تحصیل خلبانی در کانادا

آیا همیشه دلتان می‌خواسته در کانادا در رشته خلبانی تحصیل کنید؟ شاید آرزو داشته‌اید به عنوان خلبان یکی از خطوط هوایی بزرگ، سوار بر یک به جت، دورترین نقاط دنیا پرواز کنید، یا شاید هم ترجیح می‌دهید روی زمین بمانید و سلامت مسافران را در طول پروازها تضمین کنید. در کانادا چندین کالج وجود دارد که رشته مناسب برای افرادی مثل شما را ارائه می‌دهند. در این دوره‌ها شما دانش عملی مورد نیاز برای کار در رشته هوانوردی را می‌آموزید، تجربه لازم در این زمینه را کسب می‌کنید و حتی مهارت‌های زبانتان را بهبود می‌دهید.

 

تحصیل خلبانی در کانادا

 

مهمترین دلیلی که تحصیل هوانوردی در کانادا را به بهترین گزینه برای شما تبدیل می‌کند این است که کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور به شما این اجازه را می‌دهند که بین شروع تحصیل در پاییز یا زمستان، یکی را انتخاب کنید. تاریخ شروع دوره در برخی از این مؤسسات به طور سنتی همان ماه سپتامبر است، در حالیکه در تعداد دیگری از آن‌ها، دانشجویان ورودی زمستان می‌توانند برای پذیرش و شروع تحصیل در ماه ژانویه هم درخواست بدهند.

شما می‌توانید در یک دوره مدیریت عمومی هوانوردی، که بر عملیات خطوط هوایی و انواع فرودگاه‌های تجاری و غیرتجاری تمرکز دارد، ثبت‌نام کنید. این دوره شامل دروسی در مورد سیستم‌های هواپیماها، مدیریت الکترونیکی عملیات‌ پروازی و مباحثی از این قبیل خواهد بود. همچنین، شما به عنوان یک دانشجوی علاقه‌مند به تحصیل در کانادا، می‌توانید رشته محل‌هایی را پیدا کنید که بیشتر بر آموزش خلبانی یا تربیت تکنسین هواپیما تمرکز دارند.

هوانوردی چیست و چه موضوعات و مشاغلی را در برمی‌گیرد؟


هوانوردی، در کل به معنی به پرواز درآوردن هواپیماهای تجاری یا نظامی است. متقاضی این حوزه می‌تواند در زمینه‌های مدیریت و عملیات هوانوردی در خطوط هوایی یا فرودگاه‌ها تحصیل کند. علاوه بر خلبانی هواپیما، سایر مشاغل مربوط هوانوردی عبارتند از (اپراتور یا مدیریت) سیستم‌های هواپیما، مدیریت عملیات پرواز و مدیریت ترافیک هوایی.

گرایش‌های اصلی هوانوردی کدم‌اند؟


هوانوردی دارای چند بخش اصلی که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها به تحصیل خود ادامه بدهند. برخی از مباحثی که در این حوزه فرا خواهید گرفت عبارتند از:

 • مهندسی هوانوردی
 • کنترل ترافیک هوایی
 • تعمیر و نگهداری هواپیما
 • مدیریت هوانوردی
 • ایمنی حمل و نقل هوایی
 • مهندسی اویونیک
 • مهمانداری هواپیما
 • هوانوردی غیرنظامی (Civil Aviation)
 • خلبانی تجاری (Commercial Pilot)
 • مربیگری پرواز
 • آموزش خلبانی هلیکوپتر

برای تحصیل در این رشته به چه مهارت‌های نیاز است؟


داوطلبین برای تحصیل در کانادا در رشته هوانوردی نیاز به یک سری مهارت‌ها دارند. برخی از این مهارت‌ها که ممکن است شما آن‌ها را از قبل داشته باشید عبارتند از:

1- داشتن سطح خوبی از مهارت‌های ارتباطی

داشتن روحیه دوستانه و مهارت‌های ارتباطی خوب بخش بزرگی از شرایط فردی لازم برای ورود به این رشته است. از آنجا که در مشاغل این حوزه با افراد مختلفی سر و کار خواهید داشت، داشتن توانایی برقراری با افراد و همچنین داشتن اعتماد به نفس در حین تعامل با دیگران بسیار مهم است.

2- داشتن سطح خوبی از مهارت‌های حل مسئله

هوانوردان کسانی هستند که به اقتضای شغلشان مجبورند راه‌حل‌های سریع و ایمنی پیدا کنند. استفاده از دانش فنی برای مشخص کردن ارتفاع، نیازمند داشتن سطح خوبی از مهارت در علوم ریاضیات و فیزیک است.

تحصیل خلبانی

3- انضباط

اگر شما علاوه بر داشتن ارزش‌های شخصی، فرد منضبطی هستید، تیمتان می‌تواند به شما اعتماد کرده و وظایف چالش‌برانگیز را به شما محول کند، چراکه در مدیریت، برای دستیابی به اهداف، به مهارت‌های برنامه‌ریزی و تفکر استراتژیک نیاز دارد.

تحصیل در این دوره‌ها چقدر طول می‌کشد؟


مدرک کارشناسی (لیسانس)، حداقل مدرک مورد نیاز برای کسب یک شغل در حوزه هوانوردی است. طول مدت تحصیل در رشته هوانوردی می‌تواند بسته به محل تحصیل متفاوت باشد. اما در کل، طول مدت آن برای سطوح و مدارک مختلف عبارت است از:

سطح مدرک تحصیلیطول مدت
مقدماتی/ سطوح A1 سال
دیپلم (اختیاری)2 سال
مدرک کارشناسی3 تا 4 سال

برای ورود به این رشته به چه شرایط و مدارکی نیاز است؟


داوطلبین برای اینکه بتوانند موفق به ورود به گرایش‌های مختلف هوانوردی شوند، می‌بایست حداقل مهارت‌های آکادمیک و سطح ابتدایی انگلیسی تعیین شده را دارا باشد.

البته، شرایط کالج یا دانشگا‌ه‌های مختلف تا حدودی با یکدیگر تفاوت دارد. به هر حال، توصیه می‌کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مستقیماً با مؤسسه مورد نظرتان تماس حاصل کنید.

 • مقدماتی/ سطوح A (A levels in Science)
 • SPM (گواهینامه آموزشی مالزی) با نمره قبولی حداقل در 5 درس
 • قبولی در دروس مرتبط در آزمون STPM (آزمون پیش دانشگاهی مالزی)، از جمله انگلیسی
 • مدرک کارشناسی در هر کدام از رشته‌های مرتبط
 • اخذ هرگونه مدرک مرتبط یا هرگونه مدرک بین‌المللی معادل با نمره‌ی CGPA (معدل کل دروس) حداقل 5/2، از هر یک از مؤسسات بین‌المللی

همچنین، خلبانان خطوط هوایی می‌بایست گواهینامه‌های حرفه‌ای مربوط مثل «EASA Part 66»، «General Civil Aviation» و «CAAM» را هم اخذ کنند.

شرایط مورد نیاز

کالج‌های کانادایی که رشته‌ محل‌های هوانوردی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند غالباً یک سری شرایط را تعیین کرده‌اند که داوطلبین می‌بایست قبل از ثبت‌نام آن‌ها را دارا باشند. داوطلبین می‌بایست:

 • حداقل 18 سال سن داشته یا در طول ترم اول کالج 18 ساله شوند.
 • همچنین دانشجویان می‌بایست مهارت‌های زبان انگلیسی خود را اثبات کنند. به این منظور، آن‌ها باید با شرکت در یک امتحان نشان دهند که تسلط بالایی در خواندن و نوشتن انگلیسی دارند؛ در اکثر کالج‌ها این آزمون آنلاین برگزار می‌شود.
 • به علاوه، ممکن است این کالج از دانشجویان، معادل مدرک دیپلم دبیرستان را بخواهند.

الزامات زبان انگلیسی:

 • نمره تافل: 55
 • نمره آیلتس: 5.5 (نمره‌ی هیچ مهارتی پایین‌تر از 5 نباشد)
 • تافل اینترنتی کاپلان (Kaplan iBT): 61
 • آزمون انگلیسی پیرسون (PTE): 53

هزینه تحصیل هوانوردی در کانادا به  طور متوسط چقدر است؟


اغلب، دانشجویان جدید پرسش‌هایی در مورد هزینه تحصیل در کانادا در این دوره‌ها دارند. بسیاری از کسانی که ثبت‌نام می‌کنند دانشجویان بزرگسالی هستند که می‌خواهند تغییر شغل بدهند یا کسانی هستند که در سنین پایین‌تر شانس ادامه تحصیل را نداشتند.

مابقی، دانشجویان جوان علاقه‌مند به رشته هوانوردی هستند. هزینه کلی تحصیل غالباً به این بستگی دارد که دوره تحصیلی مورد نظر برای اخذ چه مدرکی باشد: دیپلم، گواهینامه یا مدرک دانشگاهی؟ دوره‌های دانشگاهی هوانوردی غالباً گران‌تر بوده و دانشجویان مشغول به تحصیل در آن‌ها می‌بایست هزینه لوازم و کتب درسی خود را هم بپردازند. هزینه دوره‌های تحصیلی هوانوردی در کانادا معمولاً از حدود 5،000 تا بیش از 20،000 دلار آمریکا در سال متغیر است.

تحصیل هوانوردی در کانادا

اشتغال به عنوان یک خلبان، یک تکنسین هوانوردی یا یک مدیر در این حوزه، آرزوی بسیاری از افراد است. وقتی تصمیم گرفتید که در رشته خلبانی در کانادا تحصیل کنید، می‌توانید با رفتن به کالج (یا دانشگاه) یک دیپلم یا مدرک دانشگاهی اخذ کرده و در شغلی که آرزویش را داشته‌اید مشغول به کار شوید.

بعد از تحصیل در رشته هوانوردی چه موقعیت‌هایی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان وجود دارد؟


مشاغل مختلفی برای فارغ‌التحصیلان هوانوردی وجود دارد؛ با این حال، مناسب بودن یک شغل در نهایت به مهارت‌های فردی، اولویت‌ها و شخصیت متقاضی بستگی دارد.

گزینه‌های موجود برای فارغ‌التحصیلان هوانوردی و درآمد سالانه آن‌ها عبارتند از:

شغلدرآمد تقریبی سالانه (به دلار کانادا)
خلبان خطوط هوایی100،000
مدیر تعمیر و نگهداری هواپیما95،000
کنترل‌کننده ترافیک هوایی70،000
مهندس ساخت هواپیما60،000

دانشگاه‌های برتر کانادا در رشته هوانوردی


کانادا در حال تبدیل شدن به یکی از اولویت‌های دانشجویان محلی و بین‌المللی برای ادامه تحصیل است. به علاوه، در این کشور تقاضا برای دارندگان مدارک هوانوردی بالا بوده و همچنان هم رو به افزایش است.

در ادامه برخی از مؤسسات آموزشی مطرح در کانادا را معرفی خواهیم کرد که دوره‌های آموزشی گرایش‌های مختلف هوانوردی را به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور ارائه می‌دهند.

1- مؤسسه فن‌آوری بریتیش کلمبیا

مؤسسه فن‌آوری بریتیش کلمبیا از بیش از نیم قرن پیش در حال ارائه دوره‌های آموزشی هوافضا بوده است. این مؤسسه بهترین گزینه برای تحصیل در این رشته در کانادا است.

در این مؤسسه، دروس ارائه شده برای تعلیم و پرورش مهندسان تعمیر و نگهداری هواپیما (اویونیک و تعمیر و نگهداری)، تکنسین‌های موتور جت/ توربین‌ گازی، متخصصین عملیات‌های فرودگاهی و خلبانان حرفه‌ای طراحی شده‌اند.

2- دانشگاه واترلو

اگرچه دو رشته محل موجود در دانشگاه واترلو در سال 2007 راه‌اندازی شده‌اند، اما در همین مدت کم برای خود نامی دست و پا کرده‌اند، چراکه در آن‌ها آموزش‌‌های عملی با آموزه‌های‌ آکادمیک ترکیب شده است.

3- دانشگاه فریزر ولی

دانشجویان هوافضای دانشگاه فریزر ولی، واقع در جنوب غربی بریتیش کلمبیا، دو گزینه دارند که یکی از آن‌ها یک دوره آکادمیک است که ترکیبی است از آموزش پرواز همراه با یک مدرک کارشناسی مدیریت تجاری؛ و دومی، یک گزینه عملی‌تر است که در آن دانشجویان پس از گذراندن یک دوره دو ساله یک گواهینامه خلبانی دریافت می‌کنند.

این دانشگاه همچنین یک رشته محل برای آموزش تکنسین‌های هواپیما دارد؛ این رشته محل که مورد تأیید سازمان حمل و نقل کانادا است، دانشجویان را به شکل جامعی با تعمیر و نگهداری هواپیماها آشنا می‌سازد.

آخرین مقالات

تماس با ما