برمن

شهر برمن (Bremen) در قسمت‌های شمالی و متمایل به غرب کشور آلمان قرار دارد و در واقع بزرگترین شهری است که بر روی رودخانه Weser بنا شده است. این رود، طولانی‌ترین رودی است که به طور کامل در آلمان جاری است! این رودخانه از یک طرف در بالا دست‌های شمالی، به دریای شمال متصل است و از طرف دیگر در قسمت‌های پایین به ایالت ساسکسونی Saxony می‌رسد. معروفیت شهر برمن به دلیل ارتباطات و تجارت‌های دریایی است. 

برمن

این شهر یکی از بزرگ‌ترین بنادر آلمان و همچنین یکی از شهرهای بزرگ صنعتی شمال اروپا محسوب می‌شود. درست است که جمعیت شهر برمن نسبت به بسیاری از شهرهای آلمان کمتر است، اما این شهر از لحاظ اقتصادی نقش حیاتی ای را در بین کل ایالت‌های کشور آلمان بازی می‌کند. بندر بسیار مهم Bremerhaven هم در این شهر قرار دارد که خود به تنهایی بر اهمیت این شهر از لحاظ تجارت بندرگاهی افزوده است. تاسیسات بندری برمن و برمرهافن که در واقع از نظر اداری و اقتصادی یک واحد را تشکیل می‌دهند، برای کشور آلمان و سپس کل اروپا بسیار حیاتی هستند زیرا به موجب این دو محل، کالاهای وارداتی می‌توانند بدون محدودیت زمانی و بدون تشریفات گمرکی در این بندرگاه وارد و ذخیره شوند. جدا از اهمیت تجاری Bremen، معماری این شهر تلفیق زیبایی از هنر مدرن و قرون وسطایی است! برمن نیز مانند بسیاری از شهرهای آلمان در طول جنگ جهانی دوم مورد حملات زیادی واقع شد و قسمت‌های زیادی از آن تخریب گردید که بعدها مورد بازسازی قرار گرفت. در قلب احیاء شده شهر، بازاری معروف وجود دارد که در کنار آن، کلیسای جامع برمن که متعلق به قرن یازدهم است، خودنمایی می‌کند. یک ردیف زیبا از خانه های قدیمی هم در کنار پارلمان به روز شده و مدرن شهر وجود دارد.

آب و هوای برمن

شهر برمن در ارتفاع ۱۶ متری از سطح دریا قرار دارد و آب و هوای آن هم گرم و معتدل است. به بیان درست‌تر، برمن آب و هوای اقیانوسی دارد. این نوع آب و هوا در مناطق ساحلی پدیده‌ای رایج است. در این نوع اقلیم، بادهای اقیانوسی نقش مهمی در تعیین آب و هوا دارند. میزان بارندگی در Bremen حتی در خشک‌ترین ماه‌های سال نیز زیاد است و میانگین سالانه بارش به ۷۳۲ میلی‌متر می‌رسد. خشک‌ترین ماه سال، فوریه است که میزان بارش‌ها در آن به ۴۶ میلی‌متر می‌رسد و پربارش‌ترین ماه نیز، جولای با میانگین ۸۲ میلی‌متر بارندگی است.

ساعت

جالب است بدانید که شهر برمن یک ساعت از ساعت هماهنگ جهانی یا همان (GMT) جلوتر است و هر ساله در تاریخ ۲۹ مارس ساعت رسمی خود را یک ساعت به جلو می‌کشد و در تاریخ ۲۵ اکتبر، آن را دوباره به حالت اول برمی گرداند. اختلاف ساعت تهران با برمن 3:30+ است. در هنگام محاسبه ساعت، به ماه میلادی و شمسی آن دقت کنید تا متوجه شوید که در حال حاضر اختلاف ساعت‌ها شامل تغییرات شده است یا خیر.

دمای هوای برمن

با توجه به اطلاعاتی که از آب و هوای برمن گفته شد، می‌توانیم بگوییم که متوسط دما در کل روزهای سال، در حدود ۸ درجه بالای صفر است. جولای با ثبت دمای ۱۶ درجه بالای صفر، و ژانویه با ثبت دمای ۰.۵ درجه بالای صفر، به ترتیب گرم‌ترین و سردترین ماه‌های سال در شهر برمن هستند.

جمعیت

طبق آخرین سرشماری که در انتهای سال ۲۰۱۸ انجام شده است، جمعیت شهر برمن به حدود ۵۶۹،۳۵۲ نفر می‌رسد که از این جمعیت، ۴۹.۵٪ را مردان و ۵۰.۵٪ را زنان تشکیل می‌دهند. حدود ۶۳٪ از افرادی که در برمن زندگی می‌کنند، بین رده سنی ۱۸ تا ۶۴ سال هستند. جالب است بدانید که از کل جمعیتی که در برمن زندگی می‌کنند، حدود ۴۸۰،۲۵۰ نفر اصالتا آلمانی‌اند و بقیه افراد متعلق به سایر ملیت‌ها هستند.

کد تلفن

کد تلفن شهر برمن با پیش شماره ۴۹+، که مختص کشور آلمان است، ۴۲۱ می باشد.

حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی شهر برمن توسط Bremer Strassenbahn AG اداره می‌شود و ایستگاه مرکزی امکان دسترسی آسان به قطارها و اتوبوس‌ها را در سطح شهر، فراهم می‌کند. شما می‌توانید بلیت خود برای سفرهای ریلی را در ایستگاه‌ها خریداری کنید، یا برای صرفه جویی در وقت خود، بلیت اعتباری خود را به صورت آنلاین خریداری، چاپ و استفاده کنید. اگر در یک روز سفرهای زیادی در سطح شهر دارید، بهتر است از بلیت یک روزه‌ی نامحدود استفاده کنید تا در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی شود. اتوبوس‌ها و تراموا به راحتی در برمن در دسترس هستند و می‌توانند شما را به فرودگاه یا بسیاری از مقصدهای محبوب شهر ببرند. به عنوان مثال، تراموا شماره ۶ این شهر، در نزدیکی رودخانه، میدان بازار و بسیاری از کافه‌ها و رستوران های شهر ایستگاه دارد.

زندگی در شهر برمن

هزینه زندگی در برمن

هزینه‌های زندگی در شهرها، به ویژه برای دانشجویان و به خصوص دانشجویان بین‌المللی که به آلمان برای تحصیل و زندگی می‌روند، بسیار حائز اهمیت است. بدیهی است که بخش قابل توجهی از هزینه‌های زندگی در هر شهر به هزینه کرایه خانه و خوراک اختصاص دارد. این قاعده در شهر برمن آلمان نیز صدق می‌کند. اما خوشبختانه، هزینه کرایه خانه در برمن نسبت به سایر شهرهای آلمان به صورت کلی کمتر است. به عنوان مثال، با پرداخت ۶۰۰ یورو در ماه، می‌توانید یک آپارتمان یک خوابه در داخل شهر برمن اجاره کنید. البته باید به این نکته توجه داشت که هزینه کرایه با افزایش تعداد اتاق خواب نیز افزایش خواهد یافت. اگر سایر هزینه‌ها را مانند هزینه مواد غذایی، حمل و نقل، تلفن همراه، لباس و سایر هزینه‌ها به تقریب ۶۰۰ یورو در نظر بگیریم، هر فرد با درآمد ماهیانه ۱۲۰۰ یورو می‌تواند به برمن برای تحصیل و زندگی برود.

نکته دیگر اینکه، کرایه خانه ۶۰۰ یورویی، برای کرایه آپارتمانی یک خوابه توسط یک نفر در سطح شهر است، و چنانچه دو یا چند نفر در اجاره آپارتمان شریک شوند، و یا خانه ای در اطراف شهر اجاره شود، هزینه‌ها باز هم تا سطح قابل توجهی پایین می‌آید.

مزایا و معایب زندگی در برمن

 • شهر برمن به داشتن مدرسه‌های با کیفیت، مشهور است.
 • سطح بالای خدمات و امکانات اجتماعی در برمن بی نظیر است.
 • سیستم‌های حمل و نقل شهری، بسیار کارآمد و پویا هستند.
 • کرایه خانه در برمن، برعکس اکثر مناطق و شهرهای آلمان، ارزان است.
 • سرمایه گذاری به خصوص برای شروع کسب و کار، بازدهی خوبی دارد.
 • به جهت داشتن مدارس عالی و امکانات اجتماعی مطلوب، این شهر مورد پسند خانواده‌ها است.
 • با رشد جمعیت و گسترش شهر، نرخ جرایم کمی بیشتر شده است. 
 • متاسفانه نرخ بیکاری در شهر برمن بالاتر از نرخ متوسط کل کشور است و این شهر با نرخ ۹.۷٪ بیکاری، یکی از از شهرهایی است که پیدا کردن کار در آن کمی سخت‌تر از سایر شهرها و ایالت‌های آلمان است.
 • هزینه‌های زندگی و خدمات اجتماعی در این شهر، آنچنان مناسب بازنشسته‌ها نیست.

تحصیل در برمن

دانشجویان خارجی که به دنبال تحصیل در برمن هستند، دلایل زیادی برای این انتخاب دارند که به بررسی این عوامل می‌پردازیم:

به طور مثال، دانشگاه جاکوبز در شهر برمن، به ارائه طیف جالب و وسیعی از رشته‌ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می‌پردازد؛ که همین امر به تنهایی باعث شده است تا گروه‌های وسیعی از دانشجویان، از سراسر دنیا جذب این دانشگاه شوند. 

گزینه‌های جذاب دیگری مثل دانشگاه بسیار بزرگ برمن و دانشگاه علوم پایه برمن هم هستند که اگرچه قسمت عمده برنامه‌های این دانشگاه‌ها به زبان آلمانی است و مقاطع آنها به زبان آلمانی تدریس می‌شود ، اما تعداد مدارک ارائه شده به زبان انگلیسی در سالهای اخیر در این دانشگاه‌ها، رو به افزایش بوده ‌است. همین امر نیز باعث محبوبیت زیاد تحصیل در برمن شده ‌است.

کیفیت بالای تحصیل، محیط صمیم و پویا و هزینه‌های مقرون به صرفه از دیگر امتیازات این شهر برای تحصیل است.

بیمه دانشجویی

بیمه دانشجویی در برمن همانند سایر کشورها و شهرهای دنیا امری ضروری است. البته نظام آموزشی آلمان برای هر دسته از دانشجویان این کشور بیمه خاصی در نظر گرفته است ولی در کل تمام این مدل‌ها بسیار شبیه به هم هستند و فقط در بعضی موارد تفاوت های کوچکی با هم دارند.

در واقع، شرط ثبت نام در هر کدام از دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی کشور آلمان، داشتن بیمه است. به طور کل دو نوع سیستم بیمه در کشور آلمان وجود دارد:

۱- بیمه عمومی که به Public Insurance معروف است و همه افرادی که در آلمان زندگی، کار یا تحصیل می‌کنند باید تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند. نکته قابل توجه این جاست که هزینه بیمه عمومی برای دانشجویان بسیار کمتر از سایر افراد است. بطور مثال یک فرد عادی باید ماهانه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو حق بیمه بپردازد در حالی که حق بیمه دانشجویی بین ۷۰ تا ۱۰۰ یورو در هر ماه است.

۲- بیمه خصوصی که به Private insurance معروف است و داشتن آن برای همه الزامی نیست و برای داشتن آن باید کمی بیشتر حق بیمه بپردازید. یادتان باشد که همه دانشجویان بالای ۳۰ سال باید تحت پوشش بیمه خصوصی نیز قرار بگیرند.

همه دانشجویان شامل طرح اولیه بیمه اجباری هستند و چنانچه خودشان تمایل داشته باشند می‌توانند با پرداخت مبلغی اضافه‌تر، بیمه خصوصی را نیز دریافت کنند.

تمام دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی چه به عنوان تحصیل کوتاه مدت برای دوره آموزشی، یا دانشجوی مهمان و دانشجوی دکترا و سایر محصلین موظف هستند تا به ارائه حداقل سقف بیمه دانشجویی که در هنگام اخذ ویزای تحصیلی نیز از آنها خواسته شده است، اقدام کنند.

دانشگاه های برمن

 • دانشگاه برمن
 • دانشگاه جاکوبز برمن
 • دانشگاه علوم پایه آپولون
 • دانشگاه هنر برمن
 • دانشگاه علوم بازرگانی و لجستیک

کالج های برمن

 • کالج مدیریت عمومی

نقشه شهر برمن

محله های برمن

تصاویر و مکان های دیدنی برمن

سوالات متداول

شهر برمن یکی از زیباترین مناطق توریستی در کشور آلمان است. این شهر شگفت انگیز که از مدت‌ها قبل به ساخت کشتی مشهور بوده، اکنون یکی از مکان های مهم در صنعت حمل و نقل دریایی آلمان محسوب می‌شود.

در سال ۱۹۴۵، آلمان به مناطق اشغالی تقسیم شد، انگلیسی‌ها شمال آن، و آمریکایی‌ها جنوب آن را تصرف کردند.  با این حال آمریکایی‌ها اصرار داشتند که یک بندر را نیز در اختیار داشته باشند  و برمن را بدست آوردند. اما پس از کش و قوس‌های بسیار، و با تلاش متفقین بوروکرات نظامی، برمن به یک ایالت-شهر مستقل تبدیل شد.

در سال ۱۹۴۷، این شهر که Wesermünde نام داشت، به بخشی از ایالت فدرال-آزاد شهر هانزا تیک برمن تبدیل شد و به این ترتیب از وسرمونده به برمرهافن تغییر نام داد. امروزه، برمرهافن بخشی از ایالت-شهر برمن است که از نظر همه اهداف و مقاصد دولتی با یکدیگر همسو و هم راستا هستند و در عین حال تفاوت‌هایی نیز دارند.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا