تحصیل مهندسی مکانیک در آلمان: شرایط و مدارک لازم + آینده شغلی

تحصیل مهندسی مکانیک در آلمان

آلمان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک است. با توجه به این‌که بیش از 220 دانشگاه آلمان رشته‌های علوم کاربردی را ارائه می‌دهند، دامنه انتخاب‌تان برای ادامه تحصیل مهندسی مکانیک در آلمان بسیار گسترده است. مهندسی مکانیک به عنوان رشته‌ای شناخته می‌شود که فیزیک مهندسی، ریاضیات و علم مواد را برای طراحی و نگهداری از سیستم‌های مکانیکی به کار می‌گیرد. صنایع و شرکت‌های خودروسازی فراوانی در آلمان فعالیت دارند، با این توصیف آلمان مکان فوق‌العاده‌ای برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک است.

مزایای تحصیل مهندسی مکانیک در آلمان

مزایای تحصیل مهندسی مکانیک در آلمان

مهندسی مکانیک مسئول تمام محصولاتی است که با برچسب «ساخت آلمان» به بازار عرضه می‌شوند. مهندسان مکانیک آلمان پاسخ‌هایی را از طریق توسعه، طراحی و تولید ماشین‌آلات فنی بسیار پیچیده برای وظایفی دشوار مانند اثربخشی منابع، گونه‌های حرکتی جدید یا توسعه منابع انرژی جدید و تغییرات اقلیمی می‌یابند.

به‌علاوه آلمان از منظر بین‌المللی بزرگ‌ترین کشور صادر کننده ماشین‌ آلات است و سهم آن از بازار جهانی صادرات ماشین‌آلات 15.4% است.

البته نباید فراموش کنیم که آلمان تاریخچه‌ای غنی در ارائه دوره‌های آموزشی به دانشجویان بین‌المللی دارد. نخستین دوره کارشناسی رشته‌های علوم که به زبان انگلیسی تدریس می‌شد، در سال 1999 در رشته مهندسی مکانیک در کالج مهندسی مکانیک KIT در مدرسه مهندسی کارل بنز (CBS) برگزار شد.

دانشکده KIT، تعداد 50 دانشجو را در هر کلاس با همکاری تنگاتنگ بین صنعت و دانشگاه آموزش می‌دهد و تربیت می‌کند تا رهبران جدیدی را در حوزه مهندسی پرورش بدهد و آماده کند. استادان بی‌نظیر KIT درس‌های فوق‌العاده‌ای در این دوره‌های منحصر به ‏فرد به دانشجویان می‌دهند. این آموزش‌های عالی در ترکیب با بسته خدماتی جامع فردی، پشتیبانی و پایش موجب پیشرفت . توسعه حرفه‌ای دانشجویان می‌شود.

و حالا با بررسی مزایای تحصیل مهندسی مکانیک و فرصت‌هایی که در کشور آلمان برای فارغ التحصیلان این افراد برقرار است، شرایط تحصیل در هر مقطع را مرور خواهیم کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک در آلمان

دوره کارشناسی مهندسی مکانیک در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی سه تا چهار سال است. این رشته عموماً در ترم‌های زمستانی و تابستانی ارائه می‌شود. دانشجویان خارجی با دیپلم (مدرک اتمام دبیرستان) و GPA حداقل 0.3 از 0.4 (83 تا %86) می‌توانند برای ثبت‌نام در این رشته درخواست پذیرش بدهند.

مقیاس GPA بعد از ترجمه ریز نمرات دبیرستان شما به دست خواهد آمد.

رشته کارشناسی مهندسی مکانیک در آلمان عموماً به زبان آلمانی تدریس می‌شود و فقط چند دانشگاه این دوره را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی با کسب نمره حداقل 6.5 از آزمون آیلتس یا معادل آن می‌توانند برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک به زبان انگلیسی درخواست بدهند. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته کارشناسی مهندسی مکانیک در دانشگاه دولتی آلمان لازم نیست شهریه پرداخت کنند. دانشگاه‌های خصوصی ممکن است تا 17,330 یورو شهریه دریافت کنند.

نوع دورهکارشناسی تمام‌وقت
مدت زمانسه تا چهار سال
شرایط لازمدیپلم دبیرستان از یک مؤسسه معتبر
ترمتابستانی، زمستانی
آزمون‌های استانداردSAT Score: 1200 (بستگی به دانشگاه دارد)
نمره آزمون مهارت در زبان انگلیسی6.5 در آزمون آیلتس یا معادل آن
نمره آزمون مهارت در زبان آلمانیسطح 4 یا بالاتر در آزمون TestDaF (B2 یا بالاتر)
شهریه سالانهتا 17,330 یورو

لازم به ذکر است که این شرایط و مدارک‌، حداقلی هستند و برخی دانشگاه‌ها نیاز به توصیه نامه و یا نمرات بالاتری دارند. برای کسب اطلاعات دقیق از مدارک و شرایط لازم هر دانشگاه حتما به سایت کالج یا دانشگاه مربوطه مراجعه نمایید.

دانشجویان بین‌المللی تحصیل‌ کرده در یکی از رشته‌ها و تخصص‌های زیر می‌توانند در رشته کارشناسی مهندسی مکانیک در آلمان ادامه تحصیل بدهند:

 • مهندسی عمومی
 • مهندسی مکاترونیک
 • مهندسی خودرو
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی فرآیند و انرژی
 • میکروتکنولوژی
 • توسعه محصول و ساخت تکنولوژی
 • مهندسی فرآیندهای زیستی

برترین دانشگاه‌های آلمان را که رشته کارشناسی مهندسی مکانیک را برگزار می‌کنند و آخرین مهلت اپلای و میزان شهریه‌شان را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

دانشگاهآخرین مهلت اپلایشهریه سالانه (یورو)
دانشگاه فنی مونیخ304
دانشگاه RWTH آخن

ترم زمستانی 2022/23: سوم فوریه 2023

ترم تابستانی 2023: چهارم ژوئیه 2023

ترم زمستانی 2023/24: دوم فوریه 2024

برای دانشجویان بین‌المللی رایگان است.
دانشگاه اشتوتگارت

آزمون ورودی/ثبت‌نام گزینشی: پانزدهم ژوئیه 2023

ثبت‌نام معمولی: پانزدهم سپتامبر 2023

1,500
مؤسسه فناوری کارلسروهه

ترم اول: سی‌ام آوریل 2023

ترم بالاتر: پانزدهم ژوئیه 2023 (ترم زمستانی)

ترم تابستانی: پانزدهم ژانویه 2023

17,330
دانشگاه فنی دارمشتات (دارمشتات TU)

ترم تابستانی: سی‌ام سپتامبر 2022 (بسته‌ شده)

ترم زمستانی: سی و یکم مارس 2023

بدون شهریه
دانشگاه فنی درسدنسی‌ام سپتامبر 2023290,30
دانشگاه لایبنیتس هانوفر

ترم زمستانی: سی و یکم مه 2023

ترم تابستانی: پانزدهم ژانویه 2023

808,24
دانشگاه فنی براونشوایگ (برانشوایگ TU)

ترم زمستانی: پانزدهم ژوئیه 2023

ترم تابستانی: پانزدهم ژانویه 2023

734,22
دانشگاه فنی دورتموندپانزدهم ژوئیه 2023بدون شهریه
دانشگاه رور بوخوم (RUB)

ترم تابستانی: پانزدهم ژانویه 2023

ترم زمستانی: پانزدهم ژوئیه 2023

750

دانشجویان خارجی پس از گرفتن مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های آلمان از میان رشته‌های کارشناسی ارشد مختلفی حق انتخاب دارند. دانشجویانی که قصد دارند کسب و کاری را پس از گرفتن مدرک کارشناسی یاد بگیرند یا خواهان نقش‌های بالاتری در حرفه‌شان هستند، غالباً رشته مدیریت مهندسی را برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس انتخاب می‌کنند. در بخش بعد به بررسی چند رشته‌ در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های آلمان می‌پردازیم.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در آلمان

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در آلمان

در دانشگاه‌های آلمان، کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک یک برنامه دو ساله برای دانشجویان خارجی می‌باشد. این برنامه عموماً در ترم‌های تابستان یا زمستان آغاز می‌شود. برای ورود به دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در برترین دانشگاه‌های آلمان، متقاضیان باید حداقل سه سال در دوره کارشناسی یا معادل آن در رشته‌های مرتبط تحصیل کرده باشند. این معیارها برای ورود به برنامه کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های برتر آلمان لازم است.

دانشجویان باید GPA 2.5 یا بالاتر را از 4 (79 تا %80) داشته باشند تا بتوانند در دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کنند.

شهریه دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های آلمان حداکثر 17,000 یورو در سال است. دانشجویان نیازمند کمک مالی می‌توانند هزینه تحصیل‌شان را به کمک بورس تحصیلی کاهش بدهند؛ بورس تحصیلی بیش از 860 یورو در ماه را پوشش می‌دهد.

نوع دوره تمام‌وقت
مدت زمان دوره دو سال
شرایط ثبت‌نام در دوره سه سال یا بیشتر تحصیل در مقطع کارشناسی
GPA 2.5 از مقیاس 0.4 (79 تا %80)
تسلط بر زبان آلمانی سطح 4 آزمون TestDaF
تسلط بر زبان انگلیسی نمره 6.5 از آیلتس یا معادل آن
شهریه حداکثر 17,000 یورو
میانگین حقوق 53,000 یورو
برترین استخدام‌کنندگان BMW، زیمنس، رولزرویس، تسلا، پراکتر اند گمبل

ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه‌های آلمان مزایای بسیاری دارد. در بخش بعد با بهترین دانشگاه‌های آلمان که رشته مهندسی مکانیک را در مقطع فوق‌لیسانس ارائه می‌دهند، آشنا می‌شوید.

نام تعدادی از بهترین دانشگاه‌های آلمان که رشته مهندسی مکانیک را در دوره کارشناسی ارشد برگزار می‌کنند، در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

دانشگاهآخرین مهلت اپلایشهریه به یورو
دانشگاه فنی مونیخ

ترم زمستانی: سی و یکم مه 2023

ترم تابستانی: سی و یکم دسامبر 2023

305
دانشگاه RWTH آخن

ترم زمستانی: یکم مارس 2023

ترم تابستانی: یکم سپتامبر 2023

بدون شهریه
دانشگاه فنی هامبورگیکم مارس 2023بدون شهریه
دانشگاه اشتوتگارت

ترم زمستانی: پانزدهم ژوئیه 2023

ترم تابستانی: پانزدهم ژانویه 2023

3,000
دانشگاه فنی دارمشتاتپانزدهم ژانویه 2023 (بسته‌شده)بدون شهریه
مؤسسه فناوری کارلسروههچهاردهم مارس 202317,330
دانشگاه لایبنیتس هانوفر

ترم زمستانی: سی و یکم مه 2023

ترم تابستانی: سی و یکم مارس 2023

808,24
دانشگاه رور بوخومپانزدهم ژانویه 2024660
دانشگاه دویسبورگ-اسن

سپتامبر: پانزدهم ژانویه 2023

ژانویه: یکم مه 2023

بدون شهریه

لازم به ذکر است که هزینه دانشگاه و یا شرایط پذیرش مدارک برای هر دانشگاهی متفاوت است، لذا پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود حتماً سایت دانشگاه را چک کنید.

ادامه تحصیل دکتری مکانیک در آلمان

ادامه تحصیل دکتری مکانیک در آلمان

هر دانشگاه دارای برنامه مشخص و قوانین مختلف برای پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری است و برنامه‌ای که برای تمامی دانشگاه‌ها یکسان باشد وجود ندارد. هر ساله، هر دانشگاه با توجه به ظرفیت و شرایط اساتید خود، ممکن است دانشجویانی را در مقطع دکتری پذیرش کند. بنابراین، برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری مکانیک، شما بایستی با اساتید دانشگاه‌های آلمان تماس بگیرید و با آنها ارتباط برقرار کنید تا بتوانید با استاد موردنظر خود هماهنگی کنید و پذیرش تحصیلی را دریافت کنید. هر دانشگاه ممکن است الزامات و فرآیندهای خاص خود را برای پذیرش دکتری داشته باشد، بنابراین مهم است که با دانشگاه‌های موردنظر خود تماس بگیرید و اطلاعات دقیق در مورد فرآیند پذیرش و نیازمندی‌های آنها را بدست آورید.

 

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای درخواست اجازه اقامت دانشجویی در آلمان باید چند مدرک را به مقامات مهاجرتی ارائه بدهید. اگر از طریق ویزای تحصیلی ملی به آلمان بروید، باید مدارک زیر را هنگام درخواست اجازه اقامت تحویل بدهید:

 • مدارک استاندارد لازم برای اجازه اقامت آلمان
 • مدرک ثبت‌نام در دانشگاه: بسته به این‌ که در مدت زمان اقامت‌تان در آلمان در چه رشته‌ای تحصیل می‌کنید، باید مدرکی ارائه کنید که نشان بدهد در مؤسسه/دانشگاه/کالج موردنظر ثبت‌نام کرده‌اید.
 • مدرک رسمی معتبر برای دوره‌های آموزشی پیشین: دیپلم/مدرک دبیرستان، ریزنمرات و … .
 • نشانی ثبت‌ شده: وقتی نشانی‌تان را در آلمان ثبت می‌کنید، تأییدیه‌ای را دریافت می‌کنید. این سند را به عنوان سند ثبت نشانی به دفتر مهاجرتی ارائه بدهید.
 • گواهی تمکن مالی: باید ثابت کنید که از تمکن مالی کافی برای تأمین هزینه‌های‌تان در مدت زمان اقامت در آلمان برخوردار هستید. این کار را می‌توانید به روش‌های زیر ثابت کنید:
  • حساب بانکی مسدود شده
  • تعهدنامه: فردی که در آلمان زندگی‌کند، نامه‌ای می‌نویسد و در آن متعهد می‌شود که تمام هزینه‌های‌تان، شامل هزینه‌های اقامتگاه و تحصیل، را در مدت زمان اقامت‌تان در آلمان به عهده می‌گیرد.
  • مدرک دریافت بورس یا کمک‌ هزینه تحصیلی: اگر بورسی دریافت کرده باشید که هزینه‌های‌تان را پوشش می‌دهد، کافی است تأییدیه‌ بورسیه شدن را که سازمان/مؤسسه صادر، امضا و مهر کرده است، ارائه کنید.
 • مدرک تسلط بر زبان انگلیسی/آلمانی: بسته به این‌که در آلمان به کدام زبان می‌خواهید تحصیل کنید، باید مدرکی ارائه کنید که نشان بدهد به زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح لازم تسلط دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

بازار کار و آینده شغلی مهندسی مکانیک در آلمان

بازار کار و آینده شغلی مهندسی مکانیک در آلمان

دانش‌ آموخته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های آلمان شانس بالایی برای کار پیدا کردن در بهترین شرکت‌ها دارد. تقاضا برای مهندسان مکانیک شایسته بسیار بالاست، بنابراین گذار از زندگی دانشجویی به زندگی شغلی معمولاً بسیار سریع و آسان است.

انجمن مهندسان آلمان (VDI) پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2029 حدود 700,000 تن از نیروی کار فعلی، تقریباً معادل %42 نیروی کار، به دلیل بازنشستگی باید جایگزین شوند.

پست شغلیمیانگین حقوق به یورو
کارآموز مهندسی مکانیک10,000 ـ 40,000
مهندس مکانیک11,100 ـ 43,100
مهندس مکاترونیک10,000 ـ 51,800
مهندس طراحی مکانیک11,000 ـ 50,000
مدیر پروژه25,800 ـ 63,000
مهندس مسئول13,200 ـ 49,000
مهندس پروژه12,400 ـ 52,000

نتیجه گیری و سخن نهایی

تحصیل در رشته مهندس مکانیک در آلمان انتخاب فوق‌العاده‌ای برای دانشجویان بین‌المللی است. آلمان سابقه‌ای طولانی در زمینه ارائه آموزش‌های عالی و منحصر به ‏فرد دارد و دانشجویان خارجی از میان دانشگاه‌های فراوانی حق انتخاب دارند. امیدواریم این مقاله کمک‌تان کرده باشد دامنه انتخاب‌تان را محدودتر کنید و بهترین دانشگاه را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید برای تحصیل در یک دانشگاه آلمانی درخواست پذیرش ارسال کنید یا سؤالی درباره فرایند اپلای دارید، حتماً با ما تماس بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار

بله، آلمان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در مقطع لیسانس است. دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های آلمان از آموزشی عالی در سطح جهانی در رشته مهندسی مکانیک برخوردار می‌شوند؛ به‌علاوه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی رایگان است. آلمان در حال حاضر رتبه دوم را از نظر تعداد نیروی کار مهندسی در میان کشورهای اروپایی دارد. نرخ بیکاری آلمان کمتر از %3 است.

دانشجویان بین‌المللی پس از گرفتن مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک می‌توانند با بهره‌گیری از امتیاز ویزای کار آلمان در این کشور بمانند. دانشجویان باید مدرک دانشگاهی، گواهی تمکن مالی و چند مدرک مرتبط دیگر را برای اخذ ویزای کار آلمان ارائه کنند.

بله البته، اما برای دریافت پذیرش دکتری بایستی با اساتید دانشگاه شخصاً مکاتبه نمایید و رزومه خود را ارسال کنید. نحوه دریافت پذیرش و مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه و گرایش تحصیلی، در موقعیت دکتری متفاوت است، لذا حتماً تمامی موارد مورد نیاز را از قبل به دقت بررسی نمایید.

رشته مهندسی مکانیک از سال 2014 برای تمام دانشجویان داخلی و خارجی به صورت رایگان برگزار می‌شود. تنها هزینه‌ای که باید پرداخت کنید، هزینه‌ای نمادین برای اتحادیه دانشجویی و بلیط پایه ترم تحصیلی جهت استفاده رایگان از حمل و نقل عمومی است.

لازم به ذکر است که این موارد به نوع دانشگاه و کالج انتخابی شما بستگی دارد.

میانگین حقوق مهندس مکانیک در آلمان 67,000 یورو در سال است.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا