تدریس زبان انگلیسی به مهاجران به عنوان شغلی نیمه‌وقت برای دانشجویان

teaching-english-abroad-tefl-courses
فهرست مطالب

پس از ورود به کانادا پیدا کردن شغلی نیمه‌وقت میتواند خیال شما را از بابت بسیاری از هزینه‌های ریز و درشت راحت کند. هرچند درآمد یک شغل نیمه‌وقت تمام هزینه‌های شما را پوشش نمیدهد اما میتواند به عنوان پشتوانه‌ای کمی از استرس شما در مورد هزینه‌ها را بکاهد.

یکی از مشاغلی که میتوانید روی آن حساب باز کنید تدریس زبان انگلیسی است. شما می‌توانید مستقیماً در حوزه ELS (انگلیسی به عنوان زبان دوم) کشور کانادا که اعتباری در سطح جهانی دارد شروع به فعالیت کرده یا بعد از کسب تجربه باارزش در یک کشور دیگر در کانادا مشغول به تدریس زبان انگلیسی شوید. چراکه کانادایی‌ها یکی از پررونق‌ترین و معتبرترین بازارهای ELS در دنیا را دارند.

سالانه بیش از 150،000 دانشجوی بین‌المللی برای یادگیری زبان انگلیسی به کانادا می‌روند و به همین خاطر تقاضا برای مدرسان مجاز TESL Canada هرگز تمام نمی‌شود. در این مقاله همه اطلاعات مورد نیازتان در زمینه تدریس انگلیسی در کانادا را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

ما در مورد بهترین بازارهای کار برایتان توضیح خواهیم داد؛ به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید بعد از اتمام دوره TESOL شغل مناسبتان را پیدا کنید و چطور در مصاحبه‌های شغلی موفق شوید.

تدریس زبان انگلیسی در کانادا

مدرس ELS

مدرسان ELS به مهاجران تازه وارد، دانشجویان بین‌المللی و سایر افرادی که زبان اولشان انگلیسی نیست، مهارت‌های زبان انگلیسی و به تبع آن مهارت‌های زندگی در کانادا را می‌آموزند. مدرسانی که با مهاجران جدیدالورود کار می‌کنند اغلب دروس را حول فعالیت‌های روزمره زندگی در کانادا، مثل جواب دادن به تلفن، گشتن به دنبال کار، خرید خوار و بار، یا رفتن به بانک یا مطب دکتر، برنامه‌ریزی می‌کنند.

شما به عنوان یک مدرس ESL وظایف زیر را خواهید داشت:

 • تدریس دستور زبان، خواندن، نوشتن و تلفظ انگلیسی
 • تدریس اصطلاحات به زبان‌آموزان برای استفاده در زندگی روزمره و مکالمه‌ها
 • تهیه و نمره دادن به برگه‌های امتحان و تکالیف زبان‌آموزان برای ارزیابی پیشرفت آن‌ها
 • (در برخی موارد) انجام اردوهای آموزشی یا سایر فعالیت‌های خارج از کلاس
 • آموزش فرهنگ کانادایی به افراد تازه وارد
 • تهیه سرفصل درسی و آماده کردن مواد آموزشی (کتاب و غیره)
 • آموزش به زبان‌آموزان از طریق توضیح مطالب به آن‌ها، بحث‌های گروهی و پروژه‌های فردی یا گروهی

انواع کارفرماها

شما می‌توانید برای انواع مختلفی از سازمان‌ها کار کنید:

 • آموزشکده‌ها
 • آموزشگاه‌های خصوصی زبان
 • سازمان‌های محلی (community organizations)

حقوق

از آنجاییکه جاهای خیلی زیادی برای کار کردن به عنوان یک مدرس ESL خواهید داشت، درآمدتان هم می‌توان بسیار متغیر باشد.

مدرسانی که در کالج‌ها، مدارس و آموزشگاه‌های خصوصی و مراکز محله‌ای تدریس می‌کنند ساعتی حقوق می‌گیرند. آن‌ها قراردادی کاری می‌کنند. این افراد ساعتی 15 تا 20 دلار درآمد دارند. ‌مدرسان باتجربه‌تر ساعتی 50 دلار دریافت می‌کنند.

به اکثر مدرسان فقط برای ساعتی که در کلاس هستند حقوق پرداخته می‌شود. معمولاً به ساعاتی که در خارج از زمانی کلاسی مشغول آماده شدن برای تدریس و تهیه برگه‌های امتحان هستید دستمزدی تعلق نمی‌گیرد.

از آنجاییکه معمولاً به صورت قراردادی ساعتی کار خواهید کرد به ندرت پیش خواهد آمد که مزایایی مثل مرخصی باحقوق یا استعلاجی به شما پرداخت شود.

در جدول زیر حقوق تدریس زبان در مناطق مختلف بریتیش کلمبیا در قیاس با میانگین کلی دیگر نقاط کانادا برای شما گردآوری شده‌است:

محل/ منطقه

دستمزد (دلار در ساعت)

پایین‌ترین

متوسط

بالاترین

بریتیش کلمبیا

16.38

38.46

67.69

منطقه کاریبو

14.60

38.50

67

منطقه کوتنی

16.83

38.46

36.69

منطقه لوئر مین‌لند- جنوب غرب

16.83

36.06

69.23

منطقه نچاکو

در دسترس نیست

در دسترس نیست

در دسترس نیست

منطقه ساحل شمالی

16.83

46/38

67.69

منطقه شمال غرب

در دسترس نیست

در دسترس نیست

در دسترس نیست

منطقه تامپسون- اوکاناگان

16.83

38.46

67.69

جزیره ونکوور و منطقه ساحلی

16.83

38.46

67.69

دیگر نقاط کانادا کانادا

17

38.46

57.69

ساعات کار

ساعات کار شما بستگی به مکان کار شما دارد و ممکن است متغیر باشد. زبان‌آموزان بزرگسال به دلیل مسئولیت‌های کاری و خانوادگی، نمی‌توانند مانند شاگردان جوان‌تر در طول روزهای عادی در کلاس حضور داشته باشند. بنابراین، شما مجبور خواهید بود حداقل یک بخش از ساعات تدریس خود را در آخر هفته‌ها یا بعد از ظهرها برگزار کنید.

از آنجا که تمایل کارفرمایان به استخدام پاره وقت رو به افزایش است، ممکن است نتوانید فوراً کار تمام وقت پیدا کنید.

مهارت‌ها، تحصیلات و تجربه

مهارت‌ها

 • توانایی آماده‌سازی، سازمان‌دهی و ارائه مؤثر مواد آموزشی
 • داشتن شناخت از فرهنگ‌های دیگری
 • داشتن سطح بالایی از مهارت‌های ارتباطی کتبی و شفاهی
 • کاردانی و صبور بودن
 • نظم و توجه به جزئیات
 • داشتن خلاقیت
 • توانایی کار کردن مستقل

تحصیلات و تجربه

شرایط مورد نیاز برای تدریس زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) در هر مکانی که شما قصد دارید کار کنید، متفاوت است. اما در اکثر موارد، حداقل یک مدرک کارشناسی در رشته‌های مرتبط مانند زبان انگلیسی الزامی است.

علاوه بر این، کارفرمایان ممکن است از شما گواهینامه یا دیپلمی معتبر در زمینه ESL مانند TESL یا TESOL درخواست کنند. دوره‌های گواهینامه یا دیپلم در این حوزه معمولاً چند ماه تا یک سال طول می‌کشند و در کالج‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات زبان خصوصی در سراسر کشور ارائه می‌شوند.

TESOL hero

شرایط مورد نیاز

در بریتیش کلمبیا برای فعالیت مدرسان ESL کالج‌ها و بزرگسالان قوانین مدونی وجود ندارد.

برای کار به عنوان مدرس ESL در بریتیش کلمبیا، هیچگونه شرایط الزامی در زمینه گواهینامه یا پروانه کسب (مجوز کار) وجود ندارد.

دوره‌های گواهینامه ESL (که برخی کارفرماها مدارک آن‌ها را از شما خواهند خواست)

 • فدراسیون TESL کانادا (TESL Canada Federation)

TESL کانادا، فدراسیون ملی مدرسان انگلیسی به عنوان زبان دوم است. این فدراسیون به مدرسان آموزش دیده در کانادا مدرک حرفه‌ای TESL کانادا را اعطا می‌کند. برای اخذ گواهی TESL کانادا می‌بایست حداقل 100 ساعت آموزش TESL/TEFL و یک دوره عملی 20 ساعته تدریس به بزرگسالان را گذرانده و یک مدرک کارشناسی در هر رشته‌ای اخذ کرده باشید.

اگر آموزش‌های ESL خود را خارج از کانادا گذارنده باشید، این امکان وجود دارد که از طریق طرح پلار TESL کانادا (TESL Canada PLAR: Prior Learning and Assessment Recognition) واجد شرایط اخذ مدرک شوید.

 • CELTA (گواهینامه آموزش انگلیسی به غیرانگلیسی زبان‌ان)

CELTA یکی از معتبرترین گواهینامه‌های آموزش زبان انگلیسی در دنیا است. آموزش CELTA در بیش از 2،700 مرکز در 130 کشور جهان ارائه می‌شود.

حداقل شرایط مورد نیاز

90% مؤسسات آموزش زبان کانادا مورد تأیید انجمن زبان‌های کانادا (Languages Canada) هستند. برای تأیید شدن توسط این انجمن، می‌بایست تمامی مدرسان ESL گواهینامه TESL کانادا داشته باشند. همچنین، شرکت OnTESOL بزرگترین ارائه دهنده دوره‌های گواهینامه سطح 1 و 2 استاندارد TESL کانادا بوده و فارغ‌التحصیلان آن در حال تدریس در سراسر این کشور هستند. در کل:

 • متقاضیان مشاغل آموزش زبان می‌بایست یک مدرک دانشگاهی و شهروندی یا مجوز اقامت کانادا را داشته باشند.
 • حداقل شرایط مورد نیاز برای مشاغل سطح ورودی در کانادا گواهینامه سطح 1 استاندارد TESL کانادا است. اما، کارفرمایان برای سمت‌های آموزشی بالاتر و مشاغل مدیریتی گواهینامه سطح 2 استاندارد TESL کانادا را ترجیح می‌دهند.

بازار کار

اکثر مشاغل TESOL در کانادا در مؤسسات خصوصی آموزش زبان هستند. این مؤسسات به دانشجویان بین‌المللی که از سراسر دنیا برای یادگیری انگلیسی به کانادا می‌روند، طی دوره‌های سه هفته‌ای تا 12 ماهه، دروس ESL ارائه می‌دهند.

بازار ESL کانادا بزرگترین بازار آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در بین کشورهای انگلیسی زبان است. این امر به دلیل رشد پایدار اقتصادی کانادا و شهرهای پیشرفته و آرام آن می‌باشد. بیشتر مؤسسات آموزش زبان انگلیسی در کانادا، تأیید انجمن زبان‌های کانادا را دریافت کرده‌اند. این انجمن استانداردهای مدیریت و آموزش زبان در کانادا را تعیین کرده است و الزام دارد که تمامی مدرسان و مربیان زبان در این مؤسسات دارای گواهینامه TESL کانادا باشند.

بزرگترین بازارهای ESL کانادا در تورنتو و ونکوور قرار دارند. بازارهای کوچکتر و در عین حال مهم کشور هم در اوتاوا، مونترال، کالگاری و هالیفاکس شکل گرفته‌اند.

فارغ‌التحصیلان OnTESOL به آگهی‌های شغلی در کانادا دسترسی آزادانه دارند. مؤسسات آموزش زبان در تمام طول سال با فارغ‌التحصیلان این شرکت تماس می‌گیرند و اطلاعات مربوط به موقعیت‌های شغلی خود را در اختیار آ‌ن‌ها قرار می‌دهند. برخی از کارفرمایانی که این شرکت فراغ‌التحصیلان خود را برای کار به آن‌ها معرفی می‌کند عبارتند از مؤسسه آموزش زبان کانکت (Connect Language School)، CLLC، مرکز مطالعات زبان کوئست (Quest Language Studies)، کالج پلاتون (College Platon)، اینلینگوآ، کالج بین‌المللی ونکوور، و سپروت شاو (Sprott Shaw).

پیدا کردن شغل

شما می‌توانید آگهی‌های استخدامی را در روزنامه‌های محلی، مجلات تجاری و بازرگانی، و منابع اینترنتی و همچنین از طریق اعلانات و نشریات انجمن‌های حرفه‌ای پیدا کنید.

روزنامه‌های محلی

شما می‌توانید در کتابخانه عمومی ونکوور به طور رایگان روزنامه «ونکوور سان» (Vancouver Sun) و «دِ پراوینس» (The Province) را بخوانید. شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها در بخش مشاغل ونکوور سان و یکشنبه‌ها در دِ پراوینس آگهی‌های استخدامی را چک کنید.

بانک اطلاعات (White Pages) مشاغل

 • به شکل آنلاین یا چاپی در کتابخانه مرکزی در دسترس قرار دارد

آگهی‌های استخدامی آنلاین

 • وب‌سایت ca
 • آگهی‌های استخدامی وب‌سایت WorkBC
 • بخش جوامع چندفرهنگی و نمایندگی‌های خدماتی بریتیش کلمبیا در وب‌سایت AMSSA

شامل آگهی‌های استخدامی در وب‌سایت AMSSA و نمایندگی‌های آن

 • وب‌سایت ca
 • وب‌سایت BCJobConnect (کاربران می‌بایست کد اقامت دائم داشته باشند)

افراد تازه وارد می‌توانند اطلاعات مربوط به مهارت‌ها، تحصیلات و تجربیات کاری خود را برای آن دسته از کارفرمایان بریتیش کلمبیا که به دنبال نیروی کار هستند ارسال کنند

منابع شغلی انجمن‌های حرفه‌ای

 • TEAL، انجمن مدرسان انگلیسی به عنوان یک زبان اضافی در بریتیش کلمبیا

برای دسترسی به آگهی‌های شغلی به عضویت نیاز است

 • فرصت‌های شغلی TESL کانادا در وب‌سایت ca

روی لینک «Canadian postings» کلیک کنید

شناسایی سمت شغلی صحیح

موقعی که آگهی‌های استخدامی را جستجو می‌کنید به عناوین شغلی مختلفی برمی‌خورید. اما، برای مدرسان ESL، باید به دنبال این عناوین شغلی مرتبط باشید:

 • مدرس یا مربی انگلیسی به عنوان یک زبان دوم/ انگلیسی به عنوان یک زبان اضافی
 • مربی زبان انگلیسی
 • مدرس انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی
 • مربی CLB (معیارهای زبان کانادایی)
 • مدرس ELSA

تهیه فهرستی از کارفرماهای احتمالی

شما می‌توانید با استفاده از نشریات و وب‌سایت‌های ارائه دهنده مشخصات کارفرماها فهرستی از کارفرماهای ESL در بریتیش کلمبیا تهیه کنید. و مستقیماً با آن‌ها تماس بگیرید تا ببینید که آیا استخدام دارند یا خیر. برای تهیه این فرست می‌توانید از منابع زیر استفاده کنید:

 • دایرکتوری مؤسسات آموزش زبان انگلیسی- ونکوور
 • آژانس‌ها و واحدهای خدمات اسکان- ونکوور

(کد پستی خود را وارد کرده و کلیک کنید و کادرهای «language training» و «language assessment» را انتخاب نمایید).

آژانس‌های اسکان خدمات ارزیابی و کلاس‌های زبان ارائه می‌دهند

 • Reference Canada

در کنار قسمت «Canadian Businesses» روی «Start Search» کلیک کنید، سپس دکمه « Advanced Search» را انتخاب کنید. «Keyword/SIC/NAICS» را زیر عنوان «Business Type» و «City» را زیر عنوان «Geography» انتخاب کنید.

در کارد جستجوی بالا «English as a second language» را وارد کرده و روی «SEARCH» کلیک کنید.

عناوین مناسب را انتخاب کنید.

پایین‌تر بیایید، استان و شهرها را انتخاب کرده، و روی دکمه «View Results» کلیک کنید.

englishlanguage

درخواست دادن برای یک شغل

در کانادا، کارفرمایان معمولاً از متقاضیان یک رزومه یا CV و یک کاور لتر می‌خواهند. در این مدارک می‌بایست سمتی که برای آن درخواسته داده‌اید مشخص شده و خلاصه‌ای هم از تجربیات مرتبط‌ خود ارائه بدهید.

با استفاده از کاتالوگ کتابخانه کتاب‌های مربوط به نوشتن رزومه و کاور لتر مخصوص به رشته مورد نظرتان را پیدا کنید.

در فرایند درخواست شغل در کانادا به مهارت‌های زیر نیاز خواهید داشت:

 • نوشتن رزومه و کاور لتر
 • کسب تجربه کار در کانادا
 • ایجاد ارتباطات گسترده با سایر افراد برای پیدا کردن شغل
 • کسب اطلاعات در مورد کار کردن در بریتیش کلمبیا و کانادا

کمک گرفتن از منابع حرفه‌ای مربوطه

انجمن‌های حرفه‌ای

انجمن‌های مدرسان ESL در بریتیش کلمبیا و کانادا می‌توانند اطلاعات و کمک ارائه بدهند. ممکن است برای عضویت در این انجمن‌ها نیاز به ثبت نام و پرداخت مبالغی باشد.

 • انجمن مدرسان انگلیسی به عنوان یک زبان اضافی در بریتیش کلمبیا
 • انجمن آموزش و پرورش کارکنان

اتحادیه مدرسان انگلیسی به عنوان زبان دوم در ونکوور

 • LINC: آموزش زبان برای افراد تازه وارد به کانادا

(هزینه کلاس‌های زبان را دولت کانادا پرداخت می‌کند)

 • انجمن زبان‌های کانادا
 • انجمن TESL کانادا

نشریات حرفه‌ای

در کاتالوگ کتابخانه عمومی ونکوور به دنبال نشریات مرتبط با حرفه‌تان بگردید. یکی از نمونه‌های موجود در کتابخانه مرکزی عبارت است از:

 • نشریه TESL کانادا

بهترین زمان جهت ارائه درخواست برای مشاغل TESOL در کانادا

مؤسسات زبان، پذیرای دانشجویان بین‌المللی از طیف گسترده‌ای از کشورها بوده و اکثر دانشجویان در فصل‌های زمستان یا تابستان به کانادا می‌روند. برای همین، به شدت توصیه می‌شود در یکی از ماه‌ها ژانویه یا می برای شغل TESOL خود درخواست بدهید.

سوالات متداول

بازار کار تدریس انگلیسی در کانادا چگونه است؟

با توجه به مهاجرپذیر بودن کشور کانادا همیشه تدریس زبان جز مشاغل پردرخواست محسوب می‌شود.

آیا باید برای تدریس زبان در کانادا مدرک خاصی داشت؟

بله داشتن مدارکی نظیر CELTA یا ESL برای تدریس زبان الزامیست. میتوانید این گواهی‌نامه ها را از موسسات معتبر داخل کانادا کسب کنید.

آیا برای تدریس زبان انگلیسی حتما باید مدرک تحصیلی مرتبط داشته باشم؟

خیر با هر مدرک لیسانسی میتوانید زبان انگلیسی تدریس کنید انا داشتن مدرک دانشگاهیی در رشته زبان انگلیسی شانس شما را بیشتر خواهد کرد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا