تحصیل در کانادا چقدر آب می خورد؟

امروزه کانادا یکی از بهترین و محبوب ترین مقاصد تحصیلی در جهان است. علت این امر چند مساله است. یکی اینکه این کشور پهناور و زیبا، فرصت های بی شماری را در اختیار افرادی که مایل هستند در دانشکده هایی طراز اول و در کلاس جهانی تحصیل کنند قرار می دهد. با توجه به شرایط اقتصادی و بازار پر نوسان ارزی این روزهای ایران، می توان گفت ارزانتر بودن قیمت دلار کانادا در مقایسه با یورو و دلار امریکا نیز یکی از دلایل اصلی برای تصمیم به تحصیل در کانادا است. علاوه بر این، شهریه دانشگاه ها هم نسبت به سایر کشورهای پیشرفته پایین تر است؛ این در حالی است که همانطور که ذکر شد، کانادا چند تا از بهترین دانشگاه های جهان نظیر دانشگاه مک گیل را در خود جای داده است.

تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف

متقاضیان می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا کسب علم کنند. از یک دانش آموز دبیرستانی گرفته تا دانشجویی که می خواهد دکترای خود را از دانشگاه های کانادا اخذ کند و به رزومه و کارنامه افتخارات خود بیفزاید. افرادی که می خواهند در کانادا تحصیل کنند، هر کدام بسته به دوره و شرایط خود، در یکی از مقاطع تحصیلی قصد ادامه تحصیل دارند. از یک سو خانواده هایی هستند که با داشتن تمکن مالی، به منظور تامین و تضمین آینده فرزاندن خود هزینه ی تحصیل او را در مقطع دبیرستان های کانادا تقبل می کنند. از طرف دیگر، افرادی که دیپلم گرفته اند و می خواهند در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند، باز هم بسته به شرایط خود گزینه های فروانی را در کانادا در اختیار دارند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری هم یکی از اهداف بلند و قابل تحسین برای بسیاری از افراد است.  

هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف

بسته به مقطع و رشته تحصیلی هزینه شهریه ها متفاوت است. معمولا، تحصیل در مقطع دبیرستان و لیسانس از سایر مقاطع گران تر است. تحصیل در مقطع فوق لیسانس رشته های هنر و علوم انسانی نسبت به تحصیل در مقطع فوق لسانس رشته های مهندسی و علوم پایه ارزان تر است.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

اما پس از شهریه دانشگاه و هزینه های جانبی تحصیل، تهیه ی زندگی حد اقلی و معقول مهم ترین مساله ای است که دانشجو باید در بودجه ی خود در نظر گیرد. در اینجا هم بسته به شرایط و سبک زندگی هر فرد، ممکن است هزینه ها متفاوت باشد. مثلا اگر خدای نکرده دانشجو اهل مصرف دخانیات باشد باید گفت در کانادا و سایر کشورهای پیشرفته، سیگار و دخانیات هزینه بالایی روی دست مصرف کنندگان می گذارند چرا که مالیات سنگینی هم بر روی آن حساب می کنند.  

تمکن مالی دانشجو

کانادا برای اعطای ویزای دانشجویی یا استادی پرمیت فرد متقاضی را ملزم به داشتن میزان معینی پول نقد جهت ساپورت و تامین هزینه های زندگی می کند. این رقم حد اقل چیزی در حدود 10000 دلار کانادا در همه استان ها به غیر از کبک (11000 دلار کانادا) است. این مبلغ برای هزینه های زندگی شما در نظر گرفته شده است و غیر از شهریه دانشگاهی است. لازم به ذکر است که دانشگاه مونترال برآورد کرده که دانشجو مجموعا سالانه 15000 دلار کانادا برای کاور کردن هزینه های مسکن، خوراک، کتاب و لوازم جانبی درسی، ایاب و ذهاب و مخارج متفرقه نیاز دارد. علاوه بر این مبلغ، دانشجو باید حتما هزینه ی بیمه ی درمان و سلامت را هم که سالانه حدود 800 تا 900 دلار کانادا است بپردازد.

همانطور که بیان شد، هزینه های زندگی به سبک زندگی، محل اسکان و تحصیل و عادات فرد در مدیریت مخارج بستگی دارد. بد نیست بدانید ونکوور و تورنتو از جمله گران ترین شهرهای کانادا محسوب می شوند و به ویژه هزینه اجاره خانه در آنها بسیار بالاست.       

آخرین مقالات

تماس با ما