تحصیل جنگلداری در کانادا

تحصیل جنگل‌داری در کانادا

رشته جنگل‌داری، رابطه پیچیده بین آب و هوا، خاک و سنگ، منابع آب، جانوران و گیاهان را مطالعه می کند، چراکه همه ی این موارد، عناصر معرف حیات و وجود جنگل هستند. جنگلداری بر روی اکولوژی (زیست بوم شناسی) متمرکز است و این رشته بر حفظ منابعی تاکید دارد که می توانند تحت تأثیر فعالیت های مضر انسانی یا بلایای طبیعی قرار گیرند.

رشته جنگل‌داری با اصول علمی، اقتصادی و اجتماعی مورد استفاده در ایجاد و نگهداری جنگل ها سروکار دارد. این شاخه تحصیلی شامل مطالعات ژنتیک، اقتصاد جنگل، جانورشناسی، گیاه شناسی، حفاظت از محیط زیست و اکوسیستم در جنگل‌ها می‌شود.

دروس تدریس شده در کلاس، به دانشجویان اطلاعات مربوطه را در مورد: آناتومی چوب، اقتصاد و علم جنگل، مدیریت منابع جنگلی، آلاینده‌های آلی در محیط زیست، طبقه بندی درختان، درخت شناسی، و جنگل های زراعتی ارائه می دهد.

جنگل‌داری

دانشجویان در مطالعات جنگل‌داری برای شناسایی گونه‌های اصلی گیاهان و جانوران زمینی و آبزی آماده می‌شوند. با تحصیل در این رشته، آنها قادر خواهند بود تا تعاملات بین عوامل اکولوژیکی و عملکرد اکوسیستم جنگلی را درک کنند و از خواص خاک و فرآیندهای خاص مناطق جنگلی آگاهی کسب کنند.

این دانشجویان که در آینده کارشناسان جنگل‌داری خواهند بود، همچنین می‌توانند برنامه‌های مدیریتی و گزینه‌هایی را برای حفظ مناظر جنگلی توسعه دهند و در عین حال نیازهای جامعه را برآورده کنند و یکپارچگی اکوسیستم را حفظ کنند.

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در آینده به عنوان زیست‌شناس جنگل، جنگل‌بان حرفه‌ای، مهندس چوب، مدیران تجارت جنگل یا حافظان محیط زیست مشغول به کار شوند.

تحصیل جنگل‌داری در خارج از کشور

تحصیل در رشته جنگل‌داری، به علاقه‌مندان، آموزش‌های لازم در مورد ویژگی‌های اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی جنگل‌های جهان را می‌دهد. این رشته تحصیلی مرتبط با چند رشته تحصیلی دیگر است و آن رشته ها شامل زیرشاخه‌هایی نظیر جغرافیا، جانورشناسی، حفاظت و زیست‌شناسی می‌شوند.

علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته،  اصول مدیریت جنگلداری را مطالعه خواهند کرد و یاد خواهند گرفت که چگونه از اکوسیستم‌ها در برابر تهدیدات مداوم اعم از تغییرات آب و هوایی، آلودگی و جنگل زدایی محافظت کنند. آن‌ها چگونگی تغییر مناظر در طول زمان را در نظر خواهند گرفت و گونه های مختلف گیاهان و جانورانی را که همچنان در آن محیط زندگی می کنند، کشف خواهند کرد.

با جنگل‌هایی که حدود ۳۰ درصد از مساحت جهان را پوشش می‌دهند، مقاصد تحصیلی بسیار زیبایی در خارج از کشور برای دانشجویان وجود دارد.

اگرچه می‌توانند در کتاب‌های درسی و یا بصورت آنلاین درباره جنگل‌های مختلف مطالعه کنند، اما هیچکدام از این موارد نمیتواند جای بازدید حضوری از آنها را پر کند.

تحصیل جنگلداری

تحصیل رشته جنگل و جنگل‌داری در کانادا

دانشجویانی که در رشته فناوری جنگل تحصیل می‌کنند، مهارت‌های فنی و تخصصی مورد نیاز برای مدیریت منابع طبیعی در صنعت جنگل‌داری، صدور مجوز جنگل‌داری و مدیریت مالکان زمین‌های خصوصی را خواهند آموخت.

با تحصیل در این رشته، دانشجویان از شیوه‌ها و رویه‌های حفظ منابع طبیعی آگاه می‌شوند و در زمینه برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر جنگل، محیط زیست، اکوسیستم و فعالیت‌های مدیریت حیات وحش تجربه کسب می‌کنند.

یادگیری عملی نیز شامل جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها و آشنایی با تجهیزات مختلف مرتبط با جنگل (مانند اره برقی، خردکن چوب و غیره) می‌شود. دانش‌جویان همچنین یاد می‌گیرند که از طریق تشخیص آفات، بیماری‌ها و اختلالات درختان، سلامت جنگل را ارتقا دهند.

دانشجویان در برنامه‌های تحصیلی یاد می‌گیرند که چگونه جنگل‌ها و اکوسیستم‌های مرتبط با جنگل از جمله خاک، گیاهان و حیوانات را مدیریت کنند.

آنها نحوه رشد، توسعه و برداشت درختان را مطالعه می‌کنند و از این اطلاعات در راستای ایجاد جنگل‌های جدید استفاده می‌کنند. دانشجویان همچنین یاد می‌گیرند که چگونه سیاست‌های اجتماعی-اقتصادی بر استفاده و مدیریت منابع جنگلی تأثیر می‌گذارند. همچنین، آن‌ها می‌توانند، مهارت‌ها و تکنیک‌های مدیریت منابع طبیعی را از طریق برگذاری کلاس در طبیعت به بقیه آموزش دهند.

اکثر برنامه‌های آموزشی شامل مفاهیم مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و توسعه پایدار است. دانشجویان در مورد مدیریت منابع جنگلی، زیست‌شناسی جنگل و استفاده صحیح از آمار و طراحی های تجربی، آموزش میبینند. آن‌ها همچنین در مورد سیاست و قوانین جنگلداری، جامعه‌شناسی، منابع انسانی و نحوه تعامل این مفاهیم با یکدیگر آموزش میبینند.

زمینه و حوزه های تحقیقاتی مرتبط با جنگل و جنگل‌داری

یکی از زمینه‌های تحقیقاتی گسترده در رشته جنگل‌داری، به مدیریت منابع جنگلی در مواجهه با کشاورزی بی رویه، فعالیت‌های استخراج منابع و تغییرات آب و هوایی می‌پردازد.

محققان این زمینه در حال تحقیق برای درک چگونگی ادغام موفقیت آمیز مدیریت منابع فیزیکی و بیولوژیکی با جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی زمین هستند. آنها تنوع زیستی اکوسیستم‌های مختلف جنگلی مانند جنگل‌های بارانی، جنگل‌های دامنه کوهستان و محیط‌های شمالی را مطالعه میکنند و این زمینه تحقیقاتی را با سلامت و مصونیت جنگل در برابر اثرات مخرب مرتبط می‌دانند.

محققان جنگل‌داری همچنین در حال انجام مطالعاتی در زمینه بهبود ژنتیکی، آماده‌سازی بستر، کوددهی، کاهش تأثیر آفات و مدیریت تراکم محصولات چوبی با ارزش تجاری هستند.

یکی دیگر از حوزه‌های تحقیقاتی جدید، بحث احیای زمین است. دانشمندان در حال کار برای درک تأثیر فعالیت‌های کاربری زمین (مانند استخراج معادن، حفاری نفت، کشاورزی، تفریح و غیره)، چگونگی تغییرپذیری و تاثیرپذیری یک اکوسیستم از اختلالات، و چگونگی احیای اکوسیستم‌های جنگلی هستند.

نمونه‌ای از استراتژی‌های مورد استفاده در حوزه احیاء زمین، استفاده از میکروب‌های اصلاح شده ژنتیکی برای اصلاح محیط‌هایی است که قبلاً توسط موادی نظیر نفت یا فلزات سنگین آلوده شده‌اند.

اکولوژی یا زیست‌بوم‌شناسی جنگل یکی دیگر از زمینه هایی‌ است که مورد تحقیق و مطالعه قرار می‌گیرد. دانشمندان در حال کار بر روی اندازه‌گیری انتشار گاز در جنگل‌ها و مقایسه آن‌ها با مناطق شهری هستند تا تعیین کنند که جنگل‌ها در کربن زدایی چقدر موثر هستند.

انواع مختلفی از جنگل‌ها مانند جنگل‌های بارانی، جنگل‌های شمالی، جنگل‌های برگ‌ریز و جنگل‌های قدیمی در این تحقیق مورد بررسی قرار می‌گیرند تا مشخص شود که هر نوع از این جنگل‌ها چگونه به سطوح بالای دی‌اکسید کربن واکنش نشان می‌دهد.

جنگلداری

مشاغل موجود برای فارغ التحصیلان رشته جنگل و جنگل‌داری در کانادا

شرکت‌های چوب، پست‌های دولتی، شرکت‌های برق آبی، شهرداری‌ها و پست‌های حفاظتی، همگی جزو زمینه‌هایی هستند که فارغ التحصیلان رشته جنگل‌داری می‌توانند در آن‌ها استخدام شوند.

افراد با استخدام در چنین پست‌هایی می‌توانند در زمینه علامت‌گذاری درخت، فهرست‌بندی جنگل‌ها، ارزیابی محیط جنگل و اکوسیستم، یا پست‌های نظارتی کار کنند. جنگل‌بانان شهری نیز می توانند در مدیریت پارک‌های شهری، به عنوان متخصص درختان و به عنوان تکنسین گلخانه کار کنند.

صنایع فرآورده‌های جنگلی مانند مالکان خصوصی چوب، کارخانه‌های چوب بری، کارخانه‌های تولید خمیر کاغذ و مزارع درختی نیز فارغ التحصیلان جنگلداری را استخدام خواهند‌کرد.

فارغ‌التحصیلان رشته جنگلداری، همچنین می‌توانند در پست مدیریت حیات وحش،  درختکاری، مدیریت انرژی زیستی و کنترل آتش‌سوزی در جنگل کار کنند. این افراد می‌تواند در پارک‌های مختلف ملی، منطقه‌ای و محلی و همچنین در مراکز آموزش علوم مشغول به کار شوند.

برخی از فارغ التحصیلان نیز خوداشتغالی را به عنوان پیمانکار جنگل‌داری یا مشاور منابع طبیعی انتخاب می‌کنند و برای صنایع خصوصی یا سازمان‌های دولتی مختلف مانند سازمان محیط زیست کانادا، پارک‌های کانادا و سازمان منابع طبیعی کانادا کار می‌کنند.

کسانی که مایل به ماندن در محیط آکادمیک هستند می‌توانند جنگلداری، علوم زیست محیطی و مدیریت منابع طبیعی را در سطح پس از متوسطه تدریس کنند و در عین حال به تحقیق نیز بپردازند. کسانی که دارای مدرک تحصیلی بالاتر هستند نیز می توانند زیست شناسی یا بوم شناسی را در سطح دبیرستان تدریس کنند.

پیش نیازهای تحصیل جنگل و جنگلداری در کانادا

پیش نیازهای تحصیل در مقطع کارشناسی

بسیاری از کالج‌های محلی گواهینامه‌ها و دیپلم‌های فناوری جنگل را ارائه می‌دهند. برای پذیرش، دانش آموزان باید دروس زبان انگلیسی و ریاضیات مقطع دبیرستان را گذرانده باشند.

با توجه به ماهیت عملی این رشته، دانشجویان معمولاً باید گواهینامه گذراندن دوره کمک های اولیه و عملیات احیاء (CPR)  را داشته‌باشند.

در اکثر دانشگاه‌ها، برنامه‌های تحصیلی در رشته جنگل‌داری یا علوم جنگل به طور گسترده ارائه می‌شوند. برنامه‌های آموزشی مرتبط با جنگل‌داری ممکن است در بخش منابع طبیعی مدرسه برگزار شوند، در حالی که برخی دیگر از بخش اختصاصی جنگل‌داری برخوردار هستند. این برنامه‌ها معمولاً شامل دروسی در زمینه مدیریت جنگل‌ها، اکولوژی جنگل، تحقیقات جنگلی، حفاظت منابع طبیعی و دیگر زمینه‌های مرتبط با جنگل‌داری می‌شوند. هدف این برنامه‌ها آماده‌سازی دانشجویان برای فعالیت‌های حرفه‌ای در حوزه جنگل‌داری و مدیریت منابع طبیعی است.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی در رشته جنگل‌داری، دانشجویان باید دبیرستان را با زبان انگلیسی و ریاضی با حداقل معدل B گذرانده باشند.

پیش نیازهای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

گذراندن دوره ارشد در رشته جنگل‌داری می‌تواند به دو شیوه تحصیلی پروژه‌محور و تحقیق‌محور انجام شود. برای پذیرش در هر یک از این برنامه‌ها، دانشجویان باید مدرک کارشناسی را در یک رشته مرتبط مانند جنگل‌داری یا علوم محیطی با حداقل میانگین B+ دریافت کرده باشند. همچنین، تجربه کار در پارک‌ها، مراکز طبیعی یا مکان‌های مشابه در کانادا یا در دیگر کشورها می‌تواند یک مزیت محسوب شود.

برای پذیرش در مقطع دکتری جنگل‌داری، دانشجویان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته جنگل‌داری باشند. در برخی مدارس، امکان انتقال از برنامه کارشناسی ارشد به برنامه دکترا پس از یک سال وجود دارد. اما در برخی موارد دیگر، انتقال مستقیم از مقطع کارشناسی نیز ممکن است، البته با شرط آنکه دانشجو دارای میانگین استثنایی و استعداد در زمینه تحقیقاتی باشد. این معیارها ممکن است بر اساس سیاست‌ها و مقررات هر مدرسه دانشگاه متغیر باشد.

در نظر داشته باشید که در تمامی مقاطع تحصیلات تکمیلی، استاد راهنما باید قبل از نهایی شدن پذیرش، انتخاب شود.

جنگل‌داری در کانادا

دانشگاه ها و کالج ها

در پایان فهرستی از دانشگاه ها و کالج‌های استانهای مختلف کانادا که تحصیلات تکمیلی را در رشته جنگل‌داری و فناوری محصولات کشاورزی ارائه می‌دهند را با هم بررسی می‌کنیم.

بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشکده جنگلداری: آموزش های دانش محور و همگام با علم روز در این دانشکده ارائه میشود. دانشجویان این دانشکده نه تنها در مورد موضوعاتی مانند زیست شناسی درختان، محصولات چوبی نوآورانه و مهندسی جنگل یاد می گیرند، بلکه در مورد مسائل زیست محیطی و فرهنگی مرتبط با جنگل نیز آموزش می بینند.

 

دانشکده جنگلداری دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشکده محیط زیست دانشگاه رویال رودز

دانشگاه رویال رودز

دانشکده محیط زیست و پایداری منابع: در راستای پیشبرد ظرفیت سازی، همکاری و اثربخشی سازمانی، حفاظت از محیط زیست، کاهش آلودگی و نظارت بر منابع، تحقیقات مختلفی را انجام می‌دهد.

دانشگاه سایمون فریزر

دانشکده مدیریت منابع و محیط زیست بخشی از دانشکده علوم کاربردی دانشگاه سایمون فریزر در برنابی است. در حال حاضر دارای هیئت علمی تمام وقت است که به طور کامل به کارهای تحقیقاتی میپردازند و برنامه یکپارچه آموزش فارغ التحصیلان در مدیریت منابع و محیط زیست را ارائه می دهد.

داشکده محیط زیست سایمون فریزر
دوره علوم زیست محیطی: این برنامه آموزشی گسترده به کسب تخصص در یکی از این شش زمینه تأکید دارد: زیست شناسی، شیمی، محیط سنجی، جغرافیای فیزیکی، حمل و نقل آلاینده ها، و تکنیک های کمی برای مدیریت منابع.

دانشگاه تامسون ریور

دانشگاه تامسون ریور یکی از دانشگاه‌های نام‌آشنا برای تحصیل رشته جنگلداری در کانادا محسوب می‌شود که به تاییدیه ی رسمی انجمن متخصصان جنگلداری بریتیش کلمبیا (ABCFP)  رسیده است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی

دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی: با اخذ مدرک اکولوژی و مدیریت جنگل در این دانشگاه، دانشجویان درک کاملی از علم، فلسفه و عملکرد مدیریت اکوسیستم های جنگلی پیدا میکنند. از طریق مطالعه و تجربیات یادگیری فعال، دانشجویان پیش‌زمینه علمی ثابت و گسترده‌ای به دست می‌آورند که موضوعات اساسی و یکپارچه در زمینه ی جنگلداری را در بر می‌گیرد.

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی
دانشگاه ونکوور آیلند

دانشگاه ونکوور آیلند

فناوری منابع جنگلی– مدارک ارائه شده در این دانشگاه، توسط هیئت تایید صلاحیت فناوری کانادا تایید شده است. فارغ التحصیلان استانداردهای لازم برای عضویت در انجمن حرفه ای جنگلداری بریتیش کلمبیا (ABCFP) را به عنوان تکنسین های جنگلداری ، دارند.

اونتاریو

دانشگاه لیک هد

دانشکده مدیریت منابع طبیعی به پرورش فارغ التحصیلان و دانشمندان با سطح علمی بالا از طریق یادگیری و انجام تحقیقات دانشجو محور معروف است.

دانشکده منابع طبیعی دانشگاه لیک هد
بهبود مدیریت اکوسیستم های جنگلی کانادا، و پیشرفت علم جنگلداری از طریق تحقیقات علمی جزو برنامه های اصلی این دانشکده میباشد.
دانشکده جنگلداری دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو

دانشکده ی حفاظت از جنگل و زیست شناسی جنگلی مجموعه ای متحد از دانشمندان علوم طبیعی، مهندسی و اجتماعی بین رشته ای، متنوع، متعهد و مبتکر است. این دانشگاه در انجام تحقیقات در حوزه علوم حفاظت از جنگل، مدیریت اکوسیستم جنگل، سیاست های حفظ جنگل، تولید مواد زیستی پایدار و محصولات شیمیایی از انرژی زیست توده، پیشرو میباشد.

کبک

دانشگاه لاوال

دانشکده جنگل‌داری، جغرافیا و ژئوماتیک  در دانشکده جنگل‌داری و ژئوماتیک، شما در محیط آموزشی خواهید بود که پذیرای دانشجویان سراسر جهان است و همچنین برنامه‌هایی برای مشاغل آینده دانشجویان داشته و با حضور حدود ۳۲ استاد واجد شرایط،این دانشکده از محیطی دلپذیر برای تحصیل برخوردار میباشد.

دانشگاه کبک مونترال

دانشگاه دولتی مونترال ،کبک

بنیاد مطالعات جنگل (CEF)، یک بنیاد دانشگاهی جدید و منحصر بفرد در کبک است، چرا که این بنیاد نیروی متخصص علمی کبک را که در زمینه ی جنگل و جنگلداری تحقیق می کنند گرد هم آورده است. هدف کلی این بنیاد ایجاد یک چشم انداز کلی است که بین درک نقش عملکردی ارگانیسم ها و فرآیندهای پویا در اکوسیستم های جنگلی و طراحی جایگزین های نوآورانه در مدیریت جنگل (استراتژی های مدیریت و پرورش جنگل) ارتباط برقرار می کند.

نیوبرانزویک

دانشگاه مونکتون

  • دانشکده جنگلداری دوره ی آموزشی در مقطع لیسانس علوم جنگلداری را ارائه می دهد که هدف آن آموزش دانشجویانی با دانش، مهارت ها و استعدادهایی است که آنها را قادر می سازد محیط جنگل را در چارچوب کلی فرآیند توسعه پایدار مدیریت کنند.
  • با ارائه ی محیط آزمایشی و تجربی جنگلی، اهداف این دانشگاه دارای سه مولفه اصلی است: آموزش، تحقیق و اجرا.
دانشکده جنگلداری دانشگاه مونکتون

سوالات متداول

آینده شغلی رشته تحصیلی جنگل‌داری در کانادا چیست؟

شرکت‌های چوب، پست‌های دولتی، شرکت‌های برق آبی، شهرداری‌ها و پست‌های حفاظتی، همگی جزو زمینه‌هایی هستند که فارغ التحصیلان رشته جنگل‌داری می‌توانند در آن‌ها استخدام شوند.

پیش نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در رشته‌ جنگل‌داری در مقطع کارشناسی چیست؟

بسیاری از کالج‌های محلی گواهینامه‌ها و دیپلم‌های فناوری جنگل را ارائه می‌دهند. برای پذیرش، دانش آموزان باید دروس زبان انگلیسی و ریاضیات مقطع دبیرستان را گذرانده باشند.

درآمد رشته جنگلداری در کانادا چقدر است؟

به طور متوسط در آمد این رشته بین 25 تا 50 دلار در ساعت است

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا