کار دانشجویی در آلمان

همه چیز در‌باره کار دانشجویی در آلمان

زندگی یک سرگرمی ارزان نیست! بسیاری از دانشجویان برای ادامه‌ی بی‌دردسر زندگی پول کافی ندارند و به همین دلیل نیاز به یافتن کاری دارند که از طریق آن بتوانند امرارمعاش کنند. دراین‌ارتباط کارهای پاره‌وقتِ غیررسمی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها بهترین گزینه‌های ممکن هستند. باید بگوییم که در طول تحصیل در آلمان، شما واقعاً به یک کار دانشجویی نیاز دارید. حال سؤال اینجاست که اولاً انتظارِ یافتن چه نوع کارهایی، واقع‌بینانه است و ثانیاً چگونه می‌توانید حین تحصیل در کشور آلمان کار دانشجویی پیدا کنید؟ مطمئناً شما نیز به دنبال یک منبع اطلاعاتی مناسب دراین‌باره هستید؛ پس با ما همراه باشید تا جواب پرسش‌هایتان را بیابید.

کار در حین تحصیل در آلمان

کار و تحصیل هم‌زمان در آلمان

راه‌های زیادی برای کسب درآمد توأم با تحصیل در کشور آلمان وجود دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. قبل از هر چیز باید بگوییم که تسلط بر زبان آلمانی به نحوی قابل‌توجه شانستان را در یافتن یک کار پاره‌وقت دانشجویی افزایش می‌دهد. ضمن اینکه باید مطمئن شوید که از قواعد و قوانینی که در ارتباط با میزان ساعات کاریِ مُجاز وضع می‌شوند، تخطی نکنید. مثلاً اگر از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا مثل اتریش، هلند، دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا و… به آلمان می‌آیید مُجازید بدون محدودیت زمانی و هرقدر دلتان می‌خواهد کار کنید. بااین‌حال مثل دانشجویان آلمانی، میزان این ساعات کاری نباید از 20 ساعت در هفته بیشتر شود. در صورت تخطی از ساعات کاری مجاز، باید به سیستم تأمین اجتماعی کشور آلمان پول پرداخت کنید! اما اگر از کشوری غیر از کشورهای نامبرده به آلمان می‌آیید می‌توانید در سال به میزان 120 روز کامل یا 240 نیمروزِ کاری کار کنید. البته اگر در خودِ دانشگاه و با عناوینی مثل دستیار پژوهشی به کار مشغول شوید، می‌توانید از حد تعیین‌شده بیشتر کار کنید.

فراموش نکنید که قوانین اشتغال در ارتباط با دانشجویان خارجی بسیار سخت‌گیرانه هستند. چنانچه آن‌ها را رعایت نکنید حتی ممکن است از کشور آلمان اخراج شوید!

به مرکز شغلی (کاریابی) دانشگاه سر بزنید

حین دوران تحصیل در آلمان، نوع کارهای دانشجویی که می‌توان پیدا کرد دامنه‌ای وسیع از کار در فرودگاه تا کار در خودِ دانشگاه را دربرمی گیرد. کار در کافه‌ها و رستوران‌ها هم یکی از متداول‌ترین مشاغل دانشجویی محسوب می‌شود؛ اما یک‌راه ایده‌آل برای کار هم‌زمان با تحصیل، یافتن شغل در موسسه، کتابخانه یا سایر مراکز وابسته به دانشگاه محل تحصیلتان است. هر یک از دانشگاه‌های کشور آلمان یک مرکز کاری (Job center) دارند که در آن‌ها برای حوزه‌های کاری که نیاز به کمک دارند، جهت همکاری از خودِ دانشجویان دعوت به عمل می‌آورند. همچنین در بسیاری از دانشگاه‌ها، سرویس‌های خدمات کاریابی برای دانشجویان وجود دارند.

واضح است که این گزینه یعنی اشتغال در دانشگاه ساده‌ترین راه پیدا کردن کار است زیرا دیگر لازم نیست که به دنبال شغل‌هایی با جای خالی بگردید چون از قبل معلوم است که برای کار، دانشجویانِ خود دانشگاه مدنظر قرار دارند. به خاطر داشته باشید که این نوع از کار غالباً موقتی بوده و دارای گردش مالی بالاست و این یعنی درآمد قابل قبولی دارد. بایگانی اسناد در یک بخش خاص یا کمک در روزهایی که فروشگاه‌ها بیش‌ازحد شلوغ هستند ازجمله کارهای رایج دانشجویی در این ارتباط هستند.

البته به‌طورکلی باید گفت که میزان درآمد شما به دانش و مهارت قبلی، منطقه و صدالبته زمینه‌ای که مایلید در آن کار کنید بستگی دارد. طبیعی است که در شهرهای بزرگی مثل مونیخ، هامبورگ یا کُلن، می تونید درآمد بیشتری داشته باشید اما فراموش نکنید که به همان میزان، بابت اجاره و غذا نیز باید پول بیشتری پرداخت کنید.

به تابلوی اعلانات دانشگاه توجه کنید

تابلوی اعلانات دانشگاه یکی از منابع برتر برای یافتن فرصت‌های شغلی است. در این تابلو، هر فردی می‌تواند آگهی نیازمندی خود را در هر زمینه‌ای قرار دهد. بسیاری از مواقع، این آگهی‌ها شامل کارهای کوچکتری هستند که امکان زمانبندی انعطاف‌پذیری دارند و درآمد نسبتاً بالایی به همراه دارند. همچنین، دانشجویان باهوش اغلب تابلوی اعلانات را برای یافتن معاملات بسیار خوب کنترل می‌کنند. به ویژه دانشجویانی که در حوزه موسیقی و آلات موسیقی آشنایی دارند، ساز می‌زنند یا به زبان‌های دیگر تسلط دارند، می‌توانند از طریق آموزش این مهارت‌ها به دیگران درآمد قابل توجهی کسب کنند.

 

نشریات شغلی را دنبال کنید

نشریاتی وجود دارند که به‌طور مشخص بر مسائل شغلی در ارتباط با دانشجویان تمرکز می‌کنند که Junge Karriere یکی از آن‌هاست. این نشریات و وب‌سایت‌های مربوط به آن‌ها اطلاعات زیادی را در حوزه‌های کاری مختلف در دسترس متقاضیان قرار می‌دهند.

به دنبال یک کار "واقعی" بگردید

شما می‌توانید به‌جای تمرکز بر کار در دانشگاه، صرفاً به دنبال یافتن یک شغل عادی باشید؛ البته که برای این منظور باید زمان صرف کنید. اگر بدانید که چه شرکت‌های زیادی برای وظایف روزمره‌ی دفتری‌شان به دنبال نیروی کار هستند، احتمالاً شگفت‌زده می‌شوید و خبر خوب این است که تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان به شما نوعی اهرم قدرت و امتیازی ویژه می‌دهد زیرا قبولی و تحصیل در آن‌ها اصلاً کار ساده‌ای نیست! این راه احتمالاً طولانی‌ترین و پر چالش‌ترین راه پیدا کردن یک کار دانشجویی در آلمان است اما اگر نمرات خوبی داشته باشید احتمالاً می‌توانید کاری پیدا کنید که بعدها آن را به‌عنوان یک تجربه‌ی شغلی ارزشمند در رزومه‌‌تان ثبت نمایید.

یافتن یک کار دانشجویی در کشور آلمان چقدر آسان است؟

و حالا نوبت جواب دادن به آخرین سؤال است: یعنی میزان سهولت یافتن کار دانشجویی در آلمان! در جواب باید گفت که یافتن کار برای دانشجویان خارجی در مقایسه با دانشجویان آلمانی سخت‌تر است. طبیعی است که کارفرمایان آلمانی هم مثل هر فرد دیگری، بیشتر تمایل به استخدام افرادی داشته باشند که زبان آلمانی را به‌خوبی و به‌طور کامل صحبت کنند و با بافت فرهنگی و محیط محلی آشنا باشند. این امر ممکن است در نگاه اول کمی ترسناک باشد اما مطمئن باشید آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد دشوار نیست! در آلمان فرصت‌های کاری خیلی زیادی وجود دارند که کمی دیرتر یا زودتر، سرانجام شکار می‌شوند!

این نکته‌ای مهم برای یک دانشجوی بین‌المللی است: اینکه پشتکار و ممارست، کلید کارتان است. راهی بیابید که زبان مادری‌تان یک مزیت برایتان باشد و بدین ترتیب طولی نخواهد کشید که می‌توانید مخارج زندگی‌تان را تأمین کنید.

آیا شما هم قصد تحصیل در آلمان را دارید؟ پس با تکمیل فرم ارزیابی و بهره مندی از مشاوره های کارشناسان مجرب ما، یک مسیر مطمئن را جهت نیل به این هدف دنبال کنید.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا