تحصیل مهندسی برق در کانادا

تحصیل مهندسی برق در کانادا

ماهیت زندگی مدرن ما بر پایه برق بنا شده است. به همین دلیل باید یاد بگیرید که چگونه از قدرت آن برای ساخت نسل بعدی تجهیزات الکترونیکی، حسگرها و شبکه های اطلاعاتی استفاده کنید.

برای آینده ای روشن برنامه ریزی کنید و دانش لازم برای طراحی و توسعه فناوری‌ها و ادغام اجزای الکتریکی در سیستم‌های پیچیده را بیاموزید.

مهندسی برق

با تحصیل در این رشته، شما اصول الکترومغناطیس، مدارها، الگوریتم ها و ابزار مورد استفاده در این حیطه را مطالعه خواهید کرد و در حوزه  وسیعی از فناوری مانند تولید برق و انرژی پاک، وسایل نقلیه الکتریکی، اینترنت اشیا، محاسبات کوانتومی، طراحی مدار مجتمع و نحوه کارکرد ماشین آلات، تخصص های لازمه را خواهید آموخت.

مهندسان برق باعث پیشرفت تکنولوژی می‌شوند و نقش حیاتی در روشن کردن آینده جهان ما دارند. از سیستم‌های کامپیوتری تا دستگاه‌های الکترونیکی و سیستم‌های انتقال نیرو، تمامی این فناوری‌ها به واسطه وجود مهندسان برق در حال پیشرفت هستند. شما همچنین با اطلاعاتی که در زمینه اصول و روش‌های مهندسی برق به دست می‌آورید، قادر خواهید بود برای طراحی، توسعه و پیاده‌سازی مدارهای الکتریکی، دستگاه‌های الکترونیکی، مدارهای مجتمع، ریزپردازنده‌ها، رایانه‌ها و سیستم‌های کنترل‌کننده استفاده کنید. این دانش به شما امکان می‌دهد تا در حوزه‌های مختلف فناوری الکترونیکی و برق، نقش بسزایی را در توسعه و پیشرفت جامعه و صنعت بازی کنید.

حتی می‌توانید بصورت اختیاری با  پرداخت مبلغی، در یک دوره کارآموزی تخصصی شرکت کنید، و مهارت‌ها و دانش حود را در انجام پروژه‌های تخصصی به چالش بکشید. همچین می‌توانید در طراحی سخت‌افزار دیجیتال، سیستم‌های ارتباطی، پردازش سیگنال، سیستم‌های کنترل یا سیستم‌های برق قدرت، تخصص بیشتری بیاموزید.

رشته مهندسی برق به دانشجویان می‌آموزد که دانش خود را در زمینه تجزیه و تحلیل، طراحی و پیاده سازی سیستم‌های الکتریکی، قدرت، کنترل، الکترونیک، زیست پزشکی، فوتونیک و انتقال امواج بی سیم، به کار گیرند. تحصیل مهندسی برق در کانادا به دانشجویان در درک صنعت مهندسی برق و به کارگیری اصول مهندسی برق کمک می‌کند.

مهندسی برق (لیسانس مهندسی)

حداقل نمرات مورد نیاز برای اخذ پذیرش جهت تحصیل کارشناسی در کانادا یا قرارگیری در لیست انتظار رشته برق ورودی‌ پاییز ۲۰۲2 بر اساس نمرات و مدارک ارائه شده توسط کل متقاضیان تعیین می‌شود. ممکن است در نتیجه رقابت علمی بین دانشجویان، محدوده نمرات مورد نیاز جهت اخذ پذیرش، سال به سال (کم یا زیاد شود) در نوسان باشد.

پیش‌نیازهای تحصیلی:

ارائه دیپلم دبیرستان انتاریو (OSSD) یا معادل آن با حداقل شش دوره کلاس 12 U یا دوره متوسطه

به طور کلی، کسب ۷۰٪ نمرات یا حداقل معدل کل، فرد را واجد شرایط پذیرش می کند. با توجه به رقابت علمی بین داوطلبان، حداقل نمرات مد نظر برای دروس پیش نیاز ممکن است افزایش داشته باشد و یا معدل کل بالاتری جهت اخذ پذیرش نیاز باشد:

 • انگلیسی ( ترجیحا ENG4U یا EAE4U )
 • توابع پیشرفته (MHF4U)
 • حساب دیفرانسیل و انتگرال و بردارها (MCV4U)
 • فیزیک (SPH4U)
 • شیمی (SCH4U)
 • توجه: نمرات مد نظر در دروس  پیش نیاز با توجه به رقابت علمی بین داوطلبان تحصیل در کانادا تعیین میشود.

میزان شهریه و هزینه ها در سال ۲۰۲3/۲۰۲۲

محدوده هزینه های دانشجویان داخلی: ۱۰،۳۲۶ دلار الی ۱۱،۱۴۰ دلار
محدوده هزینه های دانشجویان بین المللی: ۳۸،۴۵۷ دلار الی ۳۱،۷۷۲ دلار

مهندسی برق (فوق لیسانس مهندسی)

کارشناسی ارشد مهندسی برق در کانادا یک برنامه تحصیلات تکمیلی است که دانش کاملی در زمینه ریاضیات، فیزیک و تکنیک های مهندسی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا معمولا از یک تا دو سال طول می‌کشد و شامل ترکیبی از آموزش مبتنی بر کلاس درس و کار آزمایشگاهی شامل تحقیق، توسعه، طراحی و تجزیه و تحلیل سیستم های کامپیوتری و الکتریکی است. متقاضیان بین المللی جهت اخذ پذیرش باید معدل(GPA) مورد نیاز را داشته باشند و همچنین در یکی از آزمون‌های مهارت انگلیسی مانند آیلتس یا تافل حداقل نمره قبولی را کسب کنند.

در دانشگاه‌های کانادا، فرآیند پذیرش برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق معمولاً در سه فصل پاییز، زمستان و تابستان انجام می‌شود.

مدارک متنوع ارائه شده توسط دانشگاه های برتر کانادا شامل کارشناسی ارشد مهندسی (MEng)، کارشناسی ارشد علوم کاربردی (MASc) و کارشناسی ارشد علوم پایه و مهندسی (MS) می باشد.

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد مهندسی برق در کانادا در حالت کلی بین ۱۰,۰۰۰ تا ۳۴,۰۰۰ دلار در سال متغیر است و بسته به دانشگاه محل تحصیل دانشجو تغییر می‌کند. به منظور کمک به تامین هزینه‌های شهریه، دانشگاه‌های کانادا برای دوره کارشناسی ارشد مهندسی برق بورسیه‌هایی ارائه می‌دهند که میزان آنها بین ۵۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ دلار متغیر است.

پس از فارغ‌التحصیلی، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق در کانادا در میانگین حقوقی در حدود ۱۱۶,۰۰۰ دلار دریافت می‌کنند. این میزان حقوق ممکن است بسته به شرکت و موقعیت شغلی فرد متغیر باشد. این میزان حقوق نشان از مزایای مالی قابل توجهی است که فارغ‌التحصیلان در این حوزه می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی بهره ببرند.

دانشگاه های برتر رشته مهندسی برق در کانادا

در جدول زیر، لیستی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق بر اساس رتبه بندی جهانی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.

دانشگاه

رتبه بندی QS

دانشگاه تورنتو

۲۶

دانشگاه بریتیش کلمبیا

۴۶

دانشگاه مک گیل

۲۷

دانشگاه مونترال

۱۱۱

دانشگاه آلبرتا

۱۲۶

دانشگاه مک مستر

۱۴۰

دانشگاه واترلو

۱۴۹

دانشگاه کلگری

۲۳۵

دانشگاه کوئینز

۲۴۰

دانشگاه کنکوردیا

۵۲۱-۵۳۰

انواع مدارک کارشناسی ارشد مهندسی برق در کانادا

کارشناسی ارشد در علوم کاربردی (M.ASc):

کارشناسی ارشد مهندسی برق یک دوره ۲ ساله مبتنی بر تحقیق است که در پایان دوره نیاز به ارائه پایان نامه دارد. گذراندن این دوره، برای پذیرش در مقطع دکتری پیش نیاز است.

کارشناسی ارشد در مهندسی (MEng):

مدرک حرفه ای فارغ التحصیلی مبتنی بر دوره است که می تواند به صورت پاره وقت یا تمام وقت گذرانده شود. این مدرک اغلب برای متخصصان کار با مؤلفه تحقیقاتی کوچکتر در نظر گرفته شده است.

کارشناسی ارشد (MSc):

کارشناسی ارشد در مهندسی برق یک دوره ۲ ساله با یک دوره تحقیقاتی فشرده همراه با ارائه ی پایان نامه است که شامل مقدار زیادی کار تحقیقاتی و پژوهشی میشود.

توجه: علاوه بر مقطع کارشناسی ارشد در مهندسی برق، دانشگاه‌های پیشرو کانادا برنامه‌های دیپلمای فارغ التحصیلی (GDip)  را نیز در رشته مهندسی برق در گرایش‌های مختلف ارائه می‌دهند.

پیش‌نیاز پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق در کانادا

در اکثر دانشگاه های کانادا، معیارهای واجد شرایط بودن برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق مشابه است. با این حال، الزامات از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. متقاضیان بین المللی باید پیش‌نیازهای زیر را داشته باشند:

 • متقاضیان باید ۱۶ سال تحصیلات داشته باشند 12سال دیپلم + 4 سال کارشناسی
 • ارائه مدرک لیسانس در رشته برق یا رشته‌های نزدیک مانن کامپیوتر گرایش سخت افزار یا دیگر رشته‌های نزدیک اجباری است.
 • حداقل معدل (GPA) ۳ از ۴ (کسب ۸۳ الی ۸۶٪ نمره) یا معدل (CGPA) ۷ الی ۸ از10 اجباری است.
 • دانشجویان بین المللی باید مهارت زبان انگلیسی خود را با کسب نمرات قبولی در آزمون تافل یا آیلتس اثبات کنند.
 • نمرات GRE برای کارشناسی ارشد مهندسی برق در دانشگاه های برتر کانادا اختیاری است.
 • واجد شرایط پذیرش بودن همچنین به میزان دانش فرد،برخوردای از علم تجزیه و تحلیل، دانش طراحی و برنامه نویسی متقاضی بستگی دارد.
 • داشتن سابقه کار در زمینه مرتبط، مزیت محسوب میشود.

مدارک لازم جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق در کانادا

با دریافت دعوتنامه پس از پذیرش، مدارک زیر باید ظرف مدت ۲ هفته توسط دانشجو همراه با خود درخواستنامه و پرداخت هزینه درخواست (اپلیکیشن فی)، ارسال شود:

ریز نمرات رسمی مقاطع قبلی

رزومه به روز (CV)

ارائه پروپوزال و SOP

مدرک زبان

کارت اقامت دائم یا کارت شهروندی کانادا(در صورت وجود)

سه توصیه نامه – ذکر جزئیات دستاوردهای تحصیلی و حرفه‌ای در این سه توصیه‌نامه الزامی است

دانشگاه

تافل

آیلتس

تست های دیگر

دانشگاه تورنتو

iBT:93 PBT:580

۷

MELAB: 85

دانشگاه بریتیش کلمبیا

iBT:92 PBT:550

۶.۵

MELAB: 85

دانشگاه مک گیل

iBT: 100 PBT: 600

۷

ندارد

دانشگاه مک مستر

iBT:92 PBT:580

۶.۵

CAEL:70 MELAB: 85 PTE Academic:70

دانشگاه آلبرتا

iBT:92 PBT:580

۶.۵

PTE Academic: 59

دانشگاه کلگری

iBT:86 PBT:560

۶.۵

PTE: 59

دانشگاه واترلو

iBT:80 PBT:560

۶.۵

MELAB:80 CAEL:60 PTE:60

شهریه کارشناسی ارشد مهندسی برق در کانادا

در جدول زیر اطلاعات کلی از هزینه‌ تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی که قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق در دانشگاه‌های برتر کانادا تحصیل کنند، ارائه شده است.

دانشگاه

رشته‌ها

شهریه/سال (دلار آمریکا)

دانشگاه تورنتو

کارشناسی ارشد علمی کاربردی در مهندسی برق و کامپیوتر

۱۷,۸۲۷

کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر

۴۴,۴۲۲

دانشگاه مک گیل

کارشناسی ارشد مهندسی برق

۱۳,۵۸۳

دانشگاه مک مستر

کارشناسی ارشد مهندسی در مهندسی برق و بیومدیکال

۲۴,۷۵۰

کارشناسی ارشد علمی کاربردی در مهندسی برق و محاسبات

۲۴,۷۵۰

دانشگاه آلبرتا

کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر

۷,۱۰۰

کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر

۷,۸۷۵

دانشگاه کوئینز

کارشناسی ارشد مهندسی برق

۱۴,۶۱۹

دانشگاه کلگری

کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر

۱۵,۹۸۶

دانشگاه مونترال

کارشناسی ارشد مهندسی برق

۹,۳۲۴

دانشگاه کنکوردیا

کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر

۱۳,۰۵۰

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق در کانادا

دانشگاه های پیشرو در کانادا برای  دانشجویان بین المللی که قصد ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق را دارند، بورسیه تحصیلی و سایر گزینه های کمک مالی در نظر گرفته است. این بورسیه ها به دانشجویان برتر از لحاظ علمی و پژوهشی اعطا می شود.

دانشگاه

بورسیه ها

مبلغ به دلار آمریکا

دانشگاه تورنتو

بورسیه تحصیلی Vanier  کانادا

۳۷,۷۰۰ در سال به مدت ۳ سال

بورسیه تحصیلی انتاریو

۳,۸۰۰ برای هر دوره تحصیلی

دانشگاه مک گیل

جایزه بین المللی شهریه تحصیلی مهندسی دانشگاه مک گیل

۲۰,۳۳۰

دانشگاه واترلو

بورسیه تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی (GRS)

۱۳,۵۰۰ در سال

دانشگاه بریتیش کلمبیا

کمک هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

۱۳۲ تا ۱۲,۰۰۰

فرصت های شغلی مهندسی برق در کانادا

با تقاضای فزاینده برای مهندسان برق در کانادا، دانشجویان این رشته می‌توانند از میان فرصت‌های شغلی مختلف در زمینه‌های مهندسی، تجاری، پزشکی، تحقیقاتی، پست‌های دولتی، صنعتی و بسیاری موارد دیگر،  به اشتغال برسند.

طبق اعلام دولت کانادا، در طول دوره ۲۰۱۷ الی۲۰۲۶، انتظار می‌رود حدود ۱۲۱۰۰ فرصت شغلی جدید برای تکنسین‌ها و تکنسین‌های مهندسی برق و الکترونیک ایجاد شود. برخی ازمحبوب ترین فرصت های شغلی در کانادا برای فارغ التحصیلان مهندسی برق در جدول زیر آمده است:

حقوق رشته برق در کانادا

شغل

میانگین حقوق به دلار کانادا

مهندس آکوستیک

۱30,۰۰۰

دستیار مهندس ارشد

۱53,۰۰۰

مهندس اتوماسیون

۱41,۰۰۰

مهندس طراح CAD

۱45,۰۰۰

مهندس صدا و سیما

۱3۷,۰۰۰

مهندس ارتباطات

۱43,۰۰۰

مدیر مهندسی برق

203,۰۰۰

کانادا کشوریست که زمینه نوآوری و شکوفایی صنعت در آن فراهم است. با  توجه به توسعه پایدار صنعت کانادا به سمت بهره‌وری انرژی، فرصت های شغلی متعددی برای مهندسان برق در این کشور وجود دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه جرج تاون، فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی برق در کانادا از شرکت‌های معتبری مانند تسلا، گوگل، فیس‌بوک، شرکت پاول کانادا، کرتیس رایت، شرکت اِی ای کام (AECOM) پیشنهاد کار دریافت میکنند.

سوالات متداول

دانشگاه‌های برتر کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق کدامند؟

مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق در کانادا، در برخی از دانشگاه های برتر این کشور مانند دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو، دانشگاه واترلو و غیره ارائه می‌شود.

شهریه کارشناسی ارشد مهندسی برق در کانادا برای یک دانشجو چقدر است؟

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق در کانادا از ۱۰ تا ۳۵ هزار دلار در سال متغیر است.

شرایط لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق در کانادا چیست؟

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق در کانادا، متقاضیان بین المللی ملزم به انجام کلیه شرایط اولیه هستند.

این شرایط شامل c

حداقل نمره ی مهارت زبان مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ی مهندسی برق در کانادا چیست؟

متقاضیان بین المللی باید حداقل نمره ۶.۵ در آیلتس و ۹۰ در تافل  را برای پذیرش در اکثر دانشگاه های ارائه دهنده مقطع کارشناسی ارشد رشته ی مهندسی برق در کانادا داشته باشند.

آینده شغلی بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق در کانادا به چه صورت است؟

پیش‌بینی می‌شود که برای ۱۲,۱۰۰ نفر تکنسین الکترونیک و تکنسین مهندسی برق و الکترونیک، فرصت‌های شغلی وجود خواهد داشت. در بازه زمانی ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۶، رشته مهندسی برق پیشرفت چشمگیری خواهد داشت و این امر زمینه‌های متنوعی را برای اشتغال فارغ‌التحصیلان این رشته فراهم خواهد کرد. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حوزه‌های مختلفی مانند برق و مخابرات، طراحی سیستم‌های برق قدرت، نیروگاه‌ها، صنایع برق و سایر زمینه‌های مرتبط، به صورت حرفه‌ای مشغول به کار شوند. این رشته فرصت‌های شغلی چشمگیری را برای فارغ‌التحصیلان خود ایجاد خواهد کرد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا