هدف از این برنامه، آماده‌سازی هر چه سریعتر دانش‌­آموزان جدید­الورود برای ورود به مدارس دولتی است.

علاوه‌براین، می‌توانید فرزندتان را در مدارس بین‌المللی آلمان ثبت‌­نام کنید. شرایط لازم برای تحصیل در مدارس بین‌المللی آلمان برای هر مدرسه متفاوت است. بسیاری از این مدارس آمریکایی یا بریتانیایی هستند و به همین دلیل تدریس در این مدارس به زبان انگلیسی انجام می‌­شود. امتحان ورودی و مصاحبه، بخش­‌های معمول فرآیند ثبت نام در این مدارس به شمار می‌روند. همچنین، شاید برای ورود به آنها لازم باشد تا مدتی را در لیست انتظار بمانید. شهریه مدارس بین‌­المللی، به طور میانگین برای کلاس اول تا هشتم در حدود 15000 یورو در سال تحصیلی است. برای دانش آموزان کلاس 9 تا 12 باید هزینه بیشتری پرداخت کنید که در حدود 20000 یورو در سال است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، مقاله تحصیل در مدارس آلمان را مطالعه کنید.

مقاطع تحصیلی در آلمان

سطوح تحصیلی در آلمان شامل مهدکودک، مدرسه ابتدایی و دبیرستان است و بعد از آنها تحصیلات عالیه شامل دوره کارشناسی،  کارشناسی ارشد و نهایتا دکتری قرار دارند. علاوه‌براین، آوسبیلدونگ در آلمان هم روش بسیار مناسبی برای کسب همزمان آموزش تئوری و عملی به شمار می‌رود.

دانشجویان خارجی در آلمان، مانند بسیاری از کشورهای دیگر براساس سوابق آکادمیک و مهارت زبان آلمانی و انگلیسی مورد ارزیابی قرار می­‌گیرند. دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی مدنظر، ‌به سطوح مختلفی از مهارت زبان آلمانی نیاز خواهند داشت. همچنین دانشجویان خارجی باید سوابق تحصیلی، مدارک آکادمیک و گواهی‌نامه هایشان را به تایید اداره مرکزی آموزش خارجی (ZAB) آلمان برسانند.

تحصیل در دوره پسادکتری از مقاطع آموزشی محسوب نمی شود و مدرکی برای آن صادر نخواهدشد. بنابراین، دوره مستقل پسادکتری در آلمان وجود ندارد. با این وجود، فارغ التحصیلان دوره دکتری می‌توانند برای یک موقعیت پسادکتری اپلای کرده و فعالیت­‌های پژوهشی خود را پس از اتمام دوره Ph.D ادامه دهند.

مدرک دکتری بالاترین مدرکی است که دانشگاه‌های این کشور به دانشجویان اعطا می‌کنند. تحصیل در آلمان در مقطع دکتری بدین معناست که دانشجو می‌بایست به طور جدی بر روی موضوعی خاص یا یک پروژه تحقیقاتی به مدت مشخصی تا زمان رسیدن به نتیجه مطلوب تحقیق کند. طول این دوره بین سه تا پنج سال است. دانشگاه‌های آلمان در مقطع دکتری از اعتبار بسیار بالایی در سطح جهان برخوردار هستند، به طوری که هشت دانشگاه از صد دانشگاه برتر دنیا در آلمان واقع شده‌اند. همچنین تحصیل در آلمان در مقطع دکتری معمولا رایگان است.

با توجه به رشته پژوهشی، حوزه تحقیق، موقعیت­ شخصی و شرایط موجود دو رویکرد آموزشی در مقطع دکتری وجود دارند: دکتری مجزا و دکتری منسجم. به طور کلی می‌توان گفت که هر دوی این رویکردها شامل فعالیت‌های پژوهشی و نوشتن پایان نامه می‌شوند، اما بین این دو، تفاوت­‌های اساسی هم وجود دارد:

دکتری مجزا در آلمان

دکتری مجزا بر پایه تحقیقات فردی است که تحت نظر و سرپرستی یک استاد راهنما انجام می­‌شود. بیش از سه چهارم دانشجویان دکتری در آلمان این رویکرد متداول را دنبال می‌کنند. رویکرد دکتری مجزا، استقلال و برنامه منعطف‌تری در اختیار دانشجویان دکتری قرار می‌دهد. در این رویکرد، نیازی به حضور اجباری در کلاس‌های درس و یا گذراندن دروس مشخص نیست، بلکه تمرکز دانشجو بر روی تحقیقات و نگارش پایان نامه است.

دکتری منسجم در آلمان

در این رویکرد که مشابه برنامه‌های دکتری کشورهای انگلیسی زبان می‌باشد، تیمی از سرپرستان بر گروهی از دانشجویان دکتری نظارت می‌کنند. این دوره‌ها، معمولا به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. دانشجویان دکتری منسجم در کنار نوشتن پایان نامه خود، آموزش‌های دیگری نیز دریافت می‌کنند، از جمله همکاری با موسسات تحقیقاتی و شرکت در فرصت های مطالعاتی مختلف.

شرایط تحصیل

به طور کلی، برای تحصیل دوره دکتری در آلمان مستلزم گذراندن حداقل 8 ترم تحصیلی هستید. آخرین مدرک تحصیلی شما باید معادل دوره فوق لیسانس آلمان و دارای معدل 2.5 یا بالاتر (معادل 15 الی 20 در سیستم آموزشی ایران) باشد. مدارک قبلی‌تان نیز باید به تایید دفتر مدیر دانشگاه (Dekanat) یا هیات بازرسی (Promotionsausschuss) دانشگاه انتخابی شما برسد. بعضی از دانشجویان خارجی دارای وضعیت تحصیلی درخشان، می‌توانند حتی با مدرک لیسانس نیز در دوره دکتری پذیرش شوند (دوره سریع). این دانشجویان معمولا باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند. دانشجویان دکتری در آلمان ابتدا باید تائیدیه یک استاد راهنما را گفته و سپس برای دانشگاه درخواست پذیرش ارسال کنند.

شرط مهارت زبان برای حضور در دوره دکتری آلمان به دوره­‌ای بستگی دارد که برای آن اپلای می‌کنید. اگر دوره انتخابی به زبان انگلیسی برگزار شود، به نمره 7.0 یا بالاتر در آزمون زبان آیلتس نیاز خواهید داشت.

از آنجایی که دانشگاه‌های علمی‌کاربردی، دوره‌های دکتری ارائه نمی‌کنند،‌ بنابراین ادامه تحصیل در مقطع دکتری تنها در دانشگاه‌های دیگر ممکن خواهد بود. همانطور که قبلا هم گفتیم، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و تنها باید هزینه اداری 100 تا 350 یورو در ترم را بپردازید.

علاوه‌براین، هیچ محدودیت سنی برای حضور در دوره‌های دکتری در آلمان وجود ندارد، اما متقاضیان کمتر از 40 سال، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش دوره دکتری را خواهند داشت.

از بین تمامی دوره‌های تحصیلی در آلمان، اخذ پذیرش در دوره دکتری از همه سخت‌تر است. متخصصین پذیرش ما می‌توانند به شما در پیدا کردن بهترین دوره‌­های دکتری و دستیابی به یک آینده مطمئن در آلمان کمک کنند.

کارشناسی ارشد، دومین سطح در تحصیلات عالی آلمان محسوب می‌شود. این دوره که بعد از دوره لیسانس (سطح اول تحصیلات عالی) ارائه می‌شود، دانشجو را برای شرکت در دوره دکتری (سطح سوم) آماده می‌کند. اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد در آلمان به صورت آموزش-محور هستند.

تنوع رشته‌های تحصیلی، ارائه دروس به زبان انگلیسی، هزینه‌های بسیار پایین تحصیل و آینده شغلی عالی از مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان است. تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، درک عمیقی از رشته تحصیلی‌­تان به شما می‌دهد و می‌توانید مهارت­‌های حرفه‌ای و تخصصی خود را به کمک پژوهش و کارآموزی­‌های در نظر گرفته شده در این دوره توسعه دهید. مقطع کارشناسی ارشد در آلمان به دو نوع پیوسته و ناپیوسته تقسیم می‌شود:

 • دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته در آلمان در ادامه یک دوره کارشناسی مرتبط آغاز می‌شوند. به عنوان مثال، پس از اخذ مدرک کارشناسی در رشته شیمی یا بیولوژی می‌توانید در رشته بیوشیمی در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ثبت نام کنید. دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته متداول‌ترین نوع کارشناسی ارشد بوده و معمولا رایگان هستند.
 • دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته در آلمان در زمینه‌ای متفاوت و یا بسیار تخصصی تمرکز دارند. تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته ممکن است نیاز به تجربه حرفه‌ای و یا تخصصی، در کنار مدرک کارشناسی داشته باشد. تحصیل در این دوره ها معمولا رایگان نبوده و با شهریه همراه است.

این دوره بعد از گذراندن مجموعه­‌ای از دروس و با ارائه یک پروژه یا پایان نامه مستقل به اتمام می‌رسد. دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان معمولا دو ساله (چهار ترم) است.

شرایط تحصیل

شرط اصلی حضور در دوره کارشناسی ارشد در آلمان، داشتن مدرک کارشناسی معتبر با معدل 2.2 و بالاتر (معادل 16 تا 20 در سیستم نمره‌دهی ایران) است. لازم نیست که دوره کارشناسی را در آلمان گذرانده باشید، اما مدرک شما باید مورد تایید دانشگاه مدنظرتان قرار بگیرد. اگر از خدمات Uni-Assist برای انتخاب دانشگاه در آلمان استفاده می‌کنید، آنها به شما در ارزشیابی مدرک تحصیلی‌تان کمک می‌کنند. بعضی از دوره‌ها – عمدتا دوره­‌های دارای ظرفیت محدود – ممکن است شرایط ورودی بیشتری داشته باشند. از جمله این موارد می‌توان به جزئیات تحصیلات دبیرستان، انجام مصاحبه و قبولی در آزمون ورودی اشاره کرد.

بخش قابل توجهی از دوره‌­های کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و همین موضوع باعث شده تا تحصیل برای دانشجویان خارجی ساده‌تر شود. اما اگر انگلیسی و آلمانی زبان اولتان نیست، باید نمره آزمون زبان (نمره آیلتس 6.5 یا بالاتر) برای تحصیل در آلمان ارائه کنید. نمره مورد نیاز به دوره مدنظرتان بستگی خواهد داشت.

هم­چنین، هیچ محدودیت سنی برای حضور در دوره کارشناسی ارشد در آلمان وجود ندارد. در واقع فارغ‌التحصیلان آلمانی با میانگین 28 سال سن، به عنوان مسن­‌ترین فارغ‌التحصیلان اروپا شناخته می­‌شوند. با این حال، دانشجویان کمتر از 30 سال، شانس پذیرش بیشتری در دوره کارشناسی ارشد در آلمان را دارند.

شرایط اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در آلمان، معمولا سفت و سخت است. برای آشنایی با بهترین دوره­‌های کارشناسی ارشد در آلمان، فرم ارزیابی ما را پر کنید.

تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان معمولا سه الی چهار سال زمان می‌برد و اولین سطح تحصیلات عالی در این کشور به شمار می‌رود. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بدون نیاز به کسب مهارت زبان آلمانی، برای اخذ پذیرش تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان اقدام کنند. چند نوع مدرک کارشناسی در آلمان وجود دارند که رایج‌­ترین آنها عبارتند از:

 • لیسانس هنر (BA)
 • لیسانس علوم (BSc)
 • لیسانس مهندسی (BE)
 • لیسانس حقوق (LLB)
 • لیسانس پزشکی (MBBS)

تحصیل در دوره‌های کارشناسی برای دارندگان دیپلم یک موقعیت عالی محسوب می‌شود، چراکه دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام دوره کارشناسی هم وارد بازار کار شوند و هم به دنبال ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باشند. همچنین، اخذ مدرک کارشناسی برای اشتغال در بیشتر موقعیت­‌های شغلی تخصصی ضروری است و همچنین شرط لازم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به شمار می‌رود. حدود ۳۵٪ از دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های آلمان ثبت نام کرده‌اند، در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند. 

شرایط تحصیل

دبیرستانی­‌هایی که به دنبال ادامه تحصیل در آلمان هستند، باید مدرک پایان دوره دبیرستان خود را به تایید ZAB برسانند. متقاضیان یا باید مدرک اتمام دوره تحصیل دوازده ساله (نظام جدید)  و یا مدرک پیش دانشگاهی (نظام قدیم) با معدل 3.0 و بالاتر (13.33 تا 20 در سیستم نمره دهی ایران) را داشته باشند. هم­چنین داشتن نمره B1 آزمون زبان آلمانی و بالاتر یا نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی (نمره 6.5 و بالاتر برای آزمون آیلتس) در کنار انگیزه نامه (Statement of Purpose) نیز از موارد الزامی است. هم­چنین، هیچ محدودیت سنی برای حضور در دوره کارشناسی در آلمان وجود ندارد. با این حال، میانگین سنی دانشجویان دوره کارشناسی در آلمان 23.5 سال است.

دانشجویان خارجی که قصد اخذ پذیرش در دوره کارشناسی دانشگاه‌های آلمان دارند، باید مدرک دیپلم خود را برای ورود به دانشگاه توسط پایگاه داده‌ای DAAD اعتبارسنجی کنند. با توجه به سال دریافت دیپلم و معدل (بالاتر و یا پایین تر از 15 از 20)، مدارک در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

 • مناسب برای ورود به دانشگاه
 • تنها مناسب ورود به رشته‌های خاص
 • مناسب ورود به دانشگاه تنها در صورت گذراندن دوره یک ساله کالج (Studienkollegs) و سپس قبولی در آزمون ورودی دانشگاه (FSP)
 • نامناسب برای ورود به دانشگاه

دانش‌­آموزان ایرانی دارای مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام جدید (نظام 3-3-6)، در صورت داشتن معدل مطلوب، می‌توانند در رشته‌های خاصی از دوره کالج شرکت کنند و بعد از اتمام این دوره و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه (FSP)، شرایط ورود به دانشگاه را پیدا می‌کنند. البته دانشجویانی که قبولی در کنکور سراسری ایران در یکی از دوره‌های روزانه یا شبانه در رزومه خود دارند، ممکن است بتوانند از آزمون ورودی دانشگاه (FSP) معاف شوند. در نظر داشته باشید که این قانون شامل حال دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در آلمان را دارند نمی‌شود. همچنین، دانشجویان رشته‌های غیر پزشکی که حداقل 40 واحد درسی در یکی از دانشگاه‌های دولتی در دوره‌های روزانه و شبانه گذرانده باشند، نیازی به گذراندن دوره کالج نخواهند داشت.

دوره­‌های کالج (Studienkollegs)، متقاضیان خارجی را برای شرکت در آزمون FSP آماده می­‌کنند. این دوره‌ها معمولا حدود یک سال طول می­‌کشند. برای ورود به دوره‌­های کالج، متقاضیان باید مدرک سطح B1 زبان آلمانی داشته باشند. در طول دوره یک ساله کالج، دانشجویان چهار یا پنج درس می‌گذرانند که از سه مورد آنها – بسته به رشته‌‌ای که انتخاب می‌­کنند – آزمون FSP گرفته می­‌شود. زبان آلمانی همیشه یکی از سه درس آزمون FSP است. میزان تسلط به زبان آلمانی که در دوره کالج کسب می­‌شود باید در حدی باشد که دانشجو بتواند در حیطه مورد علاقه خود، به تحصیل بپردازد. دوره کالج  به زبان آلمانی برگزار می‌شود و امکان کار حین تحصیل در این دوره وجود ندارد.

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان، در دانشگاه‌های خصوصی در حدود 20 تا 26 هزار یورو در سال است. اما تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان بدون شهریه است و دانشجویان صرفا هزینه اداری در حدود 100 تا 350 یورو در ترم را می‌پردازند. 

اگر مطمئن نیستید که واجد شرایط حضور در دوره کارشناسی هستید یا خیر، با گروه کارشناسان ما در اپلای استار تماس بگیرید و ما در انتخاب بهترین دانشگاه به شما کمک می‌کنیم.

آوسبیلدونگ که به عنوان دوره آموزش تخصصی یا کارآموزی هم شناخته می‌شود، راه بسیار خوبی برای شروع کار در آلمان است. این دوره حرفه-محور شامل دروس تئوری و عملی می‌شود. بیش از 300 شغل تخصصی فنی در آلمان وجود دارند که هر یک از آنها یک دوره آوسبیلدونگ اختصاصی دارند. دانش‌آموزان برای ورود به این دوره‌ها، به مدرک اتمام دوره تحصیل دوازده ساله (نظام جدید)  و یا مدرک پیش دانشگاهی (نظام قدیم) نیاز دارند. مدت زمان آوسبیلدونگ در آلمان به نوع دوره بستگی دارد و می‌تواند از سه تا چهار سال طول بکشد.

فارغ التحصیلان دوره‌های آوسبیلدونگ، علاوه بر اخذ دیپلم فنی از تجربه کاری نیز برخوردار خواهند بود، یعنی زمانی که فارغ التحصیل می­‌شوند، در رشته خود تجربه کاری قابل توجهی دارند.

شرایط تحصیل

تمامی دوره‌های آوسبیلدونگ به زبان آلمانی ارائه می‌شوند، بنابراین برای شرکت در این دوره‌ها حداقل به مدرک زبان آلمانی B1 نیاز خواهید داشت. البته برای شرکت در بعضی دوره‌­های خاص، به مهارت زبان آلمانی بالاتری نیاز خواهید داشت. علاوه‌براین، باید مدرک اتمام دوره تحصیل دوازده ساله (نظام جدید)  و یا مدرک پیش دانشگاهی (نظام قدیم) با معدل حداقل 3.5 یا بیشتر (یا 11.66 تا 20 در سیستم نمره دهی ایران) نیز داشته باشید. باید مدارک و گواهینامه‌هایتان را به تایید ZAB برسانید. جهت ثبت‌نام در دوره‌های آوسبیلدونگ باید حداقل 17 سال سن داشته باشید، البته میانگین سنی این دوره‌ها 21 الی 22 سال است. در نظر داشته باشید که دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان بسیار رقابتی بوده و به سرعت پر می‌شوند.

نه تنها لازم نیست شهریه‌ای برای آوسبیلدونگ بپردازید، بلکه از طرف کارفرمایتان حقوق ماهانه حدودا 700 تا 1200 یورویی نیز دریافت خواهید کرد.

آوسبیلدونگ در آلمان، فرصت بسیار خوبی برای تبدیل شدن به متخصص در حوزه مدنظرتان است. از آنجایی که فارغ‌التحصیلان دوره‌های آوسبیلدونگ تجربه کاری در آلمان را دارند،‌ احتمال پیدا کردن کار برای آنها بیشتر است.

به غیر از ایالت‌های برلین و برندنبورگ، که سن ورود به دبیرستان از 12 سالگی (کلاس هفتم) است، در بقیه ایالت‌ها کودکان از سن ده سالگی (کلاس پنجم) وارد دبیرستان‌های (Weiterführende Schule) آلمان می‌شوند. آموزش تمام وقت در دبیرستان تا سن 15 سالگی (Sekundarstufe I) اجباری است و بعد از آن دانش آموزان می‌توانند تا 18 سالگی (Sekundarstufe II) به صورت تمام وقت یا پاره وقت به مدرسه بروند. دبیرستان‌ها در آلمان به سه دسته دولتی، نیمه دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند.

شرایط تحصیل

ثبت نام در دبیرستان‌های آلمان شرایط خاصی دارد. تنها در صورتی که والدین دانش‌آموز دارای اقامت موقت (کاری یا تحصیلی) و یا اقامت دائم آلمان باشند، می‌توانند فرزند خود را در دبیرستان‌های دولتی آلمان که عموما بدون شهریه هستند ثبت‌نام کنند. همانطور که پیشتر گفته شد، تحصیل در دبیرستان‌های دولتی آلمان به زبان آلمانی می‌باشد. تحصیل در دبیرستان‌های خصوصی یا بین‌المللی آلمان با شهریه‌ای حدودا 20,000 یورویی در سال همراه بوده ولی در عوض دانش‌آموزان نیازی به تسلط به زبان آلمانی ندارند. مدارک مورد نیاز تحصیل در دبیرستان های آلمان شامل یک معرفی‌نامه از مدرسه قبلی و سوابق تحصیلی دو سال گذشته می‌باشد.

معمولا برای ثبت نام به گواهی تولد دانش آموز، پاسپورت معتبر، سوابق پزشکی و توصیه نامه از معلمان نیاز خواهید داشت. هم­چنین سن دانش‌آموز برای حضور در دبیرستان باید کمتر از 18 سال باشد.

می‌توانید فرزندتان را در مدارس ابتدایی متنوعی در سیستم آموزشی آلمان ثبت نام کنید. برای مثال، می‌توانید یک مدرسه دولتی، مدرسه نیمه دولتی (خصولتی) و یا مدارس کاملا خصوصی (از جمله مدارس بین‌المللی و دو زبانه) را انتخاب کنید. کودکان در آلمان باید از سن شش سالگی به مدرسه ابتدایی (Grundschule) بروند. مدارس ابتدایی در اکثر استان‌های آلمان، چهار ساله هستند اما در برلین و برندنبورگ، شش ساله هستند.

شرایط تحصیل

در صورتی که والدین دانش‌آموز دارای ویزای کاری یا تحصیلی و یا اقامت دائم آلمان باشند، می‌توانند فرزند خود را در دبستان‌های دولتی آلمان که عموما بدون شهریه هستند ثبت‌نام کنند. همانطور که پیشتر گفته شد، تحصیل در مدارس ابتدایی دولتی آلمان به زبان آلمانی می‌باشد. تحصیل در مدارس ابتدایی خصوصی یا بین‌المللی آلمان با شهریه‌ای حدودا 15,000 یورویی در سال همراه بوده ولی در عوض دانش‌آموزان نیازی به تسلط به زبان آلمانی ندارند. مدارک مورد نیاز تحصیل در دبستان های آلمان شامل یک معرفی‌نامه از مدرسه قبلی و سوابق تحصیلی دو سال گذشته می‌باشد.

برای ثبت نام فرزندتان در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی در آلمان باید گواهی تولد دانش‌­آموز، یک پاسپورت معتبر و سوابق پزشکی برای ثبت نام داشته باشید. دانش آموزان باید برای ثبت نام در مدارس ابتدایی آلمان، کمتر از 9 سال داشته باشند.

مهد کودک‌ها در آلمان به دو صورت دولتی و خصوصی اداره می‌شوند. هر کودکی در سنین بین 3 تا 6 سال در آلمان از حق قانونی برای حضور در مهدکودک برخوردار است و بعد از شش سالگی هم مقطع ابتدایی آغاز می‌شود. بعضی از مهدکودک‌های آلمان، کودکان کمتر از سه سال را نیز می‌پذیرند.

شرایط مهدکودک

جهت ثبت نام کودک خود در مهدکودک باید با مرکز مورد نظر ارتباط برقرار کنید و مشخصات خودتان و فرزندتان را اعلام کنید. اگر ظرفیت ثبت نام پر شده باشد، ممکن است فرزند شما در لیست انتظار قرار بگیرد. هزینه­‌های ثبت نام در مهدکودک بسته به محلی که در آن زندگی می­‌کنید و میزان تقاضا در منطقه شما تعیین می­‌شود. این احتمال وجود دارد که از والدینی که درآمد پایین­‌تری دارند، شهریه کمتری دریافت شود، اما تشخیص این موضوع بر عهده مهدکودک ارائه دهنده خدمات می‌­باشد. به طور کلی، هزینه مهدکودک‌های دولتی در آلمان حدود 70 الی 120 یورو در ماه و هزینه مهدکودک‌های خصوصی 150 الی 200 یورو در ماه می‌باشد.

مدرک زبان

با وجود اینکه شهریه دوره‌های کالج عموما نسبت به شهریه دانشگاه کمتر است، این شهریه‌ها بین کالج‌های مختلف و هم چنین دوره‌های مختلف متفاوت ‌هستند. هزینه پایین تحصیل در کالج در کانادا به دلیل این است که این دوره‌ها مدت زمان کوتاه‌تری دارند. میانگین شهریه تحصیل در کالج چیزی بین 9.000 الی 20.000 دلار کانادا است که وابسته به نوع و حوزه دوره خواهد بود. همچنین، برخی از دوره‌ها دارای آموزش حین کار هستند که می‌تواند باعث شود زمان اقامت خود در کانادا درآمد هم داشته باشید.

هزینه محبوب‌ترین دوره‌های کالج در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی:

دوره

میانگین شهریه سالانه (دلار کانادا)

مدیریت کسب‌و‌کار

16,000 – 14,000

مدیریت هتلداری

17,500 – 16,000

علوم و مهندسی

18,000 – 15,000

علوم پزشکی

19,000 – 15,000

فناوری اطلاعات

17,200 – 15,800

تکنسین داروخانه

17,900 – 15,700

شهریه دوره‌های کالج در کانادا با توجه به کالج ارائه دهنده متفاوت خواهد بود. بهترین کالج‌های کانادا عموما برای دوره‌های خود شهریه بالاتری دریافت می‌کنند. در ادامه 5 کالج برتر کانادا و میانگین شهریه سالانه هرکدام ارائه شده است:

 • کالج سنکا – 10,500 دلار کانادا
 • کالج جرج بروان – 16,500 دلار کانادا
 • کالج داگلاس – 19,000 دلار کانادا
 • کالج کانستوگا – 15,200 دلار کانادا
 • کالج سنتنیال – 15,600 دلار کانادا

برای تحصیل در آلمان باید ثابت کنید که مهارت زبان انگلیسی یا آلمانی شما در سطح مطلوبی قرار دارد و می‌توانید به آن زبان در این کشور تحصیل کنید. اگر آلمانی یا انگلیسی، زبان اولتان نیست و یا از یک دوره تحصیلی انگلیسی یا آلمانی زبان فارغ التحصیل نشده‌‌اید، باید مدرک رسمی مهارت زبان ارائه کنید

می‌توانید بدون تسلط به زبان آلمانی، در این کشور تحصیل کنید و با داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی از دانشگاه پذیرش بگیرید. دانشگاه‌های زیادی در شهرهای مختلف آلمان وجود دارند که دوره‌­های انگلیسی زبان را ارائه می‌کنند. درحالی‌که، قوانین مشخصی در مورد مدارک معتبر مهارت زبان آلمانی در دانشگاه‌های آلمان وجود دارند، اما هیچ الزام قانونی برای پذیرش یک مدرک مهارت زبان انگلیسی بخصوص وجود ندارد. دانشگاه‌ها به صورت مستقل درباره شرایط پذیرش مدرک مهارت زبان انگلیسی تصمیم‌گیری می‌کنند. بنابراین، باید پیشتر، از مدرک مهارت زبان انگلیسی مورد قبول دانشگاه مطلع شوید. مدارک آزمون­‌های مهارت زبان آیلتس و تافل تقریبا توسط تمامی دانشگاه‌های آلمان مورد پذیرش هستند. معمولا نمره آزمون زبان آیلتس 6.5 به بالا مورد تایید تمامی دانشگاه‌های آلمان است.

ممکن است سایر مدارک شناخته شده مهارت زبان انگلیسی، مورد پذیرش تمام دانشگاه‌­ها نباشند. می‌توانید از دفتر بین­‌الملل دانشگاه مورد نظر خود در موردپذیرش و یا عدم پذیرش مدرکی که دارید استعلام بگیرید.  

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان را بخوانید.

در ادامه پنج آزمون مهارت زبان آلمانی آورده شده است که مورد تایید تمامی دانشگاه‌های آلمان قرار دارد:

TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache)

DSH II or III (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)
Goethe Zertifikat
TELC Deutsch Hochschule (The European Language Certificate)
DSD II (Deutsches Sprachdiplom Stufe II)

از نظر وزارت آموزش و مناسبات فرهنگی (KMK) آلمان، هر پنج آزمون بالا دارای ارزشی برابر در تامین شرایط لازم برای ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان هستند. بنابراین، مادامی که هر یک از این مدارک را داشته باشید، مشکلی نخواهید داشت و دانشگاه این مدارک را به عنوان مدرک معتبر مهارت زبان آلمانی در نظر می‌گیرد. در صورتی که هنوز امتحان زبان آلمانی نداده‌اید و مدرک زبان ندارید، بسته به دانشگاه و دوره تحصیلی‌تان، ممکن است بتوانید نصف دوره تحصیلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده و در این مدت مدرک زبان آلمانی بگیرید. سطح مهارت زبان آلمانی مورد نیاز، باتوجه به دوره تحصیلی مدنظرتان از سوی دانشگاه مشخص می­‌شود. بنابراین، نمره زبان آلمانی مورد نیاز می‌­تواند از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد.

دانشجویان می‌توانند مدرک زبان آلمانی خود را از موسسه گوته و یا انجمن فرهنگی اتریش (ÖKF) در ایران اخذ کنند. سطوح مهارت زبان آلمانی شامل A1، A2، B1، B2، C1، C2 می‌شوند که هرکدام شامل 3 ترم آموزشی هستند. حداقل سطح مهارت زبان آلمانی مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از موسسات آموزشی آلمان، سطح B1 می‌باشد. البته، برخی دانشگاه‌ها و دوره های تحصیلی سطح بالاتری برای پذیرش تعیین کرده‌اند.

دوره‌های زبان آلمانی در آلمان

بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، دوره‌های آمادگی زبان آلمانی را برای کمک به دانشجویان در کسب مهارت زبان مورد نیاز دوره تحصیلی ارائه می‌کنند. این دوره معمولا یک ترم (6 ماه) طول می‌کشد و به آزمون DSH منتهی می‌شود. برای اطمینان از موفقیت در اخذ پذیرش، باید اطلاعات لازم درباره جزئیات و شرایط دوره‌های آمادگی زبان آلمانی را از دانشگاه مد‌نظرتان دریافت کنید.

هزینه تحصیل در آلمان

برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی نیازی به پرداخت شهریه نیست، مگر اینکه رشته مدنظرتان برای کارشناسی ارشد با دوره کارشناسی متفاوت باشد. صرف‌­نظر از اینکه شهروند چه کشوری باشید، می‌توانید از امتیاز تحصیل رایگان در آلمان برخوردار شوید. تنها استثنا در این حوزه، دانشگاه‌های ایالت Baden-Württemberg هستند که در پایان سال 2017، هزینه 3000 یورو در سال را برای تحصیل دانشجویان شهروند غیر از کشورهای EU/EEA تعیین کردند.

اکثر دانشگاه‌های آلمان دولتی هستند، بنابراین تنها لازم است که هزینه اداری (Administration Fee) هر ترم را بپردازید که بین 100 تا 350 یورو است. این هزینه مربوط به خدمات اداری و ثبت نام دانشجو است و در وبسایت هر دانشگاه به طور دقیق مشخص شده است که این مبلغ صرف چه اموری می‌شود. البته استثناهایی نیز در این زمینه وجود دارند، یعنی اگر دوره تحصیلی خود را در برمن، ساکسونی سفلی، زارلاند، ساکسونی، زاکسن-آنهالت یا ترینگیا در زمان مقرر به اتمام نرسانید، شاید لازم باشد که هزینه تحصیل را بپردازید.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی آلمان برای دوره لیسانس می‌تواند تا 26000 یورو در سال و برای دوره کارشناسی ارشد می‌تواند تا 40000 یورو در سال باشد. دوره­‌های مهندسی، اقتصاد و مدیریت از گران‌ترین­ دوره‌­ها هستند.

دانشجویان در آلمان از امتیازات مختلفی مثل تخفیف بلیط حمل و نقل همگانی مثل اتوبوس، مترو و تراموا و همچنین اجاره ماشین برخوردار شوند. برای مثال، دانشجویان می‌توانند با داشتن BahnCard (کارت مترو) از تخفیف 25 تا 50 درصدی بلیط قطار استفاده کنند. مراکز تفریحی، تئاتر و سینما، کتابخانه‌ها و رستوران‌های شهر دانشگاه نیز برای دانشجویان تخفیف در نظر می‌گیرند.

دانشگاه‌­های آلمان در بین دانشجویان بین‌المللی به ارزان یا حتی رایگان بودن شهریه شهرت دارند. اما شهریه تنها دغدغه دانشجویان بین‌المللی نیست و آنها باید هزینه‌های مسکن، خوراک و سایر هزینه‌های زندگی را هم تامین کنند. به همین خاطر، برای پوشش هزینه‌های زندگی، سازمان‌های مختلف و بعضی از دانشگاه‌های آلمان بورسیه و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌کنند. بورسیه‌های تحصیلی در آلمان به دانشجویان ممتاز که دارای سابقه تحصیلی درخشان هستند اعطاء می‌شود.

تعدادی از محبوب‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در آلمان عبارتند از:

 • بورسیه خدمات تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) که یک برنامه کمک مالی متمرکز بر محققان و دانشجویان خارجی و آلمانی است.
 • بورسیه تحصیلی Deutschlandstipendium که پاداشی به ارزش 300 یورو در ماه است و حداقل به مدت دو ترم به دانشجویان بااستعداد تعلق می‌گیرد.

می‌توانید برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر، مقاله بورسیه تحصیلی در آلمان را مطالعه کنید.

3. انتخاب رشته تحصیلی

بعد از انتخاب آلمان به عنوان مقصد ادامه تحصیل، وقت آن رسیده که دوره تحصیلی و دانشگاه مناسب را انتخاب کنید. می‌توانید به سایت نهاد خدمات تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) مراجعه کنید که پایگاه داده‌ای متشکل از حدودا 2000 دوره تحصیلی که 1389 مورد آن را دوره‌­های انگلیسی زبان تشکیل می‌دهند، در اختیار شما قرار می­دهد.

متاسفانه موقعیت‌های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در حال حاضر کمی محدود است، اما دوره­‌هایی وجود دارند که به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می‌شوند، یعنی ابتدا به مدت دو تا چهار ترم به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و سپس زبان تدریس آلمانی خواهد شد. به این ترتیب می­‌توانید تحصیلتان را با زبان انگلیسی آغاز کنید و زمان کافی برای ارتقای مهارت زبان آلمانی داشته باشید، به خصوص با توجه به دوره‌های آمادگی زبان آلمانی که ممکن است دانشگاه خودتان ارائه کند.

علاوه‌براین، شاید دلتان بخواهد در تصمیم‌گیری برای انتخاب دانشگاه مدنظرتان، به آخرین رده‌بندی برترین دانشگاه‌های آلمان و یا رده‌بندی QS از برترین دانشگاه‌های جهان در حوزه‌های مختلف نگاهی بیاندازید و با مقایسه دانشگاه‌ها، انتخاب آگاهانه­‌تری داشته باشید.

اولین قدم برای برنامه‌ریزی در مورد تحصیل در آلمان، پیدا کردن رشته تحصیلی سازگار با علایقتان است. از آنجایی که دانشگاه‌ها و دوره‌های تحصیلی زیادی وجود دارند، این امر ممکن است پیچیده باشد. به این دلیل، اگر از قبل عمیقا به این مسئله فکر نکرده باشید، پیدا کردن دانشگاه و دوره تحصیلی زمان­بر خواهد بود.

انتخاب دوره تحصیلی تا حد زیادی  وابسته به اهداف تحصیلی، سطح آموزشی، سوابق آموزشی، مهارت زبان آلمانی و رشته تحصیلی شما خواهد بود.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره گزینه‌های در دسترس برای ادامه تحصیل در آلمان، با تیم مشاوره اخذ پذیرش ما تماس بگیرید. انتخاب یک دوره تحصیلی خوب، احتمال موفقیت در اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای دانشجویی را افزایش می‌ دهد.

پرطرفدارترین دوره­‌های تحصیلی در آلمان  شامل پزشکی و دندانپزشکی، حقوق،‌ مهندسی صنایع،‌ مهندسی،‌ علوم ریاضیات، علوم کامپیوتر،‌ علوم پایه، اقتصاد و کسب و کار، معماری،‌ روانشناسی، علوم زمین­ شناسی می‌باشند.

4. انتخاب موسسه و شهر محل تحصیل

بیش از 380 دانشگاه دولتی در آلمان وجود دارند که دوره‌های آکادمیک زیادی را ارائه می‌کنند. علاوه‌بر‌اینها، 19 دانشگاه خصوصی و 93 دانشگاه علمی و کاربردی خصوصی هم در آلمان وجود دارند.

در مجموع 24 دانشگاه در آلمان در میان 400 دانشگاه‌ برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه فنی مونیخ برترین دانشگاه آلمان است و بعد از آن دانشگاه LMU مونیخ در رتبه دوم قرار دارد. بهترین دانشگاه شهر برلین نیز دانشگاه هومبولت است. علاوه‌براین سه دانشگاه، می‌توان به دانشگاه‌های هایدلبرگ و KIT برلین هم اشاره کرد.

انتخاب بهترین دانشگاه از میان 500 دانشگاه آلمان می‌تواند زمان بر، دشوار و شاید گاهی گیج‌کننده باشد و انتخاب دانشگاه می‌­تواند وضعیت آموزشی و تجربه تحصیلی شما را تغییر داده و بر روند زندگی شما تاثیر بگذارد.

تحصیل در دانشگاه‌های برتر آلمان، احتمالا رویای هر دانشجوی خارجی آینده‌نگری است، اما شاید الزاما برای همه افراد بهترین گزینه نباشد. از سوی دیگر، انتخاب یک دانشگاه نسبتا ضعیف به دلیل فرآیند پذیرش و دوره‌های درسی ساده هم می‌تواند بر نتایج درخواست ویزای دانشجویی‌تان تاثیر منفی بگذارد.

تیم اخذ پذیرش و مشاوران ویزای ما در اپلای استار، افتخار این را دارند که به شما در انتخاب بهترین دانشگاه علمی کاربردی، دانشگاه یا شهر محل زندگی کمک کنند. می‌توانید برای صحبت با کارشناسان تیم پذیرش و مشاوران، با ما تماس بگیرید.

در اینجا فهرستی از بهترین دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علمی کاربردی آلمان آورده شده است:

بسیاری از دانشگاه‌های آلمان در بین دانشگاه‌های برتر اروپا و جهان قرار دارند. کیفیت بالای آموزشی در کنار هزینه رایگان تحصیل، باعث شده تا دانشگاه‌های آلمان از محبوبیت زیادی بین دانشجویان بین‌­المللی برخوردار باشند. در اینجا به 10 دانشگاه برتر آلمان اشاره می‌کنیم:

دانشگاههای برتر در آلمان طبق رده بندی QS

دانشگاه

رتبه در آلمان

رتبه جهانی

دانشگاه صنعتی مونیخ

1

50 

دانشگاه لودویگ-ماکسیمیلیان مونیخ

2

63 

دانشگاه روپرخت-کارل هایدلبرگ

3

64 

دانشگاه هامبولت برلین

4

117 

دانشگاه آزاد برلین

5

130 

موسسه فناوری کارلسروهه

6

131 

دانشگاه فنی آخن

7

145 

دانشگاه صنعتی برلین

8

148 

دانشگاه صنعتی درسدن

9

173

دانشگاه ابرهارد کارل توبینگن

10

175

دانشگاه فرایبورگ

10

175

در اینجا فهرستی از میانگین هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های برتر آلمان را آورده‌ایم:

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ – میانگین شهریه: 258 یورو در سال
 • دانشگاه هایدلبرگ – میانگین شهریه: 20000 یورو در سال
 • دانشگاه صنعتی مونیخ – میانگین شهریه: 258 یورو در سال
 • دانشگاه هامبولت برلین – بدون شهریه

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های برتر آلمان، بسیار روند دقیق و سفت و سختی دارد و ممکن است به مدارک خاصی نیاز داشته باشد. مشاوران حرفه‌ای ما، در امر اخذ پذیرش می‌توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه برای ادامه تحصیل در آلمان کمک کنند. می­توانید یک جلسه مشاوره را رزرو کنید و با کارشناسان ما صحبت کنید.

دانشگاه‌های برتر انگلیسی زبان آلمان 

اگرچه دوره­‌های تحصیلی انگلیسی زبان در بیش از 200 دانشگاه در آلمان ارائه می‌شوند، اما بعضی از آنها از محبوبیت بیشتری در بین دانشجویان خارجی برخوردار هستند. این موضوع می‌تواند به خاطر شهری که دانشگاه در آن قرار دارد – برای مثال شهرهای بزرگ – یا جایگاه دانشگاه در میان دانشگاه‌های برتر آلمان باشد. این دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU)
 • دانشگاه فنی مونیخ (TUM)
 • دانشگاه هامبولت برلین
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه فنی برلین

علاوه‌براین، تمامی برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های زیر به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند:

 • دانشگاه جاکوبز برمن
 • دانشکده حاکمیت هرتی برلین
 • مرکز حقوق و مالکیت معنوی مونیخ
 • کالج بارد برلین (صرفا دوره کارشناسی را ارائه می‌کند)
 • دانشگاه علمی‌کاربردی CODE در برلین (صرفا دوره کارشناسی را ارائه می‌کند)

در ادامه می‌توانید فهرست دانشگاه‌های علمی‌کاربردی برتر آلمان برای اخذ پذیرش را مشاهده کنید:

کالج/دانشگاه علمی‌کاربردی

رتبه کشوری

دانشگاه علمی‌کاربردی کلن

58

دانشگاه علمی‌کاربردی هامبورگ

67

دانشگاه علمی‌کاربردی برلین

69

دانشگاه علمی‌کاربردی مونستر

79

دانشگاه علمی‌کاربردی مونیخ

83

دانشگاه علمی‌کاربردی دارمشتات

85

دانشگاه علمی‌کاربردی فورت‌وانگن

87

دانشگاه علمی‌کاربردی فرانکفورت

89

دانشگاه علمی‌کاربردی فلودا

107

انتخاب بهترین دوره تحصیلی متناسب با اهداف و آینده کاری می‌تواند برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌­های علمی و کاربردی آلمان را دارند، فرآیند چالش برانگیزی باشد؛ چرا که دروس ارائه شده در دوره های تحصیلی دانشگاه‌های علمی کاربردی مختلف با هم متفاوت است و لازم است دوره‌ه­ایی را انتخاب کنید که می­‌تواند شما را به بهترین شکل برای شغلی که درنظر دارید، آماده کند.

تیم ما در اپلای استار می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را در مورد رشته تحصیلی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی آلمان انجام دهید. می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید، مشاوران متخصص ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهند گرفت.

شهرهای دانشجویی آلمان

بهترین شهرهای دانشجوپذیر آلمان عبارتند از مونیخ، برلین، اشتوتگارت، فرانکفورت، درسدن، آخن، بن، هامبورگ، کلن و لایپزیش.

زندگی در این شهرها برای دانشجویان خارجی ساده‌تر و ارزان‌تر است. همچنین، فرهنگ مردم بومی و محلی به شکلی است که رفتار دوستانه‌­تری در قبال افراد خارجی دارند. هزینه زندگی در مونیخ، اشتوتگارت و فرانکفورت کمی بالاتر از دیگر شهرهای دانشجویی آلمان است ولی امکانات تفریحی، فرهنگی و آموزشی زیادی به دانشجویان ارائه می‌کنند. در میان شهرهای دانشجویی آلمان، هزینه زندگی در برلین پایین‌تر است. به طور کلی، هزینه زندگی در شهرهای جنوبی آلمان بیشتر است.

5. اخذ پذیرش تحصیلی

گام بعدی پس از انتخاب دوره تحصیلی و تهیه فهرستی از دانشگاه‌­ها، آغاز فرآیند گرفتن پذیرش از دانشگاه‌­های انتخابی است. اولین قدم در این فرآیند، آماده‌سازی مدارک مورد نیاز است.

آماده‌سازی مدارک

پس از انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی باید تمام مدارک مورد نیاز دانشگاه را آماده کنید. برای اطلاع از مدارک لازم برای پذیرش باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. اگر متوجه موردی نشدید، با دانشگاه مکاتبه کنید یا تماس بگیرید. شرایط اخذ پذیرش از هر دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است پس با دقت این شرایط را مطالعه کنید. زمان‌بندی نامناسب و نقص مدارک از متداول‌ترین عواملی است که باعث تاخیر در پذیرش و یا رد درخواست شما می‌شود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، از قبل تمام مدارک را آماده داشته باشید.

در ادامه مدارک اصلی مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آلمان آورده شده است:  

 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات: باید مدارک تحصیلی دیپلم و مقاطع بعدی تحصیلات عالی (کارشناسی و …) را به همراه ریزنمرات مربوطه ارائه کنید. در نظر داشته باشید که باید تمامی گواهی­‌ها و مدارک خود را به تایید ZAB برسانید.
 • مدرک مهارت زبان
  • نتایج آزمون مهارت زبان انگلیسی: برای تحصیل در دوره­‌های انگلیسی زبان، باید گواهی مهارت زبان انگلیسی (مثل آیلتس یا تافل) را به دانشگاه ارائه کنید.
  • نتایج آزمون مهارت زبان آلمانی
 • روزمه (CV) بروز: باید رزومه خود را با سوابق آکادمیک، حرفه‌ای، مهارت‌ها، اهداف و … بروز‌رسانی کنید.
 • پاسپورت معتبر

باید بدانید که این موارد تنها مدارک اصلی مورد نیاز هستند و هر دانشگاه یا دوره تحصیلی ممکن است‌ مدارک بیشتری از شما بخواهند. می‌توانید مقاله مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش آلمان  را برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید..

معادل سازی مدارک

آلمان از سیستم آموزشی منحصر‌به‌فردی برخوردار است، بنابراین دانشجویان خارجی ابتدا باید مدارک تحصیلی و گواهینامه‌های خود را مورد ارزیابی قرار دهند و تاییدیه آنها را دریافت کنند. این ارزیابی توسط دفتر مرکزی آموزش خارجی آلمان (ZAB) (Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen) انجام می‌شود. وظیفه این دفتر، بررسی و ارزیابی تمامی مدارک خارجی مثل مدرک دیپلم abitur (School leaving diploma)، گواهینامه‌های فنی و مدارک آکادمیک است. ZAB از پایگاه داده‌ای به نام «Anabin» استفاده می­‌کنند. این پایگاه داده متعلق به دولت آلمان است و اطلاعات مورد نیاز برای ارزیابی و اعتبارسنجی مدارک تحصیلی خارجی ارائه می­‌کند.

سه دسته بندی مختلف برای دانشگاه‌ها در Anabin وجود دارند:

 • وضعیت +H: بهترین حالت برای شما زمانی است که دانشگاهتان در دسته +H قرار بگیرد، یعنی اعتبار دانشگاهتان به تایید رسیده است. در این حالت، شاید اصلا لازم نباشد که گواهی و مدارکتان را به تایید ZAB برسانید (البته تصمیم در مورد این موضوع به دانشگاهتان بستگی خواهد داشت).
 • وضعیت -H: متاسفانه اگر دانشگاهتان در این دسته قرار بگیرد، یعنی دانشگاه شما در آلمان معتبر نیست و امکان معادل‌سازی مدارک دانشگاهی‌تان وجود ندارد.
 • وضعیت +/-H: دانشگاه‌های بسیاری در Anabin ذیل دسته +/-H قرار می‌گیرند و اگر دانشگاه شما هم در این دسته قرار دارد، یعنی وضعیت مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده و هر یک از مدارکتان باید به صورت جداگانه مورد ارزیابی و تصمیم‌گیری قرار بگیرند.

دانشجویان ایرانی برای ارزیابی و معادل‌سازی مدارک توسط ZAB، باید ابتدا اصل مدارک خود را دریافت و ترجمه رسمی کنند، با مهر رسمی و امضا به تایید موسسه صادرکننده مدرک برسانند و سپس در یک پاکت مهر و موم شده برای ZAB ارسال کنند. بخش بین‌الملل بعضی از دانشگاه‌های ایران این فرآیند را تماما انجام می‌دهند. اما اگر دانشگاه شما این کار را انجام نمی‌دهد، وظیفه ترجمه و ارسال مدارک بر عهده خودتان خواهد بود.

اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان

در این بخش سعی داریم درک بهتری از فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان  به شما بدهیم. اگر در هر مرحله از اخذ پذیرش به کمک بیشتری نیاز داشتید، تنها کافی است که با مشاوران اخذ پذیرش ما در اپلای استار تماس بگیرید. گام‌های زیر به شما در دستیابی به نتایج بهتر کمک می کند و یک دید کلی از ابتدا تا انتهای مسیر در اختیارتان قرار می‌دهد:

قبل از ثبت درخواستتان، باید ببینید که آیا مدارک شما مورد تایید دانشگاه مورد نظر هستند یا خیر. برای تحصیل در آلمان به یک Hochschulzugangsberechtigung (HZB) معتبر، یعنی «صلاحیت ورود به آموزش عالی» نیاز دارید. این گواهی، مدرک خاص و متفاوتی نیست که لازم باشد به نحوی اخذ کنید. بلکه مدرک پایان دوره دوازده ساله دبیرستان (نظام جدید)، مدرک پیش‌دانشگاهی (نظام قدیم) و یا مدارک دانشگاهی شما همان HZB شما محسوب می‌شوند.

مدرک دیپلم، گواهی پایان دوره دبیرستان یا نتیجه آزمون کنکور برای شرکت در دوره کارشناسی معمولا کافی است. وبسایت DAAD یک پایگاه داده برای بررسی شرایط پذیرش دانشجو ارائه می کند. در این سایت، دانشجویان ابتدا کشوری که در آن مدرک خود را اخذ کرده‌اند انتخاب می‌کنند و سپس نوع مدرک خود (پایان دوره متوسطه یا پیش‌دانشگاهی) را انتخاب می‌کنند. در ادامه ممکن است نیاز به تعیین رشته دبیرستان (ریاضی‌فیزیک، تجربی، انسانی) نیز باشد. 

دانشجویانی که از کشورهای غیراروپایی وارد دانشگاه‌های آلمان می شوند، بسته به سطح تحصیلات و نوع مدرکی که دارند، ممکن است مجاز به ورود به دانشگاه تنها در رشته‌های خاص شوند. شاید هم لازم باشد تا قبل از ورود به دانشگاه دوره یک ساله کالج را بگذرانند و در آزمون FSP پس از پایان دوره قبول شوند. البته دانشجویان با وضعیت تحصیلی درخشان شاید از این موضوع مستثنی باشند.

شرایط خاص پذیرش را بررسی کنید.

بسته به مقطع دوره تحصیلی و یا دانشگاه مدنظر، ممکن است به مدارک بیشتری برای گرفتن پذیرش نیاز داشته باشید. در دوره‌های بالاتر مثل کارشناسی ارشد یا دکتری، شاید لازم باشد یک استاد راهنما انتخاب و یا پروپوزال برای پایان نامه ارائه کنید.

بعد از ثبت درخواست، منتظر نامه پذیرش از دانشگاه بمانید. مدت زمان رسیدگی به درخواست‌های پذیرش ارسالی، به مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر شما بستگی خواهد داشت. پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه، نوبت به آغاز فرآیند اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌رسد.

اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان با اپلای استار

اولین قدم برای تحصیل در آلمان، اخذ پذیرش از یکی از مراکز آموزشی این کشور است. متخصصین پذیرش در اپلای استار به شما در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کمک می‌کنند. همچنین تیم ما با رایزنی با دپارتمان های علمی دانشگاه‌ها تحصیل در مقطع دکتری در آلمان را برای متقاضیان این مقطع امکان‌پذیر می‌سازد. امور مربوط به آماده‌سازی مدارک پرونده اخذ پذیرش تحصیلی نیز، مانند نگارش انگیزه‌نامه و رزومه، در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط تیم پذیرش ما انجام خواهد شد. علاوه‌براین، ما اطلاعات ارزشمندی درباره بهترین دوره‌های تحصیلی و دانشگاه‌های متناسب با اهدافتان به شما ارائه می­‌دهیم.

6. اخذ ویزای تحصیلی آلمان

متقاضیان و دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، پس از اخذ پذیرش از یکی از موسسات آموزشی آلمان، باید برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنند. این ویزا نوعی ویزای ملی بوده و ویزای شینگن نمی‌باشد. فرآیند اخذ ویزای تحصیلی آلمان شامل آماده‌سازی مدارک و رزرو وقت مصاحبه می‌شود – که زمان انتظار آن حدود 12 ماه است. در حال حاضر سفارت آلمان کمی نسبت به سال‌های قبل در مورد مدرک زبان و هدف دانشجو از تحصیل در آلمان سخت‌گیری می­‌کند. از این‌رو تمامی متقاضیان باید تلاش کنند با بهترین پرونده ممکن به سفارت بروند تا شانس خود برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان را به حداکثر برسانند.

دانشجویان بهتر است حداقل سه ماه قبل از شروع دوره تحصیلی، درخواست خود را ثبت کنند.

آماده سازی مدارک

مدارکی اصلی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • ترجمه سوابق آکادمیک
 • گواهی مهارت زبان آلمانی یا مدرک ثبت نام در یک دوره زبان آلمانی (در صورت شرکت در دوره تحصیلی آلمانی زبان)
 • مدرک تمکن مالی برای زندگی در آلمان (10,332 یورو در سال)
 • مدرک نشان دهنده بیمه خدمات درمانی آلمان (مانند EDUCARE24)
 • گواهی ارزیابی مدارک تحصیلی ارائه شده (تاییدیه ZAB)
 • بسته به درخواست سفارتخانه شاید لازم باشد تا گواهی عدم سوء پیشینه را نیز ارائه کنید.

ما پیشنهاد می کنیم حین آماده‌سازی مدارک، وقت مصاحبه از سفارت آلمان را نیز رزرو کنید.

اگر قصد تحصیل در آلمان و اقامت بیش از سه ماه را دارید، باید به جای ویزای شینگن (که زمینه اقامت سه ماهه در این کشور را فراهم می‌کند)، درخواست ویزای ملی برای تحصیل را بدهید.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آلمان

مدرک تمکن مالی برای کسانی که به دنبال ویزای طولانی مدت آلمان هستند، ضروری است. باید تمکن مالی خود را با یک حساب بلوکه شده در آلمان با حداقل سپرده به مبلغ 10,332 یورو برای مخارج زندگی یک سال (861 یورو به ازاء هر ماه) نشان دهید. برای اینکار می‌توانید از خدمات بانک ملی ایران شعبه هامبورگ استفاده کنید و یا حسابی در یکی از بانک‌های آلمان باز کنید. این حساب می‌تواند به اسم خودتان یا یک ساپورتر در آلمان باشد. البته دانشجویانی که سوابق تحصیلی درخشانی دارند، در صورت اخذ بورسیه می‌توانند مبلغ کمتری به عنوان تمکن مالی ارائه بدهند.

بیمه دانشجویی آلمان

قرار گرفتن تحت پوشش بیمه خدمات درمانی برای هر فردی که در آلمان زندگی می‌کند، اجباری و ضروری است. برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان داشتن بیمه یکی از الزامات است. شرکت‌های بیمه بسیار خوبی در آلمان وجود دارند که بر دانشجویان و نیازهای آنها متمرکز هستند و هزینه‌های مناسبی دارند. شرکت‌های بیمه آلمانی مثل DR-WALTER از سابقه درخشانی در این صنعت برخوردار هستند و دانشجویان خارجی هم آنها را ترجیح می‌دهند. مراجعه به این شرکت‌ها نه تنها از لحاظ اقتصادی، مقرون به صرفه هستند، بلکه بسته‌های دانشجویی این شرکت‌ها، مثل EDUCARE24 به دلیل پوشش مناسب بیمه‌ای، از جمله محبوب‌ترین گزینه‌­ها بین دانشجویان خارجی در آلمان به شمار می‌روند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقاله بیمه دانشجویی در آلمان را مطالعه کنید.

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان، باید چند مرحله را طی کنید. ابتدا باید فرم درخواست ویزای تحصیلی آلمان را تکمیل کنید (می‌توانید این فرم را اینجا مشاهده کنید). فرم را به دقت و با اطلاعات صحیح در مورد خود و هدفتان از سفر به این کشور پر کنید.

سپس باید از ویزامتریک، وقت مصاحبه ویزای تحصیلی آلمان را رزرو کنید. این کار صرفا می‌تواند به صورت آنلاین و از درگاه رزرو وقت مصاحبه ویزامتریک انجام شود. ویزامتریک خدمات مربوط به درخواست ویزا آلمان، خدمات کنسولی و پشتیبانی از آن‌ها را در ایران به نمایندگی از سفارت آلمان انجام می‌دهد. چراکه بخش کنسولگری و خدمات ویزای آلمان در سفارت این کشور در ایران تعطیل می‌باشد. بعد از تایید رزرو وقت مصاحبه، یک توکن به شما داده می‌شود. اطمینان حاصل کنید که برای جلسه مصاحبه سروقت حاضر می­‌شوید، چرا که ممکن است درخواستتان در صورت تاخیر بیش از ده دقیقه ای قبول نشود. سفارت خانه آلمان در تهران و در خیابان فردوسی واقع شده است. اطلاعاتتان بعد از تایید توسط مقامات سفارتخانه حین مصاحبه، وارد سامانه وزارت امور خارجه آلمان می شود. مصاحبه معمولا بین 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. بعد از گرفتن فرم چاپ شده، حتما از صحت تمامی اطلاعات وارد شده در فرم مطمئن شوید و بعد آن را امضا کنید. سپس باید هزینه ویزای تحصیلی آلمان که 75 یورو است را پرداخت کنید. بعد از پرداخت این هزینه، رسیدی دریافت خواهید کرد که باید آن را تا زمان دریافت پاسخ درخواست ویزا نزد خود نگه دارید.  مرحله آخر، ثبت اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت) است؛ این فرآیند معمولا سریع است و چیزی در حدود 7 تا 8 دقیقه طول می‌کشد. در این فرآیند، اثر تمامی انگشت هایتان توسط اسکنر دیجیتال گرفته خواهد شد. فرآیند ثبت درخواست ویزای تحصیلی آلمان با طی این مراحل، تکمیل می‌شود.

پس از مراحل فوق، فرآیند بررسی درخواست ویزا طی مدت زمانی بین 6 الی 12 هفته انجام خواهد شد. در این مدت ممکن است با درخواست سفارتخانه مبنی بر ارائه مدارک بیشتر مواجه شوید و باید هر آنچه که لازم است را سریعا تهیه و ارائه کنید.

در نظر داشته باشید که نمی‌توانید ویزای توریستی شینگن را به ویزای تحصیلی آلمان تبدیل کنید و باید کل این فرآیند را طی کنید.

مصاحبه سفارت آلمان چگونه است؟

برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان باید در یک جلسه مصاحبه شرکت کنید. هدف این مصاحبه مشخص شدن قصدتان از ورود به آلمان و توان هماهنگی شما با سبک زندگی در آلمان است. در جلسه مصاحبه سفارت آلمان سوالات عمومی، شخصی و همچنین سوالاتی مختص پرونده متقاضی پرسیده می‌شود که باید به آنها پاسخ بدهد. هم­چنین، سوالاتی درباره برنامه آینده متقاضی بعد از اتمام تحصیل در آلمان پرسیده خواهد شد. درباره این که چه سوالاتی از متقاضی در جلسه مصاحبه پرسیده می‌شود نمی‌توان به صورت مشخص و قطعی اظهار نظر کرد، با این حال بعضی از سوالات در بین اکثر متقاضیان مشترک است. این سوالات عمدتا در رابطه با تصمیم فرد درباره برنامه او بعد از اتمام تحصیلات، آشنایی با کشور آلمان، اطلاعات درباره ادامه تحصیل در آلمان، سطح آکادمیک و مهارت‌های فعلی متقاضی، وضعیت مالی فعلی و آینده متقاضی، اطلاعات کلی درباره رشته تحصیلی، سکونت در آلمان، آشنایان و وابستگانی که در آلمان یا اروپا زندگی کنند، تعطیلات بین ترم و تابستانی و سایر برنامه­‌های او برای آینده هستند.

کاهش زمان انتظار مصاحبه سفارت آلمان

تعداد بسیار زیاد درخواست‌های مصاحبه باعث شده تا زمان انتظار مصاحبه سفارت آلمان در ایران حدود 12 تا 14 ماه باشد. اما با داشتن نمره 4 یا بالاتر در آزمون TestDaf و یا قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری یا ارشد با سوابق تحصیل درخشان، می‌توانید مدت زمان انتظار مصاحبه سفارت آلمان را تا حدود یک ماه کاهش دهید. علاوه‌براین، می‌توانید در دوره­‌های آموزش زبان آلمانی سفارت‌ خانه آلمان در ترکیه یا مجارستان نیز شرکت کنید. در این حالت می‌توانید زبان آلمانی را از منابع اصلی یاد بگیرید، تجربه زندگی در یک کشور دیگر را کسب کرده و جلسه مصاحبه سفارت را نیز جلو بیاندازید.

ویزای همراه دانشجو در آلمان

ویزای همراه آلمان اجازه اقامت موقت برای همراهان دانشجویان خارجی است که به آنها امکان ورود و ماندن در این کشور را می‌دهد. همراهان دانشجویانی که دوره تحصیل آن‌ها بیش از یک سال طول خواهد کشید، می‌توانند برای ویزای همراه آلمان اقدام کنند. گرفتن ویزای همراه آلمان از سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور مبدا، برای سفر اعضای خانواده دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در آلمان ضروری است. همچنین دانشجو باید ثابت کند که توانایی پرداخت هزینه‌های خود و خانواده‌اش را دارد. این ویزا در ابتدا به صورت یک ساله صادر شده ولی امکان تمدید آن وجود دارد.

این اشخاص می‌توانند پس از ورود دانشجو به خاک آلمان و آغاز تحصیل، به او بپیوندند:

 • همسر
 • فرزند زیر 18 سال
 • والدین

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ویزای همراه آلمان را مطالعه کنید.

7. ورود به آلمان

ورود به آلمان

بعد از رسیدن به آلمان باید یک سری از کارها را انجام بدهید.

محل سکونت، دغدغه اصلی دانشجویان خارجی در آلمان محسوب می‌شود. شاید گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود داشته باشند، اما محدودیت‌های بودجه‌ای یک دانشجو موجب می­‌شود تنها گزینه‌­هایی را انتخاب کند که اجاره ماهانه مناسبی دارند. پیدا کردن یک گزینه مقرون به صرفه در محیط ناآشنای یک کشور جدید می‌تواند چالش ­برانگیز باشد. خبر خوب آن است که خوابگاه‌های دانشگاهی با میانگین قیمت ارزان 300 یورو در ماه به دانشجویان خارجی داده می‌­شوند. دانشجویان می‌توانند از وب سایت‌های Limba و Studenten جهت پیدا کردن خوابگاه کمک بگیرند. همچنین، دانشجویان می‌توانند یک آپارتمان مستقل اجاره کنند. اجاره ماهانه واحدهای مسکونی مستقل در آلمان در ایالت‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، اجاره یک سوئیت در فرانکفورت اجاره ای حدود 590 یورو درماه داشته و یک آپارتمان کوچک در شهر لاپزیگ 390 یورو در ماه است. دانشجویان می‌توانند از وب‌سایت Rentola برای پیدا کردن گزینه مدنظرشان کمک بگیرند.

طبق قانون آلمان هر کسی که – چه به صورت موقت و چه طولانی مدت – ساکن آلمان است، باید آدرس محل سکونتش را به مقامات محلی Anmeldung (که مسئول ثبت آدرس ساکنین است) اعلام کند. بعد از پیدا کردن محل سکونت دائمی، دو هفته وقت دارید تا آدرس محل زندگیتان را به اطلاع Anmeldung منطقه برسانید. برای این منظور نمی‌توانید از پست یا ابزار دیگر استفاده کنید و حتما باید به صورت حضوری مراجعه کنید. یادتان باشد که عدم رعایت این قانون می‌تواند با تبعاتی سنگین، از جمله احتمال دیپورت شدن به کشور مبدا همراه باشد.

بعد از انتخاب محل زندگی باید با حضور در دفتر خدمات دانشجویی دانشگاه، در دوره مدنظرتان نام‌­نویسی کنید. رعایت مهلت نام‌نویسی اعلام شده در نامه پذیرش دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت عدم ثبت‌نام، نمی‌توانید در کلاس و امتحانات شرکت کنید، ازخدمات دانشگاه استفاده کنید و یا هر نوع گواهی دریافت کنید.

برای پرداخت هزینه اجاره خانه، خدمات، موارد دیگر و همچنین دریافت حقوق در صورت اشتغال در کارهای پاره وقت به یک حساب بانکی نیاز خواهید داشت. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با در دست داشتن پاسپورت معتبر، اجاره‌نامه و گواهی ثبت‌نام از موسسه آموزشی‌شان اقدام به افتتاح حساب در بانک‌های آلمان کنند. در نظر داشته باشید که، مانند بانک‌های ایران، هنگام افتتاح حساب در آلمان باید مبلغی را به حساب خود واریز کنید.

افرادی که قصد تحصیل و ماندن بیش از سه ماه در آلمان را دارند (به غیر از شهروندان EU، EEA و سوییس)، باید اجازه اقامت برای تحصیل را از اداره مهاجرت آلمان (Ausländerbehörde) دریافت کنند. بعد از ورود به آلمان، سه ماه فرصت دارید تا در اداره اتباع خارجی (Bürgeramt یا Einwohnermeldeamt) محل زندگی خود ثبت نام کنید. برای این کار به مدارک مشابه با آنچه برای گرفتن ویزا احتیاج است، نیاز خواهید داشت.  اگرچه مدرک مهارت زبانتان را قبلا برای گرفتن پذیرش دانشگاه ارائه کرده‌اید، شاید لازم باشد تا برای گرفتن اجازه اقامت آلمان دوباره آن را ارائه کنید. اجازه اقامت دو ساله خواهد بود و در صورت نیاز باید قبل از اتمام دوره اعتبار، آن را تمدید کرد. هزینه اولیه صدور اجازه اقامت، 100 یورو (در حدود 104 دلار امریکا) است و برای هربار تمدید آن نیز باید 96 یورو (در حدود 100 دلار امریکا) پرداخت کرد. بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانید درخواست اجازه اقامت برای جاب سیکر (جستجوی کار) یا اجازه اقامت نیروی کار – در صورت داشتن جاب آفر – بدهید.

فرهنگ آلمان تحت تاثیر تاریخ غنی این کشور به عنوان بخش مهمی از امپراطوری روم و بعدها به عنوان یکی از باثبات‌ترین اقتصادهای دنیا شکل گرفته است. امروزه، فرهنگ پوشش آلمان تا حد زیادی تحت تاثیر غرب است و مردان و زنان از لباس‌های تیره رسمی برای محیط کاری استفاده می‌کنند. 65 تا 70 درصد مردم آلمان را جمعیت مسیحی تشکیل می‌دهند که از این بین، 29 درصد کاتولیک هستند. این کشور یکی از پیشروترین کشورها در حوزه برابری جنسیتی و مهاجرت است. سیاست‌های آلمان باعث شده که مردم این کشور در سالیان اخیر ارزش بیشتری برای تنوع نژادی قائل شوند. 

8. کار هنگام تحصیل در آلمان

دانشجویان ایرانی مانند سایر دانشجویان بین‌المللی می­‌توانند سالانه 120 روز به طور تمام وقت یا 240 روز به صورت نیمه وقت در آلمان کار کنند و به ازای هر ساعت کار، حداقل 12 یورو دریافت کنند. در نظر داشته باشید که دانشجویان بین‌المللی در طول ترم تحصیلی می­‌توانند تنها به صورت نیمه‌وقت کار کنند و امکان کار تمام وقت فقط در تعطیلات برای دانشجویان وجود دارد.

مشاغل بیشتر دانشجویان موقتی است و شامل کار در رستوران و یا کافی‌ شاپ­‌ها، رانندگی تاکسی، فروشندگی و غیره می‌باشد. بعضی دانشجویان نیز در خود دانشگاه به امر تحقیق و آموزش کمک می‌کنند و یا در کتابخانه و آزمایشگاه دانشگاه مشغول به کار می‌شوند. البته اگر به عنوان دستیار پژوهشی در دانشگاه مشغول به کار شوید، مشمول این محدودیت ساعت کار نمی‌شوید. با این وجود، جهت شفاف‌سازی در مورد درآمدتان باید به مراجع مربوطه در مورد این شغل اطلاع بدهید. اگر حین تعطیلات بین ترم دوره کارآموزی بگذرانید، این فعالیت شما به عنوان کار کردن عادی تلقی می‌شود و از ۱۲۰ روز مجاز برای کار کسر خواهدشد، هرچند برای این دوره­‌ها دستمزدی دریافت نمی‌‌کنید. البته دوره‌­های کارآموزی مرتبط با درس‌­هایتان مشمول این قانون نمی­‌شوند.

دانشجویان در آلمان می‌‌توانند درآمد ماهانه بالغ بر ۴۵۰ یورو به صورت معاف از مالیات داشته باشند که به راحتی می‌توانند هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را با این درآمد تامین کنند. اگر بیش از این درآمد داشته باشید، مشمول مالیات خواهید شد.

9. کار بعد از فارغ‌التحصیلی در آلمان

دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی، می‌توانند اقامت خود را به مدت 18 ماه دیگر برای پیدا کردن کار در آلمان تمدید کنند. در مدتی که به دنبال شغل مدنظرتان هستید، می‌توانید در یک موقعیت شغلی موقتی دیگر هم مشغول به کار باشید.

به طور کلی، نرخ بیکاری در آلمان پایین بوده و دانشجویان به راحتی می‌توانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. میزان زمان لازم برای پیدا کردن کار بعد از فارغ التحصیلی به زمینه کاری و تخصص شما بستگی دارد؛ ولی با توجه به وفور فرصت‌های شغلی در آلمان این زمان معمولا کم است. از پرتقاضاترین موقعیت‌های شغلی در آلمان می‌توان به حوزه مهندسی، خدمات درمانی و فناوری اطلاعات (IT) اشاره کرد. اگر به دنبال کار در یکی از این حوزه‌ها هستید، احتمالا زودتر از دیگران کار پیدا خواهید کرد.

بعد از پیدا کردن کار مرتبط با رشته‌تان، باید به دنبال گرفتن اجازه کار آلمان یا بلو کارت EU باشید.

10. اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در آلمان

10. اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در آلمان

برای گرفتن اجازه اقامت دائم باید حداقل به مدت دو سال بعد از فارغ‌التحصیلی در آلمان کار کرده باشید و شغلتان باید با رشته تحصیلی شما در آلمان مرتبط باشد. بعد از فارغ‌التحصیلی باید اجازه اقامت برای کار، خوداشتغالی و یا یک بلو کارت EU دریافت کرده باشید. در تمام این مدت باید هزینه بیمه خود را نیز پرداخته باشید.

شایان ذکر است که یکی از شرایط اخذ اقامت دائم آلمان پس از فارغ‌التحصیلی، داشتن گواهی معتبر تسلط بر زبان آلمانی (حداقل سطح B1) است. بنابراین، حتی اگر در یک دوره تحصیلی انگلیسی زبان شرکت کرده باشید، بهتر است که یادگیری زبان آلمانی را هرچه زودتر شروع کنید. پنج سال پس از اخذ اقامت دائم و کار در این کشور، می‌توانید برای اخذ شهروندی آلمان اقدام کنید.

ما به شما کمک می‌کنیم!

اگر می‌خواهید برای همیشه به آلمان مهاجرت کنید، ورود به آلمان به عنوان یک دانشجوی خارجی اولین گام در مسیر این تصمیم سرنوشت‌ساز است. ما در اپلای استار از زمان انتخاب موسسه آموزشی،‌ تا ورود به خاک آلمان در کنارتان هستیم و به شما کمک می‌کنیم که به روشی ساده اما موثر به خواسته‌ خود برسید.

با توجه به رشته‌ها و امکانات فراوانی که برای تحصیل در آلمان وجود دارند، یافتن بهترین و مناسب‌ترین رشته می‌تواند گیج‌کننده باشد. ما در اپلای استار برای درخواست بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی مختلف به متقاضیان تحصیل در آلمان کمک می‌کنیم. مشاوران ما در اپلای استار در آماده سازی مدارک لازم و نحوه‌ آماده کردن‌ آنها شما را راهنمایی می‌کنند و بدین وسیله شانس شما در اخذ پذیرش از بهترین موسسات آموزشی آلمان در رشته موردعلاقه‌تان را افزایش می­‌دهند. علاوه‌براین، ما می‌توانیم تمام فرآیند درخواست پذیرش در یک رشته خاص را از جانب متقاضی تکمیل کنیم. ضمناً اگر لازم باشد هزینه‌ای را برای بررسی درخواست پذیرش پرداخت کنید، پرداخت بین‌المللی را برایتان انجام خواهیم داد.

مشاوران تخصصی پذیرش ما در اپلای استار از شرایط تحصیلی، اهداف و رویاهایتان برای ادامه تحصیل در آلمان مطلع می‌شوند و سپس در انتخاب بهترین‌ها به شما کمک می‌کنند. تمام فرآیند توسط مشاوران حرفه‌ای پذیرش از دانشگاه‌های آلمان انجام می‌شود و همکاران ما آماده‌اند که به تمام سؤالاتتان پاسخ بدهند.

سوالات متداول

هر کدام از دانشگاه‌های آلمان سیاست‌های خود را برای پذیرش دانشجو دنبال می‌کنند. به همین خاطر شما باید با دانشگاه مورد نظر خود در این موضوع مکاتبه کنید.

اولین کاری که باید بکنید این است که بررسی کنید آیا شرایط ورودی دانشگاه شما در آلمان شناخته شده است یا خیر. وبسایت DAAD شما را در این امر راهنمایی می‌کند. برای اطلاعات بیشتر به وبسایت اپلای استار و یا مشاوران ما مراجعه کنید.

کار را با تحقیق در وبسایت DAAD شروع کنید؛ ولی اگر از جست‌وجو خسته شدید، با مشاورین اپلای استار مشورت کنید.

اولین قدم برای تحصیل در کانادا بررسی شرایط خود و سپس انتخاب یک رشته تحصیلی است. می‌توانید فرم ارزیابی تحصیل در آلمان را در سایت ما تکمیل کنید و یا در یک جلسه مشاوره شرکت کنید تا مشاوران ما پس از بررسی شرایط شما، مسیر تحصیلی مناسبی به شما معرفی کنند.

تمام دانشگاه‌های آلمان بهترین سیستم آموزشی را ارائه می‌دهند، به همین خاطر به سختی می‌توان گفت که بهترین دانشگاه کدام است. بهترین دانشگاه برای شما دانشگاهی است که با انتظارات شما سازگار باشد. هنگام انتخاب دانشگاه باید فاکتورهای مختلفی را همچون تنوع دروس، وسعت دانشگاه و شهر و همچنین هزینه زندگی در آن شهر را مد نظر قرار دهید. اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه‌های آلمان را در وبسایت اپلای استار مشاهده کنید.

بله. دروس و مقاطع بسیاری هستند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به خصوص دروس مقطع کارشناسی ارشد. با این وجود اپلای استار به شما پیشنهاد می‌کند که زبان آلمانی را تا حدودی یاد بگیرید، چون دانستن زبان آلمانی به شما حس بهتری برای زندگی در یک محیط آلمانی زبان می‌دهد و می‌توانید زودتر دوستان آلمانی پیدا کنید.

کلاس‌های آموزش زبان آلمانی در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شوند. اگر هیچ دانش زبان آلمانی ندارید، به شدت توصیه می‌کنیم که ابتدا در کشور خود در کلاس‌های آموزش زبان آلمانی مانند موسسه گوته شرکت کنید.

دو نوع مدرک زبان آلمانی برای ارزیابی دانش زبان آلمانی شما وجود دارند، DSH و TestDaF. این مدارک را موسسه گوته صادر می‌کند.

اگر بخواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، دانشگاه‌های انگلیسی زبان معمولا نیاز به مدارک زبان انگلیسی همچون آیلتس یا تافل دارند.

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی در آلمان می‌بایست دوره شش ساله پزشکی تحت عنوان State Examination را بگذرانند. دروس این رشته به زبان انگلیسی نمی‌باشند، بنابراین باید مهارت زبان آلمانی بالایی داشته باشید تا دوره را کامل کنید و در آزمون‌ها قبول شوید.

بله. موسسه ستاره دانش پارسیان (اپلای استار) با جمعی از مشاوران و وکلاء با سابقه در ایران و آلمان، آماده فراهم‌سازی مقدمات تحصیل شما در آلمان می‌باشد.

تمام دانشجویان در سراسر دنیا می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه­‌های دولتی آلمان تحصیل کنند.

بله. شما بعد از اتمام تحصیلات‌تان در آلمان می‌توانید درخواست مجوز اقامت ۱۸ ماهه بدهید و با این ویزای ۱۸ ماهه می‌توانید به دنبال کار بگردید تا در شغل مورد نظر خود مشغول به کار شوید.

شرط معدل برای ادامه تحصیل در آلمان، بستگی به مقطع تحصیلی شما دارد. در مقطع تحصیلی کالج، معمولا معدل ۱۲ به بالا لازم است، درحالی‌که در بیشتر دانشگاه‌های کانادا معدل ۱۴ به بالا را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا نیاز دارند.  البته اگر معدل شما پایین‌تر از ۱۴ است و قصد اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان را دارید ناامید نباشید، برای شما هم فرصت­‌هایی وجود خواهد داشت.

انتخاب شهر برای تحصیل در آلمان بستگی به سلیقه شما هم دارد. بعضی  از افراد، شهرهای بزرگ‌تر و بعضی دیگر شهرهای کوچک‌تر را دوست دارند. نکته مهم این هست که در شهرهای بزرگ‌تر فرصت‌های بیشتری وجود دارند، ولی از طرفی هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ بیشتر هست. پس با توجه به شرایط شما باید بهترین شهر برای ادامه تحصیل در آلمان انتخاب شود.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا