دوره زبان آلمانی و اخذ ویزای آلمان به واسطه آن

دوره زبان آلمانی و اخذ ویزا به واسطه آن

بسیاری از دانشجویانی که در دوره زبان آلمانی در آلمان شرکت می‌کنند، به ویزای مخصوص دوره زبان نیاز پیدا می‌کنند. اخذ  این ویزا برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای شرکت در دوره سه ماه تا یک ساله زبان اجباری می‌باشد.

شرایط ویژه‌ای جهت اخذ این ویزا وجود دارد؛ پس توصیه می‌شود که با  ما در اپلای استار همراه شوید تا با این شرایط و روند اخذ ویزا بواسطه دوره زبان آلمانی آشنا شوید.

دوره زبان آلمانی و اخذ ویزای آلمان به واسطه آن

ویزای مخصوص دوره زبان آلمانی

حتما میدانید که سه نوع ویزای دانشجویی در آلمان وجود دارد: ویزای متقاضیان تحصیل در آلمان، ویزای دوره زبان آلمانی و ویزای استاندارد دانشجویی. این مقاله به ویزای مخصوص دوره زبان آلمانی اختصاص دارد.

افراد متعلق به اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیس می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا، در دوره زبان آلمانی شرکت کنند. ولی افراد متعلق به کشورهای دیگر بایستی پیش از شروع دوره، ویزای مورد نظر را اخذ کنند.

این نوع ویزا برای دوره‌های زبان آلمانی ارائه می‌شود و شما نمی‌توانید با استفاده از ویزای زبان آلمانی به تحصیل در دانشگاه بپردازید. همچنین، پس از تکمیل دوره زبان، نمی‌توانید ویزای دوره زبان آلمانی را به ویزای تحصیلی آلمانتبدیل کنید. اگر قصد دارید پس از تکمیل دوره زبان در دانشگاه تحصیل کنید، بایستی به کشور زادگاه خود بازگردید و به طور جداگانه برای دوره دانشگاه و ویزای دانشجویی آلمان درخواست دهید.

 

افرادی که درخواستشان برای تحصیل در دانشگاه مورد پذیرش واقع شده ولی نیاز به گذراندن دوره زبان آلمانی دارند، در ابتدا می‌توانند پیش از سفر به آلمان برای ویزای دانشجویی و ویزای زبان آلمانی درخواست دهند.

انواع ویزای دوره زبان آلمانی

شما می‌توانید برای یکی از دو نوع ویزای مخصوص دوره زبان آلمانی درخواست دهید:

 • ویزای یادگیری زبان– برای افرادی که قصد یادگیری زبان آلمانی و سپس بازگشت به کشور زادگاه خود را دارند.
 • اقامت جهت کسب آمادگی برای تحصیل– برای افرادی که به منظور تحصیل در دانشگاه یا موسسه آموزش عالی قصد یادگیری زبان آلمانی دارند.

پس از تکمیل دوره در صورتی که بخواهید برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان درخواست دهید، بایستی به کشور زادگاه خود بازگردید. سپس می‌توانید برای اخذ ویزای متقاضی دانشجویی در آلمان و یا  ویزای دانشجویی آلمان در کشور محل اقامت خود درخواست دهید.

در صورتی که برای تحصیل در دانشگاه پذیرفته شده‌اید ولی نیاز به تکمیل دوره زبان دارید، تنها بایستی برای ویزای دانشجویی درخواست دهید. با استفاده از ویزای دانشجویی می‌توانید پیش از ثبت نام در دانشگاه، در دوره مورد نظر شرکت کنید.

دیدن این فیلم کوتاه در مورد زبان آلمانی رو بهتون پیشنهاد میکنیم

ویزای مخصوص دوره زبان آلمانی ( ویزا برای یادگیری زبان)

ویزای دوره زبان آلمانی نوعی ویزای تحصیلی است که برای افراد خارجی به منظور تکمیل دوره فشرده زبان برای مدت 3 تا 12 ماه صادر می‌شود. این دوره شامل حداقل 18 ساعت آموزش در هر هفته می‌باشد.

ویزای مخصوص دوره زبان آلمانی در برخی از مواقع تا یک سال قابل تمدید می‌باشد (در صورتی که هدف از شرکت در این دوره، ادامه تحصیلات در آلمان نباشد)

با استفاده از ویزای دوره زبان آلمانی شما می‌توانید:

 • در دوره فشرده یادگیری زبان شرکت کنید
 • برای تمدید دوره ویزا درخواست دهید. در صورتی که شخص قصد ادامه تحصیل تمام‌وقت پس از تکمیل دوره زبان آلمانی نداشته باشد، ویزای دوره زبان آلمانی تا 1 سال قابل تمدید می‌باشد (این مدت از روز ورود به آلمان محاسبه می‌شود)

موارد زیر با استفاده از ویزای زبان آلمانی امکان‌پذیر نمی‌باشند:

 • تبدیل ویزای زبان آلمانی به ویزای دانشجویی و یا ویزای متقاضی دانشجویی
 • تبدیل ویزای زبان آلمانی به اجازه کار
 • اشتغال به هر گونه کار دارای درآمد
 • آغاز تحصیلات دانشگاهی
 • درخواست برای پذیرش در دانشگاه

در صورتی که بخواید تحصیلات خود را بلافاصله پس از تکمیل دوره زبان ادامه دهید، بایستی به کشور زادگاه خود بازگشته و برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان درخواست دهید. شما نمی‌توانید زمانی که در آلمان هستید، برای ویزای دانشجویی یا اجازه تحصیل درخواست دهید.

اعتبار ویزای دوره زبان آلمان به اندازه طول مدت دوره است که می‌تواند 3 ماه تا یک سال طول بکشد و شما نمی‌توانید تا زمانی که در آلمان هستید، این مدت را تمدید کنید.

شرایط لازم برای اخذ ویزای دوره زبان آلمانی

زمانی که شما برای اخذ این ویزا درخواست می‌دهید، بایستی مدارک لازم برای اثبات این که واجد شرایط برای اخذ ویزا هستید را ارائه دهید. مدارک لازم برای اخذی ویزای بلندمدت دوره زبان آلمانی شامل موارد زیر می‌باشد:

مدارک لازم برای اخذ ویزای دوره زبان آلمانی

چک‌لیست برای درخواست ویزای دوره زبان آلمانی:

  • دو فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  • گذرنامه معتبر (که بر طبق تاریخ بازگشت شما حداقل 3 ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد و قدیمی‌تر از 10 سال نیز نباشد؛ حاوی حداقل دو صفحه خالی)
  • گواهی تایید شده ثبت نام در دوره زبان ( این دوره بایستی شامل حداقل 18 ساعت کلاس در هفته باشد)
  • اثبات تمکن مالی (Finanzierungsnachweis) به میزان 10332 یورو در سال (به این منظور یکی از مدارک زیر بایستی ارسال شود):
   • صورت‌های مالی شخصی سه ماه گذشته
   • گواهی اعطای بورس تحصیلی
   • نامه سپرده ثابت “Sperrkonto” – حساب مسدود شده. یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های باز کردن حساب مسدود در آلمان از طریق Fintiba/ Sutor Bank می‌باشد. حساب مسدودشده توسط Fintiba از جانب سفارت‌خانه‌ها/ کنسولگری‌های آلمان در سراسر جهان مورد پذیرش می‌باشد.
   • تعهدنامه “Verpflichtungserklärun” از جانب اشخاصی که میزبان شما هستند و در آلمان زندگی می‌کنند.
   • اظهارنامه والدین مبنی بر حمایت مالی از فرزند برای مدت اقامت در آلمان و همچنین فیش حقوقی یا تراکنش‌های حساب بانکی طی 6 ماه گذشته
  • بیمه درمانی برای دانشجویان دوره زبان- پوشش برای کل دوره اقامت در آلمان. ما استفاده از بیمه EDUCARE24 by DR-WALTER را به شما توصیه می‌کنیم.
  • دو عکس پرتره که اخیرا گرفته شده باشد (رعایت دقیق شرایط مورد نیاز برای عکس الزامی می‌باشد)
  • سه فتوکپی از صفحات شناسه گذرنامه
  • کپی ویزاهای قبلی شینگن (در صورت وجود)
  • انگیزه‌نامه برای شرکت در دوره یادگیری زبان (قبل تر شرحی مفصل در مورد انگیزه‌نامه تحصیلی(SOP) و نکات مهم در مورد نوشتن آن داده‌ایم که خواندنش خالی از لطف نیست)
  • اثبات اسکان (تاییدیه محل اقامت)- برای کل مدت اقامت
  • نامه رسمی مرخصی از جانب کارفرما (دارای مهر و امضا)- برای کارمندان
  • اثبات پرداخت هزینه ویزا – 60 یورو

* هر سند اصلی بایستی دارای دو فتوکپی باشد.

بسته به سفارت، امکان دارد به اثبات عدم وجود سوء پیشینه نیاز باشد. در این مورد شما بایستی مدارک لازم را از مراجع مربوطه در کشور محل اقامت خود تهیه کنید. در زمان مصاحبه امکان دارد مامور امور مربوط به ویزا مدارک بیشتری را از شما درخواست کند.

روند درخواست ویزای دوره زبان آلمانی

در زمان درخواست ویزای زبان آلمان با هدف شرکت در دوره یادگیری زبان در آلمان، بایستی مراحل خاصی را طی کنید. روند درخواست ویزای دوره زبان آلمانی شامل مراحل زیر می‌باشد:

1.  تکمیل فرم درخواست برای ویزای ملی آلمان

2. اطمینان از در دست داشتن تمامی مدارک لازم

3. تعیین وقت برای مصاحبه

4. حضور در مصاحبه

5. پرداخت هزینه ویزا

روند اخذ ویزای آلمان

تکمیل فرم درخواست برای ویزای ملی آلمان

سوالات مطرح شده در فرم را صادقانه پاسخ دهید و دقت کنید که از بروز هر گونه اشتباه در نوشتن پاسخ‌ها خودداری شود. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات ارائه شده در این فرم با بقیه مدارک مورد نیاز مطابقت داشته باشد.

 اطمینان از در دست داشتن تمامی مدارک لازم

امکان دارد برخی از سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌ها از شما بخواهند تا اثبات کنید در حال حاضر دارای دانش و مهارتی در زبان آلمانی هستید. همچنین، ممکن است نیاز باشد که هزینه دوره‌ی یادگیری زبان را از قبل پرداخت کنید. در صورت دریافت ویزا، شما بایستی به طور منظم در کلاس‌های زبان حاضر شوید. لطفاً توجه داشته باشید که شما باید حداقل برای 18 تا 25 ساعت در هفته در کلاس‌های زبان شرکت کنید.

تعیین وقت برای مصاحبه

شما باید به سرعت وقت مصاحبه برای درخواست ویزای آلمان را در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت خود یا در کشور زادگاه خود تعیین کنید. در صورتی که قبل از مراجعه به مرکز درخواست ویزا وقت مصاحبه تعیین نشده باشد، درخواست شما قابل قبول نخواهد بود. تمامی درخواست‌های ویزا فقط در صورتی قابل قبول هستند که قبل از تعیین وقت مصاحبه برای آن اقدام شده باشد.

حضور در مصاحبه

شما باید به مرکز درخواست ویزا رفته و و درخواست ویزای خود را ارائه دهید. در زمان مناسب برای مصاحبه حضور داشته باشید و جهت جلوگیری از بروز استرس در زمان مصاحبه، آمادگی لازم را به این منظور کسب کنید.

پرداخت هزینه ویزا

پس از پرداخت هزینه ویزا، یک رسید به شما ارائه می‌شود. این رسید را پیش خود نگه دارید چرا که هنگام اخذ ویزا، به عنوان مدرک به آن نیاز پیدا می‌کنید.

شما بایستی برای ویزای دوره زبان آلمانی در زمان مناسب درخواست دهید. بسته به زمان درخواست، بررسی پرونده ویزای شما ممکن است تا سه ماه طول بکشد.

در صورت رد شدن درخواست ویزا، هزینه بیشتر جلسات یادگیری زبان به شما بازگردانده خواهد شد. به این منظور باید مدارک مورد نیاز مربوط به جلسات کلاس زبان را ارسال کنید. این مدارک شامل نامه مربوط به ثبت نام دوره زبان، نامه مربوط به رد شدن ویزا و جزئیات اطلاعات بانکی می‌باشند.

البته هزینه ثبت نام دوره زبان، قابل بازپرداخت نمی‌باشد.

پس از ورود به آلمان با استفاده از ویزای مخصوص دوره زبان آلمانی

بعد از ورود به آلمان، در ابتدا باید آدرس اقامت خود را در دفتر ثبت نزدیک به محل اقامت خود در آلمان ثبت کنید.

سپس باید برای دریافت اجازه اقامت تحصیلی در آلمان، در شهر محل سکونت خود درخواست دهید. در نظر داشته باشید که برای دریافت اجازه اقامت باید از قبل وقتی را برای مصاحبه تعیین کنید، هزینه مربوطه را پرداخت نمایید، در مصاحبه شرکت کنید و مدارک مورد نیاز را ارائه دهید.

بخش (1) 16f قانون اقامت آلمان

دوره‌های آموزش زبان و شرکت در مدرسه

(1) امکان دارد برای شرکت در دوره‌های زبان که برای آماده‌سازی جهت تحصیل یا شرکت در طرح تبادل دانش‌آموز استفاده نمی‌شود، اجازه اقامت موقت به شخص خارجی اعطا شود. همچنین ممکن است در مواردی که تبادل مستقیم صورت نمی‌گیرد، اجازه اقامت موقت برای شرکت در طرح تبادل دانش‌آموز به شخص اعطا شود.

(2) به عنوان یک قاعده کلی یک شخص خارجی می‌تواند از کلاس نهم، اجازه اقامت موقت برای حضور در مدرسه را دریافت کند، مشروط بر این که تضمین شود که کلاس مدرسه شامل دانش‌آموزهایی از ملیت‌های باشد و مدرسه مورد نظر نیز بایستی:

 1. یک مدرسه دولتی و یا مدرسه به رسمیت‌شناخته شده دولتی با گرایش بین‌المللی باشد
 2. بودجه مدرسه مورد نظر از بودجه دولتی تامین نشود و دانش‌آموزان را برای کسب مدارک بین‌المللی، مدارک صادر شده توسط کشورهای دیگر یا مدارک رسمی دولتی آماده کند.

(3) به عنوان یک قاعده کلی، زمانی که دانش‌آموز خارجی برای شرکت در دوره زبان یا حضور در مدرسه در آلمان اقامت داشته باشد (با توجه به زیربخش 1 یا 2)، اجازه اقامت موقت برای مقاصد دیگر به دانش‌آموز اعطا می‌شود (تنها در صورتی که از نظر قانونی دانش‌آموز از این حق برخوردار باشد). پس از اقامت در آلمان به منظور شرکت در طرح تبادل دانش‌آموز، دانش‌آموز خارجی می‌تواند اجازه اقامت موقت را کسب کند (تنها در صورتی که دانش‌آموز از نظر قانونی از این حق برخوردار باشد). بر  طبق زیربخش‌های (1) و (2)، دارنده اجازه اقامت موقت مجاز به انجام فعالیت اقتصادی نمی‌باشد.

(4) قراردادهای یک یا چندجانبه‌ی Länder با نهادهای عمومی در یک کشور دیگر که تعیین‌کننده حضور دانش‌آموزان خارجی در مدارس داخلی است، تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. اجازه اقامت موقت برای شرکت در مدرسه تنها در صورتی بر اساس این قراردادها صادر می‌شود که مقام مسئول قانون اقامت، این قرارداد را تایید کرده باشد.

https://www.gesetze-im-internet.de/englisch_aufenthg
دیدن این فیلم کوتاه در مورد زبان آلمانی رو بهتون پیشنهاد میکنیم
سوالات متداول

در این صورت، شما باید برای ویزای کوتاه‌مدت در آلمان درخواست دهید. از طرف دیگر، اگر دوره زبان بیش از این مدت طول بکشد، امکان دارد نیاز باشد تا برای ویزای بلندمدت دوره زبان آلمانی درخواست دهید.

پس از ورود به آلمان، در ابتدا بایستی آدرس خود را در اداره ثبت نزدیک به محل اقامت خود در آلمان ثبت کنید.

سپس باید برای اجازه اقامت تحصیلی در آلمان در شهر محل سکونت خود درخواست دهید. توجه داشته باشید که برای دریافت اجازه اقامت باید از پیش برای مصاحبه تعیین وقت کنید، هزینه لازم را بپردازید، در مصاحبه شرکت کرده و مدارک مورد نیاز را ارائه دهید.

شما بایستی برای ویزای دوره زبان آلمانی در کشور زادگاه خود از طریق سفارت یا کنسولگری آلمان درخواست دهید. مشروط بر این که شما به این منظور واجد شرایط باشید و تمامی مدارک لازک را در دست داشته باشید، بایستی هزینه ویزای دوره زبان (60 یورو) را نیز بپردازید. همچنین پیش از پذیرش درخواست خود، باید برای مصاحبه جهت اخذ ویزا نیز شرکت کنید.

تحت هیچ شرایطی شما اجازه کار کردن در آلمان با استفاده از ویزای دوره زبان آلمانی ندارید. البته در صورت داشتن ویزای دوره زبان آلمانی و شرکت در دوره آمادگی برای تحصیل در دانشگاه، می‌توانید برای تعداد ساعات محدودی به کار مشغول شوید.

توجه داشته باشید که با استفاده از ویزای زبان آلمانی می‌توانید به کشورهای حوزه شینگن سفر کنید.

در صورت تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، بایستی ثابت کنید که از مهارت کافی در استفاده از زبان آلمانی برخوردار هستید. تعدادی از مدارک زبان در دانشگاه‌های آلمان به رسمیت شناخته می‌شوند. این مدارک شامل:

 • آزمون زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی (TestDaF)
 • دیپلم زبان آلمانی موسسه گوته (GDS)
 • دیپلم زبان آلمانی از کنفرانس دائمی وزارت امور آموزشی و فرهنگی، سطح 2 (DSD)

میباشد.

در صورتی که مدرک زبان آلمانی ندارید، به منظور کسب مدرک بایستی دوره مربوطه را گذرانده تا بتوانید در دانشگاه مورد نظر تحصیل کنید. امکان دارد دوره زبان سه ماه یا بیشتر طول بکشد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا