تحصیل در دانشگاه‌های آنلاین آلمان

تحصیل آنلاین در دانشگاههای آلمان

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان تمایل دارند ولی توانایی سفر به این کشور را ندارند، از  تحصیل آنلاین در دانشگاه‌های آلمان استفاده می‌کنند. پیشرفت در زمینه تحصیل از راه دور در آلمان منجر به توسعه دانشگاه‌های آنلاین شده که تمامی خدمات و دروس مورد نظر را به صورت آنلاین ارائه‌ می‌دهند.

همچنین امکان تحصیل آنلاین در کنار آموزش حضوری با استفاده از دوره‌های تلفیقی نیز برای دانشجویان وجود دارد. دانشجویان می‌توانند با تحصیل دیستنس در آلمان، در معتبرترین دانشگاه‌های این کشور به تحصیل بپردازند. دوره‌های تحصیلی مختلفی به زبان انگلیسی از جانب موسسه‌های برتر آلمانی به دانشجویان ارائه می‌شود

میتوانید با کمک مشاوران ما در اپلای استار بهترین دوره تحصیلی آنلاین متانسب با شرایطتان را در دانشگاه‌های آلمان بیابید. با ما تماس بگیرید.

Apply-Stars-1

در این مقاله گزینه‌های مختلف تحصیل از راه دور در آلمان ارائه می‌شوند و نحوه آموزش به صورت آنلاین شرح داده خواهد شد.

روش‌های مختلف تحصیل آنلاین در دانشگاه‌های آلمان

به طور کلی دو نوع ساختار آموزشی آنلاین وجود دارد: دوره‌های تحصیلی کاملا آنلاین و دوره‌های تلفیقی. در دوره‌های کاملا آنلاین هیچ کلاس حضوری وجود نداشته و  دوره‌های تلفیقی شامل دوره‌های آموزشی در کلاس درس به همراه دوره‌های آنلاین می‌باشد. این دو ساختار در قسمت زیر شرح داده می‌شوند:

دوره‌های تحصیلی کاملا آنلاین

برای دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های مجازی آلمان دارند، گزینه‌های مختلفی در ارتباط با آموزش برنامه تحصیلی وجود دارند. تحصیل از راه دور در آلمان به این معنی است که تمامی دروس به صورت آنلاین آموزش داده می‌شوند و هیچ ارتباط شخصی بین دانشجویان وجود ندارد. در این قسمت دو ساختار آموزشی آنلاین در دانشگاه‌های مجازی آلمان شرح داده می‌شوند:

 1. یادگیری گروهی

برنامه‌های آموزشی گروهی آنلاین مطابق با روش یادگیری حضوری و سنتی طرح‌ریزی شده‌اند. در این روش آموزشی، دانشجویان در کلاس‌های آنلاین شرکت نموده و در عین حال با یکدیگر در تعامل هستند. همچنین اساتید می‌توانند دروس مورد نظر را در کلاس‌های آنلاین آموزش داده و زمانی را نیز به مباحثه‌های گروهی اختصاص دهند. این نوع کلاس‌های آموزشی نمونه‌ای از دوره‌های آموزشی گروهی محسوب می‌شوند.

 1. یادگیری مستقل

برنامه گروهی مستقل آنلاین انعطاف‌پذیری زیادی در امر آموزش را برای دانشجو فراهم می‌سازد. امکان دارد میزان محدودی از تعامل در طول دوره تحصیلی وجود داشته باشد. معمولا دروس مورد نظر از پیش ضبط شده و دانشجویان بعدا می‌توانند این دروس را ارزیابی و مشاهده کنند. دانشجویان همچنین می‌توانند در زمان‌های مختلفی دروس را مطالعه کرده و زمان آموزش را با برنامه شخصی خود تنظیم کرده و مطابقت دهند.

تحصیل آنلاین در آلمان

دوره‌های تلفیقی

این نوع از دوره‌های آموزشی، تلفیقی از یادگیری آنلاین و همچنین یادگیری به روش سنتی و با حضور در کلاس می‌باشد؛ به این معنی که برخی از دروس تنها به صورت آنلاین ارائه شده و در عین حال در برخی از مواقع نیز کلاس به صورت حضوری برگزار می‌شود. دوره‌های آموزشی تلفیقی دارای محبوبیت زیادی هستند چرا که از مزایای هر دو روش یادگیری برخوردار می‌باشند. این دوره‌های آموزشی برای دانشجویانی که تمایل به تحصیل از راه دور در آلمان دارند مناسب نمی‌باشند.

دوره‌های درسی تلفیقی – یک روش آموزشی ترکیبی

در آلمان بسیاری از دوره‌های تحصیلی تنها به صورت آنلاین و یا همراه با کلاس‌های حضوری آموزش داده می‌شوند (خصوصا برای فارغ‌التحصیلانی که تمایل به اخذ مدرک کارشناسی ارشد دارند). این دوره‌های تحصیلی به نام دوره‌های تلفیقی شناخته می‌شوند.

برای نمونه معاون اول خدمات آموزش عالی در مصر، مدرک کارشناسی ارشد خود را به صورت آنلاین اخذ نموده است و در عین حال در کلاس‌های حضوری در دانشگاه حلوان در مصر و دانشگاه لودویگزبورگ در آلمان نیز شرکت کرده است.

نحوه آموزش در دوره‌های آنلاین

محتوای دوره‌های آموزشی آنلاین به منظور یادگیری از طریق اینترنت در کلاس‌های درس مجازی طرح‌ریزی شده است. آموزش آنلاین با استفاده از روش‌های زیر انجام می‌شود:

 • آموزش دروس به شیوه تعاملی و به صورت شخصی‌سازی شده
 • فعالیت‌های چندرسانه‌ای
 • کنفرانس‌های مجازی یا ویدئویی
 • وبسایت‌های ویژه اشتراک و ویرایش محتوا برای دانشجویان
 • گفتکوهای اینترنتی به منظور اشتراک و تبادل دانش
 • کمک به دانشجویان از طریق گروه‌های واتساپ یا اسکایپ
 • حمایت و پشتیبانی شخصی از جانب اساتید

دوره‌های آموزشی تلفیقی آنلاین همچنین  شامل کارگاه‌های آموزشی و سمینار نیز می‌باشد. نحوه سازمان‌دهی این جلسات و اجباری بودن شرکت در این جلسات به دوره و مقطع تحصیلی و دانشگاه بستگی دارد.

انواع دانشگاه‌های آنلاین در آلمان

تحصیل آنلاین در کلاس‌های سنتی

برنامه‌های تحصیلی آنلاین دارای انعطاف‌پذیری زیادی از نظر آموزشی می‌باشند. دانشجویانی که تمایل به تحصیل به روش سنتی دارند، می‌توانند در دانشگاه‌هایی که دارای پردیس و کلاس‌های حضوری هستند و کلاسهای خود را به صورت آنلاین نیز در دسترس دانشجویان قرار میدهند به تحصیل بپردازند. بسیاری از دانشگاه‌های سنتی در حال حاضر خدمات آموزش آنلاین را ارائه می‌دهند. در این قسمت برخی از دانشگاه‌‌های سنتی آلمان جهت تحصیل از راه دور معرفی می‌شوند.

دانشگاه فنی کایزرسلاوترن:  تعداد دانشجویان: حدود 15000 نفر- هزینه شهریه: 4000- 0 یورو برای هر ترم

دانشگاه اولدنبورگ:  تعداد دانشجویان: حدود 15000 نفر – هزینه شهریه: 9375- 0 یورو برای هر ترم

دانشگاه لوفانا در لونبورگ:  تعداد دانشجویان: حدود 9700 نفر – هزینه شهریه: 8580 – 0 یورو برای هر ترم

تحصیل آنلاین در دوره های آنلاین دانشگاه‌های سنتی

در برخی موارد، دانشجویان به دنبال امکانات تحصیل آنلاین هستند، اما نگران کیفیت سطح آموزشی این روش می‌باشند. با استفاده از آموزش آنلاین، دانشجویان می‌توانند از تحصیل دیستانس با کیفیت بالا در آلمان بهره‌مند شوند. همچنین مدارکی که به دانشجویان از طریق تحصیل آنلاین ارائه می‌شوند، دارای اعتبار مشابه مدارک ارائه شده به روش سنتی در دانشگاه هستند. در ادامه، برخی از دانشگاه‌های برتر در آلمان که برنامه تحصیلی آنلاین ارائه می‌دهند، معرفی می‌شوند:

دانشگاه فنی آخن:  تعداد دانشجویان: حدود 46000نفر – هزینه شهریه: 10000-0 برای هر ترم

دانشگاه فرایبورگ: تعداد دانشجویان: حدود 24000 نفر – هزینه شهریه: 6000-0 یورو برای هر ترم

دانشگاه گوته در فرانکفورت: تعداد دانشجویان:  حدود 46000 نفر – هزینه شهریه: 10000 – 0 یورو برای هر ترم

دانشگاه اولم: تعداد دانشجویان: حدود 10000نفر – هزینه شهریه: 4875-0 یورو برای هر ترم

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده دوره‌های آنلاین در آلمان

علاوه بر دانشگاه‌هایی که تنها برخی از دوره‌ها را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند، تعدادی دانشگاه وجود دارند که به صورت کامل دوره‌های تحصیلی را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند یا بیشتر دوره‌ها را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند. در دوره‌های تحصیلی آنلاین کلاس به صورت حضوری وجود نخواهد داشت. در قسمت زیر دانشگاه‌هایی که فقط به صورت آنلاین دوره‌های تحصیلی را ارائه داده و یا بیشتر دوره‌ها را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند معرفی می‌شوند.

دانشگاه بین‌المللی علوم کاربردی IU

IU یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌ها آلمان است که برنامه تحصیلی را به صورت تلفیقی ارائه می‌دهد؛ به این معنی که دانشجو می‌تواند تمامی دوره را به صورت آنلاین تحصیل کرده و یا از آموزش آنلاین به آموزش رایج در پردیس دانشگاه تغییر وضعیت دهد.

در ارتباط با دانشجویانی که مایل به برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی هستند، محلی توسط IU برای دانشجویانی که به آلمان سفر می‌کنند به این منظور رزرو شده و در نظر گرفته شده است.

دانشگاه بین‌المللی علوم کاربردی IU:  تعداد دانشجویان: 70000 نفر –  هزینه شهریه: 8715- 3365 یورو

 M.A : کارشناسی ارشد علوم انسانی و هنر

 MBA: مدیریت ارشد کسب و کار

 M.Eng:  کارشناسی ارشد مهندسی

M.Sc: کارشناسی ارشد علوم پایه

B.A: کارشناسی علوم انسانی و هنر

B.Eng: کارشناسی مهندسی

B.Sc: کارشناسی علوم پایه

دانشگاه IU یکی از دانشگاه‌های‌ معتبری است که دوره‌های تلفیقی آنلاین را ارائه داده و راه را برای دانشگاه‌های مجازی آلمان به این منظور در آینده باز می‌کند. تعداد دوره‌های تحصیلی آنلاین ارائه شده توسط دانشگاه‌های سنتی اندک می‌باشد ولی این روند با توجه به پیشرفت در زمینه فن‌آوری در حال تغییر می‌باشد.

تنها دانشگاه‌های آموزش از راه دور در آلمان نیستند که برناه‌های تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند؛ برخی از دانشگاه‌های دولتی نیز ارائه‌دهنده دوره‌های تحصیلی آنلاین می‌باشند.

 

مزایا و معیب تحصیل آنلاین در آلمان

اعتبار تحصیل آنلاین در آلمان

یکی از عوامل تعیین‌کننده در تصمیم‌گیری برای شرکت در دوره‌های آنلاین، اعتبار مدارکی است که توسط دانشگاه‌ها و مقامات رسمی آموزشی در کشور محل اقامت دانشجو ارائه می‌شوند. به طور کلی، مسئولیت تایید اعتبار این مدارک بر عهده دانشگاه‌ها و مقامات رسمی آموزشی در کشور محل اقامت دانشجو است. در این راستا، آلمان با بسیاری از کشورهای جهان توافق‌نامه‌هایی برای به رسمیت شناختن مدارک دانشگاهی از طریق آموزش آنلاین منعقد کرده است.

 

هزینه تحصیل آنلاین در دانشگاه‌های آلمان

هزینه تحصیل در آلمان برای تمامی دانشجویان رایگان می‌باشد. در این کشور دانشگاه‌های دولتی شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند. تحصیل در برنامه‌های آموزشی آنلاین معمولا رایگان نمی‌باشد. با توجه به این که شرکت در دوره‌های آنلاین به تجهیزات بیشتری نیاز دارد، تحصیل در این دوره‌ها به پرداخت شهریه نیاز دارد. هزینه شهریه جهت تحصیل آنلاین برای برنامه‌های مختلف تحصیلی متفاوت است. در این قسمت شهریه‌ مورد نیاز جهت تحصیل آنلاین در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود:

 • تحصیل در بیشتر دوره‌های آنلاین به پرداخت شهریه نیاز دارد؛ تنها 2 درصد از دوره‌های آنلاین رایگان هستند.
 • میانگین هزینه شهریه برای تحصیل در دوره‌های آنلاین، 3000 تا 5000 یورو برای هر ترم می‌باشد.
 • هزینه شهریه برنامه‌های مختلف تحصیلی متفاوت می‌باشد؛ حتی دانشگاه‌ها نیز بسته به دوره تحصیلی مورد نظر امکان دارد هزینه‌ متفاوتی جهت تحصیل از دانشجویان دریافت کنند.
 • هزینه شهریه جهت تحصیل آنلاین در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر می‌باشد (برای مثال، 10000 یورو در هر ترم)

جهت انتخاب بهترین گزینه برای تحصیل آنلاین و امکان پذیرش از دانشگاه‌های مجازی آلمان، می‌توانید از مشاوره کارشناسان ما در اپلاس‌استار بهره‌مند گردید.

بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. در صورت تمایل به تحصیل در دوره‌هایی که به پرداخت شهریه نیاز دارند، میتوانید از این بورسیه‌ها استفاده کنید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در اپلای استار تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا تحصیل آنلاین در آلمان رایگان است؟

خیر با توجه به تجهیزات مورد نیاز تحصیلات آنلاین در آلمان رایگان نیست. تنها 2درصد دوره های آنلاین ارائه شده به صورت آنلاین رایگان میباشند.

آیا تمام دانشگاههای آلمان دوره های آنلاین ارائه میدهند؟

با توجه به مسائل مربوط به پاندمی کرونا اغلب دانشگاههای به ارائه دوره‌های آنلاین رو آورده‌اند اما همچنان تمام دانشگاه‌های آلمان دوره‌های آنلاین ارائه نمی‌دهند.

هزینه تحصیل در دوره‌های آنلاین دانشگاههای آلمان چقدر است؟

حدود 3000تا5000 یورد در هر ترم. این هزینه در دانشگاههای خصوصی به ترمی 10000 یورو نیز میرسد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا