اخذ پذیرش و بورسیه از دانشگاه مونترال

اخذ پذیرش و بورسیه از دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در شهر مونترال استان کبک کانادا قرار دارد. این دانشگاه که سومین دانشگاه تحقیقاتی بزرگ کانادا است، بزرگترین کمک مالی را برای اهداف تحقیقاتی دریافت می‌کند که تقریباً 525 میلیون دلار است. دانشگاه مونترال عضو دانشگاه‌های U15 بوده و بیش از 650 دوره آموزشی، در مقاطع کارشناسی و تکمیلی، را با حضور تقریباً 55،000 دانشجو برگزار می‌کند.

رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی


برخی از دوره‌های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه‌ها که زیرمجموعه رشته‌های هنر و علوم پایه هستند عبارتند از مطالعات کلاسیک، مطالعات قرون وسطی، تاریخ، جغرافیا، زبان اسپانیایی، فلسفه، فیزیک، زیست‌شناسی، شیمی، ارتباطات، ریاضیات و آمار، اقتصاد، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، علوم زیستی و غیره.

در دانشکده دندانپزشکی، بهداشت دهان و دندانپزشکی ترمیمی و در دانشکده تربیت معلم نیز فن تعلیم (Didactics) و بنیادهای اجرایی و آموزشی (Administrative and Educational Foundations) ارائه می‌شود. در دانشکده طراحی زیست محیطی نیز رشته‌های معماری، برنامه‌ریزی شهری، طراحی داخلی و معماری منظره به علاقه‌مندان آموزش داده می‌شوند. علاوه بر این در دانشگاه مونترال، دوره‌هایی در زمینه‌های حقوق، پزشکی، پرستاری، موسیقی، داروسازی، بینایی سنجی و غیره ارائه می‌شود.

پذیرش‌های دانشگاه مونترال در سال 2023


 • ثبت نام‌ها: در دانشگاه مونترال مجموعاً از 69،926 دانشجو ثبت نام به عمل می‌آید، که از این تعداد 45،883 دانشجو در UdeM (دانشگاه مونترال)، 14،829 دانشجو در دانشکده بازرگانی و 9،223 دانشجو نیز در دانشکده پلی‌تکنیک پذیرفته می‌شوند.
 • پروسه اپلیکیشن (درخواست پذیرش): اپلیکیشن فی برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد 5/102 دلار کانادا بوده و دانشجویان می‌توانند از طریق یک درگاه آنلاین اپلای کنند.
 • الزامات زبان: در این دانشگاه تدریس عمدتاً به زبان فرانسوی بوده اما برخی دوره‌ها نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. به همین خاطر، مهارت زبان فرانسوی داوطلبین می‌بایست حداقل در سطح B2 باشد.
 • ددلاین‌ (آخرین مهلت) پذیرش: دانشگاه مونترال هر ساله در سه نوبت پاییز، زمستان و تابستان پذیرش دانشجو دارد. تاریخ ددلاین بعدی، که متعلق به ترم پاییزی است، 1 فوریه می‌باشد.

موارد مهم

هزینه اپلای (ارائه درخواست پذیرش)5/102 دلار کانادا
درگاه ارسال اپلیکیشنآنلاین
فصول پذیرشپاییز، زمستان، تابستان
تقویم آموزشیسه ماهه
مهارت در زبان فرانسویالزامی
گزینه‌های پرداختویزا (Visa) یا مستر کارت
پشتیبانی پذیرشstudyatudem@sar.umontreal.ca

ددلاین‌های پذیرش در دانشگاه مونترال


داوطلبین می‌بایست برای ارائه مدارک و فرم اپلیکیشن خود ددلاین‌های خاصی را رعایت کنند. داوطلبین می‌توانند مدارک خود را تا 10 روز بعد از ارائه فرم اپلیکیشن، ارسال کنند. ددلاین‌هایی که باید رعایت شود به شرح زیر است:

فصل پذیرشدوره‌های کارشناسیدوره‌های تکمیلی
پاییز1 فوریه1 فوریه
زمستان1 نوامبر1 سپتامبر
تابستان-1 فوریه

پذیرش دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه مونترال


دانشگاه مونترال از سراسر دنیا دانشجو می‌پذیرد. در حال حاضر، حدود 10،000 دانشجو از 140 کشور مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی با مدارک مورد نیاز برای دانشجویان کانادایی کمی تفاوت دارد. به علاوه، دانشگاه مونترال برای دانشجویان اهل برخی از کشورها الزامات خاصی را در نظر گرفته است.

هزینه اپلیکیشن فی: 5/102 دلار کانادا

مدارک مورد نیاز برای پذیرش


هنگام اپلای برای دانشگاه مونترال می‌بایست تمامی مدارک مورد نیاز را آماده کنید. فهرست مدارک مورد نیاز را مستقیماً از خود دانشگاه درخواست کنید، چراکه ممکن است مدارک مورد نیاز برای دانشجویان اهل هر کشور متفاوت باشد. برای تماس می‌توانید از چت تصویری استفاده کرده و در حین چت نیز نمونه مدارک بخواهید.

مدارکی که باید ارسال کنید عبارتند از:

 • فرم اپلیکیشن آنلاین
 • گواهی تافل یا آیلتس
 • عکس
 • هزینه اپلیکیشن
 • رزومه/ CV (دوره‌های کارشناسی و تکمیلی)
 • توصیه‌نامه (کارشناسی ارشد، دکتری)
 • گذرنامه
 • بیمه درمانی و عمر
 • رسید پرداخت هزینه
 • ویزای تحصیلی

شما می‌توانید در یک فرم درخواست پذیرش تا سه رشته دانشگاهی را انتخاب کنید. نام رشته‌ های مورد نظرتان را می‌بایست به ترتیب اولویت وارد نمایید؛ یعنی با انتخاب اولتان شروع کنید. ریز نمرات، مدارک تحصیلی و مدارک هویتی می‌بایست رسمی باشند؛ به عبارت دیگر، باید کپی مدارک اصلی یا کپی برابر اصل مدارک که به تأیید وزارتخانه‌های مربوطه رسیده باشد را ارسال کنید. تصویر یا کپی مدارک برابر اصل شده، مدرک رسمی محسوب نمی‌شود.

الزامات مهارت زبان فرانسوی

از آنجایی که در دانشگاه مونترال اکثر درس‌ها به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند، دانشجویان برای گرفتن پذیرش این دانشگاه می‌بایست یک مدرک مهارت زبان فرانسوی ارائه بدهند. در کل، الزامات و شرایط این دانشگاه برای مهارت زبان فرانسوی به شرح زیر است:

 • مهارت زبان فرانسوی، حداقل در سطح B2
 • برای اکثر رشته محل‌ها به حداقل مهارت زبان فرانسوی در سطح B2 نیاز است. البته، برخی از دوره‌های به سطح بالاتری از مهارت در این زبان نیاز دارند، برای همین توصیه می‌کنیم که داوطلبین این موضوع را در وب‌سایت دانشگاه پیگیری کنند.
 • همچنین، دانشجویان می‌توانند در آزمون فرانسوی سطح کالج (College-Level French Exam) که توسط وزارت آموزش کبک برگزار می‌شود شرکت کرده و نمرات آن آزمون را ارائه بدهند.
 • البته، توصیه می‌شود که داوطلبین 18 ماه قبل از تاریخ شروع دوره تحصیلی‌شان در آزمون فوق شرکت کنند تا زمانی کافی برای دریافت نتایج آزمون را داشته باشند.

دانشگاه مونترال، کانادا: پذیرش‌ مقطع کارشناسی


دانشگاه مونترال، کانادا: پذیرش‌ مقطع کارشناسی

همه دوره‌های کارشناسی دانشگاه مونترال به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند. بنابراین، مهارت در این زبان نقش مهمی در اخذ پذیرش از این دانشگاه را دارد. برخی از رشته‌های ارائه شده در دانشگاه مونترال عبارتند از داروسازی، علوم اعصاب، زیست‌شناسی، مطالعات آسیا، انسان‌شناسی و غیره.

هزینه اپلیکیشن: 5/102 دلار کانادا

مدارک و شرایط مورد نیاز پذیرش:

 • فرم اپلیکیشن
 • ترجمه رسمی ریز نمرات
 • مدرک مهارت زبان فرانسوی
 • کپی گواهی ولادت
 • مدارک اقامت دائم یا شهروندی کانادا (در صورت دارا بودن)
 • توصیه نامه (در صورت نیاز)

پذیرش‌ در مقاطع تکمیلی دانشگاه مونترال


پذیرش‌ در مقاطع تکمیلی دانشگاه مونترال

لازم به ذکر است که، زبان اصلی برخی از دوره‌های مقاطع تکمیلی این دانشگاه، انگلیسی است. البته، تقریباً همه آن‌ها دوره‌های دکترای رشته‌های بیوشیمی، ویروس شناسی و برخی دوره‌های کارشناسی ارشد در رشته‌های حقوق و تجارت، بینایی‌سنجی و غیره هستند. هرچند که ممکن است رشته‌های مختلف الزامات خاص خود را داشته باشند، اما شرایط و مدارک عمومی مورد نیاز برای این مقاطع عبارتند از:

هزینه اپلیکیشن: 5/102 دلار کانادا

الزامات عمومی جهت پذیرش:

 • GPA (معدل کل): 3 از 3/4 یا معادل آن
 • ترجمه رسمی ریز نمرات
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • کپی گواهی ولادت
 • توصیه نامه
 • مدارک اقامت دائم یا شهروندی کانادا (در صورت داشتن)

برخی از شرایط و مدارک اختصاصی دوره‌های کارشناسی ارشد عبارتند از:

الزاماتکارشناسی ارشد علوم رایانهکارشناسی ارشد روانشناسیکارشناسی ارشد شیمیکارشناسی ارشد تغذیهکارشناسی ارشد روابط صنعتیکارشناسی ارشد قانون تجارت (LL.M)
فصل پذیرشپاییز، زمستانپاییز، زمستانپاییز، زمستان، تابستانپاییز، زمستان، تابستانپاییز، زمستانپاییز، زمستان، تابستان
مدرک کارشناسی (پیش نیاز)در رشته‌های علوم رایانه با گذراندن معادل حداقل 40 واحد دانشگاهی در دروسی مثل حسابانکارشناسی روانشناسی یا رشته‌های مرتبطکارشناسی شیمی و رشته‌های مرتبطتجربه در زمینه تغذیه با یک مدرک یا گذراندن دروسی در رشته‌های بیوشیمی، فیزیولوژی، آناتومیکارشناسی روابط صنعتی یا رشته‌های معادل آنمدرک کارشناسی در رشته‌های مرتبط و غیرمرتبط
الزامات زبانفرانسوی (و زبان تدریس دروس دوره)فرانسوی (و زبان تدریس دروس دوره)تسلط به انگلیسی و فرانسویمدرک مهارت زبان فرانسوی از وزارت آموزش کبک نیاز استتسلط به انگلیسی و فرانسویتسلط به انگلیسی و فرانسوی
CV-الزامیالزامی، حداکثر 3 صفحه-الزامیالزامی
کاور لتر-200 تا 700 کلمهیک صفحه---
سایر---انگیزه نامه، توصیه نامه، نامه پذیرش از مدیر-توصیه نامه، انگیزه نامه

برای ارسال اپلیکیشن به دانشگاه، باید اپلیکیشن شما رقابتی باشد. همچنین، توصیه می‌شود که مدارک خود را با فاصله زمانی کافی قبل از تاریخ شروع دوره تحصیلی آپلود کنید و یک پروفایل قوی ارائه دهید تا فرصت بیشتری برای اخذ پذیرش داشته باشید. به دلیل اینکه مراحل آماده‌سازی برای ورود به کانادا و کبک زمان‌بر است، مهلت پذیرش داوطلبان بین‌المللی چند هفته قبل از شروع دوره تحصیلی به پایان می‌رسد. لطفاً به خاطر داشته باشید که دانشجویان خارجی باید برای انجام اموری مانند اپلیکیشن، اخذ ویزای تحصیلی و سایر مراحل، حداقل 3 تا 6 ماه زمان لازم را در نظر بگیرند. اگر این مراحل به موقع انجام نشوند، شما فرصت ارائه درخواست را از دست خواهید داد و ممکن است مجبور شوید مدتی منتظر بمانید تا بتوانید یک اپلیکیشن جدید ارائه کنید.

بورسیه‌های دانشگاه مونترال برای سال 2023


در این بخش، در مورد مبلغ بورسیه‌های تحصیلی برای مقاطع مختلف و همچنین شرایط اخذ این بورسیه‌ها توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

بورسیه‌های 2022-2023 دانشگاه مونترال بورسیه‌های معافیت از شهریه هستند. دانشجویان بین‌المللی، اهل هر کشوری که باشند، واجد شرایط درخواست این بورسیه‌ها خواهند بود. دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری همگی می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند. مبلغ بورسیه‌های دانشگاه مونترال تا 27،300 دلار در سال است.

دانشگاه مونترال با هدف ارائه آموزش در سطوح بالاتر علمی تأسیس شده است و در طول بیش از 135 سال تبدیل به یک مؤسسه خدمت‌رسانی به کل جامعه کانادا شده است. برخی از آمارهای قابل توجه این دانشگاه عبارتند از:

بر اساس رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز، دانشگاه مونترال کانادا با داشتن 10،000 دانشجوی خارجی، سومین دانشگاه کانادا از لحاظ داشتن دانشجویان بین‌المللی است. و هر ساله بیش از 7،000 دانشجوی دارای اقامت دائم در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. همچنین، بر اساس رتبه‌بندی قابلیت استخدام دانشگاه‌های جهان (Global University Employability Ranking) دانشگاه مونترال از لحاظ شهرت فارغ‌التحصیلانش در بین کارفرمایان در رتبه 36 جهان قرار دارد.

خلاصه بورسیه‌ها

 • مقطع تحصیلی: کارشناسی/ کارشناسی ارشد/ دکتری
 • مؤسسه: دانشگاه مونترال
 • محل تحصیل: کانادا
 • دوره‌های ارائه شده: دانشجویان می‌توانند در تمامی دوره‌های ارائه شده توسط دانشگاه شرکت کنند.
 • طول مدت دوره: بسته به رشته محل متفاوت است.
 • ددلاین: 1 فوریه 2022/ 1 سپتامبر 2022

پوشش بورسیه‌ها

بورسیه‌های دانشگاه مونترال مزایای زیر را به همراه دارند:

مقطع کارشناسی:

کیفیت سوابق تحصیلی شما تنها معیار ارزیابی جهت تعیین مبلغ بورسیه است. نتایج تجزیه و تحلیل این سوابق در سه سطح زیر رتبه‌بندی می‌شوند:

 • سطح A: 11،998 دلار در سال (دو ترم، معادل 30 واحد) یا 5،999 دلار برای هر ترم (15 واحد)
 • سطح B: 5،718 دلار در سال (دو ترم، معادل 30 واحد) یا 2،859 دلار برای هر ترم (15 واحد)
 • سطح C: 2،000 دلار در سال (دو ترم، معادل 30 واحد) یا 1،000 دلار برای هر ترم (15 واحد)

این مبالغ برای شهریه‌های معادل 23،662 دلار در سال (30 واحد) اعمال می‌شوند.

کارشناسی ارشد:

به منظور حمایت از تحصیل دانشجویان بین‌المللی، این دانشجویان به موجب این بورسیه‌ها، از پرداخت بخشی از شهریه اضافه‌ای که معمولاً از دانشجویان خارجی اخذ می‌شود معاف خواهند شد.

 • 9،420 دلار در سال (سه ترم، معادل 45 واحد) یا 3،140 دلار برای هر ترم (معادل 15 واحد)

این مبلغ برای شهریه‌های معادل 27،300 دلار در سال (45 واحد) اعمال می‌شود.

دکتری:

در اینجا، به منظور حمایت از تحصیل دانشجویان بین‌المللی، این دانشجویان به موجب این بورسیه‌ها، به طور کامل از پرداخت شهریه اضافه‌ای که معمولاً از دانشجویان خارجی اخذ می‌شود معاف خواهند شد.

این بورسیه‌ی معافیت، به دانشجویان امکان می‌دهند که شهریه‌ای برابر با دانشجویان تحصیلات تکمیلی اهل کبک بپردازید.

 • 19،339 دلار در سال (سه ترم، معادل 45 واحد) یا 6،546 دلار برای هر ترم (معادل 15 واحد) برای تمام دوره تحصیل دانشجو. این مبلغ برای شهریه‌های معادل 24،300 دلار در سال (45 واحد) اعمال می‌شود.

شرایط لازم برای بورسیه‌های دانشگاه مونترال

دانشجویان برای اینکه بتوانند از بورسیه تعالی جهانی (Global Excellence Postgraduate Taught) استفاده کنند باید تمامی شرایط زیر داشته باشند:

 • زبان مورد نیاز: انگلیسی
 • کشورهای واجد شرایط: تمام کشورهای دنیا
 • مجوز تحصیل داشته باشند اما اقامت دائم یا شهروندی کانادا را نداشته باشند.
 • می‌بایست در کل دوره تحصیلی‌شان دانشجوی تمام وقت باشند.
 • نباید از طریق برنامه‌ها یا اقدامات دیگر از معافیت شهریه استفاده کنند. برای مثال دانشجویان فرانسوی زبان اهل فرانسه و بلژیک پیشاپیش از این نوع معافیت بهره می‌برند.

پرسش‌های متداول


بعد از ارائه اپلیکیشن خود چطور می‌توانم آن را رهگیری کنم؟

اپلیکیشن‌ها را می‌توان به صورت آنلاین در مرکز دانشجویی (Student Center) چک کرد.

آیا همه دوره‌های تحصیلی در دانشگاه مونترال به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند؟

خیر. چند رشته محل دو زبانه هم وجود دارد، مثل رشته محل‌هایی که زبان تدریس آن‌ها انگلیسی است.

آیا مهارت در زبان فرانسوی اجباری است؟

بله. مهارت در زبان فرانسوی نقش مهمی در اخذ پذیرش از دانشگاه مونترال دارد.

آیا همه دوره‌های مقاطع تکمیلی به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند؟

خیر. در مقاطع تکمیلی، زبان اصلی تدریس برخی دوره‌ها انگلیسی است.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج آزمون فرانسوی سطح کالج کبک را دریافت کنم؟

اعلام نتایج این آزمون بین 1 تا 10 هفته طول می‌کشد.

هزینه اپلیکیشن به چه صورت باید پرداخت شود؟

برای پرداخت هزینه اپلیکیشن آنلاین، می‌بایست از کارت‌های ویزا یا مسترکارت استفاده کنید. کارت‌های امریکن اکسپرس در این پرداخت‌ها قابل قبول نیستند. همچنین، می‌توانید از کارت شخصی خود یا از کارت یک شخص ثالث، مانند والدین، برای انجام پرداخت استفاده کنید.

نامه پذیرش من تا چه مدت اعتبار دارد؟

نامه پذیرش، تنها برای ترمی اعتبار دارد که در آن ذکر شده. البته، می‌توان (با ارائه یک دلیل قانع کننده) زمان آن را یکی دو ترم عقب انداخت. دانشجو، برای به تعویق انداختن شروع تحصیل، می‌بایست یک درخواست کتبی به Bureau du registraire ارائه داده و 30 دلار کانادا نیز پرداخت کند. معمولاً، پاسخ این درخواست‌ها برای فصل پاییز، بعد از 1 آوریل، و برای فصل زمستان، بعد از 1 نوامبر، به متقاضیان اعلام می‌شود. در صورت موافقت با به تعویق افتادن شروع تحصیل، یک نامه پذیرش جدید برای متقاضی ارسال می‌شود.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا