تحصیل در رشته انیمیشن در کانادا: شرایط، بازار کار و دانشگاه‌ها

تحصیل در رشته انیمیشن در کانادا

چه کارهای پیکسار یا میازاکی الهام‌بخشتان باشد، چه بتی‌بوپ یا فلیکس سر شوقتان آورده باشد، دلایل بسیاری برای علاقه‌مند شدن به تحصیل در رشته انیمیشن وجود دارد. قبل از آن‌که پورتفولیو هنری‌تان را برای پذیرش گرفتن از مؤسسه‌های آموزشی هنری (کالج و دانشگاه) آماده کنید، ابتدا باید درباره مؤسسه‌های هنری فوق‌العاده‌ کانادا که می‌توانید در آنها در رشته انیمیشن تحصیل کنید، تحقیق کنید. انیمیشن به عنوان یکی از برجسته‌ترین گونه‌های هنری به شکیبایی، خلاقیت و دقت فراوانی نیاز دارد. به همین دلیل انیمیشن تبحر و کاردانی فنی ویژه‌ای را می‌طلبد و برترین انیماتورهای جهان باید آموزش‌هایی تخصصی در حوزه انیمیشن دیده باشند. هر انیماتور می‌داند که داشتن مدرک دانشگاهی برای موفق شدن در حوزه پویانمایی مهم است و به همین دلیل بسیاری از علاقه‌مندان انیمیشن برای تحصیل در این رشته عازم کانادا می‌شوند. به جرعت بهترین کشور جهان برای افرادی که می‌خواهند تکنیک‌های‌ انیمیشنشان را بهبود بدهند، کاناداست؛ چرا که طیف گسترده‌ای از دوره‌ها و مؤسسه‌های آموزشی مختلف در این کشور وجود دارند که این امکان را برایتان فراهم می‌کنند تا خود را کاملاً در آموزشی پیشرونده و مفید غرق کنید. البته این اعتبار حاصل وجود تعداد فراوانی مؤسسه آموزش انیمیشن است. در واقع تعداد مؤسسه‌های آموزش انیمیشن در کانادا آن‌قدر زیاد است که احتمالاً سردرگم می‌شوید که دقیقاً از کجا باید شروع کنید. پس برای این‌که در این جستجوی مهم کمکتان کنیم، فهرستی از برترین مؤسسه‌های آموزش انیمیشن کانادا را تهیه کرده‌ایم. بنابراین مقدمه را همین‌جا تمام می‌کنیم و سر اصل مطلب می‌رویم.

مؤسسه‌های برتر آموزش انیمیشن در کانادا


مؤسسه‌های برتر آموزش انیمیشن در کانادا

وقتی با تمام دوره‌ها و امکانات تحسین‌برانگیزی که دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی در اختیار دانشجویان می‌گذارند، آشنا می‌شویم، متوجه می‌شویم که روش‌های عملی بسیاری برای گرفتن مدرکی رضایت‌بخش و معتبر در انیمیشن یا رشته‌های مرتبط در کانادا وجود دارند. انتخاب دانشگاه مناسب حیاتی و سرنوشت‌ساز است، چرا که باید مطمئن شوید از چند سال آینده زندگی‌تان نهایت بهره را خواهید برد. برای آن که انتخابی آگاهانه‌تر و آسان‌تر داشته باشید، برترین مؤسسه‌های آموزشی کانادا را که رشته انیمیشن در آنها ارائه می‌شود، معرفی می‌کنیم.

مؤسسه هنر ونکوور

بر کسی پوشیده نیست که دانش‌آموختگان مؤسسه هنر ونکوور اثرهای خارق‌العاده‌ای را در دنیای انیمیشن خلق می‌کنند. برای مثال کالیستا چندلر، یکی از دانش‌آموختگان این مؤسسه، هم‌اکنون در تعدادی از تولیدات XD دیزنی با این شرکت معروف همکاری می‌کند. به‌علاوه استادان باتجربه بسیاری با مؤسسه هنر ونکوور همکاری می‌کنند که از آن جمله می‌توان به سباستین برودین معروف اشاره کرد.

اما آن‌چه دوره انیمیشن مؤسسه هنر ونکوور را ممتاز می‌کند، جنبه‌های مدل‌سازی سه‌بعدی رشته هنر انیمیشن و طراحی این مؤسسه است. در این دوره با گونه‌های قدیمی انیمیشن بیشتر آشنا می‌شوید و در عین‌حال جلوه‌های سه‌بعدی، رندرینگ و حتی ارتباطات بازی‌های ویدئویی به طور کامل به شما آموزش داده می‌شود. در این دوره به همان اندازه که در طراحی مجموعه‌های پویانمایی شرکت داده می‌شوید با طراحی شخصیت‌های انیمیشنی خاص نیز آشنا می‌شوید، عاملی که معتقدیم گواهی بر کارآمدی این دوره برای آموزشی متنوع است.

دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار

می‌توانید برای گرفتن مدرک کارشناسی در رشته هنرهای رسانه‌ای انیمیشن در دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار ثبت‌نام کنید؛ با تحصیل در این رشته نه تنها به انیماتوری برجسته تبدیل می‌شوید، بلکه یاد می‌گیرید چگونه حرفه پویانمایی را به روشی مؤثر با شناخت عمومی هنر ترکیب کنید.

درک هنر مهم است، چون تبدیل شدن به یک انیماتور کارآزموده مستلزم برقراری ارتباط با دیگر گونه‌های هنری است. چنانچه در رشته‌های هنری معتبر دانشگاه امیلی کار ثبت‌نام کنید، به طور روزمره از طریق تعامل با هم‌دانشگاهی‌هایتان با زوایای مختلفی از دنیای هنر آشنا خواهید شد. همچنین حین تحصیل در رشته انیمیشن دانشگاه امیلی کار از میان واحدهای تخصصی متنوع حق انتخاب دارید، چه به انیمیشن تجربی علاقه‌مند باشید چه به موشن گرافیک یا بافت و مدلسازی3D، در دانشگاه امیلی کار کانادا این فرصت را دارید که روی حوزه موردعلاقه‌تان متمرکز شوید. عامل دیگری که موجب شهرت جهانی دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار شده است، به‌روزرسانی‌های مداوم محتوای آموزشی است و دانشگاه منابعش را پیوسته با مدرن‌ترین فناوری موجود بهبود می‌دهد.

معیارهای شایستگی

 • گرفتن دیپلم (به پایان رساندن کلاس دوازدهم) و داشتن پیشینه علمی
 • گرفتن نمره حداقل 84 از آزمون تافل و 6/5 از آیلتس

شهریه

شهریه چهار سال تقریباً معادل نود هزار دلار کانادا می‌شود.

فرایند پذیرش

فرم درخواست پذیرش را از وب‌سایت رسمی دانشگاه دانلود کنید. سپس فرم تکمیل‌شده را همراه با ریزنمرات تحصیلی، توصیه‌نامه و بیانیه هدف ارسال کنید.

مدرسه فیلم ونکوور (VFS)

مدرسه فیلم ونکوور (VFS) برای افرادی مناسب است که دقیقاً می‌دانند در کدام سنت انیمیشن دوست دارند ادامه تحصیل بدهند. این مؤسسه دو رشته مرتبط با انیمیشن ـ انیمیشن کلاسیک و انیمیشن 3D را برگزار می‌کند.

در رشته انیمیشن کلاسیک یاد می‌گیرید که در سبک‌های طراحی با دست مهارت پیدا ‌کنید و آثاری را شبیه به آثار اوایل قرن بیستم خلق کنید؛ به‌این‌ترتیب از دریچه‌ای با دنیای انیمیشن آشنا می‌شوید که بیشتر پیرو سبک‌های کارتون‌های کلاسیک است. از سوی دیگر در رشته انیمیشن سه‌بعدی بیشتر روی سبک‌های 3D انیمیشن متمرکز می‌شوید که ظرف چند دهه گذشته پدیدار شده‌اند. بنابراین در مدرسه فیلم ونکوور فرصت دارید تا آموزشتان را به سمتی سوق بدهید که بیشترین علاقه را به آن دارید و بیشترین فایده را از تحصیل انیمیشن در کانادا ببرید.

تمایز قائل شدن بین این دو رشته بسیار مفید است، چون در رشته‌های انیمیشن دانشگاه‌های دیگر باید در رشته انیمیشن عمومی تحصیل کنید و نمی‌توانید روی بخشی از هنر انیمیشن متمرکز شوید که بیشترین کاربرد را در حرفه‌تان دارد. البته شایان ذکر است که هر دو رشته همپوشی‌هایی دارند، چون برای یاد گرفتن یک رشته باید قدری در زمینه دیگری هم اطلاعات داشته باشید. درهرحال این هم‌پوشی تمرکز اصلی‌تان را مختل نمی‌کند؛ این ویژگی تحصیل انیمیشن در مدرسه فیلم ونکوور بسیار خوشایند و بی‌دردسر به نظر می‌رسد.

کالج سنکا

اگر دوست دارید در زمینه ارتباط انیمیشن با بازی‌های ویدئویی تخصص بگیرید، کالج سنکا رشته‌ای دارد که دقیقاً مناسب شماست. با ثبت‌نام در رشته کارشناسی هنرهای انیمیشن، آموزشی عمومی را در زمینه هنر انیمیشن می‌بینید و ضمناً به حوزه‌های خاصی مانند بازی‌های ویدئویی یا جلوه‌های بصری می‌پردازید که دوست دارید در آنها مشغول به کار شوید. همچنین واحدهای تخصصی با محورهای اصلی انیمیشن دیجیتال، سینما و تلویزیون یا حتی هنرهای انیمیشن در این رشته تدریس می‌شود.

فارغ از این‌که کدام واحد تخصصی را انتخاب کنید، کالج سنکا این تخصص را دارد که آموزش جامع را مستقیماً به فرصت‌های صنعتی تبدیل کند. به همین دلیل رشته انیمیشن کالج سنکا تا این حد متمرکز است تا برای آن‌چه پس از فارغ‌التحصیل شدن از کالج برایتان پیش می‌آید، آماده شوید و واحدهایی که در کالج سنکا تدریس می‌شود، مهارت‌های مورد نیاز کارفرمایان را در دانشجویان پرورش می‌دهد.

معیارهای پذیرش

 • به اتمام رساندن دبیرستان با پیشینه علمی
 • برخورداری از مهارت‌های ارتباطی قوی به زبان انگلیسی
 • گرفتن حداقل نمره 6/5 از آزمون آیلتس
 • پورتفولیوی تحسین‌برانگیز در هنرهای خلاقانه

شهریه

شهریه سه سال تحصیل تقریباً 60000 دلار کاناداست.

فرایند پذیرش

فرایند پذیرش با ارسال فرم درخواست پذیرش و مدارک لازم مانند رزومه، پورتفولیو و ریزنمراتی شروع می‌شود که شایستگی‌تان را برای تحصیل در کالج سنکا تأیید می‌کنند. دانشجویان متقاضی دریافت کمک‌هزینه مالی از دانشگاه باید شواهد مالی را نیز ارسال کنند.

مؤسسه هنرهای رسانه‌ای ونکوور

هرچند می‌توانید از مؤسسه هنرهای رسانه‌ای ونکوور در رشته انیمیشن عمومی مدرک بگیرید، تأثیرگذارترین بخش این دوره تنوع تکنیک‌های گوناگونی است که می‌توانید آنها را به عنوان رشته‌تان دنبال کنید. برای مثال واحدهای تخصصی انیمیشن شخصیت‌های دو الی سه‌بعدی، جلوه‌های بصری سینما و تلویزیون و هنر و طراحی بازی به زمینه‌سازی کمک می‌کنند و در نتیجه در آموزشی کاملاً جامع غرق می‌شوید.

رشته‌های مختلف بسیاری در مؤسسه هنرهای رسانه‌ای ونکوور تدریس می‌شود که با دیگر گونه‌های هنری فصل مشترک دارند؛ بنابراین به یمن تحصیل در این مؤسسه می‌توانید شبکه‌ای متشکل از دیگر حرفه‌ای‌های مشتاق و بلندپرواز را در دوران تحصیل ایجاد کنید، تشکیل این شبکه فراگیر یکی از مزایایی است که باعث می‌شود تحصیل انیمیشن در این مؤسسه کانادایی ارزشمندتر شود. اگرچه دوره لیسانس حول محور یادگیری مهارت‌های پایه می‌چرخد، در این دوره باید با افراد مناسب نیز آشنا شوید و آثار همکارانتان را ببینید تا آینده شغلی و هنری موفق‌تری داشته باشید.

معیارهای شایستگی

 • به اتمام رساندن دبیرستان
 • گرفتن حداقل نمره 6 از آیلتس یا 68 از تافل
 • داشتن پورتفولیوی هنری با حداقل 12 نمونه کار

شهریه

شهریه هر سال تحصیلی تقریباً 40000 دلار کاناداست.

فرایند پذیرش

دانشجویان باید فرم درخواست پذیرششان را همراه با رزومه، بیانیه فردی درباره علاقه‌شان به رشته انتخابی و ریزنمرات را از 4 ـ 6 ماه قبل ارسال کنند.

کالج هنر و طراحی انتاریو (OCAD)

از همان لحظه‌ای که چشمتان به محوطه ساختمان اصلی این دانشگاه بیافتد، مطمئن می‌شوید که کالج هنر و طراحی انتاریو (ONCAD) مکانی منحصربه‌‎فرد برای تحصیل در رشته انیمیشن است. کاملاً هم حق با شماست؛ با توجه به رشته‌های بسیاری که کالج هنر و طراحی انتاریو برگزار می‌کند و ارتباط مستقیمی که این رشته‌ها با فرصت‌های شغلی دارند، اگر می‌خواهید با روش‌های مورد استفاده در معتبرترین و مشهورترین شرکت‌های انیمیشن‌سازی جهان آشنا شوید، ONCAD همان مکانی است که شما را به خواسته‌تان می‌رساند.

بسیاری از دانش‌آموختگان ONCAD در شرکت‌های معتبر و بلندآوازه‌ای مانند پارامونت، پیکسار، EMI و حتی دریم ورکز مشغول به کار می‌شوند. فکر می‌کنم رشته انیمیشن ONCAD برای دانشجویانی فوق‌العاده است که می‌خواهند با روش‌های مدرن پویانمایی آشنا شوند. رشته انیمیشن ONCAD یک بخش انیمیشن سه‌بعدی بسیار قوی دارد، همچنین با تحصیل در این رشته از دانش کافی درباره توسعه بازی‌های ویدئویی برخوردار می‌شوید که در صورت علاقه‌مندی می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی از دانشتان در بازار کار استفاده کنید.

کالج هنر و طراحی بصری ونکوور (VCAD)

هدف اصلی کالج هنر و طراحی بصری ونکوور (VCAD) ارائه دادن آموزشی ممتاز به دانشجویان است که به واسطه ملیت دانشجویان یا کارهایی که می‌خواهند انجام بدهند، محدود نشود. در این راستا VCAD غالباً دانشجویان را در محاصره استادانی ماهر و همکارانی زبردست در گونه‌های مختلف هنری قرار می‌دهد تا بتوانند در کنار پرورش مهارت‌های انیمیشن، قرارگیری در موقعیت‌های همکاری و مقایسه را نیز تجربه کنند.

همچنین در رشته انیمیشن عمومی تأکید می‌شود که فقط از ابزارهای گرید صنعتی استفاده شود تا به این ترتیب دانشجویان پیش از فارغ‌التحصیلی با بسیاری از برنامه‌های مورد استفاده در انیمیشن‌سازی حرفه‌ای آشنا شوند. رشته انیمیشن مدل‌سازی سه‌بعدی برای دانشجویانی مناسب است که به تفاوت‌های جزئی قابل ایجاد به وسیله انیمیشن سه‌بعدی علاقه دارند، در این رشته می‌توانید روی ریزترین جزئیات و تفاوت‌هایی انگشت بگذارید که برای موفق شدن در حرفه پویانمایی ضروری است.

کالج شریدان، اوک‌ویل

اگر می‌خواهید خود را در یک دوره آموزش انیمیشن سخت و ویژه غرق کنید، رشته کارشناسی هنرهای انیمیشن کالج شریدان مناسب شماست. این دوره چهارساله استثنائی به ریختن انبوهی از پروژه‌های دشوار بر سر دانشجویان معروف است و این حجم کار غالباً دانشجویان را مجبور می‌کند که در طول دوره کاملاً خودشان را وقف تحصیل کنند. کالج شریدان آن‌قدر سخت‌گیر است که برخی آن را به دلیل توقع انجام دادن فعالیت‌های سنگین از دانشجویان با هاروارد مقایسه کنند. البته این سخت‌گیری دقیقاً همان خصیصه‌ای است که رشته انیمیشن کالج شریدان را تا این‌حد شگفت‌انگیز می‌کند. هر چه نباشد در حال تحصیل در دانشگاه هستید، پس چرا نباید سعی کنید تا جایی که می‌توانید مطالب مختلف یاد بگیرید؟

معیارهای شایستگی

 • تحصیلات تکمیلی در هنر یا طراحی در مؤسسه معتبر
 • حداقل دو سال سابقه کاری در رشته مرتبط
 • گرفتن حداقل نمره 80 از آزمون تافل و 6 از آیلتس

شهریه

شهریه کل دوره تقریباً 25000 دلار کاناداست.

فرایند پذیرش

دوره در سپتامبر 2022 شروع می‌شود. دانشجویان باید فرم درخواست پذیرش را همراه با رزومه، ریزنمرات و توصیه‌نامه ارسال کنند.

کالج انیمیشن، هنر و طراحی مکس د مات

با تحصیل در دانشگاه مکس د مات می‌توانید علاقه‌تان را به رشته انیمیشن با قدرت کامل دنبال کنید. دانشگاه مکس د مات از بسیاری جهات بهترین دانشگاه کاناداست، البته ممکن است برخی با این عقیده موافق نباشند. استدلال طرفداران دانشگاه مکس د مات تأکید جدی این دانشگاه بر تاریخ انیمیشن است. دانشجویانی که تصمیم می‌گیرند در این دانشگاه در رشته انیمیشن تحصیل کنند، بر اساس سبک انیمیشن خاصی که از آن تبعیت می‌کنند، هدایت نمی‌شوند، بلکه با توجه به صنعتی که دوست دارند در آن مشغول به کار شوند، راهنمایی می‌شوند.

برای مثال اگر در حال یادگیری انیمیشن روایی برای سینما و تلویزیون هستید، می‌توانید رشته کارشناسی هنر انیمیشن کلاسیک و رایانه‌ای را انتخاب کنید که تکنیک‌های سنتی و مدرن را به یک اندازه به شما آموزش می‌دهد. اگر بیشتر به کار در عرصه بازی‌های ویدئویی و حوزه‌های انتزاعی‌تر انیمیشن علاقه دارید، با تحصیل در رشته کارشناسی هنرهای مفهومی در انیمیشن و بازی‌های ویدئویی می‌توانید در هر آن‌چه که صنعت می‌تواند در اختیارتان بگذارد، کند و کاو کنید. صرف نظر از رشته انتخابی‌تان می‌توانید مطمئن باشید که در محیطی سختگیرانه و البته مفید آموزش خواهید دید.

دانشگاه کاپیلانو

به نظرم دانشگاه کاپیلانو بهترین دانشگاه کانادا برای تحصیل در رشته انیمیشن است، چون وقتی درستان تمام می‌شود، دریایی از فرصت‌ها انتظارتان را می‌کشند. دانشجویانی که می‌خواهند از دانشگاه مستقیم وارد استودیوهای بزرگی مانند 20th Century Fox، Nerd Corps، Radical Entertainment و EA بشوند، بهتر است دانشگاه کاپیلانو را برای تحصیل انیمیشن در کانادا انتخاب کنند، چون پرورش تنی چند از ماهرترین انیماتورهای صنعت انیمیشن‌سازی جزو افتخارات بارز کاپیلانو است.

همچنین با تحصیل در رشته انیمیشن کاپیلانو می‌توانید روی بخش‌های ویژه و پرطرفداری از انیمیشن مانند طراحی بافت و نورپردازی، مدل‌سازی محیط و شخصیت و حتی هنرهای مفهومی متمرکز شوید. این تمرکز بهترین ویژگی برای دانشجویانی است که می‌خواهند روی نقاط قوتشان کار کنند و در نهایت آنها را در موقعیت‌های شغلی آتی‌شان به کار بگیرند.

معیارهای پذیرش

 • به اتمام رساندن دبیرستان
 • داشتن تجربه در زمینه انیمیشن
 • گرفتن حداقل نمره 83 از آزمون تافل و 6/5 از آیلتس

شهریه

برای دو سال تحصیل باید 70000 دلار کانادا شهریه پرداخت کنید.

فرایند پذیرش

پذیرش ترم پاییز در حال انجام است و تا آوریل 2022 فرصت دارید. دانشجویان باید فرم درخواست پذیرش، ریزنمرات، قصدنامه و پورتفولیو را ارسال کنند.

کالج هامبر

کالج هامبر دارای رتبه 996 در قاره آمریکای شمالی است و نام مشهوری در دنیای آموزش است. کالج هامبر دوره‌های مهندسی متعددی را در کنار دیپلم پیشرفته در انیمیشن کامپیوتری3D ارائه می‌دهد. این دوره توانایی خلاقانه دانشجویان را در زمینه موشن گرافیک، انیمیشن دیجیتال و مدل‌سازی ارتقا می‌دهد.

شرایط پذیرش

 • گرفتن دیپلم (به اتمام رساندن کلاس دوازدهم) که معادل دیپلم دبیرستان انتاریو (OSSD) است.
 • پورتفولیو با حداقل 10 نمونه کار که مهارت‌های هنری‌تان را به تصویر بکشد.
 • گرفتن حداقل نمره 80 از آزمون تافل و 6 از آیلتس.

شهریه

شهریه سه سال تحصیل تقریباً 60000 دلار کاناداست.

فرایند پذیرش

پذیرش سپتامبر 2022 شروع شده است و دانشجویان می‌توانند فرم درخواست پذیرش را از وب‌سایت دانشگاه دانلود کنند. دانشجویان باید فرم درخواست پذیرش را همراه با مدارک مثبته لازم مانند رزومه، ریزنمرات و پورتفولیو پیش از به پایان رسیدن مهلت تعیین‌شده ارسال کنند.

کالج فنشاو

با توجه به وبومتریک، کالج فنشاو در رتبه 90 قرار دارد. این کالج یک دوره هشت‌ماهه در زمینه انیمیشن سه‌بعدی و طراحی کاراکتر برگزار می‌کند و به فارغ‌التحصیلان گواهی معتبر اعطا می‌کند. دانشجویان در طول دوره، به انجام چندین تکلیف و پروژه مشغول می‌شوند. یکی از این پروژه‌ها شامل کار در زمان واقعی و طراحی کاراکترها برای تلویزیون و رسانه‌های دیجیتال است. این دوره به دانشجویان امکان می‌دهد تا مهارت‌های خود را در زمینه انیمیشن و طراحی کاراکترها تقویت کنند و با دریافت گواهی معتبر، آمادگی لازم را برای ورود به صنعت مربوطه به دست آورند.

شرایط پذیرش

 • داشتن دیپلم یا مدرک کارشناسی در هنرهای زیبا و طراحی از یک دانشگاه معتبر
 • گرفتن حداقل نمره 80 از آزمون تافل و 6/5 از آیلتس
 • پورتفولیو یا نمونه کاری (دمو ریل) که توانایی‌های هنری متقاضی را نشان بدهد.

شهریه

شهریه کل دوره تقریباً 16000 دلار کاناداست.

فرایند پذیرش

پذیرش سپتامبر 2022 در حال انجام است. دانشجویان می‌توانند فرم درخواست پذیرش را همراه با ریزنمرات، توصیه‌نامه، بیانیه هدف و پورتفولیو ارسال کنند.

بازار کار انیمیشن در کانادا


بازار کار انیمیشن در کانادا

آینده شغلی هنرمندان انیمیشن به مکان کاری آن‌ها در کانادا بستگی دارد. در کانادا، صدها استودیوی مهم طراحی بازی، شرکت طراحی و آژانس‌های خلاقیت وجود دارند. با توجه به تمام جنبه‌ها، می‌توان با اطمینان گفت که کانادا احتمالاً یکی از بهترین کشورها برای کسب شغل در حوزه انیمیشن است. متوسط دستمزد یک انیماتور در کانادا حدود 60,092 دلار است.

هرچند ZipRecruiter بیشترین و کمترین حقوق سالانه انیماتورها را 92000 و 26000 دلار اعلام می‌کند، حقوق اکثر انیماتورها در حال حاضر در بازه 55000 دلار (صدک بیست و پنجم) تا 70500 دلار (صدک هفتاد و پنجم) قرار دارد و دریافتی سالانه انیماتورهای با بالاترین حقوق 85500 دلار (صدک نودم) است.

پیش‌بینی می‌شود که استخدام انیماتورها و هنرمندان جلوه‌های ویژه از سال 2020 تا 2030 به میزان 16% افزایش پیدا کند، این نرخ افزایش بسیار سریع‌تر از نرخ متوسط تمام حرفه‌هاست. برآورد می‌شود که ظرف ده سال آینده هر سال تقریباً 7800 فرصت شغلی برای انیماتورها و هنرمندان جلوه‌های ویژه ایجاد شود. متوسط حقوق ملی یک انیماتور سه‌بعدی در کانادا 58826 دلار است.

در میان رشته‌های بسیاری که برای انیماتورهای آینده وجود دارد، مدرک کارشناسی هنرهای زیبا (B.F.A.) در انیمیشن کامپیوتری بهترین انتخاب است. رشته کارشناسی علم و هنر سینما نیز که بر اصول تولید فیلم متمرکز است، واحدهایی تخصصی در زمینه انیمیشن دارد.

پرسش‌های متداول


انیماتور چه کاری انجام می‌دهد؟

انیماتورها مسئولیت تمام جلوه‌های بصری باشکوهی را که در فیلم‌ها، تبلیغات تلویزیونی و بازی‌های ویدئویی می‌بینید، بر عهده دارند. انیماتور، شخصیت‌ها و پس‌زمینه را طراحی می‌کند؛ سپس صحنه را به گونه‌ای آماده می‌کند که برای بینندگان واقعی به نظر برسد.

داشتن دانش طراحی برای تحصیل در رشته انیمیشن ضروری است؟

طراحی در انیمیشن مدرن امروزی معمولاً به صورت کامپیوتری انجام می‌شود؛ فقط ایده‌پردازی یا طرح‌های خام روی کاغذ است. هرچند دانش طراحی اجباری نیست، داشتن یک ذهن خلاق و توانایی بیان افکار از طریق طراحی همواره خوب است.

انیماتورها چه مهارت‌هایی باید داشته باشند؟

داشتن تجربه در زمینه تدوین فیلم و انیمیشن دوبعدی یا سه‌بعدی و برخورداری از دانش انیمیشن، نرم‌افزارهای پس‌پردازش و افترافکت امتیاز مهمی برای انیماتورهاست. دانش عکاسی و فیلم‌برداری، خلق انیمیشن سه‌بعدی یا کدنویسی نیز یک مزیت است. برنامه‌ریزی و تدوین راهبرد نیز در کل آمیزه بازاریابی باعث برتری انیماتور از رقبایش می‌شود.

کارشناس عمومی انیمیشن سه‌بعدی چه کاری انجام می‌دهد؟

کارشناس عمومی انیمیشن سه‌بعدی مسئولیت توسعه بازی‌های موبایلی را از طریق خلق محیط‌ها، اشیای 3D، مدل‌های 3D و … به عهده دارد. همچنین تولید به‌هنگام کاراکترهای باکیفیت برای مجموعه‌های تلویزیونی وظیفه این متخصص است.

آیا انیمیشن رشته پرطرفداری در کاناداست؟

بیش از 50% شرکت‌های انیمیشن‌سازی افزایش نیاز به نیروهای مستعد را در سال 2020 گزارش دادند و این حرفه بیشترین افزایش را در تعداد استخدام (724 استخدام در بازه 2017 ـ 2019) داشت.

بازار کانادا برای شغل‌های مرتبط با انیمیشن داغ است؟

صدها استودیوی طراحی بازی مهم، شرکت‌ طراحی و آژانس‌ خلاقیت در کانادا وجود دارد. با در نظر گرفتن تمامی جوانب به جرأت می‌توان گفت که کانادا احتمالاً یکی از بهترین مکان‌های روی کره زمین برای انیماتور شدن است. بااین توصیف تعجبی ندارد که چرا اکثر دانشجویان انیمیشن پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا می‌مانند.

انیماتورهای سه‌بعدی در کانادا طرفدار دارند؟

انتظار می‌رود بازار کار کانادا در بازه 2019 ـ 2028 در سطح ملی با کمبود نیروی کار در این گروه حرفه‌ای مواجه شود.

حقوق انیماتورها در کانادا چقدر است؟

متوسط حقوق سالانه انیماتورها 52448 دلار یا 26.90 دلار در ساعت است. حقوق سالانه تازه‌کارها در ابتدا 39010 دلار است، حال آن‌که اکثر انیماتورهای باتجربه سالانه بیش از 77360 دلار درآمد دارند.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا