تحصیل خلبانی در کانادا

خلبانی

آیا همیشه دلتان می‌خواسته در کانادا در رشته خلبانی تحصیل کنید؟ شاید آرزو داشته‌اید به عنوان خلبان یکی از خطوط هوایی بزرگ، سوار بر یک به جت، دورترین نقاط دنیا پرواز کنید، یا شاید هم ترجیح می‌دهید روی زمین بمانید و سلامت مسافران را در طول پروازها تضمین کنید. در کانادا چندین کالج وجود دارد که رشته مناسب برای افرادی مثل شما را ارائه می‌دهند. در این دوره‌ها شما دانش عملی مورد نیاز برای کار در رشته هوانوردی را می‌آموزید، تجربه لازم در این زمینه را کسب می‌کنید و حتی مهارت‌های زبانتان را بهبود می‌دهید.

تحصیل خلبانی در کانادا

مهمترین دلیلی که تحصیل هوانوردی در کانادا را به بهترین گزینه برای شما تبدیل می‌کند این است که کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور به شما این اجازه را می‌دهند که بین شروع تحصیل در پاییز یا زمستان، یکی را انتخاب کنید. تاریخ شروع دوره در برخی از این مؤسسات به طور سنتی همان ماه سپتامبر است، در حالیکه در تعداد دیگری از آن‌ها، دانشجویان ورودی زمستان می‌توانند برای پذیرش و شروع تحصیل در ماه ژانویه هم درخواست بدهند.

شما می‌توانید در یک دوره مدیریت عمومی هوانوردی، که بر عملیات خطوط هوایی و انواع فرودگاه‌های تجاری و غیرتجاری تمرکز دارد، ثبت‌نام کنید. این دوره شامل دروسی در مورد سیستم‌های هواپیماها، مدیریت الکترونیکی عملیات‌ پروازی و مباحثی از این قبیل خواهد بود. همچنین، شما به عنوان یک دانشجوی علاقه‌مند به تحصیل در کانادا، می‌توانید رشته محل‌هایی را پیدا کنید که بیشتر بر آموزش خلبانی یا تربیت تکنسین هواپیما تمرکز دارند.

هوانوردی چیست و چه موضوعات و مشاغلی را در برمی‌گیرد؟


هوانوردی، در کل به معنی به پرواز درآوردن هواپیماهای تجاری یا نظامی است. متقاضی این حوزه می‌تواند در زمینه‌های مدیریت و عملیات هوانوردی در خطوط هوایی یا فرودگاه‌ها تحصیل کند. علاوه بر خلبانی هواپیما، سایر مشاغل مربوط هوانوردی عبارتند از (اپراتور یا مدیریت) سیستم‌های هواپیما، مدیریت عملیات پرواز و مدیریت ترافیک هوایی.

گرایش‌های اصلی هوانوردی کدم‌اند؟


هوانوردی دارای چند بخش اصلی که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها به تحصیل خود ادامه بدهند. برخی از مباحثی که در این حوزه فرا خواهید گرفت عبارتند از:

 • مهندسی هوانوردی
 • کنترل ترافیک هوایی
 • تعمیر و نگهداری هواپیما
 • مدیریت هوانوردی
 • ایمنی حمل و نقل هوایی
 • مهندسی اویونیک
 • مهمانداری هواپیما
 • هوانوردی غیرنظامی (Civil Aviation)
 • خلبانی تجاری (Commercial Pilot)
 • مربیگری پرواز
 • آموزش خلبانی هلیکوپتر

برای تحصیل در این رشته به چه مهارت‌های نیاز است؟


داوطلبین برای تحصیل در کانادا در رشته هوانوردی نیاز به یک سری مهارت‌ها دارند. برخی از این مهارت‌ها که ممکن است شما آن‌ها را از قبل داشته باشید عبارتند از:

1- داشتن سطح خوبی از مهارت‌های ارتباطی

داشتن روحیه دوستانه و مهارت‌های ارتباطی خوب بخش بزرگی از شرایط فردی لازم برای ورود به این رشته است. از آنجا که در مشاغل این حوزه با افراد مختلفی سر و کار خواهید داشت، داشتن توانایی برقراری با افراد و همچنین داشتن اعتماد به نفس در حین تعامل با دیگران بسیار مهم است.

2- داشتن سطح خوبی از مهارت‌های حل مسئله

هوانوردان کسانی هستند که به اقتضای شغلشان مجبورند راه‌حل‌های سریع و ایمنی پیدا کنند. استفاده از دانش فنی برای مشخص کردن ارتفاع، نیازمند داشتن سطح خوبی از مهارت در علوم ریاضیات و فیزیک است.

تحصیل خلبانی

3- انضباط

در صورتی که شما علاوه بر ارزش‌های شخصی، فردی منظبط و متعهد هستید، تیم شما می‌تواند به شما اعتماد کند و وظایف چالش‌برانگیز را به شما واگذار کند. این به این دلیل است که در مدیریت، برای دستیابی به اهداف، نیاز به مهارت‌های برنامه‌ریزی و تفکر استراتژیک وجود دارد. با توجه به منظم بودن شما و توانایی در برنامه‌ریزی دقیق، تیمتان اعتماد خواهد کرد که وظایف مختلف را به شما سپرده و مطمئن خواهد بود که شما به خوبی با آنها برخورد خواهید کرد. همچنین، تفکر استراتژیک شما به شما امکان می‌دهد به طور موثری بر روی هدف‌ها و راهبردهای تیمتان تأثیر بگذارید و به بهبود عملکرد و کسب نتایج مطلوب کمک کنید.

تحصیل در این دوره‌ها چقدر طول می‌کشد؟


مدرک کارشناسی (لیسانس)، حداقل مدرک مورد نیاز برای کسب یک شغل در حوزه هوانوردی است. طول مدت تحصیل در رشته هوانوردی می‌تواند بسته به محل تحصیل متفاوت باشد. اما در کل، طول مدت آن برای سطوح و مدارک مختلف عبارت است از:

سطح مدرک تحصیلی طول مدت
مقدماتی/ سطوح A 1 سال
دیپلم (اختیاری) 2 سال
مدرک کارشناسی 3 تا 4 سال

برای ورود به این رشته به چه شرایط و مدارکی نیاز است؟


داوطلبین برای اینکه بتوانند موفق به ورود به گرایش‌های مختلف هوانوردی شوند، می‌بایست حداقل مهارت‌های آکادمیک و سطح ابتدایی انگلیسی تعیین شده را دارا باشد.

البته، شرایط کالج یا دانشگا‌ه‌های مختلف تا حدودی با یکدیگر تفاوت دارد. به هر حال، توصیه می‌کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مستقیماً با مؤسسه مورد نظرتان تماس حاصل کنید.

 • مقدماتی/ سطوح A (A levels in Science)
 • SPM (گواهینامه آموزشی مالزی) با نمره قبولی حداقل در 5 درس
 • قبولی در دروس مرتبط در آزمون STPM (آزمون پیش دانشگاهی مالزی)، از جمله انگلیسی
 • مدرک کارشناسی در هر کدام از رشته‌های مرتبط
 • اخذ هرگونه مدرک مرتبط یا هرگونه مدرک بین‌المللی معادل با نمره‌ی CGPA (معدل کل دروس) حداقل 5/2، از هر یک از مؤسسات بین‌المللی

همچنین، خلبانان خطوط هوایی می‌بایست گواهینامه‌های حرفه‌ای مربوط مثل «EASA Part 66»، «General Civil Aviation» و «CAAM» را هم اخذ کنند.

شرایط مورد نیاز

کالج‌های کانادایی که رشته‌ محل‌های هوانوردی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند غالباً یک سری شرایط را تعیین کرده‌اند که داوطلبین می‌بایست قبل از ثبت‌نام آن‌ها را دارا باشند. داوطلبین می‌بایست:

 • حداقل 18 سال سن داشته یا در طول ترم اول کالج 18 ساله شوند.
 • همچنین دانشجویان می‌بایست مهارت‌های زبان انگلیسی خود را اثبات کنند. به این منظور، آن‌ها باید با شرکت در یک امتحان نشان دهند که تسلط بالایی در خواندن و نوشتن انگلیسی دارند؛ در اکثر کالج‌ها این آزمون آنلاین برگزار می‌شود.
 • به علاوه، ممکن است این کالج از دانشجویان، معادل مدرک دیپلم دبیرستان را بخواهند.

الزامات زبان انگلیسی:

 • نمره تافل: 55
 • نمره آیلتس: 5.5 (نمره‌ی هیچ مهارتی پایین‌تر از 5 نباشد)
 • تافل اینترنتی کاپلان (Kaplan iBT): 61
 • آزمون انگلیسی پیرسون (PTE): 53

هزینه تحصیل هوانوردی در کانادا به  طور متوسط چقدر است؟


اغلب، دانشجویان جدید پرسش‌هایی در مورد هزینه تحصیل در کانادا در این دوره‌ها دارند. بسیاری از کسانی که ثبت‌نام می‌کنند دانشجویان بزرگسالی هستند که می‌خواهند تغییر شغل بدهند یا کسانی هستند که در سنین پایین‌تر شانس ادامه تحصیل را نداشتند.

علاقه‌مندی بسیاری از دانشجویان جوان به رشته هوانوردی وجود دارد. هزینه کلی تحصیل در این رشته به طور عمده بستگی به نوع مدرکی دارد که دانشجویان قصد دارند کسب کنند دارد، برای مثال، دیپلم، گواهینامه یا مدرک دانشگاهی. دوره‌های تحصیلی هوانوردی در دانشگاه‌ها معمولاً گرانتر هستند و دانشجویان باید هزینه لوازم و کتب درسی خود را نیز پرداخت کنند. هزینه دوره‌های تحصیلی هوانوردی در کانادا متغیر است و اغلب بین 5,000 تا بیش از 20,000 دلار آمریکا در سال است.

تحصیل هوانوردی در کانادا

اشتغال به عنوان یک خلبان، یک تکنسین هوانوردی یا یک مدیر در این حوزه، آرزوی بسیاری از افراد است. وقتی تصمیم گرفتید که در رشته خلبانی در کانادا تحصیل کنید، می‌توانید با رفتن به کالج (یا دانشگاه) یک دیپلم یا مدرک دانشگاهی اخذ کرده و در شغلی که آرزویش را داشته‌اید مشغول به کار شوید.

بعد از تحصیل در رشته هوانوردی چه موقعیت‌هایی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان وجود دارد؟


مشاغل مختلفی برای فارغ‌التحصیلان هوانوردی وجود دارد؛ با این حال، مناسب بودن یک شغل در نهایت به مهارت‌های فردی، اولویت‌ها و شخصیت متقاضی بستگی دارد.

گزینه‌های موجود برای فارغ‌التحصیلان هوانوردی و درآمد سالانه آن‌ها عبارتند از:

شغل درآمد تقریبی سالانه (به دلار کانادا)
خلبان خطوط هوایی 100،000
مدیر تعمیر و نگهداری هواپیما 95،000
کنترل‌کننده ترافیک هوایی 70،000
مهندس ساخت هواپیما 60،000

دانشگاه‌های برتر کانادا در رشته هوانوردی


کانادا به تدریج به یکی از اولویت‌های دانشجویان محلی و بین‌المللی برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. علاوه بر این، تقاضا برای دارندگان مدارک هوانوردی در این کشور بسیار بالا بوده و همچنان در حال افزایش است.

در زیر به برخی از مؤسسات آموزشی معتبر در کانادا اشاره می‌کنیم که دوره‌های آموزشی با گرایش‌های مختلف هوانوردی را برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور ارائه می‌دهند:

1- مؤسسه فن‌آوری بریتیش کلمبیا

مؤسسه فن‌آوری بریتیش کلمبیا از بیش از نیم قرن پیش در حال ارائه دوره‌های آموزشی هوافضا بوده است. این مؤسسه بهترین گزینه برای تحصیل در این رشته در کانادا است.

در این مؤسسه، دروس ارائه شده برای تعلیم و پرورش مهندسان تعمیر و نگهداری هواپیما (اویونیک و تعمیر و نگهداری)، تکنسین‌های موتور جت/ توربین‌ گازی، متخصصین عملیات‌های فرودگاهی و خلبانان حرفه‌ای طراحی شده‌اند.

2- دانشگاه واترلو

اگرچه دو رشته محل موجود در دانشگاه واترلو در سال 2007 راه‌اندازی شده‌اند، اما در همین مدت کم برای خود نامی دست و پا کرده‌اند، چراکه در آن‌ها آموزش‌‌های عملی با آموزه‌های‌ آکادمیک ترکیب شده است.

3- دانشگاه فریزر ولی

در دانشگاه فریزر ولی واقع در جنوب غربی بریتیش کلمبیا، دانشجویان هوافضای دو گزینه آموزشی را در اختیار دارند. گزینه اول یک دوره آکادمیک است که ترکیبی از آموزش پرواز به همراه دریافت مدرک کارشناسی مدیریت تجاری است. گزینه دوم، یک گزینه عملی‌تر می‌باشد که پس از گذراندن یک دوره دو ساله، دانشجویان گواهینامه خلبانی را دریافت می‌کنند.

علاوه بر این، دانشگاه فریزر ولی یک رشته تحصیلی نیز برای آموزش تکنسین‌های هواپیما دارد. این رشته محل، که تأیید شده توسط سازمان حمل و نقل کانادا است، دانشجویان را به طور جامع با عملیات تعمیر و نگهداری هواپیماها آشنا می‌سازد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا