هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا شهریه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا

«هزینه تحصیل در کانادا حدودا چقدر است و آیا وضعیت مالی من، درآمدها و کمک هزینه های حین تحصیل در آینده کفاف هزینه‌ها را خواهد داد؟» سوالی کلیدی که پاسخ آن شاید بودن یا نبودن شما در کانادا برای تحصیل را رقم بزند. برای پاسخ به این سوال، باید یک حساب سرانگشتی از بودجه‌ای که برای تحصیل در کانادا نیاز دارید داشته باشید تا از همین قدم اول برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای مدیریت هزینه‌ها در آینده داشته باشید. برای درک بهتر، ما هزینه‌های تحصیل در کانادا را به سه بخش تقسیم کرده‌ایم. در جدول زیر می‌توانید یک مرور کلی بر این هزینه‌ها را برای سال اول تحصیل و زندگی در کانادا مشاهده کنید:

هزینه‌های اخذ پذیرش و ویزا


 • تمکن مالی
 • اپلیکیشن فی پذیرش
 • اپلیکیشن فی ویزا
 • ترجمه مدارک
 • آزمون زبان
 • بیومتریک
 • پرواز به کانادا
 • دپازیت فی (در صورت نیاز)

مبلغ حدودی

32.700CAD -33.500CAD

هزینه‌های آکادمیک دوره تحصیلی


 • شهریه دانشگاه
 • هزینه‌های کتاب و لوازم تحریر

مبلغ حدودی

12.000CAD-28.000CAD

هزینه‌های زندگی


 • اجاره خانه و قبوض
 • غذا و خوار و بار
 • حمل و نقل
 • بیمه

مبلغ حدودی

18.000CAD-22.000CAD

هزینه‌های سالانه زندگی


 • اجاره خانه و قبوض
 • غذا و خواربار
 • حمل و نقل
 • بیمه

هزینه‌های سالانه آکادمیک دوره تحصیلی


 • شهریه دانشگاه
 • هزینه‌های کتاب و لوازم تحریر

هزینه‌های اخذ پذیرش و ویزا


 • آزادسازی مدرک تحصیلی
 • ترجمه مدارک
 • آزمون زبان
 • هزینه وکیل
 • اپلیکیشن فی پذیرش
 • دپازیت فی (در صورت نیاز)
 • اپلیکیشن فی ویزا
 • بیومتریک
 • پرواز به کانادا

 

 

 

مبلغ حدودی (دلار کانادا)

22,000 – 18,000

مبلغ حدودی (دلار کانادا)

28,000 – 12,000

مبلغ حدودی (دلار کانادا)

6,000 – 5,200

مبلغ کل (دلار کانادا)


56,500 – 35,500

 سه منبع برای تامین هزینه ها می‌توانید داشته باشید: 1- قدرت مالی خودتان و خانواده 2- بورسیه تحصیلی 3- کار دانشجویی حین تحصیل. برای هزینه های اخذ پذیرش و ویزا باید به طور تمام و کامل بر قدرت مالی خودتان و خانواده تکیه کنید، که البته در سالهای بعد این هزینه‌ها را نخواهید داشت. اما هزینه‌های آکادمیک دوره تحصیلی و هزینه‌های زندگی را – که سالانه چیزی حدود 30,000 الی 50,000 کانادا می‌شوند – می‌توان با اخذ بورسیه تحصیلی و یا کار دانشجویی حین تحصیل پوشش داد و در صورتی که هزینه‌ها به این روش‌ها کامل پوشش داده نشود، باید بر قدرت مالی خود و  یا حمایت مالی خانواده حساب باز کنید. 

1. هزینه‌های زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا شامل هزینه اسکان (اجاره)، غذا و خوار‌‌بار، حمل و نقل و پوشاک می‌شود. میانگین هزینه ماهیانه زندگی در هر کدام از استان‌های کانادا در جدول زیر نشان داده شده است. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله هزینه زندگی در کانادا را مطالعه کنید.

کبک

نیوفاندلند

نیوبرانزویک

ساسکاچوان

جزیره پرنس ادوارد

مانیتوبا

نوا اسکوشیا

بریتیش کلمبیا

آلبرتا

انتاریو

1,056CAD

1,262CAD

1,331CAD

1,332CAD

1,421CAD

1,480CAD

1,703CAD

1,935CAD

1,969CAD

2,234CAD

آلبرتا

انتاریو

1,969CAD

2,234CAD

نوا اسکوشیا

بریتیش کلمبیا

1,703CAD

1,935CAD

جزیره پرنس ادوارد

مانیتوبا

1,421CAD

1,480CAD

نیو برانزویک

ساسکاچوان

1,331CAD

1,332CAD

کبک

نیوفاندلند

1,056CAD

1,262CAD

در ادامه، جزئیات هزینه‌های زندگی در کانادا را به طور کامل بررسی کرده‌ایم:

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در آپارتمان‌ها و واحدهای مسکونی خصوصی و یا خوابگاه‌های دانشگاهی سکونت کنند.

هزینه آپارتمان خصوصی در کانادا

ممکن است شیفته مرکز شهر و رستوران‌های شیک و هیاهوی روزمره‌اش باشید و یا زندگی در خارج از مرکز شهر را به دلیل مقرون‌به‌صرفه‌تر بودن و داشتن محیط آرام‌تر ترجیح دهید. اگر همراه با خانواده هستید، زندگی در خارج از مرکز شهر می‌تواند گزینه خوبی باشد. میانگین اجاره ماهانه در مرکز شهرهای کانادا چیزی حدود 1,570 دلار کانادا برای یک آپارتمان یک‌خوابه است. بیرون از منطقه مرکز شهر، برای همین آپارتمان به صورت میانگین 1,317 دلار کانادا پرداخت خواهید کرد. به همین ترتیب، اجاره یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر در حدود 2,170 دلار کانادا و در حومه شهر در حدود 1,820 دلار کانادا است. ممکن است اجاره مسکن در مرکز شهرهای کانادا گران به نظر برسد ولی عواملی مثل نزدیک بودن به امکانات و خدمات رفاهی مانند بانک و حمل و نقل عمومی زندگی را آسان‌تر می‌کند. علاوه‌براین، در صورت زندگی در حومه شهر، ممکن است هزینه رفت ‌و ‌آمد به مرکز شهر برای انجام کارهای بانکی، خرید روزمره و یا رفتن به محل کارتان، در نهایت باعث بالا رفتن هزینه‌های ماهانه زندگیتان شود. در ادامه میانگین اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در استان‌های کانادا (بر اساس دلار کانادا) نشان داده شده است.

هزینه‌های زیر شامل اجاره و قبوض (آب، برق و گرمایش) بوده و از کمترین (چپ) به بیشترین مقدار (راست) مرتب شده است.

انتاریو

بریتیش کلمبیا

آلبرتا

1,109

1,148

1,279

مانیتوبا

نوا اسکوشیا

ساسکاچوان

891

909

1,021

نیو برانزویک

کبک

جزیره پرنس ادوارد

نیوفاندلند

741

776

817

836

هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا

زندگی در پردیس دانشگاهی، فرصت فوق‌العاده‌ای است تا بتوانید با دیگر دانشجویان معاشرت کرده و دوست جدید پیدا کنید. بیشتر موسسات آموزشی کانادا، یک برنامه غذایی شامل سه وعده غذایی روزانه به دانشجویان خوابگاه‌ ارائه می‌دهند. همچنین، بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها دانشجویان جدیدالورود را برای اسکان در این خوابگاه‌ها در اولویت قرار می‌دهند.

هزینه اسکان در پردیس دانشگاه و در خوابگاه‌های دانشجویی به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد، اما با توجه به این که این خوابگاه‌ها تماما مبله (فول فرنیش) هستند، در مقایسه با آپارتمان‌های شخصی حسابی در پول خود صرفه‌جویی خواهید کرد. هزینه خوابگاه دانشجویی می‌تواند بین 900 تا 1,200 دلار کانادا در ماه باشد. برخی دانشگاه‌ها هزینه را به صورت ترمی دریافت می‌کنند. برای مثال هزینه خوابگاه در دانشگاه واترلو در ترم پاییز سال 2023 (تقریبا چهار ماه) 4,099 دلار کانادا است.

قیمت مواد غذایی در کانادا هم، مثل هزینه اجاره، در استان‌های مختلف متفاوت است. با این وجود میانگین ماهانه هزینه خوراک در کل کشور حدود 300 دلار کانادا است. البته این مبلغ شامل هزینه غذا خوردن در رستوران نمی‌شود. فروشگاه والمارت (Walmart) در تمام کانادا شعبه دارد و ارزان‌ترین فروشگاه برای خرید خواربار محسوب می‌شود. قیمت یک وعده غذای کامل (پیش غذا، غذا، دسر) در رستوران برای دو نفر چیزی در حدود 65 دلار کانادا و برای یک نفر در حدود 25 دلار کانادا خواهد بود. به طور میانگین، یک وعده غذای کامل در یک رستوران ارزان، می‌تواند بین 18 الی 75 دلار کانادا قیمت داشته باشد که بسته به تعداد افراد متغیر است.

 • قیمت یک بطری 1.5 لیتری آب در کانادا نزدیک به 2 دلار کانادا است.
 • اقلامی مانند تخم مرغ (12 عدد)، برنج (یک کیلوگرم)، نان (یک قرص 500 گرمی) و شیر (یک لیتر) بین 2.6 تا 4 دلار کانادا هستند.
 • سبزیجات و میوه‌ها مانند سیب، پرتقال و گوجه تقریبا 4.60 دلار کانادا به ازای هر کیلوگرم قیمت دارند و قیمت یک کیلو سیب‌زمینی و پیاز هم چیزی در حدود 3 دلار کانادا است.
 • هم‌چنین یک کیلوگرم پنیر محلی و فیله مرغ در حدود 14.3 دلار کانادا و یک کیلوگرم گوشت گوساله 17.7 دلار کانادا است.

اگر بیرون از پردیس دانشگاه (خوابگاه) اقامت دارید، باید هزینه حمل و نقل را در نظر داشته باشید. نکته مثبت این است که دولت کانادا یک برنامه عالی حمل و نقل عمومی ماهیانه را آغاز کرده است که به شهروندان اجازه می‌دهد تنها با یک کارت بلیط با اتوبوس و مترو و قطار سفر کنند. ساکنین کانادا ماهانه حدوداً 100 دلار کانادا برای بلیط حمل و نقل در شبکه ریلی این کشور هزینه می‌کنند. هزینه تاکسی هم حدود 4 دلار کانادا برای شروع و 2 دلار کانادا به ازاء هر کیلومتر است. یک تخمین کلی از هزینه‌های حمل و نقل دانشجویان در ادامه ارائه شده است:

 

روش حمل و نقل

میانگین هزینه ماهانه

اتوبوس

150 – 100 دلار کانادا

مترو

99 – 65 دلار کانادا

تاکسی

40 دلار کانادا

تمامی دانشجویان بین‌الملی در کانادا باید بیمه درمانی داشته باشند و پوشش درمانی این بیمه‌ها بین استان‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. استان‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، نیو برانزویک، نیوفاندلند و ساسکاچوان دانشجویان را تحت پوشش برنامه خدمات درمانی استانی خود قرار می‌دهند، که البته میزان این پوشش وابسته به مدت زمان اقامت شما در این استان‌ها خواهد بود. به صورت میانگین، هزینه بیمه درمانی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی چیزی بین 450 الی 800 دلار کانادا در سال است. این هزینه برای بیمه‌های درمانی خصوصی است و هزینه های چشم‌پزشکی و دندان‌پزشکی را پوشش نمی‌دهد.

2. هزینه‌های آکادمیک دوره تحصیلی

شهریه در کانادا شامل هزینه ثبت‌نام، کلاس‌ها، نظارت و امتحانات، مراسم فارغ‌التحصیلی و تجهیزات و امکاناتی است که دانشجو برای اتمام تحصیلات خود به آنها نیاز خواهد داشت (مثل اتاق کامپیوتر، سیستم‌های دانشگاه، کتابخانه و آزمایشگاه). با توجه به موسسه آموزشی مورد نظر، شهریه دوره می‌تواند مواردی مثل بیمه درمانی، بلیط حمل و نقل عمومی، حقوق کپی‌رایت و هزینه خدمات IT (ایمیل‌ و اینترنت دانشگاه) را نیز شامل شود. در نظر داشته باشید که دانشگاه‌های برتر کانادا عموما به دلیل امکانات، کیفیت آموزش و فرصت‌های تحقیقاتی که ارائه می‌کنند، شهریه بالاتری برای دوره‌های خود اخذ می‌کنند.

میانگین هزینه تحصیل در کانادا وابسته به مقطع تحصیلی و حیطه مطالعاتی است. میانگین شهریه سالانه در مقاطع مختلف کانادا عبارت است از:

مقطع تحصیلی

کارشناسی

تحصیلات تکمیلی

میانگین شهریه در کانادا

36,123 دلار کانادا

21,111 دلار کاندا

شهریه مقطع دکتری در کانادا

شهریه سالیانه دوره دکتری در کانادا معمولا چیزی بین 13,000 الی 18,000 دلار کانادا است. این مبلغ بیشتر از چیزی است که یک دانشجوی کانادایی پرداخت می‌کند، اما با این وجود باز هم از دیگر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان، آمریکا و استرالیا کمتر است. سال‌هایی که شامل کلاس‌های حضوری، ارزیابی‌ها و امتحانات هستند عموما گران‌تر از سال‌هایی هستند که روی تحقیقات مستقل تمرکز دارند. بعلاوه، در صورتی که این موارد در شهریه شما لحاظ نشده باشند، ممکن است نیاز به پرداخت هزینه‌های خدمات و انجمن‌های دانشجویی – که معمولا مختصر هستند – نیز داشته باشید.

حوزه تحصیلی

بهترین دانشگاه‌ها

شهریه (دلار کانادا)

علوم اجتماعی

دانشگاه تورنتو، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مونترال، دانشگاه مک‌مستر

18,000 – 20,000

علوم انسانی

دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، مک‌گیل، دانشگاه اوتاوا، آلبرتا، دانشگاه کلگری

13,000 – 21,000

کسب‌و‌کار و مدیریت

دانشگاه بریتیش کلمبیا، مک‌گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری

12,000 – 18,000

علوم کامپیوتر و IT

دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌مستر، دانشگاه مک‌گیل

13,000 – 19,000

مهندسی و تکنولوژی

دانشگاه تورنتو، مک‌گیل، دانشگاه اتاوا

13,000 – 22,000

کشاورزی و جنگلداری

دانشگاه تورنتو، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مونترال

18,000 – 20,000

علوم کاربردی

دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، مک‌گیل، دانشگاه اوتاوا

15,000 – 19,000

علوم زمین و محیط زیست

دانشگاه واترلو، دانشگاه تورنتو

15,000 – 17,000

علوم طبیعی و ریاضیات

دانشگه تورنتو، مک‌مستر، مک‌گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری

15,000 – 19,000

شهریه دوره‌های دکتری در کانادا با توجه به استانی که در آن تحصیل می‌کنید متفاوت خواهد بود و شهریه‌های قید شده در این مقاله تنها باید به عنوان یک راهنما استفاده شوند. استان‌های انتاریو و بریتیش کلمبیا گران‌ترین استان‌ها برای تحصیل دکتری در کانادا هستند. این در حالی است که استان‌های ساسکاچوان و نیوفاندلند از ارزان‌ترین‌ها هستند.

همچنین هزینه تحصیل در دوره دکتری در کانادا وابسته به دانشگاه خواهد بود. در ادامه پنج دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل در مقطع دکتری و میانگین شهریه سالیانه آنها ارائه شده است:

 • دانشگاه تورنتو – 8,810 دلار کانادا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا – 9,948 دلار کانادا
 • دانشگاه مک‌گیل – 6,944 دلار کانادا
 • دانشگاه مک‌مستر – 4,562 دلار کانادا
 • دانشگاه واترلو – 7,396 دلار کانادا

برخی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در مقطع دکتری که شهریه پایینی دارند در ادامه معرفی شده‌اند:

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک‌گیل
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه مک‌مستر
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه اوتاوا

حتی در ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا هم ‌می‌توانید دوره‌های متعددی پیدا کنید که شهریه‌ای بیش از 30,000 دلار کانادا در سال دارند. این دوره‌ها عموما دکتری رشته‌های کسب‌و‌کار، حقوق و مهندسی هستند.

مجموعه متنوعی از بورسیه‌های بین‌الملی برای دوره دکتری در کانادا وجود دارد و تقریبا تمامی دانشجویان دوره دکتری بورسیه دریافت می‌کنند. مبلغ بورسیه وابسته به نوع بورسیه و دوره تحصیلی خواهد بود. عموما، بورسیه‌ای که به دانشجویان دوره دکتری ارائه می‌شود فول‌فاند است، که البته مبلغ بورسیه وابسته به شهریه دوره تحصیلی مورد نظر خواهد بود. معمولا بورسیه فول‌فاند دوره دکتری چیزی در حدود 30,000 الی 40,000 دلار کانادا در سال است. برای اطلاعات بیشتر می‎‌‌توانید مقاله بورسیه تحصیلی در کانادا را مطالعه کنید.

شهریه مقطع ارشد در کانادا

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین‌المللی از دانشجویان کانادایی بیشتر خواهد بود، اما عموما کمتر از دیگر مقصدهای اصلی تحصیلی انگلیسی زبان است. به صورت کلی، میانگین شهریه یک دوره کارشناسی ارشد در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی حدود 21,111 دلار کانادا در سال است. شهریه دوره کارشناسی ارشد بین دانشگاه‌های مختلف و برای دوره‌های مختلف متفاوت خواهد بود. دانشجویان معمولا برای رشته‌های تخصصی (مخصوصا پزشکی) شهریه بیشتری پرداخت می‌کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، گاها شامل هزینه‌هایی مضاعف بر هزینه شهریه می‌شود. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های اداری، خدمات دانشجویی و همچنین هزینه‌های مختص به دوره تحصیلی هستند. این هزینه‌ها معمولا برای دانشجویان بین‌المللی و کانادایی یکسان‌اند و به طور میانگین در حدود 955 دلار کانادا هستند.

تنها هزینه مازادی که مشخصا شامل دانشجویان بین‌المللی می‌شود، هزینه ثبت درخواست پذیرش است. این هزینه عموما چیزی بین 95 الی 180 دلار کانادا است، اما همه دانشگاه‌ها این مبلغ را اخذ نمی‌کنند.

حوزه تحصیلی

میانگین شهریه (دلار کانادا)

MBA اجرایی

55,578

MBA عادی

40,032

معماری

26,524

کسب‌و‌کار، مدیریت و مدیریت دولتی

26,351

دندانپزشکی

24,582

مهندسی

21,559

سلامتی، تناسب اندام

19,422

حقوق

18,455

ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات

18,391

آموزش (Education)

16,899

پرستاری

16,312

علوم فیزیکی و حیاتی، تکنولوژی

15,959

مطالعات اجتماعی و رفتاری، مطالعات حقوقی

15,919

هنرهای بصری و اجرایی، تکنولوژی ارتباطات

15,709

کشاورزی، منابع طبیعی و حفظ منابع طبیعی

14,819

اپتومتری (بینایی‌سنجی)

14,436

علوم انسانی

14,220

داروسازی

12,532

دامپزشکی

9,081

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا با توجه به استانی که دانشگاه شما در آن قرار دارد، متفاوت خواهد بود و شهریه‌های ارائه شده در این بخش تنها می‌تواند به عنوان یک راهنما استفاده شوند. استان‌های انتاریو، نوا‌اسکوشیا و بریتیش کلمبیا از گران‌ترین استان‌ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستند. از سوی دیگر، استان‌های نیوفاندلند و ساسکاچوان از ارزان‌ترین‌ها هستند.

همچنین، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا وابسته به دانشگاه ارائه‌دهنده دوره نیز خواهد بود. در ادامه 5 دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و شهریه آنها ارائه شده است:

 • دانشگاه تورنتو – 8,810 دلار کانادا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا – 9,948 دلار کانادا
 • دانشگاه مک‌گیل – 6,944 دلار کانادا
 • دانشگاه مک‌مستر – 11,400 دلار کانادا
 • دانشگاه مونترال – 19,597 دلار کانادا

شهریه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی به میزان قابل توجهی وابسته به دوره تحصیلی مورد نظر خواهد بود. دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهش-محور گران‌تر از دوره‌های درس-محور هستند. تعدادی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین مراکز تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا که شهریه پایینی دارند در ادامه قید شده‌اند:

 • دانشگاه مموریال
 • دانشگاه سایمون فریزر
 • دانشگاه منیتوبا
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه جزیره پرنس ادوارد
 • دانشگاه مک‌گیل
 • دانشگاه نیو برونزویک
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه دالهاوزی

بورسیه‌های متعددی برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا وجود دارند. برخی از دانشگاه‌های کانادا، بورسیه اختصاصی خودشان را به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌کنند تا بتوانند دانشجویان بین‌المللی با‌استعداد را جذب کنند. امکان اخذ چنین بورسیه‌هایی بین دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. بورسیه‌های مقطع کارشناسی ارشد معمولا برای دوره‌‌های تحقیق-محور در نظر گرفته می‌شوند چراکه هدف آنها بالا بردن سطح تحقیقات کشور است. مبلغ این بورسیه‌ها وابسته به نوع و فول فاند بودن یا نبودن آنها می‌شود و می‌تواند سالانه بین 15,000 دلار کانادا تا 40,000 دلار کانادا باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله بورسیه تحصیلی در کانادا مراجعه کنید.

شهریه مقطع کارشناسی در کانادا

شهریه دوره‌های کارشناسی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی با توجه به دانشگاه و دوره مورد نظر متفاوت است. به صورت کلی، هزینه مدرک کارشناسی در کانادا به صورت سالیانه چیزی بین 16,694 الی 63,438 دلار کانادا (دوره‌های پزشکی) است. البته کالج‌ها به مراتب ارزان‌تر هستند و تحصیل در این موسسات برای دانشجویان بین‌المللی چیزی بین 8,347 الی 20,003 دلار کانادا در سال هزینه خواهد داشت.

حوزه تحصیلی

میانگین شهریه (دلار کانادا)

دامپزشکی

65,576

دندانپزشکی

57,020

داروسازی

40,736

پزشکی

38,075

مهندسی

36,072

حقوق

36,001

ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات

35,628

علوم فیزیکی و حیاتی، تکنولوژی

34,763

کسب‌و‌کار، مدیریت و مدیریت دولتی

30,769

علوم رفتاری و اجتماعی، مطالعات حقوقی

30,049

معماری

29,804

علوم انسانی

29,742

کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظت از منابع طبیعی

28,238

هنرهای بصری و اجرایی، تکنولوژی ارتباطات

27,103

سلامتی، تناسب اندام

26,257

خدمات شخصی، حفاظتی و حمل‌ونقل

25,424

پرستاری

22,946

آموزش

22,104

در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل در دوره کارشناسی با توجه به استان موسسه آموزشی متفاوت است. استان انتاریو گران‌ترین استان برای تحصیل در مقطع کارشناسی است. استان‌ها بریتیش کلمبیا، آلبرتا، کبک و جزیره پرنس ادوارد هم جزو 5 استان گران‌قیمت برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا هستند. از سوی دیگر، استان‌ نیوفاندلند ارزان‌ترین شهریه دوره کارشناسی را دارد.

مانند دیگر مقاطع تحصیلی، شهریه‌های دوره کارشناسی در کانادا نیز وابسته به دانشگاه و یا کالج دوره می‌باشد. در ادامه 5 دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی و شهریه سالیانه هرکدام ارائه شده است:

 • دانشگاه تورنتو – 27.520 دلار کانادا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا – 32.325 دلار کانادا
 • دانشگاه مک‌گیل – 12.289 دلار کانادا
 • دانشگاه مک‌مستر – 16.295 دلار کانادا
 • دانشگاه مونترال – 21.158 دلار کانادا

مقطع کارشناسی در کانادا از دیگر مقاطع گران‌تر است. به دلیل مدت‌زمان این دوره (3 الی 4 سال) و دروس متعددی که ارائه می‌شوند، شهریه مقطع کارشناسی عموما بالاتر از شهریه دوره‌های تحصیلات تکمیلی است. با این حال، 10 دانشگاه زیر برای تحصیل در مقطع کارشناسی مقرون‌به‌صرفه و ارزان هستند:

دانشگاه سایمون فریزر

دانشگاه گلف

دانشگاه کنکوردیا

دانشگاه کلگری

دانشگاه ساسکاچون

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی

دانشگاه وینی‌پگ

دانشگاه اوتاوا

دانشگاه برندون

اگر مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا هستید، اما شرایط مالی شما اجازه این کار را نمی‌دهد،‌ نگران نباشید! دانشگاه‌های کانادا بورسیه‌های متنوعی ارائه می‌کنند که می‌توانید برای اخذ آنها درخواست داده و هزینه‌های خود را کاهش دهید. اگرچه بیشتر بورسیه‌های کانادا برای مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شوند، دانشگاه‌های زیادی برای مقطع کارشناسی نیز بورسیه‌هایی ارائه می‌کنند. با این حال، این بورسیه‌ها غالبا فول‌فاند نیستند و تنها بخشی از هزینه‌های دانشجو را پوشش می‌دهند. مبلغ بورسیه ارائه شده برای دوره کارشناسی معمولا چیزی بین 10,000 تا 20,000 دلار کانادا در سال است و زمان محدودی هم دارد. اطلاعات بیشتر را در مقاله بورسیه تحصیلی کانادا دریافت کنید.

شهریه مقطع کارشناسی در کانادا

با وجود اینکه شهریه دوره‌های کالج عموما نسبت به شهریه دانشگاه کمتر است، این شهریه‌ها بین کالج‌های مختلف و همچنین دوره‌های مختلف متفاوت ‌هستند. هزینه پایین تحصیل در کالج در کانادا به دلیل این است که این دوره‌ها مدت زمان کوتاه‌تری دارند. میانگین شهریه تحصیل در کالج چیزی بین 9,000 الی 20,000 دلار کانادا است که وابسته به نوع و حوزه دوره خواهد بود. همچنین، برخی از دوره‌ها دارای آموزش حین کار هستند که می‌تواند باعث شود زمان اقامت خود در کانادا درآمد هم داشته باشید.

دوره تحصیلی

میانگین شهریه سالانه (دلار کانادا)

مدیریت کسب‌و‌کار

16,000 – 14,000

مدیریت هتلداری

17,500 – 16,000

علوم و مهندسی

18,000 – 15,000

علوم پزشکی

19,000 – 15,000

فناوری اطلاعات

17,200 – 15,800

تکنسین داروخانه

17,900 – 15,700

هزینه تحصیل در کالج به شدت وابسته به استانی است که کالج مورد نظر در آن قرار دارد. استان‌های بریتیش کلمبیا و انتاریو میزبان گران‌ترین کالج‌های کانادا هستند. در مقابل، ارزان‌ترین کالج‌ها را می‌توانید در نیوفاندلند پیدا کنید.

شهریه دوره‌های کالج در کانادا با توجه به کالج ارائه دهنده متفاوت خواهد بود. بهترین کالج‌های کانادا عموما برای دوره‌های خود شهریه بالاتری دریافت می‌کنند. در ادامه 5 کالج برتر کانادا و میانگین شهریه سالانه هرکدام ارائه شده است:

 • کالج سنکا – 10,500 دلار کانادا
 • کالج جورج بروان – 16,500 دلار کانادا
 • کالج داگلاس – 19,000 دلار کانادا
 • کالج کانستوگا – 15,200 دلار کانادا
 • کالج سنتنیال – 15,600 دلار کانادا

از بین 213 کالج در کانادا، کالج‌های زیر شهریه کم‌تری برای دوره‌های خود در نظر گرفته اند:

 • کالج باو ولی (Bow Valley)
 • کالج علوم کاربردی و تکنولوژی فن‌شاو
 • کالج جرجین
 • کالج سنت لارنس
 • کالج نیاگارا
 • کالج آلگون‌کوئین
 • کالج سنتنیال

بورسیه برای دوره‌های کالج به ندرت ارائه می‌شود و تنها دانشجویانی که شرایط خاصی داشته باشند، شانس اخذ بورسیه خواهند داشت. داشتن مهارت زبانی بالا (آیلتس 7.5 به بالا) یکی از این شرایط است. هم‌چنین بورسیه‌های ارائه شده به دانشجویان کالج از بعد مالی محدود هستند و عموما تنها بخشی از شهریه آنها را پوشش می‌دهد. مبلغ این بورسیه‌ها عموما بین 3,000 الی 8,000 دلار کانادا است و در قالب یک پرداخت به دانشجویان ارائه می‌شود.

شهریه مدارس در کانادا

مدارس روزانه دولتی و خصوصی کانادا (دبیرستان و ابتدایی) از دانش‌آموزان بین‌المللی شهریه اخذ می‌کنند. نوعی از مدارس خصوصی در کانادا مدارس شبانه‌روزی است که، به دلیل خدمات و برنامه‌های فوق‌برنامه‌ای که ارائه می‌دهند، شهریه‌های بالایی دارند. هزینه تحصیل در مدارس کانادا وابسته به نوع مدرسه مورد نظر است:

بودجه مدارس روزانه دولتی توسط دولت کانادا تامین می‌شود و برای شهروندان و اشخاص دارای اقامت دائم کانادا رایگان است. با این حال، دانش‌آموزان بین‌المللی باید برای تحصیل در این مدارس شهریه کامل پرداخت کنند. شهریه مدارس روزانه دولتی در این کشور به صورت تقریبی سالانه 18,000 دلار کانادا است. مدارس روزانه خصوصی این کشور هم شهریه مشابهی دارند که بین 17,000 الی 21,000 دلار کاناداست.

مدارس شبانه‌روزی کانادا خدمات متنوعی به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهند. از خوابگاه تا وعده‌های غذایی تا فعالیت‌های فوق‌برنامه، همه در مدارس شبانه‌روزی کانادا موجود اند. با توجه به این خدمات و تقاضای زیاد برای تحصیل در این مدارس، این مدارس شهریه‌های بالایی دارند که چیزی بین 25,000 الی 35,000 دلار کانادا است.

هزینه شهریه مدارس در کانادا هم به میزان زیادی تحت تاثیر استانی خواهد بود که مدرسه در آن قرار دارد. استان‌های بریتیش کلمبیا و انتاریو میزبان مدارس با شهریه بالا هستند. در مقابل، مقرون‌به‌صرفه‌ترین مدارس را می‌توانید در استان نیوفاندلند پیدا کنید.

هیچ نوع بورسیه تحصیلی برای دانش‌آموزان بین‌المللی مشغول به تحصیل در مدارس کانادا وجود ندارد و آنها باید شهریه کامل پرداخت کنند. اگر والدین دانش‌آموز، استادی ‌پرمیت، ورک پرمیت و یا اقامت دائم این کشور را داشته باشند، فرزند آنها می‌تواند رایگان در مدارس کانادا تحصیل کند.

3. هزینه اخذ پذیرش و ویزا

هزینه‌های مربوط به ثبت درخواست پذیرش و بررسی درخواست ویزا هم بخشی از هزینه‌های کل تحصیل در کانادا را تشکیل می‌دهند. در ادامه به بررسی هزینه‌های دریافت نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی کانادایی و درخواست ویزای تحصیلی می‌پردازیم.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا با هزینه‌های متعددی همراه است:

 1. هزینه درخواست:‌ بیشتر دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، برای بررسی درخواست شما هزینه‌ای دریافت می‌کنند. این هزینه معمولا چیزی بین 95 الی 150 دلار کانادا است.
 2. آزادسازی مدارک تحصیلی: دانشجویان دانشگاه‌های دولتی در ایران باید مبلغی را به منظور لغو تعهد آموزش رایگان (آزادسازی اصل مدرک تحصیلی) بپردازند. این مبلغ بسته به مقطع آموزشی و تعداد ترم های گذرانده شده متفاوت است. در آذر ماه سال 1401، مبلغ پایه به ازای هر ترم افزایش چشم‌گیری داشته است.  
 3. ترجمه مدارک: مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا باید به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ارائه شوند. به همین دلیل، دانشجویان ایرانی باید مدارک و گواهی‌های خود را به صورت رسمی ترجمه کنند. این مسئله می‌تواند برای دانشجویان (بسته به تعداد مدارک) بین 30 الی 70 دلار آمریکا هزینه داشته باشد.
 4. آزمون مهارت زبان: دانشجویان ایرانی باید به منظور اخذ پذیرش از موسسات آموزشی کانادا آزمون مهارت زبان (آیلتس/تافل – TCF/TEF) بدهند. هزینه این آزمون‌ها بسته به آزمون مورد نظر می‌تواند بین 150 الی 350 دلار آمریکا باشند. هزینه آزمون آیلتس در ایران چیزی در حدود 250 دلار آمریکا است.
 5. دپوزیت فی: برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها – مخصوصا موسسات خصوصی – از متقاضی می‌خواهند تا مبلغی را به عنوان دپوزیت پرداخت کنند. این مبلغ عموما معادل شهریه ترم اول است و تضمینی برای حضور دانشجو در دوره مورد نظر است. مبلغ دپوزیت می‌تواند از 6,000 الی 12,000 دلار کانادا متغیر باشد که بر اساس میزان شهریه موسسه آموزشی متغیر است. موسسات آموزشی عموما بعد از دریافت این مبلغ نامه پذیرش را صادر می‌کنند، به همین دلیل نمی‌توانید این مبلغ را پرداخت نکنید.

هزینه‌های اخذ ویزای تحصیلی کانادا یکی دیگر از هزینه‌های تحصیل در کانادا می‌‌باشد.

هزینه ثبت درخواست ویزا

ثبت درخواست ویزای تحصیلی 150 دلار کانادا به ازای هر نفر هزینه دارد و الزامی است. در نظر داشته باشید که این هزینه حتی در صورت ریجکتی ویزای کانادا عودت داده نمی‌شود.

هزینه بایومتریک

هنگام پرداخت هزینه درخواست اخذ ویزا، متقاضیان باید هزینه بایومتریک که معادل 85 دلار کانادا به ازای هرنفر است را هم بپردازند. به منظور ارائه اطلاعات بایومتریک خود، باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید (ترکیه، امارات یا ارمنستان) و به یک مرکز درخواست ویزا (VAC) بروید. بنابراین، باید هزینه پرواز رفت‌و‌برگشت، سکونت (هتل یا Airbnb)، غذا و حمل و نقل به VAC را در نظر داشته باشید. هزینه کلی بایومتریک وابسته به پرواز شما و نوع محل سکونتی خواهد بود که انتخاب می‌کنید.

گواهی تمکن مالی

دانشجویان جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید گواهی تمکن مالی ارائه کنند. این گواهی به منظور اطمینان از این است که آنها پول کافی برای تامین هزینه‌های سال اول اقامت خود در کانادا (هزینه تحصیل و زندگی) را دارند. میزان پول مورد نیاز برای گواهی تمکن مالی مستقیما به استان موسسه مورد نظر  – به دلیل تاثیر مستقیم بر هزینه‌های زندگی – و شهریه سالانه دوره تحصیلی بستگی دارد. به همین دلیل، رسیدن به یک عدد تخمینی مشخص و حتی دامنه بسیار دشوار است، اما شاید یک مثال بتواند کمک کند:

فرض کنید که شهریه سالانه دوره دانشگاهی مورد نظر شما 20,000 دلار کاناداست و دانشگاه شما هم در استان کبک نیست. طبق وب‌سایت IRCC، هزینه زندگی در کانادا بیرون از استان کبک برای هر شخص سالانه 10,000 دلار کاناداست. به این ترتیب، باید دست کم گواهی تمکن مالی به مبلغ 30,000 دلار کانادا ارائه دهید.

سفر به کانادا

در نهایت، بعد از این که ویزای خود را دریافت کردید، زمان سفر به کانادا می‌رسد. بدیهی‌ترین هزینه‌ای که برای سفر به کانادا با آن روبرو می‌شوید، هزینه بلیط هواپیماست. این هزینه به شرکت هواپیمایی انتخابی شما بستگی خواهد داشت. بیشتر دانشجویان هواپیمایی قطر و ترکیش ایرلاین را به دلیل این‌که باشگاه دانشجویی دارند و برای دانشجویان بین‌المللی مزایایی در نظر می‌گیرند انتخاب می‌کنند. پرواز از تهران به تورنتو با هواپیمایی قطر چیزی در حدود 2,000 دلار آمریکا هزینه دارد و همین پرواز با ترکیش ایرلاین 1,100 دلار آمریکا هزینه خواهد داشت.

منابع تامین هزینه‌های تحصیل در کانادا

بورسیه در کانادا

بورسیه در کانادا به دانشجویان بین‌المللی بر اساس سوابق تحصیلی و صلاحیت‌شان اعطا می‌شود. بورسیه‌های کانادا یا فول‌فاند و یا پارشال‌فاند هستند. بورسیه‌های فول‌فاند تمام شهریه، هزینه‌های زندگی، هزینه سفر و هزینه بیمه دانشجو را پوشش می‌دهند. بورسیه‌های فول فاند در کانادا عموما بین 30,000 الی 50,000 دلار کانادا در سال هستند.

در مقابل، بورسیه‌های پارشال‌فاند تنها بخشی از شهریه دانشجو را تامین می‌کنند و شامل هزینه زندگی آنها نمی‌شوند. این بورسیه‌ها عموما بین 15,000 الی 25,000 دلار کانادا به صورت سالانه هستند.  

کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا یکی دیگر از راه‌های تامین هزینه‌های زندگی در کاناداست. دانشجویان بین‌المللی در کانادا که استادی پرمیت معتبر دارند و به صورت تمام وقت در یک موسسه آموزشی منتخب (DLI) مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند بدون داشتن ورک پرمیت حین تحصیل کار کنند. این یعنی دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای هر کارفرمایی و در هر شغلی کار کنند. دانشجویان بین‌المللی اگر دوست داشته باشند، می‌توانند در خود پردیس دانشگاه هم کار کنند. مشاغل موجود در پردیس دانشگاه شامل کار کردن برای خود کالج و یا دانشگاه، کار کردن برای یکی از اعضای دانشگاه (مثلا به عنوان دستیار تحقیق)، کار کردن برای خودتان (خویش‌فرما،‌ مشغول به کار در پردیس دانشگاه)، کار کردن برای یک سازمان دانشجویی و یا باشگاه یا رستوران کافه دانشگاه می‌شود.

دانشجویان بین‌المللی حین تحصیل اجازه دارند 20 ساعت در هفته کار کنند. در مدت تعطیلات بین ترم و تعطیلات رسمی،‌ این محدودیت به 40 ساعت افزایش پیدا می‌کند. با در نظر داشتن حداقل حقوق 15 دلار کانادا بر ساعت، دانشجویان می‌توانند در طول ترم حدود 1,200 دلار کانادا درآمد داشته باشند. در تعطیلات رسمی و تعطیلی بین دو ترم، دانشجویان می‌توانند در مجموع حدود 8,520 دلار کانادا درآمد کسب کنند (برای محاسبه این عدد سه ماه تعطیلات تابستانی و تعطیلات کریسمس در نظر گرفته شده‌اند). به یاد داشته باشید که این محاسبات تنها با در نظر داشتن حداقل حقوق (15 دلار کانادا بر ساعت) انجام شده است. تقریبا تمام دانشجویان می‌توانند به آسانی کاری پیدا کنند که بیش از 15 دلار کانادا بر ساعت پرداختی دارد. برای مثال، موقعیت‌های شغلی که در خود پردیس دانشگاه وجود دارند، همگی بیشتر از حداقل حقوق پرداخت می‌کنند.

 • مسئول سرو یا بارتندر (Bartender): میانگین درآمد 13 دلار کانادا در ساعت + انعام (Tip)
 • دستیار فروش: میانگین درآمد 14 دلار کانادا در ساعت + انعام (Tip)
 • باریستا: میانگین درآمد 18 دلار کانادا در ساعت
 • گرداننده سگ:‌ میانگین درآمد 17 دلار کانادا در ساعت
 • تدریس خصوصی:‌ میانگین درآمد 18 دلار کانادا در ساعت
 • اوبر (Uber) یا راننده پیک: میانگین درآمد 20 دلار کانادا در ساعت

پیدا کردن شغل در کانادا برای دانشجویان خارجی آسان است. کانادا اقتصادی پویا و در حال رشد دارد و نرخ بیکاری در پایین‌ترین حد خود قرار دارد. در همین راستا، پیدا کردن شغلی با درآمد خوبی بسیار آسان است، چه برسد به پیدا کردن شغل با حداقل حقوق!

سرمایه خانواده

دانشجویان بین‌المللی که تمایلی برای کار در کانادا حین تحصیل خود ندارند و شرایط و صلاحیت اخذ بورسیه را نیز دارا نیستند، می‌توانند برای تامین مخارج تحصیل خود در کانادا به خانواده خود تکیه کنند. این گزینه، مخصوصا برای دانشجویان ایرانی، ریسک‌های خاص خود را دارد، چراکه نرخ ارز دائما درحال افزایش است. به همین دلیل، دانشجویان باید یک منبع قبل اطمینان در ایران داشته باشند تا بتوانند افزایش مداوم نرخ ارز را با کمترین مشکل پوشش دهند. همچنین با در نظر گرفتن هزینه زندگی در کانادا، دانشجویانی که قصد تکیه بر خانواده خود را دارند، بهتر است تمام جوانب این تصمیم را بررسی کرده تا حین تحصیل در کانادا با مشکل مواجه نشوند.

مخلص کلام

به طور خلاصه، هزینه‌های تحصیل در کانادا به سه بخش تقسیم می‌شوند: هزینه‌های اخذ پذیرش و ویزا، هزینه‌های آکادمیک دوره تحصیلی و هزینه‌های زندگی در کانادا. مجموع این هزینه های چیزی حدود 62,000 الی 83,000 دلار کانادا می‌شود که تا حد زیادی به مقطع و دوره تحصیلی، موسسه آموزشی و استان محل تحصیل‌تان وابسته است. هزینه‌های اخذ پذیرش و ویزا را پس از ورود به کانادا نخواهید داشت اما هزینه های آکادمیک دوره تحصیلی و هزینه‌های زندگی در کانادا – که سالانه چیزی حدود 30,000 الی 50,000 کانادا می‌شوند – تا پایان تحصیل با شما خواهند بود.

تامین این هزینه‌ها به روش‌های مختلف انجام پذیر است. اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا، محبوب‌ترین و متداول‌ترین روش تامین این هزینه‌هاست چراکه می‌تواند همه و یا بخش بزرگی از آنها را تامین کند. روش دیگر تامین هزینه‌های، کار دانشجویی در کاناداست. با این روش – به دلیل ایجاد درآمد دلاری ثابت – دانشجویان می‌توانند لااقل هزینه‌های زندگی در کانادا را پوشش دهند. در نهایت، استفاده از سرمایه خانواده آخرین گزینه – به دلیل افزایش قیمت ارز و تورم – برای تامین هزینه‌های تحصیل در کانادا است. دانشجویان باید تمام جوانب این گزینه را بررسی کرده تا در کانادا برای تامین هزینه‌های خود با مشکل مواجه نشوند.

سوالات متداول

هزینه شهریه دانشگاه‌های کانادا اندکی بالاست، اما از دیگر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان، آمریکا و یا استرالیا بسیار پایین‌تر است. شهریه دانشگاه‌ها ممکن است سالیانه تغییر کند. همچنین ممکن است بر اساس شهری که در آن اقامت دارید و دوره‌ای موردنظرتان با هزینه‌های متفاوتی روبرو شوید.

میانگین درآمد یک دانشجو در کانادا سالیانه 37,055 دلار کانادا و حدود 19 دلار کانادا در ساعتی است. کارهای ساده‌تر با حدود درآمد 30,952 دلار در سال شروع می‌شوند، اما افراد باتجربه می‌توانند تا 58,413 دلار در سال هم درآمد داشته باشند.

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید و با مشکلات مالی روبرو هستید، می‌توانید برای دانشگاهی با شهریه پایین اقدام کنید و با اشتغال به کار پاره‌وقت بخش زیادی از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهید. روش دیگر برای کاهش دادن هزینه‌ها اخذ بورسیه تحصیلی است. سازمان‌ها و موسسات گوناگونی وجود دارند که انواع مختلفی از بورسیه به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند.

بله، اعضای خانواده درجه یک متقاضی می‌توانند به عنوان ساپورتر هزینه‌های وی را پرداخت کنند. برای این کار باید یک تعهدنامه محضری ترجمه‌شده از ساپورتر خود به همراه درخواست ویزای خود ارسال کنید. اعضای خانواده که می‌توانند اسپانسر شما شوند عبارتند از:

 • والدین
 • پدربزرگ و مادربزرگ
 • همسر
 • والدین همسر
 • پدربزرگ و مادربزرگ همسر

دیگر اعضای خانواده مثل عمه، عمو، خاله و دایی هم می‌توانند از لحاظ قانونی ساپورتر شما باشند، اما مواردی که در بالا قید شد، در نظر آفیسر اعتبار بیشتری دارند.

متاسفانه هیچ دانشگاه‌ یا کالجی در کانادا بدون شهریه نیست و حتی دانشجویان کانادایی هم باید شهریه پرداخت کنند. با این حال، ‌دانشجویان می‌توانند بورسیه دریافت کنند و به کمک مبلغی که دریافت می‌کنند، شهریه خود را پرداخت کنند. بورسیه فول‌فاند حتی هزینه‌های زندگی دانشجو را هم پوشش می‌دهد.

از آنجایی که دانشجویان بین‌المللی تنها می‌توانند 20 ساعت در هفته در این کشور کار کنند، فقط می‌توانند هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند و برای پرداخت شهریه دانشگاه یا باید برای اخذ بورسیه اقدام کنند و یا از خانواده خود کمک بگیرند.

هزینه بیمه درمانی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بسته به میزان پوشش بیمه‌ای ارائه شده دارد. میانگین این هزینه معمولا بین 450 الی 800 دلار کانادا در سال می‌باشد.

زندگی در شهر تورنتو بیشترین هزینه را برای دانشجویان بین‌المللی خواهد داشت. شهر ونکوور در رتبه دوم گرانترین شهر کانادا قرار دارد.

پیدا کردن کار در کانادا به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی از آنچه فکر میکنید بسیار راحت تر است. برخلاف ایران، نرخ بیکاری در کانادا بسیار پایین بوده و دانشجویان به راحتی می‌توانند مشاغلی با حقوق ماهانه مناسب پیدا کنند. 

در صورتی که موفق به یافتن کار دانشجویی در کانادا نشدید، می‌توانید این موضوع را با واحد خدمات دانشجویی دانشگاه خود در میان بگذارید. مسئولان دانشگاه با معرفی مشاغل موجود داخل و خارج دانشگاه به شما در پیدا کردن یک شغل مناسب کمک می‌کنند.

خیر. اداره مهاجرت کانادا تنها دارایی‌های نقدی موجود در حساب بانکی متقاضی و یا ساپورتر وی را به عنوان تمکن مالی قبول دارد و دارایی‌های غیرنقدی می‌توانند تنها به عنوان تای مالی مورد استفاده قرار بگیرند. در مقاله ویزای تحصیلی کانادا موضوع تای را به طور کامل بررسی کرده‌ایم.

شهریه در مقطع دکتری معمولا از مابقی مقاطع تحصیلی در کانادا کمتر است. علاوه‌براین، دانشجویان دکتری در کانادا شانس اخذ بورسیه بسیار بالایی دارند.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا