رشته حقوق در آلمان

اخذ مدرک رشته حقوق در آلمان

دانشجویان برای اخذ مدرک رشته حقوق در کشور آلمان می‌بایست دو آزمون ایالتی و یک دوره تحصیلی 6 ساله را بگذرانند. در ابتدا، دانشجویان باید پس از اتمام تحصیلات 4 ساله کارشناسی، اولین آزمون ایالتی را پشت سر بگذرانند. سپس آن‌ها در یک دوره کارآموزی دو ساله تحت عنوان Referendarzeit در دادگاه‌ها یا سایر مجامع دولتی شرکت می‌کنند تا در تمامی ابعاد سیستم‌های حقوقی تجربه کسب کنند. در آخر، دومین آزمون ایالتی برای آن دسته از دانشجویانی که دو سال کارآموزی حقوقی را در دیوان کیفری و مدنی گذرانده باشند، برگزار می‌شود. همچنین دانشجویان می‌بایست در طول دوره کارآموزی، در کلاس‌هایی که مدرس آن‌ها وکلا یا قضات هستند، شرکت کنند. دستمزدی که به دانشجویان تعلق می‌گیرد از سمت دولت آلمان است. وکلای آینده در آلمان می‌توانند نهایت دوبار در آزمون‌های ایالتی شرکت کنند. بعد از گذراندن هر دو آزمون، دانشجویان می‌توانند به عنوان قاضی یا وکیل مشغول به کار شوند.

شرایط تحصیل در رشته حقوق در آلمان

شرایط پذیرش در هر دانشگاهی از آلمان با یکدیگر متفاوت اند. برخی از دانشگاه‌های آلمان، رشته‌های تحصیلی را به زبان آلمانی و برخی دیگر نیز به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌کنند. به همین دلیل داشتن مهارت و دانش زبان انگلیسی یا آلمانی بسیار ضروری است. برای تحصیل در حوزه حقوق در آلمان به یقین می‌توان گفت که سطح زبان آلمانی و انگلیسی شما باید پیشرفته باشد. علاوه بر این، باید دانشنامه و ریز نمرات مقاطع پیشین خود را نیز ارائه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

هزینه تحصیل در رشته حقوق در آلمان

هزینه تحصیل در موسسات آموزش عالی در آلمان معمولا توسط خود دولت آلمان تامین می‌شود. به همین خاطر شهریه تحصیل در تمام دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است. در غیر این صورت، اگر قصد دارید در دانشگاه‌های خصوصی آلمان در رشته حقوق مشغول به تحصیل شوید، مشمول پرداخت شهریه‌ای بالغ بر 20000 یورو در سال خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

آینده شغلی رشته حقوق در آلمان

کشور آلمان به نسب سایر کشورهای اروپایی دارای کمترین نرخ بیکاری است. دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در رشته حقوق در آلمان را دارند، می‌توانند به زودی پس از گذراندن دومین آزمون ایالتی، وارد بازار کار به عنوان حقوقدان یا قاضی شوند. با این حال، گزینه‌های دیگری نیز برای کار کردن وجود دارد: بیش از چهل درصد از وکیلان در آلمان در شرکت‌های خصوصی استخدام می‌شوند. عناوین شغلی همچون مشاور حقوقی شرکت‌ها، بیم‌سنج در صنعت بیمه یا رابط سیاسی، در انتظار حقوقدانان است.

بهترین دانشگاه های آلمان در رشته حقوق

سوالات متداول

در ترم اول مقطع کارشناسی، دانشجویان با سه جنبه از سیستم‌های حقوقی آلمان آشنا می‌شوند: قانون مدنی، قانون کیفری و قانون عمومی. پس از آن، دانشجویان موضوع دیگری همچون حقوق تجارت را انتخاب می‌کنند.

دانشگاه‌های آلمان این رشته را در دو مقطع کارشناسی (LL.B) و کارشناسی ارشد (LL.M) به دانشجویان ارائه می‌کنند.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا