گپ تحصیلی را چگونه جبران کنیم

گپ تحصیلی را چگونه جبران کنیم

گپ تحصیلی دارید؟ آیا در مورد بهترین راه برای بیان دلیل خود در انگیزه‌نامه فکر می‌کنید تا درخواست شما در میان انبوه از درخواست‌های رد شده نباشد؟

می‌دانید که مسئول بررسی مدارک متقاضیان بعد از اطلاع در مورد مدت گپ تحصیلات تکمیلی، به فکر تجدید نظر در مورد پذیرش شما خواهد‌بود. خبر خوب این است که روش‌هایی برای توضیح گپ تحصیلی در انگیزه‌نامه یا SOP وجود دارد تا به دانشگاه‌هایی که شما را به عنوان گزینه رقابتی می‌شناسند ارائه بدهید.

گپ تحصیلی

در ادامه این مقاله، دلایل  اینکه چرا مسئول پذیرش به گپ تحصیلی اهمیت می‌دهد، بیان می‌شود سپس اقداماتی برای توجیه این وقفه پیشنهاد داده و راهنمایی جامع برای انواع خاص گپ تحصیلی به شما ارائه می‌شود.

به عنوان اولین نکته باید تاکید کنیم که شما باید انگیزه‌نامه خود را با پررنگ‌تر جلوه دادن نقاط قوتتان بنویسید، و البته، بسیار صادقانه دلیل وقوع گپ تحصیلی خود و اینکه چه پیامدی برای شما داشته را بیان کنید یک SOP واقعی باید کاملا در مورد شما و اتفاقات مرتبط با تحصیل شما باشد، اما همچنان، با تواضع، چالش‌ها و موفقیت‌هایی که داشته اید را پررنگ‌تر جلوه دهید.

گاهی اوقات نیاز است که از ادامه تحصیل آکادمیک چه به دلایل خانوادگی، چه به خاطر مسائل مربوط به سلامتی و چه برای بدست آوردن تجربه کاری اجتناب کرد و این اصلا مسئله بغرنجی نیست. بسیاری از دانشجویان، نگران این هستند که شاید وقفه های طولانی در تحصیل، شانس آنها را برای پذیرش در دانشکده یا دانشگاه، یا بدست آوردن مجوز تحصیل در خارج از کشور مختل کند.

اگر چه بعد از یک وقفه طولانی می‌توان از شما انتظار داشت که به طور فعال تحصیل خود را ادامه بدهید، اما ممکن است زمانی که برای دانشکده‌ها درخواست می‌فرستید یا می‌خواهید درخواست مجوز تحصیل داشته باشید با چالش‌هایی روبرو بشوید. اگر گپ تحصیلی دارید، داشتن یک جدول زمانی برای توضیح اینکه چگونه تصمیمات شما منجر به ایجاد این وقفه شد مهم باشد. این کار مستلزم پیگیری اتفاقات و تاریخ‌های کلیدی می‌باشد که به دانشکده‌ها و مسئول صدور ویزا کمک می‌کنند تا شرایط شما را درک کنند. جمع آوری مدارکی که می‌تواند دلیل وقفه تحصیلی شما را پوشش بدهند مانند مدارک بیمارستانی، بلیط‌های هواپیمایی یا مدارکی که وضعیت اضطراری خانواده را توضیح بدهد نیز به اندازه توضیح دلیل گپ تحصیلی شما مهم می‌باشد.

دلالیل گپ تحصیلی


ممکن است دلایل زیادی برای گپ تحصیلی هر فرد وجود داشته باشد. در ادامه می‌توانید علت اینکه چرا یک دانشجو از برنامه تحصیلی خود عقب می‌ماند را بررسی کنید و همچنین چگونه توضیح دادن این مسائل را نیزبیاموزید:

مشکلات پزشکی

تصادف یا بیماری جدی می‌تواند شما را ملزم به ایجاد وقفه در تحصیلات کند. در این مورد، باید مشکلات پزشکی خود را توسط ارائه نامه پزشک، اثبات کنید.

فوریت های خانوادگی

وقتی یک ضرورت خانوداگی ایجاب می‌کند که شما درس را رها کرده و به مسائل خانوادگی خود بپردازید دور شدن از فعالیت‌های دیگر اجتناب ناپذیر خواهد بود. در این وضع، باید صادق باشید، اطلاعات و اسنادی که وضعیت را توضیح می‌دهد را تهیه کنید.

کار کردن

کار کردن

کار، تجربه با ارزش و منحصر به فردی را ایجاد می‌کنه و می‌تواند به عنوان دستاوردی برای برنامه تحصیلی خاصی به حساب بیاید. اثبات تجربه کاری باید در فرم درخواست مجوز تحصیل شما ضمیمه شود تا به مسئول ویزا در درک تخصص و خط سیر شما کمک کند.

انتخاب دانشگاه

انتخاب دانشگاهی که شما تمایل به ثبت نام در آن را دارید بخش مهمی از  فرآیند تصمیم‌گیری برای ادامه تحصیل، مخصوصا بعد از گپ تحصیلی طولانی، می‌باشد. برخی از دانشگاه‌ها دانشجویان بین الملی با سن‌های بالاتر را برای پذیرش مد نظر نمی‌گیرند. وقتی بعد از وقفه طولانی برای تحصیل در خارج از کشور درخواست می‌دهید، تحقیق درمورد اینکه آیا دانشگاه دانشجویان بین المللی سن بالا را می‌پذیر یا خیر، مهم می‌باشد.

انتخاب رشته

انتخاب رشته خود

وقتی برای دانشگاهی درخواست می‌فرستید، دقت در انتخاب رشته ضرروری می‌باشد. برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید، باید با تجربه کاری یا هدف کاری شما هماهنگ باشد. وقتی به عنوان دانشجوی سن بالا درخواست می‌دهید، دانشگاه‌ها به اینکه رشته انتخابی شما با سوابق کاری شما هم‌خوانی دارد دقت می‌کنند. به طور مشابه، وقتی برای مجوز تحصیل درخواست می‌دهید، مسئول صدور ویزا می‌خواهد بداند که برنامه تحصیلی انتخابی شما با خط سیر کاری شما هم‌خوانی دارد یا خیر.

قصد دوگانه

در مسائل مهاجرتی، مفهوم «قصد دوگانه» به قصد انتقال وضعیت از اقامت موقت به  اقامت دائم، در حالی که برای وضعیتی موقت درخواست می‌دهید،اشاره دارد.

زمانی که مجوز اقامت موقت برای ادامه تحصیل صادر می‌شود، مسئول سفارت اگر حس کند امکان این که بعد از اتمام تحصیل، کشور محل تحصیل را ترک نکنید، وجود دارد، ممکن است درخواست شما را رد کند. بنابراین، درخواست شما باید ارتباط قوی را با کشور خودتان بیان کند و دلایل ارائه بدهد که تحصیلات خارجه شما به رشد شغلی شما در کشور خودتان کمک کند.

رویکردی صادقانه داشته باشید.

در حالی که خلاء تحصیلی را پر می‌کنید، باید دیدگاهی صادقانه نیز داشته باشید. می توانید گپ تحصیلی را با فعالیت‌هایی که به صورت مستمر انجام داده‌اید توجیه کنید. معمولا دانشجویان از گپ تحصیلی برای یادگیری زبان جدید، تقویت مهارت‌های کامپیوتری، انجام کارآموزی و مواردی از این دست استفاده می‌کنند.

تاثیر گپ تحصیلی در تحصیلات خارج از کشور


تاثیرات مثبت

بعد از داشتن سال‌ها تحصیلات دانشگاهی، بیشتر دانشجویان به وقفه‌ای  قبل از اشتغال به کارهای تخصصی یا تحصیلات بیشتر نیاز دارند. بعد از آن دانشجویان انرژی بیشتر و سرزندگی خواهند داشت که می‌تواند منجر به مفید‌تر یا پرانگیزه‌تر بودن در تحصیلات آنها بشود.

تاثیرات مثبت

ممکن است دلایل دیگری برای داشتن گپ تحصیلی وجود داشته باشد و نشان دهنده نکته مثبتی در دانشجو باشد. برای مثال:

 • وقتی شخصی مسئولیت خانواده را به عهده می‌گیرد، ثابت می‌کند بالغ، قابل اعتماد و تحت کنترل می‌باشد.
 • وقتی وقفه‌ای ایجاد می کنید تا مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید، این کار به شما برای تحصیل در خارج کمک می‌کند
 • حوزه جالبی را دنبال می‌کنید که شما را در حوزه شغلی و تحصیلی‌تان یاری میدهد، این مسئله انگیزه بالای شما را نشان می‌دهد.

تاثیرات منفی

وقفه تحصیلی در عوض روی شانس تحصیل در مقاطع بالاتر در کشورهای دیگر تاثیر می‌گذارد. بعد از گپ تحصیلی ممکن است با سه نوع مشکل روبرو بشوید:

 • بعد از گپ، برای بعضی دانشجویان برگشت به تحصیل سخت می‌باشد. ممکن است قادر به حفظ نظم در درس خواندن منظم نباشند.
 • ممکن است از دوستانی که به دانشگاه پیوسته‌اند جا بمانید و حس کنید یک سال عقب افتاده‌اید.
 • اگر وقفه تحصیلی را برای خوشگذرانی ایجاد کنید و هیچ کار مفیدی نکنید، این موضوع می‌تواند تصور بدی را برای کارفرمایان ایجاد کند.

تاثیرات گپ تحصیلی بر تحصیل در خارج از کشور

گپ تحصیلی برای دانشجویان با انگیزه‌ای که می‌خواهند در خارج درس بخوانند، می‌تواند مشکل اصلی آنها باشد. برخی از کشورهای خارجی هیچ وقفه تحصیلی را نمی‌پذیرند . بگذارید به برخی از دلایل مهم گپ تحصیلی که قابل پذیرش هستند نگاهی بیاندازیم.

 • حضور دوباره در امتحانات به علت درصدهای پایین. گاهی اوقات دانش آموزانی که نمرات قابل قبلی را در دوره دهم و یازدهم نگرفته‌اند برای بهبود نمرات خود دوباره امتحان می‌دهند که این موضوع منجر به گپ تحصیلی می‌شود.
 • هر گونه بحران خانوادگی که قابل اجتناب نباشد. در این صورت، باید مشکل خود را صادقانه توضیح دهید.
 • مشکلات سلامتی جدی یا اجتناب‌ناپذیر. مشکل سلامتی جدی غیر قابل اجتناب می‌باشد، بنابراین ممکن است زمان زیادتری نیاز داشته باشد.

چه مقدار گپ تحصیلی قابل پذیرش می‌باشد؟


بسیاری از دانشجویان پرسش می‌کنند که چه مدت زمان گپ تحصیلی برای دریافت ویزای تحصیلی قابل قبول است. برای برنامه‌های تحصیلی سطح لیسانس و دیپلم، معمولاً گپ تحصیلی به مدت دو سال قابل قبول است. در حالی که برای برنامه‌های تحصیلی سطح تکمیلی، این مدت زمان می‌تواند تا پنج سال برسد. همچنین، برخی دانشگاه‌ها و کالج‌ها وجود دارند که مدت زمان تحصیلی تا هشت سال را نیز قبول می‌کنند. با این حال، اگر شما استثنایی هستید و سوابق تحصیلی قوی دارید، دریافت ویزای تحصیلی مشکلی برای شما به وجود نخواهد آورد. امتیاز دادن به توانایی‌ها و سابقه تحصیلی خوب شما می‌تواند در فرآیند اخذ ویزای تحصیلی تأثیر بسزایی داشته باشد.

حال تا وقتی بتوانید پرونده خود را به خوبی ارائه دهید و دلایل وجود وقفه را به خوبی توضیح دهید، در دریافت تایید ویزای تحصیلی مشکلی نخواهید داشت.

توصیه هایی که به شما در توجیه گپ تحصیلی کمک خواهد کرد.

توصیه هایی که به شما در توجیه گپ تحصیلی کمک خواهد کرد

 • انگیزه‌نامه شما باید بر توانایی‌ها، علایق، اشتیاق و تعهد شما نسبت به تحصیلات بالاتر در دانشگاه و مسیر خاصی که انتخاب کرده‌اید، تمرکز کند. بهترین راه برای ارائه دلیل وقفه در انگیزه‌نامه، جمع‌بندی و شرح مختصر آن است. مطمئن شوید که این وقفه را بارها و بارها بزرگنمایی نمی‌کنید و تمام توجه خواننده را به سمت آن جلب نمی‌کنید. به جای آن، در قالبی واضح و مختصر، ارتباط بین وقفه و تحصیلات بالاتر خود را بیان کنید و به نحوی که به خواننده شفافیت و درک بهتری از انگیزه‌هایتان بدهید.
 • در صورتی که در زمان وقفه مشغول به کار بوده‌اید، بیان این تجربه می‌تواند فرصتی موثر برای افزایش شانس ورود شما به دانشگاه باشد. فهرست کردن تجارب کاری می‌تواند به شما کمک کند. به این دلیل که شما در طول این تجربه‌ها، مهارت‌های صنعتی مهمی را کسب کرده‌اید و به طور غیرمستقیم، به تسلط بر دانش علمی که تحصیلات عالی برای شما فراهم می‌کند، دست یافته‌اید. تجربه حرفه‌ای شما قاطعیت و موفقیت شما در زمینه موردنظر را نشان می‌دهد و شما را از سایر متقاضیانی که در همان دوره با شما همپوشانی دارند، متمایز می‌سازد.

برخی دلایل موجه برای گپ تحصیلی (اگر به دنبال کسب تجربه عملی نبوده‌اید) عبارتند از:

 1. آمادگی برای آزمون‌های استاندارد یا رقابتی: این یکی از رایج‌ترین دلایل می‌باشد و بیان این دلیل برای توجیه به اندازه کافی خوب می‌باشد. دانشگاه‌ها از سطح آمادگی مورد نیاز برای آزمون اطلاع دارند. بنابراین دلیل شما تایید می‌شود.
 2. جستجوی علایق دیگر: اگر از گپ تحصیلی برای انتخاب اهداف آینده خود استفاده کرده‌اید، پس به گونه‌ای آن را بنویسید که دیدگاه و علاقه شما را به این رشته بزرگنمایی کند.
 3. استفاده از این زمان برای ساختن پروفابل بهتر: شاید از این زمان برای کار کردن در ساعات بیشتر یا پیگیری ورزشی که به آن علاقه داشته‌اید استفاده کرده‌اید. تمامی چالش‌هایی که در آن قرار گرفته‌اید را توضیح بدهید تا موقعیت خود را بهبود بخشیده و مهارت‌های خود را زیباتر نشان بدهید.
 4. دانشگاه خاصی را هدف قرار داده بودید: دانشگاه رویای خود را هدف قرار داده بودید و گپی ایجاد کردید تا دفعه بعدی درخواست بدهید. این موضوع می‌تواند علاقه شما به ادامه تحصیلات بیشتر را نشان دهد و اینکه شما مشتاق موسسه خاصی می‌باشید.
 5. مشکلات شخصی: مطمئن بشوید کاملا صادق هستید و هرگز سعی نکنید نمایشی احساساتی خلق کنید. مشکلات شخصی می‌تواند از مشکلات پزشکی تا مالی در خانواده متفاوت باشد.

 راه حل های ارائه شده در بالا بدون تجربه فقط می توانند وقفه تحصیلی را برای چند سال محدود توجیه کنند و بیان آن‌ها برای وقفه های طولانی‌تر معجزه نخواهد کرد.

 گاهی توجیه گپ تحصیلی می‌تواند فرآیندی اضطراب‌آور باشد. ما در اپلای استار با ارائه پیشنهادهای کارآمد شما را در امر نوشتن انگیزه نامه و توجیه وقفه تحصیلی کمک میکنیم.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا