تحصیل مامایی در کانادا

تحصیل مامایی در کانادا

کلیه مراقبت‌های مامایی بر اساس مفاهیم سلامتی و تندرستی انجام می‌شوند. زایمان یک روند طبیعی فیزیولوژیک برای بیشتر زنان و همچنین یک تجربه مهم در زندگی برای زنان و خانواده آن‌ها به شمار می‌رود. ماما جهت ارتقاء وضعیت سلامت زنان، نوزادان و خانواده‌ها با سایر افراد در کادر درمانی همکاری می‌کند.

مامایی هنر مراقبت را با علوم نظری و دانش مبتنی بر پژوهش ترکیب کرده تا زنان و نوزادان در دوره  حاملگی، زایمان و دوران پس از زایمان از بیشترین میزان سلامتی بهره‌مند شوند. ماماها در زمان مراقبت از زنان در دوران شیردهی جهت حفظ سلامتی مادران و نوزادان از دانش و تجربه خود استفاده می‌کنند. در واقع ماماها اطلاعات مبتنی بر شواهد را در اختیار زنان قرار می‌دهند تا زنان قادر باشند که آگاهانه تصمیم بگیرند.

تحصیل مامایی در کانادا

تحصیل مامایی در کانادا

دانشجویان با تحصیل رشته مامایی از عارضه‌هایی که بر بارداری و زایمان تاثیر می‌گذارند و همچنین در ارتباط با نحوه مراقبت در دوران پس از زایمان دانش و تجربه لازم را کسب می‌کنند. دانشجویان مامایی در طول تحصیل نحوه مراقبت از زنان در زمان زایمان و همچنین اموری مانند تزریقات، بخیه زدن پارگی پرینه و معاینه زنان و نوزادان را می‌آموزند.

دانشجویان، دانش لازم در مورد آناتومی بدن و زیست‌شناسی، بیماری‌های زنان، شیمی بالینی، بیماری‌های مرتبط و آسیب‌شناسی نوزدان را کسب می‌کنند.

دانشجویان همچنین در مورد داروها و درمان بیماری با دارو نیز اطلاعات مورد نیاز را می‌آموزند. دانشجویان در طی تحصیل بایستی با مفاهیم مختلف اجتماعی و فرهنگی بارداری و زایمان نیز آشنا شوند. دروس مورد نظر در رشته مامایی، به بررسی نقش زنان در جوامع مختلف، تغییر این نقش در طول زمان و آینده این مسیر می‌پردازد.

مهارت‌های آموزش داده شده در رشته مامایی در کانادا شامل ارزیابی جسمانی زنان و نوزادان، نظارت بر سلامت جنین و مادر هنگام زایمان، جمع‌آوری نمونه‌های آزمایشگاهی و اقدامات احتیاطی می‌باشند. دانشجویان همچنین در مورد عارضه‌های شایع، نحوه درمان این عارضه‌ها  و مشارکت پرسنل اضافی درمانی مطالب لازم را می‌آموزند.

برنامه درسی رشته مامایی شامل یک کارآموزی جامع می‌باشد و به این طریق دانشجویان می‌توانند آموخته‌های نظری خود را به طور عملی مورد استفاده قرار دهند. دانشجویان شاهد عملکرد ماماها و نحوه انجام زایمان خواهند بود و در امور مربوط به زایمان و همچنین فعالیت‌های قبل و بعد از زایمان به ماما یاری می‎رسانند.

شرایط پذیرش در رشته مامایی در دانشگاه‌های کانادا

در این قسمت در ارتباط با پیش‌نیازها و شرایط تحصیل مامایی در کانادا در مقطع کارشناسی توضیحات لازم ارائه می‌شود.

پیش‌نیازهای تحصیل مامایی در کانادا

رشته مامایی در کانادا در مقطع کارشناسی در دانشگاه آموزش داده می‌شود. جهت پذیرش در دانشگاه، شخص بایستی تحصیلات خود را در دبیرستان در زمینه زیست‌شناسی، ریاضی، انگلیسی، شیمی و علوم اجتماعی با حداقل نمره میانگین B تکمیل کرده باشد. شخص همچنین بایستی در زمینه کمک‌های اولیه، احیای قلبی ریوی و همچنین ایمن‌سازی بدن مدرک مربوطه را اخذ کرده باشد. در ارتباط با شرایط اشتغال به کار مامایی در کانادا بایستی توجه شود که پیش از اشتغال به کار، به گواهی عدم سوء پیشینه نیاز است.

دوره‌های آموزشی تحصیل مامایی در کانادا

بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته مامایی، دانشجویان عموماً با سایر ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی مانند پزشکان، پرستاران و مددکاران اجتماعی همکاری می‌کنند. ماما در همکاری با تیم درمانی، در زمینه مسائل مربوط به روش‌های زایمان در منزل (مانند زایمان در آب، استفاده از روش‌های دارویی و غیر دارویی) خدمات لازم را ارائه می‌دهد. همچنین، در زمان زایمان، از روش‌های درمانی مختلفی برای کنترل درد استفاده می‌کند. این روش‌ها شامل ماساژ، تکنیک‌های آرامش بخش بدن، هیپنوتیزم و تمرینات تنفسی می‌شود.

اشخاص دارای مدرک مامایی در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های درمانی در سطح محلی، ملی و بین‌المللی نیز شرکت دارند. برای مثال، ماما در تحقیقات به منظور اثبات اثربخشی مامایی در مقایسه با مراقبت‌های بیمارستانی و همچنین مزایای اقتصادی زایمان در منزل در ارتباط با بارداری‌‌های کم‌خطر مشارکت می‌کند.

 دانشگاه‌های مامائی در کانادا

ورود به دانشگاه از طریق پذیرش مستقیم انجام می‌شود (به این معنی که به هیچ مدرک پرستاری یا مدارک دیگر جهت پذیرش نیاز نمی‌باشد). مامایی در دانشگاه‌های زیر در کانادا ارائه می‌شود:

بریتیش کلمیبا

انتاریو

کبک

  • برنامه تحصیلی مامایی در دانشگاه کبک در تروا ریویر

آلبرتا

  • دانشگاه مونت رویال

مانیتوبا

  • دانشگاه مانیتوبا

تحصیل در رشته مامایی در دانشگاه بریتیش کلمبیا

برنامه تحصیلی رشته مامایی در دانشگاه بریتیش کلمبیا شامل یک دوره چهار ساله با پذیرش مستقیم و تمام‌وقت است که به منظور اخذ مدرک کارشناسی مامایی ارائه می‌شود.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند پس از قبولی در آزمون اجباری مامایی در کانادا (CMRE) و آزمون مربوط به قوانین حقوقی، اجرایی و رفتاری و انجام کلیه امور مربوط به ثبت، جهت ثبت نام برای کار در بریتیش کلمبیا درخواست دهند.

فارغ‌التحصیلان امکان دارد با توجه به نتایج آزمون CMRE،  واجد شرایط ثبت موقت گواهی مامایی باشند. برنامه تحصیلی در کانادا ترکیبی از دانش مربوط به علوم انسانی و اجتماعی و همچنین علوم زیست‌پزشکی می‌باشد.

در روند تحصیل از روش‌های مختلف آموزشی شامل سمینار، آزمایشگاه، فن‌آوری تحت وب و آموزش از راه دور استفاده می‌شود. آموزش در سالن‌های سخنرانی، اتاق سمینار، بیمارستان و آزمایشگاه انجام می‌شود.

دانشجوان جهت کسب تجربه در رشته مامایی به گذراندن حداقل سه ترم برای ثبت گواهی مامایی در کالج پرستاران و مامایی بریتیش کلمبیا نیاز دارند.

برنامه واسطه‌ای برای ماماهای دارای تحصیلات بین‌المللی، دانشگاه بریتیش کلمبیا

این برنامه به منظور حمایت از ماما‌های دارای تحصیلات بین‌المللی در جهت اشتغال در سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا طراحی و تدوین شده است.

تمامی ماماهای تحصیل‌کرده بایستی در ابتدا برنامه آموزشی واسطه‌ای را تکمیل کنند. این برنامه آموزشی واسطه‌ای دارای برنامه کاربردی و عملی، آموزش از راه دور و آموزش حضوری، دوره آموزشی فشرده و همچنین کارآموزی کوتاه‌مدت می‌باشد.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند پس از شرکت و قبولی در آزمون اجباری مامایی در کانادا و آزمون مربوط به قوانین حقوقی، اجرایی و رفتاری، جهت ثبت نام برای کار در بریتیش کلمبیا درخواست دهند.

انتاریو

انتاریو دارای برنامه تحصیلی چهار ساله مامایی در مقطع کارشناسی می‌باشد. این برنامه تحصیلی مشابه برنامه تحصیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا است.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند پس از قبولی در آزمون اجباری مامایی در کانادا (CMRE) و آزمون مربوط به قوانین اجرایی و رفتاری و انجام کلیه امور مربوط به ثبت،  جهت ثبت نام برای کار در انتاریو درخواست دهند.

این برنامه توسط دانشگاه‌های زیر ارائه می‌شود:

  • دانشگاه لورنتین کانادا (سادبری) . برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی ویا فرانسوی ارائه می‌شود.
  • دانشگاه مک‌مستر (همیلتون)
  • برنامه پیش‌نیاز دریافت پروانه مامایی، دانشگاه رایرسون

این برنامه‌ها در دانشگاه‌های انتاریو برای ماماهای با تجربه و با تحصیلات بین‌المللی ارائه می‌شود که تمایل دارند در کانادا به حرفه مامایی مشغول شوند.

برنامه پیش‌نیاز دریافت پروانه در دانشگاه رایرسون به منظور کسب دانش و مهارت لازم جهت اشتغال در انتاریو برای ماماهای دارای تحصیلات بین‌المللی تدوین شده است.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند جهت ثبت نام برای کار درخواست دهند و جهت ارزیابی شرایط لازم برای اشتغال در زمینه مامایی ارزیابی خواهند شد.

شرکت در آزمون مامایی در کانادا (CMRE) و آزمون مربوط به قوانین حقوقی، اجرایی و رفتاری و انجام کلیه امور مربوط به ثبت اجباری می‌باشد.

آلبرتا

برنامه تحصیلی مامایی، دانشگاه مونت رویال

دانشگاه مونت‌رویال دارای یک برنامه تحصیلی چهار ساله با پذیرش مستقیم در مقطع کارشناسی مامایی می‌باشد. فارغ‌التحصیلان می‌توانند پس از شرکت و قبولی در آزمون مامایی در کانادا (CMRE) و آزمون مربوط به قوانین حقوقی، اجرایی و رفتاری جهت ثبت نام برای کار در آلبرتا درخواست دهند.

تحصیل مامایی در دیگر استان‌های کانادا

کالج مامایی و پرستاری بریتیش کلمبیا در حال حاضر تنها برنامه‌های تحصیلی مامایی در استان خود یعنی بریتیش کلمبیا را به رسمیت می‌شناسد. (به جز برنامه‌های تحصیلی در بریتیش کلمبیا، انتاریو و آلبرتا ، همانگونه که در قسمت‌های فوق توضیح داده شد). این بدان معناست که فارغ‌التحصیلان برنامه‌های تحصیلی مامایی در سایر استان‌های کانادا باید ابتدا گواهی مامایی را در استانی که برنامه تحصیلی در آن انجام شده است، ثبت کنند و سپس درخواست ثبت بین استانی را ارائه دهند. به عبارت دیگر، برای تشخیص معتبر بودن مدرک مامایی در استان‌های دیگر، باید ابتدا گواهی مامایی خود را در استان مربوطه ثبت کرده و سپس درخواست بین استانی را ارسال کنند.

کالج مامایی و پرستاری بریتیش کلمبیا فرآیند بررسی و تصویب برنامه تحصیلی یا برنامه آموزشی واسطه‌ایِ مامایی را به عهده دارد. جهت تایید برنامه تحصیلی توسط کالج مامایی و پرستاری، درخواست برای هر برنامه تحصیلی بایستی از طریق این فرآیند تصویب و بررسی انجام شود.

بازار کار مامایی در کانادا

در کانادا، بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته مامایی در حوزه کمک به زنان در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان، در محیط‌های مختلف مشغول به کار هستند. آنها می‌توانند در منازل شخصی و مناطق شهری، همچنین در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها خدمات ارائه دهند. معمولاً ماماها در بیمارستان‌های محلی به پرستاران و سایر کادر درمانی کمک می‌کنند و خدمات لازم را ارائه می‌دهند. همچنین، خدمات زایمان در خانه نیز به طور معمول توسط دو ماما انجام می‌شود، که با حمایت از یکدیگر، به زنان در خانه‌هایشان کمک می‌کنند.

دانشجویان با کسب مدرک در رشته مامایی می‌توانند در رشته‌های پرستاری، مددکار اجتماعی و پزشک کودکان به تحصیل مشغول شوند.

تحصیل مامایی در کانادا در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود.

درآمد رشته مامایی در کانادا

متوسط درآمد سالانه رشته مامایی در کانادا 86،572 دلار در سال و یا 40تا44 دلار در هر ساعت می‌باشد. درآمد شاغلین در زمینه مامایی در ابتدای کسب و کار 78،644 دلار در هر سال می‌باشد و افراد با تجربه نیز 103،955 دلار در هر سال کسب می‌کنند.

سوالات متداول

چه دانشگاه‌هایی در کانادا دوره‌های مامائی را ارئه میدهند؟

دانشگاه بریتیش کلمبیا، مک مستر، رایرسون، کبک، مونت رویال، دانشگاه مانیتوبا

درآمد رشته مامایی در کاناد چگونه است؟

متوسط درآمد سالانه رشته مامایی در کانادا 86،572 دلار در سال و یا 40تا44 دلار در هر ساعت می‌باشد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا