تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا شرایط تحصیل + هزینه ها و آینده شغلی

دانشگاه‌های کانادا به عنوان بهترین دانشگاه‌ها در جهان شناخته می‌شوند. دولت کانادا دارای ساز و کارهای مختلفی است که سبب  تسهیل روند ورود دانشجویان به این کشور و اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر می‌شود. در نتیجه برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در کانادا هستند، این کشور مقصد بسیار مناسبی به شمار می‌رود.

دوره‌های مهندسی مکانیک در کانادا شامل واحدهای درسی علوم و طراحی در زمینه ریاضی می‌شود. دانشجویان دروس مورد نظر را از طریق پژوهش، پروژه‌های آزمایشگاهی، تحقیقات میدانی و سمینار فرا خواهند گرفت. در این مقاله، اطلاعات مربوط به شرایط تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا و هزینه تحصیل در این رشته ارائه خواهند شد.

مزایای تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا

مزایای تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا

کانادا یکی از کشورهای توسعه یافته به شمار می‌رود و از این لحاظ، دانشجویانی که در رشته مهندسی مکانیک در کانادا تحصیل می‌کنند می‌توانند از مزایای متعدد در این زمینه بهره‌مند شوند.

بعضی از دلایل و مزایای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در کانادا شامل:

 • تعداد بالای فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های کانادا. هر ساله، بیش از 3,000 دانشجو از بهترین دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند.
 • فرصت‌های مناسب شغلی برای فارغ‌التحصیلان. مهندسین مکانیک می‌توانند در زمینه‌های مختلف صنعت اشتغال داشته باشند. امکان کار در شرکت‌های معتبر کانادا برای فارغ‌التحصیلان فراهم می‌باشد.
 • اعتبار جهانی مدرک مهندسی مکانیک در کانادا. مدارک اخذ شده در کانادا بسیار معتبر هستند و در سراسر جهان شناخته شده می‌باشند. دانشجویان می‌توانند با استفاده از این مدارک، در هر نقطه از جهان به کار مشغول شوند.
 • وجود دانشگاه‌های معتبر جهت تحصیل. دانشگاه‌های کانادا جهت تحصیل در رشته مهندسی مکانیک از اعتبار زیادی در جهان برخوردار هستند.

جهت موفقیت در رشته مهندسی مکانیک به مهارت و پشتکار زیادی نیاز می‌باشد. دانشجویان بایستی جهت انتخاب بهترین دانشگاه مورد نظر به منظور درخواست برای تحصیل، تحقیقات لازم را به عمل بیاورند.

تحصیل در مقاطع مختلف مهندسی مکانیک در کانادا 

تحصیل در مقاطع مختلف مهندسی مکانیک در کانادا

اگرچه تحصیل مهندسی مکانیک در کانادا دارای شرایط ویژه‌ای می‌باشد، دانشجویان می‌توانند دوره تحصیلی خود را بر اساس حوزه فنی مورد نظر انتخاب کنند. برخی از  تخصص‌های مربوط به مهندسی مکانیک در کانادا در مقاطع مختلف شامل موارد زیر می‌باشند:

مقطع تحصیلیمدرک تحصیلیتخصص
کارشناسیکارشناسی علوم کاربردیمهندسی مکانیک
کارشناسی مهندسی در زمینه مهندسی مکانیکتمرکز طراحی
تمرکز فضانوردی
کارشناسی علوممهندسی مکانیک
کارشناسی ارشدکارشناسی ارشد مهندسیانرژی تجدید پذیر (پایدار)
طراحی مکاترونیک
ساخت و تولید پیشرفته
رباتیک و مکاترونیک
مهندسی مکانیک
کارشناسی ارشد علوم کاربردیمکاترونیک و ساخت و تولید
ترموفلوئید
طراحی و مکانیک کاربردی
دکتراپی اچ دیمهندسی مکانیک
سیستم‌های بیومدیکال
ترموفلوئید
مکاترونیک و ساخت و تولید
طراحی و تولید
سیستم‌های انرژی و احتراق

کارشناسی رشته مهندسی مکانیک در کانادا

برای متقاضیان رشته مهندسی مکانیک، برخورداری از مدرک کارشناسی برای آغاز اشتغال در این زمینه الزامی است. برنامه تحصیلی این رشته به 4 سال زمان نیاز دارد. دوره‌های تحصیلی در طی این مدت به فیزیک، ترمودینامیک، مدیریت ریسک و انرژی‌های تجدیدپذیر مرتبط می‌باشد. پس از سال سوم، دانشجویان در برنامه‌های کارآموزی شرکت کرده که و در نهایت به میزان 600 ساعت کار عملی به کل دوره اضافه خواهد شد.

در ارتباط با شرایط مهندسی مکانیک در کانادا بایستی توجه شود که شرایط ویژه‌ای در دانشگاه‌های مهندسی مکانیک در کانادا جهت پذیرش دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. برخی از شرایط مربوط به برنامه تحصیلی کارشناسی مهندسی مکانیک در کانادا عبارتند از:

 • مدرک تحصیلی: مدرک پایان تحصیلات دبیرستان با نمرات قبل قبول در شیمی، فیزیک و ریاضی (شامل حساب دیفرانسیل و انتگرال)
 • تسلط بر مهارت‌های زبان انگلیسی: حداقل نمره 6.5 برای آیلتس، 122 برای تافل و 180 برای CAE (C1/C2).

متقاضیان بایستی کپی اسکن‌شده مدارک زیر را ارسال کنند:

 • آزمون‌های زبان انگلیسی
 • مدارک پایان تحصیلات
 • کارنامه دوره دبیرستان
 • دیگر ریزنمرات تحصیلی
 • نمرات مربوط به آزمون‌های مورد نیاز جهت تحصیل در کانادا

لازم به ذکر است که مدارک ذکر شده، حداقل لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کانادا است، بنابراین برخی دانشگاه‌ها ممکن است نمره تست GRE و یا نمره تافل و آیلتس بالاتری بخواهند.

کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک در کانادا

برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در کانادا به 1 تا 2 سال زمان نیاز دارد. مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد شامل تکنیک‌های طراحی با استفاده از رایانه به همراه مکانیک جامدات، ترموفلوئید (ترمودینامیک سیالات) و علم مواد می‌باشد. کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در کانادا به مهندسین کمک می‌کند تا مهارت‌های مرتبط برای استفاده از زمینه‌های تحصیلی فوق را توسعه دهند.

در عین حال، دانشجویان بین‌المللی به دلیل کیفیت بالای زندگی و موسسات آموزشی معتبر، ترجیح می‌دهند در کانادا تحصیل کنند.

دانشجویان بین‌المللی در کانادا بایستی جهت تحصیل در این مقطع در رشته مهندسی مکانیک از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشند. همچنین دانشجویان از کشورهایی که زبانشان انگلیسی نمی‌باشد بایستی نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی مانند تافل یا CAE را ارائه دهند.

مدرک تحصیلی: مدرک پایان تحصیلات مقطع کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های معتبر با حداقل میانگین معدل کل 3 (از 4)

 • میزان فوق از لحاظ درصدی معادل 78 تا 81 درصد و از لحاظ نمره، برابر با نمره B می‌باشد.

تسلط بر مهارت زبان انگلیسی: حداقل نمره 95 برای تافل iBT و حداقل نمره 580 برای تافل pBT، نمره 6.5 برای آیلتس، نمره 70 برای CAE و نمره 63 برای PTE.

مدارک مورد نیاز:

متقاضی بایستی مدارک زیر را جهت پذیرش ارسال کند:

 • مدارک مربوط به نمرات آزمون زبان انگلیسی
 • مدارک مربوط به تجربه و سابقه کار
 • نمرات دروس مربوط به مقطع پس از دبیرستان
 • 3 عدد توصیه نامه
 • انگیزه‌نامه

موارد ذکر شده حداقل شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کانادا می‌باشد، اما برخی دانشگاه‌ها ممکن است موارد دیگری را نیز از شما درخواست نمایند مثل نمره تست GRE و توصیه نامه.

دکتری رشته مهندسی مکانیک در کانادا

متقاضی با داشتن مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک می‌تواند در مشاغل مدیریتی اشتغال داشته باشد. علاقه‌مندان با مدرک دکترا در این رشته می‌توانند در زمینه مهندس پژوهش یا استادیار به کار مشغول شوند. دوره Phd در کانادا 3 تا 5 سال طول می‌کشد.

شرایط لازم برای دکتری مهندسی مکانیک در کانادا عبارتند از:

مدرک تحصیلی: مدرک کارشناسی ارشد مهندسی یا علوم کامپیوتری با رتبه بالا

تسلط بر مهارت زبان انگلیسی:  حداقل نمره 6.5 برای آیلتس، نمره 70 برای CAEL، نمره 180 برای CAE/CPE، نمره 88 برای تافل (اینترنتی) و نمره 57 برای PTE.

مدارک مورد نیاز

متقاضیان بایستی مدارک زیر را جهت ارزیابی ارسال کنند:

 • فرم درخواست
 • رزومه
 • ریز نمرات تحصیلی
 • انگیزه‌نامه
 • نمرات آزمون‌های مورد نیاز جهت تحصیل در کانادا
 • سه عدد توصیه‌نامه

داوطلبین رشته دکتری اغلب به نمره GRE نیز نیاز دارند، اما برای اطمینان خاطر خود حتما وب سایت دانشگاه مورد نظر را به دقت چک کنید.

برترین دانشگاه‌های رشته مهندسی مکانیک در کانادا

برترین دانشگاه‌های رشته مهندسی مکانیک در کانادا

برخی از برترین دانشگاه‌های رشته مهندسی مکانیک در کانادا و رتبه‌بندی آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

دانشگاهرتبه بندی
دانشگاه تورنتو1
دانشگاه مک گیل2
دانشگاه واترلو3
دانشگاه بریتیش کلمبیا4
دانشگاه مونترال5
دانشگاه مک مستر6
دانشگاه آلبرتا7
دانشگاه کویینز8
دانشگاه کلگری9
دانشگاه وسترن10

شهریه و هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا

در ارتباط با هزینه رشته مهندسی مکانیک در کانادا بایستی ذکر شود که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک در کانادا بین 36,000 تا 60,000 دلار کانادا در هر سال می‌باشد.

هزینه شهریه در دانشگاه‌های برتر کانادا در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک بین 11,000 تا 32,000 دلار  کانادا است.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در رشته مهندسی مکانیک در کانادا بین 6,000 تا 15,000 دلار کانادا در هر سال می‌باشد. مخارج زندگی امکان دارد تا 12,000 دلار کانادا در سال هزینه در بر داشته باشد. البته انواع بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکترا در کانادا بر اساس شایستگی یا نیاز ارائه می‌شوند.

فرآیند اپلای و اخذ ویزای تحصیلی در رشته مهندسی مکانیک در کانادا

فرآیند اپلای و اخذ ویزای تحصیلی در رشته مهندسی مکانیک در کانادا

دانشجویان بین‌المللی جهت درخواست برای تحصیل و پذیرش در دانشگاه بایستی مراحل زیر را دنبال کنند:

 1. دانشجویانی که به تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های کانادا تمایل دارند بایستی بر اساس اولویت‌های خود، بهترین دانشگاه مورد نظر را انتخاب کرده و فرم درخواست را در وبسایت مربوطه پر کنند.
 2. پس از ارسال فرم درخواست، دانشجویان بین‌المللی بایستی ریز نمرات و مدارک تحصیلی و یا مدارک ضروری مورد نیاز برای پذیرش را فراهم و جمع‌آوری کنند.
 3. دانشجویانی که کشور زادگاهشان کانادا نیست بایستی نمرات آزمون مهارت‌های زبانی را طبق درخواست دانشگاه مورد نظر ارسال کنند.
 4. پس از تکمیل کل روند درخواست، دانشجویان بایستی منتظر نتیجه پذیرش بمانند.
 5. پس از قبول درخواست توسط دانشگاه، دانشجو باید در مدت زمانی تعیین شده بازگردد و هزینه تحصیل را پرداخت کند.
 6. در نهایت، دانشجو پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کانادا، بایستی برای اخذ اجازه تحصیل درخواست دهد.

در صورتی که برای اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید می‌توانید با مشاوران و وکلای موسسه اپلای استار در ارتباط باشید تا بهترین موقعیت تحصیلی و راحت‌ترین فرآیند اخذ ویزا را طی کنید.

آینده شغلی و بازار کار رشته مهندسی مکانیک در کانادا

بازار کار رشته مهندسی مکانیک در کانادا

جهت اشتغال در کانادا، دانشجویان بین‌المللی بایستی دارای مجوز کار در کانادا باشند. مهندسین مکانیک در نزدیکی تورنتو با متوسط درآمد 66,173 دلار در سال آینده شغلی مناسبی در پیش رو خواهند داشت. با در نظر گرفتن 61 درصد از متخصصین بازنشسته و 39 درصد از توسعه اقتصادی در کانادا در سال 2019، فرصت‌های شغلی جدید برای فارغ‌التحصیلان مهندسی مکانیک افزایش یافته است.

 • با توجه به پیش‌بینی‌های بازار کار برای سال 2025، انتظار می‌رود که سالانه بیش از 2,100 فرصت شغلی برای مهندسین مکانیک ایجاد شود.
 • با در نظر گرفتن حداکثر شرکت‌های خودرو و ماشین‌آلات در تورنتو، تقریبا 10,000 مهندس مکانیک در این شهر کار در حوزه‌های زیر به کار مشغول هستند:
  • فنی و علمی: 35 درصد
  • تاسیسات: 8 درصد
  • ساخت و ساز: 5 درصد
  • خودروسازی: 14 درصد
  • ساخت ماشین‌آلات: 5 درصد
  • دیگر موارد: 33 درصد

درآمد فارغ‌التحصیلان مهندسی مکانیک در کانادا به شرح زیر می‌باشد:

عنوان شغلیدرآمد سالانه (دلار کانادا)
مهندس ساخت و تولید33,150-107,400
سرپرست کارگاه33,150-88,496
مهندس مکانیک37,050-121,349
مدیر پروژه44,563-155,732
مدیر محصول35,100-131,750
مدیر ساخت47,080-141,258
مدیر ارشد پروژه49,574-183,725
مدیر برنامه47,763-134,726
مدیر کل36,000-152,623
گروه و دانشکده مهندسی24,375-66,296

سخن نهایی

دانشگاه‌های متعددی در کانادا، برنامه‌های تحصیلی مهندسی مکانیک را به دانشجویان ارائه می‌دهند و هر یک از این دانشگاه‌ها دارای شرایط پذیرش و مزایای ویژه خود می‌باشد. توضیح دقیق و شرایط مربوط به هر برنامه تحصیلی جهت کمک به شما در انتخاب دوره تحصیلی مناسب در این مقاله شرح داده شده است. در صورت تمایل به درخواست برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های کانادا و یا در صورت وجود هرگونه سوال در این ارتباط، با ما تماس بگیرید.

سوال‌های رایج در مورد تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در کانادا

آیا کانادا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک مقصد مناسبی به شمار می‌رود؟

کانادا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود.

آیا جهت درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک به شرکت در آزمون GRE نیاز می‌باشد؟

پیش از درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک در بیشتر دانشگاه‌های برتر کانادا به شرکت در آزمون GRE نیاز می‌باشد.

بهترین شرکت‌ها برای اشتغال به عنوان مهندس مکانیک در کانادا شامل چه مواردی می‌باشند؟

پس از تکمیل دوره کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک در کانادا، فرصت‌های شغلی مختلفی در شرکت‌های زیر برای متقاضیان وجود دارند:

 • شرکت Hatch
 • شرکت تولید برق انتاریو
 • شرکت Magna International
 • شرکت SNC-Lavalin
 • شرکت ABC
 • شرکت Siemens
 • شرکت Honda
 • شرکت WSP

دانشجویان چگونه باید برای اجازه کار پس از تحصیل در کانادا درخواست دهند؟

دانشجویانی که در کانادا به تحصیل مشغول هستند، می‌توانند در این کشور اقامت داشته و برای دریافت اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی درخواست دهند. دانشجویان 180 روز پس از اعلام نمرات نهایی خود فرصت دارند تا برای کار در کانادا برای مدت سه سال با استفاده از ویزا درخواست دهند. به این منظور به مدارک شامل یک نامه رسمی از دانشگاه مورد نظر و همچنین ریز نمرات رسمی یا کپی که نشان‌دهنده تحصیلات شما در دانشگاه است، نیاز می‌باشد. جهت کار در کانادا، متقاضی بایستی حداقل یک سال در دانشگاه  ثبت شده در موسسه‌های آموزشی منتخب تحصیل کرده باشد.

آیا میزان تقاضا برای شغل مهندسی مکانیک در کانادا زیاد می‌باشد؟

تقاضا برای شغل مهندسی مکانیک در کانادا زیاد می‌باشد. بنابراین تحصیل در این رشته در کانادا به یافتن شغل مورد نظر کمک خواهد کرد.

بهترین شهر برای اشتغال در زمینه مهندسی مکانیک در کانادا چه شهری است؟

مونترال و کبک. مونترال از لحاظ آینده شغلی برای مهندسین مکانیک یکی از بهترین شهرها به شمار می‌رود. در این شهر دستمزد مناسبی به شاغلین ارائه شده و هزینه‌های زندگی نیز پایین می‌باشد.

مهندسین مکانیک در چه بخش‌هایی بیشترین درآمد را کسب می‌کنند؟

مهندسین مکانیک در بخش‌های نفت و گاز و یا برای مشاغل در استان‌هایی مانند آلبرتا، انتاریو و بریتیش کلمبیا بیشترین درآمد را کسب می‌کنند.

آخرین مقالات

تماس با ما