تحصیل خلبانی در آلمان

علاقه‌مندان به مشاغل خلبانی، کنترل‌کننده ترافیک هوایی، مهندس پرواز، مهماندار هواپیما و دیگر حرفه‌های مرتبط با صنعت هوانوردی که به منظور  کسب شرایط و مهارت‌های لازم در سازمان بین‌المللی هوانوردی (ICAO) تمایل به یادگیری زبان آلمان دارند می‌توانند در دوره‌های ویژه خلبانی در آلمان به تحصیل بپردازند.

خدمه پرواز

صنعت هوانوردی در حال حاضر نقشی اساسی در جامعه تجارت جهانی ایفا می‌کند. در صورت تمایل به اشتغال در این زمینه، می‌توانید در دانشگاه‌های خلبانی در آلمان به تحصیل بپردازید. دانشجویان بین‌المللی در تمامی جنبه‌های صنعت هوانوردی و خلبانی، مهارت و دانش لازم را کسب خواهد کرد.

با توجه به سابقه طولانی در دستاوردهای علمی، آلمان برای افرادی که تمایل به تحصیل خلبانی دارند کشور بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

فرصت‌های شغلی مختلفی در صنعت هوانوردی قابل ارائه است و هر یک از این مشاغل دارای مسیرهای آموزشی متفاوتی هستند. امکان دارد علاقه‌مندان در زمینه خلبان بازرگانی، طراحی یا تعمیر هواپیما، برنامه‌نویسی رایانه‌ای و یا کنترل ترافیک هوایی به تحصیل در این زمینه بپردازند. همچنین فرصت‌های شغلی در زمینه عملیات، خدمات و مدیریت امور مرتبط با فرودگاه نیز موجود می‌باشند.

دوره‌های تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه‌هی آلمان در رشته مدیریت هوانوردی ارائه میشوند و دانشجویان را برای مشاغل مدیریتی در صنعت هوانوردی و خلبانی مانند ارائه‌دهنده خدمات فرودگاه و خطوط هوایی و دیگر زمینه‌های مرتبط با هوانوردی آماده می‌کنند. در برخی از دانشگاه‌ها، آموزش نظری با آموزش در حین کار ادغام شده است.

در برخی از دانشگاه‌ها، دانشجو ملزم به اخذ قرارداد آموزشی با یک شرکتِ همکار می‌باشد.

شرایط مورد نیاز جهت تحصیل در دانشگاه‌های خلبانی در آلمان


امکان دارد پیش از ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد در رشته خلبانی، به یک سال تجربه حرفه‌ای در این زمینه نیاز باشد. تحصیل خلبانی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد معمولا شامل دوره‌های پایه مانند اقتصاد، مدیریت خدمات، حقوق، حسابداری، ریاضیات و علوم کامپیوتری است.

تحصیل در این رشته در ادامه شامل لجستیک کسب و کار، مدیریت زنجیره تامین و اقتصاد هوانوردی می‌باشد. بسیاری از دانشگاه‌های برتر در آلمان، تحصیلات در مقطع کارشناسی در زمینه مدیریت هوانوردی ارائه می‌دهند و دانشجویان را برای مشاغل مدیریتی در صنعت هوانوردی و خلبانی مانند ارائه‌دهنده خدمات فرودگاه و خطوط هوایی و دیگر زمینه‌های مرتبط با هوانوردی آماده می‌کنند. به این منظور می‌توانید به وب‌سایت مربوط به هر دانشگاه جهت اطلاع از شرایط ثبت نام در دانشگاه‌های خلبانی در آلمان مراجعه کنید.

هزینه تحصیل خلبانی در آلمان

آلمان چهارمین مقصد برتر تحصیلی در جهان برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. افرادی که در رشته خلبانی در آلمان تحصیل می‌کنند، مسیر تحصیل را با هزینه مناسب آموزشی طی خواهند کرد. شرکت در دوره تحصیلات تکمیلی به پرداخت هزینه نیاز دارد، ولی در صورتی که متقاضی قبلا در دوره آموزشی کارشناسی شرکت کرده باشد، به پرداخت هزینه کمتری نیاز می‌باشد. هزینه تحصیل خلبانی در آلمان به شرح زیر می‌باشد:

متوسط هزینه شهریه دانشگاه و هزینه زندگی برای 12 ماه 

متوسط هزینه تفکیک شده تحصیل خلبانی در آلمان   متوسط هزینه سالانه تحصیل خلبانی در آلمان  

9980 دلار (8700 یورو) 

540 دلار (470 یورو)

10520 دلار (9170 یورو)

سوالات مربوط به شرایط اساسی تحصیل خلبانی در آلمان

حداقل سن برای شروع آموزش خلبانی در آلمان چقدر می‌باشد؟

برای شروع آموزش خلبانی در آلمان، بایستی حداقل 16 سال سن داشته باشید.

برای آغاز آموزش خلبانی در آلمان به چه مواردی نیاز می‌باشد؟

جهت آغاز آموزش خلبانی، به ارائه گواهی پزشکی نیاز می‌باشد. به این جهت توصیه می‌شود که با مرکز آموزش خلبانی مورد نظر که متقاضی تمایل به ثبت نام در آن دارد، مشورت شود. مرکز آموزش خلبانی راهنمایی لازم را به شما در این زمینه ارائه خواهد داد.

خلبانی المان

حداقل شرایط تحصیلی برای شروع آموزش خلبانی چیست؟

در ارتباط با مدرک مورد نیاز تحصیل خلبانی بایستی توجه شود که حداقل شرایط تحصیلی برای شروع آموزش خلبانی، ارائه مدرک پایان تحصیلات دبیرستان می‌باشد.

برای تحصیل خلبانی به چه سطح زبانی نیاز می‌باشد؟

با توجه به این که زبان بین‌المللی صنعت هوانوردی انگلیسی می‌باشد، توصیه می‌شود حداقل از استانداردهای سطح 4  زبان انگلیسی پیش از دریافت گواهینامه خلبانی  برخوردار باشید. جهت بهبود زبان انگلیسی، می‌توانید پیغامی برای ما ارسال کرده و در ارتباط با دوره‌های آموزش زبان مورد نظر اطلاعات لازم به شما ارائه خواهد شد.

حداکثر سن برای خلبانان خطوط هوایی در آلمان چقدر می‌باشد؟

سن بازنشستگی برای خلبانان خطوط هوایی 65 سال می‌باشد.

یادگیری خلبانی شامل چه مراحل آموزشی می‌باشد؟

به طور کلی آموزش خلبانی شامل شش مرحله می‌باشد و متقاضی بایستی بسته به هدف آموزشی، مرحله مورد نظر را تکمیل کند. مراحل آموزش خلبانی به ترتیب زیر می‌باشند:

 • گواهینامه خلبان دانشجویی (SPL) 

گواهینامه خلبان دانشجویی، اولین گواهینامه خلبانی است که بایستی کسب کنید. با استفاده از این گواهینامه می‌توانید دوره آموزش خلبانی را آغاز کنید.

 • گواهینامه خلبانی خصوصی یا شخصی (PPL) 

این گواهینامه، به شما اجازه پرواز انفرادی یا پرواز با مسافر یا بار را می‌دهد (بدون دریافت هزینه‌). جهت دریافت این گواهینامه شما بایستی:

الف) حداقل 17 سال سن داشته باشید.

ب) حداقل 45 ساعت آموزش پرواز در هواپیما یا TMG را گذرانده باشید. امکان دارد 5 ساعت از این دوره آموزشی در FSTD تکمیل شده باشد؛ آموزش پرواز حداقل شامل موارد زیر باشد:

1) 25 ساعت آموزش پرواز دو نفره

2) 10 ساعت پرواز انفرادی تحت نظارت؛ شامل حداقل 5 ساعت پرواز انفرادی ناوبری با حداقل 1 پرواز ناوبری (به مسافت حداقل 270 کیلومتر). در طول این آموزش هواپیما در دو فرودگاه (متفاوت از فرودگاه مبدأ) فرود خواهد آمد.

 • گواهینامه خلبانیِ بازرگانی (CPL)

جهت کسب درآمد توسط پرواز با هواپیما، بایستی گواهینامه خلبانی بازرگانی را کسب کنید. این گواهینامه به شما اجازه می‌دهد که به صورت حرفه‌ای از این شغل کسب درآمد کنید. جهت کسب این گواهینامه شما بایستی:

الف) حداقل 18 سال سن داشته باشید

ب) دوره آموزش 150 ساعته را که شامل تست‌های ارزیابی پیشرفت متقاضی می‌شود را تکمیل کنید (ممکن است 5 ساعت از کل دوره به آموزش با ابزار و دستگاه ویژه پرواز اختصاص یابد). در طول 150 ساعت دوره آموزشی، متقاضی ملزم به انجام موارد زیر می‌باشد:

1)تکمیل حداقل 80 ساعت آموزش دو نفره ؛ امکان دارد 5 ساعت از این دوره به آموزش با ابزار و دستگاه ویژه پرواز اختصاص یابد.

2) تکمیل 70  ساعت پرواز به عنوان  PIC. 55 ساعت از این زمان ممکن است به عنوان SPIC انجام شود.

3) تکمیل 20 ساعت پرواز سراسر به عنوان PIC، شامل پرواز ناوبری  VFR به مسافت حداقل 540 کیلومتر که در طی این مسیر، بایستی فرود در دو فرودگاه متفاوت از فرودگاه مبدأ انجام شود.

4) تکمیل 5 ساعت پرواز شامل 3 ساعت آموزش دو نفره که شامل حداقل 1 ساعت پرواز ناوبری و 5 برخاست (Take off) تک‌نفره هواپیما و 5 فرود تک‌نفره می‌باشد.

5) 10 ساعت آموزش با ابزار و دستگاه ویژه پرواز. امکان دارد 5 ساعت از این دوره به آموزش در FNPT I، FNPT II یا FNS اختصاص یابد.

6) 5 ساعت پرواز در هواپیما دارای مجوز برای حمل حداقل 4 نفرکه  دارای ملخ با گام متغیر و ارابه فرود متحرک باشد.

مدرک دوره آموزشی IR (Instrument rating) و مدرک دوره آموزشی هواپیمای چند موتوره (Multi engine) به گواهینامه خلبانی شما اضافه خواهند شد.

 • گواهینامه دوره آموزشی IR (Instrument rating) 

در این دوره آموزشی متقاضی نحوه پرواز با هواپیما در هر نوع شرایط آب و هوایی را تنها با استفاده از ابزار و تجهیزات ویژه پرواز می‌آموزد. مراکز آموزش خلبانی این دوره را به همراه دوره آموزش خلبانیِ بازرگانی ارائه می‌دهند. ولی متفاضی می‌تواند این گواهینامه را جداگانه نیز اخذ کند.

 • گواهینامه دوره آموزشی پرواز با هواپیمای چند موتوره (MER) 

در این دوره شما نحوه پرواز با هواپیمای چند موتوره را خواهید آموخت. مراکز آموزش خلبانی این دوره را به همراه آموزش خلبانی خصوصی یا شخصی و آموزش خلبانی بازرگانی ارائه می‌دهند. البته متفاضی می‌تواند این گواهینامه را جداگانه نیز اخذ کند.

 • گواهینامه خلبانیِ حمل و نقل هوایی (مسافربری) (ATPL) 

این گواهینامه بالاترین سطح گواهینامه خلبانی محسوب شده و به شما این امکان را می‌دهد که در شرکت‌های ترابری هوایی به عنوان خلبان فرمانده عمل کنید. جهت اخذ این گواهینامه شما بایستی:

الف) حداقل 21 سال سن داشته باشید

ب) گواهینامه‌های MPL یا CPL (A) و گواهینامه دوره آموزشی IR را اخذ کرده باشید.

ج) حداقل 1500 ساعت پرواز با هواپیما انجام داده باشید.

فرصت‌های شغلی رشته خلبانی در آلمان


بسیاری از خلبان‌ها تمایل به اشتغال در یک  مسیر شغلی مشخص دارند. با استفاده از گواهینامه خلبانی می‌توانید در مشاغل زیر به کار مشغول شوید:

 • خلبان خطوط هوایی بزرگ یا خطوط هوایی منطقه‌ای
 • خلبان شرکتی یا تجاری
 • خلبان هواپیمای باری
 • خلبان چارتر/  تاکسی هوایی
 • مسئول آموزش (مربی) پرواز با هواپیما
 • خلبان پزشکی/ آمبولانس هوایی
 • خلبان ویژه امور کشاورزی

دانشگاههای خلبانی در آلمان


دانشگاه بین‌المللی علوم کاربردی 

باد هونف، آلمان 

کارشناسی مدیریت خلبانی

با تحصیل در مقطع کارشناسی مدیریت خلبانی، آموزش اصول پایه آکادمیک و مهارت‌های مدیریت بازرگانی را دریافت خواهید کرد و دانش مرتبط با چارچوب نظارتی و مؤسسات صنعت هوانوردی را به دست خواهید آورد. همچنین، این برنامه تحصیلی به شما امکان می‌دهد تا با مدیریت شرکت‌های جهانی و قابلیت‌های بین فرهنگی آشنا شوید. همچنین، شما با استفاده از برنامه‌های شبیه‌سازی پرواز، فرصتی برای ارزیابی مهارت‌های مدیریت خطوط هوایی خواهید داشت.

مقطع: کارشناسی علوم انسانی   شروع ترم:  ژانویه 2022     مدت تحصیل: 36 ماه (تمام‌وقت)  نوع آموزش: حضوری (پردیس دانشگاه )

زبان تدریس: انگلیسی

¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯

مرکز فارغ‌التحصیلان بین‌المللی 

برمن، آلمان 

کارشناسی ارشد مدیریت هوانوردی

با اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت هوانوردی، شما به بینش لازم برای فهم سیستم‌های هوانوردی، از جمله خطوط هوایی، تسهیلات سرویس‌های پرواز و مراجع قانونگذاری، دست خواهید یافت. برای ورود به این رشته تحصیلی، متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی در مطالعات سیستم‌های هوانوردی باشند.

مقطع:کارشناسی ارشد             شروع ترم:-        مدت تحصیل: 2 ترم (تمام‌وقت)    نوع آموزش:حضوری (پردیس دانشگاه)

زبان تدریس: انگلیسی

¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯

مرکز فارغ‌التحصیلان بین‌المللی (دانشگاه فنی علوم کاربردی ویلداو )

کارشناسی ارشد مدیریت هوانوردی در ویلداو

آلمان

صنعت هوانوردی یکی از پویاترین بخش‌های تجاری در سراسر جهان است و به متقاضیان حرفه‌ای فرصت‌های شغلی مناسبی ارائه می‌دهد. با پیشرفت فن‌آوری‌های مدرن، نیازهای زیست‌محیطی و افزایش رقابت، ساختار این صنعت به طرز چشمگیری تغییر کرده است و در آینده نیز تغییرات بیشتری پیش‌بینی می‌شود.

مقطع: کارشناسی ارشد    زبان تدریس: انگلیسی، آلمانی

¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯

موسسه فن‌آوری ویلداو 

کارشناسی ارشد مدیریت هوانوردی

ویلداو، آلمان

امروزه صنعت هوانوردی یکی از پویاترین صنایع در حال رشد در جهان به شمار می‌رود. صنعت هوا-فضا  از نظر استراتژیک و فن‌آوری دارای بازار بسیار مناسبی می‌باشد.

مقطع: کارشناسی ارشد          شروع ترم:-      مدت تحصیل: 2 سال (پاره وقت)       نوع آموزش:حضوری (پردیس دانشگاه)

¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحیل رشته خلبانی در آلمان با کارشناسان ما در اپلای استار تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا