تحصیل دوره پست‌بک در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

تحصیل دوره پست بک کانادا

 بیایید در نظر بگیریم مدرک لیسانس خود را گرفته‌اید و به دنبال گرفتن مدرکی دیگر هستید اما از طرفی هنوز آمادگی شروع مقطع کارشناسی ارشد را ندارید و از طرف دیگر نمی‌خواهید وقت خود را هم بیهوده تلف کنید. در حالی که این موضوع ممکن است برای بسیاری از دانشجویان یک مشکل رایج باشد، یک راه حل وجود دارد که ممکن است در نظر نگرفته باشید: آن راه حل مدرک پست بک (Post-Bacc) است. بیایید نگاهی دقیق‌تر به این گزینه و علت مفید بودن گذراندن دوره پست بک بی‌اندازیم.

تحصیل پست بک

دوره تحصیلی پست بک چیست؟

به طور خلاصه، دوره پست بک شامل دوره‌ای است که پس از اتمام دوره لیسانس، و قبل از تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا گذرانده می‌شود، در واقع یک دوره میان دوره لیسانس و فوق لیسانس است. این دوره در رشته‌های مختلفی ارائه می‌شود و هر دانشجو به دلایل مختلفی دوره پست بک را می‌گذراند.

برخی از دانشجویان در کانادا در دوره پست بک ثبت نام می‌کنند تا دوره کارشناسی خود را با مطالعات عمیق تر یا تخصصی تکمیل کنند. برخی دیگر به دنبال کسب مهارت‌های عملی بیشتری هستند که به آنها کمک می‌کند بدون تعهد به یک دوره تحصیلات تکمیلی طولانی‌تر و پرهزینه‌تر، شغلی پیدا کنند.

در همین حال، برای دانشجویانی که به دنبال ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی یا تغییر رشته تحصیلی خود برای اهداف شغلی هستند، دوره پست بک راهی کارآمد و ارزان برای کسب دانش، مهارت‌ها و تجربیات مورد نیاز برای ورود به یک دوره تحصیلات تکمیلی یا واجد شرایط شدن برای کار در یک زمینه خاص است.

آخرین چیزی که باید در نظر داشت این است که همه برنامه‌های پست بک شامل اعطای مدرک رسمی نیستند، برخی از آنها به جای مدرک رسمی، گواهی ارائه می‌دهند. اما چه مدرک باشد و چه گواهی، کارشناسان موافقند که تحصیل در دوره پست‌بک می‌تواند مهارت کاری و بازاریابی شما را هم در دانشگاه و هم در «دنیای واقعی» افزایش دهد.‌

پست بک

ارزش آکادمیک دوره پست بک

دوره‌های پست‌بک را می‌توان بیشتر به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به هدف در نظر گرفت. مطمئناً، آنها فرصت‌های توانمندسازی زیادی را ارائه می‌دهند، اما هدف اصلی دوره پست‌بک این است که چگونه این مرحله «اضافی» می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان، چه علمی و چه حرفه‌ای، کمک کند.

قبل از تصمیم گیری در مورد گذراندن دوره پست‌بک خوب به این موضوع فکر کنید که آیا تحصیلات در دوره پست بک برای شما مناسب است یا نه، از خودتان بپرسید آیا چیزی یاد خواهید گرفت که بتوانید از آن در کار آینده خود استفاده کنید؟ آیا این مدرک به شما کمک می‌کند که وارد مقطع کارشناسی ارشد شوید یا شغلی پیدا کنید؟

پست بک کانادا

مزایای دوره پست بک

معمولاً، دانش‌جویان به  دلیل اینکه واحدهای پیش نیاز رشته مد نظر خود را (اغلب رشته های پزشکی) پشت سر نگذاشته‌اند، دوره پست‌بک را انتخاب می‌کنند. شاید شما می‌خواستید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در رشته دیگری انجام دهید یا نمی دانستید که می‌خواهید یک حرفه پزشکی را در کالج دنبال کنید.

دوره‌های مقدماتی پزشکی پست بک به شما این امکان را می‌دهد که صرفاً روی پیش‌نیازهای تحصیل پزشکی در کانادا و اغلب بر روی یک جدول زمانی سریع تمرکز کنید.

برخی از افرادی که در کالج دانشجوی دوره پیش پزشکی بودند و تمام پیش‌نیازهای دانشکده پزشکی را تکمیل کرده‌اند، همچنان برای افزایش شانس ورود به دانشکده پزشکی در یک دوره پست بک ثبت‌نام می‌کنند. دوره پست بک می‌تواند به شما این فرصت را بدهد که ریز نمرات خود را ارتقا دهید، شما می‌توانید کلاس‌هایی را که به‌عنوان پیش‌پزشکی در کالج گذرانده‌اید دوباره بگذرانید تا نمرات خود را افزایش دهید.

علاوه بر تکمیل پیش نیازهای دانشکده پزشکی، گذراندن دوره پست بک مزایای زیر را به همراه دارد:

  • مشاوره قبل از پزشکی

احتمالاً در برنامه کارشناسی ارشد خود با یک مشاور پیش پزشکی همراه خواهید بود. مشاوران دوره پست بک در کمک به دانش‌جویان برای آماده شدن برای دانشکده پزشکی تخصص دارند- مشاور در طول فرآیند اپلای برای دانشکده پزشکی مد نظرتان به شما کمک می‌کند.

  • برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیر

اکثر دوره‌های پست بک به شما امکان می‌دهند انتخاب کنید که آیا می‌خواهید تمام وقت مطالعه کنید یا پاره وقت. اصولا دوره‌های تمام وقت پست بک 8 ماه تا 1 سال هستند و دوره‌های پاره وقت معمولاً 2 سال طول می‌کشد.

  • زمان بیشتر برای کسب تجربه داوطلبانه، بالینی یا تحقیقاتی

برخی از دوره‌های پست‌بک شامل تجربه داوطلبانه در برنامه درسی هستند. شما همچنین می‌توانید از یک یا دو سال اضافی برای تقویت تجربه بالینی یا تحقیقاتی خود برای تقویت برنامه دانشکده پزشکی‌تان استفاده کنید.

  • قراردادهای پیوند دانشکده پزشکی

بعضی از دوره‌های پستبک وابسته به یک دانشکده پزشکی خاص هستند یا در آن مستقر هستند. اگرچه تکمیل موفق دوره پستبک همواره تضمینی برای پذیرش در یک دانشکده پزشکی خاص نیست، اما با اتمام این دوره، شما می‌توانید با فرهنگ دانشکده آشنا شده و با اعضای هیئت علمی ارتباط برقرار کنید. همچنین، باید توجه داشت که برخی از دوره‌های پستبک، به واسطه توافق‌نامه‌های پیوندی، پذیرش مشروط در دانشکده پزشکی مرتبط را بر اساس عملکرد شما تضمین می‌کنند. 

 
  • آمادگی MCAT

از آنجایی که هدف دوره‌های پست‌بک آماده‌سازی دانش‌آموزان برای پذیرش در دانشکده پزشکی است، این دوره شامل کلاس‌های آمادگی آزمون  MCAT، اغلب در صورتی که هنوز در MCAT شرکت نکرده‌اید یا می‌خواهید نمره خود را افزایش دهید، است.

 

هزینه دوره‌های پست بک چقدر است؟

دوره‌های پست‌بک می‌تواند گران باشد. بیشتر دوره‌های پست‌بک در حدود 20,000 دلار و 40,000 دلار هزینه دارند. کمک‌های مالی بسیاری ارائه می‌شود، اگرچه ممکن است مجبور شوید وام بگیرید. همه دوره‌های پست بک واجد شرایط دریافت کمک‌های فدرال نیستند- حتماً با دفاتر کمک مالی برنامه‌هایی که در نظر دارید صحبت کنید تا ببینید آیا آنها واجد شرایط کمک دانشجویی فدرال هستند یا خیر. اگر وام‌های بدون یارانه فدرال می‌گیرید، به خاطر داشته باشید که سود وام بلافاصله شروع به افزایش می‌کند و در تمام دوران تحصیلی شما در دانشکده پزشکی ادامه خواهد داشت.

آیا پست بک دوره‌های مختلف دارد؟

دو نوع دوره پست‌بک وجود دارد، این دوره‌ها گروه‌های مختلف دانشجویی را هدف قرار می‌دهند. این دانش‌جویان باید یا دوره‌های پیش‌نیاز را به پایان برسانند و یا باید جایگاه علمی خود را برای برنامه رقابتی‌تر بهبود بخشند.

در دوره  پست بک به دنبال چه چیزی باشم؟

ابتدا، بررسی کنید که آیا می‌خواهید در یک دوره تغییر شغلی شرکت کنید یا ارتقاء تحصیلی.

در مرحله بعد، تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید یک دوره پست‌بک ساختاریافته انجام دهید یا بدون ساختار:

  • یک برنامه ساختاریافته دارای یک برنامه تحصیلی مجموعه‌ای است که به ترتیب خاصی انجام می‌شوند. این دوره خدمات پشتیبانی بیشتری را برای دانش آموزانی که به دنبال درخواست برای مدرسه حرفه‌ای هستند ارائه می‌دهد.
  • یک برنامه بدون ساختار با دروس گذرانده شده انعطاف پذیرتر است، به طوری که دانش آموزان تک تک دروس مورد نیاز را برنامه ریزی می کنند. برنامه‌های بدون ساختار ممکن است مانند کلاس‌های مستمع آزاد دانشگاه‌ها در CSULB عمل کنند.‌
کلاس پست بک کانادا

الزامات و هزینه‌های دوره پست بک

معمولاً، از متقاضیان خواسته می‌شود که یک فرم اپلای، هزینه‌های اپلای، دو توصیه نامه به همراه رونوشت‌های رسمی و احتمالاً ریز نمرات آزمونهای مقطع قبلی را ارسال کنند.

برخی از برنامه‌ها با سیاست‌های پذیرش بازتر ممکن است فقط به فرم اپلای و هزینه‌های اپای بسنده کنند. برخی از برنامه‌های ویژه کارشناسی ارشد ممکن است نیاز داشته باشند که دانش آموزان نمرات MCAT  را به عنوان بخشی از فرآیند درخواست ارسال کنند.

ورود به دوره‌های پست بک ممکن است رقابتی باشند. این دوره‌ها اصولا دانش‌جویانی را می‌پذیرند که معتقدند شانس زیادی برای پذیرش در دوره‌های مانند پزشکی دارند. بنابراین، دوره‌ها ممکن است حداقل الزامات GPA یا GRE/MCAT را برای پذیرش داشته باشند.

هزینه‌ دوره‌های پست بک از 20000 دلار تا 40000 دلار متغیر است.

آیا در صورت تکمیل دوره، شانس دانشجویان برای پذیرش در کالج حرفه‌ای افزایش می‌یابد؟

موضوعی که آیا یک دانشجو در دوره پست بک قبول می‌شود یا خیر، بستگی به نحوه عملکرد فرد در طول دوره دارد. تکمیل موفقیت‌آمیز دوره‌ها تنها کافی نیست و به تضمین قبولی در دوره رقابتی منجر نمی‌شود. دانشجویان باید نمرات بالا را کسب کنند و توصیه‌نامه‌های قوی از اساتید خود بدست آورند تا فرصت بیشتری برای پذیرش در دانشکده پزشکی داشته باشند.

آیا من می‌توانم دوره پست بک را بگذرانم؟

این مسئله به شما و برنامه خاص شما بستگی دارد. کجا نیاز به بهبود برنامه خود دارید؟ آیا باید معدل خود را افزایش دهید و نشان دهید که در درس علوم عالی هستید؟ دانشجویانی که قصد شرکت در دوره پست بک را دارند، باید دارای ویژگی‌های ذکر شده باشند.

اگر باید روی فعالیت های فوق برنامه خود کار کنید، تجربه بیشتری کسب کنید، شاید بهتر باشد یک سال فاصله بی‌اندازید و به جای آن تجربه کسب کنید. اگر سؤالی دارید یا می‌خواهید در مورد اینکه آیا دوره پست بک برای شما مناسب است یا خیر، صحبت کنید، لطفاً با کارشناسان ما در اپلای استار تماس بگیرید. آنها شما را به بهترین نحو راهنمایی خواهند کرد.

تفاوت بین دوره post degree diploma با مدرک پست بک چیست؟

post degree diploma یک مدرک تحصیلات تکمیلی است که پس از مدرک لیسانس اخذ می‌شود. معمولاً توسط یک دانشگاه یا یک کالج تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود. معمولاً برای تکمیل این دوره، دو یا چند ترم تحصیلی طول می‌کشد، و دوره‌های متنوعی ارائه می‌شود.

دوره‌های پست بک برای دانشجویانی است که در حال کار به سمت مدرک لیسانس دوم یا مدرک ورودی دوم هستند. این دوره‌ها برای کسانی ارائه می‌شود که از قبل دارای مدرک لیسانس هستند.

دوره‌های پست بک به عنوان تحصیلات تکمیلی سنتی در نظر گرفته نمی‌شوند، اما پیشرفته‌تر از مدرک کارشناسی هستند. این دوره‌ها زیر چتر آموزش مداوم ارائه می‌شوند و منجر به دریافت مدرک تحصیلات تکمیلی دوم می شوند.

اغلب سال اول مدرک ورودی دوم با مدارک معتبر پست بک  (PBD) ویرایش می‌شود. دوره‌هایی مانند post degree diploma ، دیپلمای عالی، گواهی‌های فارغ التحصیل یا پیش پزشکی تا مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌هایی مانند علوم زیستی پزشکی یا بهداشت ممکن است در محدوده دوره‌های پست بک قرار گیرند.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا