تحصیل در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های برتر کانادا

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های برتر کانادا

در سراسر جهان کانادا با ویژگی‌هایی چون استانداردهای بالای آموزشی و همچنین مؤسسات آموزشی معتبر بین‌المللی شناخته شده است و در این کشور فرصت تحصیل زیر نظر رهبران صنعتی و آمادگی برای مقابله با مشکلات واقعی فضای شغلی را خواهید داشت. یکی از گزینه‌های محبوب دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل، انتخاب رشته فیزیوتراپی است. تقاضا برای جذب متخصصین فیزیوتراپی در کانادا بالا بوده و بنا بر اظهارات دولت این کشور، انتظار می‌رود نیاز به تأمین متخصصان ماهر در این زمینه در طی دهه آتی افزایش می‌یابد. بنابراین زمانی که تحصیل در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های کانادا را انتنخاب می‌کنید، علاوه بر امکان یادگیری مهارت‌های این رشته در سطحی بین‌المللی، فرصت بهره‌مندی از بهترین آینده شغلی را نیز خواهید داشت.

چرا تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا؟


چرا تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا؟

تحصیل در رشته فیزیوتراپی برای کسانی که می‌خواهند در حوزه سلامت اجتماعی مشغول به کار شوند، می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا فیزیوتراپی موجب بهبود در سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد شده و به درمان و توانبخشی افراد مبتلا به انواع مختلف آسیب‌های ورزشی و جسمانی در گروه‌های سنی مختلف کمک می‌کند.

مهمترین مزایای تحصیل فیزیوتراپی و دریافت مدرک معتبر از دانشگاه‌های کانادا عبارتند از:

 • شبکه بین‌المللی: هنگام تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا در کنار برخی از مستعد‌ترین افراد متخصص مشغول به کار و تحصیل می‌شوید.
 • آموزش با کیفیت: بی‌تردید شهرت کانادا در پیشتازی علمی، امری واضح است.
 • دورنمای شغلی: تحصیل در این رشته یعنی فرصت‌های مختلف شغلی، زیرا بنابر اظهارات دولت کانادا، پیش‌بینی می‌شود که این کشور در سال‌های 2019-2028 با کمبود نیروی متخصص در این رشته روبرو خواهد بود.

پیش‌شرط‌های تحصیل فیزیوتراپی در کانادا


پیش‌شرط‌های تحصیل فیزیوتراپی در کانادا در هر دانشگاهی متفاوت بوده اما موارد زیر به طور کلی یکسان هستند:

 • نیاز است تا در دوره دبیرستان در دروس زبان انگلیسی، ریاضیات و زیست‌شناسی حداقل مدرک C را کسب کرده باشید.
 • مدارک مصونیت پزشکی، کمک‌های اولیه و CPR معتبر را داشته باشید.
 • دارا بودن نمره کلی 6.5 و بالاتر در آزمون IELTS
 • بعضی از مراکز نیز ممکن است از شما بخواهند تا رزومه خود را به همراه درخواست تحصیل ارسال نمایید.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا


بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا

در اینجا فهرستی از مؤسسات برتر کانادا را که می‌توانید به راحتی در آنها مشغول به تحصیل شوید، آورده ایم:

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو یکی از بهترین دوره‌های تحصیل در رشته فیزیوتراپی را از طریق DFCM (Department of Family and Community Medicine ) ارائه می‌کند که این دوره‌ها برای متخصصین تمام‌وقت و دانشجویان سال دوم در دسترس است. همچنین دوره لیسانس علوم مطالعات دستیاری پزشکی دانشگاه تورنتو (BScPA) یک دوره تخصصی با همکاری دانشکده پزشکی دانشگاه شمال اونتاریو (NOSM) و مؤسسه میچنر بوده که در زمینه علوم کاربردی و بهداشتی همکاری می‌کند و این همکاری سه‌جانبه موجب تقویت و موفقیت دوره‌های برگزار شده می‌شود.

هزینه‌ها

 • هزینه شهریه (برای یک سال): 10550 دلار
 • هزینه‌های پیش‌بینی نشده: 1714.99 دلار
 • هزینه‌های جانبی: 412 دلار

فرایند پذیرش

اخذ پذیرش در دانشگاه تورنتو به ویژه در مقطع کارشناسی‌ارشد آسان نیست. درخواست شما بر مبنای رزومه تحصیلی شما بررسی شده و بعضی از دوره‌ها نیازمند موفقیت در آزمون‌ها و برنامه‌های تکمیلی است. شما باید هرچه زودتر درخواست خود را به همراه تمامی مدارک ضروری ارائه کرده و اگر چنانچه زبان انگلیسی زبان اول شما نباشد، شاید به ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی نیاز داشته باشید.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشکده‌های زیبای پوینت‌گری UBC در ونکوور و پرنس جورج UNBC با برخورداری از تکنولوژی‌های برتر و آزمایشگاه‌های پیشرفته، محیطی عالی را برای تحصیل دانشجویان خارجی و داخلی به طور یکسان فراهم می‌کند. این دانشگاه به عنوان یکی از برترین مؤسسات آموزش فیزیوتراپی در کانادا مطرح بوده که دوره‌هایی برای اعطای گواهی‌نامه معتبر در چهار سطح و آمادگی آزمون بین‌المللی فیزیولوژیست‌ها برگزار می‌کنند.

هزینه‌ها

هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه بسته به وضعیت شهروندی شما در زمان ارائه درخواست محاسبه شده و ممکن است برای تحصیل ارائه مدرک شهروندی و اقامت دائم کانادا توسط شما ضروری باشد.

 • هزینه درخواست: 168.25 دلار
 • هزینه درخواست تکمیلی: 123 دلار

فرایند پذیرش

دانشگاه در فرآیند پذیرش دانشجویان خود، بر اساس دانشگاه یا رشته تحصیلی انتخاب نمی‌کند و از درخواست‌های افراد با زمینه‌های علمی مختلف استقبال می‌کند. فرآیند پذیرش دوره کارشناسی ارشد فیزیوتراپی شامل دو مرحله است: ارائه درخواست و قبولی در مصاحبه.

متقاضیان برای شرکت در مصاحبه، ابتدا باید پیش‌نیازهای مورد نیاز را کسب کنند. لازم به ذکر است که ارائه مستندات مربوط به این پیش‌نیازها، به تنهایی قبولی در مصاحبه را ضمانت نمی‌کند. تصمیم‌گیری در خصوص پذیرش درخواست داوطلب بر اساس بررسی مستندات ارائه شده و عملکرد او در مصاحبه ورودی صورت می‌گیرد.

دانشگاه مک‌گیل

روند پذیرش در دانشگاه مک‌گیل نیز مانند مورد گذشته بوده و در زمان پذیرش این دانشگاه، داوطلب را به عنوان یک متخصص حوزه سلامت در توانایی مشارکت مؤثر در تیم درمان برای برنامه‌ریزی و ارائه برنامه درمانی، ارزیابی بیمار، تحقیق و مشاوره در کلینیک‌ها، جامعه و صنعت مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین این دانشگاه به عنوان یکی از مؤسسات برتر فیزیوتراپی کانادا، برای دانشجویان دوره‌های پایه‌ای علوم سلامت و علوم بهداشتی مورد نیاز برای انجام فرایند‌های فیزیوتراپی برگزار می‌کند. دوره‌های فیزیوتراپی دانشگاه مک‌گیل به شکلی ساماندهی شده تا دانشجویان علوم و اطلاعات پایه‌ای در حوزه سلامت و علم فیزیوتراپی را کسب نمایند.

هزینه‌ها

 • شهریه و هزینه‌ها: 19.000 دلار

فرایند پذیرش

مدت‌زمان بررسی درخواست تحصیل در دانشگاه مک‌گیل از زمان ثبت درخواست، بر اساس کامل‌بودن مدارک مورد نیاز، مدارک پشتیبان و دوره مد‌نظر تعیین می‌شود. اعلام نتایج پذیرش درخواست‌های ثبت‌شده در این دانشگاه معمولا در حدود هشت هفته به طول می‌انجامد.

دانشگاه مک‌مستر

در بین ده دانشگاه برتر فیزیوتراپی کانادا، دانشگاه مک‌مستر در رده چهارم بهترین دانشگاه‌ها قرار گرفته است. این دانشگاه با ویژگی کیفیت بالای آموزشی شناخته شده و دوره‌های فیزیوتراپی را با رویکرد‌های مسئله محور، گروهی و خودراهبری برگزار می‌کند.

دوره کارشناسی ارشد فیزیوتراپی دانشگاه مک‌مستر با مدت زمان 25 ماه به صورت تمام‌وقت و به منظور ورود به فضای کاری طراحی شده است. در این دوره از روش‌های یادگیری مسئله‌محور با استفاده از تکنیک‌ گروه‌های کوچک و خود راهبری برای ایجاد فرصت آشنایی دانشجویان با علوم بهداشتی استفاده می‌شود. در این دوره‌ با همکاری دانشگاه و جامعه، فرصت‌های حرفه‌ای و میان‌رشته‌ای برای دانشجویان فراهم شده و در آن بر یادگیری خودمحور و آموزش یکپارچه آکادمیک و بالینی تأکید می‌شود.

هزینه‌ها

 • شهریه و هزینه‌های سال اول: 21.400 دلار

روند پذیرش

از تمامی داوطلبین واجد شرایط که دارای استانداردهای علمی مورد نیاز هستند، برای شرکت در مصاحبه آنلاینی که توسط Kira Talent انجام می‌شود، دعوت می‌شود. هزینه انجام این مصاحبه 50 دلار کانادا (غیرقابل استرداد) بوده و می‌بایست قبل از زمان مصاحبه – که از طریق ایمیل به داوطلبان اطلاع‌رسانی می‌شود- پرداخت شود. مرتبا صفحه ایمیل‌های ناخواسته خود را بررسی کرده و قوانین کوکی‌ها را به دقت مطالعه‌ کنید. درخواست داوطلبان ممکن است در مقایسه با سایر داوطلبان با موقعیت علمی مشابه، به علت عدم انجام رفتار حرفه‌ای در زمان مصاحبه رد شود.

هزینه و مدت زمان تحصیل در رشته فیزیوتراپی دانشگاه‌های کانادا


هزینه تحصیل در دوره‌های فیزیوتراپی برای دانشجویان بین‌المللی ممکن است به طور تقریبی حدود 95,470 دلار کانادا در سال باشد. مدت زمان معمول برای شرکت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی برای فیزیوتراپ‌های تحصیل‌کرده در کانادا 6 سال است. این شامل یک دوره 4 ساله به همراه دوره‌های پیش‌نیاز دانشکده فیزیوتراپی است، که نتیجه این دوره دو ساله، مدرک کارشناسی ارشد است.

روند اخذ پذیرش در دوره‌های رشته فیزیوتراپی در کانادا


روند اخذ پذیرش در دوره‌های رشته فیزیوتراپی در کانادا

متقاضیان دارای ریزنمرات تحصیلی از مدارس مقطع متوسطه خارج از کانادا باید درخواست خود را تا قبل از انتخاب ضرب‌الاجل دانشجویان بین‌المللی، یعنی 15 ژانویه 2022، ارسال نمایند.

 • گام اول: پیش‌نیازهای تحصیلی مورد نیاز را بررسی کنید
 • گام دوم: مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید.
 • گام سوم: فرم خود را در طول مدت زمان ارسال درخواست‌ها ارسال کنید.
 • گام چهارم: برای دریافت شماره دانش‌آموزی منتظر بمانید.
 • گام پنجم: درخواست تکمیلی خود را در مدت‌زمان اعلام شده ارسال کنید.
 • گام ششم: صندوق نامه‌های الکترونیک خود را به منظور بررسی وضعیت درخواست، چک کنید.
 • گام هفتم: متقاضیان منتخب می‌توانند برای ادامه روند درخواست خود برای اخذ ویزا اقدام کنند.

دوره‌های فیزیولوژی ورزشی در کانادا


بسیاری از مؤسسات کانادا که در بالا به آن اشاره شد، دوره‌های جامعی در خصوص آموزش رشته فیزیولوژی ورزشی نیز برگزار می‌کنند.

 • ماساژ درمانی
 • سینتیک (جنبش‌شناسی) انسانی
 • علوم شغلی
 • فیزیولوژی
 • حرکت‌شناسی
 • ورزش درمانی

از این رو، بررسی بروشور‌های دانشگاه‌ها و معرفی رشته‌ها بینش عمیق‌تری را در مورد آنچه که واقعا به دنبال آن هستید، به شما ارائه می‌کند.

چشم‌انداز شغلی


چشم‌انداز شغلی

رشته فیزیوتراپی در کانادا یک تخصص حرفه‌ای و قانونی است. برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای به عنوان فیزیوتراپ، شما نیازمند ثبت‌نام در سازمان‌های نظارتی استانی یا منطقه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید هستید. بدون داشتن مجوز و ثبت‌نام در این سازمان‌های نظارتی، فعالیت در این حوزه غیرقانونی است.

متوسط درآمد فیزیوتراپ‌ها در کانادا بین 28 تا 49.65 دلار در ساعت است. با فعالیت در این رشته، می‌توانید در گروه مشاغل با درآمد بالا قرار بگیرید و از این طریق به تامین درآمد قابل توجهی دست یابید.

تحصیل فیزیوتراپی در کانادا نه تنها به شما فرصت اشتغال در سراسر جهان را می‌دهد، بلکه کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را با تحصیل در این کشور که لقب شمالی سفید و بزرگ را دارد، بهتر کنید. اگر در هر مرحله‌ای از این مسیر دچار مشکل شدید، در برقراری تماس با متخصصان آموزش بین‌المللی IDP شک نکنید؛ خوشحال می‌شویم که به شما در رسیدن به رویاهای خود کمک کنیم.

روند اخذ ویزا برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی کانادا


در مراحل درخواست برای اخذ ویزای دانشجویی به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • ارائه نامه پذیرش از مؤسسه آموزشی
 • مدارک هویتی، عکس به همراه پاسپورت معتبر
 • مستندات تمکن مالی
 • چنانچه تقاضای تحصیل در مؤسسه‌ای در استان کبک را دارید، باید مدرک CAQ (Certificat d’acceptation du Québec) را دریافت کنید.
 • انگیزه‌نامه در خصوص اهداف، دلایل و آینده شما برای ورود به کانادا

می‌توانید با پرداخت هزینه 150 دلار کانادا و ارائه مدارک مورد نیاز، درخواست خود را به صورت آفلاین و آنلاین ثبت کرده و در جریان بررسی درخواست نیز باید مبلغی را برای هزینه‌های بیومتریک پرداخت کنید. افرادی از کشورهایی خاص می‌توانند این روند را از طریق سرویس SDS (جریان مستقیم دانشجویی) سریعتر انجام داده و سپس برای مصاحبه ویزا اقدام کنند.

سوالات متداول


دریافت کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

رشته فیزیوتراپی در کانادا در مقطع کارشناسی‌ارشد معمولا حدود دو سال طول می‌کشد و متقاضیان برای تحصیل در این مقطع لیسانس را در موضوعی مرتبط به پایان رسانده و همچنین به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند.

آیا باید برای کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در کانادا اقدام کرد؟

اگر مایل به اشتغال در کشور کانادا هستید باید برای مدرک MPT اقدام کنید و مدارک MPT از کشورهای خارجی پذیرفته نمی‌شود. پیش‌نیازهای اشتغال یک فیزیوتراپ در کانادا دریافت مدرک از یک مؤسسه معتبر است.

آیا مدارک لیسانس فیزیوتراپی کشورهای دیگر در کانادا معتبر است؟

خیر. مدارک لیسانس فیزیوتراپی کشورهای دیگر در کانادا معتبر نیست. تنها طی دوره کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در کانادا راهکاری برای اخذ مجوز فعالیت به عنوان فیزیوتراپ است.

آیا فیزیوتراپی شغل مناسبی در کانادا است؟

فیزیوتراپی یکی از بهترین مشاغل موجود در کانادا بوده که به فارغ‌التحصیلان ماهر امکان دریافت دستمزد خوبی را می‌دهد. متقاضیان همچنین می‌توانند در مشاغلی چون ناظر فیزیوتراپی، متخصص طب سلامت و پزشکی، دانشیار و استاد دانشگاه و مدیر مؤسسات خدمات توان‌بخشی فعالیت کنند.

فیزیوتراپ‌ شدن در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

مدت میزان تحصیلات به همراه مقاطع ارشد در رشته فیزیوتراپی در کانادا 6 سال است، که این دوره شامل یک دوره 4 ساله دریافت مدرک لیسانس و دوره‌های پیش‌نیاز PT و به دنبال آن دوره 2 ساله کارشناسی‌ارشد این رشته است.

درآمد فیزیوتراپ‌ها در کانادا چقدر است؟

میزان درآمد متخصصین فیزیوتراپی در کانادا به طور میانگین 78671 دلار در  سال و یا 40.34 دلار در ساعت است. درآمد افراد جدید‌الورود به طور متوسط 70087 دلار در سال و متخصصین باتجربه تا 93581 دلار در سال درآمد دارند.

برای فیزیوتراپ‌ شدن به چه مدارکی نیاز دارم؟

اخذ مدارک دانشگاهی محبوب‌ترین روش برای فیزیوتراپ شدن است. دریافت مدرک تمام وقت می‌تواند به مدت 3 سال و دوره‌های پاره‌وقت تا 6 سال به طول می‌انجامد و اگر قبلا مدرک معتبری را دریافت کرده باشید، انتخاب دوره دو ساله کارشناسی‌ارشد نیز یک گزینه مناسب است.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا