هانوفر

شهر هانوفر آلمان، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در ایالت ساکسونی سفلی است. این شهر که در زبان آلمانی Hannover نوشته می‌شود، ثروتمندترین شهر آلمان است. در واقع هانوفر، مرکز اقتصادی، اداری و تجاری کشور آلمان است که با صنایع بسیار متنوع خود از جمله ساخت وسایل نقلیه موتوری، ماشین آلات، لاستیک مصنوعی، تجهیزات مهندسی برق، محصولات الکترونیکی، مواد شیمیایی و مواد غذایی، نقش مهمی در اقتصاد و بازرگانی کشور بر عهده بگیرد. 

هانوفر

نمایشگاه صنایع آلمان نیز که اولین بار در سال 1947 و در شهر هانوفر برگزار شد، اکنون به نام نمایشگاه هانوفر برگزار می شود، و تأثیر زیادی در رشد و توسعه شهر، در سال‌های پس از جنگ داشته است. درست است که عده زیادی از افراد هانوفر را به خاطر صنعتی بودنش می‌شناسند اما، برنامه ریزی‌های انجام شده در شهر پس از جنگ جهانی باعث شد این شهر به عنوان “شهر باغ” هم شهرت پیدا کند، زیرا که احیا و گسترش درختان، پارک‌ها و فضای سبز در این شهر به شدت مورد توجه قرار گرفت.

آب و هوای هانوفر

هانوفر آب و هوایی معتدل و دریایی دارد. به این معنی که در طول ماه‌های گرم سال و تابستان، یعنی بین ماه می تا آگوست، با ساعات زیادی از تابش نور آفتاب، شهر بسیار دلپذیری است. از طرف دیگر، در ماه‌های سرد سال و فصل زمستان، یعنی از دسامبر تا مارس می‌تواند به شدت سرد و مرطوب باشد. البته بارش باران به طور مساوی در طول سال پخش می‌شود.

ساعت

شهر هانوفر یک ساعت از ساعت هماهنگ جهانی یا همان (GMT) جلوتر است و هر ساله در تاریخ ۲۹ مارس ساعت رسمی خود را یک ساعت به جلو می‌کشد و در تاریخ ۲۵ اکتبر، آن را دوباره به حالت اول برمی‌گرداند. اختلاف ساعت تهران با هانوفر ۳:۳۰+ است. در هنگام محاسبه ساعت، به ماه میلادی و شمسی آن دقت کنید تا متوجه شوید که در حال حاضر اختلاف ساعت‌ها شامل تغییرات شده است یا خیر.

دمای هوای هانوفر

از آنجا که دمای هوا در سردترین ماه سال یعنی ژانویه به ۲- درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در گرم‌ترین ماه سال یعنی جولای، به ۲۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رود، نتیجه می‌گیریم که میانگین کلی دمای شهر هانوفر در کل روزهای سال، ۱۱.۵ درجه بالای صفر است.

جمعیت

طبق آخرین سرشماری که در ابتدای سال ۲۰۲۰ انجام شده است، جمعیت شهر هانوفر به حدود ۵۳۶،۹۷۶ نفر می‌رسد که با افزایش ۵۶۱۰ نفری خود نسبت به سال گذشته، رشد ۰.۲۱٪ داشته است. جالب است بدانید که این شهر از سال ۲۰۰۰ تاکنون هیچ روند نزولی در رشد جمعیت خود گزارش نکرده است. بر اساس تفکیک جنسیتی نیز، جمعیت مذکر و مونث این شهر تقریبا با هم برابر هستند و از این جمعیت حدود ۹۶٪ اصالتا آلمانی هستند.

کد تلفن

کد تلفن شهر هانوفر با پیش شماره ۴۹+، که مختص کشور آلمان است، ۵۱۱ می باشد.

حمل و نقل عمومی

خوشبختانه دسترسی به همه مناطق شهر هانوفر با حمل و نقل عمومی، بسیار سریع و آسان است. سیستم ترانزیت شهری، توسط اتوبوس ها و خطوط تراموا که به U-Bahn و S-Bahn یا "راه آهن شهری" معروف هستند، وظیفه جابجایی مسافران را بر عهده دارند و این دو، توسط ارگانی به نام "اوشترا" (Üstra) اداره می‌شوند. شما می‌توانید برای تهیه بلیط اتوبوس محلی، تراموا و شبکه راه آهن، از جدول زمان‌بندی موجود در شهر استفاده کنید و از ساعت‌های ورود و خروج و توقف این وسایل مطلع شوید.

زندگی در شهر هانوفر

هزینه زندگی در هانوفر

به طور میانگین، هزینه کرایه یک آپارتمان ۴۵ ‌متری در مناطق معمولی هانوفر، ۴۷۹ یورو در ماه است؛ که اگر به آن هزینه‌های خورد و خوراک تا سقف ۴۰۰ یورو، اینترنت و موبایل تا ۱۵ یورو، رفت و آمد با استفاده از کارت دانشجویی تا ۲۵۰ یورو و سایر هزینه‌ها تا سقف ۵۰ یورو را در نظر بگیریم، می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی دانشجویی در این شهر، حداقل ۱۱۰۰ یورو در ماه است، که نسبتا رقم منصفانه ای است. البته اگر حومه شهر را برای سکونت انتخاب کنید و یا به تقسیم یک آپارتمان بین دو یا چند نفر اقدام کنید، می‌توانید از این هزینه‌ها کاسته و آن را به زیر ۱۰۰۰ یورو در ماه کاهش دهید.

 از نظر پایین بودن هزینه‌های زندگی از بین ۴۵۷ شهر برتر جهان، هانوفر رتبه ۱۹۷ را دارد.

مزایا و معایب زندگی در هانوفر

 • میزان وقوع جرم‌هایی نظیر قتل، سرقت‌های مسلحانه و دزدی وسایل نقلیه تقریبا صفر است!
 • هانوفر از شهر‌های تحصیل‌کرده آلمان محسوب می‌شود. ۵۱٪ از مردم هانوفر مدرک تحصیلی فوق لیسانس به بالا دارند، حدود ۳۱٪ مدرک لیسانس، ۱۰٪ مدرک کالج‌ها و موسسات آموزش عالی، ۵٪ دیپلم و فقط حدود ۳٪ درصد از افراد مدرک زیر دیپلم دارند؛ که آماری شگفت انگیز برای همه مشتاقان تحصیل در این شهر است.
 • مدرسه‌های دولتی هانوفر از کیفیت بالایی برخوردارند.
 • به علت وجود امکانات و تسهیلات زیاد آموزشی و اجتماعی، هانوفر شهری خانواده پسند است.
 • حمل و نقل عمومی امکان دسترسی به محل‌های پر رفت و آمد نظیر دانشگاه‌ها و ادارات را بسیار آسان کرده است.
 • نرخ اشتغال در هانوفر نسبت به سایر شهرهای آلمان بالاتر است. 
 • هزینه‌های زندگی در هانوفر نسبت به برخی شهرهای آلمان بالا است.
 • آب و هوای این شهر برای گرما دوستان و سرما گریزان خیلی مناسب نیست.
 • هانوفر از جمله شهرهای پر ترافیک است.

تحصیل در هانوفر

برنامه‌های تحصیلی هانوفر برای دانشجویانی که از خارج از کشور آلمان به آنجا سفر می‌کنند، به گونه‌ای طراحی شده است که آنها را قادر می‌سازد تا با الزامات یک دنیای حرفه‌ای و بین‌المللی آشنا شده و بر آن تسلط داشته باشند. تمام برنامه‌های ارائه شده در دانشگاه‌های هانوور مستقیماً با کیفیت بالای آموزشی تغذیه می‌شوند. دانشگاه‌های این شهر، با فراهم کردن زمینه‌های فرهنگی  و عوامل انگیزشی مختلف، سعی بر بالا بردن کیفیت تحصیل در این شهر را دارند و هیچ هزینه اضافی برای این برنامه‌ها از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. کالج‌ها و دانشگاه‌های هانوفر این امکان را به دانشجویان می‌دهند تا دنیای حرفه ای آموزش و کسب و کار را تجربه کنند و آن را یاد بگیرند. بالغ بر ۴۲۰۰۰ دانشجو در دانشگاه‌های این شهر ثبت نام کرده‌اند و مشغول تحصیل در آن می‌باشند. ضمن اینکه بزرگ‌ترین دانشگاه شهر هم دانشگاه لایبنیتز می‌باشد.

بیمه دانشجویی

بیمه دانشجویی در هانوفر، همانند سایر کشورها و شهرهای دنیا، اجباری است و یک نیاز ضروری برای دانشجویان محسوب می‌شود. در نظام آموزشی آلمان، برای هر دسته از دانشجویان، انواع خاصی از بیمه تعریف شده است، اما در کل، این مدل‌ها بسیار شبیه به یکدیگر هستند و تنها در برخی جزئیات کوچک تفاوت دارند. بنابراین، دانشجویان در هانوفر نیز باید بیمه دانشجویی را تهیه نمایند تا در صورت بروز مشکلات بهداشتی یا تصادفات، پوشش و محافظت لازم را داشته باشند.

در واقع، شرط ثبت نام در هر کدام از دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی کشور آلمان، داشتن بیمه است. به طور کل دو نوع سیستم بیمه در کشور آلمان وجود دارد:

۱- بیمه عمومی که به Public Insurance معروف است و همه افرادی که در آلمان زندگی، کار یا تحصیل می‌کنند باید تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند. نکته قابل توجه این جاست که هزینه بیمه عمومی برای دانشجویان بسیار کمتر از سایر افراد است. بطور مثال یک فرد عادی باید ماهانه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو حق بیمه بپردازد در حالی که حق بیمه دانشجویی بین ۷۰ تا ۱۰۰ یورو در هر ماه است.

۲- بیمه خصوصی که به Private insurance معروف است و داشتن آن برای همه الزامی نیست و برای داشتن آن باید کمی بیشتر حق بیمه بپردازید. یادتان باشد که همه دانشجویان بالای ۳۰ سال باید تحت پوشش بیمه خصوصی نیز قرار بگیرند.

تمام دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی، از جمله دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، دانشجویان مهمان، دانشجویان دکترا و سایر محصلین، موظف هستند حداقل سطح بیمه دانشجویی را که در زمان درخواست ویزای تحصیلی از آنها خواسته شده است، تهیه نمایند.

همه دانشجویان در این سطح می‌توانند با پرداخت مبلغ اضافی، بیمه خصوصی را نیز تهیه کنند. این بیمه خصوصی به عنوان یک انتخاب اختیاری برای دانشجویان در دسترس است و از بیمه اجباری که برای تمام دانشجویان الزامی است، متمایز است.

دانشگاه های هانوفر

 • دانشگاه ویلهلم لایبنیتز Gottfried Wilhelm Leibniz
 • دانشگاه علوم پایه لایبنیتز
 • دانشگاه علوم پایه و هنر هانوفر
 • دانشگاه موسیقی و هنر‌های دراماتیک
 • دانشگاه دامپزشکی هانوفر

کالج های هانوفر

 • مدرسه پزشکی هانوور
 • مدرسه اقتصاد GISMA

نقشه شهر هانوفر

محله های هانوفر

تصاویر و مکان های دیدنی هانوفر

سوالات متداول

شهر هانوفر، یک مرکز تجاری مهم، با فرهنگی سرشار از هنر و موسیقی است. رویداد معروف آلمان موسوم به Oktoberfest نیز در این شهر برگزار می‌شود و یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از این شهر زیبا است.

هانوفر پایتخت ایالت فدرال ساکسونی سفلی یا همان (Niedersachsen) است و از جمله شهرهایی است که در کنار رودخانه Leine و در شمال آلمان قرار دارد.

در مقایسه با شهرهای برتر آلمان، هانوفر یک شهر مقرون به صرفه است. اگرچه هزینه‌های از فردی به فرد دیگر متفاوت است، ما می‌توان با صرف حدود ۵۰۰ یورو، در مرکز این شهر، یک آپارتمان یک خوابه اجاره کرد. سایر هزینه‌ها از جمله غذا، زندگی شبانه و نوشیدنی نیز در هانوفر مقرون به صرفه است.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا