تحصیل مهندسی صنایع غذایی در کانادا

تحصیل صنایع غذایی در کانادا

مهندسی صنایع غذایی، جزو رشته‌های تحصیلی میان رشته‌ای است که از تئوری‌های شیمی، میکروبیولوژی و سایر علوم زیستی برای مطالعه مواد غذایی استفاده میکند. این رشته از تحقیق و پژوهش جهت توسعه و ارزیابی محصولات غذایی جدید و تعیین فرآیندهای مربوط به تولید و ارائه این محصولات استفاده می‌کند. در رشته صنایع غذایی همچنین، روش‌های نگهداری و جلوگیری از فساد انواع مختلف مواد غذایی و روش های کنترل ایمنی و کیفیت مواد غذایی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

صنایع غذایی کانادا

 

موضوعات اصلی تحت پوشش رشته صنایع غذایی موضوعاتی مانند: کنترل ایمنی و کیفیت مواد غذایی، فرآوری و تولید مواد غذایی، فرآوری محصولات حیوانی برای مصرف انسانی، مهندسی مواد غذایی، علم و فناوری غلات، میکروبیولوژی و فرآوری شراب، مواد غذایی کاربردی و سلامت تغذیه هستند.

جدا از دانش اساسی در فرآوری و تولید مواد غذایی، دانشجویان با تحصیل در این رشته، مهارت‌هایی برای ارزیابی روش‌های نوین جایگزین در تولید مواد غذایی را می‌آموزند و همچنین دانشی عمیق در مورد بازار تجاری مواد غذایی کسب میکنند.

آنها همچنین می‌توانند تعیین کنند که آیا روش‌های تولید مواد غذایی مطابق با استانداردهای مصرف کننده و صنعت است یا خیر. اکثر برنامه‌های تحصیلی رشته صنایع غذایی، دوره‌های کارآموزی در شرکت‌های متعلق به صنایع غذایی را ارائه می‌کنند تا فرصت کسب تجربه عملی کار در این حوزه را  برای دانشجویان فراهم کنند.

فارغ التحصیلان این رشته از دانشگاه‍های کانادا می‌توانند جایگاه‌های شغلی مانند: پژوهشگر زمینه تحقیق و توسعه مواد غذایی، ناظر کیفی مواد غذایی، مدیر کارخانه تولید مواد غذایی، زیست شناس مولکولی مواد غذایی و شیمی‌دان طراح طعم را داشته باشند.

صنایع غذایی در کانادا با بکارگیری اصول علمی درتولید، توسعه و نگهداری منابع غذایی، دانش مهمی را در مورد منابع تغذیه‌ای به جامعه ارائه می‌دهد. افرادی که در رشته صنایع غذایی تحصیل می‌کنند می‌توانند به عنوان تولید کنندگان محصولات غذایی، متخصصان کنترل کیفیت یا به عنوان نمایندگان فروش برای شرکت‌های فناوری غذا و تولید مواد غذایی کار کنند.

مطالعه علوم و فناوری صنایع غذایی در کانادا درها را به روی طیف گسترده‌ای از گزینه‌های شغلی باز می‌کند. شما با تحصیل این رشته می‌توانید خود را در یک آزمایشگاه تحقیقاتی تصور کنید که جدیدترین محصولات غذایی را تولید می‌کند و جهت عرضه آنها روانه قفسه‌های فروشگاه‌های مواد غذایی می‌کند، یا میتوانید خود را در محیط یک کارخانه تصور کنید که در آن نحوه نگهداشت و ایمنی مواد غذایی را کنترل می‌کنید.

اگر علاقه‌مند هستید که کنجکاوی علمی و اشتیاق خود به غذا را به شغل آینده خود تبدیل کنید و به عنوان مهندس صنایع غذایی مشغول بکار شوید، باید نکات زیر را مطالعه کنید.

دوره های آموزشی فناوری صنایع غذایی در کانادا


بسته به اهداف شغلی شما، هنگام انتخاب یک برنامه تحصیلی در رشته فناوری صنایع غذایی، چندین گزینه پیش روی شما وجود دارد. برنامه‌های تحصیلی برخی از کالج‌ها بیشتر بر نوآوری و خلاقیت در تولید مواد غذایی تمرکز دارند، در حالی که برخی دیگر بیشتر بر روی جنبه علمی و آنالیز مواد غذایی تمرکز دارند.

دوره های تحصیلی ۲ الی ۳ ساله دیپلمای رشته علوم و فناوری صنایع غذایی در کانادا، عموماً شامل دوره‌های تولید محصولات غذایی، شیمی مواد غذایی، میکروبیولوژی و کنترل ایمنی مواد غذایی و همچنین تکنیک‌های فرآوری و بسته بندی مواد غذایی می‌شوند. همه این برنامه‌های تحصیلی شامل تجهیزات آزمایشی و محیط آزمایشگاهی هستند که در آنها می‌توانید مهارت‌های خود را بصورت عملی تمرین کنید، و برخی از این برنامه‌های تحصیلی نیز گزینه کارآموزی را ارائه می‌دهند.

از طرفی می‌توانید برای دریافت گواهینامه تکنسین مواد غذایی یک ساله نیز اقدام کنید تا برای یک حرفه  عملی در صنعت تولید مواد غذایی و نوشیدنی آماده شوید.

آزمایشگاه صنایع غذایی

شرایط عمومی پذیرش در رشته ی صنایع غذایی در دانشگاه‌های کانادا

اکثر برنامه‌های تحصیلی رشته  صنایع غذایی در دانشگاه‌های کانادا به دیپلم Grade 12 دبیرستان انتاریو (OSSD) یا معادل آن (با الزام به گذراندن دروس ریاضیات و انگلیسی) نیاز دارند. جهت پذیرش در برنامه‌هایی با تمرکز بر علوم غذایی، ایمنی مواد غذایی و تولید محصولات غذایی ممکن است گذراندن دوره‌های زیست شناسی و شیمی دبیرستان نیز الزامی باشد.

برای پذیرش در برخی از برنامه های تحصیلی، سابقه آموزش های آشپزی، مزیت محسوب میشود. بهتر است برای جزئیات بیشتر با کالج و دانشگاه انتخابی خود تماس بگیرید.

لیسانس [B.Sc] صنایع غذایی


الزامات و شرایط پذیرش

دانشجویان برای پذیرش در این برنامه باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • معدلA  در پایه های ۱۰، ۱۱ و ۱۲
 • نمره ی B+ در دروس پیش نیاز( ریاضی و علوم)
 • ACT 28 (نمرات فرعی ریاضیات و علوم ≥ 27، دیگر دروس ≥ 24) و یا
 • SAT: EB Read & Writing 670، ریاضی 670 و تست موضوعی: 650 در هر موضوع

دانشجویان باید در مورد مبانی پایه ریاضیات و فیزیک دانش کافی داشته باشند.

توضیحات برنامه تحصیلی

 • دانشجویان می‌توانند مقطع لیسانس رشته صنایع غذایی را در ۳ سال به پایان برسانند.
 • دانشجویان برای فارغ التحصیلی در رشته صنایع غذایی باید ۹۰ واحد درسی را با موفقیت بگذرانند.
 • دانشجویان در آزمایشگاه‌های مجهز بصورت نظری و عملی تحصیل میکنند.
 • تحصیلات مقطع لیسانس صنایع غذایی، آموزش‌های پیشرفته‌ای را در زمینه آنالیز موارد زیر به دانشجویان ارائه می دهد:
  • اصول آنالیز مواد غذایی ۱
  • شیمی مواد غذایی
  • فناوری میوه و سبزیجات پس از برداشت
  • تغذیه و سلامت
  • شیمی بیوفیزیک مواد غذایی
 • علاوه بر دروس تکمیلی فنی، دانشجویان در رشته صنایع غذایی، دروس تکمیلی عمومی علوم اجتماعی، مطالعات مدیریت و علوم انسانی را نیز می گذرانند.
 • این برنامه تحصیلی مختص دانشجویان علاقه‌مند به رشته ی صنایع غذایی در نظر گرفته شده است.
 • در این رشته، دانشجویان با فرآوری مواد غذایی، شیمی مواد غذایی، کنترل کیفیت و آنالیز محصولات غذایی، استانداردها و مقررات تولید مواد غذایی آشنا می‌شوند.
 • این رشته تحصیلی، فارغ التحصیلان را برای استخدام به عنوان پژوهشگر در شرکت های خصوصی یا دولتی، در زمینه های نظارتی، تحقیقاتی، کنترل کیفیت یا ظرفیت تولید محصول آماده می کند.
 • فارغ التحصیلان این رشته واجد شرایط علمی برای عضویت در موسسه علوم و فناوری غذایی کانادا (CIFST) هستند.
 • فارغ التحصیلان رشته صنایع غذایی با گرایش علوم غذایی نیز واجد شرایط عضویت در موسسه فناوران مواد غذایی (IFT) میباشند.
 • فرصت های شغلی پس از اتمام تحصیل در رشته صنایع غذایی برای دانشجویان عبارتند از:
  • پژوهشگر حوزه فناوری مواد غذایی
  • متخصص تغذیه.
  • پژوهشگر فرآیند تولید محصول غذایی
  • مدیر کنترل کیفیت.
  • مسئول واحد نظارتی.
  • تکنسین آزمایشگاه علمی و … با میانگین حقوق۲۷،۲۵۰ دلار آمریکا.

نکات مهم برنامه تحصیلی

نوع مدرک

لیسانس

مدت زمان

۴ سال

هزینه

95,356.68 دلار کانادا برای ۴ سال

نوع تحصیل

تمام وقت

ورودی/ پذیرش

پاییز (مهلت ثبت نام تا – ۱۵ ژانویه)

مهارت زبانی

آیلتس، تافل

لیست اسناد  و مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 • مدارک و ریز نمرات مقطع دیپلم : دانش آموزان باید یک کپی از ریز نمرات اصلی خود را ارسال کنند.
 • توصیه نامه: دانش آموزان باید دو توصیه نامه ارسال کنند.
 • نمرات ELP(آزمون مهارت زبان):دانش آموزان باید نمرات مهارت زبان انگلیسی خود مانند آیلتس، تافل یا سایر نمرات آزمون مهارت زبان را ارسال کنند.

میزان شهریه و بودجه مالی مورد نیاز تحصیل

شهریه و هزینه های تحصیل

سال

سال ۱

سال ۲

سال ۳

سال۴

هزینه های تحصیل

۲۳۸۳۹.۱۷ دلار کانادا

۲۳۸۳۹.۱۷ دلار کانادا

۲۳۸۳۹.۱۷ دلار کانادا

۲۳۸۳۹.۱۷ دلار کانادا

بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی

نام  بورسیه

میزان کمک هزینه

واجد شرایط بودن دانشجویان بین المللی

آخرین مهلت درخواست

بورسیه MBA

۹۹۳۵.۲۱ دلار کانادا

بله

۱۵ مارس ۲۰۲۱

بورسیه دانشکده مک گیل

متغیر

بله

موعد مقرر ندارد

بورسیه تحصیلی Go Clean

۴۴۴۵ دلار کانادا

بله

۳۱ دسامبر ۲۰۲۰

بورسیه های(ISC)

متغیر

بله

۱۹ فوریه ۲۰۲۱

برنامه بورسیه تحصیلی کالجدونیا

۱۹۰.۵ دلار کانادا

بله

موعد مقرر ندارد

جرد جی دیویس گرانت

۱۲۷۰ دلار کانادا

بله

موعد مقرر ندارد

بورسیه دبش کمال

۱۷۵۸.۹۵ دلار کانادا

بله

۳۰ آوریل ۲۰۲۰

بورسیه تحصیلی مایکروسافت

متغیر

بله

موعد مقرر ندارد

بورسیه علوم Axol

۲۵۴۰ دلار کانادا

بله

۱ ژانویه ۲۰۲۰

بورسیه دانشجویی بین المللی BrokerFish

۱۲۷۰ دلار کانادا

بله

۲۱ دسامبر ۲۰۲۰

بورسیه های بنیاد ASID

۵۰۸۰ دلار کانادا

بله

موعد مقرر ندارد

بورسیه تحصیلی QS

متغیر

بله

۳۰ آوریل ۲۰۲۲

بورسیه فناوری آینده VueVille

۱۲۷۰ دلار کانادا

بله

۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰

بورسیه فورکتیپ

متغیر

بله

۳۰ آگوست ۲۰۲۰

صنایع غذایی (کارشناسی ارشد، دکتری)


به عنوان یک دانشجوی فارغ التحصیل در رشته صنایع غذایی، شما از نزدیک با محققان در پروژه‌های هیجان‌انگیز و مشترک در زمینه‌هایی مانند کنترل ایمنی غذا و منابع آب، بیوتکنولوژی و تولید محصولات غذایی جدید سالم، همکاری خواهید کرد.

این برنامه‌های تحصیلی، فرصت کار کلاسی و تحقیقاتی در رابطه با فناوری فرآیندهای غذایی، میکروبیولوژی مواد غذایی، روغن‌های خوراکی، طراحی مهندسی، بیوشیمی ، پروتئین‌ها و آنزیم‌ها، رئولوژی مواد غذایی و علم نوشیدنی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. طیف گسترده‌ای از تجهیزات آنالیز مواد غذایی، کارخانه‌های آزمایشی و آزمایشگاه‌های مجهز، فرصت‌های منحصر به فردی را جهت آموزش و تحقیق برای فارغ التحصیلان فراهم می‌کند وچنین موسساتی از دانشجویانی که دارای مدرک در رشته‌های صنایع غذایی، مهندسی، شیمی یا بیوشیمی، میکروبیولوژی یا زیست‌شناسی هستند دعوت به همکاری می‌کنند. برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، زمینه تحصیل در دانشکده‌های موسسه فناوری شیلات کانادا، که یک مرکز تخصصی برای تحصیلات تکمیلی و تحقیقات در علوم غذایی و مهندسی فرآیندهای غذایی با تاکید بر غذاهای دریایی است، را فراهم میکند.

الزامات برنامه تحصیلی

برای مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان باید ۴ ترم را بگذرانند. در حالی که برای مقطع دکتری، ۴ ترم دیگر نیز به برنامه تحصیلی دانشجویان اضافه می‌شود.

دوره‌های مورد نیاز(ترم‌های تحصیلی) برای اخذ مدرک ممکن است از دانشجویی به دانشجوی دیگر با توجه به پیشینه تحصیلی وی متفاوت باشد. دانشجویانی که پیشینه یا سابقه تحصیلی آنها در یک یا چند دوره کارشناسی ناقص باشد، باید چنین دوره‌هایی را با حداقل معدل “B” به پایان برسانند.

در موارد خاص، ممکن است دانشجو ملزم شود که یک سال کامل دوره‌های مقطع کارشناسی را بگذراند. این دوره‌ها توسط استاد راهنما و مشاور دانشجوی تحصیلات تکمیلی انتخاب می‌شوند. دانشجویان حین گذراندن دوره‌های کارشناسی یک ساله ، مجاز به دریافت کمک هزینه تحصیلی نخواهند بود و فقط در شرایط بسیار استثنایی دانشجو حداقل تعداد دروس(واحد درسی) را می‌گذراند.

دانشجویان می‌توانند از مشاور دانشجویی مقطع کارشناسی ارشد، استاد راهنما و هیئت داوران پایان نامه در مورد انتخاب دروس و تعداد واحدی که باید برای اخذ مدرک گذرانده شوند، مشاوره بگیرند.

 

انتظار می‌رود که اکثریت دانشجویان واحد‌های درسی را در سال اول تحصیلی تکمیل کنند، به این ترتیب برای یک دانشجوی کارشناسی ارشد دو یا سه ترم برای تکمیل پروژه تحقیقاتی زمان در اختیار خواهد داشت.

الزامات پایان‌نامه

پروژه پایان‌نامه با نوشتن یک پروپوزال تحقیقاتی آغاز می‌شود. پروپوزال قبل از شروع تحقیق تایپ شده و به استاد راهنما ارائه می‌شود. پروپوزال باید شامل مقدمه، بررسی علمی و تعریف مشکل باشد. شرح مواد و روش‌ها و همچنین جدول زمانی آزمایشی برای تکمیل مراحل مختلف پروژه نیز باید گنجانده شود.

کمیته پایان‌نامه که توسط استاد راهنما انتخاب می‌شود، با دانشجو ملاقات می‌کند و قبل از انجام تحقیق توسط دانشجو در مورد پروپوزال و پروژه با وی بحث می‌کنند.

کمیته پایان‌نامه ممکن است چندین بار در طول پروژه برای بحث در مورد پیشرفت دانشجو تشکیل جلسه دهد. پس از اتمام پروژه با رضایت کمیته راهنما، دانشجو برای ارائه  پایان‌نامه و دفاع از پایان نامه خود در آزمونی شفاهی شرکت میکند.

طول تحصیل

 • کارشناسی ارشد – زمان معمول برای تکمیل ۲ سال است
 • دکتری – زمان معمول برای تکمیل ۳ الی ۴ سال است

تامین بودجه

در بعضی موارد، بودجه تحصیلی دانشجو از طریق کمک هزینه‌های تحقیقاتی اعضای هیئت علمی تأمین می‌شود. این فرایند تأمین بودجه مالی شامل کمک به هزینه‌های تحصیلات تکمیلی است که به صورت ماهانه به دانشجو پرداخت می‌شود. از دانشجو انتظار می‌رود تا تمام دوره‌ها را طبق مقررات تحصیلی که در تقویم درج شده است، به پایان برساند و در طول سال برای انجام پروژه تحقیقاتی که در پروپوزال پایان‌نامه تعریف شده است، در محیط دانشگاه حضور داشته باشد. برای استفاده از مرخصی سالانه، دانشجو باید با استاد راهنمای خود مشورت کند.

دانشجویان حتی می‌توانند با تدریس به عنوان دستیار آموزشی تحت برنامه، دستیار آموزشی پاره وقت ( PTTA)، حقوق یا دستمزد نیز دریافت کنند که این امر به تامین بودجه مالی تحصیلی مورد نیاز آنها کمک میکند.

استاد راهنما، مسئول تامین بودجه مالی مواد و لوازم مورد نیاز برای تکمیل پروژه تحقیقاتی می‌باشد. لازم به ذکر است که آنها میتوانند در تامین بودجه مالی مورد نیاز پروژه، از آژانس‌های بین‌المللی که بر روی دانشجویان خارجی سرمایه‌گذاری میکنند، کمک بگیرند.

سایر هزینه‌ها بر عهده خود دانشجو می‌باشد. این هزینه‌ها شامل: شهریه، کتاب، لوازم تحریر، پایان نامه و غیره است.

امکانات و تاسیسات تحقیقاتی

 • کارخانه آزمایشی تولید فرآورده‌های غذایی و آبزیان
 • آزمایشگاه‌های آنالیز و کنترل کیفی مواد غذایی
 • آزمایشگاه شیمی مواد غذایی و اتاق ابزار و تجهیزات
 • آزمایشگاه روغن‌های فرآوری شده از آبزیان
 • آزمایشگاه رئولوژی آنالیز بافت

محققان به طور فعال در پروژه‌های مشترک در زمینه‌هایی مانند کنترل کیفی ایمنی غذا و آب، علم آبجوسازی، بیوتکنولوژی و تولید محصولات جدید مشارکت دارند تا گامی موثر در زمینه سلامت مواد غذایی و تولید مواد غذایی مغذی بردارند.

شرایط پذیرش

 • دانشجویان تحصیلات تکمیلی بر اساس سابقه تحصیلات دانشگاهی و همچنین فراهم بودن زمینه برای پروژه تحقیقاتی مد نظر و بودجه مالی پذیرش می‌شوند.
 • داوطلبان باید شرایط عمومی پذیرش در دانشکده تحصیلات تکمیلی را داشته باشند.

میزان حقوق و مشاغل مرتبط با صنایع غذایی


صنعت فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی یکی از بزرگترین صنایع تولیدی در کانادا است. تنها در استان انتاریو بیش از ۱۱۰۰۰ نفر در این حوزه مشغول به کار هستند. علاوه بر فعالیت در صنعت تولید مواد غذایی، فارغ‌التحصیلان رشته صنایع غذایی می‌توانند در سازمان‌های دولتی به عنوان ناظران مقررات و بازرسان مواد غذایی مشغول به کار شوند.

صنایع غذایی در کانادا

مشاغل احتمالی رشته صنایع غذایی عبارتند از:

 • رئیس بخش تولید محصول
 • مدیر تولید مواد غذایی
 • نظارت و بازرسی صنایع غذایی
 • کارشناس بسته بندی مواد غذایی
 • تکنسین فرآوری مواد غذایی
 • کارشناس تولید و نگهداری مواد غذایی

بسته به برنامه  تحصیلی مورد انتخاب و جایگاه شغلی که در آینده بدست می‌آورید، حقوق اولیه در زمینه صنایع غذایی می تواند از ۲۸۰۰۰ تا ۵۵۰۰۰ دلار در سال متغیر باشد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا