تحصیل در کالج‌های آلمان

تحصیل در کالج‌های آلمان

آلمان مقصد تحصیلی محبوب برای بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در خارج کشور است. به خصوص پس از اتمام دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و قبل از ورود به دانشگاه ممکن است خیلی ها ترجیح بدهند تا تحصیلات عالی و پس از آن تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه‌های کشور آلمان، معتبرترین نظام آموزشی اروپا، شروع کنند. اما بسیار مهم است که بدانید نظام آموزش ابتدایی و متوسطه در آلمان 13 سال است و از آنجا که در کشور ما نظام آموزشی قبل از دانشگاه 12 سال می‌باشد بنابراین باید قبل از شروع دوره کارشناسی در آلمان، خودتان را برای یک دوره تحصیلی تقریبا یکساله در کالج های کشور آلمان آماده کنید. ما در اپلای‌استار با شما همراه میشویم تا در این مقاله تمام اطلاعات مورد نیاز برای دوره‌های تحصیلی در کالج‌های کشور آلمان را باهم بررسی کنیم.

برای تحصیل در آلمان به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا، بایستی در ابتدا از اعتبار مدارک قبلی خود در دانشگاه‌های آلمان اطمینان حاصل کنید. هرگونه مدرک اخذ شده در کشور زادگاه متقاضی، بایستی به زبان آلمانی ترجمه شود چرا که در غیر این صورت مدارک به رسمیت شناخته نمی‌شوند. تعداد کمی از مدارک تحصیلی خارجی معادل با مدارک تحصیلی آلمانی در نظر گرفته می‌شوند.

کالج‌های آلمان به شما کمک می‌کنند که با فرهنگ آکادمیک در آلمان آشنا و سازگار شوید. به این منظور، انواع کالج‌ها در کشور آلمان دوره‌های مختلف تحصیلی ویژه متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی را ارائه می‌دهند. اساتید برجسته و متخصص در این کالج‌ها در این جهت با شما همکاری می‌کنند.

بسیاری از دانشجویان خارجی که اطلاعی از سیستم تحصیلی در آلمان ندارند، نگران روند تحصیل در این کشور هستند. کالج‌های آلمان راه حل مناسب جهت رفع این مشکل را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

کالج‌های آلمان دولتی و یا خصوصی هستند. تحصیل در آلمان در کالج‌های دولتی رایگان است. تحصیل در کالج‌های خصوصی مستلزم پرداخت شهریه است. مبلغ شهریه برای برخی از دانشجویان که تمایل به تحصیل در دوره‌های خاص دانشگاهی دارند، مناسب می‌باشد. امکان دارد مدارک اخذ شده در برخی از کالج‌های خصوصی آلمان توسط بعضی از دانشگاه‌‌های آلمان به رسمیت شناخته نشوند؛ به همین دلیل پیش از ارسال درخواست برای تحصیل در این کالج‌ها ارزیابی لازم را انجام دهید.

اگرچه بسیاری از دانشجویان تحصیل در کالج را نوعی اتلاف وقت در نظر می‌گیرند، اما طبق تحقیقات انجام شده دانشجویان بین‌المللی که پیش از دانشگاه، در کالج به تحصیل می‌پردازند از دیگر افراد موفق‌تر عمل می‌کنند.

کالج‌‌های آلمان در واقع نقش پلی جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را برای دانشجویان بین‌المللی ایفا می‌کنند. هدف از تحصیل در کالج‌های آلمان، کسب آمادگی توسط دانشجویان جهت شرکت در آزمون نهایی کالج (Feststellungsprüfung یا FSP) و اخذ مدرک آن می‌باشد. پس از قبولی در این آزمون دانشجو می‌تواند  با ارائه این مدرک در دوره تحصیلی مورد نظر در دانشگاه‌های آلمان به تحصیل مشغول گردد. کالج‌های آلمان دوره‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان ارائه می‌دهند تا دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان آمادگی لازم را کسب کنند. کالج‌ها این فرصت را در اختیار دانشجو قرار می‌دهند تا اصول اولیه زبان آلمانی را بیاموزند و یا سطح مهارت‌های زبان آلمانی را ارتقا دهند. همچنین در کالج‌های آلمان، دانشجو با ساختار تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان آشنا می‌شود.

معمولا دوره‌های تحصیلی کالج‌ها در آلمان برای مدت 4 ترم تحصیلی و یا یک سال تحصیلی کامل طول می‌کشد. هدف از شرکت در این دوره‌ها، کسب مهارت و دانش کافی مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر می‌باشد.

بسته به رشته مورد نظر جهت تحصیل در آلمان، شما بایستی در یکی از دوره‌های زیر در کالج تحصیل کنید.

انواع کالج‌ها در کشور آلمان: کالج های مرتبط با دانشگاه و کالج های مرتبط با علوم کاربردی

موضوع رشته تحصیلی و نوع دانشگاه مورد نظر شما در آلمان، در انتخاب نوع کالجی که بایستی در آن تحصیل کنید تاثیر دارند چرا که رویکردهای مختلفی جهت یادگیری موضوعات مختلف درسی وجود دارد. (برای مثال رشته‌های STEM در مقابل رشته‌ نظریه‌های اجتماعی). در ارتباط با برخی از رشته‌ها، شما می‌توانید دانشگاه و یا دانشگاه‌های علوم کاربردی (مانند تجارت و مهندسی) را انتخاب کنید. رشته‌های دیگر تنها توسط کالج در آلمان ارائه می‌شوند (مانند پزشکی).

دو نوع کالج‌ در آلمان وجود دارد: دانشگاه و علوم کاربردی.

 1. در صورت قبولی در آزمون کالج مرتبط با دانشگاه، دانشجو می‌تواند تحصیل در دانشگاه و یا دانشگاه علوم کاربردی را انتخاب کند.
 2. در صورت انتخاب کالج وابسته به دانشگاه علوم کاربردی، دانشجو می‌تواند تنها در دانشگاه علوم کاربردی تحصیل کند.
کالج وابسته به دانشگاهکالج وابسته به دانشگاه علوم کاربردی
GD-course: رشته‌های طراحی و هنرG-course: رشته‌های علوم انسانی یا مطالعات زبان آلمانی
SW-course: علوم اجتماعیW-course: تجارت، اقتصاد و علوم اجتماعی
WW-course: اقتصاد و تجارتT-course: ریاضی، علوم طبیعی یا فنی
TI-course: رشته‌های فنی و مهندسیM-course: پزشکی، زیست‌شناسی و داروسازی
S-course: رشته‌های زبان
تعیین صلاحیت برای تحصیل در دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم کاربردیتعیین صلاحیت برای تحصیل در دانشگاه‌های علوم کاربردی

حروف G،  W، T و حروف دیگر نشان‌دهنده چه رشته‌های تحصیلی هستند؟

این حروف به رشته‌های تحصیلی در کالج‌های آلمان اشاره می‌کنند. جهت اشاره به رشته‌های تحصیلی در کالج‌های وابسته به دانشگاه تنها از یک حرف استفاده می‌شود:

G:Geisteswissenschaften (علوم انسانی)

W: Wirtschaft (تجارت)

T:  Technik (فن‌آوری)

M: Medizin (پزشکی)

S: Sprachen (زبان)

جهت اشاره به رشته‌های تحصیلی کالج‌های وابسته دانشگاه‌های علوم کاربردی از دو حرف استفاده می‌شود:

 Gestaltung/Design :GD (طراحی)

 Technik/Ingenieurwissenschaften:TI (فن‌آوری/ مهندسی)

Wirtschaftswissenschaften:WW (تجارت، افتصاد)

 Sozialwissenschaften:SW (علوم اجتماعی)

برخی از کالج‌ها در آلمان دوره‌های تلفیقی را نیز ارائه می‌دهند. دوره تحصیلی M+T در کالج دوسلدورف خصوصا برای متقاضیانی مناسب است که هنوز در ارتباط با تحصیل در رشته پزشکی یا فن‌آوری اطمینان نداشته و تصمیم‌گیری نکرده‌اند.

چه دروسی در هرکدام از دوره‌های کالج ارائه میشوند؟

 • T-Kurs: آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی و انفوماتیک
 • M-Kurs: آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی
 • W-Kurs: آلمانی، ریاضی، اقتصاد، تجارت و جامعه‌شناسی
 • G-Kurs: آلمانی، تاریخ، ادبیات آلمانی، جامعه‌شناسی و آمار

دوره‌های زبان آلمانی در کالج‌ها یک اولویت محسوب می‌شوند چرا که صرف نظر از نوع رشته تحصیلی، شما بایستی زبان آلمانی را بیاموزید. در صورتی که رشته تحصیلی مورد نظر شما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود (عموما در مقطع تحصیلات تکمیلی ) به شما زبان انگلیسی آموزش داده خواهد شد.

در واقع کسب مهارت لازم در زبان یکی از اهداف اصلی تحصیل در کالج محسوب می‌شود. همچنین، بیشترین تعداد کلاس در کالج‌های آلمان به دوره‌های آموزش زبان مربوط می‌شوند.

در ارتباط با شرایط تحصیل در کالج‌های آلمان بایستی توجه شود که بسته به این که رشته دانشگاهی به چه زبانی تدریس می‌شود، در زمان یادگیری دوره مقدماتی در کالج شما بایستی از حداقل مهارت زبان انگلیسی یا آلمانی برخوردار باشید. معمولا برای تحصیل در کالج‌های آلمان، به سطح زبانی B1 یا B2 نیاز می‌باشد.

در طول مدت دوره تحصیلی مقدماتی یا پایه، شما بایستی از زبان انگلیسی یا آلمانی در زمینه‌های مختلف مربوط به رشته خود مانند تجارت یا اقتصاد استفاده کنید و این مساله تا حد زیادی سبب بهبود مهارت‌های زبانی شما و موفقیت در روند تحصیل در آلمان می‌شود.

برنامه‌های کالج‌های علوم کاربردی شامل برنامه‌هایی است که بیشتر از جنبه عملی و فنی برخوردار هستند. البته این مطلب به برنامه تحصیلی مورد نظر بستگی دارد. برای مثال، دانشجویان که تمایل به تحصیل در رشته تاریخ هنر دارند، به جای تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی، بایستی در دوره‌های کالج وابسته به دانشگاه ثبت نام کنند.

نحوه درخواست برای تحصیل در کالج‌های آلمان

در ارتباط با شرایط ورود به کالج‌های آلمان بایستی توجه شود که به منظور درخواست جهت تحصیل در کالج مورد نظر در آلمان باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

اطمینان از معتبر بودن مدارک قبلی در آلمان

پیش از هر گونه اقدامی، ابتدا بایستی از معتبر بودن مدارک تحصیلی خود در کشور آلمان اطمینان حاصل کنید. به این منظور به وبسایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و از شرایط مورد نیاز جهت ورود به دانشگاه اطلاع حاصل کنید.

در وبسایت ZAB می‌توانید در مورد اعتبار مدارک کسب شده در کشور زادگاه اطلاعات لازم را کسب کنید. معمولا دانشگاه‌ها نوع مدرک قابل قبول خود را به طور دقیق معین می‌کنند. در صورتی که مدرک شما در لیست وبسایت موجود نمی‌باشد، بایستی برای دوره مقدماتی کالج ثبت نام کنید.

انتخاب کالج و دوره تحصیلی

پس از اطلاع از نیاز به گذراندن دوره مقدماتی یا پایه، اکنون بایستی کالج مورد نظر و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید.

در این مرحله، ممکن است برای دانشجویان سوال پیش بیاید که آیا دوره کالج در یک  دانشگاه متفاوت برگزار می‌شود؟

در بسیاری از موارد، دوره‌های کالج در همان دانشگاه‌ مورد نظر برگزار می‌شود ولی امکان دارد در بعضی از موارد دوره‌های کالج در یک دانشگاه متفات برگزار شوند. جهت ثبت نام در برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه اشتوتگارت، دانشجویان خارجی بایستی در دوره مقدماتی در موسسه فن‌آوری کارلسروهه (KIT) و یا در دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ شرکت کنند. همچنین در برخی از موسسه‌های خصوصی، دوره‌های کالج مجزا از هر دانشگاه برگزار می‌شود

کلاسی در کالج ویسمار

کلاسی در کالج ویسمار

ارزیابی شرایط ورود به کالج‌های آلمان

شرایط ورود دانشجویان بین‌المللی در آلمان برای هر کالج بسیار متفاوت می‌باشد. به این منظور بایستی این شرایط مورد نیاز را در وبسایت کالج مورد نظر بررسی کرده و در صورت لزوم به کالج ایمیل ارسال کنید.

جهت درخواست برای تحصیل در کالج به مدارک زیر نیاز می‌باشد:

 • مدارک قبلی مربوط به پایان تحصیلات
 • نمرات مقاطع قبلی تحصیلی
 • گواهی مهارت در زبان انگلیسی
 • رزومه تحصیلی
 • کپی ترجمه‌‌ مدارک فوق

ارسال درخواست برای تحصیل در کالج

پس از جمع‌آوری تمامی مدارک فوق، بایستی درخواست برای تحصیل را ارسال کنید. شما می‌توانید درخواست را به صورت آنلاین و یا از طریق پست ارسال کنید. توجه داشته باشید که نباید به صورت حضوری جهت تحصیل در کالج درخواست دهید مگر این که موسسه مورد نظر یک موسسه خصوصی باشد. در صورتی که کالج مورد نظر شما توسط یک دانشگاه اداره می‌شود، بایستی از طریق آن دانشگاه درخواست دهید.

درخواست آنلاین را می‌توان از طریق سایت درخواست تحصیل در دانشگاه‌های آلمان یعنی Uni-Assiste.de ارسال کرد. درخواست برای تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها از این طریق انجام نمی‌شود. این دانشگاه‌ها سیستم درخواست ویژه خود را دارا هستند.

بایستی به ددلاین (آخرین مهلت ارسال درخواست) بسیار توجه شود چرا که پس از این مهلت درخواست‌ها مورد پذیرش نمی‌باشند. معمولا ددلاین مربوط به کالج‌های آلمان به شرح زیر می‌باشند:

 • پیش از 15 ژانویه برای ترم تابستان
 • پیش از 15 جولای برای ترم زمستان

اخذ ویزای دانشجویی آلمان

جهت تحصیل در آلمان به عنوان دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شما بایستی ویزای دانشجویی خود را قبلا اخذ کرده باشید. پس از درخواست برای تحصیل در کالج‌های آلمان و دریافت نامه پذیرش، شما برای اخذ ویزای دانشجویی واجد شرایط هستید. با استفاده از این ویزا می‌توانید به آلمان سفر کرده و در رشته مورد نظر خود تحصیل کنید.

شرکت در آزمون ورودی

در خصوص آزمون ورودی کالج در آلمان، لازم است توجه داشته باشید که برای ورود به کالج مورد نظر در آلمان، بایستی دانش کافی درباره دروس اصلی رشته مورد نظر خود داشته باشید. به منظور ارزیابی دانش و مهارت‌های مورد نیاز در رشته مورد نظر، شما باید در آزمون ورودی شرکت کنید. این آزمون به منظور ارزیابی توانایی شما در موفقیت در رشته مورد نظر برگزار می‌شود. بنابراین، برای ورود موفق به کالج، توصیه می‌شود به آمادگی مناسب برای آزمون ورودی بپردازید و دانش و مهارت‌های لازم را در رشته مورد نظر تقویت کنید.

آزمون ورودی زیاد دشوار نیست. هدف اصلی این آزمون تشخیص چالش‌های اصلی در مهارت‌های زبانی شما و ارزیابی موضوعات مختلف مهم است. در پایان دوره مقدماتی، شما باید در یک آزمون ارزیابی شرکت کنید. این آزمون نشان می‌دهد که چقدر در طول دوره تحصیلی در کالج پیشرفت کرده‌اید. در صورتی که پیشرفت قابل توجهی نداشته باشید، امکان ورود به دانشگاه وجود ندارد.

قبل از پذیرش در کالج‌های آلمان، دانشجو باید ابتدا در آزمون ورودی نمره قبولی کسب کند (در صورتی که کالج مورد نظر دولتی باشد). این آزمون برای ارزیابی مهارت‌های زبان آلمانی دانشجو برای شرکت در دوره تحصیلی برگزار می‌شود. علاوه بر آزمون زبان، این آزمون نیز دانش و اطلاعات دانشجو را در رشته مورد نظر برای تحصیل در کالج بررسی می‌کند. هدف از برگزاری این آزمون، اطمینان حاصل کردن از توانایی دانشجو برای موفقیت در دوره تحصیلی و تسلط بر مفاهیم و مهارت‌های لازم در رشته مورد نظر است.

دانشجو بایستی از کسب حداقل مهارت‌های زبان آلمانی اطمینان حاصل کند چرا که آزمون ورودی به زبان آلمانی می‌باشد و همچنین دانشجو باید مهارت‌های دانش ریاضی خود را نیز تقویت کند (بخشی از آزمون به سوالات ریاضی اختصاص دارد).

پذیرش دانشجو در کالج‌های خصوصی در آلمان معمولا بدون نیاز به آزمون ورودی انجام می‌شود.

نوع دوره تحصیلیآزمون بخش اولآزمون بخش دوم
دوره تحصیلی Gارزیابی زبانی: 3 متن کوتاه در مورد موضوعات مختلف در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. این متن‌ها شامل 75 جای خالی یا کلمه ناکامل هستند. این آزمون باید در مدت 30 دقیقه یا کمتر تکمیل شود.ارزیابی نمودار: تعدادی توضیح یا عبارت در ارتباط با یک یا چند جدول یا نمودار در احتیار دانشجویان قرار می‌گیرد. دانشجویان بایستی صحت یا عدم صحت و یا ارتباط این توضیحات با جدول یا نمودار مورد نظر را تشخیص دهند.
دوره تحصیلی M، T و Wارزیابی زبانی: 3 متن کوتاه در مورد موضوعات مختلف در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. . این متن‌ها شامل 75 جای خالی یا کلمه ناکامل هستند. این آزمون باید در مدت 30 دقیقه یا کمتر تکمیل شود.آزمون ریاضی: مدت آزمون ریاضی حدود 90 دقیقه (به همراه زمان استراحت) می‌باشد. این بخش از آزمون تنها یک بار قابل تکرار می‌باشد. سوال‌های آزمون ریاضی در نمونه آزمون‌های کالج مورد نظر قابل مشاهده می‌باشند.

Feststellungsprüfung (آزمون نهایی یا FSP)

برای پذیرش در کالج آلمان، علاوه بر آزمون ورودی، یک آزمون نهایی نیز برای تکمیل دوره تحصیلی در کالج وجود دارد که به آن FSP می‌گویند. این آزمون شامل سوالاتی از هر واحد درسی در طول دوره تحصیلی است. سوالات این آزمون بستگی به دروس ویژه هر دوره تحصیلی دارد. ممکن است سوالات مربوط به زبان آلمانی همراه با سوالات تخصصی رشته مورد نظر در این آزمون مطرح شوند. در نتیجه، داوطلبان باید در طول دوره تحصیلی به تمامی دروس واحد و همچنین زبان آلمانی توجه کنند تا برای موفقیت در آزمون FSP آماده شوند.

بایستی توجه شود که تمامی کالج‌های آلمان از آزمون FSP استفاده نمی‌کنند. دانشجویان بایستی وبسایت مربوط به دوره تحصیلی مورد نظر را بررسی کنند تا از به‌کارگیری آزمون FSP در برنامه تحصیلی مورد نظر جهت تکمیل تحصیلات اطمینان حاصل کنند.

لیست کالج‌های آلمان

کالجایالتمحل پذیرشنوع دوره
Studienkolleg Münchenبایرندانشگاه T, M, W, G
Studienkolleg Coburgبایرندانشگاه علمی کاربردیTI, WW, SW
Studienkolleg KITبادن-وورتمبرگموسسه فنی کارلسروههT
Studienkolleg an der HTWG Konstanzبادن-وورتمبرگدانشگاه علمی کاربردیT, W
Studienkolleg an der Universität Heidelbergبادن-وورتمبرگدانشگاه علمی کاربردی/دانشگاهT, W, M, G, S
Studienkolleg FU Berlinبرلیندانشگاه آزاد برلین/دانشگاه آزاد برلین/دانشگاه خیریه پزشکی برلینT, M, W, G
Studienkolleg TU Berlinبرلیندانشگاه فنی برلین دانشگاه خیریه پزشکی برلین/دانشگاه خیریه پزشکی برلین/دانشگاه (علمی کاربردی) فنی و اقتصاد برلین T, W
Studienkolleg Hamburgهامبورگدانشگاه T, M, W, G/S
Internationales Studienzentrumهسندانشگاه T, M, W, G
Studienkolleg Kasselهسندانشگاه علمی کاربردیT, W
Studienkolleg an der TU-Darmstadtهسندانشگاه علمی کاربردیT, G
Studienkolleg Mittelhessen Marburgهسندانشگاه T, W, M, G
Hochschule Wismar Studienkollegمکلنبورگ-فورپومرندانشگاه علمی کاربردیTI, W/WW
Niedersächsisches Studienkollegساکسونی دانشگاه علمی کاربردیT, M, W, G/S
Internationales Studienkollegراینلاند-فالتزدانشگاه علمی کاربردیT/TI, W/WW
Studienkolleg der Johannes-Gutenberg-Universitätراینلاند-فالتزدانشگاه T, TI, W, WW, M, G/S
Studienkolleg Sachsenساکسونی دانشگاه T, M, W, G/S
Hochschule Zittau/Görlitz Studienkollegساکسونی دانشگاه علمی کاربردیTI, WW
Studienkolleg an der Martin Luther-Universität Halle Wittenbergساکسونی-آنهالت دانشگاه مارتین لوترT, W, M, G
Landesstudienkolleg Sachsen-Anhalt an der Hochschule Anhaltساکسونی-آنهالت دانشگاه علمی کاربردیT, W, G
Studienkolleg Bochumنوردراین-وستفالندانشگاه علمی کاربردیT
Studienkolleg Mettingenنوردراین-وستفالندانشگاه علمی کاربردیT, W, M
Staatliches Studienkolleg Nordhausenتورینگندانشگاه علمی کاربردیT, W, M, G/S
Studienkolleg an der FH Kielشلسویگ-هولشتایندانشگاه علمی کاربردیTI, WW
سوالات متداول

هزینه تحصیل در کالجهای دولتی رایگان است و فقط هزینه ترم که مبلغی بین 150 تا 300 یورو میباشد از دانشجویان اخذ میگردد اما هزینه تحصیل در کالجهای خصوصی به طور تقریبی از ترمی 6000 یورو تا 13000 یورو متغیر است

دانشگاه‌های آلمان لیستی از مدارکی که معادل مدارک تعیین شده در سیستم آموزشی این کشور هستند، در اختیار دارند. به این منظور می‌توانید به وبسایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید و با  توجه به مدرک تحصیلی که در اختیار دارید از دارا بودن شرایط لازم برای درخواست جهت تحصیل در دوره آموزشی مورد نظر اطمینان حاصل کنید. در صورت عدم کسب اطلاعات مورد نظر، پیشنهاد می‌شود که به دانشگاه یا مقامات آموزشی در آلمان نامه ارسال کنید.

برخی از مدارک مورد قبول در دانشگاه‌های آلمان شامل موارد زیر می‌باشند:

 • دیپلم دبیرستان
 • مدرک مقطع کارشناسی
 • A-Level
 • GCSE

در صورتی که مدرک شما در آلمان مورد پذیرش می‌باشد می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در اپلای استار تماس بگیرید

کالج‌های آلمان دوره‌های تحصیلی رایگان را به دانشجویان ارائه می‌دهند ولی این مساله به کالج مورد نظر بستگی دارد. اگر دانشگاه مورد نظر دولتی باشد و و دوره‌های مقدماتی را به صورت مستقل ارائه دهد، به پرداخت هزینه نیازی نمی‌باشد. ولی شما همچنان بایستی هزینه مربوط به دریافت خدمات دانشجویی را پرداخت کنید.

تصمیم‌گیری در این مورد بر عهده دانشگاه مورد نظر شما می‌باشد.

بله. ولی صرف نظر کردن از شرکت در این دوره‌ها به دانشجو توصیه نمی‌شود. شما بایستی از دانش زیاد در ارتباط با دروس مختلف برخوردار باشید و آزمون نهایی نیز دشوار می‌باشد. در نتیجه پیشنهاد می‌شود که پیش از آزمون ورودی، در این دوره‌های آموزشی شرکت کنید.

اگر در آزمون FSP در دوره مورد نظر (برای مثال رشته‌های T) نمره قبولی کسب کرده باشید و بخواهید که در دوره‌ای به غیر از دوره مورد نظر خود (برای مثال رشته‌های M یا W) تحصیل کنید، بایستی در آزمون تکمیلی مربوط به دوره تحصیلی اضافی شرکت کنید. به این منظور دانشگاه شرایط شما برای تحصیل در رشته مورد نظر را بررسی می‌کند.

تحصیل در تعدادی از کالج‌های آلمان به زبان انگلیسی انجام می‌شود. ولی به علت این که دانشجو بایستی برای تحصیل در آلمان آمادگی لازم را کسب کند، زبان آموزش در کالج معمولا آلمانی می‌باشد. جهت پذیرش در کالج‌های آلمان، دانشجو بایستی در سطح B2، با مهارت‌های زبان آلمانی آشنایی داشته باشد. البته امکان دارد در برخی از کالج‌های آلمان تنها به سطح زبان B1 برای تحصیل نیاز می‌باشد.

سطح آموزش در کالج با ارائه گواهی زبان به کالج مورد نظر مشخص می‌شود. این گواهی با ارائه مدرک از جانب یک موسسه رسمی زبان یا توسط شرکت در آزمون زبان قابل ارائه می‌باشد. برخی از این آزمون‌ها شامل آزمون TestDaF، DSH، TELC و Goethe می‌باشند.

تمامی کالج‌های انگلیسی‌زبان در آلمان، دوره‌های آموزش زبان آلمانی را جهت آماده‌سازی دانشجو برای زندگی در آلمان ارائه می‌دهند (حتی اگر برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی آموزش داده شود). در ارتباط با برخی از کالج‌های آلمان، وورد به دانشگاه تنها از طریق تکمیل دوره تحصیلی کالج و شرکت در آزمون FSP امکان‌پذیر است.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا