درسدن

درسدن (Dresden) پایتخت ایالت ساکسونی (Saxony) در شرق کشور آلمان است که به داشتن دانشگاه‌های برتر و میزبانی دفاتر صنایع فناورانه، معروف است. بسیاری از شرکت های بزرگ مانند سازندگان تراشه های AMD و Infineon یا شرکت الکترونیک ZMD، دفتر‌های خود را در درسدن مستقر کرده‌اند. این شهر همچنین دارای چندین تامین کننده قطعات صنعت خودرو و همچنین مرکز تولید معروفی به نام “کارخانه شفاف” یا همان “Transparent Factory” است. 

درسدن

شرکت خودروسازی مشهور فولکس واگن، با نام اختصاری VW یا همان Volkswagen در این شهر فعالیت می‌کند و با طراح‌های تماشایی خویش، در سطوح بین‌المللی نیز می‌درخشد. شهر درسدن در طول جنگ جهانی دوم تقریباً به کلی نابود شد و ساختمان‌های باروک که زمانی در درسدن شهرت جهانی پیدا کرده بودند و به جعبه جواهرات، در این شهر معروف بودند، در آتش جنگ سوختند و تنها ۴۰ سال بعد از اتحاد مجدد آلمان، یعنی در سال ۱۹۹۰، تعمیر و بازسازی شدند. همه اینها فقط تاریخچه مختصر اما حیرت انگیزی از شهر درسدن است که امروزه در هر گوشه‌ای از شهر می‌توانید آن را مشاهده کنید.

آب و هوای درسدن

درسدن، شهری در شرق آلمان است که آب و هوای آن نسبتاً قاره‌ای ایست؛ بدین معنا که زمستان‌های شهر، سرد و رو به انجماد و تابستان‌هایش، گرم و معتدل است. این شهر دائما در معرض توده‌های هوای سرد و گرم قرار دارد و بنابراین هوا و درجه حرارت در درسدن، بسیار متغیر است. مثلا در طول ماه‌های گرم سال، یعنی از می تا آگوست، شاهد رعد و برق در آسمان خواهیم بود. میزان بارش سالانه در درسدن، ۶۶۵ میلی متر است که در مقایسه با اروپای شرقی، میزان قابل توجهی نیست، اما همین مقدار، به طور متناسب در بین ماه‌های سال توزیع می‌شود.

ساعت

شهر درسدن یک ساعت از ساعت هماهنگ جهانی یا همان (GMT) جلوتر است و هر ساله در تاریخ ۲۹ مارس ساعت رسمی خود را یک ساعت به جلو می‌کشد و در تاریخ ۲۵ اکتبر، آن را دوباره به حالت اول برمی‌گرداند. تهران ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه از درسدن جلوتر است. در هنگام محاسبه ساعت، به ماه میلادی و شمسی آن دقت کنید تا متوجه شوید که در حال حاضر اختلاف ساعت‌ها شامل تغییرات شده است یا خیر.

دمای هوای درسدن

اگر ژانویه را با ثبت حداقل دمای منفی دو درجه، به ‌عنوان سردترین ماه سال در نظر بگیریم و از طرف دیگر، جولای را با دمای ۲۴ درجه بالای صفر، گرم‌ترین ماه بدانیم، می‌توان میانگین دمای شهر درسدن در کل سال را ۱۱ درجه بالای صفر عنوان کرد.

جمعیت

طبق آخرین سرشماری که در ابتدای سال ۲۰۲۰ انجام شده است، جمعیت شهر درسدن به حدود ۵۷۵،۰۰۰ نفر می‌رسد که نسبت به سال گذشته، ۱.۰۵٪ رشد داشته که البته میزان چشمگیری است. جالب است بدانید که این شهر از سال ۱۹۹۸ تا کنون هیچ روند نزولی در رشد جمعیت خود نداشته است. بر اساس تفکیک جنسیتی نیز، جمعیت مذکر و مونث این شهر تقریبا با هم برابر هستند و از این جمعیت حدود ۹۶٪ اصالتا آلمانی هستند.

کد تلفن

کد تلفن شهر درسدن با پیش شماره ۴۹+، که مختص کشور آلمان است، ۳۵۱ است.

حمل و نقل عمومی

سیستم حمل و نقل درسدن، که به DVB معروف است، با ارائه ۱۲ مسیر دارای تراموا و ۲۷ مسیر دارای اتوبوس، یک شبکه جامع از حمل و نقل عمومی منظم را ارائه می‌دهد. حتی به تازگی نیز این شبکه وسیع، به اضافه کردن اتوبوس و تراموا به ناوگان خود روی آورده تا با کمتر شدن زمان انتظار، و افزایش توان مسافربری، سطح استانداردهای حمل و نقل شهری و بین شهری خویش را ارتقا دهد. یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های حمل و نقل در Dresden، نوعی وسیله نقلیه به نام Cable Car است، که به فارسی می‌توان آنها را اتومبیل‌های کابلی نامید! جالب است بدانید که پیشینه این مدل از حمل و نقل که می‌توان آن را نوعی راه‌آهن طناب‌کشی شده هم نامید، به سال ۱۸۹۵ برمی‌گردد. اتومبیل‌های کابلی مسیر Loschwitz و Oberloschwitz از سال ۱۹۰۱ در این شهر مشغول کار هستند که رکورد بی سابقه ای در حمل و نقل شهری با استفاده از اتومبیل است.

زندگی در شهر درسدن

هزینه زندگی در درسدن

در بحث مدیریت هزینه‌های زندگی دانشجویی در درسدن، مهم‌ترین عامل کرایه خانه است. خوشبختانه درسدن یکی از معدود شهرهای آلمان است که هزینه کرایه خانه در آن پایین است و شما با صرف هزینه متوسط ۵۳۰ یورویی قادر به اجاره یک دستگاه آپارتمان یک خوابه به طور مستقل خواهید بود! حتی اگر کمی از مرکز شهر فاصله بگیرید، می‌توانید آپارتمان‌هایی با هزینه ۴۲۰ یورو نیز در خود شهر پیدا کنید که قیمت بسیار عادلانه ای برای کرایه خانه در درسدن است. هزینه‌های مربوط به مواد غذایی و سایر هزینه‌های جاری هم از ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو فراتر نمی‌رود که با این حساب، شما با صرف هزینه ۸۲۰ تا ۱۱۳۰ یورو در ماه، قادر خواهید بود تا یک زندگی دانشجویی متعادل و استاندارد را تجربه کنید و از تحصیل و زندگی در شهر Dresden لذت ببرید. 

هزینه‌های زندگی برای یک خانواده ۴ نفره نیز حدود ۲۸۵۰ یورو منهای اجاره خانه، برآورد می‌شود که فوق‌العاده مقرون به صرفه است. با وجود این که سطح کیفیت زندگی در درسدن بسیار شبیه و نزدیک شهر برلین است، اما برآورد هزینه‌ها در آن بسیار پایین‌تر از برلین است! به خصوص در رابطه با اجاره خانه، با وجود اینکه اجاره خانه در برلین آلمان ارزان است، اما درسدن از این شهر هم ارزان‌تر است. از لحاظ پایین بودن هزینه‌های زندگی، درسدن رتبه ۱۸۲ را در بین ۴۵۶ شهر برتر دنیا دارد.

مزایا و معایب زندگی در درسدن

 • سیستم آموزشی شهر درسدن، برای عموم رایگان است و این یک نقطه مثبت بسیار قوی برای علاقمندان به تحصیل در این شهر است.
 • تعداد مدرسه‌های بین‌المللی درسدن زیاد است و همین باعث شده است تا مهاجرینی که فرزند دارند، تمایل داشته باشند تا به این شهر بیایند. شایان ذکر است که در مدارس بین‌المللی درسدن، زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود.
 • حمل و نقل جاده در درسدن، بسیار مدیریت شده و منظم عمل می‌کند. 
 • کلوپ‌های شبانه و رستوران‌های بین‌المللی در این شهر، نسبت به سایر شهرهای آلمان بیشتر است.
 • اقتصاد این شهر در زمره ۱۰ اقتصاد برتر کشور است.
 • هزینه اجاره خانه در درسدن، نسبت به سایر شهرهای آلمان کمی پایین‌تر است.
 • اگر قصد اقامت بلند مدت و بازنشستگی را دارید، درسدن یکی از معدود شهرهای آلمان است که برای زندگی کاری و دوران بازنشستگی، ایده‌آل است؛ زیرا از ثبات اقتصادی خوبی برخوردار است، و خدمات درمانی مناسبی هم برای افراد مسن در نظر می‌گیرد که در مجموع برای مدیریت برنامه‌های بازنشستگی، شهر ایده‌آلی است.
 • به دلیل اینکه بیشتر کارمندان درسدن تحصیلات دانشگاهی دارند، امکان اشتغال برای افرادی با مدرک تحصیلی پایین‌تر، کمی مشکل است.
 • سیستم‌های گرمایشی شهر نسبت به میزان سردی هوا، کیفیت مطلوبی ندارد.

تحصیل در درسدن

با بررسی شاخص‌های آموزشی و سطح علمی دانشگاه‌های درسدن، پی به معنای واقعی تحصیل در خارج از کشور می‌بریم زیرا، سطح بالای تدریس اساتید، آموزش‌های بین المللی، کارآموزی دانشجویی و همچنین برنامه های آموزش زبان داوطلبانه و فشرده به سبک و سیاق دانشجویان آمریکایی، دانشگاه‌های درسدن را در زمره ۱۰ مرکز آموزشی برتر کشور آلمان قرار داده است. جالب است که بدانید، دانشگاه‌های درسدن به دانشجو به عنوان محرک موتور اقتصادی کشور نگاه می‌کند و بر آنها سرمایه گذاری می‌کند تا در انتهای دوره تحصیل خود در این شهر، تبدیل به افرادی کارآمد برای نظام اقتصادی خود شوند و بتوانند با استفاده از دانش خود، به پویایی صنعت و رشد اقتصادی شهر کمک کنند.

بیمه دانشجویی

بیمه دانشجویی در درسدن همانند سایر کشورها و شهرهای دنیا امری ضروری است. البته نظام آموزشی آلمان برای هر دسته از دانشجویان این کشور بیمه خاصی در نظر گرفته است ولی در کل تمام این مدل‌ها بسیار شبیه به هم هستند و فقط در بعضی موارد تفاوت های کوچکی با هم دارند.

در واقع، شرط ثبت نام در هر کدام از دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی کشور آلمان، داشتن بیمه است. به طور کل دو نوع سیستم بیمه در کشور آلمان وجود دارد:

۱- بیمه عمومی که به Public Insurance معروف است و همه افرادی که در آلمان زندگی، کار یا تحصیل می‌کنند باید تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند. نکته قابل توجه این جاست که هزینه بیمه عمومی برای دانشجویان بسیار کمتر از سایر افراد است. بطور مثال یک فرد عادی باید ماهانه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو حق بیمه بپردازد در حالی که حق بیمه دانشجویی بین ۷۰ تا ۱۰۰ یورو در هر ماه است.

۲- بیمه خصوصی که به Private insurance معروف است و داشتن آن برای همه الزامی نیست و برای داشتن آن باید کمی بیشتر حق بیمه بپردازید. یادتان باشد که همه دانشجویان بالای ۳۰ سال باید تحت پوشش بیمه خصوصی نیز قرار بگیرند.

همه دانشجویان شامل طرح اولیه بیمه اجباری هستند و چنانچه خودشان تمایل داشته باشند می‌توانند با پرداخت مبلغی اضافه‌تر، بیمه خصوصی را نیز دریافت کنند.

تمام دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی چه به عنوان تحصیل کوتاه مدت برای دوره آموزشی، یا دانشجوی مهمان و دانشجوی دکترا و سایر محصلین موظف هستند تا به ارائه حداقل سقف بیمه دانشجویی که در هنگام اخذ ویزای تحصیلی نیز از آنها خواسته شده است، اقدام کنند.

دانشگاه های درسدن

 • دانشگاه TU
 • دانشگاه علوم پایه درسدن
 • دانشگاه بین المللی درسدن موسوم به DIU
 • دانشگاه موسیقی Carl Maria Von Weber
 • دانشگاه علوم پایه اوانجلیکال 

کالج های درسدن

 • آکادمی هنر‌های زیبا

نقشه شهر درسدن

محله های درسدن

اگر Fingern Nord را مرکز دوسلدورف در نظر بگیریم، ترتیب چهار سوی شهر به این شکل خواهد بود:

تصاویر و مکان های دیدنی درسدن

سوالات متداول

این شهر به دلیل داشتن مرکز خریدهای مشهور خود یعنی باروک و روکوکو، به جعبه جواهرات معروف بود. در بمباران جنجالی درسدن در طی جنگ جهانی دوم توسط آمریکا و انگلیس، حدود ۲۵۰۰۰ غیر نظامی کشته شدند و این مراکز خرید هم ویران شدند.

الگوی لحاف Dresden Plate یکی از محبوبترین لحاف‌های طراحی شده در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۳۰ در کشور آلمان و شهر درسدن بود، که نخستین بار در دهه ۲۰ و با عنوان درسدن پلات وارد بازار شد و محبوبیت زیادی هم پیدا کرد. در واقع این لحاف، با بلوک‌های پارچه ای، رنگی و مربع مربع به یکدیگر وصل می‌شد و به شکل لحاف در می‌آمد.

در نمای ساختمان‌های این شهر بیشتر از سنگ-ماسه استفاده شده است، که همین مسئله باعث شده است تا برخی از مردم فکر کنند که این ساختمان‌ها به دلیل سوختگی یا آلودگی، سیاه هستند، که در واقع اینطور نیست و این جنس ماسه‌های سنگی است که باعث شده تا ساختمان‌ها سیاه به نظر برسند.

بزرگترین مزیت زندگی در شهر درسدن، پایین بودن هزینه‌های زندگی در آن است. Dresden نسبت به سایر شهرهای آلمان هزینه زندگی کمتری طلب می‌کند و گفته می‌شود که اجاره خانه و مواد غذایی در مقایسه با شهرهایی مانند مونیخ، فرانکفورت، برلین و هامبورگ بسیار ارزان می‌باشد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا