نورنبرگ

نورنبرگ (Nuremberg) شهری با ویژگی‌ها و زوایای مختلف است: از غذاهای سنتی خود گرفته، تا صنایع مدرن. قابلیت‌های بالای این شهر می‌تواند فرصت‌های بسیاری را برای مهاجرانی که به خاطر تحصیل و کار در آلمان زندگی می‌کنند، به آنها ارائه دهد. از قرن نوزدهم تا کنون، نورنبرگ یکی از شهرهای بزرگ صنعتی در آلمان بوده است و بخش اعظم اقتصاد آن هنوز هم در حوزه مهندسی و ساخت تجهیزات برقی توسط شرکت‌هایی مانند MAN SE و زیمنس که از بزرگترین کارفرمایان شهر هستند، قوت می‌گیرد. 

نورنبرگ

بسیاری از مهاجران تحصیل‌کرده در نورنبرگ، شاغل هستند ودر شرکت‌هایی نظیر زیمنس یا یکی از شرکت‌های مهندسی یا تولیدی در این شهر، کار می‌کنند و عمدتاً در هم در قالب پست‌هایی نظیر مدیریت ارشد یا نقش‌های فنی به کار گمارده می‌شوند.

اگر بخواهیم این شهر را به صورت کوتاه و مختصر و با چند جمله معرفی کنیم، باید بگوییم که: ۱-این شهر محل سکونت یک سوم از کل شرکت‌های تحقیق  و توسعه بازار در آلمان است؛ ۲-شهر مورد علاقه هیتلر و کانون نازی‌ها بوده است؛ ۳-به خاطر نویسنده‌ها و شاعرهایش زبانزد است؛ ۴-از معدود شهرهایی است که صنعتی شدن را در خدمت گردشگری درآورده است، و ۵- هر ساله میزبان یکی از جذاب‌ترین بازارهای کریسمس در اروپا است.

آب و هوای نورنبرگ

در نورنبرگ آب و هوا کمی قاره‌ای است. بدین معنی که زمستان‌های این شهر سرد، و تابستان‌هایش معتدل و مطبوع است. این شهر ۳۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است و سردترین ماه آن ژانویه، و گرم‌ترین ماهش، جولای می‌باشد. ماه‌های دسامبر تا فوریه متعلق به زمستان‌های نورنبرگ است که هوا در آن، تا مرز درجه انجماد می‌رود و طبیعتا بسیار هم سرد است. فصل بهار با شروع ماه مارس آغاز شده و تا می ادامه دارد. در بهار نیز، هوا کماکان سرد است و حتی امکان بارش برف هم وجود دارد؛ اما با ورود به ماه آوریل، کم کم از سردی هوا کاسته شده و اوضاع بهتر می‌شود.

ساعت

شهر نورنبرگ یک ساعت از ساعت هماهنگ جهانی یا همان (GMT) جلوتر است و هر ساله در تاریخ ۲۹ مارس ساعت رسمی خود را یک ساعت به جلو می‌کشد و در تاریخ ۲۵ اکتبر، آن را دوباره به حالت اول برمی‌گرداند. اختلاف ساعت تهران با نورنبرگ 3:30+ است. در هنگام محاسبه ساعت، به ماه میلادی و شمسی آن دقت کنید تا متوجه شوید که در حال حاضر اختلاف ساعت‌ها شامل تغییرات شده است یا خیر.

دمای هوای نورنبرگ

اگر ماه ژانویه را با حداقل دمای سه درجه زیر صفر، و جولای را با حداکثر دمای ۲۵ درجه بالای صفر در نظر بگیریم، متوسط دمای شهر نورنبرگ در طول سال، ۱۱ درجه بالای صفر خواهد بود.

جمعیت

طبق آخرین سرشماری که در ابتدای سال ۲۰۱۹ انجام شده است، جمعیت شهر نورنبرگ به حدود ۵۱۸،۳۶۵ نفر می‌رسد که با افزایش ۰.۸۴٪ نسبت به سال گذشته رشد جمعیتی مثبت ولی اندکی داشته است. بر اساس تفکیک جنسیتی نیز، جمعیت مذکر این شهر ۴۹٪ و جمعیت مونث آن، ۵۱٪ گزارش شده است. از کل جمعیت شهر، حدود ۸۳.۵٪ اصالتا آلمانی هستند و این شهر میزبان ۱۸۰۰۰ ترک،۷۲۰۰ یونانی، ۵۴۰۰ ایتالیایی، ۳۰۰۰ روسی و البته حدود ۲۳۰۰۰ اروپایی از سایر کشورها است.

کد تلفن

کد تلفن شهر نورنبرگ با پیش شماره ۴۹+، که مختص کشور آلمان است، ۹۱۱ می باشد.

حمل و نقل عمومی

نورنبرگ دارای سیستم حمل و نقل عمومی درجه یکی است. شبکه تراموای شهر، شش خط ۳۶ کیلومتری دارد که با استفاده از آن، تمام سطح شهر پوشش داده می‌شود و این خطوط هر ساله تقریبا ۴۰ میلیون مسافر را جابجا می‌کنند. نورنبرگ هم مثل سایر شهرهای آلمان، مجهز به سیستم گسترده مترو در سطح شهر به نام U-Bahn، و یک شبکه قطار بین شهری و منطقه‌ای به نام S-Bahn است. هر دوی این سیستم‌ها ارزان و در اختیار عموم مردم هستند و انتخابی مناسب برای حمل و نقل برای ساکنان بدون خودروی نورنبرگ به حساب می‌آیند. ناگفته نماند که البته اتوبوس هم در شهر وجود دارد، اما اکثر مردم مترو و تراموا را به دلیل سرعت بالای آن، به اتوبوس ترجیح می‌دهند.

زندگی در شهر نورنبرگ

هزینه زندگی در نورنبرگ

شهرهای مختلف آلمان قیمت‌های متفاوتی را برای کرایه اجاره در نظر دارند که بعضی از شهرها گران‌تر از سایرین هستند؛ اما خوشبختانه نورنبرگ یکی از شهرهای مقرون به صرفه در کرایه خانه است. به طور میانگین هزینه کرایه یک سوئیت ۴۵ متری در سطح شهر ۵۰۰ یورو در ماه است که نسبت به بسیاری از شهرهای آلمان ارزان و مقرون به صرفه است. با احتساب ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو برای هزینه‌های خوراک، پوشاک، رفت و آمد، تلفن و سایر هزینه‌ها، دانشجویان قادر خواهند بود تا با داشتن ۱۰۰۰ یورو در ماه به یک زندگی تقریبا راحت در این شهر بپردازند، بدون اینکه در اطراف شهر ساکن شوند یا آپارتمان خود را با کسی تقسیم کنند. جالب است بدانید که نورنبرگ رتبه ۱۴۷ را از بین ۴۵۷ شهر برتر دنیا از لحاظ پایین بودن هزینه‌های زندگی دارد.

مزایا و معایب زندگی در نورنبرگ

 • خدمات درمانی در نورنبرگ از وضعیت خوبی برخوردار است.
 • میزان دستمزد در نورنبرگ نسبت به متوسط پرداختی در کل کشور آلمان بالاتر است.
 • امنیت شهر در سطح بسیار قابل قبولی قرار دارد و میزان وقوع جرم در آن بسیار کم است.
 • دسترسی به WiFi رایگان در سطح شهر خیلی محدود است.
 • خدمات مربوط به بازنشستگی در نورنبرگ زیاد راضی کننده نیست.

تحصیل در نورنبرگ

از آنجا که تعداد زیادی از مهاجران در نورنبرگ زندگی می‌کنند، اکثر مدارس و موسسات دولتی نورنبرگ، پذیرای دانش آموزان بین‌المللی هستند و دانش‌آموزان آلمانی نیز در آن‌ها مشغول به تحصیل هستند. وجود مدارس و دانشگاه‌های بین‌المللی که در آن از زبان انگلیسی گرفته تا موسیقی و ورزش به دانشجویان آموزش داده می‌شود، باعث شده است تا نورنبرگ از شهرهای مورد علاقه برای مهاجرانی باشد که یا خود تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این شهر را دارند، و یا می‌خواهند فرزندانشان را به مدارس و کالج‌های این شهر بفرستند.

دانشگاه بومی Friedrich-Alexander-Universität Erlangen در شهر نورنبرگ، همواره جزو ۱۰ دانشگاه برتر، در زمینه علوم مربوط به تکنولوژی و فناوری بوده است. این دانشگاه در اقتصاد شهر نیز نقش مهمی ایفا می‌کند و به فارغ‌التحصیلان این مناطق فرصتی برای کار در شرکت های فناوری و مهندسی شهر می‌دهد. این دانشگاه بودجه زیادی را از بخش خصوصی دریافت کرده و عضو شبکه برتر مدیران صنعتی اروپا است.

بیمه دانشجویی

بیمه دانشجویی در نورنبرگ همانند سایر کشورها و شهرهای دنیا امری ضروری است. البته نظام آموزشی آلمان برای هر دسته از دانشجویان این کشور بیمه خاصی در نظر گرفته است ولی در کل تمام این مدل‌ها بسیار شبیه به هم هستند و فقط در بعضی موارد تفاوت های کوچکی با هم دارند.

در واقع، شرط ثبت نام در هر کدام از دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی کشور آلمان، داشتن بیمه است. به طور کل دو نوع سیستم بیمه در کشور آلمان وجود دارد:

۱- بیمه عمومی که به Public Insurance معروف است و همه افرادی که در آلمان زندگی، کار یا تحصیل می‌کنند باید تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند. نکته قابل توجه این جاست که هزینه بیمه عمومی برای دانشجویان بسیار کمتر از سایر افراد است. بطور مثال یک فرد عادی باید ماهانه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو حق بیمه بپردازد در حالی که حق بیمه دانشجویی بین ۷۰ تا ۱۰۰ یورو در هر ماه است.

۲- بیمه خصوصی که به Private insurance معروف است و داشتن آن برای همه الزامی نیست و برای داشتن آن باید کمی بیشتر حق بیمه بپردازید. یادتان باشد که همه دانشجویان بالای ۳۰ سال باید تحت پوشش بیمه خصوصی نیز قرار بگیرند.

همه دانشجویان شامل طرح اولیه بیمه اجباری هستند و چنانچه خودشان تمایل داشته باشند می‌توانند با پرداخت مبلغی اضافه‌تر، بیمه خصوصی را نیز دریافت کنند.

تمام دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی چه به عنوان تحصیل کوتاه مدت برای دوره آموزشی، یا دانشجوی مهمان و دانشجوی دکترا و سایر محصلین موظف هستند تا به ارائه حداقل سقف بیمه دانشجویی که در هنگام اخذ ویزای تحصیلی نیز از آنها خواسته شده است، اقدام کنند.

دانشگاه های نورنبرگ

 • دانشگاه اوانجلیکال نورنبرگ
 • دانشگاه Erlangen
 • دانشگاه فنی جورج سیمون
 • دانشگاه FOM
 • دانشگاه Hagen
 • دانشگاه علوم پایه Lutheran

کالج های نورنبرگ

 • کالج زیست پزشکی Des Alters
 • کالج موسیقی نورنبرگ
 • آکادمی هنر‌های زیبای نورنبرگ
 • آکادمی تربیت بدنی اروپاییان

نقشه شهر نورنبرگ

محله های نورنبرگ

تصاویر و مکان های دیدنی نورنبرگ

سوالات متداول

نورنبرگ در دوران آلمان نازی اهمیت بسیاری داشت. به دلیل ارتباط شهر به امپراتوری روم و موقعیت آن در مرکز آلمان، حزب نازی این شهر را به عنوان محل برگزاری کنوانسیون‌های عظیم حزب نازی و تظاهرات، انتخاب کرد.

قانون نورنبرگ پس از محاکمات نورنبرگ در آگوست سال ۱۹۴۷ اعلام شد. در این محاکمات، پزشکان نازی به جرمی که در طی آزمایشات انسانی بر زندانیان اردوگاه کار اجباری انجام شده بود، محکوم شدند. در قانون نورنبرگ تلاش شد تا در مورد آنچه قانونی و چه چیزی هنگام انجام آزمایش های انسانی نیست، قواعد روشنی وضع شود. این قوانین به کد نورنبرگ شهرت دارد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا