موسسه اعزام دانشجو: اولین قدم برای تحصیل در آلمان

موسسه اعزام دانشجو: اولین قدم برای تحصیل در آلمان

همیشه قدم های نخستین است که مقدمات سفر را فراهم می کند؛ اگر از هر دانشجوی در حال تحصیل در آلمان سوال کنید، به شما خواهد گفت که گرفتن پذیرش در یک دانشگاه بین المللی، تنها پر کردن یک فرم نیست بلکه یک پروسه پیچیده و طولانی مدتی است نیاز به برنامه ریزی و آماده سازی بسیاری دارد.

فرد باید برای تحقق رویای تحصیل در آلمان شرایط به خصوصی داشته باشد. این الزامات شامل نمره زبان و نمره آزمون ورودی بالا، آماده سازی انگیزه نامه، در اختیار داشتن توصیه نامه از موسسات آموزشی، حضور برای جلسه مصاحبه و… است. کسانی که از راهنمایی های یک دوست یا عضو خانواده بهره نمی برند، ممکن است با سردرگمی مواجه شوند. اکثرا برای پیشگیری از این مشکل، از خدمات موسسات حرفه ای اعزام دانشجو بهره می گیرند. با این حال فرد باید در انتخاب مشاور، نهایت دقت را داشته باشد؛ اگرچه اکثر مشاوران، معتبر هستند اما نباید فریب بعضی از آنها را خورد.

نحوه انتخاب بهترین موسسه اعزام دانشجو به آلمان


نحوه انتخاب بهترین موسسه اعزام دانشجو به آلمان

به چه خدماتی احتیاج دارید؟

ادامه‌ تحصیل در خارج از کشور به چهار مرحله تقسیم می شود: ۱. مرحله انتخاب دوره و دانشگاه ۲. مرحله آماده‌سازی ۳. مرحله ثبت درخواست و ۴. مرحله قبل از اعزام.

دانشجو می تواند مشاور خود را بر اساس نیازهایش در هر مرحله انتخاب کند. خدمات انتخاب شده شامل مشاوره یا توصیه در انتخاب دوره و دانشگاه می شود. موسسات مشاوره‌ای وجود دارد که تخصصشان در انتخاب دوره و دانشگاه است؛ با این حال مشاوران شغلی که تجربه حضور در زمینه مشاوره های تحصیلی را نیز داشته باشند، می توانند هر دو وظیفه را بر عهده گرفته و گامی بزرگ برای آینده شما بردارند.

خدمات مرحله آماده‌سازی شامل کلاس های زبان آیلتس یا تافل؛ نظارت بر آزمون های پذیرش مانند SAT، GMAT، GRE و … می شود. از خدمات مرتبط با ثبت درخواست پذیرش نیز می توان به پر کردن فرم درخواست، کمک به نوشتن انگیزه نامه و توصیه نامه؛ و خدمات ارائه شده در مرحله پیش از اعزام هم شامل کمک به گرفتن پاسپورت و ویزا می شود.

فرد می تواند در میان موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور، مواردی را پیدا کند که در یک، دو یا تمامی خدمات اشاره شده فعال باشند. این به دانشجو بستگی دارد که با توجه به نیازش در مراحل مختلف، مشاور مورد نظر خود را انتخاب کند.

 کدام یکی از مشاوران صلاحیت انجام کارهایتان را دارند؟

یک موسسه اعزام دانشجوی خوبۀ باید دانش و تخصص بالایی در زمینه مشاوره دادن داشته باشد. این موضوع شامل ارائه نمودن اطلاعات و راهنمایی های مورد نیاز در رابطه با دوره ها و موسسات آموزشی مختلفی است، که می تواند به بهترین شکل خواسته های دانشجویان در بر بگیرد. اگر مشاوران از تجربه کافی برخوردار نباشند و یا به اندازه کافی در این زمینه آموزش ندیده باشند، شاید نتوانند به خوبی از ارائه مشاوره به دانشجویان بربیایند. بنابراین بهتر است سوابق و تجربیات مشاوران را قبل از استفاده از خدمات آن ها مورد بررسی قرار دهید؛ موسسات مشاوره خوب، اطلاعات دقیقی از صلاحیت کاری خود و مشاورانشان در اختیار دانشجویان قرار خواهتد داد.

این موضوع در خدمات دیگر هم صادق است؛ آنهایی که در حال ارائه خدمات در حوزه دوره های زبان و آزمون های پذیرش هستند، باید از آموزش و دانش کافی برخوردار باشند. موسساتی وجود دارند که گواهینامه‌های حرفه ای برای موسسات مشاوره و اعزام دانشجو صادر می‌کنند. بنابراین می توانید چک کنید که آیا موسسه و مشاورانش، گواهینامه‌های مورد نیاز از سوی موسسات معتبر را در اختیار دارند یا خیر.

هزینه خدمات مشاوره چقدر است؟

اعزام دانشجو به عنوان یک کسب و کار، نیازمند سرمایه است و همچنین اداره و حقوق کارمندان را متضمن می‌شود. هزینه خدمات مشاوره بین موسسات مختلف ممکن است متفاوت باشد. برخی مشاوران ممکن است هزینه خدمات آماده‌سازی را به صورت فصلی یا نیمسالی دریافت کنند، در حالی که دیگران می‌توانند بر اساس جلسات کار کنند.

بعضی مشاوران هم هستند که هزینه ای برای خدماتشان نمی گیرند؛ با این حال نباید به دلیل رایگان بودن این خدمات، به آنها مراجعه کرد. ممکن است هزینه‌های دیگری با این افراد همراه شوند که در ابتدا به آن آگاهی نداشتید، اما در ادامه کم کم بروز کنند. امکان دارد این هزینه ها خود را به صورت مبالغ مبالغه آمیزی از امکانات تحصیل، اخذ ویزا و پاسپورت، وام و بیمه و … نشان دهد.

سابقه عملکرد چیست؟

 دانشجویی که به دنبال موسسه اعزام دانشجو است، نباید بر اساس ادعاهای مطرح شده در تبلیغات به سراغ کسی برود. بهتر است قبل از انتخاب مشاور، سوابق آنها را بررسی کنید؛ در صورت امکان با مشتریان سابق آنها تماس برقرار کنید و از آنها نظرشان را درباره موسسه بخواهید. فرد نباید همیشه برای گرفتن پذیرش به مشاور متکی باشد، دانشجویان باید بدانند که مشاوران تنها در مقام ارائه پیشنهاد و توصیه هستند؛ گرفتن پذیرش تنها بر عملکرد و شایستگی دانشجو متکی است. باید به هر مشاوری که روش های غیرقانونی و غیر اخلاقی را برای گرفتن پذیرش کالج یا دانشگاه پبشنهاد می‌کند، بلافاصله جواب رد بدهید.

۷ دلیل برای انتخاب موسسه اعزام دانشجو


۷ دلیل برای انتخاب موسسه اعزام دانشجو

ارائه مشاوره شغلی

اولین قدمی که باید در مسیر تصمیم گیری برای ادامه تحصیل در خارج از کشور بگیرید، انتخاب مشاور است. این موضوع به دانشجویان در اخذ تصمیمات درست برای آینده ای درخشان کمک می کند. این نوع مشاوره ها تنها توسط مشاورهای آموزشی عالی رتبه ارائه می‌شود؛ این افراد در زمان و مکان ادامه تحصیل نیز کمک خواهند کرد. ممکن است انتخاب کشور مد نظر برای ادامه تحصیل، برای دانشجویان دشوار باشد، و اینجا جایی است که نقش مشاور پررنگ می شود. مشاور با ارائه بهترین گزینه های ممکن از میان دانشگاه‌های که دوره مد نظر دانشجو را ارائه می‌کند، به او کمک خواهد کرد. یک مشاور خوب با گفتن زمان مناسب برای گرفتن پذیرش در یک دانشگاه به خصوص، به او یاری می دهد.

راهنمایی برای گرفتن پذیرش

راهنمایی برای گرفتن پذیرش

یک مشاور با گفتن گزینه هایی که هر دانشگاه به دانشجویان می دهد، به آنها کمک خواهد کرد. آنها همچنین به دانشجویان در شناخت ساختار هزینه و برآورد کلی از هزینه اقامت در آلمان و روند اخذ پذیرش کمک می کنند.

ایمنی

وقتی دانشجو از طریق موسسه مشاوره اقدام به ثبت درخواست پذیرش در یک دانشگاه در آلمان می کند، خیالش از گرفتن پذیرش تا تایید ویزا راحت خواهد بود. در حالی که اگر خود دانشجو این کار را انجام دهد، احتمال ریجکت ویزا وجود خواهد داشت.

برآورد مالی

وقتی دانشجو از موسسه اعزام دانشجو کمک بگیرد، از اسناد مورد نیاز و کل هزینه تحصیل و زندگی، و همچنین مقدار پولی که باید برای ارائه به سفارت در اختیار داشته باشد، آگاه خواهد شد.

کمک در دریافت ویزا

دریافت تاییدیه ویزا برای دانشجویان ممکن است با چالش‌هایی همراه باشد. اما با کمک موسسه مشاوره، دانشجوها در جمع‌آوری اسناد مناسب، تکمیل فرم‌ها و اطلاعات صحیح در آنها کمک می‌بینند. اگر بخش آماده‌سازی اسناد توسط افراد با تجربه در این زمینه همراه شود، به خوبی قابل انجام است. با بهره‌گیری از راهنمایی مشاور، دانشجو با احتمال بالایی می‌تواند مدارک لازم را جمع‌آوری کرده و دریافت ویزای خود را تضمین کند.

راهنمایی برای اقامت

موسسه اعزام دانشجو با ارتباطاتی که با دانشگاه ها دارند، به شما در پیدا کردن محل اسکان مناسب کمک خواهند کرد. در مواردی شماره سال بالایی هایی که توسط موسسه برای تحصیل اعزام شده اند را نیز می توانید داشته باشید.

آگاهی از موقعیت های شغلی در آلمان

یک مشاور خوب تنها به دانشجویان در آماده سازی هر چه بهتر قبل از پایان دوره کمک می کند، بلکه آنها را از بهترین موقعیت های شغلی متناسب با توانایی هایشان هم مطلع می کنند تا درآمد خوبی هم برایشان به همراه داشته باشد(هم در حین تحصیل و هم بعد از آن).

سوالات متداول


هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

وقتی هزینه زندگی در آلمان را با کشورهای دیگر اروپای غربی مقایسه می‌کنیم، باید گفت که هزینه زندگی آلمان نسبتا پایین است و فرد می تواند ماه را با ۸۰۰ یورو بگذراند.

شاید هزینه اجاره در بعضی شهرهای بزرگ مانند هامبورگ و مونیخ بالا باشد، که همان هم با لندن و پاریس قابل مقایسه نیست.

شهریه دانشگاه‌های آلمان چقدر است؟

در آلمان، علاوه بر بهره‌مندی از سیستم آموزشی با تراز جهانی، شما می‌توانید در بسیاری از دانشگاه‌ها به صورت رایگان تحصیل کنید. بدون توجه به محل اقامتتان، در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، تحصیل رایگان است. با این حال، ممکن است در برخی از مؤسسات خصوصی یا برنامه‌های تحصیلی برای دانشجویان با تجربه حرفه‌ای، شهریه‌ای مورد نیاز باشد. اگر قصد دارید پس از تحصیل در آلمان بمانید و کار کنید، معمولا می توانید شهریه را از مالیات بر درآمد کسر کنید.

تخصص در کدام زبان برای تحصیل در آلمان، امتیاز محسوب می شود؟

گواهینامه های معتبر برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان عبارتند از:

  • سطح چهارم TestDaf: پذیرش در TestDaf (آزمون زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی در تمامی مقاطع)
  • گواهینامه II یا III در DSH: قبولی در آزمون DSH آزمون زبان آلمانی برای پذیرش درخواست دانشجویان خارجی
  • آزمون ارزیابی در انتهای کلاسهای آماده سازی موسسات
  • گواهینامه سطح دو DSD: دیپلم سطح دو زبان از کنفرانس دایمی وزارت آموزش و فرهنگ
  • گواهینامه C2 گوته: قبولی در آزمون سطح C2 موسسه گوته
  • گواهینامه C1 موسسه Telc Deutch یا B2 از Hochschule: قبولی در آزمون C1 موسسه Telc Deutch یا B2 از Hochschule

برای تایید سطح زبان انگلیسی می توانید هر یک از مدارک زیر را ارسال کنید:

  • نمره رسمی تافل: نمره های مورد نیاز ibt-88، pbt-66
  • نمره رسمی آیلتس: که مستقیما توسط کنسولگری بریتانیا ارسال می شود نمره کلی آزمون آکادمیک باید بالای ۶.۵ باشد.
  • گواهینامه A, B, یا C از Cambridge advanced English: همراه با گواهینامه A, B, یا C از Cambridge proficiency English

باید به یاد داشته باشید که دانشگاه‌های مختلف ممکن است سطح زبان مورد نیاز خود را بسنجد و تمامیه آزمون ها یا نقره ها قابل قبول نخواهد بود.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا