تحصیل رایگان در کانادا | دانشگاه‌های رایگان کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

کانادا با وجود دانشگاه‌ها و کالج‌های عالی به مقصد تحصیلی معروفی برای دانشجویان بین‌المللی سراسر جهان شناخته شده است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تقریبا به صورت رایگان در کانادا تحصیل کنند. دانشگاه‌های کانادا فضای آموزشی آکادمیک باکیفیتی برای دانشجویان فراهم کرده‌اند. دانشجویانی که به صورت رایگان در کانادا تحصیل کنند یا قصد تحصیل با کیفیت و با هزینه کم در دانشگاه‌های کانادا را دارند می‌توانند گزینه‌های زیادی را پیدا کنند. در ادامه به توضیح مفصلی درباره تحصیل رایگان در کانادا میپردازیم.

آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

شما نمی‌توانید در هیچ یک از دانشگاه‌های کانادا به صورت رایگان تحصیل کنید. اما خوشبختانه شما میتوانید با دریافت بورسیه کامل تحصیلی کانادا، شهریه را پرداخت کنید. دانشگاه‌های کانادا هیچگونه معافیت شهریه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی ارائه نمی‌دهند. اما مانند آنچه قبلا در مورد بورسیه گفتیم، راه‌های متعدد دیگری هم وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آنها هزینه تحصیل در کانادا را کاهش دهید؛ که در ادامه به طور مفصل به این گزینه‌ها می‌پردازیم.

چگونه در سال 2022 در کانادا به صورت رایگان تحصیل کنیم؟

چگونه در سال 2022 در کانادا به صورت رایگان تحصیل کنیم؟

کانادا مقصدی ایده‌آل برای دانشجویانی است که می‌خواهند با شهریه کم در سطح جهانی تحصیل کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با دانشگاه ‌های آمریکا یا انگلستان بسیار کمتر است. بنابراین اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، می‌توانید با هزینه‌ای کم‌تر در مقایسه با سایر کشورها از تحصیلاتی در سطح جهانی برخوردار شوید. بنابراین، با در نظر گرفتن همه این گزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی، ایده تحصیل رایگان در یک دانشگاه کانادایی چندان دور از واقعیت نیست. پس بهتر است به بررسی مراحل مختلف گرفتن بورسیه کامل تحصیلی و همچنین نحوه آماده شدن برای این بورسیه بپردازیم.

سوابق تحصیلی خوبی داشته باشید.

دانشگاه‌های کانادا همیشه به دنبال بهترین دانشجوها هستند. دانشگاه‌های برتر کانادا همیشه دانشجویانی را ترجیح می‌دهند که دارای سوابق تحصیلی برجسته و عالی هستند. بنابراین اولویت اصلی یک دانشجوی بین‌المللی باید بهترین بودن در آزمون‌های تحصیلی و ورودی باشد. داشتن یک درخواست خوب، شانس شما را برای گرفتن بورسیه‌ای که می‌تواند به طور کامل هزینه‌های تحصیل شما را تامین کند، افزایش می‌دهد. دقت کنید معدل و نمرات آزمون‌های شما نشان دهنده مهارت‌های شما در موضوعات مختلفی است که مطالعه کرده‌اید. بنابراین اگر به دنبال دریافت بورسیه هستید، فراموش نکنید که با اطمینان از آمادگی کامل برای آزمون زبان و سایر امتحانات بالاترین آمادگی را داشته باشید. این موضوع یکی از مهم‌ترین و اولین قدم‌ها برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌های کانادا خواهد بود. نکته بعدی که باید به آن توجه کنید توصیه نامه تحصیلی است که نشان می‌دهد شما انتخاب درستی هستید و می‌توانید عضوی از محیط دانشگاهی باشید و شهرت علمی دانشگاه را حفظ کنید.

درخواست خود را در اولین فرصت آماده کنید.

بسیار توصیه می‌شود که درخواست خود را در اولین فرصت آماده کنید. با آماده کردن زود هنگام درخواست، شما زمان کافی و بیشتری برای جستجو و یافتن رشته مورد علاقه خود و دانشگاه مناسبی که می‌خواهید برای آن درخواست دهید، خواهید داشت. هر دانشگاه شرایط پذیرش خاص خود را دارد، بنابراین با آماده کردن زود هنگام درخواست زمان لازم برای اطلاع از شرایط دانشگاه مورد نظر را خواهید داشت. همچنین شما شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به صورت رایگان افزایش می‌دهد چون این کار زمان بیشتری برای کار بر روی SOP و سایر موارد مورد نیاز همراه با جستجو و یافتن بورسیه تحصیلی مناسب می‌دهد. وقتی شما قبل از سایر دانشجویان تقاضا داده‌اید و پذیرش گرفته‌اید، شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه خواهید داشت.

برای اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا اقدام کنید.

درخواست برای بورسیه تحصیلی مناسب، بهترین راه حل برای تحصیل رایگان است. برخی دانشگاه‌های کانادایی در صورت عالی بودن عملکرد تحصیلی دانشجویان به طور مستقیم بورسیه تحصیلی را ارائه می‌دهند. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از:

به خاطر داشته باشید که بورسیه‌های تحصیلی کمی برای تحصیل پزشکی در کانادا وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا به مقاله بورسیه و کمک هزینه در کانادا مراجعه کنید.

به دنبال دانشگاه‌هایی با شهریه پایین باشید.

اگر بورسیه‌ای دریافت نکرده‌اید که بتواند هزینه سفر شما را تامین کند یا در صورتی که بورسیه تحصیلی تمام هزینه‌های مورد نیاز را پوشش نمی‌دهد، نگران نباشید چون کانادا دانشگاه‌های خوب با شهریه معقول‌تر هم دارد. بنابراین در صورت عدم موفقیت برای گرفتن بورسیه تحصیلی مناسب می‌توانید دانشگاه‌های کم هزینه را انتخاب کنید.

برای گذراندن دوره کارشناسی در کانادا، شهریه سالانه بین 20000 تا 30000 دلار کانادا خواهد بود. دانشگاه مموریال نیوفاندلند، دانشگاه رجینا و دانشگاه آتاباسکا چند دانشگاه معروف در کانادا هستند که شهریه کمی از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند. شهریه این دانشگاه‌ها از 1700 تا 20000 دلار کانادا در سال متغیر است.

شهریه دانشگاه به رشته تحصیلی شما بستگی دارد؛ به طوری که رشته‌های علوم انسانی بسیار کمتر از دوره‌های علوم و پزشکی هزینه دارند. در مقایسه با دانشگاه‌های برتر آمریکا و سایر کشورهای انگلیسی زبان این دانشگاه‌های کانادا شهریه‌های بسیار کمتری دریافت می‌کنند.

گام اصلی برای تحصیل رایگان در کانادا می‌تواند درخواست برای بورسیه‌ای باشد که توسط دولت خودتان ارائه می‌شود. برخی از کشورها برای دانشجویانی که سوابق تحصیلی خوبی دارند و مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. به غیر از جستجوی بورسیه‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌های کانادا، دانشجویان می‌توانند به کمک‌های مالی ارائه شده توسط دولت خودشان هم درخواست بدهند. معمولا چنین بورسیه‌ها، خیلی در دسترس هستند.

برای بورسیه‌های خارجی اقدام کنید.

بورسیه‌های خارجی اصطلاحی است که برای منبع مالی برای دانشجویانی که از یک سازمان یا انجمن خارجی خارج از دانشگاه یا دولت کانادا می‌آید، استفاده می‌شود. آژانس‌‌های مالی متعددی وجود دارند که برای رفاه دانشجویان کار می‌کنند و به دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌هایی ارائه می‌دهند که تمام نیازهای آنها را پوشش می‌دهد.

در سراسر جهان، سازمان‌های خصوصی بسیاری وجود دارند که برای دانشجویان بین‌المللی با سابقه تحصیلی خوب، بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهند. هدف اصلی چنین سازمان‌هایی بهبود آموزش در سراسر جهان و فراهم کردن فرصت‌هایی برای دانشجویان شایسته است که می‌خواهند در یک دانشگاه معتبر تحصیل کنند.

این نوع بورسیه‌ها معمولا مبالغ زیادی دارند و نسبت به بورسیه‌های دانشگاه‌های کانادا معیارهای واجد شرایط بودن کمتری دارند. بورسیه خارجی که این سازمان‌ها ارائه می‌دهند، می‌تواند برای تحصیل و تحقیق در دانشگاه‌های مختلف خارج از کشور یا حتی برای کار بین‌المللی یا کارآموزی بدون حقوق استفاده شود.

Scotiabank International Partner Entrance Scholarships یکی از بورسیه‌های ارائه شده توسط Scotiabank است. این بورسیه بودجه کافی جزئی را برای دانشجویانی که مایل به درخواست برای کالج هنرهای کاربردی و فناوری جورج براون هستند، فراهم می‌کند. این بورسیه کمک هزینه 6398 دلار کانادا را برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد.

کار همزمان با تحصیل

کار حین تحصیل به دانشجویان احساس استقلال بیشتری می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌ها را پرورش داده و تجربه کاری ارزشمندی را در سنین جوانی به دست آورند. همچنین، این کار به برقراری ارتباطات و روابط ارزشمند با متخصصان صنعت کمک می‌کند و در آینده می‌تواند فرصت همکاری با آنان را فراهم کند.

کسب درآمد یکی از دلایل اصلی توجه دانشجویان به فرصت‌های شغلی همزمان با تحصیل است. اگرچه همه دانشگاه‌ها به دانشجویان اجازه کار در طول تحصیل را نمی‌دهند، اما اکثر دانشگاه‌ها به دانشجویان اجازه می‌دهند در ساعات مشخصی به کار بپردازند تا بتوانند هزینه‌های زندگی و نیازهای تحصیلی را تأمین کنند. این کار را می‌توان در محیط دانشگاه یا خارج از آن انجام داد.

باید به یاد داشته باشید که کار همزمان با تحصیل در کانادا فقط در طول دوره تحصیلی مجاز است و کار قبل از شروع تحصیل در دانشگاه‌های کانادا ممنوع است. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی با کار در ساعت‌های مشخص شده می‌توانند درآمد کوتاه‌مدتی کسب کنند و از آن برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه استفاده کنند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند، با شرط اینکه دانشگاه به آنها اجازه کار دهد. در طول تعطیلات، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تا 40 ساعت در هفته کار کنند. تقریباً دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در هر ساعت حدود 8 تا 10 دلار کانادا درآمد داشته باشند.

 دانشجویان میتوانند به صورت تمام وقت در خارج از محوطه دانشگاه کار کنند. آنها میتوانند تقریبا در هر ساعت 10 تا 15 دلار کانادا درآمد داشته باشند که ماهانه حدودا مبلغی بین 400 تا 100 دلار کانادا است.

حسابداران، دستیار خدمات مشتری، آشپز، داگ واکر، بارمن، راننده Uber، دستیار دفتر و دستیار فروش برخی از محبوب‌ترین موقعیت‌های شغلی پاره وقت موجود در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی هستند. این موقعیت‌های شغلی به شما کمک می‌کنند تا درآمد زیادی داشته باشید و از آن برای تحصیلات خود استفاده کنید.

دانشگاه یورک ویل فرصت‌های شغلی را در طول سال‌های سوم و چهارم دانشگاه برای دانشجویان لیسانس مدیریت بازرگانی ارائه می‌دهد. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند هر ساعت 10 تا 22 دلار کانادا درآمد داشته باشند. میانگین درآمد ماهانه حدود 800 تا 1760 دلار کانادا است. گرفتن فرصت شغلی در این دانشگاه محدود به دانشگاه و مدرکی است که در BBA (مدیریت کسب و کار) ارائه می‌دهد.

دانشگاه‌های کم هزینه کانادا برای دوره‌های لیسانس

دانشگاه‌های کم هزینه کانادا برای دوره‌های لیسانس

مهم نیست که برای صرفه جویی در هزینه چه اقداماتی انجام می‌دهید چون هزینه کلی تحصیل در کانادا تنها در صورتی کاهش می‌یابد که بتوانید در دانشگاهی با شهریه کم ثبت نام کنید. در ادامه شما را با پنج دانشگاه که دوره‌های لیسانس با شهریه کم برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند آشنا می‌کنیم.

اگر به زبان فرانسه تسلط دارید، می‌‎توانید در این دانشگاه ثبت نام کنید. دانشگاه سینت بونیفیس (USB) در حومه وینیپگ، مانیتوبا قرار دارد و به دانشگاه مانیتوبا وابسته است. دانشجویانی که دوره کارشناسی خود را در USB تکمیل می‌کنند، می‌توانند مدرک کارشناسی ارشد را در دانشگاه مانیتوبا دنبال کنند. USB در حال حاضر دوره‌هایی را در زمینه علوم اجتماعی، هنر، علوم، تجارت، آموزش، ترجمه و پرستاری ارائه می‌دهد. برای دانشجویان بین المللی شهریه سالانه حدود 7500 دلار است.

این دانشگاه یک برنامه بین‌المللی ارائه می‌دهد که با استقبال دانشجویان روبرو شده است. چه دوره‌ها و چه ساختار شهریه باعث می‌شوند بسیاری از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه منونایت را انتخابی بسیار معقول بدانند. این دانشگاه 21 رشته کارشناسی سه تا چهار ساله دارد. دانشجویان بین‌المللی باید 12583 دلار در سال برای ثبت نام تمام وقت خود بپردازند. این مبلغ شامل هزینه شهریه، برنامه غذایی کامل، خوابگاه و بیمه درمانی را در برمی‌گیرد که بسیار مناسب است.

دانشگاه مموریال نیوفاندلند (MUN) به دلیل ارائه ده‌ها دوره کارشناسی و دوره‌های دیپلم بین دانشجویان بین‌المللی بسیار محبوب است. این دانشگاه کاملا پذیرای دانشجویان بین‌المللی است و یک بخش جداگانه برای آنها ایجاد کرده است که به مشاور دانشجویی، حل مشکلات و فعالیت‌های گروهی می‌پردازد. MUN یکی از کم هزینه‌ترین دانشگاه‌های کانادا است. هزینه تحصیل تمام وقت آن برای هر دوره سالانه حدود 17000 دلار کانادا است.

دانشگاه گوئلف کم هزینه‌ترین دانشگاه کانادا در این لیست نیست. اما استانداردهای آیوی لیگ آنها (استاندارد برتر) این هزینه‌ها را توجیح می‌کند. با وجود اینکه دانشگاه گوئلف جزء موسسات با کیفیت کانادا محسوب می‌شود اما هزینه‌های زیادی ندارد. این دانشگاه شامل پنج کالج است که برای دانشجویان بین المللی دوره‌های کارشناسی را ارائه می‌دهند. این کالج‌ها دارای رشته‌های علوم زیستی، مهندسی، علوم فیزیک، بازرگانی، اقتصاد، هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم کاربردی هستند. هزینه تحصیل تمام وقت سالانه برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه گلوئف از 18000 دلار آمریکا شروع می‌شود.

دانشگاه براندون که در مانیتوبا واقع شده است یک گزینه محبوب برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. این دانشگاه برای پذیرایی از دانشجویان بین‌المللی خارجی با ارائه خدمات بیشتر شناخته می‌شود. دانشجویان در این دانشگاه تحت نظارت مستقیم اساتید، فرصت‌های تحقیقاتی به دست می‌آورند. این دانشگاه مدارک کارشناسی را در بسیاری از رشته‌ها از جمله هنر، علوم، مدیریت بازگانی و امور مالی ارائه می‌دهد. شما باید در سال اول حدود 27000 دلار در حساب خود داشته باشید. این مبلغ شامل شهریه تمام وقت، هزینه‌های اقامت، وعده‌های غذایی، کتاب، دوره‌ها و بیمه سلامت می‌باشد.

دانشگاه‌های کم هزینه کانادا برای دوره‌های کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های کم هزینه کانادا برای دوره‌های کارشناسی ارشد

اگر یک کار نیمه وقت در کانادا انجام می‌دهید و می‌خواهید مدرک کارشناسی ارشد را در این کشور دنبال کنید، به گزینه‌های زیر نگاهی بیاندازید چون ممکن است برای شما مناسب باشند.

این دانشگاه یک دوره کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف از جمله مدیریت بازرگانی، علوم، آموزش، پرستاری و مددکاری اجتماعی را ارائه می‌دهد. شما همچنین می‌توانید رشته کارشناسی خود را تا مقطع دکترا ادامه دهید. این دانشگاه برای هر ترم تحصیلی به طور متوسط هزینه‌ای در حدود 4441 دلار از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کند.

این دانشگاه دوره‌های کارشناسی ارشد را با هزینه‌های معقول به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. شما می‌توانید در رشته‌هایی مانند علوم اجتماعی، علوم انسانی و علوم طبیعی با ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کنید. شما می‌توانید کل دوره یک ساله کارشناسی ارشد را فقط با 5000 دلار تکمیل کنید.

دانشگاه سایمون فریزر در برنابی، بریتیش کلمبیا واقع شده است و دوره‌های کارشناسی ارشد در رشته‌های هنر و علوم اجتماعی، علوم کابردی، هنر و فناوری، ارتباطات تجاری و علوم بهداشتی ارائه می‌دهد. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی باید حدود 4000 دلار برای یک دوره یک ساله بپردازند.

اگر میخواهید رشته خود را در تحقیقات پزشکی دنبال کنید، دانشگاه ساسکاچوان انتخاب مناسبی است. به طور کلی حدود 80 دوره کارشناسی ارشد و دکترا را با شهریه های معقول ارائه می‌دهد. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را از این دانشگاه با کمتر از 5000 دلار به پایان برسانند.

دانشگاه کلگری هم گزینه خوبی برای دانشجویانی است که تصمیم به اتمام دوره دکترا خود دارند. این دانشگاه دوره‌های کارشناسی ارشد را ارئه می‌دهد. این دوره‌ها درنهایت به برنامه‌های مختلف دکترا منتهی می‌شوند. مدرک کارشناسی ارشد مبتنی بر پایان نامه از دانشگاه کلگری می‌تواند حدود 20000 دلار هزینه داشته باشد.

سوالات پرتکرار

کدام دانشگاه در کانادا رایگان است؟

متاسفانه هیچ دانشگاه بدون شهریه‌ای در کانادا وجود ندارد. با این حال برخی از دانشگاه‌های کانادا شهریه کمتری دارند یا دانشجویان می‌توانند برای تامین هزینه‌های خود برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

کم هزینه‌ترین دوره‌های تحصیلی در کانادا چه دوره هایی هستند؟

بهترین دوره های کم هزینه در کانادا برای دانشجویان بین المللی عبارتند از:

 • دکوراسیون داخلی
 • مدیریت مد
 • تجارت یا مدیریت و کارآفرینی
 • فناوری اطلاعات کامپیوتری
 • ماساژ درمانی
 • تکنسین عمران
 • حسابداری
 • برنامه نویسی کامپیوتر

کدام دانشگاه‌های کانادا هزینه درخواست ندارند؟

کالج های کانادا که نیاز به هزینه درخواست ندارند:

 • دانشگاه تیندیل
 • دانشگاه کوئست
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • کالج دانشگاه بوث
 • دانشگاه رویال رودز
 • دانشگاه آلبرتا

آیا تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

تحصیل برای همه دانش آموزان در سیستم مدارس دولتی کانادا رایگان است.

آیا کالج‌ها در کانادا رایگان هستند؟

متاسفانه کالج در کانادا رایگان نیست اما فرزندان شهروندان کانادایی، مقیم دائم، پناهندگان، پناهجویان و سایر مهاجران قانونی به آموزش متوسطه و ابتدایی رایگان دسترسی دارند.

کدام دانشگاه در کانادا بورسیه کامل تحصیلی می‌دهد؟

دانشگاه واترلو به طور خودکار یک بورسیه تحصیلی کامل برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. این بورسیه برای  مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه میشود.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا