تحصیل رباتیک در آلمان

تحصیل روباتیک در آلمان

علم رباتیک شاخه‌ای فناوری محور و خارق‌العاده از علوم نوین جهانی است که قابلیت برهم زدن تمام عادت‌های زندگی روزمره‌مان را دارد.

حتی امروزه نیز می‌توانید تاثیر این علم نوپا را در بسیاری از مکان‌های عمومی ببینید، همانطور که حتما میدانید اهمیت ربات‌ها در صنعت، پزشکی، مهندسی و دیگر ابعاد زندگی آدمی به طور مداوم در حال افزایش است.

پدیدار شدن ربات‌ها بخشی از انقلاب صنعتی سوم بود. ربات‌ها ظرف چند دهه گذشته به سیستم‌هایی بسیار پیچیده و پیشرفته تبدیل شده‌اند. درنتیجه توسعه و به‌ کارگیری سیستم‌های رباتیک نیازمند برخورداری از دانشی عمیق و مهارت و تسلط در حوزه‌های گوناگون است.

دانشگاه‌های مدرن دنیا با ارائه دوره‌های رباتیک رویکردی میان‌رشته‌ای را برای حل مسئله به کار می‌گیرند. طراحی، ساخت و به‌ کارگیری ماشین‌آلات رباتیک مبتنی بر تفکر بازنگرانه به مسائل روتین زندگیست. دانشجویان علاقه‌مند به علوم رایانه و مهندسی از چالش‌های این رشته لذت می‌برند. علم رباتیک در تولید، پژوهش، پزشکی و ارتش و بسیاری دیگر از زمینه‌های علمی پژوهشی کاربرد دارد.

رشته‌ رباتیک شاخه‌ای میان‌رشته‌ای است که بر عملیات‌ها و مکانیک ربات‌ها متمرکز است. رشته رباتیک در دانشگاه‌های فنی مهندسی بین‌المللی ارائه می‌شود و دانشجویان در طول دوره تحصیل، دروسی  در زمینه علوم رایانه، الکترونیک، نانوفناوری و مهندسی پاس می‌کنند. دانش‌آموختگان رشته رباتیک می‌توانند در شغل‌هایی مانند دستیار آزمایشگاه، تکنیسین آزمایشگاه، برنامه‌نویس، پژوهشگر و … مشغول به کار شوند.

آلمان همواره از پیشگامان صنعت رباتیک بوده به نحوی که هم اکنون جز سه  کشور برتر در این صنعت حساب می‌شود پس قاعدتا تحصیل در آلمان در این رشته برای علاقه‌مندان آن بسیار جذاب خواهد بود. ما در مقاله پیش رو سعی کرده‌ایم تا اطلاعات کاملی در مورد تحصیل مقاطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان و پس از آن تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان در این رشته تحصیلی جذاب را برای شما گردآوری کنیم.

تحصیل مقطع کارشناسی رشته رباتیک در دانشگاه‌های آلمان

آنچه در این بخش از مقاله پیش رو داریم معرفی 5 دوره مطرح، معتبر و پر متقاضی در زمینه علوم رباتیک در آلمان است که دوره های کارشناسی این رشته را ارائه کرده‌اند. در ادامه به بررسی شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها می‌پردازیم:‌

 

1. دانشگاه بین‌المللی علوم کاربردی IU، بادهونف، آلمان

درباره رشته

رشته کارشناسی رباتیک در دانشگاه IU دانش‌تان را در زمینه مهندسی مکانیک، برق و مهندسی کنترل بالا می‌برد و با گذراندن این دوره در زمینه علوم رایانه، علم داده‌ها و هوش مصنوعی تخصص کسب می‌کنید.

دانشگاه بین المللی IU

معرفی اجمالی

دانشجویان مهارت‌های لازم را برای مدیریت پروژه و رهبری فناوری‌های نوین و نوآورانه از طریق شرکت‌ در کلاس‌های دروس نظری و انجام دادن پروژه‌های کاربردی به دست می‌آورند و به یک متخصص رباتیک کارآمد با مهارت‌های میان‌فردی فوق‌العاده تبدیل می‌شوند. با داشتن مدرک رباتیک دانشگاه IU می‌توانید به حوزه‌ای کاملاً نوآورانه وارد شوید و در حرفه‌تان پیشرفت کنید. در دانشگاه IU می‌توانید در کمال راحتی به صورت کاملاً اینترنتی از خانه تحصیل کنید.

آیندۀ شغلی:

پس از اتمام دوره کارشناسی رباتیک در این حوزه متخصص خواهید شد و برای به عهده گرفتن بسیاری از نقش‌ها آماده خواهید بود. دانش‌آموختگان رباتیک در بازار کار بسیار پرطرفدار هستند و می‎‌توانند در حوزه فناوری اتوماسیون (خودکارسازی) در هوافضا یا خودروسازی، مهندسی مکانیک و کارخانه یا بهینه‌سازی سیستم‌ها و فرآیندهای لجستیک وارد شوند.

مهندس رباتیک: در مقام متخصص رباتیک قطعات تشکیل دهنده سیستم‌ها و ماشین‌ها را طراحی خواهید کرد. برای ساخت قطعات محاسبات دقیقی را انجام خواهید داد، برنامه‌های ربات‌ها و راه‌حل‌های نرم‌افزاری را تهیه خواهید کرد و از فرآیندهای نوین و نوآورانه حمایت خواهید کرد. همچنین مسئول شبیه‌سازی و بهینه‌سازی ربات‌ها و توسعه و حمایت از برنامه‌های آزمایشی رباتیک خواهید بود.

مدیریت پروژه رباتیک: پس از گذراندن دوره کارشناسی رباتیک در دانشگاه IU آلمان دانش مورد نیاز را برای مدیریت ماهرانه پروژه‌های رباتیک به دست خواهید آورد. در مقام مدیر پروژه یا رهبر پروژه رباتیک باید از پیشرفت بدون مشکل پروژه مطمئن شوید و اعضای گروه و واحدهای مختلف را با هم هماهنگ کنید تا محقق شدن اهداف تضمین شود. برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام خواهید داد و با مشتریان، تأمین‌کنندگان و شرکا ارتباط برقرار خواهید کرد و در تمام این کارها به بنیان دانش تخصصی خود متکی خواهید بود.

مهندسی اتوماسیون: به عنوان مهندس اتوماسیون فرآیندهای کنترلی و نظارتی را، به ویژه در کارخانه‌های بزرگ بهینه‌سازی می‌کنید و راه‌حل‌هایی را ارائه می‌دهید که پیشروی ایمن، مطمئن و با حداکثر کارایی فرآیندها را با تکیه بر فناوری اتوماسیون تضمین می‌کند. همچنین در توسعه محصولات از طریق آزمایش‌های خودکار نقش خواهید داشت و آزمایش‌های کنترل کیفیت را انجام خواهید داد.

 

اطلاعات کلیدی در مورد دوره رباتیک ارائه شده در دانشگاه علوم کاربردی IU:

(رتبه جهانی دانشگاه:N/A )

ساختار

دروس:

 • مهندسی تولید
 • ریاضیات تحلیلی
 • مکانیک و استاتیک
 • مهندسی برق
 • نرم افزار طراحی با CAD

طول دوره

36 ماه تمام وقت

48 ماه نیمه‌وقت

رشته‌ها

فناوری و مهندسی‌ عمومی

رباتیک

هوش مصنوعی

نحوۀ ارائه

آنلاین

تعداد واحد درسی

180 ECTS

زبان

انگلیسی

IELTS  6

TOEFL® IBT  80

آخرین مهلت اپلای

در هر زمانی از سال می‌توانید برای این رشته در دانشگاه IU آلمان اپلای کنید و تحصیلتان را پس از پذیرش شروع کنید.

پیش‌نیازها:

 • اتمام دوره دبیرستان و داشتن مدرک دیپلم و ریزنمرات
 • اثبات شایستگی خود برای تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه‌های آلمان.

با توجه به دوره انتخابی، سطح دانشگاهی و پیشینه تحصیلی خود ممکن است لازم باشد که در آزمون‌ها یا دوره‌های زیر شرکت کنید تا ثابت شود که برای تحصیل در دانشگاه IU آلمان آماده هستید:

 • امتحان ورودی دوره لیسانس
 • دوره پیش‌نیاز آماده‌سازی

سطح زبان انگلیسی:

 • اثبات مهارت‌های زبان انگلیسی
 • اگر انگلیسی زبان مادری‌تان باشد یا از مدرسه یا دانشگاه انگلیسی‌زبان فارغ‌التحصیل شده باشید، لازم نیست مهارت‌های زبان انگلیسی‌تان را اثبات کنید.

 2. دانشگاه یاکوبز برمن، برمن، آلمان

درباره رشته

رشته رباتیک و سیستم‌های هوشمند در دانشگاه یاکوبز برمن فناوری‌ها و روش‌های مهندسی مرتبط با تولید سیستم‌های متحرک مصنوعی مانند ربات‌ها را پوشش می‌دهد که مستقل از نظارت دائمی انسانی عمل می‌کنند و عملکرد خودکار و هوشمند سیستم‌های متحرک را ممکن می‌سازند.

معرفی اجمالی

کاربرد این رشته عمدتاً در رباتیک و اتوماسیون است، البته در این رشته به فناوری‌های مربوط به ارتباطات و صنایع حمل و نقل و خودروسازی، فناوری دریایی و لجستیک نیز پرداخته می‌شود. همچنین جنبه‌های میان‌رشته‌ای مرتبط با بررسی فرایندهایی که حرکت را در سیستم‌های هوشمند طبیعی ممکن می‌سازد، نیز در این رشته به دانشجویان تدریس می‌شود. کسب تجربه‌های عملی و کاربردی از طریق استفاده از روش‌ها و سیستم‌های فنی در آزمایشگاه‌های پیشرفته نیز بخشی از این دوره است. 

آیندۀ شغلی

دانش‌آموختگان می‌توانند در حوزه‌های تحقیق و توسعه یا مدیریت خودروسازی و حمل و نقل، رباتیک و اتوماسیون، فناوری‌ ارتباطات، فناوری دریایی و صنایع لجستیک مشغول به کار شوند. با توجه به نیاز روزافزون به خودکارسازی وظایف زندگی روزمره از طریق سیستم‌های متحرک هوشمند، دانش‌آموختگان علاوه بر گزینه‌های شغلی اصلی، از میان بسیاری از گزینه‌های جدید نیز حق انتخاب دارند.

jacob university

رشته رباتیک و سیستم‌های هوشمند در دانشگاه یاکوبز برمن محتوای علمی را با کاربردهای واقعی در زندگی تطبیق می‌دهد. این ویژگی مزیت رشته ارائه شده در دانشگاه یاکوبز است که دانشجویان را با کاربردهای جهان واقعی آشنا می‌کند.

گردش‌های علمی و شرکت در مسابقات رباتیک کمک شایان توجهی به آشنا شدن دانشجویان با بازار و چالش‌های واقعی می‌کند و فرصت بی‌نظیری را برای ایجاد شبکه‌ای حرفه‌ای در اختیارشان می‌گذارد.

Daimler AG، Cambio CarSharing Deutschland، Klöckner Desma GmbH، Objective Software GmbH و Ubimax از جمله شرکت‌هایی هستند که دانش‌آموختگان رشته سیستم‌های متحرک هوشمند (IMS با نام سابق RIS) را استخدام می‌کنند.

اطلاعات کلیدی در مورد دوره رباتیک ارائه شده در دانشگاه یاکوبز برمن:

(رتبه جهانی دانشگاه: 251)

ساختار

دروس:

 • سیستم‌های رباتیک و هوشمند
 • برنامه‌نویسی به زبان C و C++
 • الگوریتم‌ها و ساختمان داده
 • یادگیری ماشینی
 • اتوماسیون
 • سامانه‌های نهفته
 • بینایی رایانه‌ای

طول دوره

36 ماه تمام‎وقت

رشته‌ها

رباتیک

هوش مصنوعی

نحوۀ ارائه

حضوری

تعداد واحد درسی

180 ECTS

زبان

انگلیسی

IELTS  6.5

TOEFL® IBT  90

آخرین مهلت اپلای

 • ددلاین برای دانشجویان بین‌المللی:

اول ژوئن 2022

 • ددلاین دانشجویان عضو اتحادیه اروپا:

جولای 2022

پیش نیازها:

 • یک توصیه‌نامه لازم است؛
 • متقاضیان سال اولی که بلافاصله پس از دبیرستان درخواست پذیرش می‌دهند، باید ریزنمرات دو یا سه سال آخر دبیرستانشان را ارائه دهند؛
 • اکثر متقاضیان برای پذیرش گرفتن از دانشگاه یاکوبز باید در آزمون‌های SAT/ ACT/ TestAS شرکت کنند و نمره حدنصاب را به دست بیاورند تا ثابت کنند که شایستگی لازم را برای تحصیل در این دانشگاه دارند
 • تمام متقاضیان باید تسلط کافی بر زبان انگلیسی داشته باشند تا بتوانند در دانشگاه یاکوبز ثبت‌نام کنند. متقاضیان غیرانگلیسی زبان مهارتشان را در زبان انگلیسی با نمره‌ آزمون‌های مخصوص تسلط بر زبان انگلیسی نشان می‌دهند.

3. دانشگاه هایلبرون، هایلبرون، آلمان

درباره رشته

مهندسانی که مدرک کارشناسی را در رشته مکاترونیک و رباتیک از دانشگاه هایلبرون آلمان می‌گیرند، می‌توانند مشکلات دنیای امروز را حل کنند و محصولاتی را برای آینده خلق کنند.

نمایشگر بالاسری که اطلاعات مهم را در میدان دید راننده نشان می‌دهد، ربات‌های متصل به اینترنت، سیستم‌های پردازش لیزری در محیط نسل چهارم صنعت و ساختارهای سبک و در عین حال بسیار قوی بیونیکی که با استفاده از پرینتر سه‌بعدی ساخته می‌شود، از جمله محصولاتی هستند که این گروه از مهندسان می‌توانند در توسعه آنها نقش داشته باشند.

معرفی اجمالی

دوره کارشناسی مکاترونیک و رباتیک در دانشگاه هایلبرون مهندسی مکانیک، مهندسی برق و علوم رایانه را به هم پیوند می‌دهد. بنابراین دانشجویان یاد می‌گیرند که هنگام حل مسئله و انجام وظیفه‌های فنی به روشی نظام‌مند و میان‌رشته‌ای پیش بروند.

آینده شغلی

با توجه به شتاب پیوسته و فزاینده اتوماسیون در صنعت، در آینده در حوزه‌های کنترل ماشین‌ها، کاربرد ربات‌ها در صنایع و توسعه ربات‌های خدماتی نوظهور به مهندسان آموزش دیده و ماهر بیشتری نیاز خواهد بود.

دانش‌آموختگان مکاترونیک و رباتیک به دلیل دانش تخصصی و عمومی گسترده‌شان و تجربههای کاربردی فراوانی که در دوران تحصیل کسب کرده‌اند، بسیار در صنعت پرطرفدار هستند و از میان دریای متنوعی از شغل‌های جذاب حق انتخاب دارند.

دانشگاه هایلبرون دانشجویان را به گونه‌ای آموزش می‌دهد که علاوه بر شایستگی حرفه‌ای بتوانند به روشی موفقیت‌آمیز و مبتنی بر درک متقابل با گروه‌های میان‌رشته‌ای و میان‌فرهنگی کار کنند و عملکردی پایدار داشته باشند. با داشتن مدرک کارشناسی مکاترونیک و رباتیک از دانشگاه هایلبرون آلمان کاملاً برای به عهده گرفتن وظیفه‌های کنونی و آتی مرتبط با توسعۀ رباتیک در صنعت منطقه‌ای و جهانی آماده خواهید شد.

اطلاعات کلیدی در مورد دوره رباتیک ارائه شده در دانشگاه هایلبرون:

(رتبه جهانی دانشگاه: N/A)

ساختار

دروس:

 • ریاضیات
 • اصول برنامه‌نویسی
 • اصول فناوری دیجیتال
 • الگوریتم‌ها و ساختمان داده‌ها
 • مهندسی برق
 • فناوری مدارهای الکترونیک
 • مهندسی برق آزمایشگاهی

طول دوره

42 ماه تمام وقت

رشته‌ها

رباتیک

هوش مصنوعی

نحوۀ ارائه

حضوری

تعداد واحد درسی

210 ECTS

زبان

انگلیسی

IELTS  6

TOEFL® IBT  79

آخرین مهلت اپلای

 • برای ترم مارس 2022
  • درخواست پذیرش را پیش از ژانویه 2022 ارسال کنید.
 • برای ترم سپتامبر 2022
  • درخواست پذیرش را پیش از اگوست 2022 ارسال کنید.

پیش‌نیازها:

 • بسته به نوع مدرسه‌ای که در آن تحصیل کرده و از آن مدرک گرفته‌اید، باید گواهی ورود به تحصیلات تکمیلی تخصصی را ارائه بدهید و تسلطتان را بر زبان خارجی ثابت کنید تا به این ترتیب بتوانید در تمام رشته‌هایی که در دانشگاه‌های علوم کاربردی برگزار می‌شود، شرکت کنید.
 • گواهی ورود به تحصیلات تکمیلی تخصصی را می‌توانید با شرکت در آزمون نهایی هنرستان‌های فنی ـ حرفه‌ای و دانشکده‌های علمی ـ کاربردی به دست بیاورید.

 4. دانشگاه یاکوبز برمن، برمن، آلمان

درباره رشته

رشته رباتیک و سیستم‌های هوشمند در دانشگاه یاکوبز برمن فناوری‌ها و روش‌های مهندسی مرتبط با تولید سیستم‌های متحرک مصنوعی مانند ربات‌ها را پوشش می‌دهد که مستقل از نظارت دائمی انسانی عمل می‌کنند و عملکرد خودکار و هوشمند سیستم‌های متحرک را ممکن می‌سازند.

معرفی اجمالی

کاربرد این رشته عمدتاً در رباتیک و اتوماسیون است، البته در این رشته به فناوری‌های مربوط به ارتباطات و صنایع حمل و نقل و خودروسازی، فناوری دریایی و لجستیک نیز پرداخته می‌شود. همچنین جنبه‌های میان‌رشته‌ای مرتبط با بررسی فرایندهایی که حرکت را در سیستم‌های هوشمند طبیعی ممکن می‌سازد، نیز در این رشته به دانشجویان تدریس می‌شود. کسب تجربه‌های عملی و کاربردی از طریق استفاده از روش‌ها و سیستم‌های فنی در آزمایشگاه‌های پیشرفته نیز بخشی از این دوره است. 

آیندۀ شغلی

دانش‌آموختگان می‌توانند در حوزه‌های تحقیق و توسعه یا مدیریت خودروسازی و حمل و نقل، رباتیک و اتوماسیون، فناوری‌ ارتباطات، فناوری دریایی و صنایع لجستیک مشغول به کار شوند. با توجه به نیاز روزافزون به خودکارسازی وظایف زندگی روزمره از طریق سیستم‌های متحرک هوشمند، دانش‌آموختگان علاوه بر گزینه‌های شغلی اصلی، از میان بسیاری از گزینه‌های جدید نیز حق انتخاب دارند.

رشته رباتیک و سیستم‌های هوشمند در دانشگاه یاکوبز برمن محتوای علمی را با کاربردهای واقعی در زندگی تطبیق می‌دهد. این ویژگی مزیت رشته ارائه شده در دانشگاه یاکوبز است که دانشجویان را با کاربردهای جهان واقعی آشنا می‌کند.

گردش‌های علمی و شرکت در مسابقات رباتیک کمک شایان توجهی به آشنا شدن دانشجویان با بازار و چالش‌های واقعی می‌کند و فرصت بی‌نظیری را برای ایجاد شبکه‌ای حرفه‌ای در اختیارشان می‌گذارد.

Daimler AG، Cambio CarSharing Deutschland، Klöckner Desma GmbH، Objective Software GmbH و Ubimax از جمله شرکت‌هایی هستند که دانش‌آموختگان رشته سیستم‌های متحرک هوشمند (IMS با نام سابق RIS) را استخدام می‌کنند.

اطلاعات کلیدی در مورد دوره رباتیک ارائه شده در دانشگاه یاکوبز برمن:

(رتبه جهانی دانشگاه: 251)

ساختار

دروس:

 • سیستم‌های رباتیک و هوشمند
 • برنامه‌نویسی به زبان C و C++
 • الگوریتم‌ها و ساختمان داده
 • یادگیری ماشینی
 • اتوماسیون
 • سامانه‌های نهفته
 • بینایی رایانه‌ای
 • آزمایشگاه RIS

طول دوره

36 ماه تمام‎وقت (6ترم)

رشته‌ها

الکترونیک و فناوری نهفته

مدیریت زنجیره تأمین و لجستیک

رباتیک

نحوۀ ارائه

حضوری

تعداد واحد درسی

180 ECTS

زبان

انگلیسی

IELTS  6.5

TOEFL® IBT  90

آخرین مهلت اپلای

 • ددلاین برای دانشجویان بین‌المللی:

اول ژوئن 2022

 • ددلاین دانشجویان عضو اتحادیه اروپا:

جولای 2022

پیش‌نیازها:

 • توصیه‌نامه
 • نسخه رسمی یا رونوشت گواهی شده از ریزنمرات دبیرستان و دانشگاه
 • فرم پیشینه تحصیلی
 • آزمون‌های استاندارد (Sat/Act/Testas)؛
 • رزومه الکترونیک Zeemee (اختیاری)
 • شرکت در آزمون‌های تسلط بر زبان

5.مؤسسه فناوری دگندورف، دگندورف، آلمان

دربارۀ رشته

تقریباً تمام صنایع به تصمیم‌گیری خودکار هوش مصنوعی برای باقی ماندن در میدان رقابت نیاز دارند.

پس از فارغ‌التحصیل شدن در رشته هوش مصنوعی از مؤسسه فناوری دگندورف از قابلیت تحلیل داده‌ها، توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی، مدیریت پروژه‌های هوش مصنوعی، مشاوره دادن به مشتریان و مدیران اجرایی در زمینه‌های فوق و پژوهش در حوزه هوش مصنوعی برخوردار می‌شوید.

معرفی اجمالی

در جهان شگفت‌انگیز هوش مصنوعی (AI) لازم است برای ماشین‌هایی که با رایانه کنترل می‌شوند، برنامه‌نویسی شود تا ماشین‌ها بتوانند مستقل از انسان تصمیم بگیرند و وظیفه‌هایی را انجام بدهند که معمولاً توسط انسان‌ها پیش برده می‌شود. دانشجویان هوش مصنوعی دانش تخصصی لازم را برای ساخت سیستم‌های AI در طول تحصیل کسب می‌کنند. دروس اصلی و مقدماتی این دوره شامل ریاضیات، برنامه‌نویسی، الگوریتم‌ها و ساختمان داده‌ها، سیستم‌های عملیاتی، شبکه‌ها و پایگاه‌های داده‌ می‌شود. دانشجویان در ترم‌های بالاتر در زمینه هوش مصنوعی پیچیده مانند یادگیری ماشینی، بینایی رایانه‌ای، پردازش زبان‌های طبیعی، داده‌های بزرگ، یادگیری عمیق، رباتیک خودران و منطق محاسباتی آموزش می‌بینند.

دانشجویان رشته هوش مصنوعی می‌توانند از میان دروس اختیاری ارائه شده در مؤسسه دگندورف، دروس مورد علاقه خود را انتخاب کنند تا بر حسب علاقه خود به کاربردها و حوزه‌های هوش مصنوعی بر روی موضوعی خاص متمرکز شوند.

 

Deggendorf-Institute-of-Technology

دانشجویان در این رشته موظفند یک ترم کارآموزی الزامی را بگذرانند. این دوره تمامی دانشجویان را قادر می‌سازد تا مهارت‌هایی که در طول دوره تحصیلی کسب کرده‌اند را در محیط واقعی کاربردی به کار ببندند. این فرصت بی‌نظیر به دانشجویان این امکان را می‌دهد که مهارت‌های خود را در جهت حل مسائل واقعی و چالش‌برانگیز در محیط کار تجربه کنند. مؤسسه دگندورف همکاری نزدیکی با شرکای صنعتی دارد تا به دانشجویان محیطی مناسب برای انجام پروژه‌های پایان‌نامه در ترم آخر بدهد و آن‌ها را برای ورود به بازار کار بعد از فارغ‌التحصیلی به طور کامل آماده سازد.

اطلاعات کلیدی در مورد دوره رباتیک ارائه شده در دانشگاه دگندورف:

(رتبه جهانی دانشگاه: N/A)

ساختار

دروس:

 • رباتیک خودران
 • پروژه‌های هوش مصنوعی
 • یادگیری عمیق و داده‌های بزرگ
 • یادگیری ماشینی
 • بینایی رایانه‌ای
 • مهندسی نرم‌افزار

طول دوره

42 ماه تمام وقت

رشته‌ها

رباتیک

مهندسی نرم‌افزار

هوش مصنوعی

نحوۀ ارائه

حضوری

تعداد واحد درسی

240 ECTS

زبان

انگلیسی

IELTS  6.5

TOEFL® IBT  72

آخرین مهلت اپلای

 • شروع ترم اکتبر 2022
  • درخواست پذیرش را پیش از ژوئیه 2022 ارسال کنید.

پیش‌نیازها:

 • گواهی عمومی ورود به دانشگاه (قبولی در کنکور)؛
 • زبان انگلیسی در سطح B2؛
 • شرکت در آزمون ارزیابی اینترنتی که در زمینه ریاضیات و منطق مرتبط با هوش مصنوعی عمومی برگزار می‌شود و گرفتن نمره قبولی از این آزمون. مدت زمان آزمون 90 دقیقه است؛
 • دانش در زمینه رشته‌های STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی) نیز مفید خواهد بود.

کارشناسی ارشد رباتیک در آلمان: هر چه لازم است بدانید را در این قسمت مقاله خواهید خواند

کارشناسی ارشد رباتیک در دانشگاه‌های آلمان دوره‌ای دوساله است که شهریه آن از 5000 تا 20000 یورو متغیر است. دانشجویان دوره ارشد رباتیک بر موضوعات بنیادی مربوط به رباتیک کاملاً مسلط می‌شوند. آلمان قطب دانشگاه‌های معتبر جهانی است و کیفیت بالای آموزش در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه صنعتی مونیخ و دانشگاه RWTH آخن به خوبی این موضوع را ثابت می‌کند. دانشگاه‌های کشور آلمان، برترین ساختار آموزشی اروپا را دارند و از جمله دانشگاه‌های برتر جهان در زمینه آموزش مهندسان هستند.

 • برای آن که بتوانید درخواست پذیرش در دوره کارشناسی ارشد رباتیک را به دانشگاه‌های آلمان ارسال کنید، لازم است از آزمون GRE/ GMAT نمره قبولی بگیرید و دوره کارشناسی را در رشته‌ای مرتبط با رباتیک به پایان رسانده باشید.
 • پس از گرفتن مدرک فوق‌لیسانس رباتیک از دانشگاه‌های آلمان می‌توانید سالانه تا 54000 یورو در آلمان درآمد داشته باشید.

دلایل ادامه تحصیل در رشته رباتیک در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان

 • آلمان قطب دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان است؛ دانشگاه صنعتی مونیخ یکی از برترین دانشگاه‌های آلمان است که رتبه 55 را در میان دانشگاه‌های جهان دارد و ساختمان پیشرفته آن دانشجویان را از سراسر جهان جذب می‌کند.
 • براساس گزارش فدراسیون بین‌المللی رباتیک (IFR)، میزان استخدام در رشته رباتیک در آلمان رشدی یک درصدی داشته است و دیجیتالی شدن این رشد را تا سال 2022 به 1.8 درصد افزایش خواهد داد.
 • درآمد مهندس رباتیک با مدرک فوق‌لیسانس در آلمان 29 درصد بیشتر از درآمد فردی با مدرک لیسانس رباتیک است.
 • براساس گزارش IFR، تعداد تقریبی ربات‌های صنعتی به هر ده هزار کارگر بخش تولیدی از 66 عدد در سال 2015 به 85 عدد در سال 2017 رسید.

مزایای تحصیل در آلمان

از مزایای تحصیل در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • براساس یک نظرسنجی، 69.2% دانشجویان بین‌المللی حتی پس از اتمام تحصیلاتشان ترجیح می‌دهند در آلمان بمانند.
 • نکته مهم برای 35.3درصد از دانشجویان، رایگان بودن تحصیل در دانشگاه‌های آلمان یا دریافت شهریه بسیار اندک است.
 • آلمان سرزمینی با بیش از 400 مؤسسه آموزشی است که 106 عدد از آنها دانشگاه هستند.
 • با ویزای تحصیلی آلمان به راحتی می‌توانید به سراسر اروپا سفر کنید.
 • زندگی در آلمان اقتصادی و به‌صرفه است.
 • فراموش نکنید که نرخ پذیرش ویزا 92% است.   

دانشگاه‌های آلمانی برتر ارائه دهنده رشته رباتیک در مقطع کارشناسی ارشد

در جدول زیر با برترین دانشگاه‌های آلمان که رشته رباتیک را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند، آشنا می‌شوید و از شهریه و جزئیات دیگر مربوط به این دانشگاه‌های مطلع می‌شوید.

دانشگاهجزئیات دورهشهریه به یورورتبه جهانیتاریخ‌های اپلای
دانشگاه صنعتی مونیخ (TUM)کارشناسی ارشد رباتیک، شناخت و هوش12940 (در مجموع)55ترم زمستانی: ژانویه تا آوریل؛ ترم تابستانی: سپتامبر تا نوامبر
دانشگاه RWTH آخنکارشناسی ارشد در ساخت و رباتیکرایگان651ترم زمستانی: اوت تا سپتامبر؛ ترم تابستانی: فوریه تا مارس
دانشگاه لایبنیتس هانوفرکارشناسی ارشد مکاترونیک و رباتیک908.3 یورو برای دو سال751ترم زمستانی: ژوئن تا ژوئیه؛ ترم تابستانی: دسامبر تا ژانویه
دانشگاه صنعتی دورتموندکارشناسی ارشد اتوماسیون و رباتیک403.87 یورو برای هر ترم351فوریه تا مارس
آکادمی بین‌المللی RWTH، آخنکارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های رباتیک4500 یورو برای هر ترم-دسامبر تا مارس

درباره رشته: برنامه درسی و حوزه‌های مهم

اگر علاقه‌مند هستید تا تکنیک‌هایی که ربات‌ها را به بخش قابل توجهی از زندگی انسان تبدیل می‌کند را یاد بگیرید، رشته رباتیک به طور کامل برای شما مناسب است. این رشته به تکامل ربات‌ها، دسترسی آن‌ها به حوزه‌های گوناگون زندگی انسان، جایگزینی کارگران در کارخانه‌ها و بهبود کیفیت زندگی انسان می‌پردازد.

پس از پایان دوره تحصیلی در رشته رباتیک، شما یک درک دقیق و صحیح از عملکردهای رباتیک و نحوه استفاده از آن در تسهیل کارهای روزمره خواهید داشت. علاوه بر این، این دوره در رشته رباتیک به شما کمک می‌کند تا به طور جامع با مهندسی مکانیک و برق آشنا شوید. در این دوره، اصول پردازش تصویر، هوش مصنوعی، پردازش سیگنال و تحلیل داده‌ها نیز به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

توانایی‌های لازم:

دانشجویان باید از ذهنی خلاق و قدرت انتزاعی برخوردار باشند. داشتن یک ذهن فنی کارآمد و علاقه فراوان به ریاضی و منطق نیز از پیش‌نیازهای این رشته است.

حوزه‌های مورد توجه:

 • مکاترونیک خودروسازی
 • خودکارسازی و پردازش سیگنال
 • رباتیک پزشکی و صنعتی
 • مهندسی سیستم‌ها
 • فناوری دستگاه‌های پزشکی
 • فناوری حرکت و رانش
 • رباتیک ـ سیستم‌های متحرک
 • فناوری ریزتولید
علم رباتیک

فرآیند پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته رباتیک دانشگاه‌های آلمان

در این بخش اطلاعات کاملی را درباره فرایند پذیرش و نکات مهم مربوط به آن مطالعه می‌کنید.

مدارک لازم

 • درخواست پذیرش اینترنتی را باید پیش از اتمام مهلت اپلای ارسال کنید
 • مدرک لیسانس و ریزنمرات دوره‌ها و رشته‌های دانشگاهی را که تا به امروز گذرانده‌اید، باید ارسال کنید
 • در صورت لزوم باید تسلطتان را بر زبان آلمانی را اثبات کنید
 • تسلطتان بر زبان انگلیسی را باید اثبات کنید
 • مقاله
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • رزومه به‌ روز

شایستگی لازم برای پذیرفته شدن در دوره کارشناسی ارشد رشته رباتیک دانشگاه‌های آلمان

حداقل پیش‌نیازها برای درخواست پذیرش در دوره کارشناسی ارشد رشته رباتیک از دانشگاه‌های آلمان:

دانشگاهپیش‌نیازهای دانشگاهینمره آیلتسنمره تافلپیش‌نیازهای دیگر
دانشگاه صنعتی مونیخ (TUM)قبول شدن در آزمون ارزیابی استعداد مختص دوره کارشناسی ارشد6.588GMAT: نمره بالاتر از 600
دانشگاه RWTH آخنداشتن مدرک کارشناسی5.590-
دانشگاه لایبنیتس هانوفرداشتن مدرک کارشناسی در رشته مکاترونیک یا مهندسی قدرت679-
دانشگاه صنعتی دورتموندداشتن مدرک کارشناسی در رشته مهندسی، علوم طبیعی یا علوم رایانه7CBT: 243, PBT: 590, IBT: 95GRE: حداقل 60% در تمام بخش‌ها
آکادمی بین‌المللی RWTH، آخنB.Sc./ B.Tech./ B.Eng. داشتن مدرک کارشناسی5.590یک سال تجربه کاری

بورسیه برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد رشته رباتیک در دانشگاه‌های آلمان

واقعاً بخت بلندی می‌خواهد که موفق شوید از یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد رشته رباتیک پذیرش بگیرید، بااین‌حال شهریه و هزینه زندگی در آلمان عاملی است که باعث ناراحتی برخی دانشجویان می‌شود. در جدول زیر فهرستی از بورسیه تحصیلی آلمان برای اکثر دانشگاه‌های صنعتی برتر آلمان را برای‌تان آماده کرده‌ایم که بورسیه‌های فراگیری را به دانشجویان بین‌المللی مشتاق تحصیل در آلمان اعطاء می‌کنند.

دانشگاه یا سازمانعنوان بورسیهشرایط لازممبلغ به یورو
دانشگاه صنعتی مونیخ بورسیه ملی آلمان در دانشگاه صنعتی مونیخ:Deutschlandstipendiumدانش‌آموختگان ثبت‌نام کرده‌ اهل آلمان یا کشورهای خارجی که مدرک ورود به دانشگاهشان در حال پردازش است. متقاضیان دچار ناتوانایی جسمی یا دانشجویان اقلیت در اولویت قرار دارند.300 یورو در ماه
دانشگاه صنعتی مونیخبورسیه برای دانشجویان بین‌المللیاین کمک‌هزینه فقط برای یک ماه است و دانشجویان برای دریافت در ماه بعد باید دوباره درخواست بدهند. این کمک‌هزینه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که شرایط لازم را برای دریافت BAfoeG ندارند. چه کسانی می‌توانند درخواست بدهند: · دانشجویان کارشناسی ترم سوم یا · دانشجویان ترم دوم کارشناسی ارشد و · دانشجویان با درآمد خانوادگی محدود.500 - 1500
دانشگاه لایبنیتس هانوفرکمک هزینه استثنائی (Einmalige Beihilfen)فقط برای دانشجویان بین‌المللی تبعه کشورهایی که در اتحادیه اروپا عضو نیستند؛ دانشجویانی که در یکی از ترم‌های کارشناسی ارشد ثبت‌نام کرده‌اند و 50 درصد اعتبار ECTS را به دست آورده‌اند.متغیر
دانشگاه لایبنیتس هانوفرکمک‌هزینه اتمام تحصیلات (Studienabschlussbeihilfe)این کمک‌هزینه به دانشجویان بین‌المللی با مشکلات مالی تعلق می‌گیرد.متغیر
دولت آلمانسرویس تبادل دانشگاهی آلمانتقریباً 215 بورسیه به دانشجویان در مقاطع مختلف تعلق می‌گیرد؛ کمک‌هزینه به صد هزار دانشجو و پژوهشگر داده می‌شود و دانشجویان دچار مشکل مالی می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند.متغیر
دولت آلمانErasmus+مختص دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند در اروپا تحصیل کنند.291

فرصت‌های شغلی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد رباتیک از دانشگاه‌های آلمان

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که ربات‌ها بهره‌وری را در تمام بخش‌ها بالا می‌برند و ساختار مدیریت زنجیره تأمین را از نو شکل می‌دهند. دانش‌آموختگان رشته رباتیک از میان فرصت‌های شغلی فراوان حق انتخاب دارند، اشتغال مهندسان رباتیک در بخش‌های هوانوردی، هوافضا، میکروالکترونیک، الکترونیک مصرفی، مهندسی زیست‌پزشکی و خودروسازی گواه این مدعا است.

متداول‌ترین سمت‌های شغلی و متوسط دستمزد دانش‌آموختگان رباتیک در آلمان در جدول زیر آمده است:

سمت شغلیدستمزد ماهانه برحسب یورو
مهندس رباتیک11600
تکنیسین رباتیک10400
مهندس اتوماسیون11500
مهندس طراحی10700
مهندس مکاترونیک9760
مهندس پشتیبانی از سیستم‌های پروازی9600
مهندس نگهداری و تعمیرات9600
مهندس برق و مکانیک11600

استخدام‌کنندگان برتر دارندگان مدرک کارشناسی ارشد رباتیک در آلمان:

 • گوگل
 • یاسکاوا
 • گروه KION
 • اتوماسیون Rockwell 
 • Intuitive Surgical
 • زیمنس
 • زبرا تکنولوژیز
 • ناسا
 • کاگنکس
 • ABB
سوالات متداول

هزینه تحصیل در رشته‌های مرتبط با رباتیک در دانشگاه‌های آلمان چقدر است؟

همانطور که میدانید تحصیل در بسیاری از دانشگاههای آلمان رایگان است و دانشجویان صرفا ملزم به پرداخت هزینه ترم میباشند اما برای دانشگاه‌های پولی مبالغ مختلفی از ترمی 1000 تا 4000 یورو در مقطع ارشد و مبالغی بیشتر برای مقطع کارشناسی باید پرداخت کنند.

آینده شغلی رشته رباتیک در آلمان چگونه است؟

فارغ‌التحصیلان رشته‌های رباتیک دانشگاه‌های آلمان در مراکز معتبری نظیر ناسا، گوگل، زیمنس و … مشغول به کار میشوند

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا