تحصیل کارشناسی در کانادا

کانادا یکی از کشور هایی است که سیاستی باز در پذیرش تحصیلی افراد غیر کانادایی در کشور خود دارد و یکی از راه هایی که این امر را برای غیر کانادایی ها میسر میکند گرفتن پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا، و سفر و مهاجرت به این کشور است. هم اکنون کانادا با پذیرش بیش از ۷۰۰۰۰ نفر از افرادی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا اقدام کرده اند، یکی از پر طرفدار ترین کشور ها برای جذب دانشجو در مقطع کارشناسی و بالاتر میباشد. این کشور، با بیش از ۷۰۰ رشته و برنامه های آموزشی میزبان دانشجویان بین المللی است که مایلند مقطع کارشناسی خود را در کشور کانادا بگذرانند. 

تحصیل کارشناسی در کانادا

طول دوره کارشناسی در کانادا چقدر است ؟

اقدام برای دوره کارشناسی در کانادا مستلزم گذراندن موفق دوره دبیرستان و سپس پذیرش از یکی از دانشگاه ها و یا کالج های کانادا است و طول دوره لیسانس در کانادا، بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما، عمومی یا تخصصی بودن رشته، و اینکه کالج یا دانشگاه های کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید، بین سه تا چهار سال طول خواهد کشید. در واقع شما پس از اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان خود با پذیرش از یکی از مراکز آموزش عالی واجد شرایط تحصیل در دوره لیسانس خواهید شد که اگر بطور تمام وقت مشغول تحصیل باشید، بسته به استان محل تحصیل و رشته مورد نظرتان سه تا چهار سال طول میکشد. شایان ذکر است که هر سال آموزشی در کانادا بطور معمول دو ترم میباشد. 

 

چرا ادامه تحصیل در کانادا ؟

شاید از خود بپرسید که چرا ما کانادا را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی معرفی میکنیم؟ مسلما دلایل زیادی برای تحصیل در کانادا وجود دارد، کانادا از جمله کشورهای امن با استاندارد بالا برای تحصیل می باشد.  دومین مورد، شرایط آسان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا است، در مقایسه با آمریکا، استرالیا و انگلیس، کانادا سیاستی باز در جذب و پذیرش دانشجو دارد. سومین مورد، کلاس جهانی و کیفیت آموزش دانشگاه های کانادا و رتبه های بالایی است که این دانشگاه ها در میان سایر مراکز علمی جهان دارند. فرهنگ پویا، کیفیت آموزش، موقعیت های کاری بعد از تحصیل در کانادا و چندین دلیل دیگر گواه خوبی برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا و گذراندن دوره کارشناسی در این کشور است. مورد بعدی که باعث میشود ما کانادا را برای ادامه تحصیل به شما پیشنهاد دهیم، مباحث مالی است. مسلما هزینه تحصیل در کشور کانادا بسیار ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی و یا مشترک المنافع کاناداست.
 

کالج یا دانشگاه؟

کانادا از جمله کشورهای بزرگ دنیا محسوب میشود ولی قسمت اعظم جمعیت این کشور در جنوب آن واقع شده است و بنابرین بیشتر دانشگاه های شهر های تورنتو و ونکوور میزبان بیشترین متقاضیان تحصیل در کانادا میباشند.البته شهرهای مونترال و کبک نیز در پذیرش و جذب دانشجو بسیار موفق عمل کرده اند.

تحصیل در مونترال

چنانچه خواهان تحصیل در مونترال کانادا باشید، این شهر از مقطع پیش دانشگاهی تا دکترا میزبان خوبی برای شما خواهد بود. مونترال شهری دو زبانه است که به دو زبان انگلیسی و فرانسه در آن صحبت میشودو بسته به دانشگاه و یا رشته ای که در مونترال انتخاب میکنید برنامه درسی شما میتواند به زبان انگلیسی یا فرانسه ارائه شود ولی ناگفته نماند که در این شهر دانشگاه های دوزبانه نیز پذیرای دانشجویان مقطع کارشناسی هستند.

دانشگاه های معروف مونترال

 • دانشگاه اچ اي سی مونترال که فرانسوی زبان نیز میباشد
 • دانشگاه کنکوردیا 
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه مک گیل 
برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا میبایست اقدامات زیر را در وهله اول انجام دهید

۱-ابتدا راجع به دوره هایی که با پیشینه شما مرتبط است تحقیق کنید. تحقیق در باره اینکه چه رشته ای را در چه شهری و با چه شرایطی در کانادا مطالعه کنید بسیار مهم میباشد، راجع به مباحث مالی و بورس های تحصیلی دردانشگاه های کانادا نیز مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی کانادا

۲-بعد از انتخاب شهر و رشته مورد نظر خود، بررسی کنید که چه مواردی را باید برای پذیرش در آن دانشگاه رعایت کنید، مواردی نظیر مهلت ثبت نام،مدارک مورد نیاز و البته ارجحیت زبانی دانشگاه بسیار مهم میباشد. (شایان ذکر است که دوره های تحصیلی در کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسه برگزار میشود که بسته به شهر و دانشگاه متفاوت میباشد.) 

۳-مدارک زیر را بهمرا هداشته باشید:

 • کپی مرک دبیرستان یا همان دیپلم
 • فرم کاملا پر شده اپلیکشن
 • انگیزه نامه
 • مدارک معتبر در زمینه زبان انگلیسی نظیر تافل و  آیلتس و ی امدارک معتبر زبان فرانسوی نظیر تی سی اف، تی ای اف،دی ای ال اف،و دی ای ال اف
 • مدارک معتبر مالی 
 • مدت اعتبار مدراک تحصیلی
 • رزومه بروز رسانی شده

توجه داشته باشید که همه مدارک شما باید بصورت رسمی به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده باشد.

۴-منتظر نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های کانادا باشید تا بعد از اخذ پذیرش تحصیلی اقدام به اخذ ویزای تحصیلی نمایید

چه اقداماتی باید در زمینه اخذ ویزای دانشجویی درکانادا برای دوره کارشناسی، و پس از پذیرش از دانشگاه انجام شود؟
 • مدارک  کارنامه های علمی 
 • فرم اطلاعات مربوط به خانواده
 • کپی از آخرین پاسپورت معتبرتان
 • نامه پذیرش دانشگاه مربوطه
 • فرم آی ام ام یا همان فرم وکیل
 
 • تست مهارت انگلیسی یا فرانسه
 • مدارک بانکی و مالی
 • رسید پرداخت شهریه
 • رسید آزمایش انجام شده
 • پرسشنامه دانش آموزی
 

سپس شما آماده رفتن به سفارت و دریافت ویزای تحصیلی کانادا خواهید شد.

مهلت گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا در دوره کارشناسی، برای ترم اول از سپتامبر تا دسامبر خواهد بود، و برای ترم دوم از ژانویه تا آوریل، و اگر ترم تابستانی هم دارید تمام تابستان را وقت دارید.

 
هزینه های تحصیل در کانادا برای دوره لیسانس چقدر خواهد بود؟

خب البته این برآورد مالی بستگی به این دارد که شما کدوم شهر و کدام رشته را برای تحصیلات  لیسانس خود در نظر گرفته اید ولی بطور میانگین میتوان گفت که شما میبایست پولی مابین ۵۵۰۰ تا ۲۹۰۰۰ دلار کانادا را فقط برای شهریه سالانه در نظر بگیرید که این مبلغ بعلاوه هزینه های زندگی و هزینه خانه و خورد و خوراک و حمل و نقل و موارد تحصیلی  شما به ۱۴۰۰۰ تا ۴۶۰۰۰ دلار کانادا در سال خواهد رسید. به این مبلغ ۱۵۰ دلار دیگر بابت هزینه ویزای دانشجویی و ۸۳ دلار بابت هزینه انگشت نگاری که در سفارت از شما دریافت میشود، اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: اجاره خانه در کانادا

چنانچه برای یکی از پنج دانشگاه برتر کانادا برای دوره کارشناسی اقدام میکنید باید بگوییم که خود را آماده پرداخت این مبالغ کنید:

 شهریه لازم برای دوره کارشناسی دردانشگاه تورنتوی کانادا بین ۴۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ هزار دلار کانادا برای کل دوره خواهد بود. شهریه دانشگاه بریتیش کلمبیا بین ۲۶۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ دلار کانادا خواهد بود. دانشگاه مک گیل این شهریه را از ۱۷۰۰۰ تا ۴۶۰۰۰ دلار کانادا برآورد میکند و دانشگاه مک مستر این رقم را بین ۲۱۰۰۰تا ۲۸۰۰۰ عنوان کرده است. و در آخر دانشگاه مونترال بین ۱۴۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ را شهریه مورد نظر برای کل دوره در نظر گرفته است.

 

شرایط کار در حین تحصیل در کانادا

چنانچه شما قصد تحصیل دوره لیسانس در کانادا را داشته باشید و موفق به  اخذ ویزای تحصیلی کانادا شوید، با داشتن ویزای معتبر و حفظ شرایط قانونی قادر خواهید بود تا به تحصیل و اشتغال در کانادا بپردازید که البته این میزان کار نباید از هفته ای ۲۰ ساعت فراتر برود. راحت تر بگوییم،راه های زیادی برای کار وکسب درآمد در حین تحصیل در کانادا و در مقطع کارشناسی وجود دارد که در ذیل به معرفی آنها می پردازیم:

۱-کار کردن در داخل محوطه دانشگاه که به ( آن کامپوس ورک مشهور است)

این نوع از کار اشاره به محوطه داخلی دانشگاه و یا کالج محل تحصیل شما دارد. چنانچه کالج و یا دانشگاه شما چند محوطه دارد به احتمال زیاد شما فقط مجاز به کار کردن درمحوطه ای هستید که کلاس هایتان آنجا برقرار است. 

چنانچه شما بعنوان محقق یا مدرس در دانشگاه محل تحصیل خود مشغول به کار باشید مجاز خواهید بود تا در کتابخانه ، بیمارستان و یا سایر مراکز تحقیقاتی مربط با دانشگاه خود در خارج از محوطه دانشگاه نیز کار کنید.

 

۲- کار کردن در خارج از محوطه دانشگاه( که به آف کامپوس وورک مشهور است)

در این نوع از اشتغال در حین تحصیل، شما در خارج از محیط دانشگاه و یا کالج خود بعنوان انترن، دانشجوی کارآموزی،کارمند نیمه وقت و یا تمام وقت در بخش خصوصی و یا دولتی مشغول به کار میشوید. البته ناگفته نماند که شما فقط قادرید ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوید و فقط زمانی مجاز به داشتن شغل تمام وقت در کانادا هستید که یا در زمان تعطیلی بین  ترم ها باشد و یا شما تحصیلات خود را در کانادا تمام کرده و برای ویزای غیر دانشجویی مانند ویزای کار پس از تحصیل در کانادا اقدام کرده باشید.

 

۳- کار کردن به عنوان کارآموز(انترن)

انترن بودن شرایطی را ایجاب میکند که در واقع کار کردن  شما در آن به مصابه بخشی از دوره تحصیل شما محسوب میشود و شخصی بعنوان سوپروایزر بر کار شما نظارت خواهد داشت و کار کردن در این شرایط شما را در پیدا کردن شغلی مناسب و همچنین مهارت آموزی در کانادا آماده میکند.

 

۴-کارهای مشارکتی و تعاونی

این نوع از کار در حین تحصیل، به کارهایی گفته میشود که در واقع این شغل بخشی از برنامه آموزشی و درسی شما باشد. و البته از آنجا که این مدل از کار کردن در حین تحصیل به شما اجازه کاردر زمینه تحصیلی تان را تا حدود سه چهار ماه را میدهد، فرصت خوبی برای یاد گیری حرفه در کانادا و سپس بازار کار کانادا میباشد

چنانچه این مدل از کار کردن (کارهای مشارکتی و تعاونی) به عنوان برنامه شما تعریف شده باشد و چنانچه شما شرایط زیر را دارا باشید مجاز خواهید بود که برای ویزای کار در حین تحصیل برای خود اقدام کنید:

البته فراموش نکنید که چنانچه شما در حال یادگیری زبان انگلیسی و یا فرانسه بعنوان زبان دوم و یا دوره های مقدماتی برای رشته های دیگر تحصیلی و یا دوره های عمومی باشید قادر نخواهید بود که برای ویزای کار در حین تحصیل اقدام کنید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید نه تنها شما بعنوان متقاضی تحصیل در کانادا، بلکه همراه قانونی شما نیز قادر خواهد بود تا در حین تحصیل شما در کانادا، به کار و اشتغال بپردازد. اشتغال در کانادا بعد ها میتواند در مهاجرت به کانادا نیز کمک شایانی کند. البته میزان حقوق و دستمزد بسته به میزان مهارت شما و شغل مورد نظر در استان های مختلف کانادا متفاوت میباشد. 

بیشتر بخوانید: ویزای همراه کانادا

شرایط کار کردن همراهان متقاضی تحصیلی در کانادا

بعنوان یک دانشجو برای تحصیل کارشناسی در کانادا، شما مجاز به داشتن شغلی پاره وقت و تا سقف ۲۰ ساعت در هفته خواهید بود که  دستمزد پرداختی برای یک ساعت کار و برای کارهای پاره وقت ۱۸ دلار خواهد بود که با حسابی سر انگشتی سالانه حدود ۳۵۰۰۰ دلار درآمد خواهید داشت.

سوالات متداول تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

فروش، منابع انسانی، امور اداری،خدمات پس از فروش، هنر، روابط بین الملل، موسیقی و همچنین رشته ارتباطات در کانادا  از رشته های پر طرفدار هستند.

بسته به نوع دانشگاه یا رشته انتخابی شما این مدت بین سه تا چهار سال بصورت تمام وقت طول خواهد کشید.

با کار پاره وقتی که یک دانشجوی مقطع لیسانس مجاز به انجام آنها است، درآمدی بالغ بر ۳۵۱۰۰ دلار بصورت سالانه و یا ساعتی ۱۸ دلار درآمد خواهد داشت.

ورک پرمیت مجوز کار در کانادا هستش و معمولا به همسر دانشجویانی که استادی پرمیت دارند تعلق می گیره. همچنین پس از اتمام تحصیلات دانشجویان می توانند درخواست ورک پرمیت بدهند.

بیشتر بخوانید

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا