چیزهایی که بهتر است قبل از سفر به آلمان به عنوان یک دانشجو بدانید

چیزهایی که قبل از رفتن به آلمانباید بدانید

آلمان، به دلیل مزایای بیشماری که دارد، از کیفیت زندگی و فرصت‌های شغلی گرفته تا فرهنگ‌ و سنت‌های جالب آن، مردم چهار گوشه دنیا را به خود جذب می‌کند.

اقتصاد آلمان یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است، که این باعث شده بازار کار این کشور توسعه یافته و شرایط پایداری داشته باشد.

اکثر افردا برای کسب موفقیت به این کشور مهاجرت می‌کنند و در کل می‌توان آن را کشور امید، موفقیت، تحقیق و نوآوری دانست. البته، مناظر زیبا، قصرهای بیشمار و معماری جالب توجه هم در جذب مهاجران نقش دارند.

وجود شهرهای زیبا یکی از ویژگی‌های جالب آلمان بوده و برای اشخاصی که از خارج از اتحادیه اروپا می‌آیند، سفر کردن به این کشور یک تجربه‌ی قطعاً بی‌نظیر است.

آلمان میراث‌دار مجموعه خارق‌العاده‌ای از قصرها است، به طوریکه هزاران مورد از آن‌ها در سراسر این کشور وجود دارد. مکان‌هایی که قبلاً خانه‌ی شاهان و امپراطورها بوده، امروز به بخش ارزشمندی از تاریخ آلمان تبدیل شده و به عنوان مکان‌های فرهنگی، موزه‌ها و ساختمان‌هایی با معماری بی‌نظیر مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر ساله هزارن بازدید کننده از سراسر دنیا را به خود جذب می‌کنند.

به طور خلاصه می‌توان گفت که آلمان به عنوان کشوری سرزنده با مردمانی پویا و مبتکر پتانسیل‌های بسیار زیادی برای عرضه دارد.

یکی از جاذبه های بی نظیر آلمان برای دانشجویان بین‌المللی تحصیل رایگان در دانشگاه‌های معتبر این کشور است. ما در اپلای استار هرساله به علاقه‌مندان بسیاری  برای ادامه تحصیل در آلمان کمک میکنیم تا آنها هم بتوانند به این کشور فوق‌العاده سفر کنند و از مزایای زندگی و تحصیل در این کشور بی نظیر بهره‌مند شوند. میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در آلمان با ما تماس بگیرید.

اما شاید برای شما هم سوال شده باشد که قبل از سفر به کشوری مانند آلمان چه نکات مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه شود.

در این مقاله سعی داریم به تعدادی ازین نکات بپردازیم و سوالاتی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد را پاسخ دهیم.

بیایید، با نگاهی به چند پرسش متداول، ببینیم که زندگی دانشجویان بین‌المللی در آلمان چگونه است:

 وضعیت هوا در آلمان چطور است؟

قطعاً، به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی خوشحال خواهید شد که بدانید هوای آلمان عالی است. اگرچه «عالی» بودن به نظر خود شخص بستگی دارد، اما آلمان عموماً به عنوان کشوری شناخته می‌شود که آب و هوایی چهار فصل دارد. بنابراین، اگر قصد دارید یک سال کامل در آلمان بمانید، به هر چهار نوع لباس نیاز خواهید داشت.

به طور کلی، در آلمان تابستان‌ها گرم بوده و زمستان‌ها آنقدر سرد هستند که دمای هوا به زیر صفر می‌رود؛ پاییز و بهار هم معمولاً حد وسط این دو هستند. آلمان، برای فصل تابستان که، گاهی دمای آن به 30 درجه سانتیگراد می‌رسد، مکان‌های خیلی خوبی برای خنک شدن دارد، مثل برکه‌ها و سواحل دریا.

در آلمان، اگرچه هوا می‌تواند متغیر و غالباً غیرقابل پیش‌بینی باشد، اما با این حال، مطمئن باشید که در طول اقامت تحصیلیتان، هر سال هوای چهار فصل را تجربه خواهید کرد. پس، فرمواش نکنید که علاوه بر کلاه، شال‌گردن، دستکش و ژاکت گرم، عینک آفتابی، تی‌شرت، و لباس شنا هم با خود به همراه بیاورید.

هزینه زندگی ماهیانه برای دانشجویان چقدر است؟

شاید برایتان سوال باشد که هزینه زندگی داشنجویی در آلمان چقدر است؟ مطابق برآوردهای سال 2020، یک دانشجوی بین‌المللی برای پوشش دادن هزینه‌های ضروری زندگی خود در آلمان، ماهانه به 853 یورو نیاز دارد. اگر برای ورود به آلمان به ویزا نیاز دارید، برای درخواست ویزایتان باید مدرکی دال بر تمکن مالی ارائه بدهید. این مسئله معمولاً از طریق ایجاد یک حساب آلمانی بلوکه شده انجام می‌شود.

هزینه زندگی در آلمان و پاسخ به سوالات مرتبط با آن

                        

                مشاوران ما در اپلای استار می‌توانند شما را در امر ارائه احراز تمکن مالی به طرق مختلف، یاری کنند.

.

Apply-Stars-1

در کل، دانشجویان بین‌المللی همیشه در طول تحصیلشان راهی برای پوشش هزینه‌های خود پیدا می‌کنند، خصوصاً که می‌توانند از مشاغل پاره وقت بسیار زیادی که در آلمان برای دانشجویان وجود دارد یک منبع درآمد اضافی داشته باشند.

در آلمان، شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی مجاز هستید که در سال 120 روز کامل یا 240 نصف روز کار کنید. عموماً، این مشاغل پاره وقت شامل تدریس یا دستیاری تحقیق در دانشگاه، تدریس خصوصی انگلیسی، کارمند پشتیبانی یا پیشخدمتی در کافی شاپ‌ها، نیروی کمکی در تولیدات صنعتی و غیره می‌شوند.

اگرچه دانشجویان در حین کار کردن یک مختصر پول توجیبی اضافی به دست آورده و در عین حال بیشتر در مورد فرهنگ و سبک زندگی یک محل یاد می‌گیرند، اما معمولاً وقتی که ترم‌ها شروع به سخت‌تر شدن می‌کنند، شرایط، کمی برای این دانشجویان شاغل دشوارتر می‌شود.

به علاوه، با دستمزد 5 تا 15 یورو در ساعت، دانشجویان می‌توانند از مشاغل نیمه وقت خود حدود 450 یورو در ماه به دست بیاورند. عموماً، در شهرهای بزرگ دستمزدها بالاتر هستند، هرچند که در این شهرها هزینه‌های زندگی هم بالاتر است.

روی هم رفته، یکی از بزرگترین مشکلات مالی دانشجویان در آلمان هزینه اجاره است، که این باعث می‌شود بسیاری از آن‌ها به صورت مشترک یک خانه اجاره کرده یا در خوابگاه‌ها یا در حومه شهرها ساکن شوند، چراکه معمولاً قیمت اجاره‌ها در مرکز شهرها بیشتر است.

lifestyle

سبک زندگی در آلمان چگونه است و در آنجا چه تفریحاتی می‌توانم داشته باشم؟

آلمانی‌ها اهمیت زیادی به ساختار و وقت‌شناسی می‌دهند، پس اگر شما آدم دقیق و وقت‌شناسی نباشید، ممکن است برای دوست شدن با آن‌ها به مشکلات زیادی بر بخورید. آلمان فرهنگ خارق‌العاد‌ه‌ای دارد که تا حد زیادی متأثر از تاریخ غنی این کشور بوده و تا حدودی هم از همسایگانش تأثیر پذیرفته است.

آلمان‌ها به سخت‌کوشی، کمال‌گرایی و دقت بهای زیادی می‌دهند و به همین خاطر ممکن است در نگاه اول مردمان سردی به نظر برسند، اما وقتی که با آن‌ها بیشتر آشنا بشوید می‌بینید که در واقع خیلی هم صمیمی هستند. آلمانی‌ها دانشجویان بین‌المللی را با آغوش باز می‌پذیرند، پس نیازی نیست نگران راحتی زندگیتان در محیط اجتماعی این کشور باشید.

در کل، زندگی دانشجویی در آلمان تجربه زیبایی است و به احتمال زیاد انتظاراتتان را برآورده خواهد کرد. اکثر شهرهای آلمان زندگی شبانه‌ بسیار پرجنب و جوشی داشته و گزینه‌های زیادی برای فعالیت‌های تفریحی دارند. شهرهای بزرگ مثل مونیخ و برلین مکان‌های جالبی برای بازدید دارند، با این حال از نظر زیبایی و داشتن طبیعتی بکر، نمی‌توانند با شهرهای کوچکتر رقابت کنند. آلمان‌، با داشتن تعداد بیشماری مکان مناسب دانشجویان، فعالیت‌های فوق برنامه، و فستیوال‌های مختلف، محل بی‌نظیری است که در آن می‌توانید بین تحصیل و زندگی اجتماعی‌تان تعادل خوبی برقرار کنید.

زبان آلمانی زبان رسمی این کشور و زبان اول بیش از 95% جمعیت آن است. اگرچه در آلمان، خصوصاً در شهرهای بزرگتر آن، خیلی از مردم می‌توانند انگلیسی صحبت کنند، با این حال اگر بتوانید کمی یا فقط در حد پایه آلمانی صحبت کنید همیشه کارتان در این کشور راحت‌تر خواهد بود. برقراری ارتباط با افراد محلی به بهبود مهارت‌های زبان آلمانی شما کمک می‌کند و البته همیشه بهتر است آدرس‌ها را به زبانی بپرسید که اکثر مردم این کشور آن را می‌فهمند. اما اگر هم نمی‌توانید آلمانی صحبت کنید نگران نباشید، راهتان را به یک شکلی پیدا خواهید کرد، چراکه آلمانی‌ها به دیدن دانشجویان بین‌المللی عادت دارند.

جشن های آلمانی

آلمان همچنین به فستیوال‌های سنتی‌اش که هر ساله انجام می‌شوند مشهور است. یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌هایی که شاید شما هم اسم آن را شنید باشید، اکتبرفست است. هر ساله، در فستیوال اکتبرفست میلیون‌ها نفر با دوستان و خانواده‌های خود یک جا جمع می‌شوند و از نوشیدنی‌ها، غذاها و بازی‌های مختلف لذت می‌برند و در کل با افراد جدیدی آشنا می‌شوند.

این فستیوال که در مونیخ برگزار می‌شود، معمولاً در اواخر سپتامبر شروع شده و در اکتبر به پایان می‌رسد و در کل حدوداً دو هفته طول می‌کشد. این یکی از فستیوال‌های متعدد آلمان بودن و دانشجویان بین‌المللی همیشه تلاش می‌کنند که در اکتبرفست شرکت کنند، بنابراین ممکن است تعداد زیادی از هم دانشگاهی‌هایتان در آنجا ببینید.

استفاده از سیستم بهداشت و درمان آلمان

اگر می‌خواهید در کشور آلمان بمانید (یا حتی وارد آلمان بشوید)، باید بیمه درمانی داشته باشید، چراکه داشتن بیمه درمانی در آلمان اجباری است. آلمانی‌ها در مورد بیمه درمانی خیلی حساس هستند و سیستم بهداشت و درمان آن‌ها یکی از بهترین‌ها در دنیا است.

سیستم درمانی در آلمان

معمولاً بیمه دانشجویی در آلمان کم‌هزینه است، و بسته به عمومی یا خصوصی بودن بیمه درمانی‌تان، می‌توانید بدون نگرانی در مورد هزینه‌ها از مزایای متعددی بهره‌مند شوید. البته، حتماً قبل از خرید بیمه درمانی مزایا و هزینه‌های پوشش داده شده توسط بیمه را چک کنید چراکه بعضی طرح‌های بیمه درمانی همه هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهند.

مزایا و چالش‌های تحصیل در آلمان

بهترین قسمت تحصیل در آلمان این است که شما با افرادی از سراسر دنیا آشنا خواهید شد، فرهنگ‌های مختلف را خواهید شناخت، و مهمتر از همه دوستان زیادی پیدا خواهید کرد.

دانشجویان سراسر دنیا آلمان را به عنوان یک مقصد تحصیلی مد نظر قرار می‌دهند. این کشور تمامی مزایای ممکن را برای دانشجویان به همراه دارد. در آلمان، علاوه بر دریافت آموزش‌های باکیفیت، که به شما برای پیشرفت در بازار کار جهانی کمک خواهد کرد، فرصت خواهید داشت تا به طور کامل از زیبایی‌های این کشور لذت ببرید.

زندگی دانشجویی در آلمان

در ابتدا ممکن است هر چیزی چالش‌زا به نظر برسد، تا اینکه به همه چیز عادت کنید. بعد از عادت کردن به زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی، خواهید دید که از همان ابتدا چیزی برای نگرانی وجود نداشت.

همچنین، از پیدا کردن دوست و یادگیری مطالب جدید لذت خواهید برد (بسیاری حتی دلشان می‌خواهد که بعد از اتمام تحصیلاتشان دوباره همان تجربه را تکرار کنند).

البته، چیزهایی مثل پرداخت اجاره، انجام همزمان کار و تحصیل و یا یاد گرفتن و سازگاری با سبک زندگی و روال کارها در آلمان، برخی از سخت‌ترین چالش‌هایی هستند که باید بر آن‌ها فائق بیایید. با این حال، مطمئن باشید بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قبل از شما این راه را رفته‌اند و موقعی که وارد آلمان شدید، دانشجویان زیادی را خواهید دید که دقیقاً وضعیت و موقعیت شما را دارند.

آشنایی با اداب و رسوم و خلق و خوی آلمانی‌ها

حتما میدانید که آشنایی با فرهنگ و سنن هر ملتی شما را در برقراری ارتباط با مردم آن ملت کمک خواهد کرد. یکی از مشکلات عمده‌ی دانشجویان تبادلی (exchange students) خارجی سازگاری با هنجارهای فرهنگی جدید و همچنین درک چیزهایی است که سایر دانشجویان دانشگاه آن‌ها سرگرم کننده و جالب می‌دانند.

البته، علایق دانشجویان و حتی اساسی‌ترین دلایل دانشجویان برای رفتن به دانشگاه با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین، پنج توصیه مهم در مورد انتظاراتی که می‌توانید از زندگی دانشجویی در آلمان داشته باشید به شرح زیر هستند:

خودتان را برای طی کردن مسیری طولانی‌تر جهت گذاشتن قرارهای عاشقانه آماده کنید.

فرهنگ زندگی اجتماعی در آلمان به طور کلی به نسبت محافظه‌کار است. اگر شما یک لهجه خارجی غلیظ دارید، ممکن است به راحتی نتوانید در جمع‌ها شرکت کنید. البته این وضعیت ممکن است در برخی جوامع دیگر نیز رخ دهد، اما در آمریکا به عنوان یک نکته مثبت بزرگ در نظر گرفته می‌شود که فرد دارای لهجه خارجی باشد. در آلمان، اگر می‌خواهید با کسی رابطه عاشقانه برقرار کنید، باید ابتدا با او دوست شوید، زیرا در آلمان، تمام روابط (حتی در دانشگاه) بر اساس دوست داشتن شخص به خاطر آنچه واقعاً هست استوار هستند.

مراقب باشید

از پرداختن به موضوعات تابو اجتناب کنید

اگر شما یک خارجی هستید، برخی موضوعات وجود دارند که تا زمانی که یک آلمانی آن را مطرح نکند، بهتر است درباره آن‌ها حرف نزنید. حتی در میان دوستان نزدیک، سؤالات شخصی درباره روابط ممنوع هستند.

وضعیت مالی نیز یکی از موضوعاتی است که بهتر است از آن صحبت نکنید. دوران نازی‌ها هم مسلماً یک موضوع دیگر است که باید با احتیاط بسیاری درباره آن صحبت کنید. می‌توانید با رعایت حساسیت‌های لازم، از دوستانتان درباره آن سؤال کنید، اما از صدا زدن به کسی به عنوان نازی خودداری کنید. این یک موضوع بسیار حساس برای آلمانی‌ها است، حتی برای نسل‌های جوانتر آن‌ها.

با زندگی در یک آپارتمان اشتراکی دوست پیدا کنید

معمولاً، دانشجویان آلمانی در طول دوره تحصیلی خود در دانشگاه، معمولاً در نزدیکی خانه‌های خود زندگی می‌کنند و بسیاری از آن‌ها در خانه والدین خود اقامت دارند. بقیه دانشجویان عموماً در آپارتمان‌هایی با هزینه مناسب و امکاناتی مشترک مانند حمام و دستشویی زندگی می‌کنند. تنها تعداد کمی از دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی ساکن می‌شوند. این خوابگاه‌ها شباهت زیادی به خوابگاه‌های آمریکایی ندارند و به جای آن، آپارتمان‌های مستقل در محیط دانشگاه وجود دارند. این خوابگاه‌ها متعلق به دانشگاه هستند و هزینه آن‌ها نسبتاً مناسب است، اما دریافت این خوابگاه بسیار دشوار است. گزینه بسیار خوب دیگری که برای دانشجویان وجود دارد، WGها (مخفف Wohngemeinschaften به معنی آپارتمان‌های مشترک) هستند؛ این آپارتمان‌ها یک راه عالی برای ورود سریع به اجتماع هستند.

 

شرح حالتان را به آلمانی بگویید

دانشجویان آلمانی عاشق آشنایی با افراد تازه هستند. اگر آدم جالبی باشید (که همه هستند)، در این صورت آن‌ها مشتاق به شنیدن داستانتان خواهند بود (خصوصاً اگر آن را به آلمانی بگویید)؛ آلمانی‌ها، وقتی کسی زبانشان را به خوبی صحبت می‌کند، تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا