تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا: شرایط تحصیل و مزایا

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

کشور کانادا همیشه به عنوان یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف تحصیلی شناخته می‌شود. در این کشور بعد از مقطع تحصیلی متوسطه، دو گزینه‌ کالج و دانشگاه برای ادامه تحصیل وجود دارد. در ذهن بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ابهامات زیادی در خصوص تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا وجود دارد. در کانادا دولت‌های استانی، مسئولیت مدیریت بخش‌های آموزش این کشور را که از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار است، بر عهده دارند. با وجود اینکه بسیاری از افراد تفاوتی برای کالج و دانشگاه قائل نیستند اما بهتر است بدانید که این دو باهم تفاوت‌های بسیاری دارند. یکی از مهمترین تفاوت‌ها به ساختار دانشگاه و همچنین مسائل مربوط به دوران تحصیل در دانشگاه مربوط می‌شود. در این مقاله سعی می‌کنیم تا شما را در خصوص دریافت اطلاعات بیشتری نسبت به تفاوت‌های موجود بین دانشگاه‌ و کالج‌های موجود در کانادا راهنمایی کنیم.

تفاوت‌های اصلی دانشگاه‌ و کالج در کانادا

تفاوت‌های اصلی دانشگاه‌ و کالج در کانادا

عموما واژه‌های کالج و دانشگاه در سطح کشورهای انگلیسی زبان از معنا و مفاهیم متفاوتی برخوردار است. در کشور کانادا این دو گزینه دو نوع ساختار آموزشی مختلف را شامل می‌شوند و به طور کامل باهمدیگر متفاوت هستند. دانشگاه‌ها در کانادا برنامه‌های آموزشی مجزایی از کالج‌ها ارائه داده و همچنین بر مباحث حرفه‌ای‌تر و آکادمیک تمرکز دارند. در حالی که تمرکز اصلی مراکز کالج بیشتر متکی بر ارائه آموزش‌های شغلی و همچنین تجاری است.

دانشگاه‌ها در کانادا

دانشگاه‌ها در کانادا

در کشور کانادا دانشگاه‌ها به مؤسسات آکادمیکی گفته می‌شود که توسط دولت‌های استانی اداره شده اما از نظر ارائه موضوعات تخصصی، نحوه و کیفیت ارائه برنامه‌های آموزشی، اساتید و رویه‌ها از استقلال کامل برخوردارند. برخلاف کالج‌ها که به دانش‌آموختگان خود گواهی می‌دهند، در دانشگاه‌های کانادا انواع دوره‌های مختلف مانند سطوح لیسانس، فوق‌ لیسانس و دکترای تخصصی ارائه می‌شود. اما عموما شاید بتوان مهمترین فرق کالج و دانشگاه در کانادا را  تمرکز اصلی دانشگاه بر برنامه‌های آکادمیک و کالج بر علوم فنی و تخصصی است.

در جدول زیر خلاصه‌ای از عملکرد مراکز دانشگاهی کانادا ارائه شده است:

پژوهش محور رویکرد
پزشکی، بهداشت، روانشناسی، تجارت، حقوق، مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه و غیره. برنامه‌های تحصیلی
سالانه 10000 تا 80000 دلار کانادا میانگین هزینه تحصیل
واترلو، بریتیش‌کلمبیا، مک‌گیل، رایرسون، آلبرتا و غیره دانشگاه‌های محبوب
خصوصی و دولتی انواع دانشگاه‌ها
انگلیسی و فرانسوی زبان
پاییز، زمستان، تابستان/ بهار مقاطع پذیرش
لیسانس، فوق لیسانس، دکتری تخصصی، دوره کو‌آپ (CO-OP) انواع دوره‌ها

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

 • وجود برنامه‌های متنوع

یکی از تفاوت‌های عمده مابین دانشگاه و کالج‌ها در کانادا، امکان انتخاب برنامه‌ تحصیلی دلخواه از میان برنامه‌های موجود در دانشگاه‌های کانادا است. در این کشور، دانشگاه‌ها طیف وسیعی از برنامه‌ها را در مقاطع مختلفی همچون کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌کنند و دانشجویان به راحتی می‌توانند از انتخاب برنامه متناسب با شرایط خود مطمئن شوند.

 • شرایط تحصیلی منطبق با واقعیات شغلی

اساتید دانشگاه‌های کانادا در رشته‌های مختلف از تبحر بالایی برخوردارند و به خوبی از نیازهای بازار شغلی این کشور مطلع هستند. این اساتید در طول برنامه‌های تحصیلی حداکثر تلاش خود را می‌کنند تا دانشجویان دانشگاه آمادگی لازم برای حضور آینده در محیط کاری را کسب کنند.

 • امکانات بالا

وجود امکانات تحصیلی به عنوان یک تفاوت شرایط تحصیل در کالج و دانشگاه در کانادا به شمار می‌رود. در دانشگاه‌های کانادا طیف گسترده‌ای از امکانات کمک‌ آموزشی برای یادگیری بهتر دانشجویان وجود دارد و دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل خود به امکاناتی چون اتاق‌های مطالعه، آزمایشگاه‌ها و حتی مراکز تحقیقاتی پیشرفته دسترسی داشته باشند.

 • شرایط بورسیه مناسب

تحصیل در دانشگاه‌های خارجی برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی فرایندی پرهزینه است. خوشبختانه بسیاری از دانشگاه‌ها در کانادا فرصت‌های بورسیه را برای دانشجویان خود فراهم می‌کنند و دانشجویان خارجی می‌توانند با استفاده از این منابع مالی، بیشتر از نیمی از هزینه‌های زندگی خود در کانادا را پوشش دهند.

 • اعتبار مدرک

نهایتا، داشتن مدرک معتبر از دانشگاه‌های کانادا برای شما نسبت به سایرین مزیت‌های زیادی ایجاد می‌کند. به علت کیفیت بالای آموزشی در این دانشگاه‌ها، می‌توانید علاوه‌بر برخورداری از پرستیژ علمی، به راحتی در موقعیت‌های شغلی خوب مشغول به کار شوید.

معایب تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

 • مدت‌زمان طولانی تحصیل

مدت‌ زمان پیش‌‌بینی‌ شده برای تحصیل در برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادا متفاوت است. برای مثال تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا، برای 3 تا 5 سال بسته به نوع رشته به طول می‌انجامد. تعدادی از دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند به جای این مدت زمان طولانی، مدت کمتری را مشغول به تحصیل بوده و باقی این زمان را به کسب مهارت‌های شغلی اختصاص دهند.

 • اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی

تمامی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا می‌توانند پس از اتمام تحصیل نسبت به اشتغال در مشاغل تمام‌وقت اقدام کنند. با این تفاوت که فارغ‌التحصیلان کالج‌ها می‌توانند به راحتی و پس از طی دوره کوتاه‌تر تحصیلی به بازار کار این کشور اضافه شوند.

 • هزینه‌های زیاد

میانگین هزینه‌ها برای دانشجویان دانشگاه‌های مختلف با هم متفاوت است اما در کل تأمین هزینه‌ها برای برخی ممکن است دشوار باشد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید در دانشگاه تورنتو تحصیل کنید، تحصیل شما در مقطع کارشناسی چیزی حدود 45690 دلار کانادا در سال هزینه در بر خواهد داشت.

 • ارائه آموزش‌های مبتنی بر نظریات

رویه آموزشی اغلب دانشگاه‌های کانادا بر ارائه آموزش‌های تئوری استوار است. در حالی که بعضا رویکردهای عملی نیز در آموزش وجود دارد اما ارائه محتوای تئوری، بخش بزرگی از برنامه‌های آموزشی دانشجویان را شامل می‌شود. پروژه‌ها، کلاس‌ها و کارگاه‌هایی که می‌تواند توجه و علاقه کافی دانشجویان را از میان ببرد.

 • لزوم یادگیری مباحث غیرمرتبط

برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌های کانادا شامل طیف وسیعی از محتوای درسی می‌شود. به عنوان مثال اگر رشته تجارت را در دانشگاهی در کانادا انتخاب کنید، باید دروسی مثل حسابداری و یا امور مالی را نیز بگذرانید که ممکن است هرگز در دوران کاری به آن نیازی نداشته باشید.

کالج‌ها در کانادا

کالج‌ها در کانادا

برخلاف کشور آمریکا که در آن کالج اصطلاحا به مراکزی اشاره دارد که در آن مدارک کارشناسی به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌شود، سیستم آموزشی کانادا به گونه‌ای طراحی شده که در کالج‌ها انواع مختلفی از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با تمرکز بر نیازهای روز بازار کار و اقتصاد این کشور ارائه می‌شود.

در جدول زیر، مروری خواهیم داشت بر خلاصه‌ای از سیستم عملکرد کالج‌ها در کانادا:

عملی رویکرد
الهیات، تجارت، تکنولوژی، هنر، مهندسی، طراحی، هوافضا، مراقبت‌های بهداشتی، فلسفه و غیره. برنامه‌های تحصیلی
سالانه 7000 تا 20000 دلار کانادا میانگین هزینه تحصیل
جورج‌ براون، سنتنیال، سنکا، موهاک، ریوز و غیره. دانشگاه‌های محبوب
خصوصی و دولتی انواع دانشگاه‌ها
انگلیسی و فرانسوی زبان
پاییز، زمستان، تابستان و بهار مقاطع پذیرش
دیپلم، دیپلم به همراه کوآپ (Co_Op) انواع دوره‌ها

مزایای تحصیل در کالج‌ های کانادا

 • دوره تحصیلی کوتاه

دوره‌های تحصیلی کالج‌ها در مقایسه با دانشگاه‌های کانادا به طور کلی کوتاه‌تر هستند. مدت زمان این دوره‌ها بستگی به انتخاب دانشجو دارد و معمولاً بین یک تا دو سال می‌باشد. به همین دلیل، دانشجویان بین‌المللی بسیاری ترجیح می‌دهند در کالج‌های کانادا تحصیل کنند.

 • مهارت‌افزایی دانشجویان

دستور کار اصلی کالج‌های کانادا کمک به دانشجویان برای افزایش سطح مهارت‌های مختلف است. در کالج‌های این کشور مبنا بر ارائه کلیه مفاهیم تئوری مربوط به یک رشته نبوده و تمرکز اصلی بر روی ارائه مهارت‌هایی است که دانشجویان در دوران شغلی به آنها نیاز خواهند داشت.

 • امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

فارغ‌التحصیلان کالج‌های کانادا می‌توانند در صورت علاقه در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ خود مشغول به تحصیل شوند. این افراد می‌توانند به راحتی با استفاده از مدرک دیپلم خود در دانشگاه‌های این کشور پذیرفته شوند.

 • هزینه‌ مقرون به صرفه

هزینه‌ تحصیل در کالج‌های کانادا در مقایسه با دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان نسبتا ارزان‌تر است. به طور میانگین شهریه تحصیل در کالج‌های برتر این کشور بین سالیانه 7000 تا 20000 دلار کانادا متغیر است.

 • تمرکز بیشتر بر دانشجویان

به دلیل علاقه کمتر افراد به شرکت در دوره‌های آموزشی کالج‌های کانادا، کلاس‌های این مراکز معمولاً با حضور تعداد کمتری از دانشجویان برگزار می‌شود. این می‌تواند یک مزیت عمده برای کالج‌ها به حساب آید، زیرا با تعداد کمتری از دانشجویان در کلاس‌های درس، اساتید امکان اختصاص وقت بیشتری برای هر یک از دانشجویان خود را دارند.

معایب تحصیل در کالج‌های کانادا

 • معلومات محدود

مبنای اصلی برنامه‌های آموزشی کالج‌ها در کانادا بر محوریت ارائه مهارت‌های ضروری به دانشجویان برای بکارگیری در مشاغل بنا شده است. پس برخلاف دانشگاه‌های کانادا که به ارائه طیف وسیعی از معلومات مختلف می‌پردازند، اصول آموزشی در کالج‌ها تنها به ارائه محدود و متمرکز معلومات معطوف شده است.

 • فرصت‌های کمتر بورسیه تحصیلی

از آنجا که هزینه‌های دانشجویان کالج‌های کانادا عموما مقرون‌به‌صرفه هستند، اعطای بورسیه‌های تحصیلی برای این دانشجویان ضروری تشخیص داده نمی‌شود و بیشتر این بورسیه‌ها مختص به دانشجویان دانشگاه‌های کانادا است.

 • وجود صرف تمرکز بر روی مهارت‌افزایی

کالج‌های کانادا بیشتر به ارائه و تقویت مهارت‌های دانشجویان خود متمرکز هستند و تصویر کلی‌تری از سایر مباحث موجود در یک موضوع را به دانشجویان ارائه نمی‌کنند. این مورد می‌تواند محدودیت‌هایی را برای دانشجویان در خصوص گستره معلومات لازم ایجاد کند.

 • انتخاب بدون بازگشت شغلی

زمانی که تصمیم می‌گیرید مهارتی را بیاموزید، باید مطمئن شوید که می‌توانید از آن به خوبی در کار مورد علاقه خود استفاده کنید. این از جمله دلایلی است که از متقاضیان تحصیل در کالج‌های کانادا خواسته می‌شود تا پیش از انتخاب مهارت مورد علاقه خود به دقت در مورد جنبه‌های مختلف این تصمیم فکر کرده باشند.

 • عدم امکان تحصیل در مقطع دکتری تخصصی

اگرچه فارغ‌التحصیلان مراکز کالج در کانادا می‌توانند با استفاده از مدرک خود در مقطع کارشناسی‌ارشد تحصیل کنند، اما این قاعده در مورد پذیرش در دوره دکتری تخصصی اعمال نمی‌شود و مدرک دیپلم کالج برای ورود به مقطع دکتری قابل قبول تشخیص داده نمی‌شود.

سوالات متداول

آیا معنای کالج‌ و دانشگاه‌ در کانادا یکسان است؟

خیر. کالج و دانشگاه در کانادا از معانی مختلفی برخوردارند. برنامه‌های آموزشی کوتاه‌تر در کالج‌های کانادا بر پایه ارائه گواهی دیپلم بوده در حالی که دانشگاه‌های کانادا با ارائه گستره زیادی از برنامه‌های آموزشی، مدارک کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری را به فارغ‌التحصیلان خود ارائه می‌کنند.

برای تحصیل در کانادا به دانشگاه بروم یا کالج؟

پاسخ به این سوال به انتخاب شخصی شما بستگی دارد. کسانی که به دنبال افزایش مهارت‌های شغلی هستند، بهتر است به کالج بروند؛ اما اگر به دنبال داشتن مدرک تحصیلی کانادایی هستید، باید رفتن به دانشگاه را انتخاب کنید.

تحصیل در کدام دوره در کانادا راحت‌تر است؟ دانشگاه یا کالج؟

جواب این سوال کاملا بستگی به نوع دوره انتخاب‌شده داشته و هیچ یک از دوره‌های‌ آموزشی‌ چه در دانشگاه و یا کالج آسان نیستند.

کدام گزینه بین تحصیل در کالج و یا دانشگاه در کانادا ارزانتر است؟

در کانادا هزینه‌های تحصیل در کالج‌ از تحصیل در دانشگاه‌ ارزانتر است. به طور میانگین هزینه‌های سالانه تحصیل در کالج‌های کانادا بین 7000 تا 20000 دلار کانادا متغیر است.

بالاترین مدرک تحصیلی در کالج‌های کانادا کدام است؟

عموما دوره‌های آموزشی در کالج‌های کانادا مبتنی بر ارائه مدرک نیستند. به طور معمول، دوره‌هایی در کالج‌های کانادا برگزار می‌شوند که دانشجو پس از طی آن می‌تواند مدرک دیپلم دریافت کند اما در این خصوص چند استثنا هم وجود داشته و برخی‌ کالج‌های خاص در کانادا مجاز به برگزاری دوره‌های لیسانس‌ هم هستند. بنابراین پاسخ به این سوال می‌تواند مدرک کارشناسی باشد اما این مدرک فقط توسط برخی کالج‌های بخصوص ارائه می‌شود.

آیا در کانادا کالج‌های رایگان هم وجود دارند؟

خیر. هیچ یک از کالج‌های کانادا چه برای دانشجویان بین‌المللی و چه برای دانشجویان کانادایی رایگان نیستند.

آیا سرفصل‌های درسی مشترکی بین دوره‌های آموزشی کالج‌ها و دانشگاه‌ها در کانادا وجود دارند؟

در برخی موارد بین سرفصل‌های درسی دانشجویان کالج و دانشگاه‌ها در کانادا اشتراکاتی وجود دارند. به عنوان مثال دانشجویان رشته حسابداری یک کالج و یک دانشگاه در کانادا ممکن است همزمان درس ریاضی را در موارد درسی خود داشته باشند اما احتمالا از کتاب‌ها و شیوه‌های تدریس مختلفی برای این دو گروه استفاده می‌شود.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا