راهنمای تحصیل در کبک کانادا

کبک با برخورداری از جامعه چندفرهنگی و هزینه پایین زندگی، یکی از مناسب‌ترین استانهای کانادا برای تحصیل محسوب می‌شود. زندگی  در شهرهای بزرگ استان کبک تداعی‌گر سبک زندگی فرانسوی در کشوری انگلیسی زبان آن‌هم در آمریکای شمالی است. با در نظر گرفتن مناظر زیبا، تنوع فرهنگی و کیفیت بالای سطح زندگی، دانشجویان می‌توانند از بهترین تجربه تحصیلی در کبک بهره‌مند شوند.

کیفیت بالای آموزشی، هزینه مناسب زندگی و شهریه دانشگاه، برنامه‌های تحصیلی کوتاه‌مدت و همچنین برنامه تجربه کار در کبک (PEQ) باعث شده تا این استان از محبوبیت زیادی در بین دانشجویان بین‌المللی برخوردار باشد.

از نکات بارز تحصیل در استان کبک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. هزینه شهریه و همچنین پذیرش در یک کالج یا دانشگاه معتبر، مهم‌ترین مساله برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. همانطور که میدانید هزینه تحصیل در کانادا به نسبت دیگر کشورهای انگلیسی زبان کمتر است. خوب است بدانید هزینه شهریه در موسسه‌های آموزشی کبک نسبت به استان‌های دیگر در کانادا بسیار مناسب می‌باشد.

2. هزینه زندگی در کبک از استان‌های دیگر کانادا پایین‌تر است.

3. شما می‌توانید برنامه‌های مختلف تحصیلی به زبان فرانسوی و انگلیسی را انتخاب کنید.

4. استان کبک بسیار زیبا است. شما در این استان با زندگی به سبک کانادایی و فرانسوی آشنا خواهید شد. همچنین زیبایی طبیعی این استان و زندگی در جامعه فرانسوی را به همراه معماری مدرن تجربه خواهید کرد.

5. کبک از لحاظ تنوع فرهنگی از جذابیت زیادی برخودار است. در این استان شما شاهد انواع جشن‌ها، فستیوال‌ها، مراسم و نمایشگاه‌های هنری خواهید بود.

6. دانشگاه‌ها و کالج‌ها در کبک در سطح جهانی شناخته شده هستند. دانشگاه مک‌گیل کانادا و دانشگاه مونترال کانادا دو دانشگاهی هستند که در گروه 13 دانشگاه‌ برتر کبک قرار دارند. دانشگاه HEC مونترال کانادا، دانشگاه کنکوردیا کانادا و دانشگاه پلی تکنیک مونترال کانادا نیز از دیگر موسسه‌های آموزشی در این استان هستند.

7. کبک تنها استانی است که که دانشجویان موسسات دولتی و خصوصی اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی(PGWP) را دارند

8. تکمیل برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی در کبک بر خلاف دیگر استان‌ها، به 3 سال زمان نیاز دارد.

تحصیل در کبک به عنوان دانشجوی بین‌المللی

از لحظه شروع تصمیم‌گیری به تحصیل در کبک تا رسیدن به کبک 5 مرحله کلی وجود دارد که در این مقاله این 5 مرحله را با هم مرور می‌کنیم:

1. تحقیق در ارتباط با تحصیل در کبک

در صورت تمایل به تحصیل در کبک بایستی از مزایا و شرایط تحصیل در این استان اطلاعات لازم را کسب کنید. همچنین بایستی در مورد سیستم آموزشی، هزینه تحصیل در کانادا و  مخکبک، کمک‌هزینه تحصیلی و فرصت‌های شغلی برای دانشجویان خارجی به دقت تحقیق کنید.

کبک از لحاظ مساحت بزرگترین استان کانادا و همچنین مهد فرهنگ فرانسوی‌زبان در آمریکا می‌باشد.

هر سال موسسه‌های فرانسوی و انگلیسی‌زبان در کبک پذیرای 25000 دانشجوی خارجی هستند.

جهت تحصیل در کبک، بایستی واجد شرایط پذیرش در موسسه آموزشی مورد نظر باشید. همچنین باید ثابت کنید که قادر به تامین هزینه تحصیل هستید و مدارک مورد نیاز مشخص شده توسط مقامات مسئول مهاجرتی برای ورود به کبک را اخذ کنید.

✤مزایای تحصیل در کبک کانادا

مزایای تحصیل در کبک شامل موارد زیر می‌باشند:

 • مدارک تحصیلی ارائه‌ شده در کبک در سطح جهانی معتبر هستند. برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در هر یک از دانشگاه‌های کبک از لحاظ سیستم آموزشی از کیفیت بالایی برخوردار هستند. تنها دانشگاه‌ها و موسسه‌های وابسته به دانشگاه، مجاز به ارائه برنامه‌های آموزشی دانشگاهی هستند.
 • شما قادر هستید که برنامه‌های تحصیلی مختلف به زبان فرانسوی و انگلیسی را بسته به موسسه آموزشی مورد نظر انتخاب کنید.
 • شهریه دانشگاه برای دانشجویان خارجی در کبک نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مناسب می‌باشد و همچنین هزینه زندگی نیز در کبک در مقایسه با استان‌های دیگر در کانادا پایین محسوب می‌شود.
 • موسسه‌های آموزشی کبک صرف نظر از موقعیت جغرافیایی‌شان همگی مجهز به امکانات بسیار مدرن هستند (شامل آزمایشگاه‌های پیشرفته، تجهیرات ورزشی، سالن همایش و موارد دیگر)
 • با تحصیل در کبک، شما با فرهنگ فرانسوی در آمریکای شمالی آشنا خواهید شد. با در نظر گرفتن برخورد فرهنگی لاتین و آنگلوساکسون و همچنین مهاجرت اقوام مختلف به کانادا، با تحصیل در کبک شما می‌توانید از مزایای زندگی درمحیطی چندفرهنگی و امن بهره‌مند شوید.
 • کبک از لحاظ مساحت، سه برابر فرانسه می‌باشد. این استان دارای دریاچه‌ها و رودخانه‌های متعدد، منطقه جنگلی شمالی، مسیر دریایی باشکوه و چندین پارک ملی است که منظره و ویژگی‌های آن با چهار فصل تغییر می‌کند.

✤سیستم آموزشی کبک

سیستم آموزشی کبک شامل موارد زیر می‌باشد:

 • شبکه آموزشی دولتی از پیش‌دبستان تا دانشگاه
 • موسسه‌های آموزشی خصوصی که توسط وزارت آموزش، تفریح و ورزش (Ministère de l’Éducation, du Loisir et du Sport) و همچنین توسط وزارت آموزش عالی، تحقیقات و علوم (Ministère de l’Enseignement supérieur, de la Recherche et de la Science) به رسمیت شناحته می‌شوند.
مقطع تحصیلیمدت زمان تحصیل
پیش‌دبستانی1 تا 2 سال
ابتدایی6 سال
دبیرستان5 سال
کالج (CEGEP)2 تا 3 سال
کارشناسی3 تا 4 سال
کارشناسی ارشد2 سال
دکترا3 سال یا بیشتر

✤تحصیل

✧تحصیل در مقطع ابتدایی و دبیرستان

مقطع تحصیلی ابتدایی شامل شش سال تحصیل (به غیر از پیش‌دبستانی) است؛ در حالی که تحصیل در مقطع دبیرستان به 5 سال زمان نیاز دارد. در مجموع، این مقاطع شامل 11 سال تحصیلی می‌باشند.

از سال سوم تا چهارم دبیرستان، دانش‌آموز می‌تواند آموزش فنی و حرفه‌ای را جهت یادگیری یک حرفه انتخاب کند.  این آموزش با نام دیپلم فنی و حرفه‌ای (DEP) شناخته می‌شود.

پس از تکمیل دوره دبیرستان نیز دانش‌آموزش موفق به کسب دیپلم آموزشی دبیرستان (DES) می‌شود. با تکمیل این دوره می‌توانید در مقاطع بالاتر تحصیل را ادامه دهید. این تحصیلات زیر نظر یک موسسه مختص به کبک به نام کالج آموزش عمومی و حرفه‌ای (CEGEP) می‌باشد.

✧تحصیل در کالج

شبکه CEGEP در کبک، برنامه‌های تحصیلی مقطع پیش‌دانشگاهی و فنی را ارائه می‌دهد. برنامه تحصیلی پیش‌دانشگاهی که به دو سال زمان نیاز دارد، جهت آماده‌سازی برای ورود به دانشگاه در نظر گرفته شده است. با برنامه تحصیلی فنی که سه سال طول می‌کشد می‌توانید برای استخدام به عنوان متخصص فنی یا کارشناس فناوری آمادگی لازم را کسب کنید. پس از این دوره می‌توانید در دانشگاه نیز تحصیل کنید. پس از تکمیل یکی از این دو دوره تحصیلی، موفق به اخذ مدرک دیپلم تحصیلات کالج (DEC) می‌شوید.

با گذراندن دوره تحصیلی کوتاه‌مدت فنی نیز می‌توانید گواهی تحصیلات کالج (ACS) را کسب کنید. این دوره‌های تحصیلی معمولا برای افراد بزرگسال (18 سال به بالا) در نظر گرفته شده‌اند. برخی از موسسه‌های CEGEP نیز مدارک دیپلم بین‌المللی ارائه می‌دهند

✧تحصیل در دانشگاه

تحصیل در دانشگاه شامل سه مرحله می‌باشد:

در مرحله اول، دانشجو پس از سه یا چهار سال تحصیل تمام‌وقت (بسته به رشته مورد نظر) موفق به اخذ مدرک کارشناسی می‌شود. پس از اخذ مدرک دانشجو می‌تواند وارد بازار کار شده و یا تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهد.

در دوره تحصیل کارشناسی در کانادا، دوره‌های تحصیلی یک ساله نیز ارائه می‌شوند و پس از پایان دوره، به دانشجو مدرک مربوطه اعطا می‌شود و در نهایت دانشجو با در نظر گرفتن برخورداری از شرایط مورد نیاز، موفق به کسب مدرک کارشناسی می‌شود.

در مرحله دوم، دانشجو پس از دو سال تحصیلات تمام‌وقت و ارائه پایان‌نامه یا تکمیل دوره کارآموزی موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد می‌شود. (بسته به این که برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد بر پایه پژوهش یا دروس عملی ارائه شود).

همچنین در مقطع کارشناسی ارشد، دوره تحصیلی یک‌ساله نیز ارائه شده که در پایان، به دانشجو دیپلم تحصیلات عالی و تخصصی (DESS) و یا گواهی تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود.

در مرحله سوم (دکترا) دانشجو برای پژوهش و تحقیقات آمادگی لازم را کسب می‌کند. دانشجو پس از حدود سه سال تحصیلات تمام‌وقت و ارائه پایان‌نامه موفق به اخذ مدرک دکترا می‌شود.

✧اشتغال در زمان تحصیل

به منظور اخذ مجوز تحصیل در کبک، شما بایستی توانایی خود در جهت تامین هزینه تحصیل در کبک (پرداخت شهریه دانشگاه) و همچنین تامین هزینه زندگی خود بدون نیاز به کار کردن در کبک را اثبات کنید. پس از ورود به کبک، تحت شرایط خاصی می‌توانید در حین تحصیل، به کار مشغول شوید.

✧اشتغال و کارآموزی در پردیس دانشگاه

به عنوان دانشجوی بین‌المللی، شما می‌توانید تا زمانی که دارای اجازه تحصیل باشید و تحصیلات خود را به صورت تمام‌وقت ادامه دهید، در پردیس موسسه آموزشی مورد نظر به کار مشغول شوید. البته تعداد مشاغل موجود در دانشگاه محدود می‌باشد (شامل دستیار پژوهشی و دستیار آموزشی).

شما همچنین می‌توانید خارج از موسسه آموزشی به کار مشغول شوید (مشروط به این که شغل مورد نظر شامل دوره کارآموزی با حقوق یا بدون حقوق باشد. این کارآموزی بخش اساسی از برنامه تحصیلی شما در کبک محسوب می‌شود). در این صورت، شما بایستی از مقامات مربوطه در کانادا اجازه کار کسب کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

✧کار در خارج از دانشگاه

از تاریخ 1 ژوئن 2014، بر طبق قوانین جدید، برخی از دارندگان اجازه تحصیل می‌توانند بدون داشتن اجازه کار در محیط خارج از دانشگاه به کار مشغول شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه نیز میتوانید به سایت به وب‌سایت www.canada.ca مراجعه کنید.

2. ارسال درخواست برای اخذ پذیرش از موسسه آموزشی

پس از کسب اطلاع در ارتباط با تحصیل در کبک کانادا و تمایل به تحصیل در این استان و بعد از انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر، اولین مرحله شامل ارسال پرونده درخواست جهت اخذ پذیرش می‌باشد.

از تاریخ 30 ژوئن 2017، دانشجویان بین‌المللی در کبک که تمایل به تحصیل در رشته‌هایی دارند که که طول دوره آن بیشتر از شش ماه می‌باشد، بایستی در یکی از موسسه‌های آموزشی تعیین شده (DLI) پذیرفته شده و یا ثبت نام کنند. منظور از موسسه‌های آموزشی تعیین شده، موسسه‌ای است که توسط وزارت تحصیل و آموزش عالی یا وزارت دولتی دیگری در کبک شناخته شده باشد و بدین لحاظ دانشجو قادر است درخواست برای گزینش موقت جهت تحصیل را ارائه داده و اجازه تحصیل خود را از دولت فدرال دریافت کند.

پیش از ارسال درخواست، لیست موسسه‌های آموزشی تعیین شده را مطالعه کنید.

 

دانشگاههای برتر استان کبک
Previous slide
Next slide

در صورتی که موسسه مورد نظر شما در لیست موجود نمی‌باشد، شما نمی‌توانید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کبک تحصیل کنید. توجه داشته باشید که وزارت مهاجرت، هزینه درخواست برای گزینش موقت  جهت تحصیل را (حتی در مورد رد شدن پرونده) باز نمی‌گرداند.

✤سه مرحله مهم در ارتباط با پذیرش در کبک

 • اطلاع از شرایط کلی مورد نیاز برای پذیرش
 • انتخاب موسسه آموزشی و رشته تحصیلی مورد نظر
 • ارسال درخواست برای اخذ پذیرش

✤اطلاع از شرایط کلی مورد نیاز برای پذیرش

پذیرش شما به مدارک تحصیلی و مهارت‌های زبانی شما بستگی دارد. امکان دارد به شرایط دیگری هم نیاز باشد. چنانچه در زمان ارسال درخواست برای اخذ پذیرش، مدارک تحصیلی یا مهارت‌های زبانی شما به طور کامل با شرایط مورد نیاز مطابقت نداشته باشد، امکان دارد در صورت قبولی در دوره‌های خاص تحصیلی، با پذیرش شما موافقت شود.

  • مدارک تحصیلی
  • معادل‌سازی تحصیلی
  • مهارت‌های زبانی

✧مدارک تحصیلی

جهت اخذ پذیرش در موسسه‌های آموزشی کبک، مدارک تحصیلی شما بایستی معادل همان مدارکی باشد که برای تحصیل در کبک مورد نیاز است.

در مقطع کارشناسی، شما بایستی معادل مدرک دیپلم کالج پیش‌دانشگاهی (DCS) را اخذ کرده باشید. این مدرک نشان‌دهنده دو سال تحصیل پس از دبیرستان می‌باشد (در مجموع 13 سال). امکان دارد دانشجویانی که 12 سال تحصیل در مدرسه را تکمیل کرده‌اند بتوانند در برخی از دانشگاه‌ها به تحصیل بپردازند؛ در این حالت یک سال به دوره تحصیلی در دانشگاه افزوده خواهد شد.

جهت تحصیل در کالج، شما بایستی معادل مدرک دیپلم دبیرستان را که نشان‌دهنده 11 سال تحصیل در مدرسه است را کسب کرده باشید.

 

معادل‌سازی تحصیلی

ارزیابی مدرک دیپلم یا دوره‌های تحصیلی که خارج از کبک به پایان رسانده‌اید توسط موسسه آموزش عالی و یا خدمات پذیرش منطقه‌ای در سطح کالج صورت می‌گیرد. در نتیجه امکان دارد پیش‌نیازهای مورد نظر و یا معادل‌سازی دروس از موسسه‌ای تا موسسه دیگر متفاوت باشد.

معادل‌سازی دروس فقط پس از تایید پذیرش داوطلب انجام خواهد شد.

مهارت‌های زبانی

جهت پذیرش در دوره تحصیلی مورد نظر و تحصیل به زبان فرانسوی در کانادا (و یا تحصیل به زبان انگلیسی)، شما بایستی از مهارت‌های زبانی کافی جهت تکمیل دوره تحصیلی برخوردار باشید. امکان دارد موسسه‌های آموزشی سطح مهارت‌های زبانی شما را به روش‌های مختلفی ارزیابی کنند.

3.اخذ مجوزهای لازم جهت تحصیل در کبک کانادا

پس از تایید پذیرش در موسسه مورد نظر، بایستی مجوزهای لازم برای تحصیل در کبک را اخذ کنید.

پس از دریافت نامه پذیرش از موسسه آموزشی در کبک، به اخذ موارد زیر نیاز دارید:

 • گواهی پذیرش کبک (CAQ) که توسط دولت کبک صادر می‌شود.
 • اجازه تحصیل که توسط دولت کانادا صادر می‌شود.

موارد فوق برای تحصیل در مقاطع ابتدایی، دبیرستان، دوره تحصیلی کالج یا دانشگاه، آموزش بزرگسالان یا هر گونه برنامه تحصیلی دیگر نیاز می‌باشند.

امکان دارد زمان مورد نیاز جهت بررسی پرونده درخواست اجازه تحصیل در هر مرکز اخذ ویزا متفاوت باشد. همچنین زمان مورد نظر به انجام معاینات پزشکی و ارائه اطلاعات بیومتریک نیز بستگی دارد.

سه مرحله مهم پس از دریافت نامه پذیرش

به محض دریافت نامه پذیرش از موسسه آموزشی مورد نظر، شما بایستی موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • کسب اطلاعات کافی از شرایط مورد نیاز برای اقامت در کبک به عنوان دانشجوی خارجی
  • درخواست برای گزینش موقتی جهت تحصیل در کبک
  • درخواست برای اجازه تحصیل
 ✧کسب اطلاعات کافی از شرایط مورد نیاز برای اقامت در کبک به عنوان دانشجوی خارجی

در ابتدا، بررسی لیست معافیت‌ها اولویت دارد. شما باید  در مورد گروه افراد معاف از اخذ موافقت وزارت مهاجرت جهت اقامت در کبک به عنوان دانشجوی خارجی کسب اطلاع کنید. همچنین، از نیاز به اخذ اجازه تحصیل از دولت کانادا نیز اطمینان حاصل کنید.

در صورت اخذ موافقت وزارت مهاجرت برای تحصیل در کبک، در مورد شرایط مورد نیاز پیش از درخواست برای گزینش موقتی برای تحصیل اطلاعات کافی را کسب کنید:

 • شروط لازم جهت اخذ موافقت وزارت مهاجرت برای اقامت در کبک
 • توانایی تامین مالی و مدارک مورد نیاز
شروط لازم جهت اخذ موافقت وزارت مهاجرت برای اقامت در کبک

به منظور اخذ موافقت وزارت مهاجرت برای اقامت در کبک به عنوان دانشجوی خارجی، شما بایستی موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • پرداخت هزینه مورد نیاز جهت بررسی پرونده درخواست
 • پذیرفته شدن در موسسه آموزشی در کبک
 • موافقت با تمامی شروط مرتبط با صادر کردن گواهی پذیرش کبک (CAQ) جهت تحصیل شامل:
  • دریافت دستورالعمل برای دوره تحصیلی که موافقت وزارت مهاجرت در مورد آن اخذ شده است.
  • در اولویت قرار دادن تحصیل و همچنین قرار دادن خود و افراد خانواده (که در زمان اقامت همراه شما هستند) تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه بستری در بیمارستان
 • توانایی تامین مالی به منظور پرداخت:
  • هزینه شهریه دانشگاه
  • هزینه رفت و آمد (سفر رفت و برگشت از کشور زادگاه)
  • هزینه سکونت در کبک برای سال اول (500 دلار کانادا)
  • هزینه زندگی برای طول مدت اقامت
  • هزینه بیمه خدمات درمانی (مگر این که بتوانید ثابت کنید که شما دارای بیمه معتبر خدمات درمانی و بیمه بستری در بیمارستان در کبک هستید و یا تحت پوشش بیمه خدمات درمانی کبک قرار دارید؛ مانند قرارداد دوجانبه تامین اجتماعی)
  همانطور که ملاحظه میکنید بهتر است در مورد بیمه دانشجویی در کانادا، هزینه و شرایط آن اطلاعات کافی داشته باشید.

✤نکات مهم در ارتباط با اخذ موافقت وزارت مهاجرت

کودکان زیر 17 سال در کبک که پدر یا مادر و یا سرپرست قانونی همراه او نباشند بایستی تحت سرپرستی یک نفر بزرگسال (دارای اقامت دائم یا شهروند کانادا) در کبک باشند.

در ارتباط با کودکان خردسالی که در کبک هستند بایستی توجه شود که چنانچه یک شخص (دارای اختیار برای نگهداری و تربیت فرزند) به عنوان کارگر خارجی موقتی یا دانشجوی بین‌المللی و یا به منظور دریافت درمان پزشکی به همراه کودک زندگی کند، در این حالت کودک از اخذ موافقت وزارت مهاجرت جهت اقامت در کبک به منظور تحصیل در مدرسه ابتدایی یا دبیرستان محلی معاف می‌باشد. البته در صورتی که کودک تمایل به ادامه تحصیلات دانشگاهی داشته باشد، به اخذ موافقت وزارت مهاجرت نیاز می‌باشد.

✧توانایی تامین مالی

برای دریافت موافقت وزارت مهاجرت برای اقامت در کبک به عنوان دانشجوی خارجی، شما باید قادر باشید اثبات کنید که دارای منابع مالی کافی برای تامین هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه، هزینه‌های مربوط به سفر (شامل هزینه‌های رفت و برگشت به کشور زادگاه)، هزینه اقامت در کبک در سال اول (500 دلار کانادا) و هزینه‌های زندگی طول دوره اقامتتان را دارید. در صورتی که شما 17 سال سن داشته باشید و پدر یا مادر یا سرپرست شما در کبک زندگی نمی‌کنند، نیازهای اساسی شما بر اساس فرضیه 18 سالگی شما محاسبه می‌شود.

هزینه‌های زندگی در کبک در سال 2021 به شرح زیر می‌باشند:

هزینه به ازای نفرمبلغ
برای یک نفر زیر 18 سال6569 دلار
برای یک نفر 18 سال به بالا13134 دلار
برای دو نفر 18 سال به بالا19264 دلار
برای یک نفر بالای 18 سال و یک نفر زیر 18 سال17652 دلار
برای دو نفر بالای 19 سال و یک نفر زیر 18 سال21579 دلار
برای دو نفر بالای 18 سال و دو نفر زیر 18 سال23290 دلار

*هزینه‌های فوق هر سال در تاریخ 1 ژانویه محاسبه شده و شامل هزینه شهریه دانشگاه نمی‌باشد.

توانایی تامین مالی بایستی هزینه بیمه خدمات درمانی و بیمه بستری در بیمارستان برای شما و افراد خانواده که به همراه شما زندگی می‌کنند را شامل شود. این مطلب شامل افرادی که تحت پوشش قرارداد دوجانبه خدمات درمانی در کبک هستند نمی‌شود. این افراد شامل:

 • افراد بیمه شده از بلژیک، دانمارک، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، پرتغال یا سوئد و وابستگان این افراد.
 • افراد بیمه شده با ملیت فرانسوی و وابستگان آن‌ها
 • افراد بیمه شده از یونان

 

تمامی این افراد، به استثنای افراد از فنلاند و سوئد، بایستی به عنوان دانشجوی تمام‌وقت در کبک، در برنامه تحصیلی CEGEP و یا در برنامه تحصیلی در سطح دانشگاه ثبت نام کنند.

این افراد در کبک تحت پوشش بیمه درمانی و بیمه بستری در بیمارستان قرار گرفته و در صورت ارائه گواهی بیمه یا دیگر مدارک مورد نظر، نیازی به پرداخت حق بیمه ندارند.

اثبات توانایی تامین مالی

شما بایستی بسته به وضعیت خود، کپی مدارک زیر را ارسال کنید:

 • آخرین مدرک مبنی بر انتقال وجه یا هر مورد دیگری که نشان‌دهنده دارایی و منبع درآمد شما باشد
 • آخرین مجوز مبنی بر انتقال وجه از دفتر نظارت بر مبادلات ارزی در کشور زادگاه یا کشور محل اقامت (در صورتی که کشور زادگاه شما، انتقال وجه را محدود کرده باشد)
 • تایید رسمی اعطای بورس که نشان‌دهنده دریافت وجه به صورت ماهیانه یا سالیانه می‌باشد.
 • فیش حقوقی جدید، Bank letter که نشان‌دهنده گردش مالی است.
 • ارزیابی اعلام مالیات بر درآمد که مشخص‌کننده درآمد سالیانه می‌باشد.
 • حساب بانکی برای مدت سه ماه آخر با گردش مالی که نشان‌دهنده نام دارنده حساب است.
 • Bank letter که نشان‌دهنده گردش مالی یا دفترچه حساب بانکی و اثبات مالکیت دفترچه می‌باشد.

مدارکی که ارائه می‌دهید بایستی تعیین‌کننده منابع مالی مورد نیاز برای تحصیل در کبک باشد.

امکان دارد اصل یا کپی برابر با اصل مدارک ارائه شده توسط وزارت مهاجرت در هر زمان از بررسی پرونده درخواست مورد نیاز باشد. شخص ارائه دهنده درخواست بایستی اصل یا کپی برابر با اصل مدارک را در اختیار داشته باشد.

✤درخواست برای گزینش موقتی جهت تحصیل

به منظور درخواست برای گزینش موقتی جهت تحصیل به انجام موارد زیر نیاز می‌باشد:

 • تکمیل فرم درخواست آنلاین (پرداخت آنلاین بوسیله کارت اعتباری)
 • ارائه مدارک مورد نیاز مربوط به کشوری که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنید یا اقامت دارید:
 • فرانسه (شامل رئونیون)، موناکو، اتریش، هنگ کنک، مکزیک
 • ایالات متحده آمریکا، گرینلند، سن پیر و میکلون
 • کانادا (و ثبت اولین درخواست برای گزینش موقت جهت تحصیل)
 • تمامی کشورهای دیگر
 • برای کودکان زیر 17 سال که در حال تحصیل هستند، مدارک اضافی مطابق با وضعیت فعلی‌شان بایستی ارائه شود.
 • در صورت برخورداری از شرایط لازم، گواهی پذیرش کبک (CAQ) جهت تحصیل به نام شما صادر خواهد شد. این گواهی برای طول مدت تحصیل تا حداکثر 49 ماه معتبر می‌باشد.

در صورت رد شدن درخواست، تقاضا برای بررسی مجدد پروند امکان‌پذیر می‌باشد.

 • توجه: در صورتی که CAQ جهت تحصیل برای ترم پاییز را دریافت کرده و ورودتان تا یک ترم به تعویق بیافتد، نیازی به ارائه درخواست جدید برای گزینش موقت جهت تحصیل ندارید. در صورت بروز تعویق در هر مورد دیگر، بایستی CAQ جدید برای تحصیل اخذ کنید.

درخواست برای اجازه تحصیل

اجازه تحصیل توسط دولت کانادا صادر می‌شود و هزینه رسیدگی و  بررسی پرونده درخواست توسط دولت دریافت می‌شود.

 • اگر در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کنید و قصد دارید برای اولین بار درخواست گزینش موقت جهت تحصیل را ارائه دهید، بهتر است در وب‌سایت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در مورد مکان ثبت درخواست اجازه تحصیل اطلاعات لازم را جستجو کنید.
 • در صورتی که شهروند آمریکا محسوب می‌شوید و یا دارای اقامت دائم آمریکا هستید، و یا چنانچه شهروند دانمارک محسوب می‌شوید و در گرینلند سکونت دارید و یا اگر شهروند فرانسه هستید و در سن پیر و میکلون اقامت دارید، می‌توانید اجازه تحصیل خود را از دولت کانادا در زمان ورود و در محل ورود به این کشور دریافت کنید.
 • در تمامی موارد دیگر، شما بایستی جهت درخواست اجازه تحصیل به دفتر امور ویزای کانادا (که امور مربوط به کشور محل اقامت فعلی شما را انجام می‌دهد) مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید درخواست برای اجازه تحصیل را به صورت آنلاین ارسال کنید.

امکان دارد دفتری که به امور مربوط به پروند درخواست شما رسیدگی می‌کند، هر گونه مدرک مورد نیاز جهت ارزیابی پرونده شما (مانند مدارک لازم برای بررسی توانایی تامین مالی) را از شما درخواست کند.

نکات مربوط به معاینه پزشکی

افرادی که مقیم برخی از کشورها هستند و قصد دریافت اجازه تحصیل در کانادا را دارند، باید تحت بررسی پزشکی قرار بگیرند. در این صورت، دولت کانادا شما را در جریان قرار می‌دهد و یک لیست از پزشکانی که می‌توانید برای مشاوره به آن‌ها مراجعه کنید را برای شما ارسال می‌کند. شما باید منتظر بمانید تا فرم مربوطه از سوی دولت کانادا به شما داده شود.

4.تدارکات لازم پیش از سفر به کبک

پیش از سفر به کبک بایستی در ارتباط با اقامت خود بررسی‌های لازم را انجام دهید. رعایت موارد زیر در ساده‌تر شدن روند ورود شما به کبک موثر است.

سه مرحله اساسی جهت تدارک سفر به کبک

 • رزرو مکان مورد نظر در محل اقامت
 • جمع‌آوری تمامی مدارک مورد نیاز برای طول مدت اقامت
 • آشنایی با جنبه‌های مختلف زندگی در کبک

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، توصیه می‌شود که جهت اطلاع از بهترین گزینه‌های مرتبط با محل سکونت در داخل و یا خارج از محیط دانشگاه با موسسه آموزشی مورد نظر خود به این منظور در ارتباط باشید. در کبک، گزینه‌های مختلف در ارتباط با محل سکونت عبارتند از:

5.اقامت موقت در کبک

جهت آشنایی با محیط زندگی جدید، برای ورود به کبک دو هفته پیش از شروع دوره تحصیلی برنامه‌ریزی کنید.

پس از ساکن شدن در کبک، در صورتی که سن شما 18 سال به بالا باشد به دو سرویس الکترونیکی دسترسی خواهید داشت که به شما در جهت روند سکونت در کبک و همچنین یادگیری و تقویت زبان فرانسوی کمک خواهد کرد:

 • Service de Francisation en Ligne (FEL- سرویس آنلاین یادگیری زبان فرانسوی)
 • Service d’integration en Ligne ( SEIL- سرویس سازگاری آنلاین)

بله اگرچه تعداد دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی بسیار کمتر از دوره های فرانسوی زبان است اما شما میتوانید برای دوره های انگلیسی زبان دانشگاههای استان کبک نیز اقدام کنید

دانشگاه بیشاپ، دانشگاه کنکوردیا، دانشگاه اچ ای سی مونترال، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال، دانشگاه مونترال، دانشگاه شربروک، دانشگاه کبک، دانشگاه لاوال

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا